KOSGEBKredisi.Com

SED Yardımı Paraları Yattı mı? Ödeme Tarihleri 2022

352 TL yeni zam! Hesaplara yatırılıyor, ödemeler 3 gün içinde alın. Okuyan öğrencilere SED yardımı sorgulama, sed yardımı alanlar için ayın kaçında yatıyor, sed yardımı 2022’de ne kadar olacak, SED yardımı kayıt bulunamadı, Sed yardımı e devlette gözükmüyor, Ziraat yardım parası ne zaman yatıyor, SED yardımı son dakika, Sosyal Ekonomik Destek rapor örneği, SED yardımı başvurusu, ne zaman yatacak, kimlere verilir, şartları nelerdir, esasları nelerdir, 2022 yılı ücretlerinin ne kadar olduğu ile sorgulama sistemi hakkında bilgilere yer verildiği gibi, ilk başvuru yapmak isteyenler için gerekli evraklar ve şartlar yer almaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir, Denizli, Antalya, Bursa, Kocaeli, Adana, Van gibi illerimiz için ödeme tarihleri hakkında bilgi yer alır.

SED Yardımı Paraları Yattı mı? Ödeme Tarihleri 2022

Devlet tarafından yardıma muhtaç durumu olmayan ailelerin okuyan çocuklarına Sosyal Ekonomik Destek Sed yardımı yapılmaktadır. Okuyan Öğrencilere Sed Yardımı Ödeme Tarihleri her ayın 13’ü ila 15’i arasındadır. Bu yardım çeşitli şartlara tabidir. Destekten yararlanmak isteyenlerin yönetmelikte belirtilen şartları taşıması gereklidir. Devletin öğrencilere verdiği SED yardımı yattı mı sorgulama ve başvuru şartları gibi tüm bilgiler bu sayfada.

Ocak Ayı Sed Yardım Ödemelerinin Hesaplara Yatırılmaya Başlandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Ocak ayı için 234 milyon lira, Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemesi yapılacağını bildirdi.

Bu kapsamda, ailelere her bir çocuk için ortalama 1611 TL destek verildiğini aktaran Yanık, ekim ayı için SED yardımının bu ay hesaplara yatırılmaya başlanacağını açıkladı.

Yanık;

SED Ödemeleri 1611 TL’ye Yükseldi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 2022 yılı Ocak-Haziran dönemi için Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmetinde çocuk başına ortalama yardımın 1611 TL olarak ödenir..

Okuyan Öğrencilere Sed Yardımı 2022 Ne Kadardır?

Bakanlık tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin okuyan çocuklarına verilen Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) yardımı 2022’de çocuk başına ortalama 1611 liradır.

Öğrenciler için devlet desteği olarak sağlanan sed ödemelerinin yanında okul ihtiyaçları için En İyi Aidatsız Kredi Kartlarının hangileri olduğunu okuyarak farklı alternatif para bulma yollarını deneyebilirsiniz.

SED Yardımı Ödeme Tarihleri 2022

Her ay veliler tarafından araştırılan SED Yardımı Paraları her ayın 8’i ile 15’i arasında yatmaktadır.

Süreli olarak verilen SED ödemeleri Onayda belirtilen süre zarfı boyunca her ay ödeme almaktadırlar. Ay ay ödeme tarihleri ise:

 • Ocak ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Şubat ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Mart ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Nisan ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Mayıs ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Haziran ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Temmuz ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Ağustos ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Eylül ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Ekim ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Kasım ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Aralık ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası yapılır.

Bu tarihler arasında sorgulama yaparak paraların yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

“Çocuklarımızın sağlıklı gelişimleri için aile bütünlüğüne önem veriyoruz. Hedefimiz ekonomik nedenlerden dolayı çocuklarımızın ailelerinden uzakta büyümelerinin önüne geçmek ve ihtiyaçlarının karşılanarak aileleriyle bir arada yetişmelerini sağlamaktır. Bu doğrultuda ihtiyaç sahibi ailelerimize Sosyal ve Ekonomik Destek hizmeti sunuyoruz. SED, her ay ailelerimizin hesaplarına düzenli yatırılıyor. Ocak ayı için 234 milyon 666 bin lira SED ödemesi yapacağız.” dedi

SED yardımlarınız yattı mı? öğrenmek için TIKLAYINIZ.

SED Yardımı Ne Kadar 2022 Dönemi Listesi

Destek miktarı kişinin ortaokul, lise ve yüksek okul durumuna göre, maddi imkanlara göre ve Bakanlığın yüzdelik oranına göre belirlenmektedir. 2022 yılında SED ödemelerinin miktarlarına artış yapılmıştır. Her bir çocuk için ödeme miktar 1.259 TL yerine artık 1.611 TL. olarak yapılacaktır.

Diğer eğitim gruplarında 2022 Ekonomik Destek tutarı listesine bakarak diğer tutarları da inceleyebilirsiniz.

EĞİTİM GRUPLARIOranlar %Sosyal Ekonomik Destek Tutarı
OKUL ÖNCESİ ÇOCUK 50787,48 TL
İLKÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 751161,23 TL
ORTA ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 801611TL
ORTA ÖĞRETİM SEVİYESİNDE OLUP OKULA DEVAM ETMEYEN ÇOCUK İÇİN 50787,48 TL
YÜKSEK ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 901417,47 TL
KURULUŞ BAKIMINDAN AYRILAN GENÇLER40629,99 TL
2828 Kanunun 32.Maddesi Evlenme YardımıKatsayı 153252540,67 TL
Geçici Ekonomik Destek Tutarı  
1 Kat 1.574,97 TL
2 Kat 3.149,93 TL
3 Kat 4.724,90 TL
SED Yardımı 2022 Dönemi Ödeme Tutarları Listesi

Sed Yardımı Nedir? Kimlere Verilmektedir?

SED yardımı: yoksul ve muhtaç ailelerin çocuklarının kendi kendilerine bakabilecek seviyeye gelene dek ailelere yapılan ekonomik desteği ve psiko-sosyal desteğidir. Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan, yaşamlarını en düşük seviyede veya o kadarını bile sürdürmekte güçlük çeken ailelere sosyal ekonomik destek adı altında verilmektedir. Kendi kendine yetebilecek duruma gelene kadar çocukların bakımı ve desteklenmesi amacı ile geçici bir süreliğine verilen ekonomik destekler ile psiko-sosyal destek ihtiyacı olanlara belirli bir süre nakit olarak yardım yapılmaktadır. Kendi durumunu düzeltene kadar ailelere bu yardım sağlanır. İhtiyaç sahibi aileler için yapılan bu yardımdan yararlanabilmek için esaslar belirlenmiştir.

SED Yardımı Paraları Yattı mı? Ödeme Tarihleri 2022
Sed Yardımı Nedir?

Sosyal Ekonomik Destek Esasları Nelerdir? (SED)

SED yardımı Bakanlık tarafından hazırlanmış olan bir yönetmelik dahilinde yapılmaktadır. Sosyal Ekonomik Destek Esasları:

 • Aile ve çocuklara mesleki çalışmalar, 
 • Rehberlik desteği de sağlanarak ihtiyaç sahiplerinin hayat standartlarının arttırılması, 
 • Diğer kamu kuruluşları ile de koordinasyon sağlanarak destek gücünün çoğaltılması,
 • Muhtaç genç ve çocuklara öncelik tanınarak destek talebinin fazla olması durumunda kişinin muhtaçlık durumu ve başvuru sırasına göre değerlendirmeye alınmaları yönetmeliğin usul ve esaslar arasında yer almaktadır.

Sed Yardımı Şartları Nelerdir?

Sed yardımı alabilmek için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Haklarında bakım tedbiri olan ve Sosyal Hizmet kuruluşlarından herhangi birinde bakılmakta olan ve SED yardımı sağlandığı zaman yakınlarının yanında kalabilecek çocuklar,
 • Maddi durumu olmadığından SED yardımı sağlanmazsa, bakıma muhtaç olacak ailelerin çocukları,
 • Yaşının dolması nedeniyle bakım kararı kaldırılan, İŞ-KUR ve meslek kurslarına devam etmesine rağmen meslek bulamayan, destek almadığı taktirde muhtaç olacak gençler,
 • Olağandışı bir kaza, afet, vb. geçirmesi nedeniyle ailesine bakamayacak durumda olanlar ile hayati tehlikeye sokan bir ameliyat gerektiren kişilerin çocukları ve vefat edenlerin çocukları,

Bu maddeler Sed yönetmeliğinden alınmış olup, başvurular İl Müdürlüklerine yapıldığında kişilerin şartları taşıyıp taşımadığı ve Sed yardımı alıp alamayacakları kuruluşlarca ayrıca değerlendirilmektedir.

Sed Yardımı Çocuklara Kaç Yaşa Kadar Verilir?

Yardım verilmekte olan çocuklara 18 yaşını tamamlayana kadar bu yardım sağlanmaya devam etmektedir. 18 yaşını tamamlayan çocuğun yardımının kesilmemesi aşağıda belirtilen şartlara bağlıdır.

 • Eğer çocuğun yardımı kesildiği durumda, eğitime devam edemeyecek ise, Orta öğretim öğrencileri için 20 yaşlarına kadar verilmeye devam edilir.
 • Bu yardımı alan çocuk meslek kursuna da devam ediyorsa, 18 yaşını tamamlamış ise en fazla 1 sene daha verilir.
 • Eğer çocuğun Bakım tedbir kararı uzatılmış ise ve çocuk yüksek öğrenimine devam etmekte ise bu kez 25 yaşına kadar verilmektedir.
 • Bakım tedbir kararı uzatılsa bile öğrenime devam etmeyenlere en fazla 2 sene,
 • Yüksek öğretime devam edenlere ise okul bitene kadar verilmektedir.

Burada bütçenin durumuna göre öncelik 1 ve 2 maddede yer almakta olan öğrencilerindir.

SED Başvurusu Nereye Yapılır?

Sed yardımı başvuruları Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılmaktadır. Başvuru esnasında aşağıda belirtilen evraklara ihtiyaç duyulur:

 • Başvuru dilekçesi
 • Kimlik belgesi,
 • Sağlık raporu veya öğrenci belgesi (GEREKLİ GÖRÜLÜR İSE)
 • Kurs ve İŞ-KUR başvuru evrakları,
 • Gerek görülmesi durumunda diğer evraklar ile müracaat yapılır.

Başvuru sonrasında Müdüriyette görevli meslek elemanlarınca başvuru sahibi ile bir görüşme yapılmaktadır. Bu görüşme sonrasında başvuranın SED kapsamına alınması uygun görülürse başvuran için bir dosya açılmaktadır. Dosya açılmasından sonra gerekli incelemelere başlanmaktadır. Bu inceleme de kişinin yaşadığı yerlerde, çevresinde bir sosyal inceleme yapılır. Bu inceleme sonunda bir rapor hazırlanır. Raporda başvuranın daha önce yardım alıp almadığı, ekonomik durumu, SED’ in süresi ve ne şekilde yapılacağı gibi hususlar yer alır.

SED Yardımı Hangi Tarihte Verilir? Ayın Kaçında Yatıyor?

SED onay evrakında belirtilen aydan itibaren verilmeye başlar. Bir sonra ki ayın beklenmesi gerekmez. Resmi kaynaklarda paranın ödeneceği tarih ve ayın kaçında yatacağı resmi olarak belirtilmemiş ise de, ödemeler ayın 8’i 15’inde yatırılmaktadır.

Sed ödemelerin yatıp yatmadığını öğrenebilmeleri için E-devlet sisteminde SED Sorgulama sayfası oluşturulmuştur. Henüz kaydı olmayan veya tamamlanamayanlar da; “Kayıt bulunamadı şeklinde sonuç görülebilmektedir. Destek alanların ekranlarında ise daha önce ki aylarda ödenen miktarlar da görülebilmektedir.

Destek başvurunuz onaylanmış ise, E-devlet sayfasına giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

Sed hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi ne demek?

Sed hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi demek, Başvurunuzun kabul edilmediği anlamına gelmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 27 YORUM
 1. Mert dedi ki:

  Sed yardımı çeken varmı bugün

 2. Kübra dedi ki:

  Nasılsın bakıyorsunuz ben bakamiyorum

  1. Nefes dedi ki:

   E devlette girin sed yardımı yazın çıkıyor zaten direk üzerine basin eğer kayıt bulunamadı diyorsa ki bende de öyle şuan demekki aynı durumdayız hepimizin yok tarih falan görürsen görünür sizde zaten bende hala kayıt bulunamadı diyor

 3. Nefes dedi ki:

  Ocak sed yardımı e devlette düşen varmi acaba

  1. can dedi ki:

   malesef geçen ay yattı ama edevlette gözükmüyordu bu ayda gözükmüyor

   1. Nefes dedi ki:

    Hesapta da yatan bisey yok şuan

 4. Selda dedi ki:

  Ben bir şey sormak istiyorum. Bana 3 aylık ziyarette bulunurlardı. Kasım ayında da gelmeleri gerekiyordu gelmediler. Acaba bu desteğin kesildiği anlamına mı geliyor.

 5. Melek dedi ki:

  Şed paraları yTtimi Kasım 18 e devlette kayıt yok diyor.

 6. Emine dedi ki:

  Set yardimi yardimi acaba

 7. Emine dedi ki:

  Set yardimi yardimi ayni 13 oldu edevlettede kayit bulunamdi yaziyor parasi yatan varmi

 8. dilek dedi ki:

  11 Kasım kayıt bulunamadı diyor parasini yatan varmi

 9. Ceylin dedi ki:

  Merhaba sed yardimi yatan vardı 11 oldu kayıt bulunamadı diyor sizlerinde aynı mı acaba

 10. Melek dedi ki:

  Kasim 10 benimkide duşmedi.kayit bulunamadi diyor

 11. Melek dedi ki:

  Kasim 9 benimkide duşmedi.kayit bulunamadı diyor.

 12. Fatma karafag dedi ki:

  İki cocuğum var yardımınıza ihtiyacım var

  1. Kardelen dedi ki:

   Kasim ayı sed yardımı e devlette düşen varmi acaba

   1. Aslı dedi ki:

    Kasım ayı benimde düşmedi hala kayıt bulunamadı yaziyo herkesde mi öyle acaba

   2. Aslı dedi ki:

    Kardelen hanım benimde hala gorunmuyo Kasım ayı için kayıt bulunamadı yaziyo

 13. Cemre dedi ki:

  İstanbul Eylül ayı sed ödemesi hesaba geçen varmı.cocuklarin okul ihtiyaçları için belki erken yatirirlar

 14. aysenur dedi ki:

  ayin 20si bugun sed yardimi hesaba yatan varmi bilginiz varmı halen yatmadı kayseri

  1. cabbar dedi ki:

   ankaradan yazmaktayım hala düşmedi kasım ayı setyardımı

 15. aysenur dedi ki:

  bahar hanim bende kayserideyim sizinki yattimi sed odemeniz 19u oldu halen yatmadi benim

 16. aysenur dedi ki:

  kayseri sed odemesi hesapa yatan varmi e devletde 11nde yatmis halen hesapa yatmadı 19u oldu yok yatan varmi bilginiz varmi

 17. Haci dedi ki:

  Bende kayserideyim edevlette ödeme tarihi 11.08.olarak görünüyor ama hala yok yatmadı

 18. Özlem dedi ki:

  Ağustos 15 görünüyor ama hâlâ yatmadı.

 19. Özlem dedi ki:

  Her ay 15 i gece yatıyordu şimdi yatmamış yatan var mi

 20. Mustafa..aydin.. dedi ki:

  İyigunler..setyardimi..bende..cocuklarim..icin..yardim..istiyom..banada..yardim..etnizi..istiyim..rica.ediyorum.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.