KOSGEB Kredisi

Hibe Verilen Sektörler Listesi

Hibe Verilen Sektörler Listesi

Kosgeb iş yeri kurmak isteyen fakat sermaye yetersizliğinden dolayı bu hayalini gerçekleştiremeyen vatandaşlara destek kredisi sağlıyor. Kosgeb’in bu işletmelere hibe vermesi için, kurulumu yapılacak işletmenin nace kodları arasında yer alması gereklidir. Kosgeb tarafından destek verilen ve desteklenmeyen işletmeleri sizler için araştırdık.

Sermayeniz Yok İse KOSGEB’den Destek Alın!

Devletten geri ödemesiz hibe alarak iş yeri açmak isteyenlere Kosgeb 60 bin lira hibe kredi veriyor. Bakkal, market, şarküteri, büfe veya herhangi bir alanda dükkan açanlar, 60 bin lira iş kurma kredisi alabiliyor. Kosgeb’ den kredi alabilmek için şartlar zannedildiği kadar da, ağır değil. Şimdi sizlere devlet destekli iş yeri açma kredisi nasıl alınır, Girişimcilik desteği başvurusu nasıl yapılır bunları anlatalım. Giyim mağazası için iş planı örneğini ve nace kodunu linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

sermaye

İş kurmayı düşünüyor fakat sermayeniz olmadığından yakınıyorsanız Kosgeb’ e başvurun.

Devlet  tarafından verilen 50 bin lira hibe, 100 bin lira faizsiz kredi miktarları yükseltildi. Geçen yıl başlayan uygulamaya göre iş kurmak isteyen gençlere 50 bin lira hibe ve 100 bin lira faizsiz kredi veriliyordu. Üstelik bu krediden, kadın, erkek, genç, yaşlı, emekli, işçi vb. şehit yakını veya gazi, engelli, vb. herkes yararlanabiliyordu. 1 Ocak  2020 tarihinden itibaren yeni bir destek programı oluşturuldu ve yeni yılda Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında destek verilecek ve destek limitleri artırıldı. Kosgeb 2020 yılı itibariyle girişimcilik destek programı kapatılmış ve yerine  geleneksel girişimci ve ileri girişimci destek programı olarak destekler verilecektir.2020 yılından itibaren güncellenen destek programı kapsamında;

Geleneksel girişimci  60 bin liraya kadar

İleri girişimcilere ise 370 bin liraya kadar girişimcilik destekleri veriliyor.

Kosgeb’den iş yeri açma kredisi alabilmek için, uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak gerekiyor. Bu eğitimlere katılmadan önce  kurs tarihleri hakkında bilgi almanız gerekiyor. Yine 2020 yılında online olarak uzaktan eğitim kapsamında uygulamalı girişimcilik eğitimleri düzenlenmektedir. Online girişimcilik kursuna e-devlet şifreniz ile buradan başvuru yapabilirsiniz.

Girişimcilik kursu örgün olarak katılacaksınız, katılacağınız ili seçip, yaşadığınız bölgede verilen  kurslarını listeleyebilirsiniz. Listeleme sonunda katılacağınız kursa başvuru yapmak için, AÇIKLAMA bölümünü dikkatle okumalı ve eğer bu bölümde aksi belirtilmemiş ise “İŞBİRLİĞİ YAPILAN KURUM VEYA KURULUŞ” isminin yazılı olduğu yere  iş yeri açma girişimcilik kursu başvurusu yapabilirsiniz. Şehit yakını veya gazi, engelli, kadın, genç girişimci vb. hiçbir ayrım yapılmaksızın,  desteklerinden yararlanarak kendi işini kurmak isteyenler, bu kursa katılmak zorundadır.

 60 Bin Lira Hibe İş yeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

Kosgeb’in uygulamalı girişimcilik eğitimine katılın ve sertifikanızı alın. Örgün olarak eğitim düzenleyen kurumların kendi eğitimleri yada yetki verdiği kurumlardan 32 saatlik eğitim sonunda ilk aşama tamamlanıyor. Şimdi ise iş planı hazırlamanız gerekiyor. Sitemiz üzerinden  İŞ PLANI ÖRNEKLERİ bulabilirsiniz. Bu örneklerden size uygun olanı seçerek hizmet merkezlerine bu örnekleri iş projenize uyarlayarak başvuru da bulunabilirsiniz.

KOSGEB Hibe Verilen Sektörler içerisinde bir sektör seçerek iş yeri açma kredisi başvurusu yapmanız gereklidir. Eğer desteklenmeyen sektörlerden herhangi biri ile başvuruda bulunursanız,  uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlasanız dahi, kredi alamazsınız.

Hibe Almanın önemli şartları;

Devletten geri ödemesiz hibe alarak iş yeri açmak isteyenler için verilen 60 bin lira hibe desteği , projenin onaylanmasından sonra, iş kurmak isteyen başvuru sahibinin, gerekli ruhsat ve iş yeri açılış evraklarını tanzim etmesi, iş yeri açılışı için gerekli evrakları tanzim etmesini müteakiben iş yeri açılışı için Vergi Dairesine, Belediye Başkanlığına ve ilgili odalara başvuruda bulunması ile devam etmektedir. Yapılacak başvurular sonucunda, iş kurmak isteyen vatandaşlarımız, iş yeri açılış bildiriminde bulunmalı ve iş yerini resmi olarak açmış olması gerekmektedir.

Kosgeb destekleri 60 bin hibe veriyor.

İş kurmak için parası olmayanlar 60 bin lira iş yeri açma hibe kredisi alabilir mi?

Daha sonra, iş kurmak isteyen girişimci, ‘den para alabilmek için, iş projesinde belirttiği harcamaları yapması ve bu harcamaları faturalandırması gerekmektedir. Tabi bu basamakta, hiç parası olmayan, iş kurmak istiyorum ama param yok diyenler,  harcaması öncesinde finansman kaynağı bulunmayanlar ve iş yeri için harcama yapamayacak durumda olanlar sitem etmektedirler.

Bunun çözümü olarak da bazı girişimciler tarafından, iş yerine mal veya alet edevat alımında, bu ürünleri satan kişiler ile anlaşarak, toptancılar veya mal getiren kişiler ile anlaşarak, ödemenin iş yeri açma desteği sonrasında verilmesi yönünde sözleşme yapıldığı görülebilmektedir. Bu anlaşma neticesinde,  60 bin lira hibe iş yeri açma kredisi alarak iş kurmak isteyenler resmi olarak iş yeri açılışını yapacakları gibi, ‘in talep ettiği şekilde işlerini kurmuş olacaklar ve firmalardan aldıkları tüm giderler için de,  fatura alarak, KOSGEB hizmet müdürlüklerine fatura sunarak 60 bin lira hibe krediyi alabileceklerdir.

Alkollü eğlence merkezleri, hayvan satın almak isteyen çiftçiler ve projesi Nace kodlarında yer almayanlar Geri Ödemesiz Hibe Verilen Sektörler haricinde hibe alamazlar. Bunun için proje danışmanlarına başvuru yapabileceğiniz gibi Nace kodlarını da inceleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Hibe dedi ki:

    MERHABALAR BENDE BIR KATMER DUKKANI ACIP ORDA HEM URETIP HEM SATISINI YAPMAK ISTIYORUM BUNUN ICIN KAC TL DESTEK ALABILIRIM BILGILENDIRMENIZI ISTERIM TESEKKUR EDERIM SIMDIDEN

  2. AYŞE dedi ki:

    AYŞE şener 50 bin işimi kurmak icin almak istiyorum

  3. seda Türk dedi ki:

    50 bin lira işyeri açma kredisi almak istiyorum