KOSGEB Kredisi

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? Basit Yöntem EKİM 2020

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? Basit Yöntem EKİM 2020

Kosgeb’ ten hibe desteği almak isteyenler tarafından araştırılan Kosgeb kredi başvurusu nasıl yapılır, Kosgeb beyanname güncelleme nasıl yapılır, Kosgeb kredisi nasıl alınır, Kosgeb kredi hesaplama ve Kosgeb desteklenen sektörler hangileridir, Kosgeb kredi alanların yorumları ve diğer konular ile ilgili tüm detaylar yazımızda yer almaktadır. Kimler faydalanabilir? Daha önce destek alan alabilir mi? KOSGEB 3 yıl şartı 2020 yılında devam ediyor mu? Gibi soruları sizler için araştırdık.

Kosgeb Kredisi Nedir?

Kosgeb Kredisi ve Destekleri; Kosgeb T.C Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından sermayesi olmayan, işyeri açmak isteyen girişimcilere geri ödemesiz hibe ve kredi olarak maddi desteklerdir. Kosgeb girişimci destekleme programında faydalanabilmek için izlenmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. İşte Kosgeb’e başvuru yapacak girişimcilerin destekler ile ilgili sıkça sorduğu Kosgeb kredisi nasıl alınır, başvuru nasıl yapılır başvuru için gerekli evraklar nelerdir, Kosgeb desteklenen sektörler hangileri tüm soruların cevabı sizlerle..

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır 2020 Şartları Nelerdir?

Korona virüs salgını kapsamında alınan önlemler neticesinde Kosgeb tarafından verilen destekler sosyal mesafenin korunması kapsamında tamamen uzaktan yapılabilir hale getirildi. Artık girişimcilik eğitimi internet üzerinden verilmeye başlandı. Kosgeb kredisi almak için yapmanız gerekenlerin aşağıda maddeler halinde belirtmek istiyorum.

 1. Online olarak girişimcilik eğitiminin alınması,
 2. İşletmenin açılması ve vergi levhasının alınması,
 3. Kosgeb kaydının yapılması ve KOBİ beyannamesinin doldurulması,
 4. İnternet üzerinden başvuru süreci ve hibenin onayı aşamalarını tamamlanması gerekiyor.

Daha önce başvuru yapan vatandaşlar 2 suret fiziki dosya hazırlamakta ve bu dosyası sunmakta idi. 2020 yılında artık bu işlemler tamamen internet üzerinden yapılıyor. Kayıt olmak isteyen esnaflar online sisteme giriş yapıyorlar. Başvurulacak destek paketinin seçilmesi, iş planının hazırlanması tamamen online olarak yapılıyor. Bu sektörde hizmet veren danışmanlık firmaları da sisteme yüklemeniz gereken bilgi ve dokümanları isterseniz bilgisayar ortamında sunmaktalar. İsterseniz de firmalar sizinle birlikte sisteme giriş yaparak danışmanlık hizmetlerini sürdürmekteler.

Kosgeb kredisi nasıl alınır? Nitelikli eleman desteği 2020 yılında nasıldır, E-devlet üzerinden başvuru yapılıyor mu? KOSGEB Desteklenen sektörler nelerdir? Nereye başvurulur gibi soruları maddeler halinde sizler için cevapladık.

Kosgeb Destekleri 2020 Hangi Sektörlere Veriliyor?

2020 yılı için KOSGEB tarafından sunulan hibe destek programları aşağıdaki gibidir:

 • Girişimcilik destekleri
 • İşletme, geliştirme, büyüme ve uluslararasılaşma destekleri
 • Ar-Ge teknolojik üretim ve yerlileştirme destekleri
 • İşgem / Tekmer programı
 • Kobi finansman destekleri
 • Laboratuvar hizmetleri bu başlıklar altında KOSGEB tarafından destekler verilmeye devam etmektedir.

KOSGEB Nedir? Neden Kredi Verir? Amacı Nedir?

Kosgeb T.C Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı 1990 yıllarından bu yana küçük ve orta ölçekli işletmelere karşılıksız yardımda bulunan ve kendi işini kurmak ve işyerini açmak isteyenlere sahip çıkan kurumun ismi de ve kısaca Kosgeb olarak yazılır. Kosgeb ekonomiyi canlandırmak amacıyla kurulmuş ve girişimci ruha devlet eliyle katkı sunan girişimci ve esnafları destekleyen kurumdur. Kosgeb kurulduğu günden bu yana kendi işini kurmak isteyen girişimcilere geri ödemesiz hibe vermektedir. Kosgeb girişimcilik destekleri kapsamında Geleneksel girişimci ve İleri girişimcilere iş planı projesi karşılığında projesi onaylanan girişimcilere geri ödemesiz hibe kredi vermektedir. Geçtiğimiz yıllarda 50 bin lira hibe ve 100 lira faizsiz kredi şeklinde verilen destekler 2020 yılı itibariyle KOSGEB’e gelen yeni güncelleme ile birlikte girişimcilere 60 bin lira ve 370 bin lira hibe desteği sağlamaktadır.

Kosgeb Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kosgeb kurulduğu günden bu yana her yıl düzenli olarak hibe desteği vermektedir ve Kosgeb kurumuna başvuruda bulunmak isteyen girişimcilere destek verecektir. Kosgeb tarafından verilen desteklerden yararlanmak isteyenler öncelikle kurumun istediği şartları yerine getirmekle yükümlüdür. Kosgeb girişimci destekleri olarak geçtiğimiz yıllarda 50 bin lira hibe ve 100 bin lira faizsiz kredi şeklinde destek vermekteydi. 2020 yılından itibaren bu destekler güncellenmiş olup yerine geleneksel ve ileri girişimcilik desteği olmak üzere iki ana başlık altında verilmektedir. Bu yıl 60 bin lira ve 360 bin lira hibe destekleri veriyor.

Bu hibe desteğini almak isteyenlerin öncelikle yapmaları gereken ilk iş öncelikle iş fikrinize yönelik Nace kodunu tespit ederek sürece başlamanız gerekmektedir.  Bunun için Kosgeb sitesine giriş yaparak kayıt işlemleri menüsünde bulunan desteklenen sektörlerin aramasını buradan yaparak açacağınız işyerine ait nace kodunu bulmanız gereklidir. Aşağıdaki görselde olduğu gibi bir içinde ”NACE REV 2 KODU / SEKTÖR ADI” yazan arama motoruna yapacağınız iş fikrini ne olduğunu yazın Örneğin: Bakkal

Nace kodu arama ekranı

Görseldeki gibi yazdığınız iş fikriniz altında Nace kodu 47.11.01 Bakkal ve marketlerde yapılan perakende ticaret (belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda gıda, içecek veya tütün ağırlıklı perakende ticaret) arama sonucu çıkıyorsa kurum tarafından bu işin desteklendiğini ve bu iş fikrine bu nace kodu ile yapılan iş projesi ile destek alabileceğinizi görebilirsiniz.

Arama sonucunda herhangi bir sonuç bulunamıyorsa doğru anahtar kelimesini yazdığınızdan olarak emin olun öyle arama yapın. Burada nace kodu araması yaparak İş fikrimiz NACE kodları listesinde yer alıyorsa diğer adıma geçebilirsiniz.

Kosgeb Desteklenen sektörlerin nace kodlarını öğrenmek için tıklayın.

2. adım olarak girişimcilerin yaşadıkları yerde il ve ilçelerde hizmet veren Kosgeb Hizmet Müdürlükleri ne bizzat başvuru yaparak Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmaları gereklidir. Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak isteyenlerin yaptıkları başvurularda kısa bir testten geçirildikten sonra başarılı olmaları halinde kursa kayıtları alınmaktadır. Kosgeb ve İş-kur tarafından düzenlenen Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvuruları yeterli sayıda alındığında her ilde düzenlenmektedir.

→ 2020 yılında uygulamalı girişimcilik eğitimi uzaktan online olarak yapılabilmektedir.

Kosgeb destekleri 2020

Kosgeb tarafından gerçekleştirilen ve tamamen ücretsiz olarak verilen Kosgeb kursuna katılım göstererek bu kursu başarılı bir şekilde tamamlayarak Girişimci sertifikasına sahip olmaları istenmektedir. Sertifika sahibi kadın, erkek, genç, gazi, şehit yakını tüm girişimcilere kursta öğretilen bilgilerle iş planı oluşturmaları gereklidir. Kursta öğretilen yönergelere uygun olarak İş planı oluşturan ve iş projesini Kosgeb yetkililerine onaylatanlar desteklerinde yararlanma hakkına sahip olmaktadır. Tabi bunun için girişimcilerin bazı işlemleri de yerine getirmesi gereklidir. Bu ön işlemleri başarılı bir şekilde geçen girişimcilerin açtıkları işyerlerini Kosgeb veri tabanına kayıt ettirmeleri ve işletme kaydını yaptırmaları lazımdır. Kosgeb veri tabanına kayıtlı ve kobi beyannamesi veren işletmeler sistemden kobi bilgi dokümanı çıktısını alarak  gerekli belgeler ile Kosgeb müdürlüklerine teslim etmeleri gereklidir. Bu belgeler girişimci sertifikası, kobi bilgi dökümanı çıktısı, işyeri açılış giderlerinde yapılan harcama faturaları ve ek belgeler ile başvuru yaparak işletmelerinin açılış giderlerini Kosgeb hibe krediler ile karşılayabilirler. Kosgeb’e bu belgelerle ile başvuran işyeri sahipleri açtıkları işyerlerine Kosgeb yetkilileri gelmekte gerekli denetlemeleri yaptıktan sonra onay verdikten sonra hibe kredisini harcama faturalarını karşılamak suretiyle kullandırmaktadır.

Eğitim tamamlamadan İşletme Kurmayınız

İşletmenizi kurmadan önce Kosgeb girişimcilik eğitimi katılım belgesini almanız gereklidir. Başvuru yapmak istediğiniz programa yönelik olarak Geleneksel Girişimcilik eğitimi veya İleri Girişimci Eğitimi tamamlamış olmanız gereklidir. Burada eğitim türünü doğru tespit etmek başvuru açısından büyük önem taşımaktadır.

Kurulacak olan işin nace kodunu da tespit ettikten sonra bu kodun girişimciliği geliştirme destek programı ileri girişimci faaliyet tabloları konusunda yer alıp almadığına da bakmak gereklidir.

Desteklenen sektörler haricinde iş fikirlerine Kosgeb destekleri verilmez

Kosgeb Desteklenen Sektörler Hangileridir?

Kosgeb kredisi alabilmek için desteklenen sektörler arasında yer alıyor olması gereklidir. İş planı eğer bu tabloda yer almıyorsa hibe destekleri verilmez. Kosgeb kredisi verilen sektörlerin neler olduğunu görmek için tıklayınız.

Sermayesiz Kosgeb Desteği İle İşyeri Açabilirler mi?

Hayır. Sermayesi olmayanlar Kosgeb desteği ile işyeri açamazlar. Yukarı da da belirttiğimiz gibi Kosgeb desteğinden yararlanmak için mutlaka işyerinin daha önceden açılmış olması ve Kosgeb veri tabanına işletme kaydının yapılmış olması gereklidir. Yani Kosgeb desteğini alırım daha sonra işyerimi bu destekler ile açarım diye düşünenler için değil daha önceden açılmış ve mevcut işyerinin kaydını yaptırdıktan sonra gerekli şartları yerine getiren girişimcilerin işyeri açılış giderleri Kosgeb tarafından karşılanacaktır. Sermayesi olmayanlar işyeri açamayacaklarından Kosgeb kurumuna yapacakları başvurularda kayıt işlemlerini yaptıramayacak ve kobi beyannamesi veremeyeceğinden desteklerden yararlanamazlar. Sermayesiz iş fikirlerine hemen göz atın.

Kosgeb Veri tabanına kayıt işlemini incelemek için tıklayınız.

Geri Ödemesiz KOSGEB Desteği İle İşyeri Açmak Mümkün Müdür?

Kosgeb kendi işini kurmak ve yeni bir işyeri açmak isteyen girişimcilere hibe desteği verecektir. Kosgeb hibe desteklerine yukarıda cevabını verdiğimiz şekilde başvuru yaparak şartları yerine getiren girişimciler kendi işyerlerini açabilir ve  işyeri açılış giderleri için gerekli araç, gereç, ekipman ve demirbaş alımlarında yapılan harcama faturalarını Kosgeb hibe desteği ile karşılayabilirler.

Kosgeb Beyanname Güncelleme Nasıl Yapılır?

Kosgeb tarafından Kobilere verilen hibe desteğinden yararlanmak isteyenlerin firmalarının kobi beyannamesi güncelleme işlemlerini yapmaları ve sürekli güncel tutmaları ve Kosgeb veri tabanına kayıt olmayan kobilerin kayıt işlemlerini yaparak kobi beyannamesi vermesi gereklidir. Bu desteklerden yararlanmak isteyenlerin başvuru tarihlerini kaçırmamaları ve gerekli şartları yerine getirerek başvuru tarihleri arasında müracaatlarını yapmaları gereklidir.

Kobi miyim ? Test Etmek için Tıklayınız.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Nedir? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Nedir? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?

KOSGEB Para Ödemesini Nasıl Yapar?

Kosgeb girişimci destek programları kapsamında verilen hibe desteğini gerekli evrakların arasında istediği işyeri açılışında yapılan araç, gereç, ekipman ve demirbaş alımlarının harcama faturası karşılığında kullandırır. Kısaca Kosgeb para ödeme süreci şu şekilde yapılır. Öncelikle bu işlemleri gerçekleştirmek için Kosgeb’ e işletmenizin kayıt ettirmeniz gerekiyor ve Kosgeb iş planı ile başvuru yapmak gerekiyor. İş planı projesine onay alanlar destek sürecinden sonra artık ürün/ hizmet satın alma yapabilirler. Bu yapılan harcamaların ödemelerini bankadan yapmak gereklidir ve banka onaylı ödeme makbuzu ve fatura aslı ile birlikte Kosgeb ödeme destek başvurusu yaparak  piyasadaki geçerli fiyatları yazarak Kosgeb destek incelemesinden olumlu yanıt alanlara belirtilen banka hesabına ödeme yapılmaktadır. Yani ilk olarak bu harcamalar için ödemeyi siz yapıyorsunuz fakat sonrasında harcamalarınızı faturalandırıp geleneksel girişimci iseniz KOSGEB’den 60.000 TL‘ ye kadar geri ödeme alabiliyorsunuz. İleri girişimci iseniz 360 bin lira hibe desteği alabilirsiniz.

İş planı nasıl hazırlanır öğrenmek için linke tıklayınız.

1 Yıl Önce İşyeri Açan KOSGEB Kredisi Alabilir mi?

KOSGEB desteği alabilmek için işletmenin kuruluş aşamasında başvuru yapmak şarttır. İlk önce eğitim, sonra işyeri açılışı ve daha sonra KOSGEB başvurusu şarttır. Yıllar önce işyeri açan vatandaşlar KOSGEB eğitimi almış olsalar bile destek alamazlar. Süreci adım adım izlemek gerekmektedir. Detaylı bilgi için 444 11 67 numaralı iletişim hattından bilgi alabilirsiniz.

Esnaf ve Sanatkarlara Verilen Destekler Nelerdir?

Kosgeb yeni açılan ticari faaliyette olan ve işletme sahibi tüm esnaf ve sanatkarlara özel kredi vermektedir. Esnaflarımızın geliştirdikleri projelere göre krediler verilecektir. Kosgeb tarafından verilecek olan kredi desteğine esnaflar geleneksel, ileri girişimci, genel destek, teknopazar ve benzeri destek programlarına  başvurarak desteklerden yararlanabilirler.

Esnaf ve Sanatkarlara Verilen Destekler Nelerdir?

Esnaf ve Sanatkarlara Verilen Destekler Nelerdir?

KOSGEB Kursları Açılacak mı? Kurs Kaydı Nasıl Yapılır? Nereye Başvurulur?

2020 Yılında online uzaktan eğitim formatında verilen girişimcilik kurslarına katılarak sertifika almanız gerekmektedir.

Geleneksel girişimcilik eğitimi girişlerinizi e-devlet şifrenizi yazarak giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. https://edevlet.kosgeb.gov.tr/ linki üzerinden girişimcilik eğitimine katılım sağlayabilir, girişimcilik eğitim katılım belgesi sorgulama gibi birçok e- hizmetten yararlanabilirsiniz.

Kosgeb Giriş ekranı

Bu eğitimler herkesin katılımına açık ve ücretsizdir. Elektronik ortamda yapılan eğitimlere zaman kaybına neden olmadan günün her saatinde katılım göstermek mümkündür. Daha önceden Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayanlar da başvuru kriterlerini taşımaları şartıyla, 01.01.2021 tarihine kadar geleneksel girişimci veya İleri girişimci programına başvuru yapabilirler.

Eğitimlere e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz

Online olarak da hizmete açılan Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlamadan işletme kurmanız durumunda Kosgeb Yeni Girişimci Programına Başvuru yapamazsınız!

Girişimcilik eğitimini tamamladıktan sonra işletme kuruluşunu gerçekleştirebilirsiniz.  Bu desteklerden yararlanmak isteyen geleneksel ve ileri girişimcilerin bazı dikkat etmesi gerekek husular bulunmaktadır. Kosgeb hibe destekleri için başvuruda bulunacağınız işletmenin Türk Ticaret Kanununda Tanımlı gerçek veya sermaye şirketi statüsünde örneğin LTD ve A.Ş olarak kurulmuş olması gerekir. Adi Ortaklıklar Kosgeb tarafından desteklenmez. Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlamış olan girişimcinin program başvurusunda bulunduğu işletmedeki kurucu ortak payının en az % 50 olması ve işletmeyi münferiden temsile yetkili olması gereklidir. Program süresi boyunca işletmedeki ortaklık payının % 50′ nin altına düşmemesi gereklidir.

Diğer bir önemli husus ise girişimcinin kendi işinin başında olması ve başka bir işte çalışmıyor olması gereklidir.

Kosgeb Başvurusu ve Değerlendirme

2020 yılında uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayarak işletmenizi de kurduysanız Kosgeb Veri tabanına kayıt olarak Yeni Girişimci Programına başvuru yapabilirsiniz. Kayıt ve Başvuru işlemlerinizi Kosgeb resmi web sayfası üzerinden yapabilirsiniz.

Tüm bu işlemler için KOSGEB’ e gitmenize gerek yoktur. Başvuruları buradan kolaylıkla yapabilirsiniz.

Başvuru işlemler e-devlet üzerinden 4 adımdan oluşmaktadır. Bu adımları oluşturan genel kategoriler ise;

⇒Kosgeb’e kayıt olma: E-hizmetler bölümünden Kosgeb’ e ilk başvuru butonunu tıklayarak kimlik numarası veya işyerinin vergi levhasındaki işe başlama tarihini yazarak işletmenin kaydının yapılması gereklidir.

⇒KOBİ Beyannamesi Doldurulması Güncellenmesi: Yine kosgeb https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler linkine giriş yaparak Kobi beyannamesi vermek ve güncelleme yapmak için tıklayınız menüsünden e-devlet şifresi ile giriş yaparak Kullanıcı Tipi seçin menüsünde vergi numaranızı ve kullanıcı tipinizi  işletme olarak seçin  ”Giriş” tıklayıp kobi beyannemesi yılını 2020 olarak seçtikten sonra ileri linkine tıklayıp işletmenin başlangıç bilgilerinin bu bölüme girilmesi gereklidir.

Bu bölümde işletmenin yeni kurulduğunu beyan ederek işletmenin yapısını ve ortaklık bilgilerini, Ticari Sicil veya Esnaf Sicil Gazetesi bölümünü de ekleme yaparak güncelle dedikten sonra Son bölümde yer alan Gerekli bilgilerin girildiğini ”ONAYLA” diyerek onaylayarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Kobi beyannamesi doldurmanın en kolay yolu buradan bilgi alabilirsiniz.

⇒Beyanname Kontrol: Verilen beyannamenin mevzuata uygunluğu Kosgeb uzmanı tarafından kontrol edilecektir.

⇒Desteklere Başvuru: Hangi desteğe başvuru yapacaksanız planladığınız desteklere uzman ile görüştükten sonra başvuruda bulunabilirsiniz.

KOSGEB Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Geleneksel girişimci programına yapılan başvurular Kosgeb Müdürlüğü tarafından değerlendiriliyor. İleri girişimci programına yapılan başvurular ise ilk olarak ön değerlendirilmeye tabi tutulmaktadır. Ön değerlendirme aşaması tamamlandıktan sonra başvuru kurul tarafından değerlendirilmektedir. Başvuru Değerlendirme sonucu Kobi Bilgi Sistemi üzerinden işletmeye bildirilir. Başvuru değerlendirilirken Kosgeb girişimcinin iş tecrübesine ve deneyiminin işi yürütüp yürütemeyeceği konusunda yeterliliğini dikkate alarak görüş bildirir. Bunun yanında destekten yararlanmak amacıyla mevcut başka bir işin devamı veya faaliyetinin genişletilmesi ve çok yönlü işletme kurulup kurulmadığı da Kosgeb değerlendirmelerinde önemli kriterler arasında yer alır. Başvuruda sunulan iş projesinin işi yürütülmesine uygunluğu ve İleri girişimci destek programında destek talep edilen makine teçhizat ve yazılımın işletmenin faaliyeti ile doğrudan ilgili olması uygunluğu da kontrol edilir. Başvuru değerlendirmelerinde talep edilen destek kalemleri gerekli olup olmadığı ve maliyetlerinin uygunluğu kontrol edilir ve işletmenin özkaynak ve sermayesi bu destek kalemleri için yeterli mi gibi parametrelerde değerlendirmede göz önünde bulundurulur.

Başvurunun kabul edilmesi durumunda Taahhütname ile Destek programı başlatılır.

İleri ve Geleneksel girişimci kredileri Başvuruları Kobi bilgi sistemi üzerinden yapılır

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

Program süresi bu tarihten sonraki İki yılı kapsamaktadır. Başvuru kabul edilip taahhüt yapıldıktan hemen sonra Kuruluş desteği talep edilebilir. 2020 yılında destek ödeme talepleri de elektronik ortamda yapılabilecektir.

İleri girişimci programına yalnıza İleri girişimci programı faaliyet konuları tablosunda belirtilen işletmeler başvuruda bulunabilirler. Bu kapsamda başvuru yapabilecekler, tercih etmeleri halinde bu program yerine geleneksel girişimci programında da başvuru yapabilirler. Başvuru elektronik ortamda Kobi bilgi sistemi üzerinden yapılıyor.

Başvuru sırasında ve sonrasındaki tüm aşamalar Kobi Bilgi Sistemi üzerinden yapıldığı için hak kaybı olmaması adına sistem üzerinden bildirimleri takip etmek önem arz etmektedir.

KOSGEB Kredisi Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kosgeb kurumuna online olarak başvurular kabul edilmektedir. Online olarak düzenlenen girişimcilik eğitimi belgesi yani sertifikasının alınması, Kosgeb kobi veri tabanına kayıt olmak ve beyanname verilmesi tüm bu evrakların yanından işyeri açılışında yapılan araç, gereç, ekipman ve demirbaş alımlarının harcama faturası karşılığında kredi kullandıracağı için harcama faturalarını ibraz etmek gereklidir. Başvuru formlarını buradan görebilirsiniz.

KOSGEB Anlaşmalı Bankalar Hangileridir?

Kosgeb tarafından yeniden verilecek olan faizsiz Kobi kredisi vermeye yetkili bankalar Kosgeb ile aralarında imzaladıkları protokolle faizsiz kredi kullandırmaya yetkilidir. Kosgeb 60 bin lira faizsiz esnaf kredisi verecek olan bankaların arasında kamu bankaları da bulunmakta ve toplam 9 banka kredi vermektedir. KOSGEB’in anlaşmalı olduğu, KOSGEB kredisi veren bankalar 2020 yılı itibariyle şunlardır;

 • Vakıfbank,
 • Halkbank,
 • KGF,
 • Denizbank,
 • Akbank,
 • İşbankası,
 • Akbank,
 • QNB Finansbank
 • Garanti BBVA
KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

Kosgeb ile anlaşmalı bankalar 2020

KOSGEB Hayvancılık Kredisi Veriyor mu?

Kosgeb canlı hayvan alımı için kredi vermeyecektir. Kosgeb hayvan alımı haricinde hayvancılık projelerinde geçerli olmak üzere hayvan işletmesi kurulumlarında yapılacak ağır, ahıl, barınak, tesis yapımlarının desteklenmesi için destek verecektir. Kosgebkredisi.com kosgeb  hayvan kredisi verir mi isimli yazımızda bu durumu daha önce anlatmıştık.

Kosgeb tarım ve hayvancılık alanında, ürünlerin paketlenmesi, saklanması ve satışa hazır hale getirilmesi adına ihtiyaç duyulan işletme giderleri için destek vermekte olup hayvancılık kredisi desteği olarak Kosgeb kurumu haricinde Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından destek verecektir.

2020 KOSGEB Destekleri Nelerdir?

Kobilere verilecek olan Kosgeb destekleri 9 alanda verilmeye devam edilecektir.

 • Girişimcilik Destekleri: KOSGEB kurumuna 31/12/2020 tarihine kadar işyeri açmak isteyen geleneksel girişimcilere 60 bin geri ödemesiz hibe ve ileri girişimcilere 360 bin lira hibe desteği vermektedir.

 • Kobi Finansman Destekleri: 18 ve 36 ay vadelerle 50 Bin TL. ile 500 Bin TL. ye kadar işletme kredisi ve makine teçhizat kredi veriliyor.

Kobi Finansman Destek Paketi

 • Laboratuar Destekleri
 • AR-GE İnovasyon Destek Prgoramına Kobi ve girişimciler başvurabiliyor.
 • İşgem Destekleri: Kuruluş aşamasında 650 bin lira hibe, İşletme desteği olarak da 200 bin lira hibe vermektedir.

İşgem Destekleri

KOBİ Gelişim Destek Programı

 • Kobi Proje Destek Programı;  KOBİ’lerimize 3 yıl süresince 24+12 ay süresince 150 bin lira kadar destek sağlanacaktır.

Bu destek projeleri haricinde KOSGEB, Kredi faiz desteği, Kuluçka merkezi,  Gelişen işletmeler piyasası destekleri, Laboratuvar, tematik proje iş birliği güç birliği destek programları ile 2020’da girişimci ve KOBİ desteklerine devam edecektir.

2020 Yılında KOSGEB Girişimci Hibe Desteği Ne Kadardır?

Kosgeb desteklerinden olan Yeni Girişimcilik desteği kapsamında KOSGEB kurumuna geçtiğimiz yıllarda işyeri açmak isteyen girişimcilere 50 bin geri ödemesiz hibe ve 100 bin faizsiz kredi verilmekteydi. Ancak Kosgeb desteklerine yapılan yeni düzenlemeler ile 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile yeni destek programları ile girişimci destekleri devam edecektir. 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle destekler geleneksel ve ileri girişimcilere 60 bin lira ve 370 bin lira hibe olarak güncellenmiştir.

2020 yılında kosgeb destekleri ileri ve geleneksel girişimciler olmak üzere iki başlık altında verilecektir.

Görselde Geleneksel girişimcilik destek tutarı 60 bin lira hibe desteğinin kalemleri gösterilmiştir.

2020 yılında İleri girişimci destek tutarı 370 bin lira desteğinin kalemleri ise;

İleri girişimci destek programı

 • Geleneksel girişimciler işletme kuruluş giderleri olarak eğitimi tamamladıktan sonra işletmelerini kurduktan sonra Kosgeb’ başvuru yaptıklarında başvuru yapmanız ile birlikte size şahıs şirketi kurduysanız 5.000 TL hibe verilecektir. İşletmenizi sermaye şirketi olarak kurduysanız bu durumda bu rakam 10.000 TL olacaktır.
 • İşletmenizi kurduğunuz ilk birinci ayı ile 12 ayı arasında birinci performans dönemi olarak siz ve çalıştırdığınız kişilerin ödenmiş pirim gün sayıları 1080 ve üstü bir güne yıl sonu 20.000 TL hibe daha alırsınız. İkinci yılında  1440 gün üzerinde ise 20 bin lira alırsınız.
 • Mentörlük danışmanlık işletme koçluğu desteği olarak 10 bin lira ve İşletme sertifika desteği olarak 5 bin lira alırsınız.

Hangi Devlet Kurumuna Bağlıdır, Başkanı Kimdir?

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Küçük ve Orta Ölçekli İdareleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı yani kısaca KOSGEB kurumuna Prof. Dr. Cevahir UZUNKURT başkanlık yapmaktadır.

İşyeri Açmak İsteyenlere Ne Tavsiye Edersiniz?

İşyeri açmak isteyenler işletme açılış giderlerinin geri ödemesiz hibe destekleri ile karşılanması için Kosgeb Yeni Girişimci Destek programına başvuruda bulunarak işyerlerini açabilirler. Bunun için araç gereç, ekipman ve demirbaş alımlarında mutlaka banka tarafından ödeme yapılarak banka ödeme makbuzunun alınması e faturaların mutlaka destekten yararlanabilmek için saklanması gereklidir. Ayrıca yakın akrabalardan harcama faturaları yapılmamalıdır Kosgeb bu noktalara dikkat etmektedir. Kosgeb desteği almak için ayrıca daha önceden bir işletme kurulmuş olması gereklidir. Girişimcinin işletmesinin kuruluş tarihinden 3 yıl öncesinden programa başvurduğu tarihe kadar hem gerçek kişi statüsünde bir firması olmamalı, hem de tüzel kişi olarak kurulmuş herhangi bir firmada % 30 ve üzeri ortaklığı olmamalıdır. Yine destekten yararlanabilmek için bu destekten daha önceden faydalanmamış olmalıdır. Girişimcilerin bu konulara dikkat edilmesini tavsiye ederiz.

Kosgep, Koskep, Koskeb, KOSGEB, hangisi doğru yazılışıdır?

1990 yılında 3624 Sayılı Kanun ile İmalat Sanayi İşletmelerinin ekonomide faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla kurulan, küçük ve orta ölçekli işletmelere karşılıksız hibe olarak destekte bulunan, işyeri açmak ve kendi işini kurmak isteyen girişimcilere destek kredi veren kurumdur.

Halk arasında genellikle Koskep olarak bilinen kurumun asıl yazılışı KOSGEB’tir. Yani Kosgeb T.C Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’ nın kısaltılmış halidir. Resmi web sitesi http://www.kosgeb.gov.tr/ adresidir.  Devlet kamu gücüyle, esnaf sanatkar ve girişimcilerin desteklenmesi amacıyla Sanayi Bakanlığı tarafından bu kuruluşu kurmuş olup bugüne kadar, binlerce girişimci desteklenmiş 2020 yılı itibariyle de bu destekler devam etmektedir.

Covid-19 Kapsamında Sağlanan Destekler Nelerdir?

Kosgeb koronavirüs salgını kapsamında kamu destekleri sağlamaktadır.

 • Kosgeb Destekleri
 • Tübitak Destekleri
 • İşkur Destekleri (Kısa Çalışma Ödeneği)
 • Ticaret Bakanlığı (Gümrük Vergisi Desteği)
 • Halkbank (Esnaf Destek Paketi)
 • Vakıfbank (İşe Devam Kredisi Desteği)
 • Ziraat bankası (KGF Teminatlı İşe Devam Kredisi ve Çek Ödeme Destek Paketi)
 • GIB
 • SGK
 • KGF (Kredi Kefalet Paketleri)
 • Kalkınma ajansları (KOVİD-19’la Mücadelede 3 Aşamalı Plan)
 • Vakıf Katılım (İşe Devam Destek Finansmanı, KGF İşe Devam Destek Finansmanı ve Çek Ödeme Destek Finansmanı) olarak destekler veriyor. Görüntülemek için tıklayınız.

Eğer işyeri açmak istiyorsanız, yukarıda belirtilen 21 madde içeriğinde de belirtildiği gibi, KOSGEB işyeri açma kredisi çekebilir, Devlet desteği ile girişiminize finansman sağlayabilirsiniz. Girişiminizin hayırlı olması dileğiyle..

2020 yılı Kosgeb desteklerini incelemek için linke tıklayınız.

Korona virüs sürecinde işyeri ve esnaf destekleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

KOSGEB Kredi Alanların Yorumları Nelerdir?

İşletmeyi açtıktan sonra başvuran, sicili bozuk olup bankaların kara listesinde olan, herhangi bir proje hazırlamadan desteklerden yararlanmak isteyenler gibi sanal ortamda birçok olumlu olumsuz yorumla karşılaşmanız mümkündür. Hiç başvuru yapmadan olumsuz yorumda bulunanlarda vardır. Hiç bir bankadan kredi çekememesine rağmen veya işyeri açmak ile alakası olmadan başvuru yapıp kredi çekmek isteyenler bu kötü yorumların büyük bölümünü oluşturur. Sizlere tavsiyemiz yukarıda bahsedildiği gibi başvuru yapmanız ve gerekmesi durumda iletişim merkezleri ile görüşmenizdir. Bu işlemlerden sonra olumlu yorumlarda bulunacağınıza eminiz. Daha önce başvuru yapan vatandaşın tecrübeleri dahilinde kosgeb yorumları sayfasını ziyaret ederek tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 23 YORUM
 1. Ayşe dedi ki:

  Tarla alıp avakado yetiştirmek istiyorum param yok emekliyim destege ihtiyacım var

 2. Burhan Arıkan dedi ki:

  Oldukça açıklayıcı, kutluyorum

 3. İlyas dedi ki:

  Selamün Aleyküm. Gerekli işlemler için bilgi almak istiyorum.

 4. Ahmet dedi ki:

  Ben kosgep den yararlanmak istiyorum
  Ne yapmalıyım,

  1. Ali dedi ki:

   Ben kosgebden faydalanmak istiyorum sartlar ney nereye basvuru yapabilirim

 5. Işyeri açmak istiyorum dedi ki:

  Hocam bende kosgep ten faydalanıp kendime işyeri açıp kendi işimi kurmak istiyorum

 6. Tarım ve Hayvancilik Kosgeb Destek Danışmanlığı dedi ki:

  Merhabalar
  Kosgeb, Tubitak, Ticaret Bakanlığı, TKDK, Kirsal Kalkinma, Tarım ve Hayvancilik Destekleri ile ilgili tüm Hibe ve Kredi işlerinde beni arayabilirsiniz

  1. Mustafa dedi ki:

   Sana nasıl ulaşacagız

  2. Emrah dedi ki:

   Merhaba

   1. Medine dedi ki:

    Mrb bende kendi işimi kurmak istiyorum bana yardımcı olurmusunuz ne yapmam gerekiyor bununla ilgili

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!