KOSGEB Kredisi

Engellilere Yardım Ve Devlet Destekleri (Koronavirüs)

Engellilere Yardım Ve Devlet Destekleri (Koronavirüs)

Ülkemizde hızla yayılan koronavirüs salgını nedeniyle birçok vatandaşımız işsiz kalmış yada işyerinden ücretsiz izne ayrılarak bütçeleri ciddi anlamda zorlanmıştır. Özellikle dar gelirli ailelere verilmesi planlanan sosyal yardımlardan engelli aylığı alan vatandaşlarımız da yararlanmıştı. Sosyal yardım ödemeleri düzenli olarak SYDV tarafından engelli aylığı alan vatandaşlara 1000 TL sosyal yardım ödemeleri Nisan ayı başından evlerine kadar götürülüp teslim edilmişti. Bakanlık yeniden 1000 TL sosyal ödeme yapılacağını açıkladı ve bu sefer 2 milyon 300 bin haneye daha sosyal yardımları verileceği duyuruldu. 1. faz da ödenen sosyal yardımlardan engelli aylığı alanlarda yararlandı.2 faz ödemelerinden kimler yararlanacak henüz net ayrıntılar belli olmasa da çalışmalar tamamlandığında engelli aylığı alanlara yeniden verilip verilmeyeceği belli olacak.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı SYDV tarafından düzenli olarak engelli vatandaşlara verilen yardımların güncel rakamları ve detayları ise yazımızın devamında..

Engelliler İçin Verilen Maddi ve Sosyal Yardımlar

Ülkemizde ikamet eden ve engelli olan vatandaşlarımız için devletimiz destek vererek sosyal ve maddi yardımlarda bulunmaktadır. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi vermek için bugün makalemizde siz değerli okurlarımıza Engellilere yardım ve devlet destekleri hakkında geniş çaplı bilgiler vereceğiz.

Engelli Vatandaşlarımıza Verilen Düzenli Yardımlar

Engelli vatandaşlarımız için Muhtaç aylığının bağlanması, Evde bakım maaşının verilmesi ve Engelli aylığının bağlanması gibi konuları değerlendirmemize alarak bu konuları 3 ana başlık altında aşağıdaki yazımızda paylaşacağız.

Evde bakım maaşı %50 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşlarımız için sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumu tarafından ağır engeli bulunan yani kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan vatandaşlarımıza bakan kişilere verilen bir ücret türüdür. Evde bakım ücreti aylık olarak ödenirken verilen maaş tutarı ise Asgari ücretin asgari geçim indirimsiz hali olarak ödenmektedir.

Engelli vatandaşlarımıza verilen düzenli yardımlar

   Engelli vatandaşlarımıza verilen düzenli yardımlar

Muhtaç aylığı Vakıflar yönetmeliği hükümleri 27 ağustos 2008 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Muhtaç aylığından yararlanacak olan vatandaşlar Vakıflar genel müdürlüğü tarafından maaşa bağlanacaktır. Muhtaç aylığının toplam tutarı ise memur taban aylığının katsayısı çarpımı sonucunda ortaya çıkacak olan rakama tekabül etmektedir. Muhtaç aylığı %40 ve üzerinde engeli bulunan çocuklar ile annesi ve babası olmayan çocuklar için verilmektedir. Fakat engelli aylığından yararlanabilmek için aşağıdaki maddelere uyum sağlıyor olmanız gerekmektedir.

 • Mahkeme kararı ile kanunla bakım altına alınmamış olması
 • Sosyal güvencesinin bulunmaması
 • Gelir getirecek menkul ve gayri menkule sahip olmamaları gerekmektedir
 • Herhangi bir gelir veya aylığa sahip olmaması gerekmektedir

Engelli aylığının bağlanması Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından %40 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşlarımız için verilen bir yardımdır. Emekli sandığı, SSK ve Bağ-kur gibi sosyal kurumların hiç birisine tabi olamamanız gerekmektedir. Bu yardım 18 yaşından büyük ve 18 yaşından küçük olan engelli yakınlarına verilen bir destektir. Engelli aylığından yararlanmak isteyen vatandaşlarımız ikamet etmiş oldukları bölgenin valilik ve kaymakamlık makamlarına başvuru yapmaları halinde bu desteklerden yararlanabileceklerdir. Engelli maaşları her üç ayda bir verilmektedir. Yani Mart, Haziran, Eylül, Aralık ayları içerisinde ödenmektedir. Bu aylığın tutarı engel durumunuza göre belirlenmektedir. Yani %40 ile %69 arasında engeli bulunan vatandaşlarımız %70 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşlarımıza göre daha az engelli maaşı alırken %70 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşlarımız % 40 ile %69 oranında engeli bulunan vatandaşlarımıza nazaran daha yüksek engelli aylığı almaktadır.

Engelliler İçin Vergi İndirimleri

Gelir idaresi başkanlığı tarafından belirlenen  ve gelir vergisine tabi bulunan engelli vatandaşlarımız için vergi indirimleri veya muafiyeti gibi durumlar söz konusudur. Gelir vergisine tabi bulunarak ücretli çalışan vatandaşlarımız ile serbest meslek kazancı elde eden engelli vatandaşlarımızın veya bir ve ikinci derece de engelli yakını bulunan vatandaşlarımıza yapılan indirimler engeli bulunan vatandaşımızın sağlık raporunda belirtilen engel durumuna göre belirlenen aylık belirli bir miktar paranın gelir vergisi matrahından düşülmesi ile gerçekleşen durumdur. Bu durum ücretli olarak çalışan vatandaşlarımızın bürüt maaşından kesinti yapılarak net maaşından daha yüksek bir oran gösterilmesi ile belirlenirken serbest meslek kazancı elde eden ve sakatlık indiriminden faydalanacak olan vatandaşlarımızın yıllık olarak verilmesi gereken gelir vergisi miktarının daha düşük olmasını sağlamaktadır.

Özel Araç ve Gereçler İçin Yapılan KDV Muafiyeti

Gelir idaresi başkanlığının engelli olan vatandaşlarımızı toplumsal hayata katılmalarını sağlayacak araç ve gereçler için gerekli görülen KDV oranın ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır. Engel oranı ne olursa olsun tüm engelli vatandaşlarımızın bu durumdan yararlanmaları da mümkün olacaktır. Engelli olan vatandaşlarımız tüm araç ve gereçlerin KDV oranlarından muaf olması gibi bir durum yoktur. Yani Engeline uygun olan araç ve gereç alımlarında KDV oranlarından muaf olacaklardır.

Motorlu Taşıt Muafiyeti

Motorlu taşıt muafiyetinden yararlanacak olan engelli vatandaşlarımızın sağlık raporunda belirtilen engel oranın hiç bir önemi yoktur. Yani engel durumu ne olursa olsun MTV muafiyetinden yararlanabileceklerdir. Gelir idaresi başkanlığının yapmış olduğu açıklamada motorlu taşıtlardan senede iki defa motor hacmine göre alınan MTV bedelinden engelli vatandaşlarımız muaf olacaktır.

İthal Edilen Araç ve Gereçler İçin Gümrük Vergisi

Engelli vatandaşlarımız için yurt dışından getirilen özel araç ve gereçler Gümrük ve ticaret bakanlığı tarafından muaf edilmiştir. Yani engelli vatandaşlarımız engel durumuna göre yurt dışından getirtmiş olduğu araç ve gereçlere vergi ödemeyecektir. Gümrük vergisinden muaf olan ve ithal edilebilen araç ve gereçlerin listesi aşağıda maddeler halinde yayınlanacaktır.

 • Engel türüne göre üretilen araç ve gereçler
 • Bisiklet
 • Motosiklet
 • Hareket ettirici durumu bulunan motorlu ve motorsuz koltuklar
 • Motor hacmi 1600 CC olan otomobiller
 • 3. dereceye kadar engelli yakını olan vatandaşlarımızın kullanabileceği 2500 CC kadar olan arazi taşıtları ve otomobiller

Konutlarda Emlak Vergisi

Emlak vergisi muafiyetinden yararlanmak isteyen engelli vatandaşlarımız sağlık kurulu raporu ile birlikte ikamet etmiş olduğu bölgenin belediye binasına başvuruda bulunması gerekmektedir. Yüz ölçümü 200 metre kare olan veya 200 metre kareyi geçmeyen meskenler için ödenecek olan vergi türünden engelli olan vatandaşlarımız muaf olacaklardır. Emlak vergisi muafiyetinden yararlanacak olan engellinin konutunu mesken olarak kullanması gerekmektedir. Aksi taktirde yazlık veya kışlık gibi görünen evler için vergi muafiyeti olmayacaktır.

Engellilerin Eğitimine Yönelik Verilen Haklar Nelerdir?

     Engellilerin Eğitimine Yönelik Verilen Haklar Nelerdir?

Engellilerin Eğitimine Yönelik Verilen Haklar Nelerdir?

Engelli olan vatandaşlarımızın almak istedikleri eğitimler içinde yapılan yardımların bulunması söz konusudur. Bu desteklerin başında özel eğitim hakkı yer almaktadır. Aynı zamanda özel eğitime gereksinim duyan öğrencilerin okullarına ücretsiz olarak taşınması da yapılan bir diğer yardım türü olarak gözlemlenmektedir.

Özel Eğitim Hakkı

Rehberlik araştırma merkezlerinin engelli vatandaşlarımızın engel durumuna göre özel eğitime ihtiyaç duyup duymadıkları konusunda vermiş oldukları raporlar sayesinde hemen hemen her il ve ilçede bulunan özel eğitim okullarına kayıt yaptırmaları söz konusu olacaktır. Engelli vatandaşlarımız için kurulmuş olan özel eğitim kurumlarının giderleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır.

Özel Şirketler Tarafından Sağlanan İndirim ve Haklar

Engelli olan vatandaşlarımız için verilen diğer destek türleri ise özel şirketler tarafından yapılmaktadır. Engelli olan vatandaşlarımız sağlık raporlarında belirtilen engel oranlarına göre özel şirketlerin sağlamış olduğu indirimlerden yararlanabileceklerdir. Bu yardımlar ise aşağıdaki yazımızda maddeler halinde yer almaktadır.

 1. Şehirler arası otobüs şirketlerinin sağlamış olduğu engelli indirimi
 2. Telekomünikasyon şirketlerinin yapmış olduğu indirimler
 3. Türk Hava Yollarının yapmış oldukları indirimler
 4. Türk Telekom tarafından yapılan engelli indirimleri
 5. İnternet tarifelerinde yapılan indirimler

Engelli Vatandaşlarımız İçin Kamu Kurumları Tarafından Sağlanan İndirim ve Haklar

Sağlık kurumları tarafından belirlenmiş olan ve belirli bir oranda engel durumu bulunan vatandaşlarımız için kamu kurumları tarafından sağlanan haklar aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 1. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları Engelli İndirimi
 2. Engelli kimlik kartı hakkı
 3. Müzelere girişte engelli indirim hakkı
 4. Milli parklar ve tabiatı koruma parklarına girişte indirim hakkı
 5. Devlet tiyatro girişlerinde indirim hakları
Engelli İstihdamına yönelik haklar

Engelli İstihdamına Yönelik Haklar

Engelli İstihdamına Yönelik Haklar

Herhangi bir şekilde engeli bulunan vatandaşlarımızın belirli oranda bir engelinin bulunması durumunda devletimiz tarafından sağlanan istihdam hakkı söz konusudur. Devlet personel başkanlığı engelli memur alımının yanı sıra özel sektör engelli personel alımları da söz konusu olmaktadır.

KOSGEB Engelli Destekleri

KOSGEB yeni girişimcilere destek programında, tüm engelli vatandaşlarımıza %90 oranında destek sağlamaktadır. Engelli olmayan bireylerin destekleme oranı %60 iken (bölgelere göre) engellilerin oranı yüzde 90’dır. Bu oran yeni iş yeri açacaklar için yapılan harcamaların ödenmesine ilişkindir. https://www.kosgebkredisi.com/engellilere-kosgebden-tam-destek/ isimli içerikten ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Yorumlar
 1. Halit öbüz dedi ki:

  Ben yüze 73 engeliyim 4 nüfuslu.aileyim kirada oturuyorum madi sıkıntı içindeyim allah razı olsun devletimizden 800 ‘yüz engeli maaşı alıyorum ama yetmiyor ev kirası elektirik şu doğalgaz mutfak masrafı derken yetmiyor allah içi yardımınızı bekliyorum saygıler

 2. erhan aksoy dedi ki:

  yuzde 50 sara epilepsi hastasiyim ozurlu maasim bzglanmasini istiyorum ailem cok zor durimda bi yardimvi olurmusunuz

 3. Cengız cetınkaya dedi ki:

  Yardıma ıhtıyacım var engellıyım madı ve manevı olur

 4. hüseyin kartal dedi ki:

  merhabalar bn ünüversite okuyorum %90 görme engeliyim bilgisayar ihtiyacım var desteğinizi bekliyorum .

 5. Maddi destek dedi ki:

  Mrbllar ben Bakırköy civarında oturuyorum 4 yasında down sendromu oglum var kiradayım herseyde zorlanıyorum ihtiyaçları var alamıyorum bize destek olun lütfen şimdiden teşekkür ediyorum efendim 554 saygılar Raziye

  1. Kerem kolak dedi ki:

   Engelli kızıma yardım istiyorum yardımcı olur musunuz maddi ve Manav ı olarak kızım ırem Kolak ağrı doğubeyazıt bardaklı köyü tel 0546

 6. maddidurumumyok dedi ki:

  Merhaba lar. Ben seldasol kulağıma işitme cihazı takıldı. Heyet raporuna başvurdum sonuç olmadı maddi durumu da yok maaşa baglanabilirmiyim tesekkurler

 7. Abdulğafur tunç dedi ki:

  Merhaba 5 sene önce bağırsak kanserine yakaladın 8 saatlik ameliyat gecirdim bağırsağımı karnımdan cıkardılar ve cok mağdurum buradaki vakıflar sadece 2 ayda bir veriyorlar oda ancak torba alabilyorm tefaviye bile gidemiyorum cok zor durumdayım allah için yardım edin 0543

 8. Yilmaz dedi ki:

  Çok düşünceli bir hareket bence çok teşekkür ederim

 9. Kerem dedi ki:

  İş kura bunu sağladıkları için teşekkürlerimi sunuyorum 🙂

  1. Kurban urun dedi ki:

   Selam saygılarımla sayın yetkili ben yüzde 45oraninda kalp hastasıyım ve özürlü raporun var ben daha önce maddi manevi yardım alıyordum fakat bı sorun oldu kızım boşandı geldi şimdi bende kalıyor ve onunda yüzde 44 özürlü raporu var oda özürlü maaşı alıyor fakat iki çocuğu var ona yetmiyor kaymakamlık benim maddi yardimlarimi kesti gerekçeyle eve de iki özürlü maaşı giriyormuş Yavu arkadaş kızımın iki çocuğu var aldığı yardım ona yetmiyor bana bu konuda nasıl yardımcı olursunuz saygılarımla selamlıyorum hepinizi