KOSGEB Hibeleri

Özel Okul Devlet Teşvikleri 2021 Dönemi Başvuruları

Özel Okul Devlet Teşvikleri 2021 Dönemi Başvuruları

2021 eğitim öğretim yılı için bir çok özel okul devlet teşviki vererek çok sayıda öğrencinin daha uygun fiyatlarda okul kayıt işlemlerini gerçekleştirmektedir. Özel okullarda eğitim gören öğrencilerin geleceği daha parlak olarak görünmüş olduğu için çok sayıda aile çocuklarının özel eğitim alması için çırpınmaktadır. Tüm bu durumları göz önünde bulundurarak bu gün siz değerli okurlarımız için Özel okul devlet teşvikleri 2021 şartları nelerdir? Burslar ve devlet destekleri ne kadardır? Başvuru tarihleri gibi başlıkları değerlendirerek sizler için bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Özel Okul Devlet Teşvikleri 2021 (Henüz Kesinleşmedi)

2021 eğitim öğretim yılı teşviklerin devam edeceği söyleniyor. Milli Eğitim Bakanlığının geçen dönem yapmış olduğu bu açıklamanın ardından ise özel okullar devreye girerek teşviklerden yararlanmak isteyen öğrencilerin başvuru tarihlerini belirlemiştir.  Teşvik için başvuru yapacak olan öğrencilerin talepleri ise MEB tarafından belirlenen tarihlerde yapılacak.

2020 Eğitim Öğretim yılında geçen dönem olduğu gibi 74 bin den fazla öğrencinin devlet teşviklerinden yararlanabileceği ve özel okullara kayıtlarını gerçekleştirebilecekleri değerlendiriliyor.

Eğitim AlanıKontenjanEğitim Yılı
Okul öncesi eğitim6 bin öğrenci2020 Yılı
İlkokul15 bin öğrenci2020 Yılı
Ortaokul15 bin öğrenci2020 Yılı
Lise15 bin öğrenci2020 Yılı
Temel Liseler24 bin öğrenci2020 Yılı
tablo 2020 için düzenlenmiştir.

Yukarıda bir tablo yardımı ile paylaşmış olduğumuz alanlarda alınacak öğrenci sayılarını siz değerli okurlarımız için değerlendirmeye aldık. Bunlar net olmayan tahmini değerlerdir. Asıl bilgi MEB’den alınabilir.

Özel Okul Teşvik Şartları Nelerdir?
Özel Okul Teşvik Şartları Nelerdir?

Özel Okul Teşvik Şartları Nelerdir?

Özel okulda eğitim almak isteyen öğrenciler için devletimiz teşvik vererek çok sayıda ailenin rahatlamasını sağlamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığının sunmuş olduğu teşviklerden yararlanmak isteyen öğrencilerin aşağıda paylaşmış olduğumuz maddelere uyum sağlıyor olması gerekmektedir.

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Okul öncesi eğitimde 2014 tarihlerinde veya arasında doğmuş olmak,
 • İlkokul birinci sınıflarda belirli başarıya sahip olmak,
 • Beşinci sınıfa devam edeceklerde geçtiğimiz yılın tarihi itibariyle ortaokul veya imamhatip ortaokulu kayıt şartlarına sahip olmak,
 • Ortaöğretime devam edeceklerde ortaöğretim kurumlarının kayıt şartlarına sahip olmak,
 • Eğitim ve öğretim desteği alırken yıl sonunda sınıf tekrarı yapmamış olmak,
 • Resmî/özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarının ara sınıflarında kayıtlı olmak,
 • Eğitim ve öğretim desteği almak istediği okul türünün kayıt ve nakil şartlarına haiz olmalıdır.

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvurusu için tıklayınız.

Özel Okul Bursları

Özel okullarda eğitim almak isteyen öğrenciler için bir çok okul burs imkanı sağlamaktadır. TEOG puanı yüksek olan öğrenciler için sağlanan burs yardımları KYK bursu olmamaktadır. Burs desteğinden faydalanacak olan öğrenciler tamamen okulun kendi bütçesinden ayırmış olduğu destekten yararlanabileceklerdir.

2021 Eğitim Öğretim yılında Özel okulların vereceği tahmin edilen burs oranları aşağıda yer almaktadır.

 • TEOG 490 ile 500 arası %100,
 • TEOG 480 ile 489 arası % 75,
 • TEOG 425 ile 459 arası % 50,
 • TEOG 375 ile 399 arası% 30 burslu okuyabileceklerdir.

Özel Okul Devlet Destekleri Ne kadardır?

Özel okulların öğrenciler için sunmuş olduğu devlet teşvikleri toplamda 3 bin lira ile 4,610 TL. arasında değişiklik göstermektedir. Özel okul devlet desteklerini aşağıda maddeler halinde siz değerli okurlarımız ile paylaştık.

 • Okul Öncesi Eğitim Alanında 4.000,00 Türk Lirası civarında devlet desteği sağlanmaktadır.
 • İlkokul Alanında4.000,00 Türk Lirası civarında devlet desteği sağlanmaktadır.
 • Temel Liselerde 3.960 Türk Lirası civarında devlet desteği sağlanmaktadır.
 • Ortaokul alanında 5.000 TL

Devlet Teşvik Tarihleri

Özellikle liseye geçiş esnasında Okul puanına göre Anadolu liselerine giriş yapamayacak olan öğrencilerin velileri, çocuklarını özel okullara göndermek istemekteler. Bu doğrultuda ortalama 10 bin lira civarında olan özel liseler için devletten 5 bin lira civarında destek alınabiliyor. Bu destek için özel okul size yol gösterebiliyor. Yapılan başvuru neticesinde bir puanlama sistemi yapılıyor. Daha önce teşvik almak kolay olsa da zor olacağından bahsediliyor. Puanlama da aranan hususlardan bazıları;

 • Ailede kaç öğrencinin okuduğu (başka öğrenci varsa ve maaş tek ise çıkma ihtimali yüksek)
 • Ailenin toplam belgeli geliri,
 • Ailenin nüfusu,

Eğer çocuğunuzu özel liseye veya diğer okullara vermeyi amaçlıyor iseniz, teşvik yok gibi düşünmenizi tavsiye ederiz. Zira eğer talebiniz kabul görmez ise şartlarınız zorlaşacaktır. Çocuğu üniversite okuyan ailelere aylık maaş adlı haberimize göz atın!

TAVSİYE EDİLEN BENZER KONU: DEVLETİN ÖĞRENCİLERE VERDİĞİ PARA YARDIMI

Başvuruda doldurulması gereken taahhütname örneğini; Özel okul teşvikleri gelir beyan taahhütnamesi bağlantısından, Resmi Gazete’de yayımlanan puanlama çizelgesini devlet teşvik puanlama listesi linkinden indirebilirsiniz.

Verilecek olan destek şartları ve başvuru koşulları hakkında MEB tarafından yayınlanan kılavuzu inceleyebilirsiniz. 2021 yılı için başvuru tarihleri henüz netleşmemiştir. Başvurular hakkında kesin bir bilgi elimize ulaştığında sizleri de bilgilendireceğiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 63 YORUM
 1. Nizamettin dedi ki:

  İyi günler. Ben bir öğrencimi özel okula kaydettim ve daha sonra okul ortamını beğenmediğim için o okuldan alıp başka bir okula kaydetmek istediğimde teşvik hakkı kaybolur mu?

 2. arz dedi ki:

  teşvik devlet okullarına yapılsa, fiziki koşulları iyileştirilse, laboratuar imkanları sağlansa, sınıf mevcutlarını azaltmak için ek bina yapılsa, öğretmenler geçim sıkıntısına düşmeden çocuklarımızı eğitse kimse özel okula göndermeyi düşünmez ki! tek maaşla özel okula gönderecek durumu olmayan yalnız bir anneyim.oğlumun spor faaliyetlerini destekliyorum. bu vesile ile aldığı derece ile puanına 40 puan daha eklemiş olduk! düzgün eğitim görmesi için tüm çabam! teşvik devlete değil özele ise, benim de bu teşviğe ihtiyacım var!

  ancak özel sektörün çalışanları asgari ücret üzerinden sigortalandıklarından maaşları düşük gösteriliyor, doktorlar bile! memur olunca her vergi maaştan kesiliyor, hak edişin çok altında maaş alıyoruz. milyoner şirket sahibi vergi kaçırıp asgari ücretli göründüğünden, benim gibilerden daha iyi yaşıyor olmasına rağmen fakir muamelesi görüp destekleniyor! bu düzene dur diyen olacak mı?destekler ne aman gerçek ihtiyaç sahiplerini bulacak!?

 3. Zeynep dedi ki:

  Teşvik kaç puana verildi okul oncesi

 4. Mustafa güler dedi ki:

  Benim özel okula gönderme gibi bir lüksüm yok bir yardım veriliyorsa özel okula gidenlere degilede sıradan okullara verilmesi gerek degilmi sizce özel okula gönderen zaten zengindir ben biraz saçma görüyorum buolayı

  1. Songül dedi ki:

   Devlet bursluluk sınavları var öğrenci o sınavı kazanırsa devlet 3 ayda bir 648 veriyor

   1. akif dedi ki:

    herkes girebiliyor mu o sınavlara acaba

    1. Yönetim dedi ki:

     Herkes başvuru hakkına sahiptir. Ancak puanlama mevcuttur.

 5. Unal polat dedi ki:

  merhaba ikiz kızların var .devlet tesviki ikizler için nasıl uygulanıyor .tek başvurumu yapacağım.ayri ayrı mi.birine çıkıp diğerine çıkmama durumu olur mu.kardes puanı sadece 20.ama ben aynı anda aynı sınıfta iki çocuk okutacağım.

 6. şengül çakır dedi ki:

  ben ssk çalışanıyım eşim çalışmıyor ssk yok,kızım 11.sınıfı temel lisede okudu bankadan kredi çektim ve kredi kartına dayanıyorum sürekli.Şu anda 12.sınıfa geçti üniversiteye hazırlanıyor.Oğlum da bu sene liseye başlayacak .Kaydımız tercihe göre istediğimiz liseye iyi bir meslek lisesine düştü .Ve ayrıca babam ait olan 1 evden 900 tl ve istanbuldaki kayınvalideme ait olan diğer evden de 1.400 tl kira yardımı alıyoruz.Bize teşvik çıkar mı?

 7. Tuba dedi ki:

  Böyle sistem olurmu heryere nefes almadan yazıyorum oğlum 5mart 2013 doğumlu 12 gün ile teşvik başvurusunda bulunamadık ki ben engelliyim engelli oranları çok etkiliyor çıkma olasılığını ancak meb şart koymuş okul öncesi için 17 mart sonrası doğmuş olmak diye bu 1.sınıfa giderse başvurabilir deniyor 5yaşındaki çovuk nasıl 1 e gidebilir bu ne saçmalık daha çocuk renkleri tanımıyor 12 gün ile başvuramamak ne demek bu nasış bir sistem ya

 8. Adnan dedi ki:

  merhaba

  çocuğum 24.04.2014 doğumlu, özel kreşe göndermek istiyorum destekten nasıl faydalanacağım, başvuruyu nereye nasıl yapacağım, konuyla ilgili detaylara nasıl ulaşırım.
  selamlar.

 9. başar uzuntuna dedi ki:

  %48 engelli raporum var çoçuğum için teşfik için faydası olur mu?

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.