KOSGEB Hibeleri

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Kadınlar Olabilir mi? Şartları Neler?

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Kadınlar Olabilir mi? Şartları Neler?

Türk Silahlı Kuvvetleri Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinde bordo bereli, subay, astsubay alımları yapılmaktadır. Türkiye’nin en üst seviye askeri birliğinin bordo berelilerin olduğunu biliriz. Bordo Bereli olmanın şartlarını, eğitimini, özel kuvvetler alımını, başvurusunu, kadın bordo bereli olmanın şartlarını, görevlerini, fiziki şartlarını, ne mezunu olmak gerektiğini, maaşını, başvuru kılavuzunu sizler için araştırdık.

Bordo Bereli Eğitimi

Bordo bereli olmak için belirli bir eğitimden geçmeniz ve sabırlı olmanız gerekmektedir. Öncelikle bu eğitimin 3 yıl süreceğini belirtmek isteriz. Öncelikle komando kursu görmüş bir asker 6 ay ekstra komando ihtisas kursu da görmesi gerekir. 3 yıl eğitim sürecinde, paraşüt, yakın balık adam, keskin nişancılık, hayatı idame etme ve çeşitli koşullardan geçirilerek belirli şartlar ile fiziksel olarak hazırlanacaklar. Bordo berelilerin fiziksel özellikleri ise genel olarak 1.70 ile 1.90 arası boya sahip olmalıdırlar. Manevi açıdan görevine kendini adayıp sadece askerlik sürecine odaklanmaları sağlanmaktadır. Özellikle göz hastalığı olanlar bu eğitimlerden ve meslekten yararlanamazlar. Diğer askerlerden ayrılan bir diğer özellik ise hızlı kararlar vermek ve pratik davranmak. Zeka ve fiziğin birleşmesiyle eğitimler 3 yıl boyunca yapılmaktadır.

Bordo Bereli Olmak İçin Ne Mezunu Olmak Gerekir?

Bordo bereli olmak için mezun olacağınız yaşı ve bölümleri kaç yıl okumanız gerektiğini araştırdık.

 • En az yüksekokul veya 4 yıllık fakülte mezunu olmak,
 • Lisansüstü adaylar 32 yaşında olmamaları,
 • KPSS3 Lisans sınavından da en az 50 puan almış olmaları gerekmektedir.

Bu şartları taşıyan adaylar bordo bereli olmak için başvuru yapabilirler.

Bordo Berelilerin Görevleri Nelerdir?

Bordo bereli olarak adlandırılan özel kuvvetlerin görevleri;

 • Yabancı topraklarda dost birlikleri eğitir,
 • İstihbarat toplar,
 • Keşif yapar,
 • Gayri nizami harp yapar,
 • Eylem örgütler,
 • Psikolojik harp yaparlar.

Daha bir çok gizli şekilde yürüttükleri istihbarat işleri vardır. Operasyonel gücü olarak çalışırlar. Bu durumlar ile gizli bir çok operasyonlar yapmaktadırlar. Bu meslek bir zeka işidir. Esas amaçları onları pusuya düşürmek, ele geçirmek ve düşmanı bertaraf etmektir.

Bordo Bereli Olma Şartları Nelerdir?
Bordo Bereli Olmak İçin Fiziki Şartlar Nelerdir?

Bordo Bereli Olma Şartları Nelerdir? (Kadın Bordo Bereli)

Kadın bordo berelerinin ve erkek adaylar için şartlarını sıraladık.

 • T.C. Vatandaşı olmak,
 • En az 2 sene süreli olarak yüksekokul veya fakülte mezunu olmak,
 • TSK ve askeri okullardan ilişiğin kesilmemiş olması,
 • 25 ile 27 yaşından büyük olmamak,
 • Kurumsal haklardan yoksun bırakılmamak,
 • Herhangi bir kamu yada özel kurumlara karşı hizmet yükümlülüğü,
 • Tazminat borcunun olmaması,
 • Yapılacak sınavlarda başarılı olmak,
 • Terör ile kişinin kendisinin yada anne, baba, çocuk, eş, kardeş yakınlığının bulunmaması gerekir,
 • Ayrıca kilo ve boy oranı,
 • Fiziki yeterlilik hallerine uygun olmaları gerekmekte,
 • Yapılacak olan güvenlik soruşturmasında olumlu neticeler almak,
 • Yönetmelik içerisinde belirlenen bordo bereli kursuna görecekler adına aranan sağlık koşullarına sahip olmak gerekir.

Bu koşullar ile beraber eğitimlerini tamamlayan bordo bereli astsubay alımlarına başvuru sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kadın bordo berelilerinde bu şartlara uygun  olması halinde başvuru yapmaları gerekmektedir.

Bordo Bereli Olmak İçin Fiziki Şartlar Nelerdir?

Boy ve kilo oranlarının 1.64 cm ile 2.10 cm boylarında, üst sınırı 72 ve 51 kilo, 2.10 boyunda olanlar için ise 115 kilo ve en alt sınırı 85 kilo olarak belirlenmektedir. Fiziki yeterlilik sınavında ise 50 ve üzeri puan alarak eğitim almaları gerekmektedir. Fiziki eğitimlerde atlama, paraşüt eğitimi, sürünme gibi sınavlardan geçerek sonrasında eğitim almaya başlayabilirler. Bordo Bereli başvuru kılavuzunu buradan inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

Bordo Bereli Olma Şartları Nelerdir?
Bordo Bereli Olmak İçin Ne Mezunu Olmak Gerekir?

Özel Kuvvetler Başvurusu 2021

Bordo bereliler, Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı olarak Türkiye’ de kıtalarda görevli Subay, Astsubay ve Uzman Çavuşların aralarından seçilirler. Bordo bereli olabilmek için öncelikle Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş olmak şarttır. Türkiye’nin tüm illerinde ve yurt dışında Özel Kuvvetler olarak her görevi yerine getirmek üzere hazır olan askerler olarak bilinirler. Ve rütbeli personel olarak seçilirler. Gönüllü olmaları seçim esnasında önemli bir esastır. Her türlü hava ve arazi şartlarında her an göreve hazır bulunmaktadırlar.

Bordo Bereli Maaşı

En düşük uzman erbaşların maaşları 3.500,00 TL., astsubayların 4.200,00 TL. 5.000,00 TL. Personellerin maaşları ise; görev süreleri, görevlerini nerede yaptıklarına ve yurtiçi yurtdışı olmak üzere ayrılarak değişiklik göstermektedir. Bordo berelilerin ise maaşları yaptıkları görevlere ve yerlerine göre değişmektedir. Sebebi ise ücretleri operasyon başına verilmektedir. 2021 yılında bordo bereli bir Uzman Onbaşının maaşı 4 bin TL. olmaktadır. Bu maaşlar meslekteki kıdeme göre değişiklik gösterir. Astsubaylar ise 4.900,00 TL. ve 6.000,00 TL. arasında ücret alırlar. Ayrıca OHAL bölgeleri ve savaş bölgelerinde görev yapma durumlarında bu ücret artmaktadır. Bu bölgelerde görev yapanlar ise 8.000,00 TL. ye kadar maaş alabilirler. 3 ay görev başında duran görevli bereliler 15 gün izin haklarından yararlanabilirler. Bunların yanında ek olarak yol ücretleri de karşılanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.