Destekleme Ödemeleri

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulama 2021

Her yıl tarım ve hayvancılığı destekleme amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan destekleme ödemeleri Ziraat bankası aracılığıyla çiftçi/ üreticilerin T.C kimlik ve Vergi numaralarının son hanelerine göre bakanlık tarafından belirlenen tarihlerde yapılarak aktarılmaya devam etmektedir.

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulama 2021

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulama ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları ve 2021 ilk çeyreğinden itibaren yapılan Bitkisel üretim desteklerin ödeme tarihleri ödeme takvimlerine ve miktarlarına yazımızdan en güncel haliyle erişebilirsiniz.

Ziraat Bankası Tarım ve Hayvancılık Desteklemeleri

Ziraat bankası Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından destekleme ödemelerine aracılık hizmeti sunmaktadır. Her yıl bu ödemeler Banka aracılığıyla ÇKS’ye kayıtlı çiftçilere yapılmaktadır. Belirli tarihlerde yapılan Tarım ve hayvancılık destek ödemeleri Ziraat bankasında hesabı olan çiftçilere Başakkart aracılığıyla yapılırken, Bankada hesabı olmayan çiftçilere ise T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre ödeme yapılmaktadır. Kimlik numaralarının son hanelerine göre yapılacak ödeme tarihleri banka tarafından düzenlenmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Çiftçi Kayıt Sistemi kayıtlı çiftçilerin Mazot, Gübre, Toprak analizi destek ödemeleri ile hayvancılık destek ödemeleri T.C. Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı sitesi aracılığıyla çiftçilere yapılacak ödemelerin başlangıç tarihlerinde duyurulmaktadır.

Ödeme planının banka tarafından yapılması ve ödeme tarihlerinde yoğunluk yaşanmaması için Banka  şubeleri hafta sonu da açık olmaktadır.

Destekleme  Ödemeleri Devam Ediyor!

Tarım ve Orman Bakanlı tarafından çiftçi / üreticilere verilen tarımsal destek ödemeleri Ziraat bankası hesaplarına 18:00’da üreticilerin T.C kimlik numaralarının son hanesine göre hesaplara yatırılıyor. Bu ödemelerin tarihleri Tarım ve Orman Bakanlığının açıkladığı tarihlerde belirleniyor. Bu tarihleri öğrenmek için kosgebkredisi.com bizi takip ederek anında bilgilerden haberdar olabilirsiniz.

Ziraat Bankası Çiftçiye Destekleme Parası Ne Zaman Yatacak?

Geçen yıl Tarımsal ödeme kapsamında baklagil, hububat desteklemeleri, mazot gübre desteği ve süt destek ödemesi 2021 yılında yapılmaya devam ediyor. Ziraat Bankası Çiftçiye Destekleme Parası Ne Zaman Yatacak? soruların yanıtlarını öğrenmek isteyenler Tarım ve Orman Bakanlığı resmi internet sayfası ve twitter hesaplarını takip ederek son güncel haberleri takip edebilirler. Yine Ziraat Bankası Çiftçiye Destekleme Parası Ne Zaman Yatacak? soruların yanıtları için bizi takip edin.

2021 Tarımsal Destekleme Ödemeleri Kalemleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Kırsal kalkınma amaçlı tarım ve hayvancılık destek ödemeleri her yıl olduğu gibi bu yılda yapılmaktadır. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli tarımsal destek kapsamında üreticilere yapılıyor.

Bu zamana kadar Ziraat bankası tarafından hayvancılıkla ilgili birçok destek ödemesi de yapılmıştır. Hayvan başına destek, süt desteği, yem bitkisi desteği, anaç sığır buzağı uzağı desteği gibi ödemeler yapılırken Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kanatlı sektörüne destek yapılmıyor.

Besicilik Erkek Sığır Destekleme Ödemeleri

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında erkek sığır yetiştiriciliği ile ilgili destekler verilmiştir. Besi destek ödemelerini almaya hak  kazanan çiftçilere 130 milyon 410 bin TL’lik Hayvancılık Desteği Ödemesi 18 Haziran 2021 tarihinde T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre Ziraat Bankası’ ndaki hesaplarına yatırılmıştı.

Mazot Gübre Desteği Ödemeleri Ne Zaman?

Tarım ve Orman Bakanı Pekir Pakdemirli tarafından yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz yıl mazot ve gübre desteği için başvuran çiftçilerimizin de ödemelerinin de başlayabileceği belirtildi. Mazot gübre desteği ödemeleri ile ilgili olarak Baknalıktan henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak; Mazot gübre desteğinin ne zaman yatacağını araştıran çiftçilerin merakla beklediği destekleme ödemesi müjdesi geldiğinde içeriğimizden ödeme tarihlerini görebilirsiniz.

Mazot Gübre Desteği miktarları ise;

Ürünler Mazot Deteği Gübre Desteği Toplam Tutar
Buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale19 TL16TL35 TL
Çeltik, pamuk62 TL8 TL70 TL
Nohut, mercimek, kuru fasulye22 TL8 TL30 TL
Patates27 TL8 TL35 TL
Zeytin15 TL8 TL23 TL
Yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi26 TL8TL34 TL
Kanola, sağan, yaş çay, fındık, yem bitkileri17 TL8 TL25 TL
Nadas8 TL8 TL
Diğer Ürünler15 TL8 TL23 TL
Mazot Gübre Desteği Ödemeleri 2021

Yem Bitkisi Desteklemesi Yatan İller

Artık e-Devlet üzerinden  Üretici Destek Bilgileri Sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bunun haricinde yine Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünce uygulamaya sunulan budama desteklemesi de bu sistemden sorgulanabilmektedir. Bunun için üreticilerin e-Devlet şifrelerinin bulunması gerekmektedir. Eğer küçükbaş veya büyükbaş hayvancılığa girmeyi planlıyor iseniz, Bankalardan en düşük faizlerle hayvan kredisi çekebilirsiniz.

Yem bitkisi desteklemesi yatan iller ise;

 • Aydın,
 • Bitlis,
 • Gaziantep,
 • Karabük,
 • Kars,
 • Muğla,
 • Niğde,
 • Sivas

Toprak ve Gübre Analizi Desteği Yatan İller

Toprak ve Gübre Analizi Desteği Yatan İller aşağıda ki gibidir;

AdıyamanÇanakkaleKırşehirŞanlıurfa
AğrıÇorumKonyaŞırnak
AfyonkarahisarDenizliMalatyaTekirdağ
AmasyaEdirneManisaYalova
AnkaraElazığNevşehirYozgat
AntalyaErzincanOrdu 
AydınGiresunOsmaniye 
BalıkesirK.MaraşSakarya 
BayburtKırklareliSamsun 
Toprak ve Gübre Analizi Desteği Yatan İller

Organik Tarım Desteklemeleri

Organik tarım destekleme ödemeleri çiftçilerimize verilecektir. Buna göre göre Ziraat Bankası şubelerinden ödemelerini alabilecek. T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenen takvimlere üreticilerin hesaplara aktarılan destekleme ödeme tutarlarını çekebilecektir.

Ziraat Bankası tarafından verilen desteklerin çiftçilerimizin hesaplarına yatması durumunda güncel tarihleri ilan edeceğiz.

Yem Bitkileri Destek Ödemeleri Ne Zaman Başlayacak?

Yem bitkileri desteği, her yıl olduğu gibi icmal listeleri bakanlığa gönderilen illerdeki üreticilere TC kimlik numarasının son hanesine göre saat 18:00’dan itibaren ödenmektedir.

T.C kimlik numarasına göre ödemelerin başladığı iller: Adana, Afyon, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Balıkesir, Bartın, Batman, Bingöl, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kırşehir, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Ordu, Osmaniye, Sakarya, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Yalova. Bakanlık, il müdürlüklerinden icmal listeleri geldikçe ödemelere devam edileceğini bildirdi.

Yonca, korunga, yapay çayır mera, ak üçgül gibi çok yıllık yem bitkilerine 90 TL/da, hayvan pancarı ve yem şalgamı gibi tek yıllık yem bitkilerine 60 TL/da, silajlık mısıra 100 TL/da, kuru şartlarda ekilişi yapılan yem bitkisi desteklerine 40 TL/da olarak ödenen yem bitkileri desteği, yetiştiricilik bölgesi olarak belirlenen illerde alınan desteğin %25’i, yeraltı sularının yetersiz seviyede ve su kısıtı olduğunun Bakanlıkça tespit edildiği havzalarda ekilen fiğ, macar fiği, burçak ve mürdümük alınan desteğin %50’si eklenerek ödenir. ‘Yem Bitkileri Desteği’nin ürünün hasat edildiği yıl içerisinde bir kereye mahsus ödeneceğini unutmayınız.

Soğuk Süt Desteklemeleri

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarafından 1. Dönem (Ocak, Şubat, Mart) Çiğ Süt Destekleme Birim Fiyatları Açıklandı.

 • Soğutulmamış çiğ süt: 5 kuruş,
 • Soğutulmuş çiğ süt : 10 kuruş,
 • Soğutulmuş örgütlü satış: 12 kuruş.
 • 10 kuruş olarak verilen destek 25 kuruşa yükseltilmiştir. 
 • Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından süt üreticilerine yeni yılda güzel bir haber geldi. Yapılan açıklamaya göre 10 kuruş olan süt desteklemeleri 25 kuruşa yükseltildi. Ulusal Süt Konseyi tarafından tavsiye edilen litre fiyatı 1,70 TL idi. Bakanlık tarafından verilen 25 kuruşluk destek ile bu fiyat 1,95 TL‘ ye yükseltilmiştir. Bakan tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadeler yer aldı; “Süt desteğinin artırılmasının amacı üreticilerin maliyetlerinin azaltılması, vatandaşların süte daha uzuca ulaşmalarının ve üretimde ise sürdürülebilirliğin sağlanmasıdır.

Çiğ Süt Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli çiğ süt destekleme ödemeleriyle ilgili şu açıklamada bulundu:

Ödemeler; T.C. kimlik numarasının son hanesi 6 ve 8 , vergi kimlik numarasının son hanesi 1, 3, 5, 6, 7, 8 ve 9 olanlara yapılıyor. Kalan ödemeler ise TC. kimlik numarasının ve vergi kimlik numarasının son hanesi 0, 2 ve 4 olanlara yapılarak tamamlanacak.

TC kimlik numarasının son hanesine göre yapılan ödemeler 8,6,4″ olanlar 7 Mayıs 2021 cuma saat 18.00 itibariyle, “2 ve 0” olanlar ise 10 Mayıs 2021 tarihinde saat 18.00 itibariyle üreticilerin hesaplarına yatırılmıştı.

Soğutulmamış çiğ süt için litre başı 3 kuruş, soğutulmuş çiğ süt için litre başı 6 kuruş, üretici örgütleri üzerinden satışa sunulan soğutulmuş çiğ süt için litre başı 9 kuruş üzerinden yapılacağı belirtildi. çiğ süt primi litre başı 25 kuruş olarak ödenecek

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulama 2021
ÇİĞ SÜT ÖDEMELERİ

Çiğ Süt Prim desteği, işletmesi ve sütün elde edildiği hayvanları TÜRKVET’e kayıtlı, yetiştirici/üretici örgütüne üye üreticilere, sattıkları çiğ sütü belgelemeleri karşılığında ödenir. Destekten yararlanmak isteyen üreticiler başvurularını, çiğ süt satış belgesi ile süt satışının yapıldığı ayın son iş gününe kadar üyesi olduğu yetiştirici/üretici örgütüne yapabilir.

Buzağı Destekleme Ödemeleri 2021

Destekleme ödemelerinin yapılacağı tarihler Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından ilan edilmektedir. Verilecek olan buzağı destekleme ödemelerinin sayın bakan tarafından ilan ediliyor.

Bildiğiniz gibi buzağı konusunda verilecek olan destek tutarları; 4 ay ve üzeri buzağılar için hayvan başına 370 TL,  Soy kütüğüne kayıtlı olan buzağılar için hayvan başına 600 TL olmaktadır. Verilecek olan buzağı destekleri iki dönem halinde belirtilmişti. 1. dönem destekleri için başvurular 2020 yılında alınmıştı.

Buzağı desteklerinin ödeme tarihleri Bakanlık tarafından her yıl belirli tarihler aralığında belirleniyor. Bu tarihler arasında yetiştiricilerimiz Ziraat Bankası şubelerine giderek T.C. kimlik numarası ve vergi numaralarının son hanesine göre ödemelerini alabilirler. 2020/ 2. dönem ödenen Buzağı destekleme ödemeleri ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçe hazırlayarak yeni talimat verdi. Ödenmeyen çiftçiler tarafından merakla beklenene Buzağı destekleme ödemelerinin yapılacağı söyleniyor.

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulama 2021
Buzağı Destekleri Ödeniyor!

Örneğin 4 ay ve üzeri 5 buzağı için alınacak destek miktarı, 1750 TL olurken, soy kütüğüne kayıtlı 5 buzağı için alınacak olan destekleme ödemesi tutarı 2500 TL olmaktadır. Yıl içinde toplamda 525 milyon TL buzağı desteği verilecektir. Ocak ayında ise bu desteğin 320 milyon TL’ si yetiştiricilerimize verilmiş olacaktır.

Buzağı Destekleri Ödemeleri Ne Zaman?

Buzağı desteklemelerinde Türkvet ve E-Islah‘a kayıt tarihleri; birinci dönem buzağılar için 31 Aralık 2020 tarihine kadar, ikinci dönem buzağılar için 1 Nisan 2020-15 Haziran 2020 tarihleri arasında dünyaya gelmiş olması gerekiyor.  Yukarıdaki tabloda ifade edildiği gibi buzağı destekleri için başvurular 2 dönem halinde yapılmaktadır.

En son;

 • Destekleme ödemelerinin, TC son hanesi 8-6 olanlar 22/04/2021 Perşembe
 • TC.no son hanesi 0-2-4 olanlar 30/04/2021 Cuma günü saat 17:00 den sonra hesaplara yatırılmıştı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından buzağı desteklemeleri için ödeme tarihleri belirlenmiş olup, ödemeler destekleme ödemesi almaya hak kazanan çiftçilerimizin T.C. kimlik numaralarına göre yapılmaktadır.

 •  4 ay ve 4 ay üzeri buzağılar için 370 TL
 • Sperma döl kontrollü boğanın yavrusu (ilave) 50 TL
 • Soy kütüğüne bağlı buzağı için 600 TL
 • Yetiştiricilik Bölgesi İlleri (ilave) 200 TL yapılacaktır!

2. dönem buzağı desteklerine başvuracak olan çiftçilerimizin ise tarihleri belli oldu.

Buzağı ve malak destekleri için 2. dönem başvuru tarihlerini kaçırmayın.

2021 Destekleme Ödeme Miktarları Hayvan başı

2021 yılında destekleme ödemelerinin miktarları aşağıdaki gibi olacaktır;

 • 4 ay ve üzeri buzağılar için 370 TL
 • Soy kütüğüne kayıtlı buzağılar için 600 TL
 • Döl kontrollü buzağı yavruları için 250 TL
 • Soy kütüğüne kayıtlı mandalar için 400 TL
 • Malak için yapılacak başvurularda 150 TL, alınacak başvurular için 400 TL
 • Erkek besi sığırları için 250 TL
 • Arılı kovan için kovan başına 15 TL
 • Ana arılar için 15 TL
 • Damızlık ana arılar için 80 TL
 • Damızlık koyun yetiştiriciliği için 25 TL
 • Çiğ süt destekleri Bakanlık tarafından belirleniyor.
 • Sürü yöneticiliği istihdam desteği için yılda 1 kere 5 bin TL destekleme ödemesi yatırılıyor.

Anaç Koyun ve Keçi Destekleri Ödeniyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından Mart ayı içerisinde 133 milyon 650 bin TL hayvancılık ödemesi yapılacağı ifade edilmişti. Tarımsal anlamda verilen mazot ve gübre desteklerinin yanı sıra Şubat sonu ve Mart başında buzağı destekleri de ödendi.

Anaç koyun ve keçi yetiştiricileri geçtiğimiz yıl başvurularını yapmıştı ve ödemeleri beklemekteydi. Buzağı desteklemelerinden sonra anaç koyun ve keçi destekleme ödeme takvimi de ilan edildi.

Fındık Destekleme Ödemeleri 170 TL Ne Zaman Yatacak?

Fındık alan bazlı gelir desteği için ödemeler itibariyle çiftçilerimizin hesaplarını yatırılmaya başlayacak. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen bilgiye göre fındık alan bazlı gelir desteği kapsamında ödemeler çiftçilerimize;

Üretimi için fındık alan bazlı gelir desteği için Bakanlık tarafından belirlenen ödeme takvimine kadar başvurusunu gerçekleştiren üreticiler dönüm başına 170 lira fındık desteklemesi alacak.  bunu vadesi geldiği halde ödenmemiş olan sulama, İşletme ve bakım ücreti veya su kullanım hizmet bedeli, tarımsal sulamada kullanılan borçların yatan destekleme ödemesinden tahsil edilebileceğini unutmayınız.

Çoban Destekleme Ödemeleri

Çiftçilere 5.000 TL. değerinde sertifikalı sürü yöneticisi destekleme ödemeleri yapılıyor.

Kırsal Kalkınma ve Uzman Eller Projesine 7 milyon 500 bin TL. Ödemeleri Başlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Kırsal Kalkınma Desteği ve Uzman Eller Projesi kapsamında 54 Projeye 7 milyon 500 bin TL ödemelerin başlatıldığı açıkladı.

Ziraat Bankasından düşük faizli veya sıfır faizli hayvancılık kredisi almak ister miydiniz? Tüm şartları gerekli evraklara ulaşabilirsiniz.

Diğer destek başlıkları ile ilgili başvuru tarihleri ilan edildiğinde sitemiz üzerinden sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu