KosgebKredisi.com

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş 2022

01.03.2022

Çocuğu üniversite okuyan ailelere aylık maaş başvurusu nasıl yapılır, bu destek kimlere verilir, kaç TL maaş bağlanacak, çocuğu okuyan ailelere aylık maaş başvurusu nereye yapılır, eğitim destek başvurusu nasıl yapılır? 2022 e-Devlet öğrenci yardım başvurusu şartları, adımları ve detayları içeriğimizde yer almaktadır.

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş 2022

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş imkanı 2022 yılı eğitim öğretim döneminde kreş, ilkokul, ortaokul, yükseköğretim yani üniversitede öğrencisi bulunan ailelerimize devlet tarafından SED, burs ve kredi yardımları olarak yapılmaktadır . Gerek KYK tarafından sağlanan burs imkanları olsun gerekse dayanışma ve yardımlaşma vakfı ve dernekler tarafından ailelerin mağdur edilmemesi adına okuyan çocuğa eğitim ve öğretim destekleri verilmektedir. Maddi durumu olmayan öğrencilere para yardımı veren kurumlar arasında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da bulunmaktadır. Muhtaç ailelerin çocuklarına sağlanan devlet desteğinden yararlanmak için e-Devlet öğrenci yardım başvurusu ve çocuğu okuyan ailelere aylık maaş başvurusu nasıl yapılır, devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formu ve SED öğrenci yardım başvuru formu nasıl hazırlanmalıdır, 2022 SED yardımları ne kadar? araştırdık. Öğrenci para yardımlarına dair tüm detayları hemen inceleyebilirsiniz!

Durumu Olmayan Ailelere Maaş Yardımı

Devlet tarafından durumu olmayan ve çocuğu okuyan ailelere aylık maaş başvurusu ile kreş, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite kademelerinde eğitim alan öğrencilere para yardımları sağlanmaktadır. Durumu Olmayan Ailelere Maaş Yardım Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Yükseköğrenim Öğrencilerine Yönelik Yardımlar; Yurt içindeki yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören 3294 sayılı Kanun kapsamındaki Türk öğrencilerine, temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Vakıf imkânları veya Vakfa şartlı yapılan bağış kaynağı kullanılarak düzenlilik arz etmeyen ayni ve nakdi olarak yapılan yardımlardır. 8 yaş üstü öğrenci ya da aile bireyi 3294 sayılı Kanun kapsamındaki sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi haneler ile sosyal güvencesi olan ancak hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan hanelere yapılacak olan yardım tutarı ve ödeme dönemi TC Kimlik Kartı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından ihtiyaca göre belirlenerek, Vakıf mali imkanları ile yapılabilmektedir. Bu yardımlardan yararlanmak için ailelerin ihtiyaç sahibi olmalarının tespit edilmesi ve bazı şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Eğer kurumlar tarafından belirlenen şartlara uygun olduğunuzu düşünüyorsanız aktif başvuru tarihlerinde gerekli olan belgeler ile birlikte başvurunuzu gerçekleştirerek Durumu Olmayan Ailelere Maaş Yardımından yararlanabilirsiniz.

Devlet Üniversite Öğrencilerine Para Veriyor Mu?

SGK tarafından şehitlerin çocuklarına, harp ve vazife malullerimiz ile çocuklarına yaklaşık 20 bin öğrenciye eğitim ve öğretim yardımı verilmektedir. 2020-2021 eğitim öğretim dönemine ait yıllık yardım miktarlarına ilişkin, “Yıllık olarak ilköğretimde öğrenim gören öğrenciler için 2 bin 317 lira, ortaöğretimde öğrenim görenlere 3 bin 475 lira ve yükseköğretimde öğrenim görenler için de 4 bin 634 lira ödeme yapılacaktır. Ayrıca üniversite okuyan öğrencilere devlet tarafından SED yardımı ile burs ve kredi verilmektedir. Maddi durumu olmayan ailelerin üniversite okuyan çocuklarına belirtilen şartları karşılamaları sonucunda geri ödemesiz burs imkanı verilmektedir. Geri ödemesiz burs imkanından faydalanamayan öğrencilere ise geri ödemeli olacak şekilde KYK kredisi verilmektedir. Üniversite eğitimi boyunca maddi sıkıntılar çekmemek ve başarılı eğitim hayatı sürmek adına devlet tarafından öğrencilere para desteği verilmektedir. Verilen burs ve kredi miktarları ne kadarmış? bakalım.

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Ne Kadar?

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Aile Bakanlığı tarafından SED yardımı adı altında Yüksek öğretim alanında eğitim alan öğrencilere 1417,47 TL maddi yardım olarak verilmektedir. Ayrıca Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Yurt içinde yükseköğrenim gören çocuklarına öğrenimleri süresince yılda 9 ay süreyle ve her ay yapılan Kyk burs yardımı olarak 2020-2021 öğretim yılında her üniversite öğrencisi için KYK maaşı aylık 650,00 TL. ve yüksek lisans öğretim öğrencisi için aylık 1.300 -TL, Doktorada kademesinde eğitim alan öğrencilere ise 1.950 TL öğrenim yardımı olarak verilmektedir.

Üniversite Öğrencileri Kyk bursu olark Ne Kadar Para Alıyor?

Üniversite öğrencilerine verilen KYK bursu 2022 yılında şu şekildedir;

 • Lisans öğrencilerine 650 TL
 • Yüksek Lisans öğrencilerine 1.300 TL 
 • Doktorada kademesinde eğitim alan öğrencilere ise 1.950 TL devlet yardımı verilmektedir.

Her düzey için verilen burs ve kredi tutarları aynıdır. Çocuğu okuyana yardım var mı? diye düşünenler devletin öğrencilere verdiği yardım parasından ziyade, kurum, kuruluş, vakıf ve derneklerin burs başvurularını da takip ederek taleplerini oluşturabilirler.

Üniversite Öğrencilerine Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Devlet tarafından çeşitli kurumlar vasıtasıyla durumu olmayan ailelerin üniversite çağına gelmiş olan çocukları için maddi destek vermektedir. Çocuğu üniversite okuyan ailelere aylık maaş başvurusu yapılarak devlet desteğinden yararlanmak mümkündür. Bakanlık tarafından yükseköğrenim gören çocuklara sağlanan SED yardımı başvurularında bulunarak bu yardımlar alınabilmektedir. Başvuru için gerekli şartları sağlayan aileler aylık 1417,47 TL alarak eğitim masraflarına katkı sağlayabilirler.

Üniversite Öğrencilerine Devlet Desteği alabilmek için:

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Ekonomik açıdan güçlük çekiyor olmak,
 • Çocuğun eğitim giderlerini karşılayamıyor olmak gerekmektedir.

Ayrıca Devletin Üniversite öğrencileri için düzenli olarak her ay düzenli sağlamış olduğu bu destekten yararlanmak isteyen aileler ve öğrenciler başvurularını çeşitli müracaat kanalları üzerinden yapabilmektedir.

Öğrenci yardımı için nereye başvurulur? diye merak edenler için;

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvurusu

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvurusu aşağıdaki kanallardan yapılabilir.

 • Bulunmuş oldukları il veya ilçe müdürlüklerine,
 • KYK e-devlet sitesinde
 • Bakanlıklara direkt olarak başvuru,
 • Cimer
 • Dilekçe yazarak başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuruda bulunan ailelerin maddi durumları sosyal çevre üzerinden bilgiler toplanarak değerlendirilir. Sonuçlar ise en kısa sürede başvuru sahiplerine bildirilir.

Maddi yetersizlikler sonucunda birçok aile çocuklarının eğitimlerine liseden sonra son vermekte ya da çocuklar ailelerine yük olmamak için üniversite okumayı hayal bile edemiyorlar. Bu durum karşısında ise çok sayıda üniversite öğrencisi kayıtlarını yaptırmıyor veya okulu bırakmak zorunda kalıyor. Tüm bunların önüne geçmek için devlet tarafından çocuğu üniversite okuyan ailelere destek vererek öğrencilerin eğitim hayatlarına devam etmeleri teşvik edilmektedir.

Devletimiz üniversite sınavına giren ve başarılı olan öğrencilerimiz için desteklerini verirken aynı zamanda herhangi bir üniversiteye kaydını yaptırmış olan öğrencilerimiz için burs ve kredi imkanı da sağlamaktadır. Devlet bursundan yararlanan öğrencilerin öncelikle başarı durumları göz önüne alınırken aynı zamanda öğrencinin ailesinin de maddi durumu önem taşımaktadır. Maddi durumu yetersiz olan öğrenciler bu burs imkanından yararlanabilmektedir. Bu yardım üniversite öğrencilerine yapıldığı gibi ailelerine de her ay olmak üzere maddi yardım imkanı da sağlanmaktadır.

Okuyan Çocuklar İçin Yapılan Devlet Yardımı

Devletimiz üniversite öğrencilerine maddi destek sağladığı gibi diğer eğitim birimlerinde okuyan öğrencilerimiz için de destek vermektedir. Ülke ekonomisini göz önüne almış olduğumuzda çok sayıda vatandaşımız açlık sınırında yaşamaktadır. Yani birçok aile maddi imkansızlıklar sonucunda ailesini geçindiremediği için çocuklarının da okul hayatlarına son vermek zorunda kalmaktadır. Ailelerinin maddi anlamda sıkıntı yaşaması sebebi ile de birçok öğrencimiz yeteneklerine ve hayallerine veda etmektedir. Bu durumun önüne geçmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir proje düzenlenmiş ve bu proje doğrultusunda çocuğu okul çağında olan çok sayıda aileye maddi yardımlar yapılmaktadır. Sosyal Ekonomik Destek adı altında yapılan bu devlet maaşını almak için başvuru nasıl yapılır bakalım.

e-Devlet SED Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Devlet hizmet kapısı üzerinden T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen Sosyal Ekonomik Destek başvurusu ile SED yardımı ödeneğinden yararlanmanız mümkün. Sosyal Ekonomik Destek başvurusu e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır. SED öğrenci yardımı başvuru formu üzerinden yeni başvurularınızı oluşturabileceğiniz gibi yaptığınız başvuruları da sorgulayabilirsiniz. Çocuğu okuyana destek nasıl alınır? inceleyelim.

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş 2022
Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş

e-Devlet öğrenci yardım başvurusu ve SED başvurusu için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • e-Devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapınız.
 • Açılır pencerede arama çubuğuna “SED” yazınız.
 • Öğrenim yardımına yeni başvuru yapılacaksa “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” sayfasına tıklayınız.
 • Mevcut başvurunuzu sorgulayacaksanız “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından ilerleyin.
 • Yeni başvuru için Pandemi Sosyal Destek Ön Başvuru hizmetine yönlendirileceksiniz.
 • Başvuru için gerekli olan bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra onay verebilirsiniz.
 • Ardından bilgilendirme metni okunmalıdır.
 • Kişisel verilerin korunması hakkında izin belgesine onay verilmelidir.
 • Kimlik ve iletişim bilgileri kontrol edilmelidir.
 • Başvuruya esas bilgiler doldurulmalıdır. (ek 1)
 • Hande bulunan çocuklar hakkında kişisel bilgilerin doldurulması üzerine SED başvurusu tamamlanmaktadır.
Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş 2022
EK 1

Sosyal Ekonomik Destek yardımına başvuruda bulunmak için tıklayınız!

SED öğrenci yardımı başvuru formu üzerinden siz de bu hizmeti kullanarak, sosyal destek kapsamında verilen desteklerden faydalanmak için ön başvuruda bulunabilirsiniz. Peki çocuğu okuyana SED desteği nasıl alınır? bakalım.

Çocuğu Okuyana Öğrenci Yardımı Başvurusunda Gerekli Evraklar

Çocuğu Okuyana Destek (SED) Başvurusunda hangi belgeler istendiğini aşağıda maddeler halinde sıraladık.

 • Başvuru Dilekçe​​​​​​​si
 • T.C Kimlik Numarası
 • Sağlık Raporu (duruma göre değişebilir)
 • Öğrenci Belgesi (duruma göre değişebilir)
 • İş-kur veya meslek kurslarına başvurunun gerçekleştiğine dair belgedir.

Çocuğu okuyan ailelere aylık maaş başvurusu için gerekli olan evrakları tamamlayarak devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formu üzerinden talebinizi oluşturabilirsiniz.

SED Yardımı Ne Kadar?

2022 yılında yapılan SED yardım miktarları her öğrenci için;

 • Okul öncesi eğitim alanında yapılan devlet desteği: 787,48 TL
 • İlköğretim alanında eğitim alan öğrenci için: 1181,23 TL
 • Ortaöğretim alanında eğitim alan öğrenci için 1259,97 TL
 • Yüksek öğretim alanında eğitim alan öğrencilere ise 1417,47 TL olarak belirlenmiştir.

Ayrıca kuruluş bakımından ayrılan gençlere 629,99 TL, 2828 Kanunun 32.Maddesi Evlenme Yardımı olarak ise 2540,67 TL ödeme yapılmaktadır.

Başvuruda Bulunan Ailelerin Değerlendirilme Süreci

Durumu olmayan ailelere devlet tarafından maddi destek verilirken aynı zamanda gıda, giyim, barınma, sağlık ve eğitim alanlarında da zorunlu ihtiyaçla için destek verilmektedir. Öncelikle çalışabilecek olan aile bireylerine iş imkanı sağlamak için İş-Kur kaydı yapılmaktadır ve uygun olan pozisyonlar doğrultusunda çalışma fırsatı verilmektedir. Çalışamayacak olan aileler için ise belediyelerden ve kaymakamlıklardan yardım talebinde bulunulmaktadır. Bunların yanı sıra çocuğu okuyan aileler için de maddi desteklemeler verilmektedir.

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formu ya da diğer başvuru kanalları üzerinden yapılan pandemi üniversite öğrencilerine yardım talebi incelenmeye tabi tutulur ve devlet yardım şartlarına uygun görülmesi durumunda başvurusu olumlu şekilde sonuçlanır. Öğrenci yardımı verilirken nelere dikkat edilir? bakalım.

 • Aile bireylerinin sağlık durumlar göz önünde bulundurulur.
 • Ailenin gelir durumu ön plandadır.
 • Eğitim için yapmış oldukları harcamalar değerlendirilir.
 • Ailenin tüm giderleri göz önüne alınır.
 • Yaşamış oldukları bölgenin koşulları incelenir.
 • Devletten almış oldukları diğer destekler göz önüne alınır.

Belirlenen kriterler doğrultusunda başvurular değerlendirilmeye alınmaktadır.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!