KOSGEB Hibeleri

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi (ONLİNE)

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi (ONLİNE)

2021 yılında da Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimine katılan girişimcilere Kosgeb Hibe ve Faizsiz krediler vermeye devam edecektir. Kosgeb hibe kredileri almak için şart olarak girişimcilerin katılması zorunlu olan Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi için nereye başvurulur, iletişim adresleri, başvuru nasıl yapılır, Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, eğitimin işleyişi ve iş planı hakkında tüm soruları kullanıcılarımız için yazımızda yanıtladık. Devam ederek tüm bilgileri alabilirsiniz.

Eğitim Nasıl Düzenlenir?

İşkur ve Kosgeb tarafından düzenlenerek ülkemizin tüm illerinde verilen Kosgeb girişimcilik kursları ücretsiz olarak verilmekte ve kendi işini kurmak isteyen 18 yaşından büyük tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına katılma hakkı sağlanılmaktadır. Üst yaş olarak bir sınırlama getirilmeyen kurslar İş-Kur ve Kosgeb kurumu tarafından düzenlenmektedir ve belirlenen tarihlerde kurumun uygun gördüğü ve belirlediği merkezlerde verilmeye başlanmaktadır. Eğitime başvurmak isteyenler eğitimin başlangıç tarihi itibariyle 5 gün öncesine karşılık gelen tarihten önce başvurularını tamamlamalıdır. (Ör; Kosgeb kurs tarihleri) Kosgeb’ in resmi internet sayfası üzerinden paylaşılmaktadır. İsterseniz kısa bir anlatımın ardından Kosgeb girişimcilik kursu soru ve mülakatlarında neler sorulur, kaç saatlik eğitim sürer ve kursun ne işe yaradığını anlatmaya devam edelim.

Kimler Başvurmalıdır?

Kosgeb hibe desteklerinin alınması için geçilmesi gereken ilk adım Uygulamalı girişimcilik kurslarıdır. Daha sonrasında işletmeninin kurulması, kurulu işletmenin KOSGEB veri tabanına kaydı, diğer işlemlerin hazırlanması ve iş planının hazırlanarak Kosgeb’ e sunulmasını adımlarını başarılı olarak geçenlere Hibe ve Faizsiz destekler verilmektedir. İlk önemli adım olan Kosgeb kurslarının başvuruları ve ne işe yaradığını isterseniz anlatmaya başlayalım. İlkokul mezunu ve  18 yaş üstü tüm T.C vatandaşlarına ücretsiz olarak sunulan Kosgeb eğitimi halk arasında kısaca Kosgeb kursu olarak bilinmektedir. Ülke genelinde tüm ilçe ve illerde belirlenen tarihlerde Belediye, üniversite ve Kosgeb’i yetki verdiği kurumlarda düzenlenen kurs başvuruları özellikle Kosgeb’ in ilgili birimlerine yapılmaktadır.Çalışmayan ve işsiz olanların başvuruları ise İş-Kur tarafından alınmaktadır. Başvuru sırasında açılacak olan işletmenin sektörüne ait bazı özel sorulardan oluşan ön eleme mülakatında yeterli görülen adayların başvuruları alınmaktadır. Girişimcilik eğitim programlarına kaydı yapılan kursiyerler belirlenen tarihlerde 32 saatlik verilen Kosgeb kurslarına katılım göstermeleri beklenmektedir. Kurs sonunda verilen sertifikalarla tüm hibelerden yararlanma imkanı sunulmaktadır.

Kosgeb Kursunun İçeriğinde Neler Öğretilir?

Girişimcilik sertifikasına sahip olanlar Kosgeb’ in hibe ve kredilerine bu sertifika sayesinde başvuru yapmaları nedeniyle girişimcilik kursları ayrı bir önem kazanmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi Kosgeb kurslarına katılım göstermeyen ve sertifika almamış olanlar Kosgeb in desteklerinden yararlanamamaktadır. Girişimcilik eğitiminde 4 ana ders işlenir bu dersler ise;

 • İş fikirlerinin bulunması, bulanan iş fikirlerinin geliştirilmesi ve iş planı oluşturma öğrenilmesi,
 • Pazarlama tekniklerinin ve Üretim,
 • Yönetim ve Pazarlama Planlanması üzerine
 • İş Planının Hazırlanması ve Yazılması üzerine dersler verilir.

Ayrıca 2020 itibari ile uzaktan eğitim sistemine geçilmiştir. Detaylı bilgiler yazımızın devamındadır. İnceleyebilirsiniz.

Örgün Girişimcilik Eğitimi Başvuru

Kosgeb kurumu doğrudan düzenlediği eğitimler ile hemde E-devlet üzerinden yapılan başvurular ile eğitim veriyor. E-devlet üzerinden yapılan başvurular ile uzaktan eğitim sistemi üzerinden örgün olarak yapılan eğitimlere başvurular ise şu şekilde yapılıyor.

 • Öncelikle e-devlet kapısına giriş yapılmalı ve ardından eğitimleri ile ilgili çıkan link üzerinde çıkan ” İl Filtresi ” bölümünden nerede örgün eğitim alıyorsanız o ili seçenekler üzerinden seçmeniz gerekiyor.
 • İl seçimi yapıldıktan sonra bütün eğitimlerin sıralı tarihlerine ulaşılacaktır. Seçili ilin üzerine tıkladığınızda online eğitimin tarih ve verilen kurumun hangisi olduğuna dair bilgilere erişeceksiniz.
 • Verilen eğitimlerde başvurular şahsen kabul ediliyorsa müracaatlarınızı kuruma şahsen yapmanız gerekecektir.
 • Başvurular e-devlet üzerinden yapılıyorsa bu durumda e-devlet kapısı üzerinden başvuru yapmanız gereklidir.
 • Seçili ilin yanında yer alan e-devlet başvuru sekmesine tıklayarak e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra bağlantı adresinden giriş yaptıktan sonra sayfanın sağ üst kısmında + Yeni Başvuru sekmesine tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.
 • Örgün eğitim olarak yapacağınız başvurular Başvur butonuna tıkadıktan sonra açılan Örgün eğitim adı altında yer alan;
 • Başvurularım
 • Girişimci Bilgilerim
 • Kurs Seçimi
 • İş Fikri Bilgileri alanlarını doğru bir şekilde doldurduktan sonra Kaydet sekmesine tıklayarak ” İşlem Başarılı, eğitim başvurunuz kayıt edildi, yapılan değerlendirme sonucunda eğitime katılmaya hak kazanır iseniz tarafınıza eğitim ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır. Örgün eğitime başvuru hakkında daha detaylı bilgi için eğitimi düzenleyen kuruma şahsen gidip de bilgi alabilirsiniz.

Kosgeb Uzaktan Eğitim Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Kosgeb kursun zorunlu olması nedeniyle kursiyerlere 2021 yılında online kurs uzaktan eğitim modülüyle de dersler verilir ve sertifika almaları sağlanır. İşletme kurulmadan önce Uzaktan eğitim sistemi üzerinden Online Girişimcilik eğitimi olarak Geleneksel Girişimci ve İleri girişimci eğitimini tamamlamaları istenmektedir. Kurs başlama gününü beklemeden zamandan tasarruf yapmak isterseniz, girişimcilik eğitimlerinde zorunlu olan derslere katılma zorunluğunda muaf olmak isterseniz, girişimcilik eğitimini tamamlayanlara verilen girişimcilik sertifikasının tanzimi için gün beklemeden kurs bitiminden hemen sonra belgenin çıktısını alma imkanına sahip olmak isterseniz, ömür boyu sertifika sahip olmak isterseniz örgün eğitim yerine online uzaktan eğitime katılmanızı tavsiye ederiz. Bu gibi imkanların yanında 370.000 TL kadar verilecek olan ileri girişimci destek programı için de eğitim alma imkanına sahip olabilirsiniz.

Girişimcilik belgesi almak için ” Uzaktan Eğitim ” başvurusunda bulunmak yeterlidir. Online eğitim Uzaktan eğitim başvurusu için e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gereklidir. Eğitim başvurusu yapıp, hemen eğitime başlayıp sertifika almanız için yapmanız gerekenler şunlardır.

 • Öncelikle verdiğimiz web adresine giriş yapınız, burada Uygulamalı girişimcilik eğitimi araması yaptıktan sonra e -Devlet kapısına mevcut şifreniz ile girişi yapınız.
 • Sağ üst köşede yer alan YENİ BAŞVURU butonuna tıklayınız. Sistem sayfasına yönlendirecektir.
 • Açılan pencereden UZAKTAN EĞİTİM altında BAŞVUR butonuna tıklayınız.
 • Katılmak istediğiniz eğitimi seçmek için üste menüden Tüm Eğitimler’ e ya da Eğitim Kategorisi altındaki başlıklara tıklayabilirsiniz
 • Burada sayfanın altına indiğiniz de sizleri ÖNE ÇIKAN EĞİTİMLER adı altında aşağıdaki görsel karşılayacak. Kategoriler altında almak istediğiniz eğitimi seçmek için üzerine tıklayın.
 • KOSGEB desteklenen sektörler içinde Üretime dayalı işletme içinse İleri Girişimcilik Eğitimi, KOSGEB desteklenen sektörler içinde yer alan bir ticarethane ise Geleneksel Girişimcilik Eğitimi  almanız gerekiyor.
 • Hangi eğitimi almaya karar verdi iseniz Görselde ki gibi ” Eğitime Başla ” butonuna basınız.
 • Geleneksel Girişimcilik Eğitimine başlayabilmek için kendinizi derse kayıt edebilirsiniz.
 • Karşınıza 10 tane eğitim videosu çıkacak. Bu eğitim videolarını izledikten sonra ise sizi sistem 10 sorudan oluşan bir teste tutacaktır.
 • Etkinlikleri tamamladığınızı, karşısında beliren yeşil onay işareti ile görebilirsiniz. Eğitimdeki tüm etkinlikleri tamamladığınızda bu ifadeyi göreceksiniz.
 • Tümü tamamlandıktan sonra eğitim sertifikanızın çıktısını alabilirsiniz.
 • Tüm videoları izleyip testleri tamamladıktan sonra karşınıza çıkan  SERTİFİKA TALEP ET butonu sayesinde girişimcilik belgenizin çıktısını alabileceksiniz.
 • e-Devlet şifresiyle kosgeb e- hizmetler sayfasına giriş yaptıktan sonra ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” altında yer alan ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım” belgesini tıklayarak belgenizin çıktısını alabilirsiniz.
 • İleri Girişimcilik Eğitimine kayıt olabilmeniz için öncelikle Geleneksel Girişimcilik Eğitimini tamamlamanız gerekmektedir. Geleneksel Girişimcilik sertifikanız aşağıda verilmiştir;

Eğitimin İşleyişi ve İş Planı Hazırlama

Kosgeb girişimcilerin iş fikri projelerinin anlatıldığı iş planlara ayrı bir önem vermekte ve kurslarda özellikle iş planı oluşturma hakkında detaylı bilgiler vererek kursiyerlerin iş planı oluşturmalarını öğrenmelerini kolaylık sağlamaktadır. Kursa katılmayanlar iş planı hazırlamayı bilmediklerinden kursta öğretilen bilgiler sayesinde oluşturulan iş planları Kosgeb yetkililerine yapılan sunumlarından ardından onaylandığı için iş planı projesi hazırlama aşamasında yardım alabileceğiniz kurs yetkililerinin kursa katılım gösterenler için ayrı bir özen gösterecekleri de aşikardır. Bu nedenle Kursta katılımcılardan istenilen şartları tam olarak sağlamış olmak girişimcilere her konuda avantaj sağlayacaktır.

Eğitim Nasıl Düzenlenir?
Kosgeb Kursunun İçeriğinde Neler Öğretilir?

Alınan tüm eğitimlerin sonunda başarılı bir işletmenin kurulması ve devamlılığın sağlanması amacıyla verildiğinden girişimcilik sertifikasına sahip olarak iş yeri açılışında Kosgeb hibelerinden yararlanmak isteyenlerin ve başvuruda bulunanların açacakları işletme sahiplerinin kendilerinden daha emin olarak açılması ve doğru sektörde iş kurmalarına yardımcı olmak açısından oldukça yarar sağlayacaktır. Tüm bu konularda tam destek görebileceğiniz Kosgeb uzmanlarının verdiği kurslara katılım sağlamalı ve başarılı bir şekilde Girişimci sertifikasına sahip olunmalıdır. Kursun bitiminden 1 ay sonra özel bir merasimle verilecek olan girişimci sertifikasını almaya hak kazanan katılımcılar Kosgeb tarafından sağlanan tüm destek teşviklerine başvuruda bulunabilirler.

Özetle tekrar etmek gerekirse Kosgeb girişimcilik kurslarına; sosyal yardım alanlar, SGK’ lı olarak özel sektörde çalışanlar, tarım işi ile uğraşan ve isteğe bağlı olarak sigortasını yatıran ve  18 yaşını tamamlamış her T.C vatandaşı Kosgeb girişimcilik kurslarına katılabilirler.  Daha önceden Kosgeb kursuna katılım gösterenler ve terör ve yüz kızartıcı suçları işlemiş olanların kurslara başvuruları kabul edilmemektedir. Ayrıca kurslara devlet memurları da katılım gösterebilirler ancak memur oldukları sürece kendilerine ait bir iş yeri açılışı yapamayacaklardır. Yine de ücretsiz olarak yukarıda sıraladığımız şartları taşıyarak sertifika almaya hak kazanmış kursiyerlerin sertifikaları ömür boyu geçerlidir ve istedikleri zaman Kosgeb’e başvuru yaparak kendi iş yerlerinin açılışında kullanmak üzere hibe ve faizsiz kredi imkanlarından yararlanabilirler.

KOSGEB 2021 Destekleri

1 Ocak tarihinden itibaren Kosgeb tarafından verilecek olan girişimcilik destekleri daha farklı bir statüde ele alınacaktır. Girişimcilik Destek Programı adı altında verilen desteklerin son başvuru tarihi 31 Aralık 2018′ de sona erdi. Yeni dönemle birlikte desteklerin adı Girişimciliği Geliştirme Destek Programı olacaktır. Bu programın amacı, girişimci olmak ve herhangi bir sektöre yatırım yapmak isteyenlerin, işlerini kurabilmek için gerekli olan finansmanın sağlanması, hazırlanan iş planlarının ödüllendirilmesi, yeni kurulan işletmelerin yeni var oluşlarında yaşanan risklerin bertaraf edilmesi sağlanmaktadır. 2020 itibariyle geleneksel işletmelere 60 bin TL, ileri girişimcilere ise verdiği destek 370 bin TL olarak verilecektir. Detaylı bilgi almak ve mevzuatı incelemek için tıklayınız.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 23 YORUM
 1. mustafa UÇURUCU dedi ki:

  merhabalar.ben internette kosgeb tarafından dondurma üretimi yapan girişimcilere hibe desteği reklamıyla ilgili olarak ön bilgi almak istiyorum.bununla ilgili olarak nace kodu kapsamında olduğunu listeden gördüm.Bana konuyla alakalı olarak bir yol haritası çizerek yardımlarınızı bekliyorum.teşekkürler

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.