KosgebKredisi.com

Özel Okul Devlet Teşvikleri 2021-2022 Dönemi Başvuruları

05.04.2022

Özel okul devlet teşvikleri desteği 2021-2022 başvuru tarihleri 1.2.3. taksit teşvik ödemeleri ne kadar? ne zaman verilecek? Şartları neler? Öğrencilere Devlet Desteklerini araştırdık!

Özel Okul Devlet Teşvikleri 2021-2022 Dönemi Başvuruları

Özel Okul Devlet Teşvikleri: Özel okullara teşvik başvurusu yapabilmek için öncelikle öğrencilerin MEBBİS sayfasından kayıt oluşturmaları gerekmektedir. Ayrıca e-Okul sistemine T.C. kimlik numarası ve şifresi ile giriş yaparak da ”Başvurular” menüsünde yer alan ilgili sayfadan özel okul devlet teşviki başvurusunda bulunabilirler. Öğrenciler ve veliler için tüm işlemler veli bilgilendirme istemi üzerinden yapılabilmektedir. Bu iki yönteme ek olarak öğrencinin kaydının bulunduğu özel okul müdürlüklerine de müracaat edilebilmektedir.

Özel Okul Devlet Desteği Başvuru Şartları 2021-2022

Özel okulda eğitim almak isteyen öğrenciler için devletimiz teşvik vererek çok sayıda ailenin rahatlamasını sağlamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığının sunmuş olduğu teşviklerden yararlanmak isteyen öğrencilerin aşağıda paylaşmış olduğumuz maddelere uyum sağlıyor olması gerekmektedir.

MEB özel okul teşvik şartları şu şekildedir;

 • T.C. vatandaşı olmak.
 • Okul öncesi eğitimde 17 Mart 2014 ile 17 Eylül 2015 tarihlerinde veya arasında doğmuş olmak.
 • İlkokul birinci sınıflarda ilgili tarihte kayıt şartlarına sahip olmak.
 • Beşinci sınıfa devam edeceklerde geçtiğimiz yılın tarihi itibariyle ortaokul veya İmamhatip ortaokulu kayıt şartlarına sahip olmak.
 • Ortaöğretime devam edeceklerde ortaöğretim kurumlarının kayıt şartlarına sahip olmak.
 • Eğitim ve öğretim desteği alırken yıl sonunda sınıf tekrarı yapmamış olmak,
 • Resmî/özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarının ara sınıflarında kayıtlı olmak,
 • Eğitim ve öğretim desteği almak istediği okul türünün kayıt ve nakil şartlarına haiz olmalıdır.

Başvuru şartlarından sonra özel okullara devlet desteği için nereye başvurulur, gerekli olan evraklar nelerdir? merak edilmektedir. İşte başvuru sürecinde hazırlamanız gereken evraklar ve dikkat edilmesi gereken hususlar!

Özel Okul Teşvik Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni dönem özel okul teşvik başvurularına dair kılavuz yayımlanmaktadır. Bu kılavuz içerisinde belirtilen belgelerin, öğrenci velileri ya da vasileri tarafından eksiksiz hazırlanarak, teslim edilmesi gerekmektedir. Kılavuzda yer alan ve 2021-2022 özel okul teşvik başvurusu için gerekli olan belgeler;

 • Başvurular Eğitim ve Öğretim Desteği Verilebilecek Öğrenci Tespit Formu’nda baz alınan bilgilere göre yapılacaktır.
 • Bilgiler mutlaka doğru ve kesin olmalıdır.
 • Yanlış belgeler ve beyan edilen bilgiler var ise, hak kazanan öğrencilerin başvuruları iptal edilerek yasal işlemler başlatılmaktadır.
 • İlgili öğretim yıllarına ait uluslararası federasyonların yaptığı olimpiyatlar, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Spor ve Gençlik hizmetleri il müdürlükleri ile ilgili federasyonlar tarafından il düzeyinde ya da uluslararası yarışmalarda 1., 2. ve 3. derecelere ait belgelerin aslı ve fotokopisi.
 • Destek almaya hak kazanan öğrenciler ile birlikte yaşayan aile üyeleri; anne, baba ve diğer velilere ait, ilgili yıllarda belirlenen aylar için gelir belgesi, aylık gelir düzeyini bildiren maaş bordrosu ve diğer belgeler ile hazırlanmış olan Gelir Beyan Taahhütnamesi hazırlanmalıdır.
 • Bu belgeler; kira geliri, nafaka, bilirkişi ücreti, döner sermaye, görev tazminatı ve ek ders ücreti gibi ek ödemeler ve diğer gelirlerin tümü, muhasebe birimleri, vergi daireleri ve ilgili kurumlardan temin edilerek kılavuz ekinde yer alan taahhütnameye eklenmektedir.
 • Geliri olmayan anne, baba ya da diğer veliler bir işte çalışmadığına ve sigorta kaydının olmadığına dair belge alarak okul idaresine teslim etmelidir.
 • Öğrenim gören diğer kardeşler ise e-Okul sistemine kaydı bulunmayan kardeş öğrencilerin öğrenim belgeleri hazırlanır.
 • Eğitim ve Öğretim Desteği Verilebilecek Öğrencilerin Tespit Formu’nda yer alan 5580 sayılı kanunun 13. maddesinde belirtildiği gibi çocukların da diğer tüm evrakları başvuru sırasında okul idaresine teslim edilmelidir.
 • Bu teşvik kapsamında başvuru tarihleri açıklandığında takvime göre e-Okul sisteminde en çok 15 tane tercih yapma hakkı verilmektedir.

MEB özel okul teşvik başvuru şartları ve gerekli olan belgeler her yıl güncellenmektedir. Başvuru esnasında talep edilen belgeler geçen yıla ait olan kılavuza dairdir. 2021-2022 eğitim yılına ait yayımlanacak olan MEB özel okul teşviki şartları güncellendiğinde içeriğimiz de güncellenecektir.

2021-2022 Yılında Özel Okullara Devlet Desteği Ne Kadar?

Yeni eğitim öğretim yılı için, özel okullara devlet desteği tutarı henüz belirlenmemiştir fakat geçen yıla ait olan MEB özel okul teşvik bedelleri her öğrenci için 3.000 TL ile 4.800 TL arasında değişiklik göstermektedir. Özel okul devlet teşviki 2021 yılında ne kadar? diye merak edenler için işte özel okullara verilen devlet desteği fiyatları;

 • Anaokulu yani okul öncesi kademesin eğitim alacak öğrenciler için verilecek olan özel okul teşviki her öğrenci için 3.290 TL‘dir.
 • İlkokul öğrencileri 3. ve 4. sınıf için verilecek olan teşvik tutarı 4.165,92 TL olarak belirlenmiştir.
 • 7.,8.,10.,11. ve 12. sınıf kademesinde okuyan orta okul öğrencilerinin özel okulların teşviklerinden yararlanması için belirlenmiş olan rakam ise 4.849,72 TL’dir.
Okul KademesiSınıfDestek Tutarı (TL)
İlkokul3 ve 4. Sınıf4165,92
Ortaokul7 ve 8. Sınıf4849,72
Ortaöğretim10, 11 ve 12. Sınıf4849,72
2021-2022 Yılında Özel Okullara Devlet Desteği Miktarları

Bu teşvik rakamları geçen yıla aittir. Devlet tarafından verilecek olan teşvik tutarları MEB tarafından belirlenmektedir. Devlet teşvikleri okul öncesi eğitimden başlayarak ilkokul, ortaokul, lise ve temel lise dahil olmak üzere her kademede eğitim alan öğrenciler için verilmektedir. Yeni eğitim yılı için yapılacak olan güncellemeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Özel Okullara Devlet Desteği Kimler Alabilir?

Özel okullara devlet desteğinden, başvuru şartlarını taşıyan ve T.C. vatandaş olan her vatandaş yararlanabilmektedir. Bu yıl Haziran ayı ödemelerinin ardından 2020-2021 yılı özel okul devlet teşviki bitmiştir. 2021-2022 yeni eğitim yılı için henüz Eğitim Desteği Tebliği yayımlanmamıştır.

2021-2022 Özel Okul Teşvik Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Yeni eğitim öğretim yılı için özel okul teşvik başvuruları henüz başlamamıştır. Öğrenci ve velilerin başvuru talepleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen tarihler arasında yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıllara ait özel okul teşvik başvuru tarihlerini baz alarak her yıl Ağustos ayı sonu ile Eylül ayı başında yapıldığını söyleyebiliriz. Başvuru yapacak öğrenci ve velilerin MEBBİS ve e-Okul aracılığı ile talepleri alınacaktır.

Özel Okul Devlet Teşvikleri Kontenjanları

Özel okul devlet teşviki kalktı mı? diye düşünülse de eğitim öğretim yılı teşviklerinin devam edeceği söylenmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın geçen dönem yapmış olduğu açıklamanın ardından özel okullar devreye girerek teşviklerden yararlanmak isteyen öğrencilerin başvuru tarihlerini belirlemiştir. Teşvik için başvuru yapacak olan öğrencilerin talepleri ise MEB tarafından belirlenen tarihlerde yapılacak.

2020 Eğitim Öğretim yılında geçen dönem olduğu gibi 74 bin den fazla öğrencinin devlet teşviklerinden yararlanabileceği ve özel okullara kayıtlarını gerçekleştirebilecekleri değerlendiriliyor. Özel Okul Devlet Teşvikleri kontenjanları şu şekildedir;

Eğitim AlanıKontenjanEğitim Yılı
Okul öncesi eğitim6 bin öğrenci2020
İlkokul15 bin öğrenci2020
Ortaokul15 bin öğrenci2020
Lise15 bin öğrenci2020
Temel Liseler24 bin öğrenci2020
Özel Okul Devlet Teşviki kontenjan bilgisi 2020 yılına aittir.

Yukarıda bir tablo yardımı ile paylaşmış olduğumuz alanlarda alınacak öğrenci sayılarını siz değerli okurlarımız için değerlendirmeye aldık. Bunlar net olmayan tahmini değerlerdir! Detaylı bilgi MEB internet adresi üzerinden alınmalıdır.

Özel Okul Öğretim Desteği Sorgulama e-Devlet

Özel Okul Öğretim Desteği Sorgulama e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Okul Öğretim Desteği Sorgulama hizmeti aracılığı ile sorgulama yaparak başvurunuzun son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca eğitim desteğinin tarafınıza yatıp yatmadığını da kontrol edebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden Özel Okul Devlet Teşvik Başvurusu sorgulamak için tıklayınız!

Özel Okul Teşvik Tarihleri Ne Zaman?

Servis, yemek, çeşitli aktiviteler, sınıf mevcudunun az olması, birebir eğitimin daha fazla olması, rehberlik hizmetinin daha iyi olması adına öğrenciler ve veliler özel okulları daha fazla tercih etmektedir. Özel eğitim kurumlarının fiyatları yüksek olmasından kaynaklı özel okul devlet teşviki bu konuda velileri rahatlatmaktadır. Eğitim desteklerine yapılan başvurular puanlama sistemine göre belirlenmektedir. Puanlama sisteminde aranan hususlardan bazıları ise;

 • Ailede kaç öğrencinin okuduğu (başka öğrenci var ve maaş tek ise çıkma ihtimali yüksektir.)
 • Ailenin toplam belgeli geliri,
 • Ailenin nüfusu,

Başvurularınız bu puanlama kriterlerine göre yapılacaktır. Eğer çocuğunuzun özel okula gitmesini istiyor ve özel eğitim kurumlarının fiyatlarını merak ediyorsanız En Ucuz Özel Okul Fiyatları içeriğimizi inceleyerek hem en ucuz hem de en iyi özel okul araştırması konusunda kendinize yol çizebilirsiniz.

Ailenin Gelirine Göre Puanlama Sistemi

MEB tarafından hazırlanan puanlama sistemi, ailenin aylık gelir durumuna, öğrencinin başarısına, aile içerisinde eğitim alan başka çocuğun olup olmamasına, anne ve babanın diğer durumları dikkate alınarak planlanmış ve oluşturulmuştur.

İşte Özel okul teşvik puanlama cetveli;

 • Ailenin geliri 1.000 TL’den az ise 340 puan,
 • 1.000 TL ya da 1.500 TL arası ise 330 puan,
 • 1.501 TL veya 2.500 TL arası ise 320 puan,
 • 2.501 TL ya da 3.500 TL arası ise 310 puan,
 • 3.501 TL ya da 4.500 TL arası ise 280 puan,
 • 4.501 TL veya 6.000 TL arası ise 250 puan,
 • 6.001 TL veya 7.500 TL arası ise 200 puan,
 • 7.501 TL ya da 9.000 TL arası ise 100 puan,
 • 9.001 TL veya 10.500 TL arası ise 80 puan,
 • 10.501 TL ve daha fazla ise 40 puan verilmektedir.

Ailelerin aylık toplam gelirleri her yıl bir önceki yıla oranla Vergi Usul Kanunu hükümlerince belirlenen yeniden değerleme oranında arttırılmak şartı ile güncellenmektedir.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!