Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş 2023 Güncel

Üniversitede Okuyan Çocuklu Ailelere Aylık Maaş İmkanı 2023 eğitim öğretim yılında anaokulu, ilkokul, ortaokul, yüksek öğrenim yani üniversite öğrencisi olan ailelerimize devlet tarafından SED, burs ve krediler sağlanıyor. Eğitim alan her çocuğa hem KYK’nın sağladığı burs imkanlarıyla hem de ailelerin mağdur olmaması için dayanışma ve yardımlaşma vakıf ve dernekleri tarafından eğitim ve öğretim desteği verilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, maddi durumu olmayan öğrencilere maddi yardım sağlayan kurumlar arasında yer almaktadır.

Ailesinin maddi durumu yetersiz olan öğrenciler bu buradan yararlanacaktır. Üniversite öğrencilerimizin yanı sıra üniversite öğrencilerinin ailelerine de her ay yaklaşık 2.852 TL maddi yardım yapılmaktadır.

İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına sağlanan devlet desteğinden yararlanmak için çocuklu ailelere e-Devlet öğrenci yardım başvurusu ve aylık maaş başvurusu nasıl yapılır, maddi yardım başvuru formu ve SED öğrenci yardım başvuru formu nasıl hazırlanır verildi. Devletten öğrencilere 2023 SED yardımı ne kadar? araştırdık. Öğrenci mali yardımları ile ilgili tüm detayları hemen inceleyebilirsiniz!

Maddi Geliri Olmayan Ailelere Maaş Yardımı

Devlet, anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitede okuyan öğrencilere ve geliri olmayan ve çocuğunu okuyan ailelere aylık maaş uygulamasıyla maddi yardımda bulunuyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından İşsiz Ailelere Maaş Yardımı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Yapılan Yardımlar, Türkiye’de yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören Türk öğrencilerin temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılan düzenli olmayan ayni ve nakdi bağışlar, Vakıf olanaklarını kullanmak veya Vakfa şartlı bağış yapılır.

8 yaşını doldurmuş veya aile fertleri sosyal güvencesi olmayan 8 yaşını doldurmuş ihtiyaç sahibi haneler ile sosyal güvencesi olan ancak kişi başına düşen geliri hanedeki net asgari ücretin 1/3’ünden az. Kimlik Kartı, ihtiyaca göre Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenebilir ve Vakfın maddi imkanları ile yapılabilir.

Ailelerin bu yardımlardan yararlanabilmesi için ihtiyaç sahibi olması ve belirli şartları taşıması gerekmektedir. Kurumların belirlediği şartlara uygun olduğunuzu düşünüyorsanız aktif başvuru tarihlerinde gerekli belgelerle birlikte başvurunuzu yaparak Durumu Olmayan Aileler Maaş Yardımından yararlanabilirsiniz.

Devlet Üniversite Öğrencilerine Para Veriyor Mu?

SGK, yaklaşık 20 bin öğrenciye, şehit çocuklarına, savaş ve görev özürlülerine ve onların çocuklarına eğitim ve öğretim yardımı yapıyor.

2023 eğitim öğretim yılı yıllık yardım tutarları ile ilgili olarak, “İlk, orta ve yükseköğretimde öğrenim görenlere yıllık ödeme yapılacaktır.

Ayrıca üniversite öğrencilerine devlet tarafından SED yardımı ile burs ve kredi verilmektedir. Maddi imkânları olmayan ailelerin çocuklarına belirlenen şartların sağlanması sonucunda karşılıksız burs verilmektedir.

Karşılıksız burs imkanından yararlanamayan öğrencilere geri ödemeli KYK kredisi verilir. Üniversite öğrenimi sırasında maddi sıkıntı yaşamamak ve başarılı bir eğitim hayatı sürdürebilmek için öğrencilere devlet tarafından maddi destek sağlanmaktadır.

Verilen burs ve kredi miktarları ne kadarmış? bakalım.

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Ne Kadar?

Aile Bakanlığı, Üniversiteye Giden Çocuğu Olan Ailelere SED Yardımı adı altında yükseköğretim alanında okuyan öğrencilere 2.852 TL maddi yardımda bulunuyor.

Ayrıca Üniversiteye Giden Çocuğu Olan Ailelerin Aylık Maaşı KYK maaşı 2023 eğitim öğretim yılında her üniversite öğrencisi için yurt içinde yüksek öğrenim gören çocuklarına KYK burs yardımı olarak aylık 850 TL’dir. Yılda 9 ay ve öğrenimleri boyunca her ay. Lisans ve yüksek lisans öğrencileri için aylık 1.700 TL, doktora düzeyinde okuyan öğrenciler için aylık 2.500 TL‘dir.

Üniversite Öğrencileri Kyk Bursu Olarak Ne Kadar Para Alır?

2023 yılında üniversite öğrencilerine verilen KYK bursu şu şekildedir:

 • Lisans öğrencilerine 850 TL
 • Yüksek Lisans öğrencilerine 1.700 TL 
 • Doktorada kademesinde eğitim alan öğrencilere ise 2.500 TL devlet yardımı verilmektedir.

Burs ve kredi miktarları her seviye için ayrıdır. Devlet tarafından öğrencilere verilen yardım paralarından ziyade kurum, kuruluş, vakıf ve derneklerin burs başvurularını takip ederek taleplerini oluşturabileceğini düşünenler. Çocuğun çalışması için herhangi bir yardım var mı? Nasıl alacağımıza bakalım.

Üniversite Öğrencilerine Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Devlet, başarısız ailelerin üniversite çağındaki çocuklarına çeşitli kurumlar aracılığıyla maddi destek sağlamaktadır. Çocukları üniversitede okuyan ailelere aylık maaş başvurusunda bulunarak devlet desteğinden yararlanmak mümkündür. Bu yardımlar, Bakanlık tarafından yüksek öğrenim gören çocuklara sağlanan SED yardımına başvurularak elde edilebilir.

Başvuru koşullarını sağlayan aileler aylık 2.852 TL alarak eğitim giderlerine katkıda bulunabilirler.

Üniversite Öğrencilerine Devlet Desteği alabilmek için gerekli şartlar şunlardır:

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Ekonomik açıdan güçlük çekiyor olmak
 • Çocuğun eğitim giderlerini karşılayamıyor olmak gerekmektedir.

Ayrıca Devletin Üniversite öğrencilerine her ay düzenli olarak sağladığı bu destekten yararlanmak isteyen aileler ve öğrenciler çeşitli başvuru kanallarından başvuruda bulunabilirler.

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvurusu

Üniversitede Okuyan Çocuğu Olan Ailelerin Aylık Maaş Başvurusu aşağıdaki kanallardan yapılabilir.

 • Bulunmuş oldukları il veya ilçe müdürlüklerine
 • KYK e-devlet sitesinde
 • Bakanlıklara direkt olarak başvuru
 • Cimer
 • Dilekçe yazarak başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru yapan ailelerin maddi durumları sosyal çevreden bilgi toplanarak değerlendirilir. Sonuçlar en kısa sürede başvuru sahiplerine bildirilir.

Maddi yetersizlikler sonucunda birçok aile, liseden sonra çocuklarının eğitimine son vermekte veya çocuklar ailelerine yük olmamak için üniversiteye gitmeyi hayal bile edememektedir. Bu durum karşısında pek çok üniversite öğrencisi kayıt yaptırmamakta ya da okulu bırakmak zorunda kalmaktadır.

Tüm bunların önüne geçebilmek için devlet, çocukları üniversitede okuyan ailelere destek vererek öğrencilerin eğitimlerine devam etmelerini teşvik etmektedir.

Hükümetimiz, üniversiteye giriş sınavına giren ve başarılı olan öğrencilerimizi desteklerken, herhangi bir üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerimize de burs ve kredi sağlamaktadır. Devlet burslarından yararlanan öğrencilerin başarı durumları göz önüne alındığında öğrencinin ailesinin maddi durumu da önem arz etmektedir.

Maddi durumu yetersiz olan öğrenciler bu burs fırsatından yararlanabilirler. Bu yardım, üniversite öğrencilerine ve ailelerine her ay maddi yardım sağlamaktadır.

Okuyan Çocuklar İçin Yapılan Devlet Yardımı

Devletimiz sadece üniversite öğrencilerine maddi destek sağlamakla kalmıyor, diğer eğitim birimlerinde okuyan öğrencilerimize de destek oluyor. Ülke ekonomisi düşünüldüğünde birçok vatandaşımız açlık sınırında yaşıyor. Diğer bir deyişle, birçok aile, maddi sıkıntılar nedeniyle ailelerine destek olamadıkları için çocuklarının okul hayatına son vermek zorunda kalmaktadır.

Ailelerinin maddi sıkıntılarından dolayı birçok öğrencimiz yeteneklerine ve hayallerine veda ediyor. Bu durumun önüne geçebilmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir proje düzenlenmiş ve çocukları okul çağında olan birçok aileye bu proje doğrultusunda maddi yardımda bulunulmuştur. Bakalım Sosyal Ekonomik Destek adı altında bu devlet maaşına nasıl başvurulacak?

e-Devlet SED Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

T.C. e-Devlet hizmet ağ geçidi aracılığıyla. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen Sosyal Ekonomik Destek uygulaması ile SED yardım ödeneğinden yararlanmak mümkündür. Sosyal Ekonomik Destek başvuruları e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir.

SED öğrenci yardım başvuru formu aracılığıyla yeni başvurular oluşturabilir veya başvurularınız hakkında bilgi alabilirsiniz. Bir çocuğu okumak için nasıl destek alınır? İnceleyelim.

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş 2023 GüncelPin
Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş

e-Devlet öğrenci yardım başvurusu ve SED başvurusu için izlenecek adımlar şu şekildedir:

 • e-Devlet sistemine T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapınız.
 • Açılır pencerede arama çubuğuna “SED” yazınız.
 • Öğrenim yardımına yeni başvuru yapılacaksa “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” sayfasına tıklayınız.
 • Mevcut başvurunuzu sorgulayacaksanız “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından ilerleyin.
 • Yeni başvuru için Pandemi Sosyal Destek Ön Başvuru hizmetine yönlendirileceksiniz.
 • Başvuru için gerekli olan bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra onay verebilirsiniz.
 • Ardından bilgilendirme metni okunmalıdır.
 • Kişisel verilerin korunması hakkında izin belgesine onay verilmelidir.
 • Kimlik ve iletişim bilgileri kontrol edilmelidir.
 • Başvuruya esas bilgiler doldurulmalıdır. (ek 1)
 • Hande bulunan çocuklar hakkında kişisel bilgilerin doldurulması üzerine SED başvurusu tamamlanmaktadır.
Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş 2023 GüncelPin
e-Devlet SED Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Ekonomik Destek yardımına başvuruda bulunmak için tıklayınız!

Ayrıca SED öğrenci yardım başvuru formu aracılığıyla bu hizmeti kullanarak sosyal destek kapsamında verilen destekten yararlanmak için ön başvuru yapabilirsiniz.

Peki çocuğu okuyana SED desteği nasıl alınır? bakalım.

Çocuğu Okuyana Öğrenci Yardımı Başvurusunda Gerekli Evraklar

Çocuktan Öğrenciye (SED) Başvurusu için hangi belgelerin gerekli olduğunu aşağıda listeledik:

 • Başvuru Dilekçe​​​​​​​si
 • T.C Kimlik Numarası
 • Sağlık Raporu (duruma göre değişebilir)
 • Öğrenci Belgesi (duruma göre değişebilir)
 • İş-kur veya meslek kurslarına başvurunun gerçekleştiğine dair belgedir.

Çocuğu okuyan ailelere aylık maaş başvurusu için gerekli belgeleri doldurarak devletin öğrencilere verdiği maddi yardım başvuru formu üzerinden talebinizi oluşturabilirsiniz.

Başvuruda Bulunan Ailelerin Değerlendirilme Süreci

Ailelere koşulsuz maddi destek verilirken, gıda, giyim, barınma, sağlık ve eğitim gibi alanlarda zorunlu ihtiyaçlar için destek sağlanmaktadır. Öncelikle çalışabilecek aile bireylerine iş imkanı sağlamak amacıyla İş-Kur kaydı yapılır ve kendilerine uygun pozisyonlarda çalışma fırsatı verilir.

Çalışamayan ailelerin belediyelerden ve kaymakamlıklardan yardım isteniyor. Ayrıca çocukları okuyan ailelere maddi destek sağlanmaktadır.

Üniversite öğrencilerine devlet tarafından verilen maddi yardım başvuru formu veya diğer başvuru kanallarından yapılan yardım talepleri incelemeye tabi tutulur ve devlet yardımının şartlarına uygun bulunursa başvuru yapılır.

Öğrenci yardımı verirken nelere dikkat edilmelidir? bakalım.

 • Aile bireylerinin sağlık durumlar göz önünde bulundurulur.
 • Ailenin gelir durumu ön plandadır.
 • Eğitim için yapmış oldukları harcamalar değerlendirilir.
 • Ailenin tüm giderleri göz önüne alınır.
 • Yaşamış oldukları bölgenin koşulları incelenir.
 • Devletten almış oldukları diğer destekler göz önüne alınır.

Başvurular belirlenen kriterlere göre değerlendirilir.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
“Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş 2023 Güncel” üzerine bir yorum
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1