KosgebKredisi.com

Yaşlı Bakımevi Fiyatları 2022 (SGK DEVLET DESTEKLİ)

01.03.2022

Yaşlı bakım devlet desteği almak istiyorum diyenler, özel devlet bakım merkezleri ve evlerinin hizmetlerin yararlanmak isteyenler tarafından araştırılan yaşlı bakım evi fiyatları 2022, bakımevi fiyatları, özel yaşlı bakım evleri devlet desteğine başvurular nasıl yapılır, özel yaşlı bakım evleri fiyatları ne kadar, lüks bakımevi 2022 yılı güncel
fiyatları ve devlet yaşlı bakım merkezi ve evlerinin ücretleri ile merak edilenlere içeriğimizde yer verdik.

Yaşlı Bakımevi Fiyatları 2022 (SGK DEVLET DESTEKLİ)

Bakıma muhtaç yaşlılara yaşlı bakım evleri ve huzur evleri olmak üzere hizmet veren kurumların yaşlı bakımevi fiyatları ne kadar tüm fiyatları detaylandırdık.

Yaşlı Bakım Devlet Desteği Almak İstiyorum

Sosyal devlet ilkesinde devlet, kimsesiz ailesi tarafından terk edilmiş bakıma muhtaç yaşlıların özel hizmetler kapsamı altında hizmet sunmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından rehabilitasyon adı altında bakılmasını sağlanan bakıma muhtaç olan yaşlıların her türlü bakımından sorumludur. Ailesinde sağlık hizmetini evde alamayacak kadar zor durumda olan yaşlı yakınları tarafından Yaşlı bakım evi fiyatları ve başvuruları araştırılma devam etmektedir.

Yaşlılar için bakım evine başvurularda bazı şartlar yerine getirilmesi gerekmektedir. Yaşlı bakım evleri, huzur evi, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri ve özel bakım bölümü olarak 3 grup halinde hizmet vermektedir.

 • Huzur evleri; yaşlının hasta olması şartı aranmaz. Yaşlının huzurlu bir ortamda yaşamaları ve korunmaları amacıyla kurulmuştur.
 • Özel bakım evleri; akıl ve ruh sağlığı yerinde olan, bulaşıcı hastalığı olmayan, yatağa bağımlı veya zihinsel veya fiziksel gerilemeleri sebebiyle özel bakıma ihtiyaç duyan yaşlılara özel bakım veren kurumdur.
 • Rehabilitasyon merkezleri; sürekli rehabilitasyon altında tutulması gerekli olan kişilere hizmet sağlayan kurumlardır.

Ankara İlinde Özel Huzurevleri ve Yaşlı Bakım Merkezleri Ücretleri

Özel Yaşlı Bakım Evi Ücretleri 2022 yılında yeniden belirlendi ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yaşlı Bakım Evleri Fiyatları 2022 yılında Özel Huzurevleri ile Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezlerinin TABAN %20 artışla: 1.390 TL + KDV, TAVAN ücretinin uluslararası turizmi de göz önünde bulundurularak: 12000 TL + KDV ve senelik artışın ise %20 olarak güncellendi.

Özel Yaşlı Hizmet Merkezlerinde 2022 yılında uygulanacak ücret artışı, güncel TÜFE-ÜFE verileri, sosyal ekonomik koşullar, personel, beslenme, kira, ısınma, onarım, cari gider vb. giderler ile özel kuruluş temsilcilerinin talepleri de göz önünde bulundurularak %8 KDV hariç olmak üzere;

 • Taban 1.390 TL
 • Tavan 12.000 TL olarak belirlenmiştir.

Kuruluşta 01.01.2022 tarihinden önce kalmakta olan yaşlılar için artış oranı %20 olarak sınırlandırılmıştır.

Kuruluşta 1, 2, 3 ve 4 kişilik odalarda kalan huzurevi ve özel bakım yaşlılarının kişi başı bakım ücretlerinin kuruluş tarafından taban ve tavan ücrete bağlı kalınarak belirlenmesi gerekmektedir.

Özel Huzurevleri ve Yaşlı Bakım Merkezlerinin aylık ücretleri ile ilgili olarak Ücret Tespit komisyonunca belirlenen ücretler 2022 yılı için geçerli olacaktır.

Ankara İlinde Özel Huzurevleri ve Yaşlı Bakım Merkezleri Ücretleri

Aile Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından Ankara ilinde Yaşlı Bakım evlerinin fiyatları 2022 yılında yeniden belirlendi.

Ankara’da 2022 yılı Özel huzurevleri ile Huzur evi ve Yaşlı Bakım merkezlerinin fiyatları tavan ve taban ücretleri güncellendi. Yaşlı Bakımevi Güncel Fiyatları 2022 yılı için daha önceden kalanlar için taban % 20 artışla sınırlandırılmış yeni kabul edilenler için 1.390 TL taban ve 12.000 TL tavan olarak belirlenmiştir.

İstanbul İlinde Özel Huzurevleri ve Yaşlı Bakım Merkezleri Ücretleri

Özel Huzurevleri ile Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezlerinde 2022 yılında uygulanacak ücretleri:

 • TABAN: 1.390 TL+KDV ( %20 artış)
 • TAVAN: 12.000 TL+KDV (%20 artış)

Özel Yaşlı Hizmet Merkezlerinde 2022 yılında uygulanacak ücret artışı, güncel TÜFE-ÜFE verileri ve özel kuruluş temsilcilerinin talepleri de göz önünde bulundurularak tabanda % 20 olarak belirlenmiştir. Tavan ücretler ise yatılı kuruluşlar için tespit edilen tutarın gün esasına göre bölünmesi ile tespit edilmiştir. Buna göre ücretler;.

Yaşlı Bakımevi Fiyatları Ne Kadar?

Tavan ve taban olarak Yaşlı Bakımevi Fiyatları aşağıdaki gibidir:

Tavan ve taban ücretleri:

 • Yıllık Üyelik Aidatı
  Taban :94,16 TL+KDV Tavan : 780 TL+KDV
 • Sağlıklı Yaşlılar İçin Gündüzlü Bakım Hizmeti (Günlük)
  Taban :103,75 TL+KDV Tavan : 780 TL+KDV
 • Alzheimer Demanslı Yaşlılar için Gündüzlü Bakım Hizmeti (Günlük)
  Taban: 110,02 TL+KDV Tavan: 780 TL+KDV
 • Evde Bakım Hizmeti (Aylık)
 • Taban :1931,25 TL+KDV Tavan: 23.400 TL+KDV
 • Temizlik ve Teknik Hizmet Ücreti (Günlük)
  Taban: 173,17 TL+KDV Tavan: 780 TL+KDV olarak belirlenmiştir.

Bu ücretler 01.01.2022-31.12.2022 tarihleri arasında geçerli olacaktır.

Devlet tarafından belirlenen bu ücret tarifeleri özel kurumların da fiyat politikalarında geçerlidir. Özel olarak yaşlı bakım evi hizmeti veren kurumlar bu rakamlar üzerinden yaşlılardan aylık ödeme almaktadır. Özel Yaşlı bakım evlerinin 2022 yılı fiyatları belirlenirken bu fiyatlar baz alınır bunun yanında da verdikleri özel bakım ücretleri de tahsil edilir. Fiyatların oluşturulmasında etkili olan başlıca faktörler ise;

 • Sürekli kalınacak olan odanın kaç kişilik olduğu,
 • Yaşlının sağlık durumu Yatalak yada ayakta olma durumu,
 • Fizik tedavi ücretleri,
 • Hasta bezi masrafı (bazı kurumlarda ücretsizdir),
 • Alzheimer, demans vb akıl sağlığının durumu,
 • İlaç masrafları( bazı kurumlarda ücretsizdir),
 • Hastane ücreti gibi faktörler özel bakım evlerinin fiyatlarını etkilemektedir.

Devlet huzurevlerine kıyasla özel huzurevlerinin ve yaşlı bakım merkezlerinin ücretleri arasında fiyat farklılığı dikkat çekmektedir. Özel bakım evlerinin fiyatlarının yüksek olması verilen hizmetin kalitesini ortaya koymaktadır.

2022 yılı Özel Yaşlı Bakım evlerinden fiyatlarını almak veya yaşlı bakım evi ile ilgili bilgi almak için iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir:

Yaşlı Bakımevi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet huzurevi ve yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinden hizmet alabilmek için WHO Dünya Sağlık Örgütü’nün standartlarına göre yaşlı olmak şartını yani 60 yaş ve üzerinde olmak şartını taşımak gerekmektedir. Yaşlı bakım evlerine başvuruları yaşlının ailesinden kişilerin yapabileceği gibi kişinin kendisi de yapabilir. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu SHÇEK kurumu yardıma ve bakıma muhtaç aile, özürlü, yaşlı, çocuk, genç, kadın ve diğer muhtaç insanlara sosyal hizmetler vermeye geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda devam etmektedir.

Yaşlı bakım evine başvuruda bulunmak isteyenler öncelikle;  kişinin bulunduğu ilde bir Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu ile Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına bağlı olarak olan Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) huzurevi varsa doğrudan huzurevine, yoksa Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) İl Müdürlüğü’ne veya kosgebkredisi.com kurumun genel müdürlüğüne yapılabilmektedir. Bunun haricinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Huzurevleri yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerine de başvuru yaparak yerleşme talebinde bulunulabilmektedir. Bu başvurular ön başvuru niteliğinde olarak kişinin T.C. kimlik numarası ve şifresi ile e- devlet üzerinden adresinden yapılmaktadır.

Yaşlı bakım evlerine başvuruda bulunarak hizmet almak isteyen kişilerden bazı evraklar talep edilmektedir. Huzur evine kayıt olmanız için, aşağıda ki evrakların başvuru esnasında verilmesi gerekmektedir. Ön başvuru yapanlardan Huzur evine kayıt olmak isteyenlerden başvuruda istenen belgeler;

Yaşlı Bakımevi Başvurusu Gerekli Belgeler

Özel kuruluşlara yerleşmek için başvuru sürecinde aşağıdaki belgeler istenmektedir.

 • Dilekçe,
 • T.C Kimlik Numarası beyanı,
 • Yaşlının bulaşıcı hastalığı olmadığı, bulaşıcı hastalığı bulunduğu takdirde bu hastalığın enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanının toplu yaşam yerlerinde kalmasına mani bir bulaşıcı hastalık olmadığına dair raporu,
 • Akıl ve ruh sağlığının yerinde veya akıl ve ruh sağlığı yerinde olmadığı halde huzurevi ve yaşlı bakım hizmetlerinin sunumunda diğer hizmet alan yaşlılara karşı herhangi bir olumsuz durum oluşturmadığı sağlık kuruluşlarının psikiyatri kliniklerinden alınacak huzurevi veya yaşlı bakım merkezinde kalmasında bir sakınca olmadığına dair tabip raporu,
 • Uyuşturucu madde ve alkol bağımlısı olmadığını kanıtlayan ve yaşlının huzurevi hizmetinden veya yaşlı bakım merkezi
 • hizmetinden yararlanmasının uygun olacağını belirten özel veya resmi sağlık kuruluşlarının yalnızca ilgili bölümlerinden alınacak sağlık durumlarını gösterir rapor,
 • Yaşlının bunlar dışında tıbbi takibi gerektiren kronik bir hastalığı var ise bu hastalığa ait bölüm uzmanından veya ilgili kliniklerden alınacak tabip raporu,
 • Kuruluşa kabul edilecek yaşlılarda, ırk, renk, cinsiyet, dil, tabiyet, din, siyasi düşünce, felsefi inanç ve eğitim yönünden hiçbir ayrım yapılmaz ve geçmişteki mahkumiyetleri göz önüne alınmaz.

Devlet yaşlı bakım evi ve huzurevleri ücretsiz olarak 60 yaşını doldurmuş, kanunen bakmakla yükümlü kimsesi olmayan hiç bir şekilde kendi adına devlet kurumlarından aylık alamayan geliri olmayan, dul ya da yetim aylığı almayan, SGK ‘dan emekli olmayan, taşınır ya da kosgebkredisi.com taşınmaz malvarlığı olmayan vatandaşlar ücretsiz olarak huzurevinde hizmet alabilmektedir. Eğer yaşlıların gelir durumlarının kötü olmadığı anlaşılırsa özel huzurevlerinde hizmet alması gerekmektedir. Devletin huzurevinden ücretsiz olarak faydalanabilmesi için yaşlıların sosyal yoksunluk içinde olması gereklidir fakat bu şekilde olan yaşlılar devlet huzurevi ve yaşlı bakım merkezlerinde ücretsiz olarak kalabilmektedirler.

Herhangi bir geliri olan ve taşınır taşınmaz mal varlığı tespit edilen kişilerin huzur evi ve yaşlı bakım merkezlerinden faydalanabilmesi için belirli bir aylık ödemesi yapması gereklidir. Bu fiyatlar her yıl yeniden değerlenerek güncellenmektedir. Aylık olarak yapılacak ödemeler de yaşlının alacağı hizmet ne ise ona göre bir fiyat üzerinden ücret talep edilir. Bu ücretler Yaşlı bakım evlerinin yıllık üyelik aidatı gibi, sağlıklı yaşlılar için gündüz bakım hizmeti, alzheimer demanslı yaşlıların gündüz bakım hizmetleri, evde bakım hizmeti ücreti, temizlik hizmet ücreti, teknik hizmeti, hemşire refakat günlük ve 1 saatlik hizmetleri adı altında hangi türden hizmet alınıyorsa o ücret tahsil edilmektedir

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!