Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş 2022

Üniversitede Okuyan Çocuğu Olan Ailelere Aylık Maaş İmkanı 2022 eğitim öğretim yılında anaokulu, ilkokul, ortaokul, yüksek öğrenim yani üniversite öğrencisi olan ailelerimize devlet tarafından SED, burs ve kredi olarak sağlanmaktadır. Eğitim gören çocuğa hem KYK’nın sağladığı burs imkanlarıyla hem de ailelerin mağdur olmaması için dayanışma ve yardımlaşma vakıf ve dernekleri tarafından eğitim ve öğretim desteği verilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, maddi durumu olmayan öğrencilere maddi yardım sağlayan kurumlar arasında yer almaktadır.

İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına sağlanan devlet desteğinden yararlanmak için çocuk okuyan ailelere e-Devlet öğrenci yardım başvurusu ve aylık maaş başvurusu nasıl yapılır, maddi yardım başvuru formu ve verilen SED öğrenci yardım başvuru formu nasıl hazırlanır devletten öğrencilere 2022 SED yardımı ne kadar? Araştırdık. Öğrenci mali yardımları ile ilgili tüm detayları hemen inceleyebilirsiniz!

Maddi Geliri Olmayan Ailelere Maaş Yardımı

Devlet, anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite düzeyinde okuyan öğrencilere, geliri olmayan ve çocuğu okuyan ailelere aylık maaş uygulaması ile maddi yardımda bulunuyor.

Durumu Olmayan Ailelere Maaş Yardım Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Yükseköğrenim Öğrencilerine Yönelik Yardımlar, Yurt içindeki yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören 3294 sayılı Kanun kapsamındaki Türk öğrencilerine, temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Vakıf imkânları veya Vakfa şartlı yapılan bağış kaynağı kullanılarak düzenlilik arz etmeyen ayni ve nakdi olarak yapılan yardımlardır.

8 yaş üstü öğrenci ya da aile bireyi 3294 sayılı Kanun kapsamındaki sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi haneler ile sosyal güvencesi olan ancak hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan hanelere yapılacak olan yardım tutarı ve ödeme dönemi TC. Kimlik Kartı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından ihtiyaca göre belirlenerek, Vakıf mali imkanları ile yapılabilmektedir.

Bu yardımlardan yararlanabilmek için ailelerin ihtiyaç sahibi olması ve belirli şartları sağlaması gerekmektedir. Kurumların belirlediği şartlara uygun olduğunuzu düşünüyorsanız, aktif başvuru tarihlerinde gerekli belgelerle birlikte başvurunuzu yaparak Durumu Olmayan Aileler için Maaş Yardımı’ ndan yararlanabilirsiniz.

Devlet Üniversite Öğrencilerine Para Veriyor Mu?

SGK, yaklaşık 20 bin öğrenciye, şehit çocuklarına, savaş ve görev özürlülerine ve onların çocuklarına eğitim ve öğretim yardımı yapıyor.

2022-2023 eğitim öğretim yılı yıllık yardım tutarları ile ilgili olarak, “Yıllık olarak ilköğretimde, ortaöğretimde, yükseköğretimde öğrenim görenler için de ödeme yapılacaktır.

Ayrıca üniversite okuyan öğrencilere devlet tarafından SED yardımı ile burs ve kredi verilmektedir. Maddi durumu olmayan ailelerin üniversite okuyan çocuklarına belirtilen şartları karşılamaları sonucunda geri ödemesiz burs imkanı verilmektedir. Geri ödemesiz burs imkanından faydalanamayan öğrencilere ise geri ödemeli olacak şekilde KYK kredisi verilmektedir. Üniversite eğitimi boyunca maddi sıkıntılar çekmemek ve başarılı eğitim hayatı sürmek adına devlet tarafından öğrencilere para desteği verilmektedir.

Verilen burs ve kredi miktarları ne kadarmış? bakalım.

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Ne Kadar?

Üniversiteye Giden Çocuğu Olan Ailelere Aile Bakanlığı tarafından SED yardımı adı altında yükseköğretim alanında okuyan öğrencilere 1.833 TL maddi yardımda bulunuyor.

Ayrıca Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Yurt içinde yükseköğrenim gören çocuklarına öğrenimleri süresince yılda 9 ay süreyle ve her ay yapılan KYK burs yardımı olarak 2022-2023 öğretim yılında her üniversite öğrencisi için KYK maaşı aylık 850 TL. ve yüksek lisans öğretim öğrencisi için aylık 1.700 TL, Doktorada kademesinde eğitim alan öğrencilere ise 2.500 TL öğrenim yardımı olarak verilmektedir.

Üniversite Öğrencileri Kyk Bursu Olarak Ne Kadar Para Alır?

2022 yılında üniversite öğrencilerine verilen KYK bursu şu şekildedir:

 • Lisans öğrencilerine 850 TL
 • Yüksek Lisans öğrencilerine 1.700 TL 
 • Doktorada kademesinde eğitim alan öğrencilere ise 2.500 TL devlet yardımı verilmektedir.

Her seviye için burs ve kredi miktarları ayrıdır. Devletin öğrencilere verdiği yardım paralarından ziyade kurum, kuruluş, vakıf ve derneklerin burs başvurularını takip ederek taleplerini oluşturabileceğini düşünenler Çocuğun okuması için herhangi bir yardım var mı? nasıl alınır bakalım.

Üniversite Öğrencilerine Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Devlet, başarısız ailelerin üniversite çağına gelmiş çocuklarına çeşitli kurumlar aracılığıyla maddi destek sağlamaktadır. Çocukları üniversitede okuyan ailelere aylık maaş başvurusunda bulunarak devlet desteğinden yararlanmak mümkündür. Bu yardımlar, Bakanlık tarafından yüksek öğrenim gören çocuklara sağlanan SED yardımına başvurularak elde edilebilir.

Başvuru için gerekli şartları sağlayan aileler aylık 1.833 TL alarak eğitim masraflarına katkı sağlayabilirler.

Üniversite Öğrencilerine Devlet Desteği alabilmek için aranan şartlar aşağıdaki gibidir:

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Ekonomik açıdan güçlük çekiyor olmak,
 • Çocuğun eğitim giderlerini karşılayamıyor olmak gerekmektedir.

Ayrıca Devletin Üniversite öğrencileri için düzenli olarak her ay düzenli sağlamış olduğu bu destekten yararlanmak isteyen aileler ve öğrenciler başvurularını çeşitli müracaat kanalları üzerinden yapabilmektedir.

Öğrenci yardımı için nereye başvurulur? diye merak edenler için;

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvurusu

Üniversitede Okuyan Çocuğu Olan Ailelerin Aylık Maaş Başvurusu aşağıdaki kanallardan yapılabilir.

 • Bulunmuş oldukları il veya ilçe müdürlüklerine
 • KYK e-devlet sitesinde
 • Bakanlıklara direkt olarak başvuru
 • Cimer
 • Dilekçe yazarak başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuran ailelerin maddi durumları sosyal çevreden bilgi toplanarak değerlendirilir. Sonuçlar en kısa sürede başvuru sahiplerine bildirilir.

Maddi yetersizlikler sonucunda birçok aile, liseden sonra çocuklarının eğitimine son vermekte veya çocuklar ailelerine yük olmamak için üniversiteye gitmeyi hayal bile edememektedir. Bu durum karşısında birçok üniversite öğrencisi kayıt yaptırmamakta veya okulu bırakmak zorunda kalmaktadır.

Tüm bunların önüne geçebilmek için devlet, çocukları üniversitede okuyan ailelere destek vererek öğrencilerin eğitimlerine devam etmelerini teşvik etmektedir.

Devletimiz, üniversite sınavına giren ve başarılı olan öğrencilerimizi desteklerken, herhangi bir üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerimize de burs ve kredi sağlamaktadır. Devlet burslarından yararlanan öğrencilerin başarı durumları göz önüne alındığında öğrencinin ailesinin maddi durumu da önemlidir. Maddi durumu yetersiz olan öğrenciler bu burs fırsatından yararlanabilirler. Bu yardım, üniversite öğrencilerine ve ailelerine her ay maddi yardım sağlamaktadır.

Okuyan Çocuklar İçin Yapılan Devlet Yardımı

Devletimiz sadece üniversite öğrencilerine maddi destek sağlamakla kalmıyor, diğer eğitim birimlerinde okuyan öğrencilerimize de destek oluyor. Ülke ekonomisi düşünüldüğünde birçok vatandaşımız açlık sınırında yaşıyor. Diğer bir deyişle, birçok aile, maddi sıkıntılar sonucu ailelerine destek olamadığı için çocuklarının okul hayatına son vermek zorunda kalmaktadır.

Ailelerinin maddi sıkıntılarından dolayı birçok öğrencimiz yeteneklerine ve hayallerine veda ediyor. Bu durumun önüne geçebilmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir proje düzenlenmiş ve bu proje doğrultusunda çocukları okul çağında olan birçok aileye maddi yardımda bulunulmuştur. Bakalım Sosyal Ekonomik Destek adı altında bu devlet maaşına nasıl başvurulacak.

e-Devlet SED Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Devlet hizmet kapısı üzerinden T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen Sosyal Ekonomik Destek başvurusu ile SED yardımı ödeneğinden yararlanmanız mümkün. Sosyal Ekonomik Destek başvurusu e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır. SED öğrenci yardımı başvuru formu üzerinden yeni başvurularınızı oluşturabileceğiniz gibi yaptığınız başvuruları da sorgulayabilirsiniz. Çocuğu okuyana destek nasıl alınır? inceleyelim.

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş 2022Pin
Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş

e-Devlet öğrenci yardım başvurusu ve SED başvurusu için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • e-Devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapınız.
 • Açılır pencerede arama çubuğuna “SED” yazınız.
 • Öğrenim yardımına yeni başvuru yapılacaksa “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” sayfasına tıklayınız.
 • Mevcut başvurunuzu sorgulayacaksanız “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından ilerleyin.
 • Yeni başvuru için Pandemi Sosyal Destek Ön Başvuru hizmetine yönlendirileceksiniz.
 • Başvuru için gerekli olan bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra onay verebilirsiniz.
 • Ardından bilgilendirme metni okunmalıdır.
 • Kişisel verilerin korunması hakkında izin belgesine onay verilmelidir.
 • Kimlik ve iletişim bilgileri kontrol edilmelidir.
 • Başvuruya esas bilgiler doldurulmalıdır. (ek 1)
 • Hande bulunan çocuklar hakkında kişisel bilgilerin doldurulması üzerine SED başvurusu tamamlanmaktadır.
Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş 2022Pin
EK 1

Sosyal Ekonomik Destek yardımına başvuruda bulunmak için tıklayınız!

SED öğrenci yardımı başvuru formu üzerinden siz de bu hizmeti kullanarak, sosyal destek kapsamında verilen desteklerden faydalanmak için ön başvuruda bulunabilirsiniz.

Peki çocuğu okuyana SED desteği nasıl alınır? bakalım.

Çocuğu Okuyana Öğrenci Yardımı Başvurusunda Gerekli Evraklar

Çocuğu Okuyana Öğrenciye (SED) Başvurusunda hangi belgelerin gerekli olduğunu aşağıda listeledik:

 • Başvuru Dilekçe​​​​​​​si
 • T.C Kimlik Numarası
 • Sağlık Raporu (duruma göre değişebilir)
 • Öğrenci Belgesi (duruma göre değişebilir)
 • İş-kur veya meslek kurslarına başvurunun gerçekleştiğine dair belgedir.

Çocuğu okuyan ailelere aylık maaş başvurusu için gerekli belgeleri doldurarak devletin öğrencilere verdiği maddi yardım başvuru formu üzerinden talebinizi oluşturabilirsiniz.

Başvuruda Bulunan Ailelerin Değerlendirilme Süreci

Koşulsuz ailelere maddi destek verilirken, gıda, giyim, barınma, sağlık ve eğitim gibi alanlarda da zorunlu ihtiyaçlara yönelik destek sağlanmaktadır. Öncelikle çalışabilecek aile bireylerine iş imkanı sağlamak amacıyla İş-Kur kaydı yapılır ve kendilerine uygun pozisyonlarda çalışma fırsatı verilir.

Çalışamayan ailelerin belediyelerden ve kaymakamlıklardan yardım isteniyor. Ayrıca çocukları okuyan ailelere maddi destek sağlanmaktadır.

Pandemi üniversitesi öğrencilerine devlet tarafından öğrencilere verilen maddi yardım başvuru formu veya diğer başvuru kanallarından yapılan yardım talepleri incelemeye tabidir ve devlet yardımının şartlarına uygun bulunursa başvuru yapılır. olumlu sonuçlandırılır.

Öğrenci yardımı verirken nelere dikkat edilmelidir? bakalım.

 • Aile bireylerinin sağlık durumlar göz önünde bulundurulur.
 • Ailenin gelir durumu ön plandadır.
 • Eğitim için yapmış oldukları harcamalar değerlendirilir.
 • Ailenin tüm giderleri göz önüne alınır.
 • Yaşamış oldukları bölgenin koşulları incelenir.
 • Devletten almış oldukları diğer destekler göz önüne alınır.

Başvurular belirlenen kriterler doğrultusunda değerlendirilir.

5/5 - (1 vote)
Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
Yorum yapın

1