KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? 2023 Online Başvuru Yöntemi

KOSGEB kredisi nasıl alınır hakkında tüm bilgileri detaylandırdık. 2023 yılı KOSGEB Genç Girişimci Desteği koşulları hakkında bilgi alabilirsiniz.

KOSGEB Destek Türü ve Limitleri Ne Kadardır?

Başvuru sırasında MKİ’lerden taahhüt alınır. Bu taahhüt ise:

 1. Geçmiş dönem ortalama istihdamının muhafaza etme
 2. Yeni personelin istihdam etme
 3. 24 ay ödemesiz dönemin ardından KOSGEB’e geri ödeme garantisi verenlere teminatsız ve 125.000 TL faizsiz geri ödeme desteği sağlanmaktadır.

KOSGEB 100 Bin TL Kredi Şartları 2023

 • Yeni personele: Çalıştırılacak her yeni çalışan için 125.000 TL geri ödemeli destek verilecektir.
 • Kadınlara 10 bin lira ilave destek: İşyeri sahibi kadın ise veya işin yüzde 51 veya daha fazlası tek başına bir kadın ortağa aitse veya işe alınan personel kadın ise, her bir personel için geri ödenen destek tutarı 135.000 TL olacaktır.

İşletme sahipliği veya kadın personel istihdamı için ek ödeme bu durumlardan yalnızca biri için yapılacaktır.

KOSGEB genç Girişimci Desteği Şartları Nelerdir?

Kosgeb pandemiden etkilenen küçük işletmeler için uygulamaya koyduğu yeni programı olan 4. Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı başvuruları 10 Ekim tarihinde sona erdi.

Kosgeb’e ilk kayıt ve başvuru yeri Kosgeb resmi internet sayfası olan www.kosgeb.gov.tr ‘dir. başvurular Kurumun Resmi sitesinin online- Kosgeb Kobi bilgi sistemi üzerinden Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvurusu menüsünde yapılır.

Kosgeb’e ilk kayıt aşamaları: KOBİ beyannamesinin doldurulması, Beyanname Kontrolü, Destek Başvurusu ve KOSGEB’e ilk başvuru tamamlanır.

 1. Kredi BaşvurularI: E-hizmetler menüsünden Mikro ve Küçük işletmelere hızlı destek Programı başvuru menüsünden gerçekleştirilir.
 2. Program başvuru formu doldurulur.
 3. Kosgeb Geçici olan verildiyse:
  • İşletmenin yeni personeli işe alması ve Ödeme talep formu verilir.
 4. Kosgeb kesin onay verilmişse bu durumda:
  1. Kosgeb desteği 6 aylık ilk taksit ödemesi yapılır:
 5. İşletmenin varsa taahhüt eksiğini 3 ay içinde tamamlaması gerekir.
 6. Tamamlanmamışsa:
  1. Desteği faiziyle iadesi yapılır.
 7. Tamamlanmışsa:
  1. Kosgeb desteği 6 aylık ikinci taksit ödemesi yapılır
  2. İlk taksit ödemesinin talep edilebileceği son aydan 24 ay sonra başlayarak 4’er aylık 6 taksitte desteğin faizsiz olarak Kosgeb’e geri ödemesi yapılır.
 8. Tamamlanmamışsa:
  1. Desteği faiziyle iadesi yapılır.
KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? 2023 Online Başvuru YöntemiPin
KOSGEB Kredisi Almak İçin Başvuru Yeri

KOSGEB Kredisi Almak İçin Başvuru Tarihleri

4. dönem Program başvuruları 10 Ekim 2022 de sonra erdi. Bir sonraki dönem için başvuru tarihleri KOSGEB kurumu resmi internet sitesinde yayımlandığında içeriğimizde yeni başvuru tarihleri güncellenecektir.

Programa başvurusu geçici olarak onaylanan işletmelerin istihdam edilen personel için ödeme talebinde bulunabilecekleri son tarih 28 Kasım 2022’dir.

KOSGEB Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler www.kosgeb.gov.tr adresindeki E-Hizmetler menüsünden Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvurusu alt menüsünü seçerek online başvuru yapabilecektir. e-Devlet üzerinden KOSGEB başvuru formu doldurmalıdır.

e-Devlet üzerinden başvurun!

Kosgeb kredisine başvurmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • e-Devlet Kosgeb Kredi desteği başvurusu için edevlet.kosgeb.gov.tr sitesine giriş yapınız.
 • www.kosgeb.gov.tr adresinden e-hizmetler sekmesine tıklanır.
 • Karşınıza çıkan listede ”Mikro küçük işletmelere Hızlı destek programı ” yazın.
 • Açılan sekmenin altında yer alan ”e-devlet giriş ekranına ” yönlendirileceksiniz.
 • E-Devlet Kapısı üzerinden işletme yetkilisi tarafından giriş yapılır.
 • KOSGEB’E Kayıt ve Verilerin Kullanımı Ekranı
  • Ardından işletmeye ait “Vergi / T.C. Kimlik No” bilgisini yazarak 2 nolu “Giriş” butonuna tıklayınız

Başvurunun devam edebilmesi için KOSGEB’e kayıt ve veri kullanımına ilişkin ‘Uyarı’ metni aşağıdaki görseldeki gibi dikkatlice okunmalı ve kabul edilmelidir.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? 2023 Online Başvuru YöntemiPin
 1. Bu bölümde Programın Amacı ve Programın Bileşenleri ve Başvuru Koşulları hakkında bilgiler sunulmaktadır.
  1. Burada yer alan tüm bilgilerin okunması ve işletmenin hangi koşulları sağladığının kontrol edilmesi gerekmektedir. İşletmeniz şartları sağlamıyorsa başvuru yapmanız sistem tarafından Sektörel İşlemler sayfasından sonra engellenecek ve gelen uyarı mesajında ise hangi koşulu sağlamadığınız belirtilecektir
KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? 2023 Online Başvuru YöntemiPin
 1. İlgili sayfanın devamında Programdan Yararlanmaya İlişkin İstisnala başlığı görülecektir
  1. Burada belirtilen durumlarda ise işletme programın bileşenler için belirtilen başvuru koşullarını sağlasalar bile başvuru yapmaları Sektörel İşlemler sayfasından sonra yine sistem tarafından engellenecektir. Bu yüzden burada bahsedilen hususlarda faaliyetleriniz bulunmakta ise programa başvuru yapmayınız.
  2. Ayrıca görseldeki 1 nolu linke tıklayarak işletmenizin ana faaliyet kodunun Dünya Bankası Finansmanlı Projelerde Uygun Bulunmayan Sektör ve Faaliyetler Tablosu nda yer alıp almadığını kontrol ediniz.
 2. Ardından “Başvur” butonuna tıklayınız.
 3. Açılacak sayfadan Program başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? 2023 Online Başvuru YöntemiPin
 • Taahhütname doldurulmalıdır.
  • Taahhütname başlıklı sayfada programa başvuru yapmanız ve ileride ödeme almanız durumunda taahhüt altına gireceğiniz hususlar yer almaktadır. Bu sayfayı dikkatli bir şekilde okuyunuz ve kabul ediyorsanız Onayla ve Devam Et butonuna tıklayınız.
KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? 2023 Online Başvuru YöntemiPin
 • Yetkili Kişi
  • Yetkili Kişi başlıklı sayfada işletmenize ait yetkili kişinin bilgileri Son Onaylı KOBİ Beyannamesinden çekilmektedir. Tıklandığında yetkili kişi listelenecek ve Adı Soyadı, Cep Telefonu ve E-Posta Adresi bilgileri otomatik getirilecektir. Eksik bilgiler varsa tamamlayınız (birden fazla yetkili varsa sadece birini seçebilirsiniz).
  • Ardından başvuru yapmakta olduğunuz Programın detaylarını içeren doküman olan Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Uygulama Esaslarını okumanız ve her türlü detay bilgiye hakim olmanız için Uygulama Esaslarını Gör butonuna tıklayınız.
KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? 2023 Online Başvuru YöntemiPin

Yetkili Kişi başlıklı sayfada Uygulama Esaslarını Gör butonuna tıkladıktan sonra
tarayıcınızda yeni bir sekmede başvuru yaptığınız programa ait Uygulama Esasları açılacaktır.

Lütfen ilgili dokümanın tümünü dikkatli bir şekilde okuyunuz. Ardından ilgili dokumandaki şartları ve diğer hususları kabul ediyorsanız Uygulama esaslarını okudum, anladım. ifadesinin yanındaki onay butonuna işaretleyerek Başvuruyu ve Taahhütnameyi Onayla butonuna tıklayınız.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? 2023 Online Başvuru YöntemiPin

Daha sonra sistem Başvurunuz kaydedilecek ve onaylanacaktır. Bu işlemden sonra
başvurunuzda değişiklik yapamayacaksınız! Devam etmek istiyor musunuz? ” uyarısı ile sizden son bir kere daha onayınızı isteyecektir. Evet. Devam et butonunu tıklarsanız. Başvurunuz devam edecektir. Hayır, iptal et butonunu tıklarsanız.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? 2023 Online Başvuru YöntemiPin

Başvurunuz bu aşamada kalıp devam etmeyecektir.

Sektörel İşlemler başlıklı sayfada ilk önce başvuru yapmayı planladığınız bileşeni seçmeniz beklenmektedir.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? 2023 Online Başvuru YöntemiPin

Sektörel İşlemler başlıklı sayfada Destek Kapsamında İstihdam Edilecek Personele
İlişkin Bilgiler
başlığı altında destek programı kapsamında: 12 aylık personel istihdam sayınıza bağlı olarak destek ödemesi yapılacağından destek kapsamında istihdam edilecek personele ilişkin ekranda belirtilen kriterleri sağlayan ve istihdam etmeyi planladığınız personel sayısı yazınız. (Mikro işletmeler için en fazla 2, küçük işletmeler için en fazla 5 personel desteklenebilir.)

Personel ile ilgili istenen şartlara uygunluğu ilgili alanlara doldurulup, İleri tuşuna bastıktan sonra İşletmeniz Programa Başvuru şartlarını sağlamıyorsa, sistem tarafından başvuru yapmanız engellenecek ve gelen uyarı mesajında ise hangi koşulu sağlamadığınız belirtilecektir. Başvuru şartlarını sağlamanız durumunda ise sistem tarafından başvurunuza devam etmenize izin verilecektir.

Ardından İleri butonuna tıklayarak başvuruya devam ediniz.

Program Başvuru Formunun doldururken gerekli olan ilişkin kılavuzu indirmek için TIKLAYINIZ.

KOSGEB Kredi Şartları Nelerdir?

KOSGEB kredi alma şartları aşağıdaki gibidir:

KOSGEB Veritabanında kayıtlı, bilgileri güncel ve faal olma şartı: MKİ; KOSGEB Veritabanına kayıtlı ve KOBİ Beyannamesi güncel, program kapsamındaki sektörlerde faal olan bir işletme olmalıdır.

 • Program başvurusu yapılmış ve geçici onay almış olma şartı: MKİ; www.kosgeb.gov.tr adresinde yayınlanan Başvuru ve Uygulama İşlemleri Takvimindeki süre içinde KOBİ Bilgi Sistemi (KBS) üzerinden online olarak Program Başvuru Formunu ve Destek Taahhütnamesini doldurmalı / onaylamalıdır. Bütçe imkanları dahilinde başvuru sırasına göre başvurulara KOSGEB tarafından geçici onay verilecek ve KBS üzerinden geçici onay bildirimi yapılacaktır.
 • Şartlara uygun yeni personeli istihdam etmiş ve ödeme talebi başvurusu yapmış olma şartı: KBS üzerinden geçici onay bildirimi alan MKİ; aynı takvimde belirtilen son tarihe kadar şartlara uygun personeli istihdam etmeli ve KBS üzerinden online olarak Ödeme Talep Formu doldurmalıdır ya da onaylamalıdır.
 • Kesin başvuru ve destek ödeme onayı, başvuru dönemi ilanından önceki 12 aylık ortalama istihdamın korunması, şartlara uygun personelin istihdam edilmesi ve MKİ’nin yasal sınırların üzerinde vadesi geçmiş ve tecil, taksitlendirme yapılmamış vergi – SGK borcu olmaması şartıyla verilecektir. MKİ’lerin ödeme talebi başvuru sırasına göre, bütçenin yeterli olduğu sayıdaki işletmenin kesin onayı verilecektir.

İstihdam taahhütlerinin kontrolünde SGK kayıtları esas alınacaktır.

Mikro işletmeler en fazla 2 personel, küçük işletmeler en fazla 5 personel için destek alabilecektir.

Destek kapsamında yeni istihdam edilebilecek personelde aranan şartlar aşağıdaki gibidir:

 • İşe alınacak personel 1981 ve sonrası doğumlu olmalıdır.
 • Üniversite 2 yıllık ve üstü ya da mesleki veya teknik lise mezunu olmalıdır.
 • Başvuru döneminin ilan edildiği aydan önceki ayda
  • (2022 Haziran) MKİ’de çalışmıyor olmalıdır.
  • Son 3 yıl (2022 Haziran – 2019 Haziran) içinde toplam SGK 4A’lı prim günü sayısı 180’den fazla olmamalıdır.
 • Yabancı uyruklu personel istihdam edilemez.
Ölçeğe göre asgari ve azami destek tutarlarıMikro (en fazla 2 personel)Küçük (en fazla 5 personel)
125.000 TL / personel125.000 TL (min.)125.000 TL (min.)
250.000 TL (maks.)625.000 TL (maks.)
İşletme sahibi kadın ise veya işe alınan personel kadın ise destek personel başına 135.000 TL olacaktır.

KOSGEB Kredisi Kaç Günde Çıkar?

İşletme program başvurusu son tarihi10 EKİM 2022
KOSGEB ilk kontrol süreci için son tarihEn geç: 13 Ekim 2022
Varsa bildirilen eksik ve hataların işletme tarafından giderilebileceği son tarih18 ekim
KOSGEB son kontrol süreci sonuEn geç: 20 Ekim 2022
(Bütçe kapsamında GEÇİCİ ONAY):
Yeni personelin işe alınabileceği son ay:Ekim 2022
(Ayrılması durumunda, şartları karşılayan başka bir personel destek süreci içinde istihdam edilebilir)(SGK kayıtlarına yansımış olmalıdır)
Ödeme Talep Formunun işletme tarafından onaylanabileceği ilk ve son tarih:1 Ağustos  – 28 Kasım 2022
KOSGEB Uygulama Birimleri ödeme onayı için son tarih:29 Kasım 2022
(Bütçe kapsamında KESİN ONAY)

(Not: Son onay tarihi, geri ödeme takviminde değişiklik yapılmaksızın 28 Kasım 2022’ye ötelenmiştir. Uygulama Esaslarının geri ödeme takviminin belirlenmesine ilişkin referans ayı “2022 Eylül” ayı olarak, geri ödeme başlangıç ayı ise işbu takvimde belirtildiği üzere “2024 Eylül” ayı olarak uygulanmaya devam edilecektir)

İkinci ödeme taksiti başvurusu süreciİkinci ödeme taksiti için Ödeme Talep Formunun işletme tarafından onaylanabileceği son tarih27 Ekim 2022
KOSGEB Uygulama Birimleri ödeme onayı için son tarih30 Ekim 2023
Geri ödeme başlangıcıEylül/2024

KOSGEB Kimlere Destek Sağlar?

KOSGEB desteklenen sektörler arasında yer alan işletmelere destek vermektedir.

İşletmen ana faaliyet kodunun Dünya Bankası Finansmanlı Projelerde Uygun Bulunmayan 4 Sektör ve Faaliyetler Tablosu”nda yer alıp almadığını kontrol edilmelidir.

KOSGEB tarafından istenen şartlara sahipseniz ilk olarak iş fikrinizi KOSGEB desteklenen sektörlerin NACE kodu ile yer alması gerekmektedir.

2023 yılında hali hazırda işletmeniz için ve yeni kuracağınız iş fikriniz KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerin arasında yer alıyorsa iş fikrinizin listede yer alıp almadığını inceleyebilirsiniz. NACE koduna uygun olan iş planınızı hazırlayarak aşağıdaki adımları sırası ile yerine getirebilir ve KOSGEB’in işletmelere verdiği desteklerden yararlanabilirsiniz.

 • İlk olarak www.kosgeb.gov.tr resmi sitesine giriş yapılarak,
 • Desteklenen Sektörler Nelerdir? bölümünde ye alan NACE REV 2 KODU/SEKTÖR ADI bölümünden arama yaparak,
 • İş fikrinin KOSGEB tarafından desteklenen sektörler arasında yer alıyorsa NACE kodunu öğrenerek adımları takip edebilirsiniz.

KOSGEB Destek Programları Yönetmeliği hakkında mevzuat bilgilerini inceleyebilirsiniz.

YouTube video

Kosgeb İşyeri Kurmak İçin Hibe Veriyor mu?

Yeni iş yeri açanlar KOSGEB desteklerine başvurabilirler. Ancak açılan işyerinin NACE kodu ve desteği kapsamında olup olmadığının bilinmesi gerekmektedir. Daha sonra firma KOSGEB veri tabanına kayıt edilmelidir.

Kosgeb veri tabanına Kayıt işlemi için:

 1. https://kbs.kosgeb.gov.tr/FirmRegistration adresine girin
 2. Vergi numaranızı ve işe başlama tarihinizi girin. (İşe başlama tarihi işletmenin açılış tarihidir)
 3. Kayıt işlemlerinizi ilgili yönergeler doğrultusunda tamamlayın.

Kosgeb Genç Girişimci Destek Alma Yol Haritası

1) e-Hizmetler Girişimcilik Destekleri sekmesinden KOSGEB desteklerine başvurun

2)Eğitimi bitir:

Online geleneksel Geleneksel girişimcilik eğitimi ve ileri Girişimcilik eğitimlerine bitir.

3)İş planını yaz ve fizibilite hazırla:

Fizibiliteni sayısal ve sözel olarak hazırla

4)İş fikrini kanıtla: (Önce Kendine Kanıtla):

İş fikrine güveniyorsan ve matematik olarak da bunu kendine kanıtlayabiliyorsan ve çevren bu iş fikrini ve matematik kanıtlarını kabul ediyorsa:

 • İŞİ RESMİ OLARAK KUR!
 • Kurulacak şirketin türü: Şahıs ve Limited olması gerekmektedir.

5)Kosgeb sistemine bilgilerini yükle:

KOSGEB veri tabanına kaydol + beyanname ver + iş planını yükle + proforma faturalarını teknik özellikle birlikte yükle

6)Projeni Onayla:

Projeni sistemden onayla

7)Kurul Tarihini Al:

Kosgeb size geri dönüş yapacak

8)Kosgeb’in kurul karar Mail olarak İletilir.

Kosgeb kurul sonucu mail olarak gönderilsin

9)Kurula Çık:

 • Kosgeb tarafından belirlen tarihlerde Kosgeb uzmanları karşısında İş fikrini savunarak onları bu işe ikna edeceksiniz.
 • Eğer Kosgeb Desteğini Kazanmışsanız:

10)Harcamaları yap: İş makineleri satın alma sürecini başlatın.

 • Kosgeb her bir makine harcaması için sizden banka dekontu ve ayrıntılı fatura ister. Dekont eksik olursa geri ödemeyi yapmaz.
 • Önemli : Fatura+ Banka Dekontu olmalı. Banka hesabı üzerinden alınacak.
 • Kosgeb para verilerek yapılan satınalmaları geçersiz sayar ve destek vermez.

11)Harcamalarını Geri İste:

Satın alınan makine ve teçhizatın fatura ve banka dekontunu teknik şartname ve yerli malı belgesi gibi Kosgeb sistemine yükleyin ve harcamanızı geri isteyin.

12)Ödeme Onayı:

Kosgeb uzmanı işyerinize gelir, makine ve belgeleri karşılaştırır ve ödemeyi onaylar. Ödemelerin iadesi de 60-90 gün içinde ödenir.

Kosgeb Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Kosgeb küçükbaş veya büyükbaş hayvan satın almak isteyen girişimcilere destek vermemektedir. KOSGEB’in tarımsal işletmeler için verdiği destek uygun nace kodları ile yapılan başvurularda makine ve teçhizat alımları için geçerlidir.

Kosgeb hangi işletmelere destek veriyor?

KOSGEB nace kodlarında yer alan işletmelere destek vermektedir.

Kosgeb den hibe kredi nasıl alınır?

KOSGEB hibe kredisi almak için işletmenizi kaydettirmeniz, talep ettiğiniz destek programına başvurmanız ve programın gereklerini yerine getirmeniz gerekmektedir.

Kosgeb kredisi için nereye başvurulur?

KOSGEB kredisi için online olarak e-hizmetler sayfasından başvuru yapılabileceği gibi KOSGEB iletişim merkezlerinden de yardım alınabilir.

Kosgeb kredisi kimlere verilir?

MİKRO VE KÜÇÜK İŞLETMELERE HIZLI DESTEK PROGRAMI kapsamında verilen Kosgeb kredisi, Kovid-19 salgınından etkilenen İmalat, bilgisayar programlama, bilimsel Ar-Ge sektörleri ile olarak ekonomik kriz içinde olan ve salgından etkilenen bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki işletmelere verilmektedir.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
“KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? 2023 Online Başvuru Yöntemi” üzerine bir yorum
 1. Benim KOSGEB belgem var ama iş yerim yok kadın girişimci olarak pazarcılık yapmayı istiyorum fakat yeterli param yok KOSGEB ten faydalanmak istiyorum nasıl yapabilirim yarimdici olurmusunuz

  Yanıtla
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1