KOSGEB Kredisi

İş Kurma Kredisi Veren Bankalar ve Devlet Kurumları (2020)

İş Kurma Kredisi Veren Bankalar ve Devlet Kurumları (2020)

Kendi işini kurmak ve kendi kendinin patronu olmak isteyen birçok vatandaş sermaye yetersizliği sebebi ile bankaların verdiği kredilere ve devlet tarafından verilen desteklere başvuru yapmak zorunda kalıyor. Halkbank, Denizbank, İş Bankası, Ziraat Bankası gibi bankalar iş kurma kredisi veriyor. Ancak bilinmesi gerekiyor ki bunun için sağlanması gereken birtakım koşullar bulunuyor. Örneğin yeni işletmelere bankalar kredi vermezler. Krediden faydalanmak için gelir belgesi sunulmalıdır. Yeni esnaflarda belge sunabilirler ise kredi notunun da yüksek olması halinde kredi alabilecektir. İşyeri açma kredisi veren banka ve devlet kurumları hakkında bilgi almak istiyorsanız içeriği dikkatlice inceleyebilirsiniz.

Yeni İşletmelere Kredi Veriliyor mu?

Günümüzde pek çok kişi kendi iş yerini açmak ve hayalini kurduğu işletmeyi hayata geçirmek istemektedir. İş kurmak hem iş veren açısından karlı bir iş hem de istihdam sağlayarak işsizlik oranının düşmesine yardımcı olmaktadır. Peki işinizi kurmadan önce nelere dikkat etmelisiniz? İş yeri kurma fikrinizi gerçekleştirmeden önce aşağıda sıraladığımız kriterleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

 • İş veren olmak genellikle daha fazla mesai harcamanıza neden olmaktadır. Bu yaşam tarzına hazır mısınız?
 • Yeni iş fikriniz cazip mi ve ödeme yapılacağını düşünüyor musunuz?
 • İş fikriniz gelecek vadediyor mu?
 • Rakiplerinize karşı bir önlem aldınız mı?

Yeni esnafa kredi veren bankalar hangileri biliyor muydunuz?

KOSGEB devlet destekli iş yeri açmanız için kredi imkanı sağlamaktadır. Halkbank, Akbank, TEB, İş Bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Odeabank gibi bankalar iş yeri açma kredi imkanını sağlamaktadır. Eğer küçük bir yer açmayı düşünüyorsanız buna bağlı olarak giderler ve vergi de o oranda düşük olacaktır.

Hangi Bankalar İşyeri Açma Kredisi Veriyor?

 • Halkbankası
 • Ziraat Bankası
 • TEB
 • Denizbank
 • OdeaBank
 • Garanti Bankası
 • Vakıfbank
 • İş Bankası
 • QNB Finansbank
 • Anadolu Bank
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
Hangi Bankalar Kredi Veriyor?

Hangi Bankalar Kredi Veriyor?

Katılım bankalarından sıfır faizle kredi alabilmek mümkündür. Bankaların yapmış olduğu kampanyaları takip edebilirsiniz ve buna göre iş yeri açma kredinizi size en uygun zamanda alabilirsiniz.Bankalar zaman zaman çok cazip kampanyalar yapmaktadır, size düşen bunları bir yere not etmek ve karşılaştırmaktır. Bankaların faiz oranlarını karşılaştırırken faiz oranı ne kadar düşük olsa da dosya masrafı ve diğer giderleri de göz önünde bulundurarak tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

HalkBank İşyeri Açma Kredisi

Halkbankası düşük faizle kredi imkanı sağlamaktadır. 60 aya varan vade ve çekeceğiniz kredi miktarına göre taksitlendirme yaparak geri ödeme yapabilirsiniz. Halkbank hesaplama aracı üzerinden kredi hesaplamak istiyorsanız tıklayınız. Kredi çekebilmeniz için öncelikle sicilinizin bozuk olmaması ve kredi notunuzun düşük olmaması gerekmektedir. Eğer düşükse ve iş yeri açma fikrini kesinlikle gerçekleştirmeliyim diyorsanız kefil veya gayrimenkul göstererek kredi çekebilirsiniz. Ayrıntılar için tıklayınız. Devlet destekli banka olduğu için özel bankalara göre daha düşük faizlerle iş yeri açmanıza yardımcı olmaktadır.

VakıfBank İşyeri Açma Kredisi

İş yeri açma kredisi veren bankalar arasında Vakıfbank da var. Çeşitli vadelerde kullanabilirsiniz ve gelirinize uygun ödeme planı oluşturabilirsiniz. Banka çalışanları bu konuda size yardımcı olacaktır. Çektiğiniz krediyi işletmenizin her türlü ihtiyacını karşılamak  için kullanabilirsiniz. Vakıfbank’ tan kredi çekmek istiyorsanız KOBİ olmanız ön koşuldur. Gelirinizin çektiğiniz krediye olan oranına dikkat edilmektedir. Bunun yanı sıra sicilinizin de temiz olması gerekmektedir.

VakıfBank İşyeri Açma Kredisi

VakıfBank İşyeri Açma Kredisi

Ziraat Bankası İşletme Kurma Kredisi

Ziraat bankası iş yeri için kredi çekmek isteyen girişimcilere finansal destek sağlamaktadır. Devlet destekli banka olduğu için özel bankalara göre daha çok tercih edilmektedir.

 Ofis, büro, dükkan, mağaza, muayenehane, almak istiyorsanız Bireysel İş Yeri Kredisine  başvurabilirsiniz. Ziraat bankası 120 aya kadar vade avantajları ile kolay geri ödeme imkanı sunmaktadır.

 • 120 aya kadar vade imkanı sağlamaktadır.
 • Satın alacağınız iş yerinin ekspertiz değerinin en fazla %75’i kadar kredi kullanabilirsiniz.
 • Krediye konu gayrimenkul üzerine ipotek tesis edilmektedir.
 • Şubelerce gerekli görülmesi halinde ek teminat istenebilir.
 • Kredi vadesi boyunca hayat, iş yeri ve zorunlu deprem sigortası yapılmaktadır.
Ziraat Bankası İşletme Kurma Kredisi

Ziraat Bankası İşletme Kurma Kredisi

Garanti Bankası Kobi’lere İşyeri Kredisi

Esnaf ve KOBİ’lere iş yeri açmak için finansal destek sağlayan özel bankalardan olan garanti, 36 aya varan vadeler ile %1,23’den başlayan faiz oranlı ticari taksitli kredi fırsatı sunmaktadır. İş yeri açma kredisini çektikten 3 ay sonra ödeyebilirsiniz.

Detaylı bilgi için size yakın Garanti Şubelerini ziyaret ediniz.

 • Kampanya kapsamında çekilecek olan kredi minimum 12 ay, maksimum 36 ay vadeli ticari taksitli kredi kullanılabilir.
 • Ödemesiz dönemli kredi için kredi alt limiti 1.000 TL olup üst limit 100 bin TL’dir.
 • Krediler ödemesiz dönem sonrası aylık eşit taksitli kullandırılacaktır.
 • Kampanya kapsamında sadece ticari taksitli kredi kullandırılabilecektir. Bireysel amaçlı kullandırım yapılamayacaktır.
 • 31 Aralık 2019 tarihinde son bulmuştur.
 • Krediye ister “Hemen Başvuru” yapabilirsiniz. İsterseniz de en yakın şubeyi ziyaret ederek başvurunuzu bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
Garanti Bankası Kobi'lere İşyeri Kredisi

Garanti Bankası Kobi’lere İşyeri Kredisi

QNB Finansbank

QNB finansbank  KOBİ Para Cepte ile küçük çaplı iş yeri açmanız için en hızlı kredi veren banka olma özelliği taşımaktadır.

Hızlı başvuru ile şubeye gitmeden başvuru yapabilir ve ön onay alabilirsiniz.

50.000 TL’ye kadar ihtiyaçlarınızda aynı gün içinde krediyi çekebilme imkanına sahip oluyorsunuz.

İşyeri Açma Kredisine Nasıl Başvurulur?

 • KOBİ Para Cepte” başvurusu yapmak için TC kimlik numaranızı 7646’ya SMS olarak göndermeniz yeterlidir.
 • Kredinizin ön onayı size SMS olarak bildirilecektir.
 • Ön onayı aldıktan sonra en kısa süre içinde gerekli belgeleri tamamlayarak size en yakın QNB Finansbank şubesine gidebilirsiniz.

KOBİ’lere özel olarak birçok avantajlı paketi bulunmaktadır. Paketlerden bazıları; Rahat paket, Bereketli ticari hesap, POS paket fırsatı dükkanınızı açtıktan sonra da diğer masraflarınız için avantajlar içeren bu paketler birçok konuda finansal destek sağlamaktadır. Paket süresi boyunca bankacılık işlemlerinizi ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

Rahat paket, bankacılık işlemlerinizi ek bir ücret ödemeden kolaylıkla yapabilmenizi sağlayan bir hizmettir. İş yeri açma kredisi çekebilmenin yanında iş yerinizi açtığınız zaman bu hizmetler dahilinde iş yeriniz için gerekli tüm masraflara destek sağlanmaktadır.

 • Sık yaptığınız Bankacılık işlemlerinizi QNB Finansbank’tan gerçekleştirdiğiniz ve  bu işlemler için ödediğiniz komisyon ve masraf tutarını azaltmış oluyorsunuz. Paket kapsamındaki işlemleriniz için baştan ne ödeyeceğinizi bilirsiniz. Bankacılık masraflarınızı takip etmenize gerek kalmamaktadır.
 • Paket ücretini peşin veya taksitle ödeyebilirsiniz.

İşyeri Açma Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İş yeri açmak isteyen girişimciler iş yerlerini açabilmek için bazı yasal zorunlulukları yerine getirmekle yükümlüdürler. Belediye ve ticaret odaları bu kurumların başında yer almaktadır. İşlerinizin yolunda gitmesini istiyorsanız iş yerinize iyi bir muhasebeci almalısınız. Bu da küçük bir dipnot olarak aklınızda bulunsun. Belediyeden ve vergi dairesinden belge istenmektedir. Peki iş yeri açmak için istenen bu belgeler nelerdir?

Vergi dairesinden istenen belgeler;

 • İş yeri açma bildirim formu,
 • T.C kimlik belgesinin fotokopisi,
 • İkametgah bilginiz,
 • Dükkanınızın bilgileri tapu belgesi ve kira kontratıdır.

Belediyeden istenen belgeler;

Belediyeden istenen belgeler 3’e ayrılmaktadır. Gayri sıhhi müesseseler, umuma açık müesseseler ve sıhhi müesseseler. Sıhhi müesseseler; pastahane, büfe, market, lokanta, kafeterya gibi işletmelerdir. Yeni girişimcilerin daha küçük ölçekli işletmeleri için gerekli sıhhi müesseseler için gerekli belgeler;

 • Vergi levhasına ait 2 adet fotokopi,
 • Tapu belgesinin fotokopisi ve kira kontratı,
 • Binanın sağlamlığı ve yapısı hakkında bilgi içeren belge.
İşyeri Açma Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İşyeri Açma Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

KOSGEB Girişimci Destekleri 2020

KOSGEB geleneksel ve ileri girişimcilere destek olmaktadır. Yeni bir iş fikriniz mi var? Yeni kuracağınız iş yeriniz için yapacağınız masraflar, işletme giderleri, KOSGEB tarafından karşılanıyor ve 60 bin TL ve 360 bin lira hibe ile kredi şeklinde girişimcilere destek olmaktadır.  Eğitim mülakatlarından sonra iş planınız hazırlanmaktadır ve hibeden en yüksek oranda fayda sağlayabilmeniz için danışmanlardan yardım almanız sizin için avantajlı olacaktır. KOSGEB’in sunduğu eğitim hizmeti ücretsiz olup 32 saat sonunda bir sertifikaya sahip olmaktasınız. Daha sonra bu sertifikayla açmak istediğiniz iş yerini projeye dökerek (danışmanlardan yardım da alabilirsiniz bu sizin için daha iyi olacaktır.) başvuruda bulunabilirsiniz. 2020 yılında uzaktan online eğitimlere katılarak girişimcilik sertifikası almak gereklidir.

KOSGEB’in 60 bin lira ve 360 bin lira hibe desteği de yetersiz gelirse yukarıda saydığımız iş yeri açma kredisi veren bankalara başvurabilirsiniz. Engelliler için hibe ve faizsiz kredi için tıklayınız. Kosgeb tarafından 2020 yılında da yeni destek paketleri ile girişimcilerin yanında olunmaya devam edilecektir.

İşletmenizi kurmak için veya geliştirmek için bankaların Kobi paketleri içerisinde verdiği avantajlardan yararlanabilirsiniz. Ya da Kosgeb tarafından sağlanan desteklere başvuru yapabilir, şartları karşılamanız halinde verilen desteklerden yararlanabilirsiniz.

Yorumlar
 1. Can Kumaş dedi ki:

  50 bin TL hibe için başvurmayı düşündüm bir projenin vardı o yüzden araştırdım kendim Bu araştırmada paylaşmak istedim. bu benim şartlarını nedir bunlar hakkında gelen devlet kendi işini kurmak ve geliştirmek isteyen gençlere vermiş olduğu 50.000 TL liralık karşılıksız bir destek var.