Memur Olma Yaş Sınırı 2023 (YENİ DÜZENLEME)

2023’de 40’ın üzerinde memur ve merkezden atama yapan kurumların yaş sınırı nedir? Yaş sınırı olmayan memurlar nelerdir, kanuna göre memuriyette yaş sınırı nedir? 2023 yılında KPSS yaş sınırı olmayan, merkezi atama yaş sınırı ve 35 yaş üstü memur alımı devam eden kurumlar hangileridir? Tüm soruları sizler için araştırdık. 40 yaşında memur oldum diyenleri duymuşsunuzdur.

Bazı kurumlarda eğitim için yaş sınırı olmadığı gibi memur olmanın da yaşı yoktur. 40 yaşından sonra hemşire, öğretmen, doktor, imam, akademisyen olmak mümkün müdür, merkezi atama yaşı kaç, memur olma üst sınırı nedir? Merak ediyorsanız yazımızın devamına göz atabilir ve kanuna göre belirlenen 2023 Devlet Memurluğu Yaş Sınırı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Memur Olmak İçin Yaş Sınırı?

Memur olmak için yaş sınırı kanunla belirlenir. Kamu hizmetine yönelik birçok işe alımda, otuz beş veya en az kırk yaşın altında olmaları gerekmektedir. Memur olmak için yaş sınırı, kurumların öngördüğü 35 ve 40 yaşını doldurmamış olmaktır.

Ancak bu durumlar kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. 657 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesine göre meslek liselerinin sanat dallarında öğrenim görmekte olan 18 yaşını doldurmuş olan memurlar, en az 15 yaşında olmak kaydıyla devlet memurluğuna atanabilirler. Türk Medeni Kanunu’nun 12. maddesine göre yargı kararı aldıklarını ifade etti.

Belediyede Memur Olmak için Yaş Sınırı 2023 Yeni Düzenleme

Memur olmak için yaş sınırları devlet tarafından belirlenir. Belediyeler dahil birçok kurumda belediyede memur olmak için yaş şartı aranmamaktadır. Ancak bu her bölüm için geçerli değildir. Belediyelerin yaş şartlarını verdiği ilanlarda belirtilen herhangi bir yaş şartı var ise başvurularınızı yaş şartını dikkate alarak yapmanız gerekmektedir. Yaş şartı bulunmuyor ise her yaşta vatandaş belediyede memur olmak için başvurularını yapabilir.

Memur Olmak için KPSS Yaş Sınırı 2023’de Kaçtır?

Memur olabilmek için KPSS’nin 2023 yılında kanunla belirlenen yaş sınırı 35 yaşını doldurmamış olmak, alt yaş sınırı ise 18 yaşını doldurmaktır.

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS sınavına girerek memur olma hayalini gerçekleştirmeyi düşünenlerin en büyük korkusu yaş sınırını geçip tekrar memur olamamaktır. Memuriyette yaş sınırı var mı KPSS adaylarının en çok aradığı konular arasında yer alıyor.

Bilindiği üzere kimse bu kadar çok sınava çalışıp kazandıktan sonra yaş sınırına takılıp kalmak istemiyor ve KPSS yaş sınırı olmayan kurumlar da 2023 yılında titiz bir araştırma yaparak gerçekleri öğrenmek istiyor. KPSS yaş sınırı olmayan kurumlar, merkezi atama için yaş sınırı ve 2023’de KPSS için yaş sınırı araştırıldı. Medeni olmak isteyenlerin en çok merak ettiği KPSS yaş sınırı olmayan kurumların bilgilerini buradan öğrenmeye devam edebilirsiniz. 2023’de memurlar.

KPSS Yaş Sınırı Olmayan Kurumlar 2023 Yılında Hangileridir?

KPSS lisans sınavına girerek ve eğitim bilimleri ve öğretmenliği alan bilgisi sınavına girerek herhangi bir göreve atanmak isteyenler, memur olma yaş sınırına takılmadan Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla öğretmen olabilirler.

Merkezi sınavlarda başarılı olan ve memur ve sözleşmeli personel yerleştirmelerinde randevu almak isteyen kamu kurumlarının üst yaş sınırı belirleyemeyeceğini belirtiyor.

KPSS için yaş sınırı olmayan kurumlara atanabilmenin tek şartı, kamu kurum ve kuruluşlarının tüzük ve yönetmeliklerinde yaş sınırı olmayan özel bir hüküm bulunmasıdır. Ancak bu şekilde üst yaş sınırı belirlenecektir. Aksi halde tüzük ve yönetmelikte yaş sınırı belirtilmemişse yaş sınırı olmaksızın memur alımı yapılacaktır.

Yaş sınırı olmayan memurluklar 2023 yılı listesi aşağıdaki gibidir:

ÖSYM tarafından yapılan KPSS yerleştirmesi şeklinde memur alımında yaş şartı olmadan memur olunabilmektedir. 40 yaş üstü memur alımı yapacak kurumlar şunlardır:

 • Yaş sınır olmayan kurumlar arasından Üniversite Hastaneleri de bulunmaktadır. Üniversite hastanelerine yapılacak olan sağlık personeli alım ilanlarında da yaş sınır bulunmamaktadır.
 • KYK Kredi Yurtlar Kurumu 4-B Sözleşmeli yurt memuru için
 • Askeri kurumlara sivil memur için
 • Kamu kurumlarında işçi için
 • Diyanet İşleri Başkanlığının imam, müezzin, kuran kursu öğreticisi için
 • Orman Genel Müdürlüğü orman mühendisi, orman muhafaza memurluğu için
 • İtfaiye eri için de yaş sınırı belirlenmemiştir.
 • Tarım Bakanlıklarının sözleşmeli alımlarında
 • Kalkınma ajanslarında
 • Sağlık Bakanlığı sözleşmeli alımlarında
 • Adalet Bakanlığı sözleşmeli alımlarında
 • Askeri kurumlara sivil memur alımlarında

Merkezi sınavla kamuya atanacak doktor, öğretmen ve imam kadrolarına memur alımında yaş sınırı yoktur. Kısaca 40 yaş üstü memurlar bu kurumlara alınmaktadır.

40 Yaş Üstü Memur Alımı 2023’de Yapılacak mı?

40 yaşından sonra memur olunur mu? 40 yaşındayım KPSS ile ile kamuya girebilir miyim? Yasaya göre kaç yaşına kadar memur olunabilir? konularında kesin bir bilgiye ulaşmak isteyenler 35 yaş üstü memur alımı yapan birçok kamu kurumu bulunduğunu bilmelidir. Devlet kamu kurumlarına giriş alt ve üst yaş sınırını 657 sayılı kanunun 40. maddesinde belirlemiştir. 657 sayılı kanunun 40. maddesi yaş sınırını şu şekilde belirler;

Kanuna göre; 18 yaşını tamamlayanlar ve herhangi bir meslek okulunu veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olma ve mahkeme kararı ile ergin olmak (yargısal erginlik) şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler. Devlet memuru alım ilanlarında kurumlar tarafından yaş üst ve alt sınır konmaması halinde 18 yaşını dolduranlar 40 yaşında da olsa devlet memuru olabilir. Buna göre; 40 yaşında kamuya girmek mümkündür.

Kanun devlet memurluğuna alınacak olanların genel ve özel şartlarını da tayin etmiştir.

Devlet memurluğu alınacak olanlar genel ve özel şartlara sahip olmalıdır. Genel şartlar ise şu şekildedir:

 • T.C vatandaşı olmak.
 • 657 sayılı devlet memurları kanunu 40. maddesinde belirlenen yaş şartlarını taşımak, Mevzuat için tıklayınız.
 • Devlet memuru olma yaşı için 18 yaşını tamamlayanlar olabilirler. Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak Kazai rüşt kararı almak şartı ile devlet memuru olabilirler.
 • 657 sayılı devlet memurları kanunu 41 maddesinde belirlenen öğrenim şartlarını taşımak.
 • Askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş bulunmak.
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak.
 • 657 sayılı devlet memurları kanunu 53. madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak şartları aranır.

Memur olabilmek için gerekli özel şartlar, hizmet verilecek derse ilişkin 36 ve 41 inci maddelerde belirtilen eğitim ve öğretim kurumlarından birinden diploma sahibi olmak ve o sınıfın özel kanununda veya diğer mevzuatında aranan şartları taşımaktır. Kurumlar.

Memurlukta Yaş Sınırı Yasaya Göre Kaçtır?

Memur olmak için yaş sınırı var mı? merak ediliyor. Ülkemizde merkezi sınavlara girerek başarılı olan memur adayları, istedikleri kamu kurumlarında istihdam edilmek için memuriyette yaş şartını merak etmektedirler. Kamu hizmetinde yaş kısıtlamaları kurumdan kuruma farklılık göstermektedir.

2023 yılında yapılacak sınavlarda başarılı olan adaylar arasından kadrolara yerleştirilecek memurların yaş sınırları kanunla belirlenir. Bu şekilde atanacak memurların işe alımında çoğunlukla yaş sınırı belirlenmekte ve bu yaş sınırı genellikle 35 veya 40 yaşını tamamlamamaktadır. Ancak, bunların tüzükte belirtilmediği durumlarda kurumlar, yaş sınırı olmaksızın memur alımı yapmaktadır.

KPSS Yaş Sınırı Olan Kurumlar 2023 Güncel Liste

Bunlara ek olarak devlet kadrolarının alımında bazı kadroların statülerine göre yaş sınırlaması getirilebilir.

KPSS-A grubu alımlarında yaş şartı aranmaktadır.

KPSS- A grubu alımları olan alanlar aşağıdaki gibidir:

 • Uzman Yardımcılığı
 • Denetçi Yardımcılığı
 • Stajyer Kontrolörlük
 • Denetmen Yardımcılığı
 • Müfettiş Yardımcılığı gibi kadroların alımlarında yaş sınırı bulunmaktadır.

Merkez bankası, banka ve finans kuruluşu alımlarında 35 yaşından küçük olma yaş şartı vardır.

Emniyet Genel Müdürlüğünde de yaş sınırı belirlenmiştir. POMEM alımlarında yaş şartı konulmuştur.

 • Kadınlar için 28, erkek adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak şartı vardır.

Adalet Bakanlığı devlet memuru alımlarında da yaş şartı aranır.

 • Zabıt katipliğinde 35 yaş sınırı getirilmiştir. Zabıt katibi nasıl olunur şartları ve KPPS ile ilgili merak ettikleriniz için içeriğimize göz atın.

Kalkınma ajanslarına uzman ve destek personeli alımlarına 50 yaş şartı konulmuştur.

Fakültelerin İBBF İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bölümleri Kamu yönetimi, İktisat, Maliye, İşletme, Ekonometri, Uluslar arası ilişkiler, Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkilerinden mezun olan ve KPSS’ den geçerli puan alan adayların başvuracağı kadrolarda ise yaş sınırı vardır.

KPSS B Grubu Kadrolarında Yaş Sınırı Var Mı?

KPSS-B grubu, ülkemizde personel olarak devlet kademelerinde görev almak isteyen vatandaşlarımızın girdiği bir sınav türüdür. Lise ve ön lisans mezunları KPSS B grubu sınavlarına katılabilirler.

ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda B Grubu için yaş sınırı yoktur. Yaşınız ne olursa olsun, B grubu eğitim düzeyi kriterlerini tamamladıktan sonra sınava girmeye hak kazanabilirsiniz. Başvurunuzu tamamladıktan sonra sınava girebilir ve sonuçlarınıza göre memurluk tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Öğretmenlik Alımında Yaş Sınırı Var Mı?

Öğretmenlik mezunu kişiler özelde hizmet verebileceği gibi devlet kadrosuna atanarak da eğitim vermeye başlayabilirler. Devlet kadrosunda öğretmen olabilmek için geçmiş zamanda belirlenen 40 yaş sınırı bulunmaktaydı fakat bu yaş sınırı kaldırılmıştı. Öğretmenlik mesleğini icra etmek için yaş sınırı yoktur. Artık 40 yaş üstü eğitmenler de devlet kadrosuna atanabilmektedir. Devlet memurluğu için aranan genel şartları tamamladıktan sonra, dilediğiniz yaş aralığından KPSS genel kültür genel yetenek, eğitim bilimleri ve alan sınavı dahil 3 oturumdan oluşan sınava girerek, alanınızdan atanabilirsiniz.

30 Yaşından Sonra Memur Olunur mu?

Yaş sınırı aramayan kurumlara sözleşmeli olarak girilebilir.

Atamada Yaş Sınırı Var mı?

KPSS atama yaşı 35’dir.

Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
“Memur Olma Yaş Sınırı 2023 (YENİ DÜZENLEME)” üzerine bir yorum
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1