canta astroloji arti yorum bilim egitim1 power kalem istatistik gozluk at ayar duyuru ok bitcoin nota moda mercek ates saat kalp wifi eglence kadin oyun tamir alinti kullanici dunya whatsapp sinema basketbol saglik windows iletisim takvim yildiz yemek egitim bilgi xbox ev gulenyuz yorum1 video soru futbol menu1 foto ucak kahve apple mouse menu2 ps klasor monitor ceptelefonu rastgele yaprak araba

İş Kurmak İsteyen Hükümlü ve Engellilere 65 Bin TL Hibe

İşkur engelli hibe desteği 2021/3.Dönem başvuruları başladı. 2021 yılında da devam edecek olan Engellilere iş kurma desteği ile ilgili olarak İŞKUR engelli ve Eski hükümlülere hibe desteği 2021 şartları nelerdir? Engelli kendi işini KURMA PROJESİ Başvuru Formu nasıl doldurulur? İŞKUR engelli ve eski hükümlü istihdamı 2021/3. dönemi proje Başvuruları ne zaman sona erecek ve KOSGEB engelli hibe Şartları 2021 için diğer kriterler ve merak edilenler yazımızda.

İş Kurmak İsteyen Hükümlü ve Engellilere 65 Bin TL Hibe

İş-kur tarafından 2021 yılında kendi işini kurmak isteyen hükümlü ve engellilere hibe desteği verilmeye devam ediyor. Eski hükümlülere hibe başvuruları ne zaman? 2021 yılında kaç para destek verilecek? Engelli ve hükümlü istihdamı için proje başvuruları nasıl yapılır? Cezaevinden çıkan, tahliye olan mahkuma kredi desteği veya engelli emeklilere Devlet desteği miktarlarını sizler için araştırdık.

2021/3. Dönemi Proje Başvuruları Başladı

2021/1. dönemi proje Başvuruları 18 Aralık 2020 tarihinde sona ermiş 2021/2. dönem başvuruları alınmıştı. 2021/2 dönem başvuruları başlatıldığı açıklanmıştı ve 16/04/2021 e kadar devam etmişti.

2021/3. dönemi proje Başvuruları 21 Haziran’ da başladı. 12 Temmuz 2021 tarihine kadar devam edecek.

Engelli ve Eski hükümlü hibe desteği başvuruları başladı

İşkur engelli hibe desteği 2021/3 Son Başvuru Tarihi

İŞKUR Engellilere Yönelik 2021/3 Hibe Desteği Başvuruları Başlamıştır. İŞKUR (Türkiye İş Kurumu), engelli bireylerin kendi işlerini kurmaları için 65.000 TL’ye kadar hibe desteği vermektedir. 2021/3. dönem için son başvuru tarihi 12 Temmuz 2021.

Son başvuru tarihi 12/07/2021

Engelli Vatandaşlar Hibe Desteği Başvurularını e-Devlet’ten Yapabilecek!

Engelli vatandaşlara 65 bin TL’ye kadar hibe desteği sağlanacaktır. Hibe desteği başvurularında yeni bir uygulamayı hayata geçirerek açılan Engelli Hibe Desteği kategorisi ile engelli vatandaşlar evlerinden çıkmadan başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilecekler. Türkiye’nin her yerinden engelli vatandaşlar hibe desteği başvurularını online olarak yapabilecekler.

İşkur Eski Hükümlülere ve Engellilere Hibe Desteği Şartları 2021

2021 yılında İşkur tarafından hükümlü ve engellilere yönelik olarak verilecek olan Devlet destekli hibe Bakanlık tarafından açıklandı. Engelli vatandaşların kendi işlerini kurmaları için verilecek olan destekler hakkında açıklamalarda bulunuldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada;

Engellilerimizin kendi işlerini kurmalarına yönelik projeler, mesleki eğitim ve rehabilitasyonu, işe ve iş yerine uyumlarının sağlanması, engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojileri, korumalı iş yeri desteğine yönelik projelere destek verilecektir..”

Bakan Bilgin, “Engelli vatandaşlarımızın kendi işlerini kurmaları ve istihdam edilmesi için 2014 yılından bugüne kadar 3.090 projeye 143 milyonu aşan destek verildi.

Engellilere İş Kurma Desteği 50.000 TL Hibe 65 Bin TL’ye Çıkarıldı

Daha önce kendi işini kurmak isteyen hükümlü ve engelli vatandaşlarımıza Devlet tarafından 50 bin TL hibe verilmekte idi. 2020 yılında verilen 50 bin lira hibe desteği bu yıl 65.000 TL’ye yükseltildi. Gerekli şartları taşıyan ve projesi ile başvuran engelli ve eski hükümlüler Devletten geri ödemesiz 65 bin TL alabilecekler. Bunun için gerekli şartları yerine getirmek ve başvuru tarihlerinde belirtilen yöntemler ile başvurmak gerekiyor.

 • Kuruluş işlemleri desteği kapsamında 5 bin liraya kadar,
 • İşletme giderleri desteği kapsamında 15 bin liraya kadar,
 • Kuruluş desteği kapsamında 45 bin liraya kadar desteklerden yararlanabilirsiniz.

Başvuru yeri: Çalışma ve İş kurumu İl Müdürlüklerimize elden veya posta yoluyla başvurularınızı iletebilirsiniz..

İŞKUR İl Müdürlükleri (başvurular e-devlet üzerinden online yapılmaktadır.)

2021 yılı 3. döneminde verilen destekleri ve projeleri 3. dönem engelli hükümlü destekleri inceleyebilirsiniz.

Eski Hükümlülere Hibe Şartları

Ceza infaz kurumlarından tahliye olan, Denetimli serbestlik hükümlerine göre serbest bırakılan hükümlüler gerekli şartları taşımaları halinde bu desteklerden faydalanabiliyor. Ülke genelinde süre gelen korona virüs salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında Ceza İnfaz Kurumlarından binlerce hükümlü izinli olarak evlerine gönderilmişti.

Bu izinler Adalet Bakanlığı tarafından uzatılmaz ise 31 Mayıs 2021 tarihinde sona eriyordu. İzinlerin 31 Temmuz 2021 tarihinden itibaren iki (2) ay süreyle daha uzatılmasına karar verilmişti.

Buna göre; Koronavirüs izinleri 31 Temmuz 2021 Tarihine kadar uzatıldı. Şuan itibariyle izinde olan hükümlüler tahliye olmadıkları için bu destekten yararlanmalarına imkan olmadığı değerlendiriliyor. Ancak yine de İŞKUR Müdürlüklerinden ayrıntılı bilgi alınabilir.

2021 yılında korona virüs tedbirleri kapsamında engelli vatandaşlarımıza verilen destekler için Engellilere Devlet Desteği isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Engelli ve Hükümlü Hibe Desteği Şartları Nelerdir?

İŞKUR aşağıda belirtilen 5 farklı proje de hibe desteği veriyor. Bu projeler;

 • Engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırıcı mesleki eğitimine yönelik projeler
 • Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,
 • Engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler,
 • Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler,
 • Eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,
 • Korumalı işyeri desteğine yönelik projeler.

Proje başvurusunu yapan eski hükümlülerin ve engellilerin projeleri aşağıda belirtilen kriterlere göre değerlendirilerek puanlanıyor. Bunlardan bazıları şunlardır;

 1. Tasarım ve uygulama kapasitesi; Puan = 60 (60 puan)
  • Beklenen sonuçlar: Puan:5
  • İşbirliği yapılan kurum ve kuruluşlar: Puan: 10
  • Projenin amacı, hedefleri ve gerekliliği: Puan: 15
  • Projenin konusu, uygulaması, faaliyetler, riskler: Puan: 10
  • Projenin tasarımı ve uygunluklar: Puan: 20
 2. İstihdama katkı Puan: 20
 3. Bütçe yapısı Puan: 10
 4. Sürdürülebilirlik Puan: 20

Yukarıda görüldüğü üzere bir projenin başarılı olabilmesi ve hibe desteğinden yararlanabilmesi belirtilen kriterlerde puanlamaya tabi tutulacağı görülüyor. Tam puan alan vatandaşların hibe almaların daha kolay olacağını değerlendirmekteyiz.

İŞKUR Engelli ve Eski Hükümlü İstihdamı 2021/3. Dönemi Proje Başvuruları Başladı

İŞKUR Engelli ve Eski Hükümlü İstihdamı 2021/3 Dönemi Proje Başvuruları ise; İş-kur tarafından 21 Haziran tarihinde yapılan duyuruya göre hibe desteği başvurular 21.06.2021 pazartesi günü başlatılmıştı. Başvurular 12 TEMMUZ 2021 PAZARTESİ günü sona erecektir. Vatandaşlarımızın bu tarihler arasında hazırladıkları projeler ile İŞKUR Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

2021/3 dönem başvuruları yeniden başlatıldığı açıklandı. Son başvuru tarihi 12/07/2021.

Başvuru Başlangıç Tarihi: 21 Haziran 2021
Son Başvuru Tarihi: 12 Temmuz 2021

Başvuru tarihleri, başvuru şartları, istenen belgeler ve tüm merak edilenler için başvuru rehberi yayınlanmıştır. Başvuru rehberi için tıklayınız.

Engelli Kendi İşini Kurma Projesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Aşağıda yer alan başvuru formlarını Word formatında bilgisayarınıza indirebilir, gerekli şartları ve puanlama sistemini inceleyebilirsiniz.

Başvuru rehberi üzerinden; 2021/3 başvuru formlarına uygun doldurulmalıdır. Bu formlar ise;

 • Engelli hibe destek teknolojisi başvuru formu
 • Engelli 65 bin TL. iş kurma hibesi başvuru formu
 • Engelli iş ve işe uyum hibesi başvuru şartları
 • Engelli mesleki eğitim başvuru formu
 • Eski hükümlüler 65 bin TL. için iş kurma hibesi başvuru formu
 • Korumalı hibe projesi başvuru belgesi
 • Formları dolduran engelli ve eski hükümlüler bulundukları yerlerdeki İşkur Müdürlüklerine formları iletmeleri gereklidir.

KOSGEB Engelli Hibe Şartları 2021

KOSGEB tarafından da kendi işini kurmak isteyen tüm vatandaşlarımıza girişimcilik destekleri verilmeye devam ediyor. 2021 yılında 60 bin TL. ve 370 Bin TL. geri ödemesiz hibe desteği verilmeye devam edecektir. Bunun için hem geleneksel, hem de ileri seviye girişimcilik programlarına tahliye olan hükümlüler ve engelli vatandaşlarımızda başvuru yapabiliyor. Girişimcilik eğitimini tamamlayan engelli vatandaşlarımız Engellilere sağlanan avantajlardan yararlanmak için Kosgeb kredisi nasıl alınır tüm detayları öğrendikten sonra hibe şartlarına uymaları halinde başvuru yapabilir.

İş kurmak için gerekli olan kuruluş giderleri ve diğer başlangıç aşamasında kredi desteğine ihtiyaç duyan engelli vatandaşlarımız ise Engelli maaşına kredi veren bankalara başvuru yapabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Serkan Taşdemir dedi ki:

  Hukumluyum izne cikdim 1 yil oldu 52 surekli vergi indirili rapor var kapali yattim 8 y

 2. HAYRİYE dedi ki:

  35 yasında ve yüzde 58 engelliyim ve kendi iş yerimi kurmak istiyorum lütfen bana bu konu hakkında bilgi verin

 3. Mustafa eski dedi ki:

  2002 beri hükümlüyüm herhan gibi bir suca karışmadım yüzde yirmi engelliyim ve engelim yaşım ilerledikce sorun olmaya başladı herhangibi bir sosyal güvencem yok baş vurdugum iş yerleri işe almıyor onun için kendi işimi kurmak için hibe destegine ihtiyacım var

 4. ferhat dedi ki:

  %57oraninda engelliyim devlet tarafından engelliler için verilen 65.000 tl hibeye başvurup iç giyim tuafiye işi açmak istiyorum nasıl bir adım atmalıyım formu nasıl doldurayım örnek gönderebilirmisiniz lütfen sırasıyla hangi yolu izlemeliyim

 5. Selam yüzde 67 engeli vatandaşım büfe kurmak istiyorum falat pandemi nedeniyle biraz imlansız gözüküyor buna ramen başvur yapsam pandemi yasakları kalkınca kurmamda bir sorun olurmu dedi ki:

  Projeden etkilendim

 6. Adem yılmaz dedi ki:

  Selam engelliyim %62raporum var köyde yerim var hayvancılık yapmak istiyorum bu hibeden yararlanama şansım varmı.

 7. Adem yılmaz dedi ki:

  Selam engelliyim %62 köyde yerim var hayvancılık yapmak istiyorum bu hibeden yararlanama şansım varmı.