Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulama 2022

Ziraat Bankası Destek Ödemeleri Sorgulama ile ilgili tüm detaylara, 2022 yılı ilk çeyreği itibarıyla yapılacak bitkisel üretim desteklerinin ödeme tarihleri, ödeme planları ve tutarlarına en güncel şekilde bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Tarım Bakanlığı Son Dakika DESTEKLEME Ödemeleri Kararı

Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar ve 20/10/2022 tarihinde Resmi Gazete‘de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre destekleme ödemeleri bu yıl içerisinde çiftçilerin hesaplarına aktarılmaya başlayacak.

Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı üreticiler, 2022 üretim yılında Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf ve Tritikale için mazot ve gübre desteği dahil dekara 121 TL destek ödemesi alacak.

Tarım Bakanlığı Desteleme Ödemeleri Sorgulama

Tarım ve Hayvancılığı desteklemek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan destek ödemeleri çiftçi/üreticilerin T.C Kimlik ve vergi numaralarına göre Ziraat Bankası çiftçi kartlarına aktarılarak yapılır.

Ziraat Bankası Çiftçiye Destekleme Parası Ne Zaman Yatacak? soruların yanıtları için bizi takip edin.

Ziraat Bankası Destekleme Ödeme Tarihleri 2022 Güncel

Ziraat Bankası, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından destek ödemelerine aracılık hizmeti vermektedir.

Bu ödemeler her yıl ÇKS’ye kayıtlı çiftçilere Ziraat Bankası aracılığıyla yapılmaktadır. Belirli tarihlerde yapılan tarım ve hayvancılık destekleme ödemeleri Ziraat Bankası’nda hesabı bulunan çiftçilere Başakkart üzerinden yapılırken, T.C Bankada hesabı olmayan çiftçilere Kimlik numarasının son hanesine göre ödeme yapılır.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Çiftçi Kayıt Sistemi kayıtlı çiftçilerin Mazot, Gübre, Toprak analizi destek ödemeleri ile hayvancılık destek ödemeleri T.C Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı sitesi aracılığıyla çiftçilere yapılacak ödemelerin başlangıç tarihlerinde duyurulmaktadır.

Ödeme planının banka tarafından yapılması ve ödeme tarihlerinde yoğunluk yaşanmaması için Banka şubeleri hafta sonu da açık olmaktadır.

Destekleme Ödemeleri Devam Ediyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçi/üreticilere verilen tarımsal destek ödemeleri Ziraat bankası hesaplarına 18:00’da üreticilerin T.C kimlik numaralarının son hanesine göre hesaplara yatırılıyor. Bu ödemelerin tarihleri Tarım ve Orman Bakanlığının açıkladığı tarihlerde belirleniyor. Bu tarihleri öğrenmek için kosgebkredisi.com bizi takip ederek anında bilgilerden haberdar olabilirsiniz.

Ziraat Bankası Çiftçiye Destekleme Parası Ne Zaman Yatacak?

Geçen yıl Tarımsal ödeme kapsamında baklagil, hububat desteklemeleri, mazot gübre desteği ve süt destek ödemesi 2022 yılında yapılmaya devam ediyor. Ziraat Bankası Çiftçiye Destekleme Parası Ne Zaman Yatacak? soruların yanıtlarını öğrenmek isteyenler Tarım ve Orman Bakanlığı resmi internet sayfası ve twitter hesaplarını takip ederek son güncel haberleri takip edebilirler.

2022 Tarımsal Destekleme Ödemeleri Kalemleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Kırsal kalkınma amaçlı tarım ve hayvancılık destek ödemeleri her yıl olduğu gibi bu yılda yapılmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarımsal destek kapsamında üreticilere yapılıyor.

Bu zamana kadar Ziraat bankası tarafından hayvancılıkla ilgili birçok destek ödemesi de yapılmıştır. Hayvan başına destek, süt desteği, yem bitkisi desteği, anaç sığır buzağı uzağı desteği gibi ödemeler yapılırken Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kanatlı sektörüne destek yapılmıyor.

Besicilik Erkek Sığır Destekleme Ödemeleri

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında erkek sığır yetiştiriciliği ile ilgili destekler verilmiştir. Besi destek ödemelerini almaya hak kazanan çiftçilere 130 milyon 410 bin TL’lik Hayvancılık Desteği Ödemesi 18 Haziran 2022 tarihinde T.C kimlik numaralarının son hanelerine göre Ziraat Bankası’ ndaki hesaplarına yatırılmıştı.

Mazot Gübre Desteği Ödemeleri Ne Zaman?

Tarım ve Orman Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz yıl mazot ve gübre desteği için başvuran çiftçilerimize Bakanlığın belirlediği tarihlerde ödemeleri yapılıyor.

Mazot Gübre Desteği miktarları aşağıdaki gibidir:

​ÜRÜNLER​MAZOT (TL/da)​GÜBRE (TL/da)​TOPLAM DESTEK (TL/da)
​Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf, Tritikale75 TL46 TL121 TL
Aspir 76 TL​21 TL​97 TL
Kütlü Pamuk, Çeltik250 TL21 TL271 TL
​Nohut, Kuru Fasulye, Mercimek75 TL21 TL96 TL
Kolza( Kanola)88 TL21 TL109
​Patates, soya125 TL21 TL​146 TL
​Yağlık Ayçiçeği,​88 TL21 TL109 TL
Yem Bitkileri ​94 TL21 TL​115 TL
Kuru Soğan, Yaş Çay, Zeytin63 TL​21 TL84 TL
Dane Mısır, Fındık ve Diğer Ürünler ​62 TL21 TL83 TL
​Nadas38 TL​____38 TL
Üreticilere Ödenecek Destekleme Ödeme Miktarları

Yem Bitkisi Desteklemesi Yatan İller Hangileridir?

Artık Üretici Destek Bilgi Sorgusu e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bunun dışında Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün sunduğu budama desteği de bu sistemden sorgulanabilir. Bunun için üreticilerin e-Devlet şifrelerine sahip olmaları gerekmektedir. Küçükbaş veya büyükbaş hayvancılığa girmeyi planlıyorsanız bankalardan en düşük faiz oranları ile hayvan kredisi alabilirsiniz.

Yem bitkisi desteklemesi yatan iller aşağıdaki gibidir:

 • Aydın
 • Bitlis
 • Gaziantep
 • Karabük
 • Kars
 • Muğla
 • Niğde
 • Siva

Toprak ve Gübre Analizi Desteği Yatan İller Hangileridir?

Toprak ve Gübre Analiz Desteği alan iller şu şekildedir:

AdıyamanÇanakkaleKırşehirŞanlıurfa
AğrıÇorumKonyaŞırnak
AfyonkarahisarDenizliMalatyaTekirdağ
AmasyaEdirneManisaYalova
AnkaraElazığNevşehirYozgat
AntalyaErzincanOrdu 
AydınGiresunOsmaniye 
BalıkesirK.MaraşSakarya 
BayburtKırklareliSamsun 
Toprak ve Gübre Analizi Desteği Yatan İller

Organik Tarım Desteklemeleri

Çiftçilerimize organik tarım destek ödemeleri yapılacaktır. Buna göre Ziraat Bankası ödemelerini şubelerinden alabilecek. Üreticilerin hesaplarına aktarılan destek ödeme tutarlarını, kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenen takvimlere çekebilecektir.

Ziraat Bankası tarafından verilen destekler çiftçilerimizin hesaplarına yatırılırsa güncel tarihleri ​​açıklayacağız.

Yem Bitkileri Destek Ödemeleri Ne Zaman Başlayacak?

Yem bitkileri desteği her yıl olduğu gibi listeleri bakanlığa gönderilen illerdeki üreticilere T.C kimlik numarasının son hanesine göre saat 18:00’den itibaren ödenir.

T.C kimlik numarasına göre ödemelerin başladığı iller aşağıdaki gibidir:

Adana, Afyon, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Balıkesir, Bartın, Batman, Bingöl, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kırşehir, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Ordu, Osmaniye, Sakarya, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Yalova illerine tem bitkisi destek ödemesi yapılmaktadır.

Bakanlık, il müdürlüklerinden icmal listeler geldiği için ödemelerin devam edeceğini belirtti.

 • Yonca, korunga, yapay çayır mera, ak üçgül gibi çok yıllık yem bitkilerine 90 TL/da
 • Hayvan pancarı ve yem şalgamı gibi tek yıllık yem bitkilerine 60 TL/da
 • Silajlık mısıra 100 TL/da, kuru şartlarda ekilişi yapılan yem bitkisi desteklerine 40 TL/da olarak ödenen yem bitkileri desteği
 • Yetiştiricilik bölgesi olarak belirlenen illerde alınan desteğin %25’i
 • Yeraltı sularının Bakanlıkça yetersiz ve sınırlı olduğu belirlenen havzalarda dikilen fiğ, Macar fiği, fiğ ve dutlara alınan desteğin %50’si eklenerek ödenir.

‘Yem Bitkileri Desteği’nin ürünün hasat edildiği yıl içerisinde bir kereye mahsus ödeneceğini unutmayınız.

Soğuk Süt Desteklemeleri

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarafından 1. Dönem (Ocak, Şubat, Mart) Çiğ Süt Destekleme Birim Fiyatları Açıklandı.

 • Soğutulmamış çiğ süt: 5 kuruş
 • Soğutulmuş çiğ süt: 10 kuruş
 • Soğutulmuş örgütlü satış: 12 kuruş
 • 10 kuruş olarak verilen destek 25 kuruşa yükseltilmiştir. 
 • Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından süt üreticilerine yeni yılda güzel bir haber geldi. Yapılan açıklamaya göre 10 kuruş olan süt desteklemeleri 25 kuruşa yükseltildi.

Çiğ süt desteği hakkında yapılan açıklamalarda şu ifadeler yer aldı:

Süt desteğinin artırılmasının amacı üreticilerin maliyetlerinin azaltılması, vatandaşların süte daha ucuza ulaşmalarının ve üretimde ise sürdürülebilirliğin sağlanmasıdır.

“Artan girdi maliyetleri süt üreticilerini zorluyor. Bilindiği üzere, Ulusal Süt Konseyi (USK)’ nin 1 Ekim 2022 tarihinde yapılan toplantısında 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı (çiğ süt destek primi hariç) 7,50 TL/litre olarak belirlendi.

Çiğ Süt Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Tarım ve Orman Bakanlığı çiğ süt destekleme ödemeleriyle ilgili şu açıklamada bulundu:

Ödemeler; T.C. kimlik numarasının son hanesi 6 ve 8 , vergi kimlik numarasının son hanesi 1, 3, 5, 6, 7, 8 ve 9 olanlara yapılıyor. Kalan ödemeler ise TC. kimlik numarasının ve vergi kimlik numarasının son hanesi 0, 2 ve 4 olanlara yapılarak tamamlanacak.

Çiğ Süt Prim Desteği Ödemesi Ne Kadardır?

Soğutulmamış çiğ süt için litre başı 3 kuruş, soğutulmuş çiğ süt için litre başı 6 kuruş, üretici örgütleri üzerinden satışa sunulan soğutulmuş çiğ süt için litre başı 9 kuruş üzerinden yapılacağı belirtildi. çiğ süt primi litre başı 50 kuruş olarak ödenecek

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulama 2022Pin
ÇİĞ SÜT ÖDEMELERİ ÖDEME TARİHLERİ

Damızlık/üretici kuruluşa üye, işletmesi ve hayvanları TÜRKVET‘e kayıtlı üreticilere sattıkları çiğ sütü belgelemeleri karşılığında Çiğ Süt Primi desteği ödenir. Destekten yararlanmak isteyen üreticiler, süt satışının yapıldığı ayın son iş gününe kadar üyesi oldukları damızlık/üretici kuruluşa çiğ süt satış belgesi ile başvurularını yapabilirler.

Buzağı Destekleme Ödemeleri 2022 Güncel

Destek ödemelerinin yapılacağı tarihler Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından duyurulur. Verilecek buzağı desteği ödemeleri bakan tarafından açıklanır.

Buzağı desteğinin ödeme tarihleri ​​Bakanlık tarafından her yıl belirli bir tarih aralığında belirlenmektedir. Bu tarihler arasında yetiştiricilerimiz Ziraat Bankası şubelerine giderek T.C Kimlik numaralarının son hanesi ve vergi numarasına göre ödemelerini alabilirler.

2021/2. Çiftçilerin merakla beklediği, dönem içinde ödenen buzağı destek ödemelerine ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulama 2022Pin
Buzağı Destekleri Ödeme Sorgulama

Buzağı Destekleri Ödemeleri Ne Kadardır?

Buzağı destekleri için başvurular 2 dönem halinde yapılmaktadır.

Buzağı desteklemelerinde Türkvet ve e-Islah‘a kayıt tarihleri; birinci dönem buzağılar için 31 Aralık 2022 tarihine kadar, ikinci dönem buzağılar için 1 Nisan 2022-15 Haziran 2022 tarihleri arasında dünyaya gelmiş olması gerekiyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından buzağı desteklemeleri için ödeme tarihleri belirlenmiş olup, ödemeler destekleme ödemesi almaya hak kazanan çiftçilerimizin T.C. kimlik numaralarına göre yapılmaktadır.

 • 4 ay ve 4 ay üzeri buzağılar için 500 TL
 • Yetiştiricilik Bölgesi İlleri (ilave) Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Ordu, Rize, Sivas, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Van illerinde doğan buzağılara ilave 200 TL/baş
 • Soy kütüğüne bağlı buzağı için ilave 200 TL
 • Döl kontrolü ilave 100 TL destekleme ödemesi yapılacaktır.

Hayvan Başına 2022 Destekleme Ödeme Miktarları Ne Kadardır?

2022 yılında hayvan başına destek ödemesi tutarları aşağıdaki gibidir:

 • 4 ay ve üzeri buzağılar için 500 TL
 • Döl kontrollü buzağı yavruları için ilave 100 TL
 • Dişi mandalara 500 TL
 • Soy kütüğüne kayıtlı dişi mandalar için ilave 300 TL
 • Soy kütüğüne kayıtlı malaklara ilave 300 TL
 • Suni tohumlamadan doğan malaklara ilave 500 TL
 • Erkek besi sığırları için 500 TL
 • Arılı kovan için kovan başına 15 TL
 • Damızlık ana arılar için 80 TL
 • Damızlık koyun yetiştiriciliği için 50 TL
 • Çiğ süt destekleri Bakanlık tarafından belirleniyor.
 • Sürü yöneticiliği istihdam desteği için yılda 1 kere 12 bin TL destekleme ödemesi yatırılıyor.

Anaç Koyun ve Keçi Destekleri Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Anaç koyun ve keçi yetiştiricileri geçtiğimiz yıl başvurularını yapmıştı ve ödemeleri beklemekteydi. Buzağı desteklemelerinden sonra anaç koyun ve keçi destekleme ödeme takvimi de ilan edildi.

Fındık Destekleme Ödemeleri 170 TL Ne Zaman Yatacak?

Fındık alan bazlı gelir desteği için ödemeler itibariyle çiftçilerimizin hesaplarını yatırılmaya başlayacak. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen bilgiye göre fındık alan bazlı gelir desteği kapsamında ödemeler çiftçilerimize:

Üretimi için fındık alan bazlı gelir desteği için Bakanlık tarafından belirlenen ödeme takvimine kadar başvurusunu gerçekleştiren üreticiler dönüm başına 170 lira fındık desteklemesi alacak.  Bunu vadesi geldiği halde ödenmemiş olan sulama, İşletme ve bakım ücreti veya su kullanım hizmet bedeli, tarımsal sulamada kullanılan borçların yatan destekleme ödemesinden tahsil edilebileceğini unutmayınız.

Çoban Destekleme Ödemeleri Sorgulama

Çiftçiler için 12.000 TL tutarında sertifikalı sürü yöneticisi destek ödemesi yapılır. Ödemeler sürü yönetici sertifikasına sahip olan çobanların çalıştıkları işletme sahiplerine yapılır.

Diğer destek başlıkları ile ilgili başvuru tarihleri ilan edildiğinde sitemiz üzerinden sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bu destekler yanında Ziraat Bankasından düşük faizli veya sıfır faizli hayvancılık kredisi almak ister miydiniz?

Çiftçi Destek Ödemeleri 2022 Ne Zaman Verilecek?

Çiftçilere destek ödemeleri 2022 yılında ödenmeye başlanacak.

Puan Ver!
[Total: 0 Average: 0]
Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın

1