KOSGEB Kredisi

KOSGEB Nace Desteklenen Sektörler (Soru Cevap)

KOSGEB Nace Desteklenen Sektörler (Soru Cevap)

Yeni bir iş kurmak üzeresiniz. Ancak Kosgeb hangi işlere destek veriyor, destek alanların yorumları neler, kredi alabilen işletmeler için iş planı örneği nasıl hazırlanıyor gibi sorularınızı sizler için yanıtlıyoruz. Kosgeb nace kodları arasında işletmenize en uygun olanını seçebilirsiniz. Tabi bu işin inceliği doğru nace kodu ve doğru sektör seçimi ise, Kosgebkredisi.com olarak sizlere ücretsiz danışmanlık hizmeti vermeye hazırız.

Kosgeb Desteklenen Sektörler Listesi ve Programlar

Kosgeb Resmi İnternet sitesinde bir sorgulama robotu oluşturulmuştur. Bu robota faaliyet kategorinizin ismini yazdığınızda hiç kimseye ihtiyaç duymadan anına sonuca ulaşmanız mümkündür. Zira KOSGEB bu sorgulama robotunu en kolay kullanılabilir şekilde dizayn ederek siz girişimci ve esnaflara hibe ve kredilerini sunmaya devam etmektedir.  Sektörlere geçmeden önce size KOSGEB’in 4 farklı destek programı olduğundan bahsetmek istiyorum. Önce programları bilelim ki, buna göre başvuracağımız nace kodunu seçelim. Bu programlar şunlardır;

Geleneksel girişimci destek programı60 bin TL. hibe vermektedir.
İleri düzeyde girişimci programı370 bin TL. hibe verir.
İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma DestekleriPrograma göre miktarları farklıdır
İŞGEM/TEKMER Programı3 milyon 800 Bin TL. ye kadar verir.

Kosgeb NACE Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Farzedelim elektrikli motor imalatı yapan bir firma kuracaksınız. Bunun için aşağıdaki sorgulamayı gerçekleştiriniz.

Elektrik motoru imalatı iş fikrini görselde ki arama motoruna yazdıktan sonra Desteklenen sektörlerin nace tipi ve nace kodunu bulmanız gerekiyor. Görüldüğü gibi bu iş fikrinin nace tipi C kategorisinde yer alıyor ve nace kodu 27.1 olarak karşınıza çıkacaktır. Peki bu nace koduna sahip iş projesine Kosgeb desteği alabilecek misiniz? Bunun için de 27.1 Nace kodunun İleri Girişimci Faaliyet tablosunda yer alıp almadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

Kuracağınız iş Elektrik motoru, jeneratör ve transformatörlerin aksam ve parçalarının imalatı 27.11.03 Nace koduna sahip ise bu kod ile İleri Girişimci Faaliyet tablosunda yer aldığı için Kosgeb hibe desteklerinden yararlanabileceksiniz. Ancak ileri teknolojiye sahip bir iş fikri olduğundan bu desteğe başvurabilmek için ileri girişimci eğitimini almak gerekiyor. Bu kod ileri girişimci faaliyet tablosunda yer aldığı için tamamlamanız gereken eğitim İleri Girişimci eğitimi olacaktır.

Kuracağınız işe yönelik tespit ettiğiniz nace kodu eğer ileri girişimci faaliyet konuları tablosunda yer almıyorsa, Geleneksel girişimci eğitimini tamamlamanız yeterli olacaktır.

KOSGEB Nace kodu listesinde sektörünüze uygun olanı seçiniz.

Kosgeb genel olarak sınıflamak gerekirse, 14 farklı sektörde destekleme vermektedir. Bu 14 farklı sektörü, uygun olan destekleme programları ile desteklemekte, Geleneksel Girişimcilik ve İleri Girişimcilik Destek Programı dahilinde, 60 bin TL hibe ve 370 bin TL’ye kadar destekleme yapılmaktadır.

KOSGEB Kategori Kodu ve REV2 Kodu Sorgulama

Esnaf bu destekten yararlanacak ise hem kategori kodunu hemde rev2 kodunu sorgulama yapmak durumundadır.

 1. Öncelikle sorgulama sayfasına giriş yapın.
 2. Buradan sektörü girin ve “sorgula” butonuna tıklayın.
 3. Sağ tarafta NACE TİPİ bölümünde gördüğünüz HARF nace kodu kategorisidir.
 4. Sol tarafta yer alan sütunda gördüğünüz ise REV2 kodudur.

 1. Bilgi ve İletişim
 2. Diğer Hizmet Faaliyetleri Sektörü
 3. Elektrik, Gaz, Buhar Ve İklimlendirme Üretimi Ve Dağıtımı
 4. Finans ve Sigorta Faaliyetleri Sektörü
 5. İdari Ve Destek Hizmet Faaliyetleri
 6. İmalat Sektörü
 7. İnşaat Sektörü Destekleri
 8. Konaklama Ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri
 9. Kültür, Sanat, Eğlence, Dinlence Ve Spor
 10. Madencilik Ve Taş Ocakçılığı
 11. Mesleki, Bilimsel Ve Teknik Faaliyetler
 12. Su Temini; Kanalizasyon, Atık Yönetimi Ve İyileştirme Faaliyetleri
 13. Toptan Ve Perakende Ticaret; Motorlu Kara Taşıtlarının Ve Motosikletlerin Onarımı
 14. Ulaştırma Ve Depolama Sektörü
Kosgeb' in Destek Verdiği 13 Sektör Listesi

Kosgeb’ in Destek Verdiği 14 Sektör Listesi

Kosgeb İmalat Sektörüne Destekleme Veriyor

Kosgeb‘ in en çok destek verdiği sektör imalat sektörüdür. Kosgeb imalat sektöründe; Gıda ürünlerinin imalatı, İçeceklerin imalatı, Tütün ürünleri imalatı, Tekstil ürünlerinin imalatı, Giyim eşyalarının imalatı, Deri ve ilgili ürünlerin imalatı, Ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri imalatı (mobilya hariç); saz, saman ve benzeri malzemelerden örülerek eşyaların imalatı, Kağıt ve kağıt ürünlerinin imalatı, Kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması, Kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı, Kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı, Temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı, Kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı, Diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı, Ana metal sanayi, Makine ve teçhizat hariç, fabrikasyon metal ürünleri imalatı, Bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, Elektrikli teçhizat imalatı, Başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı, Motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı, Diğer ulaşım araçlarının imalatı, Mobilya imalatı, Diğer imalatlar ve Makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı sektörlerine desteklemektedir. Kosgeb imalat alanında 324 farklı alanı desteklemektedir.

Kosgebin En Çok Desteklediği 2. Sektör Ticaret

Kosgeb’ in destek vermekte olduğu, ikinci sektör ticarettir. Kosgeb’ in ticaret sektöründe desteklediği alanları genel başlıklar halinde listelemek gerekirse; Motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı, Toptan ticaret (Motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç), Perakende ticaret (Motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç) alanlarını desteklemektedir. Kosgeb Toptan ve perakende ticaret alanlarında toplamda 110 farklı sektöre destekleme vermektedir. Örneğin Kuyumculuk sektöründe perakende ticaretin desteklenip desteklenmediğini merak ediyorsanız; Desteklenen sektörlerde arama motoruna kuyumculuk yazarak 47.77.01 nace kodu ile kuyumculuk ürünleri perakende ticareti dahil ) olarak bu sektör grubunda iş planı hazırlayarak Kosgeb’ e başvuruda bulunarak hibe desteğinden yararlanabilirsiniz.

Kosgeb Kuyumculuk desteklenen sektör araması yaparak nace kodunu tespit edin.

Kosgeb İnşaat Sektörüne Destekleme Veriyor

Kosgeb Bina inşaatı, Bina dışı yapıların inşaatı  ve Özel inşaat faaliyetlerine Devlet Destekleme hibe ve faizsiz kredi imkanları sağlıyor. Bina inşaatı alanında 4 farklı, Bina dışı yapıların inşaatı sektöründe 12, özel inşaat faaliyetlerinde ise 17 farklı alanda kosgeb desteği verilmektedir.

Kosgeb İnşaat Sektörüne Destekleme Veriyor

Kosgeb İnşaat Sektörüne Destekleme Veriyor

Ulaştırma ve Depolama Alanında Destekleme Veriyor

Kosgeb desteklenen sektörler arasında depolama ve ulaştırma sektörü de mevcut. Bu sektörde kosgeb tarafından; Kara taşımacılığı ve boru hattı taşımacılığı, Su yolu taşımacılığı, Havayolu taşımacılığı, Taşımacılık için depolama ve destekleyici faaliyetler ve Posta ve kurye faaliyetlerine KOSGEB desteği sağlanıyor. Kosgeb bu alanda 38 farklı hizmete kredi veriyor.

Kosgeb ayrıntılı sektör listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Konaklama ve İçecek Hizmetlerinin Kredisi KOSGEB’ den

Kosgeb desteklenen sektörler listesi arasından bir sektörü seçerek ona uygun proje hayata geçirmelisiniz. Kosgeb tarafından Konaklama, yiyecek içecek hizmetleri sektöründe çeşitli kredi ve desteklemeler veriliyor. Kosgeb bu sektörde Barlar, tavernalar, kokteyl salonları, diskotekler, birahaneler, kahve salonları haricinde 14 farklı hizmete Kosgeb destekleri veriliyor.

Sizin İçin Araştırdık 30/06/2020

Nace kodu listesinde yer alan tüm sektörler destek alabilir. Bu alanlar 14 ana kategoride toplanır.

https://kosgebkredisi.com/kosgeb-is-tavsiyeleri/ adresinden tüm yorumlara ulaşabilirsiniz.

https://kosgebkredisi.com/kosgeb-is-plani-ornekleri/ sayfasını inceleyerek sizin için hazırladığımız 100'lerce örnek arasından uygun olanı seçebilirsiniz.

https://kosgebkredisi.com/wp-content/uploads/2020/06/kosgeb-yüksek-teknoloji-desteklenen-sektörler-listesi.pdf bağlantısına tıklayarak Yüksek Teknoloji alanında yer alan NACE Kodlarını inceleyebilirsiniz.

Yorumlar
 1. Zümrüt dedi ki:

  Merhaba ben pilates salonu açmak istiyorum. KOSGEB desteği alabilir miyim?

 2. Aydanur dedi ki:

  Merhabalar. Biz gözlemeci dükkanı açmak istiyoruz . Kosgep desteği için kritere uyuyor muyuz acaba ?