Özel Okul Devlet Teşvikleri 2023 Dönemi Başvuruları

Devletimiz özel okullarda okumak isteyen öğrencilere teşvikler sağlayarak birçok aileye destek oluyor.

Özel Okul Devlet Teşvikleri Başvuruları

Özel okullara teşvik başvurusu yapabilmek için öncelikle öğrencilerin MEBBİS sayfasından kayıt oluşturmaları gerekmektedir. Ayrıca e-Okul sistemine T.C. kimlik numarası ve şifresi ile giriş yaparak da ”Başvurular” menüsünde yer alan ilgili sayfadan özel okul devlet teşviki başvurusunda bulunabilirler.

Öğrenci ve velilere yönelik tüm işlemler veli bilgi talebi üzerinden yapılabilmektedir. Bu iki yönteme ek olarak öğrencinin kayıtlı olduğu özel okul müdürlüklerine de başvuru yapılabilmektedir.

Özel Okul Devlet Desteği Başvuru Şartları 2023

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sunulan teşviklerden yararlanmak isteyen öğrencilerimizin aşağıda paylaştığımız maddelere uymaları gerekmektedir.

MEB özel okul teşvik koşulları aşağıdaki gibidir:

 • T.C. vatandaşı olmak.
 • Okul öncesi eğitimde 17 Mart 2016 ile 17 Eylül 2017 tarihlerinde veya arasında doğmuş olmak.
 • İlkokul birinci sınıflarda ilgili tarihte kayıt şartlarına sahip olmak.
 • Beşinci sınıfa devam edeceklerde geçtiğimiz yılın tarihi itibariyle ortaokul veya İmamhatip ortaokulu kayıt şartlarına sahip olmak.
 • Ortaöğretime devam edeceklerde ortaöğretim kurumlarının kayıt şartlarına sahip olmak.
 • Eğitim ve öğretim desteği alırken yıl sonunda sınıf tekrarı yapmamış olmak,
 • Resmî/özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarının ara sınıflarında kayıtlı olmak,
 • Eğitim ve öğretim desteği almak istediği okul türünün kayıt ve nakil şartlarına haiz olmalıdır.

Başvuru şartlarından sonra özel okullara devlet desteği için nereye başvurulur, istenen belgeler nelerdir? merak ediyor. İşte hazırlamanız gereken belgeler ve başvuru sürecinde dikkat etmeniz gereken noktalar!

Özel Okul Teşvik Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar

Milli Eğitim Bakanlığı yeni dönem özel okul teşvik başvuruları için rehber yayınladı. Bu kılavuzda belirtilen belgeler, öğrencilerin velileri veya velileri tarafından eksiksiz olarak hazırlanmalı ve teslim edilmelidir.

2023 özel okul teşvik başvurusu için rehberde yer alan ve gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Başvurular Eğitim ve Öğretim Desteği Verilebilecek Öğrenci Tespit Formu’nda baz alınan bilgilere göre yapılacaktır.
 • Bilgiler mutlaka doğru ve kesin olmalıdır.
 • Yanlış belgeler ve beyan edilen bilgiler var ise, hak kazanan öğrencilerin başvuruları iptal edilerek yasal işlemler başlatılmaktadır.
 • İlgili öğretim yıllarına ait uluslararası federasyonların yaptığı olimpiyatlar, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Spor ve Gençlik hizmetleri il müdürlükleri ile ilgili federasyonlar tarafından il düzeyinde ya da uluslararası yarışmalarda 1., 2. ve 3. derecelere ait belgelerin aslı ve fotokopisi.
 • Destek almaya hak kazanan öğrenciler ile birlikte yaşayan aile üyeleri; anne, baba ve diğer velilere ait, ilgili yıllarda belirlenen aylar için gelir belgesi, aylık gelir düzeyini bildiren maaş bordrosu ve diğer belgeler ile hazırlanmış olan Gelir Beyan Taahhütnamesi hazırlanmalıdır.
 • Bu belgeler, kira geliri, nafaka, bilirkişi ücreti, döner sermaye, görev tazminatı ve ek ders ücreti gibi ek ödemeler ve diğer gelirlerin tümü, muhasebe birimleri, vergi daireleri ve ilgili kurumlardan temin edilerek kılavuz ekinde yer alan taahhütnameye eklenmektedir.
 • Geliri olmayan anne, baba ya da diğer veliler bir işte çalışmadığına ve sigorta kaydının olmadığına dair belge alarak okul idaresine teslim etmelidir.
 • Öğrenim gören diğer kardeşler ise e-Okul sistemine kaydı bulunmayan kardeş öğrencilerin öğrenim belgeleri hazırlanır.
 • Eğitim ve Öğretim Desteği Verilebilecek Öğrencilerin Tespit Formu’nda yer alan 5580 sayılı kanunun 13. maddesinde belirtildiği gibi çocukların da diğer tüm evrakları başvuru sırasında okul idaresine teslim edilmelidir.
 • Bu teşvik kapsamında başvuru tarihleri ​​açıklandığında, e-Okul sisteminde takvime göre en fazla 15 tercih verilmektedir.

MEB özel okul teşvik başvuru şartları ve gerekli belgeler her yıl güncellenmektedir. Başvuru sırasında istenen belgeler, son bir yıla ait rehber ile ilgilidir.

2023 Yılında Özel Okullara Devlet Desteği Ne Kadar?

Yeni eğitim-öğretim yılı için özel okullara devlet desteğinin miktarı henüz belirlenmedi, ancak MEB özel okul teşvik ücretleri son yıl için öğrenci başına 3.000 TL ile 4.800 TL arasında değişiyor.

2023’de özel okul devlet sübvansiyonu ne kadar? Merak edenler için işte özel okullara verilen devlet desteği fiyatları..

 • Anaokulu yani okul öncesi kademesin eğitim alacak öğrenciler için verilecek olan özel okul teşviki her öğrenci için 3.290 TL‘dir.
 • İlkokul öğrencileri 3. ve 4. sınıf için verilecek olan teşvik tutarı 4.165,92 TL olarak belirlenmiştir.
 • 7.,8.,10.,11. ve 12. sınıf kademesinde okuyan orta okul öğrencilerinin özel okulların teşviklerinden yararlanması için belirlenmiş olan rakam ise 4.849,72 TL’dir.
Okul KademesiSınıfDestek Tutarı (TL)
İlkokul3 ve 4. Sınıf4.165,92
Ortaokul7 ve 8. Sınıf4849,72
Ortaöğretim10, 11 ve 12. Sınıf4849,72
2023 Yılında Özel Okullara Devlet Desteği Miktarları

Bu teşvik rakamları aittir. Devletin vereceği teşviklerin miktarı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenir. İlkokul, ortaokul, lise ve temel lise olmak üzere okul öncesi eğitimden başlayarak her kademede öğrenim gören öğrencilere devlet teşvikleri sağlanmaktadır. Yeni akademik yıl ile ilgili gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Özel Okullara Devlet Desteği Kimler Alabilir?

Devlet desteğinden özel okullara, başvuru şartlarını sağlayanlar ve T.C. Her vatandaş bundan faydalanabilir. Bu yıl Haziran ayı ödemelerinin ardından 2023 yılı özel okul devlet teşvikleri sona erdi. 2023 yeni eğitim öğretim yılına ilişkin Eğitim Destek Tebliği henüz yayımlanmamıştır.

2023 Özel Okul Teşvik Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Private school incentive applications for the new academic year have not started yet. Application requests of students and parents are made between the dates determined by the Ministry of National Education. Based on the private school incentive application dates of the past years, we can say that it is made every year between the end of August and the beginning of September. Requests of students and parents who will apply will be received through MEBBİS and e-School.

Özel Okul Devlet Teşvikleri Kontenjanları

Özel okul devlet teşvikleri kaldırıldı. Her ne kadar düşünülse de eğitim öğretim yılı teşviklerinin devam edeceği söyleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın geçen dönem yaptığı açıklamanın ardından özel okullar devreye girerek teşviklerden yararlanmak isteyen öğrenciler için başvuru tarihlerini belirledi. Teşvik başvurusunda bulunacak öğrencilerin talepleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen tarihlerde yapılacaktır.

Bir önceki dönemde olduğu gibi 2023 eğitim öğretim yılında da 74 binden fazla öğrencinin devlet teşviklerinden yararlanarak özel okullara kayıt yaptırabileceği değerlendiriliyor.

Özel Okul Devlet Teşvikleri için kontenjanlar aşağıdaki gibidir:

Eğitim AlanıKontenjanEğitim Yılı
Okul öncesi eğitim6 bin öğrenci2023
İlkokul15 bin öğrenci2023
Ortaokul15 bin öğrenci2023
Lise15 bin öğrenci2023
Temel Liseler24 bin öğrenci2023
Özel Okul Devlet Teşviki kontenjan bilgisi 2023 yılına aittir.

Yukarıda bir tablo yardımıyla paylaştığımız alanlara alınacak öğrenci sayılarını siz değerli okurlarımız için değerlendirdik. Bunlar belirsiz tahminler! Detaylı bilgi MEB web sitesinden alınmalıdır.

Özel Okul Öğretim Desteği Sorgulama e-Devlet

Özel Okul Öğretmenliği Destek Sorgulaması e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Okul Öğretmenliği Destek Sorgulama servisi aracılığıyla sorgulama yaparak başvurunuzun son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğitim desteğinin size ait olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden Özel Okul Devlet Teşvik Başvurusu sorgulamak için tıklayınız!

Özel Okul Teşvik Tarihleri Ne Zaman?

Öğrenci ve veliler hizmet, yemek, çeşitli etkinlikler, daha az sınıf mevcudiyeti, daha fazla bire bir eğitim ve daha iyi rehberlik hizmeti açısından özel okulları daha çok tercih etmektedir. Özel eğitim kurumlarının fiyatlarının yüksek olması nedeniyle özel okul devlet teşvikleri velileri bu konuda rahatlatmaktadır. Eğitim desteği başvuruları puanlama sistemine göre belirlenir. Puanlama sisteminde aranan bazı hususlar şunlardır:

 • Ailede kaç öğrencinin okuduğu (başka öğrenci var ve maaş tek ise çıkma ihtimali yüksektir.)
 • Ailenin toplam belgeli geliri,
 • Ailenin nüfusu,

Başvurularınız bu puanlama kriterlerine göre yapılacaktır. Çocuğunuzun özel okula gitmesini istiyorsanız ve özel eğitim kurumlarının fiyatlarını merak ediyorsanız En Ucuz Özel Okul Fiyatları içeriğimizi inceleyerek hem en ucuz hem de en iyi özel okulu araştırma konusunda kendinize rehberlik edebilirsiniz.

Ailenin Gelirine Göre Puanlama Sistemi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan puanlama sistemi, ailenin aylık geliri, öğrencinin başarısı, ailede başka çocuk olup olmadığı, anne ve babanın diğer durumları dikkate alınarak planlanmış ve oluşturulmuştur.

İşte özel okul teşvik puanlama tablosu aşağıdaki gibidir:

 • Ailenin geliri 1.000 TL’den az ise 340 puan,
 • 1.000 TL ya da 1.500 TL arası ise 330 puan,
 • 1.501 TL veya 2.500 TL arası ise 320 puan,
 • 2.501 TL ya da 3.500 TL arası ise 310 puan,
 • 3.501 TL ya da 4.500 TL arası ise 280 puan,
 • 4.501 TL veya 6.000 TL arası ise 250 puan,
 • 6.001 TL veya 7.500 TL arası ise 200 puan,
 • 7.501 TL ya da 9.000 TL arası ise 100 puan,
 • 9.001 TL veya 10.500 TL arası ise 80 puan,
 • 10.501 TL ve daha fazla ise 40 puan verilmektedir.

Ailelerin aylık toplam gelirleri, Vergi Usul Kanunu hükümlerince belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmak kaydıyla bir önceki yıla göre her yıl güncellenir.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
“Özel Okul Devlet Teşvikleri 2023 Dönemi Başvuruları” üzerine bir yorum
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1