KOSGEB Playstation Cafe Destekleri İş Planı Örneği 2022

Playstation Cafe mi kurmak istiyorsunuz? Finansmana mı ihtiyacınız var? KOSGEB tarafından playstation salonu açmak isteyen girişimcilere destek verilmektedir. Proje örneklerini inceleyerek iş planı hazırlayabilir ve kuruma başvurabilirsiniz. KOSGEB desteği ile kurulmuş olan işletmeleri de inceleyebilirsiniz. Kuruma nasıl başvuracağınızı, örnek iş planı hazırlamayı, verilecek olan destek tutarlarını ve oyun salonu açmak için gerekli olan ekipmanları sizler için araştırdık.

Playstation Cafe Kosgeb Desteği

KOSGEB girişimcileri NACE kodları ile desteklemektedir. Playstation oyun salonu açmak da bu kodlar arasında yer almaktadır. Kosgeb’in mevzuatına uygun olarak davranmanız durumunda bu desteklerden yararlanabilirsiniz. 93 nace kodu spor faaliyetleri, eğlence ve dinlence faaliyetlerinin kodudur. Bu kod ile spor tesisi, oyun salonları vb. açılabilmektedir. Hizmet sektöründe faaliyet göstermek isteyenler için ciddi manada önerilen bir sektördür. Eskiden de bu tarz cafelere rastlanıyordu. Ancak  Playstaion 4′ ün çıkması ile son zamanların trendi olduğunu söylemek mümkündür.

Playstation Cafe Kosgeb DesteğiPin
Playstation Cafe Kosgeb Desteği

Böyle bir cafe açmak için elbette ki para gerekiyor. Ancak paradan da önemli bir şey var ki o da oyun tutkusu. Bu işi yapanların çoğunun oyun sever olduğunu ve teknolojiyi yakinen takip ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Tabi maliyeti de küçümsememek gerekiyor. Oyun konsollarından televizyonlara kadar pek çok  ekipmana ihtiyaç duyacaksınız. Bu anlamda yatırım yapmak için maddi anlamda güçlü olmayan kişilerin devlet desteklerinden yararlanmaları kaçınılmazdır.

Banka kredileri da bu anlamda işinizi görebilir. Şayet kredi notunuz yüksek ve siciliniz temizse bankalara başvurarak iş yeri açma ya da ihtiyaç kredilerine başvurabilirsiniz. Gelir durumunuzu da bankaya kanıtlamanız gerekiyor. Şayet gelir durumunuz yüksek değilse bankaların size vereceği kredi tutarları da düşük olacaktır. Müşteri çevresi kazanana kadar gelir elde edemeyeceğinizi de hesaba katmak gerekiyor. Kosgeb destekli giyim mağazası da açabilirsiniz.

Kosgeb’ten Destek Nasıl Alınır?

Girişimcilerin destek alabilmesi için öncelikle kurum tarafından verilen ve 32 saatten oluşan uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılması gerekmektedir. Kurs tarihlerini öğrenmek için tıklayınız. Kurslar tamamen ücretsizdir ve katılmak zorunludur. Kursu tamamlayanlara sertifika verilmektedir. Sertifika sahibi olmayanlar Kosgeb desteklerine başvuramaz.  Girişimcilik belgesini aldıktan sonra işletmeniz için bir dükkan ayarlayarak ve gerekli ekipmanları temin ederek işe başlamalısınız. İşletmenin fiziki kurulumunu tamamladıktan sonra resmi kurumlardan izinleri alarak faaliyete başlayabilirsiniz.

Kosgeb tarafından girişimcilere verilecek olan destekleme tutarı 2022 yılı itibariyle  geleneksel ve ileri girişimci desteği olmak üzere iki başlık altında verilmektedir.

Geleneksel girişimcilere 60 bin liraya kadar

İleri girişimcilere 370 bin liraya kadar tamamı hibe desteği verilecektir.

KOSGEB Playstation Cafe Destekleri İş Planı Örneği 2022Pin
Geleneksel girişimcilik destek tutarları

Alınan destek tutarı işletme kuruluş giderleri, kuruluş dönemi makine ve teçhizat alımları, yazılım ve personel giderleri için kullanılabilmektedir.

KOSGEB Playstation Cafe Destekleri İş Planı Örneği 2022Pin
İleri girişimcilere ı işletme kuruluş giderleri, kuruluş dönemi makine ve teçhizat alımları, performans desteği ve sertifika destek tutarları

Yaptığınız harcamalar tutarınca kurumdan hibe alabilmeniz için ilk olarak Kosgeb veri tabanına kayıt olmanız gerekmektedir. 18 yaşını tamamlayanların ve bir iş fikri ile kuruma başvuranlar bu desteklemelerden yararlanabilir. Belediyelerden halk eğitim merkezlerine, meslek odalarından İşkur müdürlüklerine kadar pek çok yerde bu eğitimler ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Sertifika aldıktan sonra ise Girişimci Destekleri’ ne başvurabilirsiniz.

İş planının dijital ortamda kurala sunulması gerekiyor. Şayet hazırlamış olduğunuz iş planı onaylanır ise yaptığınız harcamalar kadar destekleme ödemesi alabilirsiniz. Kira ve personel giderlerinin de her ay faturalandırılması gerekmektedir. Makine ve teçhizat alımlarınız için de kuruma başvuru yapabilirsiniz. Fakat destekler için yüzde 20 oranında teminat göstermelisiniz. Kurumdan geri ödemelerinizi alabilmeniz için bunları faturalandırmalısınız.

Yeni girişimci desteği 2022 yılında da Kosgeb destekleri olarak devam ediyor destekler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Playstation Cafe Açmak İçin Gerekli Şartlar

Oyun ve eğlence salonları açarken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Bu noktaları sizler için araştırdık.

 • Oyun salonları için mekan seçimi oldukta önemlidir. İnsanların işletmenizi bulabilmesi ve gürültü oluşacağı için konutlara uzak yerlerde olması gerekmektedir. İnsan sirkülasyonu çok yoğun olduğundan dolayı binalarda oturan diğer insanlar bu durumdan rahatsızlık duyabilirler. Sürekli olarak yabancı kişilerin içeri girip çıkması onları rahatsız edebilir.
 • Dekorasyonu da işletmenize uygun olarak yapmanız gerekiyor. Genelde gençlere hitap edeceğiniz için ilgi çekici dekorasyonlar tercih etmelisiniz.
 • Dükkan büyüklüğünün minimum 50 metre kare olması gerekiyor. Tabi ruhsat alabilmek için de belediyelerin inceleme yapması durumunda uygun dükkan büyüklüğüne sahip olduğunuz denetlenecektir. Eğlence salonları diğer mekanlardan farklı kurallara sahiptir.
Playstation Cafe Açmak İçin Gerekli ŞartlarPin
Playstation Cafe Açmak İçin Gerekli Şartlar
 • İşletmenizin okullara ve camilere 100 metreden daha yakın olmamalıdır. Şayet bu şarta uymazsanız ruhsat almanız mümkün olmaz.
 • İzolasyon için tavan yüksekliğinin en az 3,5 metre olması istenmektedir.
 • PS4′ ün çıkması ile birlikte iş yeri açmak için bütçe biraz daha artmış durumdadır. İşletme giderlerini de hesaba katmalısınız.

Oyun Salonu Açmak İçin Gerekli Ekipmanlar ve Maliyetleri

Playstation ile TV sayısı doğru orantılı olmaktadır. Bu oyun ekipmanı televizyona bağlı olarak çalıştığı için o kadar sayıya ihtiyaç duyulacaktır. Oyun eşli oynandığı için iki katı kadar da oyun koluna ihtiyaç vardır. Yani salonunuzda;

 • 10 tane playstation olacaksa : tanesi 1650 TL
 • 10 televizyon (En az 107 ekran) : tanesi 2500-5000 TL
 • 20 oyun kolu : tanesi 150-450 TL
 • 10 adet sehpa (50-100 TL)
 • 20 adet oyuncu koltuğu (tane 750 TL.)
 • Bilgisayar : 3 bin TL
 • Banko veya ücretleri almak için bir masa : 2 bin TL
 • Güvenlik için kamera sistemleri gerekmektedir.
oyun-salonu-açmak-için-gerekli-ekipmanlar-ve-maliyetleriPin
Oyun salonu açmak için gerekli ekipmanlar ve maliyetleri

Oyun salonunuzda içecek vb. satışı da yapabilirsiniz. Salonun temizliği için de malzemelere ihtiyaç duyacaksınız. Tamamen çalışmanız elektriğe bağlı olduğu için kesintilerin önlenmesi adına jeneratör almanız da uygun olacaktır.

Saati 5 TL’ den 10 masalı bir salon saatte 50 TL, günde 10 saat çalışması durumunda ise 500 TL kazandırmaktadır. 3 bin TL kira, 1600 TL personel gideri, 500-700 TL arası elektrik vb. giderleriniz de olacaktır. Tabi dükkanınız içinde su, meşrubat vb. satarak da para kazanabilirsiniz. Bu tarz satışlar cironuzu artıracaktır. Kosgeb başvurusu e-devlet üzerinden de yapılabilmektedir.

Oyun Salonları İçin Nace Kodları

Destek almak ve işletme kurabilmek için desteklenen nace kodlarını da kontrol etmek gerekmektedir. KOSGEB üst ve alt nace kodları ile devlet desteği sağlanmaktadır. İnternet kafe gibi oyun, eğlence merkezlerinin kodları ise şöyle:

 • 93-Spor faaliyetleri, eğlence ve dinlence faaliyetleri
 • 93.2-Eğlence ve dinlence işleri
 • 93.29-Diğer eğlence ve dinlence faaliyetleri
 • 93.29.03-Bozuk para veya jetonla çalışan oyun makineleri işletilmesi

Playstation Cafe İş Planı Örnekleri

Kosgeb iş planı hazırlayarak kendisine sunan girişimcilere finansal destek sunmaktadır. Çok kazandıran işlerin arasında yer almasının yanı sıra zorlukları da vardır. Her ne kadar oyunları yakinen takip etseniz de böyle bir iş için ticari zekanızın olması gerekmektedir. Ayrıca az çok muhasebe bilginizin de olması gerekiyor. Gelir gider dengesini iyi okuyabilmelisiniz. Yaptığınız her işlem için fatura almalısınız. Kosgeb’ den alacağınız destekler için bu faturaları da kuruma sunmanız gerekmektedir.

İnternet üzerinde pek çok iş planı bulunmaktadır. Bu iş planlarını birebir olarak alarak kuruma başvurmanız durumunda talebiniz reddedilecektir. Çünkü girişimcilerin zaten özgün olması gerekmektedir. İş planında tüm bilgilerin yer almasına da özen gösterin. İlk bölümün girişimcilere ayrılması gerekiyor. Bu bölümde kendinizden, yeteneklerinizden bahsedin. Verilen desteklerin boşa gitmemesi adına kurum iş yapabilecek bir kapasitede olduğunuzu görmenizi isteyecektir.

YouTube video

Gerekli olan ekipmanları ve fiyatlarını tek tek sıralayın. Fiyat politikası belirleyin. Örneğin işletmenizde ara ara olmak üzere 1 saat oynayana ikinci saat yüzde 50 indirimli şeklinde indirimler de başlatarak müşterilerin daha uzun süre işletmenizde kalmasını sağlayabilirsiniz. Kısa, orta ve uzun vadede planlarınızı belirtin. Farklı ürünlerin satışını yapacaksanız ya da bir internet cafe şeklinde işletme kuracak ve bir bölümünü de playstation salonuna ayıracaksanız bunu belirtmeniz gerekiyor.

İş planı aslında bir bakıma girişimci gözü ile işletmenin tanımlanmasıdır. Kendinizi ne kadar iyi ifade ederseniz, yıllar sonra da işletmenizin var olması gerektiğini, başarılı olmak için elinizden geleni yapacağınıza karşınızdakileri inandırdıktan sonra mesela kalmıyor. Yani yapılacak olan işin de çok iyi tanımlanması gerekiyor. Planınıza işletme düzenini de çizerseniz, maliyet tabloları oluşturursanız daha çok dikkat çekersiniz. 

KOSGEB tarafından daha desteklenen pek çok sektör bulunmaktadır. Siz de girişimcilik kurslarına katılıp sertifika alarak yaptığınız harcamaları kurumdan alabilirsiniz. Destek alabilmeniz için kaliteli bir iş planı hazırlamanız gerektiğini unutmayın. Bunun için de danışmanlık firmalarından destek alabilirsiniz.

Verilen oy post
Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
Yorum yapın

1