KOSGEB Kredisi

İş Kurmak İsteyen Hükümlü ve Engellilere 65 Bin TL. Hibe

İş Kurmak İsteyen Hükümlü ve Engellilere 65 Bin TL. Hibe

İş-kur tarafından 2020 yılında kendi işini kurmak isteyen hükümlü ve engellilere hibe desteği verilmeye devam ediyor. Eski hükümlülere hibe başvuruları ne zaman? 2020 yılında kaç para destek verilecek? Engelli ve hükümlü istihdamı için proje başvuruları nasıl yapılır? Cezaevinden çıkan, tahliye olan mahkuma kredi desteği veya engelli emeklilere Devlet desteği miktarlarını sizler için araştırdık.

2020 yılında da devam edecek olan Engellilere iş kurma desteği ile ilgili olarak İŞKUR engelli ve Eski hükümlülere hibe desteği 2020 şartları nelerdir? Engelli kendi işini KURMA PROJESİ Başvuru Formu nasıl doldurulur? İŞKUR engelli ve eski hükümlü istihdamı 2020/1. dönemi proje Başvuruları ne zaman sona erecek ve KOSGEB engelli hibe Şartları 2020 için diğer kriterler ve merak edilenler yazımızda.

İşkur Eski Hükümlülere ve Engellilere Hibe Desteği Şartları 2020

2020 yılında İşkur tarafından hükümlü ve engellilere yönelik olarak verilecek olan Devlet destekli hibe Bakan Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklandı. Sayın Selçuk engellilerimizin kendi işlerini kurmaları için verilecek olan destekler hakkında açıklamalarda bulundu. Sayın Bakan;

Engellilerimizin kendi işlerini kurmalarına yönelik projeler, mesleki eğitim ve rehabilitasyonu, işe ve iş yerine uyumlarının sağlanması, engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojileri, korumalı iş yeri desteğine yönelik projelere destek vereceğiz.”

Ülkemizde engellilerimize yönelik olarak başlatılan projelerde 2014 yılından bu yana toplamda 96 milyon 944 bin TL. Devlet desteği verildi. Bir çok engelli bu desteklerle kendi işini kurdu. Yaklaşık olarak 2.291 engellimiz iş sahibi oldu.

Engellilere İş Kurma Desteği 50.000 TL Hibe 2020 Yılında 65 Bin TL.’ye Çıkarıldı

Daha önce kendi işini kurmak isteyen hükümlü ve engelli vatandaşlarımıza Devlet tarafından 50 bin TL. hibe verilmekte idi. 2020 yılı itibariyle verilen bu destek 65.000 TL.’ye yükseltildi. Gerekli şartları taşıyan ve projesi ile başvuran engelli ve eski hükümlüler Devletten geri ödemesiz 65 bin TL. alabilecekler. Bunun için gerekli şartları yerine getirmek ve başvuru tarihlerinde belirtilen yöntemler ile başvurmak gerekiyor.

 • Kuruluş işlemleri desteği kapsamında 5 bin liraya kadar,
 • İşletme giderleri desteği kapsamında 15 bin liraya kadar,
 • Kuruluş desteği kapsamında 45 bin liraya kadar desteklerden yararlanabilirsiniz.

Başvuru yeri: Çalışma ve İş kurumu İl Müdürlüklerimize elden veya posta yoluyla başvurularınızı iletebilirsiniz..

2020 yılı 2. döneminde verilen destekleri ve projeleri 2. dönem engelli hükümlü destekleri inceleyebilirsiniz.

Eski Hükümlülere Hibe Şartları

Ceza infaz kurumlarından tahliye olan, Denetimli serbestlik hükümlerine göre serbest bırakılan hükümlüler gerekli şartları taşımaları halinde bu desteklerden faydalanabiliyor. Ülke genelinde süre gelen korona virüs salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında Ceza İnfaz Kurumlarından binlerce hükümlü izinli olarak evlerine gönderilmişti.

Bu izinler Adalet Bakanlığı tarafından uzatılmaz ise 31 TEMMUZ 2020 tarihinde sona eriyordu. İzinlerin 31 Temmuz 2020 tarihinden itibaren iki (2) ay süreyle daha uzatılmasına karar verilmiştir.  Şuan itibariyle izinde olan hükümlüler tahliye olmadıkları için bu destekten yararlanmalarına imkan olmadığı değerlendiriliyor. Ancak yinede İŞKUR Müdürlüklerinden ayrıntılı bilgi alınabilir.

2020 yılında korona virüs tedbirleri kapsamında engelli vatandaşlarımıza verilen destekler için Engellilere Devlet Desteği isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Engelli ve Hükümlü Hibe Desteği Şartları Nelerdir?

İŞKUR aşağıda belirtilen 5 farklı proje de hibe desteği veriyor. Bu projeler;

 1. Engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırıcı mesleki eğitimine yönelik projeler
 2. Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,
 3. Engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler,
 4. Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler,
 5. Eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,
 6. Korumalı işyeri desteğine yönelik projeler.

Proje başvurusunu yapan eski hükümlülerin ve engellilerin projeleri aşağıda belirtilen kriterlere göre değerlendirilerek puanlanıyor. Bunlardan bazıları şunlardır;

 1. Tasarım ve uygulama kapasitesi; Puan = 60 (60 puan)
  • Beklenen sonuçlar: Puan:5
  • İşbirliği yapılan kurum ve kuruluşlar: Puan: 10
  • Projenin amacı, hedefleri ve gerekliliği: Puan: 15
  • Projenin konusu, uygulaması, faaliyetler, riskler: Puan: 10
  • Projenin tasarımı ve uygunluklar: Puan: 20
 2. İstihdama katkı Puan: 20
 3. Bütçe yapısı Puan: 10
 4. Sürdürülebilirlik Puan: 20

Yukarıda görüldüğü üzere bir projenin başarılı olabilmesi ve hibe desteğinden yararlanabilmesi belirtilen kriterlerde puanlamaya tabi tutulacağı görülüyor. Tam puan alan vatandaşların hibe almaların daha kolay olacağını değerlendirmekteyiz.

İŞKUR Engelli ve Eski Hükümlü İstihdamı 2020/2. Dönemi Proje Başvuruları Başladı

İş-kur tarafından 10 Haziran 2020 tarihinde yapılan duyuruya göre hibe desteği başvurular 08 HAZİRAN 2020 Pazartesi günü başladı. Başvurular 17 TEMMUZ 2020 Cuma günü sona eriyor. Vatandaşlarımızın bu tarihler arasında hazırladıkları projeler ile İŞKUR Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

Başvuru tarihleri, başvuru şartları, istenen belgeler ve tüm merak edilenler için başvuru rehberi yayınlanmıştır. Başvuru rehberi için tıklayınız.

Engelli Kendi İşini Kurma Projesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Aşağıda yer alan başvuru formlarını Word formatında bilgisayarınıza indirebilir, gerekli şartları ve puanlama sistemini inceleyebilirsiniz.

KOSGEB Engelli Hibe Şartları 2020

KOSGEB tarafından da kendi işini kurmak isteyen tüm vatandaşlarımıza girişimcilik destekleri verilmeye devam ediyor. 2020 yılında 60 bin TL. ve 370 Bin TL. geri ödemesiz hibe desteği veriliyor. Bunun için hem geleneksel, hemde ileri seviye girişimcilik programlarına tahliye olan hükümlüler ve engelli vatandaşlarımızda başvuru yapabiliyor. Girişimcilik eğitimini tamamlayan engelli vatandaşlarımız Engellilere sağlanan avantajlardan yararlanmak için Kosgeb kredisi nasıl alınır tüm detayları öğrendikten sonra hibe şartlarına uymaları halinde başvuru yapabilir.

İş kurmak için gerekli olan kuruluş giderleri ve diğer başlangıç aşamasında kredi desteğine ihtiyaç duyan engelli vatandaşlarımız ise Engelli maaşına kredi veren bankalara başvuru yapabiliyor.

] }
Yorumlar
 1. Adem yılmaz dedi ki:

  Selam engelliyim %62raporum var köyde yerim var hayvancılık yapmak istiyorum bu hibeden yararlanama şansım varmı.

 2. Adem yılmaz dedi ki:

  Selam engelliyim %62 köyde yerim var hayvancılık yapmak istiyorum bu hibeden yararlanama şansım varmı.