canta astroloji arti yorum bilim egitim1 power kalem istatistik gozluk at ayar duyuru ok bitcoin nota moda mercek ates saat kalp wifi eglence kadin oyun tamir alinti kullanici dunya whatsapp sinema basketbol saglik windows iletisim takvim yildiz yemek egitim bilgi xbox ev gulenyuz yorum1 video soru futbol menu1 foto ucak kahve apple mouse menu2 ps klasor monitor ceptelefonu rastgele yaprak araba
KosgebKredisi.Com

KOSGEB İş Planı Proje Örnekleri Listesi 2021 (Onaylı 50 Farklı Proje Hazırlama)

Binlerce girişimci hazırladıkları word iş planı ve proje dosyasını hizmet merkezlerine teslim ederek, kısa sürede hibe desteği alma şansını yakaladı. Bu işlem sonrasında 3 sene boyunca açık kalan işletmelerin denetimleri tamamlandı işyeri için hibe desteğinden yararlandı. Kesin onaylı Proje hazırlama konusunda teknik bilgi sahibi değilseniz, piyasada örnek projeleri 1.000 TL. civarında bir fiyatla satın alabilirsiniz. Facebook ve Twitter üzerinden ve internet sitelerinden danışmanlık hizmeti veren firmalara kolayca ulaşabilirsiniz. Yine içeriğimizde yer verdiğimiz bilgiler ışında kendi kendinize iş planı oluşturabilirsiniz. Kosgeb iş planı nasıl hazırlanır, nasıl doldurulur, örnek iş planları ve merak ettiğiniz tüm bilgiler içeriğimizde.

KOSGEB İş Planı Proje Örnekleri Listesi 2021 (Onaylı 50 Farklı Proje Hazırlama)

KOSGEB iş planı proje örnekleri 2021, KOSGEB İş Planı Projesi örnekleri listesi başlığımızda, Kosgeb tarafından verilen hibe desteklerini alabilmek için gereken iş planı ve projelerinin nasıl hazırlandığını ve bu konuda yol haritası olarak detaylı bilgiye ihtiyaç duyan girişimciler için iş planı doldurma ve hazırlama taktiklerini anlattık. Yine iş planlarının word formatında indirebilmeniz için hazır iş planlarını sayfamıza yükledik. Bu örnekler üzerinden sizlerde kolay bir şekilde KOSGEB is planı hazırlama ve doldurma geçerek kendi iş planınızı oluşturabileceksiniz. İş planının hazırlaması uzun süre vakit alacağından, bu aşamada fazla zaman kaybetmek istemeyen girişimciler için örnek iş planlarına sitemize yükledik. Girişimcilerin en çok zaman kaybettiği bu aşamada en güvenilir ve kaynak olarak örnek alabilecekleri KOSGEB İş Planı Projesi hazırlayan firmaların iletişim bilgilerini de sunduk.

Kosgeb İş Planı Projesi Neden Önemli?

Devlet tarafından iş kurmak ve kurulu işletmesini ayakta tutabilmek için hibe desteği sağlayan tek kurum Kosgeb olduğunu ve  Kosgeb desteklerinden yararlanabilmek için de iş planı projesinin hibe onay aşamasında büyük önem verildiği de herkes tarafından bilinen bir gerçektir. İş planı yalnız girişimciler için değil Kobiler için de büyük öneme sahiptir. Çünkü siz her ne kadar Kosgeb’in talep ettiği tüm şartları sağlıyor olsanız da İş planına sahip olmanız  gerekli diğer ön şartlardan birisidir. İş fikrinizi hayata geçirmek için elinizde projeniz olması ve projede iş ile ilgili tüm ayrıntılara yer vermenizi kurumu hibe desteği vermeye ikna etmeniz için oldukça önemli adımdır. Kuracağınız işi ne kadar biliyorsunuz, konuya ne kadar hakimsiniz, hayali bir proje yerine elinizde gerçek bir proje oluşturarak kuruma başvuru yapmanız mülakat esnasında sizi rahatlatacak ve zorlanmadan heyetten geçebilmenizi sağlayacaktır. Bundan dolayı yeni iş kurup Kosgeb’den hibe desteği almak isteyen girişimciler mutlaka kendi projelerini kendileri hazırlamaları ve konuya tam hakim bir şekilde heyetin karşısına geçmeleri hayati önem taşımaktadır. İş planını kendi kendime nasıl hazırlayabilirim, doldurmayı bilmiyorum, bu aşamada yapmam gerekenler nelerdir diyorsanız, hep birlikte tüm adımları tane tane açıkladık ve iş planını doldurmak için bilmeniz gereken tüm ayrıntılara yer verdik. Sizler için yol haritası olacak içeriğimizin, sonuna kadar geldiğinizde konuya bütün ayrıntıları ile hakim bir şekilde kendi kendinizi iş planı doldururken görebileceksiniz.

İş Planı Formunu Nereden Bulabilirim?

KOSGEB, yeni yılda da desteklerine devam edecek. 2021 yılında 1.6 milyar TL destek sağlayacak. Desteklerin 1.1 milyar TL’si geri ödemesiz olacak. Bu desteklerden yararlanabilmek için iş planı formuna ihtiyaç olacak.

İş planı arayan girişimciler; öncelikle iş modelinin başvuru formu hakkında bilgi almak için Müşteri hizmetlerini arayarak başvuru yapıp yapamayacağınız hakkında soru sorun. İşletmenizi daha sonra Kosgeb veritabanına kaydettiriyorsunuz. Sonra beyanname dolduruyorsunuz, ondan sonra kabul edilince e-hizmetler, tüm hizmetler, geleneksel girişimci destek başvuru kısmından formu alabilirsiniz.

Kosgeb İş Planı Nasıl Doldurulur? (İŞ PROJESİ HAZIRLAMA)

2021 yılında pandemi dolayısıyla tüm başvurular E-devlet üzerinden yapılacak olup, iş planları elektronik ortamda Kosgeb girişimcilik eğitimlerinde öğretilenler ile proje aşamasında hazırlanacaktır. Bu sebeple iş planı hazırlama işlemi başvuran tarafından sistem üzerinden veya danışmanlık firmasınca yine KOSGEB sitesinden yapabilir.

Ancak yine de 2021 yılı için daha önce hazırlanmış girişimcilik iş planı örnekleri listesini incelemenizde fayda var.

KOSGEB merkezleri ile yaptığımız görüşme sonucunda iş planı hazırlama aşamaları şunlardır;

 • Esnaf online olarak KOSGEB kaydını oluşturur.
 • KOSGEB kaydından önce kişinin vergi levhasını ve diğer işlemleri tamamlamış olması gerekir.
 • İstenen destek programına internetten başvuru yapılır. buradan.
 • Başvuru sonrasında doldurulması gereken belgeler ve iş projesi yine online olarak doldurulur ve onaya sunulur.
 • Onaylanma ve red işlemleri yine internet üzerinden yapılmaktadır.

Şimdi sizlere vereceğimiz bütün bilgiler ışığında, İş planı hazırlayan danışmanlık firmalarına 1000 TL vermek yerine projenizi kendi kendinize kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Heyet karşısında proje sunumunda ezberlemeniz gereken tüm detayları proje hazırlarken pratiğe dökebileceğiniz için ter dökmeden kurulu ikna edebilirsiniz. Bilmeniz gereken detaylar neler, kendi evinizde kısa süre içinde KOSGEB iş planı projenizi nasıl hazırlayabilirsiniz tüm adımları tek tek anlattık. Boş bir iş planı üzerinden hangi konuları bilmeniz gerekiyor, hangi alanları nasıl doldurmalısınız iş planı hazırlama adımlarına geçelim.

Öncelikle, elinizde boş bir iş planı olmalı ve bu boş iş planı inceleyerek doldurulması gereken gerekli bilgiler ve alanların neler olduğunu bilmeniz gerekiyor. Boş iş planını nereden temin edebilirim diyorsanız Kosgeb kurumlarından ya da sitemize yüklediğimiz örnek boş iş planını bilgisayarınıza indirerek projeyi temin ediniz.

Eğer boş bir projeden ilerlemek istiyorsanız, resmi internet sitesinde yer alan pdf. ve word dosyasını indirebilirsiniz. Ayrıca KOSGEB Boş iş planı örneği sayfasından da edinebilirsiniz.

Kosgeb İş Planı Örneği Nelerden Oluşur?

Kosgeb iş planı örneği nelerden oluşur, hangi bilgiler ile iş planı doldurulur merak ediliyor. Girişimcilerin desteklerden yararlanabilmesi için doldurması gereken iş planı olarak 6 bölümden oluşur. İş planı hazırlarken önce girişimci kişinin adı soyadı ve kişisel bilgileri yazılır. 6 aşamadan oluşan bu iş planı doldurma bölümleri içinde yer alanlar; genel bilgiler, Pazar bilgileri, rakip araştırması, üretimin kapsamını, işin tanımı yapılır ve hizmet planı oluşturulduktan sonra finansal konularda tablolardır tüm bunlar iş planı örneği üzerinden temsil alınarak doldurarak hazırlanır.

Yeni girişimciler için iş planı hazırlama aşamaları kısaca madde madde yazacak olursak;

 • Bölüm 1: Genel Bilgiler
 • Bölüm 2: Girişimci / Ortaklar ve İşletmeye İlişkin Bilgiler
 • Bölüm 3: Pazar Bilgileri ve Pazarlama Planı
 • Bölüm 4: Üretim / Hizmet Planı
 • Bölüm 5: Yönetim Planı
 • Bölüm 6: Finansal Plandan oluşmaktadır.

Kosgeb İş Planı Nasıl Hazırlanır? (ONLİNE)

İş planı hazırlamak isteyenler için Kosgeb resmi internet  sayfasında yeni girişimciler için boş iş planı formu ve İŞGEM boş iş planı olarak yüklenen belgeler üzerinden yapılabilir. Bu belgeleri bilgisayarınıza indirerek te kolaylıkla iş planı hazırlayabilirsiniz. Yine yukarıda ki iş planlarından da faydalanabilirsiniz.

Kosgeb iş planı hazırlamak için uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmanız gerekmektedir. Eğitimler internet üzerinden uzaktan eğitim formatında veriliyor. KOSGEB e-Akademi ile ücretsiz Online girişimcilik eğitimini Linke tıklayarak katılabilirsiniz. Eğer iş planı projesi hazırlamayı bilmiyorsanız, sitemiz üzerinden hazır Kosgeb proje örneklerini inceleyebilirsiniz. Kosgeb iş planı örnekleri arasında size uygun iş planını tercih edebilirsiniz.

Kosgeb iş planı hazırlama aşamalarını ve nelerden oluştuğunu merak edenler için şimdi iş planı proje aşamasında hangi alanlar bulunuyor bu konuya geçelim.

Gerekli aşamalarda hangi bilgilerin yazılması gerektiği, yeni nesil iş modeli formunun nasıl doldurulduğunu anlatacak olursak;

Kosgeb İş Modeli Formu Doldurma Detayları (İŞ PLANI)

2021 yılında hibe desteklerine başvuruda bulunabilmek için Geleneksel girişimci destek programı Başvuru Formu II. Bölüm İş Modeli formunun doldurulması gerekiyor. İş modeli ana hatları ile 10 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümleri doldururken cevap kısmında eğik olarak yazılmış tüm sorulara eksiksiz cevap vermeniz gerekiyor.

Bu formda doldurmanız gereken bilgiler ise;

İlk bölüm Girişimci işletme bilgileri

Bu bölüm 4 maddeden oluşuyor.

1- Girişimci/İşletme Bilgileri

 • Kendiniz, işe ilişkin tecrübeleriniz,( doğum yılı, mezun olunan okullar, destek başvurusunda bulunacağınız işletmenizi faaliyet alanı ile ilgili geçmiş tecrübeleriniz gibi bilgiler olacak şekilde kısaca kendinizi tanıtmanız gerekiyor). Daha sonra;
 • İşletmeniz ve işletmenizin yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi vererek ( işletmede üretilen veya satın mal ve hizmetlere değinin).
 • İşin mevcut durumu, sermaye yapısı ve sürdürülebilirliği maddesinde işletmenizin piyasadaki durumu, çalışan sayısı, pazar payı gibi bilgileri de içerecek şekilde mevcut durumdan bahsedilmelidir. İşletmem; 250 bin liralık özsermayeye sahiptir gibi sayısal veriler ile işletmenizin sermaye yapısını anlatmalısınız. Son olarak bu bölümde işletmenin devamlılığını nasıl sağlayacağınıza değininiz.) Örneğin piyasanın güvenini kazanarak ve ürün ve hizmet kalitemizden taviz vermeyerek, muhasebe kayıtlarımızı dikkatli tutarak ve likitide oranımızda borçlanmamızı dengeleyerek, işletmemizin sürdürülebilirliğini sağlayacağız gibi hedef olan bir yaklaşımla devamlılığı nasıl sağlayacağınızı açıklayınız
 • İş yerinin fiziki özellikleri, konumu ve seçim nedeniniz kısmında işletmenin metrekaresi, kat sayısı, adresi gibi bilgilere yer vermeli bu özellikleri seçme nedenleriniz ( pazara ve tedariklere yakın olması gibi) net ve anlaşılır şekilde işletme fiziki özellikleri hakkında bilgi veriniz.

İkinci Bölüm Müşteri grupları:

Bu bölüm de hizmet sunduğunuz tüm müşteri gruplarını tanıtın.

2- Müşteri Grupları

 • Müşterileriniz kimlerdir? Her bir müşteri grubunu ayrı ayrı tanımlayınız (yaş, bölge, cinsiyet, gelir durumu gibi ayırt unsurlar dikkate alınarak her bir müşteri grubu ayrı ayrı tanımlanmalıdır).

Üçüncü Bölüm Değer Önerisi

Değer önerisi iş modelinin üçüncü ve en önemli bölümü. Bu bölümde müşterilerinize sunduğunuz mal ve hizmetlerin neler olduğunu, adlarını, tek tek yazmalı daha sonra bunları müşteri gruplarında belirttiğiniz hangi gruplara sunduğunuzu açıklamalı ve sunmuş olduğunuz ürün hizmetle bu müşterilerin hangi ihtiyaçlarını ya da sorununu nasıl giderdiğinizi, bir başka ifade ile nasıl bir değer (marka) yarattığınızı belirtmelisiniz. Son olarak bu bölümde rakiplerinizden bahsedin. Rakiplerinize göre üstün ve zayıf yönlerinizi karşılaştırmalı bir şekilde açıklayın. Yani rakiplerinizden sizi ayıran farkı anlatın. Önemli bir ipucu verecek olursak; Burada sizinle aynı alanda faaliyet gösteren rakiplerinizden isim vererek bahsetmeniz daha yerinde olacaktır. Kendimize rakip tanımıyoruz vb. ifadelerden kaçının. Hayatın gerçekliğinden uzak ve yanıltıcı söylemlerden kaçınarak, kendi değerinizi doğru ifadeler ile tanıtın. Unutmayın ki bir firma ürettiğiniz ürün ve hizmetle aynı ürün veya hizmeti üretmese bile aynı ihtiyacı karşılayabiliyorsa o firma sizin rakibinizdir.

3- Değer Önerisi

Değer önerisi, müşterilerinize sunduğunuz ürün ve hizmetlerdir.

Müşteri grupları bölümünde belirttiğiniz her bir müşteri grubu için sunduğunuz ürün ve hizmetler belirtilmelidir.

Müşterilerin sunduğunuz ürün ve hizmetlere neden ihtiyaç duyduğunu ve müşterilerinizin hangi sorunlarını giderdiğinizi açıklayınız.

Rakipleriniz kimlerdir? Değer önerinizi, rakipleriniz ile işletmenizi mukayese ederek değerlendiriniz.

Dördüncü Bölüm Ulaşım/Dağıtım Kanalları

Bu bölümde sunmuş olduğunuz hizmet ve ürünü hangi yollarda müşteriye ulaştıracaksınız sorusuna yanıt vermelisiniz. Yani ürünü doğrudan, dolaylı, toptan perakende, mağazadan, internet hangi yolla ulaştıracaksınız bunun detaylarını yazmalısınız.

4- Ulaşım/Dağıtım Kanalları

Sunduğunuz ürün ve hizmetleri müşterilere nasıl ulaştırıyorsunuz (doğrudan, dolaylı, toptan perakende, mağazadan, internet vb.).

Beşinci Bölüm Müşteri İlişkileri

İlk iletişimi nasıl kuracaksınız, nasıl müşteri kazanacaksınız, yeni ürün ve hizmetlerinizi nasıl tanıtacaksınız, bu soruların yanıtlarını vermelisiniz. Garanti gibi satış sonrası hizmetlerinizden bahsetmeli, geri bildirim ve müşteri değerlendirmelerini toplamak için telefon yüzyüze iletişim, dıjıtal iletişim sosyal medya yöntemlerinden hangisi uyguladığınızı da açıklamalısınız.

5-Müşteri İlişkileri

 • Müşteri grupları bölümünde belirttiğiniz her bir müşteri grubu ile nasıl iletişim kuruyorsunuz?
 • Yeni müşteri kazanma ve tutundurma yöntemlerinizi anlatınız.
 • Ürün/hizmet tanıtımı, sunumu ve satış sonrasında hangi araçları kullanıyorsunuz (broşür, internet sayfası, sosyal medya, telefon vb.)

Altıncı Bölüm Kilit Temel Faaliyetler

Burada ürün veya hizmetin başlangıcından, müşteriye ulaştırılması, ve satış sonrası sağlanan hizmetler dahil olmak üzere tüm aşamaları ayrı ayrı belirtin. Ama asıl önemlisi.. Olmazsa olmazlarınız.. Yani işyerinizin kapısını açtıktan sonra ürün ya da hizmetinizi müşteriye ulaştırana kadar ki tüm süreçleri düşündüğünüzde sizi siz yapan, farkınızı ortaya koyan, Kilit faaliyetiniz nedir? Faaliyetinizin ana konusu nedir? Sanayi sicil belgesi, sicil gazetesi, imza sirküleri gibi, tüm gerekli ruhsat izin gibi belgeleri bu alana doldururken detaylandırmalısınız.

6-Kilit (Temel) Faaliyetler

Ürün/hizmeti oluşturmak, dağıtmak ve kazanç sağlamak için yaptığınız kilit (temel) faaliyetler nelerdir? (Üretim/hizmetin başlangıcından, müşteriye ulaştırılması ve satış sonrası sağlanan hizmetler dâhil tüm süreç aşamalarını ve varsa gerekli ruhsat, izin vb. belirtiniz)

Yedinci Bölüm Kilit (Temel) Kaynaklar

Bu bölümde kilit temel faaliyetleri gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan personel, makine sermaye, arsa, gibi tüm kaynakları yazın. Kaynakların Kosgeb destekleri ile alınıp alınmayacağının, bir önemi olmadığını unutmayın. Yine elinizde ki tüm kaynaklarınızı düşündüğünüzde sizi siz yapan, farkınızı ortaya koyan, kilit kaynaklarınız nelerdir, Yine bu bölümde işyerinizde çalışan veya çalışacak olan tüm personelin görevleri hakkında kısaca bilgi vermelisiniz.

7- Kilit (Temel) Kaynaklar

 • Kilit (temel) faaliyetleri gerçekleştirmek için ihtiyaç duyulan kaynaklar (personel, makine, sermaye, teknoloji, arsa, bina.) nelerdir?
 • İşletmenizde çalışan/çalışacak personel ve görevleri hakkında bilgi veriniz.

Sekizinci Bölüm Kilit (Temel) Ortaklar/İşbirlikleri

Bu bölümde şayet varsa işbirliği yaptığınız kişi kurum ve firmalar ile ne tür işbirliği ve ortaklıklar yürüttüğünüzü kısaca açıklamalısınız. Tedarikçilerinizin kimler olduğunu ve bu tedarikçileriniz ile ne tür bir tedarik süreci yürütmekte olduğunuza, ürün veya hizmetinizi müşteriye ulaştırırken, kimlerle nasıl işbirliği yaptığınıza, reklamlarınızı yaparken hangi ortakla nasıl çalıştığınıza, ve buna benzer varsa diğer işbirliklerinize bu bölümde yer verin. Tedarikçilerinizden isim vererek bahsetmenizi tavsiye ederiz. Unutmayın ki sizi rakiplerinizden ayıran özelliklerinizi sağlamak için işbirliği yaptığınız, olmazsa olmaz bir kilit ortağınız varsa bunu özellikle belirtmelisiniz.

8- Kilit (Temel) Ortaklar/İşbirlikleri

 • Ürün/hizmet sunum sürecinde işbirliği yaptığınız kilit (temel) kişi/kurum/firmalar kimlerdir?
 • Tedarikçileriniz kimlerdir?

Dokuzuncu Bölüm Maliyet Yapısı

Burada cevaplamanız gereken toplam 4 şık bulunmaktadır. İlk ikisi tablodan oluşmaktadır. buradaki tablolarda hazır olarak verilen gider başlıkları var. Bu başlıklarda bir değişiklik yapmayın. Sadece işletmeniz ile ilgili alanları doldurun. Dikkat etmeniz gereken nokta ilk tabloda ki giderler, ikinci tabloda ki kaynaklar tarafından karşılanabiliyor olmalıdır. Aksi halde finansman sorunu ile karşı karşıyasınız demektir. Bu bölümde tablolardan sonra gelen üçüncü kısımda ürün ve hizmeti oluşturmak, dağıtmak ve kazanç sağlamak yaptığınız makine alımı, işyeri kiralanması, hammadde alımı, fuarlara katılım, nakliye gibi en önemli maliyet unsurlarından kısaca bahsetmelisiniz.

Dördüncü kısımda ise Kosgeb desteği alana kadar yada almama durumunda işletme sermayesi, makine techizat alımı vb. haller için finansman ihtiyacınızı nasıl karşılayacağınızı açıklamalısınız. Unutmayın! Destek başvurusunda bulunmanız size destekten yararlanma garantisi sağlamamaktadır. Her zaman beklenmedik durumlara karşı bir B planı yapmalısınız.

9- Maliyet Yapısı

İşinizi kurmak için katlandığınız maliyetler nelerdir?

BAŞLANGIÇ YATIRIM GİDERLERİ TUTAR (TL)

 • İşletme kuruluş giderleri
 • Arazi/proje/bina-inşaat/tadilat giderleri
 • Makine ve teçhizat giderleri
 • Tefrişat giderleri
 • Taşıma, sigorta, montaj giderleri
 • İthalat ve gümrükleme giderleri
 • Lisans giderleri
 • Diğer giderler
 • TOPLAM (TL)

Başlangıç yatırım giderlerinin kaynağını belirtiniz

BAŞLANGIÇ YATIRIM GİDERLERİNİN KAYNAĞI TUTAR (TL)

 • Özkaynak Kullanımı
 • Şahıslardan Alınan Borçlar
 • Banka Kredisi
 • Diğer (Belirtiniz:…) TOPLAM (TL)

3- Ürün/hizmeti oluşturmak, dağıtmak ve kazanç sağlamak için yaptığınız en önemli maliyet unsurları nelerdir?

4- İşletmenizin gelir-gider dengesi kurulana kadar finansman ihtiyacınızı (işletme sermayesi, makine-teçhizat alımı ve benzeri durumlar için) nasıl karşılayacağınızı, KOSGEB desteği başvuru, değerlendirme ve ödeme sürelerini de dikkate alarak; açıklayınız.

Onuncu Bölüm Gelir Akışı

Bu bölümde gelir modelinizi nasıl kurguladığınızdan bahsetmelisiniz. Örneğin; ürün ve hizmet satışı, komisyon, üyelik reklam alma, gelir ortaklığı gibi gelir kalemlerinden hangilerinden para kazanacağınızı detaylı olarak açıklamalısınız. Ürün/hizmetlerinizin fiyatlandırmasını nasıl yaptığınızı açıklarken bu ürün veya hizmeti üretmek için hangi maliyetlere katlandığınızı ve toplam maliyet üzerinden nasıl bir fiyatlandırma yapacağınız belirtin. Örneğin maliyetlerinizi üzerine yüzde kaç kar marjı koyarak satışa sunacağınızı yazmalısınız satış fiyatını nasıl belirleyeceksiniz bu konuya yer vermelisiniz. Daha sonra müşteriniz ödemeleri hangi yolla yapıyor sorusuna yanıt olarak nakit, taksitli, kredi kartı gibi yöntemlerden hangilerini kullanıyor bunları açıklamasınız.

10) Gelir Akışı

 • Gelir modeliniz nedir? (Nereden para kazanacaksınız? Ürün/Hizmet satışı, komisyon, üyelik, reklam alma, gelir ortaklığı vb.)
 • Ürün/hizmetlerinizin fiyatlandırmasını nasıl yaptığınızı açıklayınız.
 • Müşterileriniz ödemelerini hangi yolla yapıyor? (nakit, taksitli, kredi kartı vb)

Bu sorunun ardından karşımıza iki tablo geliyor. İşletme gelirleri ve işletme giderleri tablosunu doldururken, ilk ayı işletmenizi kurduğunuz ay olarak hesap etmeniz gerekiyor.

Is modeli doldurma

Yukarıda ki tabloda işletme gelir ve giderleri yer almaktadır. Bu tabloyu doldururken birinci ay işletmenizin kurduğunuz ay olacak şekilde verileri girin. Tüm kalan aylar doldururken de geçmiş ay için gerçekleşmiş veriler, gelecek aylar için de tahmini verileri kullanın. PDF olarak bilgisayarınızı indirin ve işletmenizin gider ve gelir analizini bu forma doldurun.

Örneğin işletmenizin kuruluş tarihi itibariyle 7. ayında bu formu dolduruyorsanız, ilk yedi ay için gerçekleşen gelir ve gideri tabloya yazın. Geriye kalan aylar için se tahmini gelir ve gider beklentilerinizi yazmalısınız. Aynı şekilde tahmini fiyat artışını düşünerek ikinci yıl toplamını da yazmayı unutmayın.

İşletme gelirleri tablosunda müşteriye sunulan tüm ürün ve hizmetleri ürün ve hizmetin adıyla birlikte her biri ayrı satırlarda olacak şekilde belirtmelisiniz.

Tablolarda tüm aylarla birlikte birinci ve ikinci yıl toplamlarını da yazmayı ihmal etmeyin.

Bu içeriğimizde sizlere hem Geleneksel girişimci desteğinden hem de İleri girişimci desteğinden faydalanmak için doldurmanız gereken iş modeli hakkında detaylı bilgileri anlattık. Kosgeb tarafından sağlanan tüm destek işlemleri tamamen ücretsiz ve aracısız olarak yapılmaktadır.

Hem Geleneksel girişimci desteğinden hem de İleri girişimci desteğinden faydalanmak için doldurmanız gereken İŞ MODELİ FORMUNA ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

KOSGEB İş Planı Proje Örnekleri Listesi (TÜM SEKTÖRLER)

Kosgeb hibe desteği alarak iş kurmak isteyen, KOSGEB iş planı örnekleri veya iş planı proje örnekleri arayan girişimciler için iş planı formu, hazırlama örneği, e-ticaret, market, sanayi dükkanı, cafe, tarımsal faaliyetler, giyim, şarküteri firmaları için excel örnekleri hazırladık. 50 farklı kesin onaylı vereceğimiz Kosgeb iş planı Proje örnekleri Pdf, word veya xls formatında olup bu örnekleri bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Boş veya hazır doldurulmuş 2021 yılına uyumlu kesin onay alarak hibe alan projeler sizlerle.

Bu destekleri alabilmek için aşağıda ki örnek iş planlarından ilham alarak kendi iş planı ve projenizi oluşturabilirsiniz.

Kosgeb İş Planı Örnekleri Nelerdir? 2021

Kosgeb İş Planı Örnekleri Neler? olduğu merak ediliyor. Kosgeb iş planı projelerinin örnekleri arayanlar birçok örnek projeyle karşılaşabilir. İş kurduktan sonra Kosgeb hibe desteklerinden yararlanmak isteyen girişimciler için Cafe, pastane, yazılım büfe açma iş planı örneği en çok araştırılan iş planı örnekleri arasında yer almaktadır. İçeriğimizde her sektöre uygun olarak Cafe iş planı, bilgisayar servisi iş planı, deri ve giyim iş planı, kırtasiye, nalbur, optik gözlük iş planı, güvenlik sistemleri iş planı ve fason tekstil iş planı gibi örnekler bolca bulunmaktadır.

Her sektörden İs planı dosyası doldurulmuş örneklerine aşağıda yüklediğimiz linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

KOSGEB proje örnekleri PDF formatında word uzantılı (.doc)dır. Yeni bir KOSGEB proje hazırlama işlemi için örnek olarak yüklediğimiz word uzantılı (.doc) Microsoft Office Word programı ile açılabilen iş planı örneklerini bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Kosgeb iş planı proje örnekleri sayesinde hızlıca onay alabilirsiniz.

Sizler için aşağıda diğer iş örneklerini paylaştık. Bağlantıya tıklayıp indirerek kosgeb proje hazırlama işlemine hızlıca başlayabilirsiniz.

KOSGEB’in 2021 yılında hibe desteği için onayladığı her sektöre uygun pdf ve word iş planı örnekleri aşağıdaki başlıkta mevcuttur.

Kosgeb İş Planı Örneği (Boş Word Uzantılı)

Kosgeb desteklerinden yararlanabilmek için iş fikrinin desteklenen sektörler arasında yer alması hayati önem taşır. Nace kodlarında yer almayan sektörler içinse boşa kürek çekmek anlamsızdır. Bu sebeple Kosgeb desteklenen sektörler listesine mutlaka göz atın!

Kosgeb iş planı örneği word pdf 2021 listesi;

 • KOSGEB solucan gübresi örnek proje (hazırlık aşamasında)
 • Doğalgazcı firması için iş planları
 • Ücretsiz elektronikçi için proje
 • Tekstil firmaları için
 • İnternet ve Yazılım Firması İş planları
 • Medikal malzeme satıcısı
 • Kosgeb Mimarı İş Planı
 • Fotoğrafçı Açmak İçin İş planı
 • Optikler için iş planı
 • Salça üretim iş projesi
 • Bakkal Dükkanı İş Projesi
 • Pastane ve Cafeler için (İnternetten Başvuru)
 • Çiğ Köfteci KOSGEB İş Planı
 • KOSGEB Şarküteri is planı örneği
 • Bayan Giyim Projesi
 • Oto yıkama açmak için iş planı
 • Yedek parça satış mağazası (hazırlanıyor)
 • 100 kişilik lokanta için iş planı örneği (Düzenleme aşamasında)
 • Cafeler için 50 kişilik proje örneği
 • KOSGEB Market (ekomini tarzı) İş Planı Örneği 2021
 • Kafeler için örnek pdf word dosyaları
 • Kosgeb e-ticaret iş planı örneği (tasarım aşamasındadır)

Kosgeb iş planı örnekleri arasında size uygun projeye bulamadıysanız, proje nasıl doldurulur gibi sorularınız için Kosgeb tarafından hazırlanan iş planı doldurma rehberinden yararlanabilirsiniz. Kosgeb Proje hazırlama rehberini indirebilirsiniz.

Örnek Kosgeb iş planını sizler için tüm sektör adlarına göre yükledik. Sizde bu örnekler üzerinde düzenleme yaparak, aklınızda ki iş fikri için bir iş planı projesi hazırlayabilirsiniz.

Giyim mağazası açacak bir girişimci yukarıda bulunan ayakkabı mağazası proje örneğini düzenleyerek kendi istediği şekle sokabilir ve bu proje ile başvuru yapabilir. Bilgisayarınıza indirdiğiniz projenin illaki sizin iş kurmak istediğiniz sektöre ait olması gerekmez. Gıda ticari ile uğraşan esnaflarımız birbirleri ile aynı sektöre sahip veya aynı nitelikteki projeleri düzenleyebilirler. Aynı alanda olmasa bile, örneğin bir inşaat malzemeleri firmasının hazırladığı projeden, aylık, 3 aylık ve yıllık hedefler örnek alınabilir.

Yukarıda bulunan hazır projeler ile gelecek yılda sizde geliştirmiş olduğunuz fikrinizle bir başvuru yapabilirsiniz. Ancak bunu öncesinde eğitime katılmanız ve hizmet merkezlerinin bildirmiş olduğu diğer faaliyetleri de yerine getirmeniz şarttır. İş yeri sahibi esnaflara verilecek olan 50 bin lira sıfır faizli kredi desteği için proje hazırlamanız gerekmez. Bu para destek amacıyla verilen kosgebkredisi.com geri ödemeli faizsiz bir destektir. Danışmanlık firmaları bu yıl ortalama 1.500-2.000 TL. civarında bir para karşılığında proje hazırlamaktadırlar. Eğer bu konuda herhangi bir birikiminiz veya bilginiz yok ise, bu firmalarla da görüşmeniz mantıklı olacaktır.

Yukarıda yer alan gerek boş, gerekse yeni esnaflar için hazırlanan KOSGEB iş projelerini örneklerden oluşmakta olup, danışmalık firmalarına başvurmak yerine ufak düzenlemeler ile kendi projenizi hayata geçirebilirsiniz.

Örneğin bir lokanta düşünün. Hazırlanan içerikte kapasitenin 100 kişilik olduğu yazabilir. Siz bu örneği 1.000 kişilik olarak derleyebilirsiniz.

Eğer sizin kafeniz 3 bölümden oluşuyor ve terası mevcut ise, örneği bu kapsamda incelersiniz.

Ev hanımları börek, çörek yapabilecekleri bir dükkan açmak istiyorlar ise, sitemizden alacakları börekçi veya ev yemekleri lokantası kendilerine fevkalade örnek teşkil edecektir.

Üretecekleri ürünleri tek tek yazarak, bu ürünlerden elde edecekleri amaçları bildirebilirler.

Yukarıda videoda anlatıldığı gibi, onay almak oldukça basit olsa da, ayrıntıları anlatmanız sizin yararınıza olacaktır.

Kısa ve orta vadeli olarak yapılacak hedefler, en az 10 yıllık olarak ta belirtilirse KOSGEB onayı almak daha kolay olacaktır.

Kosgeb İş Planı Hazırlayan Danışmanlık Firmaları

İnternet üzerinde onlarca firma tarafından belirli ücretler karşılığında proje hazırlanmaktadır. Bu firmalardan bazıları sadece danışmanlık hizmeti vermektedir.

 • Hibe Sepeti : 0850 225 1923
 • Arguma Danışmanlık : 0216 706 1403
 • ISO kalite TSE HYB 13573 belgeli
 • Sigma Center: 0224 232 22 73
 • Keşif danışmanlık: 0-850 888 16 41
 • Rönesans : 0 216 411 29 73
 • İnci Danışmanlık
 • Rota danışmanlık
 • Değişim danışmanlık

KOSGEB Destek Programları hakkında detaylı bilgileri ve merak edilen soruların cevabı için Pazartesi-Cuma günleri 08:30-17:30 saatleri arasında Çağrı Merkezini arayabilirsiniz.

KOSGEB Çağrı Merkezi: 444 1 567

Kosgeb Desteği Ne Kadar Oldu?

Yeni yıl itibari ile Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ile destekler verilmeye devam ediyor.

Girişimcilik Genel Destek programı kapsamında 60.000 TL. ile 370.000 TL. arasında destek veriliyor.

 • İleri girişimci iseniz 370.000 TL’ ye kadar
 • Geleneksel girişimci iseniz 60.000 TL.’ ye kadar destek alabilirsiniz.

Hem Geleneksel hemde ileri girişimciler;

 • Kuruluş döneminde gerçek kişi iseniz 5.000, sermaye şirketi iseniz 10.000 TL.
 • İşyerinin açılışından 1 senenin sonuna kadar prim gününe göre 5.000 TL. ile 20.000 TL. arasında
 • İşin kurulmasının 1 senenin sonundan 2. senenin bitimine kadar ise yine prim sayısına göre 5-20 bin arasında destek veriyor.

İleri girişimcilere bu desteklere ilaveten Teknoloji düzeylerine göre;

 • Orta düşük 100 bin,
 • Orta yüksek 200 bin,
 • Yüksek teknolojiye ise 300 bin lira destek sağlanıyor.

Firmalar ile yapacağınız anlaşma neticesinde ödemenin hibe onayı sonrasında yapılacağını belirtip, eğer destek alamaz iseniz ödeme yapamayacağınız yönünde bir sözleşme imzalarsanız, işinizi garantiye almış olursunuz. Tabi bu durumu firmaların kabul edip etmeyeceği de, kendi tasarruflarındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 168 YORUM
 1. Atilla dedi ki:

  Merhaba ben hayvancılık yapmak istiyorum bilgi alabilir miyim

 2. Tuğba dedi ki:

  Merhaba Süt ve Süt ürünleri dükkanı açmak istiyorum hibe nasıl alabilirim bilgi rica ediyorum nerden nasıl baslamaliyim

 3. Metin dedi ki:

  Iyi gunler ben sut ve sut urunleri satis icin dukkan acmayi dusunuyorum hibe yada kredi alabilirmiyim.

 4. Beyhan Karabulut dedi ki:

  Merhaba ben kendi evimde salça üretiyorum KOSGEB ten nasıl hibe desteği alirim

 5. Burcu dedi ki:

  Merhaba ben 29 yaşındayım ve takı dükkanı açmak istiyorum hibe veriliyor mu

 6. Nurbanu dedi ki:

  Merhaba ben 24 yaşında bir kadınım. Züccaciye dükkanı açmak istiyorum hibe ya da faizsiz kredi alabilir miyim

1 7 8 9
KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.