Kosgeb Kadın Girişimci Desteği 2022

Kosgeb Kadın Girişimci Desteği 2022 yılında verilmeye devam ediyor. Kendi işyerini açmak ve iş kurmak isteyen kadın girişimcilere devlet desteği olarak hibe veren tek kurum olan Kosgeb‘ten Kadın Girişimci Desteği 2022 yılında 2 yıl süren geleneksel girişimcilik desteği programıyla da en fazla 65 bin TL kadar hibe vermeye devam etmektedir. KOSGEB kadın girişimcilere 2022 yılı için kuruluş desteği olarak 10 bin TL hibe sağlamaktadır. Bu hibe desteği miktarı 30 yaş üzeri erkekler için 5 bin TL olmaktadır. 2022 yılında 2 yıl süren geleneksel girişimcilik desteği programı kapsamında 10 bin lira kuruluş desteği, birinci ve ikinci performans desteği olarak 20+20 bin toplamda 40 bin lira ve 5 bin lira sertifika desteklerinin toplamı olarak en fazla 65 bin TL kadar hibe sağlamaktadır.

Bu hibelerden ise gerekli şartları sağlaması durumunda hibe miktarın tamamı verilecektir. Kosgeb kadın girişimcilere 2022 yılında 65 bin TL kadar hibe desteğinin yanı sıra yüksek teknolojili işletme açmak için gerekli makine alımlarını gerçekleştirmek isteyenlere ileri girişimci destek programı kapsamında 270 bin TL varan makine yazılım alım hibe desteği sağlamaktadır. Kadın girişimcilere 2022 yılında Kosgeb tarafından işyeri açmak için 65 bin 270 bin lira geri ödemesiz hibe desteklerini yanında Halkbank Kosgeb işbirliği sayesinde 225 bin liraya kadar sıfır faizli esnaf kredisi ve işini kurmuş kadın girişimciler için 100 bin lira 6 ay geri ödemesiz 36 ay vadeli girişimcilik kredileri de verilmektedir. Hibe destekleri Kurum tarafından anlaşmalı bankalar aracılığıyla kişinin hesabına aktarılır.

Kosgeb ile anlaşmalı bankalar arasında yer alan Halkbank tarafından sunulan KOSGEB kadın Girişimci Desteği 2022 yılında ve kadınlara özel sağlanan tüm hibeleri alma şartları ile ilgili ayrıntıları içeriğimizdedir.

Kadın Girişimcilere Devlet Desteği 2022

Kosgeb, girişimciliği destekleme programı kapsamında erkek/kadın farketmeksizin kendi işini kurmak isteyen ve iş fikrini hayata geçirmek için kuruma başvuruda bulunan herkese 60 bin lira 360 bin lira olmak üzere iki ayrı girişimcilik desteği sürdürüyor. Erkek girişimcilere nazaran daha avantajlı sunulan KOSGEB kadın Girişimci desteği sayesinde bu yılda kendi işini kurma hayali ile yanıp tutuşan kadın girişimcilere desteklerini sağlamaya devam ediyor.

Kadın Girişimcilere Verilen Destekler 2022 yılında farklı kurumlar tarafından da sürdürülüyor.

Kadınlara maddi anlamda destek sunan bu kurumların hangileri olduğunu ve Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurum ve Kuruluşlar ve kredilerin özelliklerini sıralayacak olursak;

 • KOSGEB (65 bin liraya kadar kadın girişimci hibe desteği)
 • Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER)
 • KADEM (50 Bin lira para ödülü)
 • Özel bankalar (Kosgeb ile anlaşmalı bankaların sunduğu Kosgeb faizsiz krediler)
 • Devlet bankaları (Halkbank Kosgeb Sıfır faizli 225 bin liraya kadar ve 100 bin lira 6 ay ödemesiz kadın girişimci kredisi)
 • TKDK (Hayvan işletmelerinin kurulumu için %65’e varan hibe destekleri)
 • İşkur (işyeri açma hibesi)

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Veriyor

2022 yılında yapılan düzenlemelerle birlikte KOSGEB tarafından kadın girişimcilere 65 bin lira hibe desteği verilmektedir. Kurum tarafından Geleneksel girişimcilik destek programı kapsamında sağlanan 60 bin lira hibe desteği girişimcilerin kadın olması halinde +5.000 TL ilave destek ile 65 bin liraya çıkmaktadır. Böylece kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilerimize sağlanacak KOSGEB kadın Girişimci Desteği 2022 yılında 65 bin lira olmaktadır.

Bu destek sayesinde kadın girişimciler, kendi işlerini bu hibe destekleri sayesinde kolaylıkla açabilir, hayalindeki işi kurma imkanı bulabilir. Kadın girişimcilere sağlanan bu fırsatlarla birlikte kendi işletmesini kurmak isteyen, ticaret yapmak isteyen, yeni bir iş koluna atılmak isteyen kişiler ekonomik ve eğitsel yönden desteğe ihtiyaç duymaktadır. Kosgeb sunduğu çeşitli fırsatlar ile girişimciliği her yönden desteklemeye ve teşvik etmeye devam etmektedir.

Bu kredi desteği almak isteyen kadınların öncelikle KOSGEB tarafından verilen girişimcilik eğitimlerine katılmaları, ardından eğitimlerini tamamladıklarını gösteren belgeyi almaları gerekiyor.

Kadın girişimcilere sağlanan desteklerin nasıl alındığı ve hibe desteği şartlarına geçmeden önce Kosgeb Kadın girişimci desteğinin miktarını kısaca tabloda özete olarak gösterelim.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği 2022 Başvuru Nasıl Yapılır?

Kadın girişimci destek programı kapsamında verilen 60 bin lira hibe desteği imkanları 2022 yılından itibaren verilen desteklerdir.

Kadın girişimci destek programından yararlanmak isteyenler ön başvuru işlemlerini e-devlet e-hizmetler bölümünden gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Kosgeb Girişimci Desteği Başvuru yapmak için tıklayınız.

Kosgeb Kadın Girişimci Hibe Desteği Ne kadar?

Kosgeb tarafından girişimci kadınların iş kurmalarında ki engelleri ortadan kaldırmak, daha çok kadını iş hayatında yer almasını teşvik etmek amacıyla verilen hibe desteği 65 bin liradır. Bu destek miktarı Geleneksel girişimcilik destek programı kapsamında sağlanan 60 bin lira +5 bin lira ilave destek olarak toplamda 65 bin lira olarak verilmektedir.

Destek TürüDestek Miktarı
Kadın girişimci hibe desteği65 bin lira
60 bin lira geleneksel hibeye ilave + 5 bin lira toplamda 65 bin lira hibe verilir.

Kadın girişimcilerin açacakları işyerileri için alacakları destek miktarları hangi kalemlerde verilecek? Bakalım

 • Kuruluş desteği
 • Birinci ve ikinci dönem performans desteği
 • Sertifika desteği alacaklardır.
Destek UnsuruDestek tutarı
Kuruluş DesteğiGerçek kişi işletme 5.000 TL
Sermaye şirketi işletme 10.000 TL
SGK PRİM ÖDEME PERFORMANS DESTEĞİ
Birinci Performans Dönemiİkinci Performans Dönemi
180-539 gün ise 5.000 TL360-1079 gün ise 5.000 TL
540-1079 gün ise 10.000 TL1080-1439 gün ise 15.000 TL
1080 ve üstü gün ise 20.000 TL1440 ve üstü gün ise 20.000 TL
Sertifika Desteği5.000TL
Destek toplam:60 bin TL
Girişimcinin; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda her bir performans döneminde belirlenen tutarlara 5.000 TL eklenir. Böylece kadın girişimcilere toplamda 65 bin lira hibe desteği alacaktır.

Tabi destekler bununla sınırlı değildir. Bu desteklerin yanı sıra iş fikrinin İLERİ DESTEKLENEN NACE KODLARI içerisinde yer alması durumunda kurulacak olan iş yerinin ihtiyaç duyduğu makine alımları içinde 270 bin liraya kadar hibe alabilmektesiniz.

TEKNOLOJİ DÜZEYİHARCAMA MİKTARIYURT DIŞIYERLİ ÜRETİM
DÜŞÜK- ORTA- DÜŞÜK100 Bin TL75 Bin TL90 Bin TL
ORTA-YÜKSEK200 Bin TL150 Bin TL180 Bin TL
YÜKSEK300 Bin TL225 Bin TL270 Bin TL
İş fikriniz İLERİ Girişimcilik Destek Programın kapsamında ise 270 bin lira hibe alabilirsiniz.

İş fikriniz Kosgeb Desteklenen Sektörler ve NACE kodları içerisinde, iş fikriniz teknoloji boyutu YÜKSEK bölümde yer alırsa şayet 300 bin TL kadar makine/yazılım alımlarınız yeri üretim standartları içindeyse %90 hibe alırsınız.

Bu tabloda görmüş olduğunuz gibi 270 bin TL olmaktadır. Makine yada yazılım yurt dışı üretim ise o zaman harcamanızın %75 kadar hibe alırsınız. O halde alacağınız tutar 225 bin TL olacaktır.

Kosgeb’in Kadın Girişimcilere Sağladığı Ayrıcalıklar Nelerdir?

Kosgeb’in kadın girişimcilere sağladığı ayrıcalıklar ve avantajlar şunlardır;

 1. Geleneksel girişimci ve İleri Girişimci Destek programında girişimcinin kadın olması durumunda +5 bin TL ekstra destek verilir.
 2. Nitelikli Eleman İstihdam Desteği kapsamında istihdam edilecek olan personelin kadın olmasıh alinde destek oranına %20 ilave edilmektedir.
 3. KOBİGEL Destek Programı, Proje Teklif çağrılarında alınan başvurulan değerlendirilmesinde kadın girişimcilere ilave puan verilebilmektedir.
 4. Kobi finansman Destek programı kapsamında girişimcinin kadın olması durumunda +20 Bin TL destek verilmektedir.
Kosgeb Kadın Girişimci Desteği 2022Pin
Kosgeb Kadın Girişimci Ayrıcalıkları

Aynı destek bölgesinde yer alan kadın ve erkek girişimci destek oranları arasındaki farkı matematiksel bir dille anlatmak gerekirse;

 • Söz konusu desteklerden %30 oranında daha avantajlı olan kadınlar normal bir girişimci ile alacakları Kosgeb 60 bin TL hibe kredi imkanından tam olarak yararlanması için 3.4.5.6 bölgede ki girişimcilerin 55 bin TL harcaması yeterliyken aynı bölgede diğer girişimcilerin hibe kredi imkanlarından yararlanabilmesi  için 65 bin TL harcaması gerekmektedir.
 • Kadın Girişimcilere destek sağlanmakta ve diğer girişimcilere oranla kadınların desteklerinde % 30 a varan avantajlarının bulunduğu gözlenmektedir.
 • Aynı bölgedeki erkek girişimcilerin aldıkları 60 bin lira hibe kredisi imkanında yararlanabilmesi için 65 bin liralık bir harcama yapması gerekirken kadın girişimcilerin de 55 bin liralık harcama yapmaları yeterlidir.
 • Kadın girişimcileri desteklemek ve ekonomiye daha fazla katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla daha fazla ayrıcalık tanındığı ortadadır.

Tüm bayanların desteklerden kolaylıkla yararlanabileceği ve destekleri alabilecekleri Kosgeb Kadın girişimci desteklerinin avantajları bu şekildedir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Başvuru Şartları 2022

KOSGEB kadın girişimci hibe desteği alabilmek için Kosgeb kadın girişimci desteği şartlarını taşıyor olmak gerekiyor. Bu şartlar ise 18 yaşından büyük T.C vatandaşı olmak, okur yazar olmak, başvuru yapabilmek için yaşın herhangi bir üst sınırı yoktur istediğiniz yaşta hayalleriniz gerçekleştirme imkanı sunulmaktadır. Yine Kadın Girişimci Desteği Şartları arasında Girişimcilik sertifikasının olması gerekmektedir. Ayrıca daha önceki yıllarda KOSGEB tarafından daha önce hibe kredi almamış olmak gerekmektedir. Sizde bu şartları sağlıyorsanız Kadın Girişimci Desteğine başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kosgeb kadın girişimci Desteği Şartları 2022 yılında diğer yıllarda olduğu gibi bir takım değişikliklere uğramıştır. Bu şartlar arasında girişimcilik sertifikası almak için başvuruların online olarak yapılmasıdır.

Girişimcilik Kredisine başvuru yapabilmek için bir takım belli şartların sağlanması gereklidir. Bu şartlar;

Girişimcilik Eğitimini tamamlamış olmak; Kurum online ve ücretsiz olarak sağladığı girişimcilik eğitimlerini mutlaka tamamlamanız gerekmektedir. Bu eğitimi tamamlayanlara KOSGEB tarafından girişimcilik sertifikası verilecektir. Bu sertifika sayesinde hibe başvurusunu yapabilirsiniz.

Şirketin kurulumu; Girişimcilik sertifikası aldıktan sonra şirket kurma imkanına sahip olacaksınız. Sertifika almadan kurulmuş olan herhangi bir işyeri, şirket yani şirketin sertifika almadan kurulması girişimciyi maalesef bu krediden yararlandırılmayacaktır. Kosgeb hibe desteği almanın olmazsa olmaz şartından biri budur.

Kurulan şirketin ortaklık yapısı; Girişimciler işyerlerini ortak olarak kurabilirler. Kurulmuş olan bu şirketin ortağı olabilir. Ayrıca girişimcinin ortaklık hissesinin %30 olması bile yeterli olacaktır.

Destek oranları; Erkek girişimciler için %60, bayan girişimciler için ise %70 gibi bir destek oranı yer almaktadır. Kadın girişimciler ülkemizde erkeklere nazaran çok daha az olduğu için %10 gibi bir oran kadınlar için ayrılmıştır.

Destek ne zaman ve ne şekilde verilir;

Şirket kurulumu için yapılan bütün harcamaların, giderlerin faturası kesinlikle tutulmalı ve düzenlenmelidir. Yapılan bütün bu harcamalar KOSGEB’e gönderilmelidir.

Girişimciler yaklaşık 2 ila 3 ay içerisinde bu giderleri KOSGEB’den almaya hak kazanmaktadır. Fakat bu desteğe KDV dahil değildir.

İŞKUR Kadın Girişimci Desteği Başvuru 2022

Kosgeb tarafından Kobilere ve Genç girişimcilere sağlanan 60 bin lira hibe kredisinden kadın girişimciler de yararlanabiliyor. Kadın girişimcilere hem de erkek girişimcilere oranla daha fazla ayrıcalık tanınıyor. Sizde devlet tanıdığı ayrıcalıklardan hak kazanmak ve Kosgeb 60 bin lira hibe kredisini almak için Kosgeb il müdürlüklerine, işsizseniz İş-kur birimlerine başvuru yapabilirsiniz.

Bu şekilde hayalinizdeki kuaför, butik, restoran, konfeksiyon, waffle imalatı, güzellik merkezi, pastahane, ev yemekleri lokantası, hamur işleri işletmenizi ve isterseniz hayvancılık için hibe desteklerini arkanıza alarak iş fikrinizi hayata geçirebilirsiniz. Kolaylıklar bununla da bitmiyor.

Aynı desteklenen sektörler içinde başvuru yapan erkek girişimcilere oranla daha fazla ayrıcalık tanınan Kadın Girişimci desteklerinden yararlanarak iş yeriniz için gerekli olan araç gereç, ekipman alımlarınızda giderlerinizi bu hibelerden yararlanarak kullanabilirsiniz.

Kadın girişimcilerin ekonomiye kazandırılması ve daha fazla istihdamlarının sağlanması amacıyla verilen hibe teşvik ve kredileri veren Kosgeb kurumundan daha fazla ayrıcalık ve avantajlarla verilen Kadın Girişimci Destek programından yararlanmak isteyenler bazı şartları taşımaları ve bu şartları yerine getirmeleri gereklidir.

KOSGEB Kadın Girişimci Hibe Desteği 2022 Nasıl Alınır?

65 bin lira hibe kredileri alarak kendi iş yerini açarak kendi işinin patronu olmak isteyen kadınlar mutlaka öncelikle Kosgeb kurumunun birimlerine başvuruda bulunmalıdır. Öncelikle Kosgeb hibe kredilerden yararlanmak isteyenlere şart koşulan hususlar kadın girişimciler içinde geçerlidir. Hibe desteği alabilmenin şartlarını sıralayacak olursak;

 • Kosgeb hibe kredilerine başvurarak iş yerinin açılışında gerekli olan ekipman, araç gereç ve demirbaş alımlarının karşılanmasını talep eden kadınların Kosgeb kurumuna başvuruda bulunmaları şarttır.
 • İşsiz olan kadınlar kosgeb hibe desteklerini online olarak Kosgeb e-hizmetler linkinden yapmakta, diğer çalışan ve memur olan kadınlar ise başvurularını Kosgeb il müdürlüklerinden ve bağlı birimlerinden gerçekleştirebilmektedir.
 • Hibe desteği alabilmek için girişimci eğitimine katılmalı ve girişimcilik sertifikası alınmalıdır.
 • Kosgeb kursları olarak bilinen uygulamanın halk arasında bilinen asıl adı Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’dir. Bu eğitim programlarına katılmaları zorunludur. Başvurular e-devlet üzerinden yapılmalıdır

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvuru e-devlet

 • Sertifika alımını ön koşul olarak koyan Kosgeb kursuna 18 yaşını tamamlamış tüm kadınlar başvurabilir ayrıca kurslara katılım zorunludur ve Kosgeb tarafından ücretsiz olarak düzenlenmektedir.
 • 2022 yılında uygulamalı girişimcilik eğitimleri uzaktan eğitim formatında elektronik ortamda online olarak yapılabiliyor!
 • Kosgeb tarafından kaydı alınarak Girişimcilik kursuna katılma hakkı kazanan bayanların mutlaka Kosgeb Online Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminden başarılı bir şekilde geçmeleri ve kurs sonunda verilen girişimcilik sertifikasına sahip olmaları gereklidir.
 • Kadınların girişimcilik eğitimlerini başarılı bir şekilde sonlandırdıktan sonra ön onay başvurusu yapmaları gerekmektedir.
 • Açacakları iş yerini açılışının yapılmasının ardından Kosgeb Veri tabanına kaydını yaptırarak kobi beyannamesini sistem üzerinden doldurup kobi bilgi dokümanının çıktısına sahip olmalıdır.
 • Kursta öğretilen en önemli konu istenilen yönergeye uygun olarak iş planı projesinin hazırlanmasıdır.
 • Girişimcilik eğitiminin verilerek hibeleri almak için istenen iş planı oluşturmanın anlatıldığı ve iş projesinin oluşturulmasının öğretildiği kurslardan başarılı şekilde geçen kadınlara girişimci sertifikası verilmektedir.
 • Ardından tüm bu belgeler ile Kosgeb’e iş planları ile birlikte başvuru yaparak Kosgeb girişimcilik eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlayan kadın girişimciler Kosgeb hibe kredilerden yararlanmaya hak kazanabilir ve sertifika ile iş planı projelerini kurula onaylatarak işyerinin masraflarını karşılamak için iş projelerinin Kosgeb yetkililerine yaptıkları sunumlarından alacakları onay ile verilen hibelerden bu aşamaları geçerek hibe desteği Girişimcilik Destek Programı kapsamında sağlanan 65 bin lira hibe desteğinden yararlanılabilir.

Son güncelleme ile birlikte iş yerini açmadan önce girişimcilerin ön başvuru yapması gerekiyor. Bu başvuru sonucunda KOSGEB ön onay veriyor ve onayı kabul görülen kadın girişimci iş yerini açabiliyor.

Kadın Girişimci Hibe Desteği Alma Süreci

Kadın girişimciler erkek girişimcilere oranla daha fazla avantajlı ve ayrıcalıklı bir şekilde hibelerden yararlandırılmaktadır. Aynı şekilde gazi, engelli girişimci ve şehit yakını girişimciler ile aynı oranda ayrıcalığa sahip olan kadın girişimciler erkek girişimcilere oranla % 30 daha fazla avantajlı konumdadır. İlave + 5 bin lira hibe desteği olarak 65 bin lira 375 bin lira hibe desteklerinden yararlanabilirler.

Kadın girişimcilerin açılan işyerleri için yapılan tüm araç gereç, ekipman, demirbaş gibi iş yeri açılışında gerekli olan giderlerinin harcamalarının faturalarını saklayarak sonunda Kosgeb’e istenen belgeler ile ibraz ederek bu program üzerinden tüm ödemeleri geri alabilir.

Bunun için tabi ki kadın girişimcilerin diğer girişimciler gibi bazı adımları sırasıyla tamamlamaları gereklidir.

Bu adımlar ise;

 • Öncelikle açtıkları iş yerlerinin sicil numaralarını mutlaka KOSGEB veri tabanına kayıt ettirmeleri gerekmektedir.
 • Sistemde gözükmeleri için kaydını yaptıran kadınlar daha sonra Kosgeb Kobi beyannamesi formunu ve Kobi bilgi dokümanını doldurmaları şarttır.
 • Girişimcilik eğitiminde öğretilen ve yönergelere uygun olarak oluşturulan iş planı projesi hazırlayarak projelerinin Kosgeb yetkililerine sunumlarını yapmaları ve onay almaları şartını da yerine getirdikten sonra iş yeri için yapılan tüm giderlerin faturalarının ve iş yeri belgeleri hazırlayıp Kosgeb’ e ileterek tüm harcamalarını geri alabilir ve Kosgeb Kadın Girişimci Destek programından %30 avantajla hibe kredileri alabilir.

KOSGEB Kadın Girişimci İş Fikirleri Örnekleri 2022

KOSGEB kadın girişimciler iş fikirlerini hayata geçirmeden girişimcilik belgesinin alınması oldukça önemli bir konu olduğunun altınız çizdik. Sertifikayı aldıktan sonra başvuru için yukarıdaki tüm şartların sağlayarak iş yerinizi açmanızın önünde hiç bir engel kalmayacak. Ancak kurs sonrasında bir çok kadın girişimci açacakları iş fikrini konusunda araştırmalarına devam ederek fikir birliği sağlamalıdır. Bundan dolayı kadın girişimcilere bazı KOSGEB destekli iş fikirleri örnekleri için bir liste oluşturduk.

 • Lazer epilasyon (güzellik salonu)
 • Bayan giyim (İnternet üzerinden satış)
 • Çocuk giyim
 • Kadın kuaför
 • Ev yemekleri
 • Tatlıcı dükkanı
 • Bayan çanta, ayakkabı
 • Çeyiz eşyası dükkanı
 • Tül & Perde (manifatura)
 • Kafeterya

Bu fikirlerin yanında en son 25 Nisan 2022 tarihinde spor ve eğlence eğitim kurslarına destek verildiği duyuruldu. 85.51.03 NACE kodu ile destek verilen bu kurslar ise şunlardır.

 • Jimnastik
 • Spor malzeme satışı
 • Yüzme
 • Yoga
 • Paten
 • Tenis
 • Hayvan eğitmenliği
 • Dağcılık faaliyetleri (kamp vb.)
 • Okul kantin işletmeciliği

Kadın girişimciler için farklı iş fikirleri ve projeler ise 50 farklı ve En Yeni KOSGEB İş Planı Örnekleri sayfamızda bulabilirsiniz.

Kadın Girişimcilere Destek Veren Bankalar 2022

Kamu bankalarının yanı sıra pek çok özel banka da Vakıfbank, Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, TEB, Finansbank, Yapıkredi, Denizbank, Halkbank kadın girişimcilere cazip krediler sunuyor

Örneğin; Halkbank Girişimci Kredisi kapsamında üniversite mezunlarına eğitim aldıkları bölüme dair iş kurabilmeleri noktasında aylık eşit taksitli Azami 12 ay Anapara Ödemesiz Dönem olmak üzere toplam azami 60 Ay vade 30 BİN TL’den başlayıp, 75 BİN TL’ye ve azami 200.000 TL’ye kadar uzanan krediler veriyor. Yine Halkbank kadın girişimcilere sıfır faizli 225 bin lira kredi veriyor.

Kadın girişimcilere destek veren diğer banka Yapıkredi ise yalnızca gerçek kişi kadın tacirler veya %51 ve üzeri hissesi kadın ortağa ait firmalara özel olarak kullandırılan kadın girişimci kredisi paketi olarak herhangi bir üst sınırı olmadan 36 ay vadeli, aylık, 3 aylık ya da 6 ayda bir ödemeli kredilerden yararlanma hakkı sunuyor.

Kadın girişimcilere kredi desteği sunan bir diğer kamu bankası da Vakıfbank; kadın girişimcilere 60 ay ve 84 aya varan vadelerde EBRD Kadın Girişimci İşletme Kredisi olarak düşük faizli krediler veriyor.

Ziraat Bankası Kadın Girişimci Kredisi; Kadın girişimcilere kredi veren bir başka kurumda Ziraat bankasıdır. Ziraat Bankası iş yerlerini büyütmek isteyen kadın girişimcilere hazırladıkları iş projesi planlarının banka şubelerine getirilmesi ve onaylanmasının ardından 100 bin lira faizsiz kredi alabilirler. Kosgeb ile anlaşmalı olarak verilen 100 bin lira faizsiz kredi desteği alan tüm kadın girişimciler iş yerlerini istedikleri şekilde büyütebilirler.

Halkbank Kosgeb ile işbirliği kapsamında Kadın girişimcilerin iş yerlerini büyütmek amacıyla iş planları ile yapacakları başvurularında kadınlara faizsiz kredi imkanı sağlayan devlet bankamızdır. Halkbank tarafından Kadın girişimcilere sağlanan kredi imkanları 2022 yılında güncellenerek verilmeye devam etmektedir. Halkbank Kadın girişimciler için hangi kredi paketleri mevcut, kredilerin özellikleri nelerdir hemen bakalım.

Kadın Girişimci Kredi Desteği 2022 Halkbank

Kadın girişimcilere aynı destekleri sağlamaya devam edecek olan Halkbank’ın işini kurmuş ve mevcut iş yerini büyütmek isteyen kadın girişimcilere başvurularda gerekli olan iş projesinin onay verilmesi ile birlikte 100 bin lira faizsiz kredi ve 100 bin- 50 bin lira 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli kadın girişimci kredisi ve 70.000 TL’ye kadar KOSGEB KOBİ Finansman Kredisi imkanları sunulmaktadır.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni bitiren ve kurum tarafından onaylanan projelerini bankamıza sunan, kredi başvuru tarihi itibarıyla 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkarlara sunulan kredilerin detayları ise şu şekildedir;

Kadın Girişimcilere 100 Bin TL Destek Kredisi

Güçlü Türkiye’nin güçlü kadın girişimcilerine Halkbank tarafından kullandırılacak Kadın girişimci kredisinin özellikleri ise şu şekildedir;

Kullandırılacak Kadın Girişimci Kredisinin;

Azami kredi limiti,

 • İşini kurmuş kadın girişimciler için 100 bin TL,
 • Yeni iş kuran ve işletme yaşı 6 ayı geçmeyen kadın girişimciler için 50 bin TL’dir.
 • 0-6 ay arası girişimler için 50.000 TL’ye kadar
 • 6 ay ve üzeri girişimler için 100.000 TL’ye kadar kredi verilir.

Kredi vadesi;

 • 6 ay anapara ödemesiz dönem olmak üzere azami 36 aydır.

Kredi, aylık eşit taksitli olarak ödemesiz dönem faizleri 3’er ayda bir tahsil edilir.

Kredi vadesi boyunca havale ve EFT işlemlerinden ücret alınmaz.

Kadın girişimcilere mevcut kredi limitleri kapsamında asgari 5 bin TL KMH ve asgari 5 bin TL Ticari Kredi Kartı (Paraf KOBİ Kart/Paraf Business Kart/Paraf Esnaf Kart) limiti tanımlanmaktadır.

Faiz ve Komisyon Oranları;

Faiz oranı %17,50 aylık %1,45 ve bir defaya mahsus peşin olarak %0,5 Kredi Kullandırım Ücreti alınır.

Kadın Girişimcilere 225 Bin TL Sıfır Faizli Kredi Desteği 2022 Halkbank

Kadın Girişimcilere Sıfır Faizli Esnaf Kredisi;

Yine Halkbank tarafından kadın girişimcilere sıfır faizli esnaf kredisi verilecektir.

Kadın girişimcilere sıfır faizli esnaf kredisinin özellikleri ise şu şekildedir;

 • KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni tamamlayan 30 yaşını doldurmamış girişimciler için azami kredi limiti 100 bin TL’dir.
 • En az 1 yıllık ustalık belgesine sahip ve ilgili meslek kolunda son 1 yıl içinde işletme kuran girişimciler için azami kredi limiti 225 bin TL’dir.

Vadesi: Esnaf ve sanatkârın mali yapısı, ödeme gücü, faaliyet gösterdiği meslek kolunun özelliklerine bağlı olarak bankamızca uygun olan limit ve vade belirlenmektedir.

Faiz ve Komisyon Oranları; Sıfır faizli ödemelidir.

En az 30 yaşında ve onay verilecek nitelikte iyi bir iş planı projesine sahip olan kadın girişimciler Halk bankasına yapacakları başvurular ile 100 bin liralık faizsiz kredilerden yararlanabilirler.

Girişimcilere verilen hibe ve kredi desteklerinin son başvuru tarihi 31 Aralık’dır. Yeni yıl itibari ile bu destek devam etmeyecektir.

Halkbank Kadın Girişimcilere 70 Bin Lira KOSGEB KOBİ Finansman Kredisi

Halkbank tarafından yine KOSGEB veri tabanına kayıtlı ve aktif, KOBİ Bilgi Beyannamesi güncel ve KOSGEB desteği ile işini kurmuş faal işletmelere KOSGEB KOBİ Finansman Kredisi

Kredinin limiti; 70.000 TL’ye kadar

Kredinin vadesi; 36 aya kadar vadeli olacak şekilde kullandırılıyor.

Faiz ve komisyon ücretleri ise;KOBİ Finansman Destek Programı kapsamında işletmelere kullandırılacak kredilerin faizinin bir kısmı ya da tamamı KOSGEB tarafından karşılanacaktır. Girişimci kredileri için destek puanı 10 puan olarak uygulanacaktır.

KADEM KOSGEB Kadın Girişimcilere 50 bin Lira Ödül Verilecek

Kosgeb ile iş birliği çerçevesinde yürütülecek olan Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) düzenlediği “İnovasyonda Kadın” projesinin başvuruları başladı. 6. kez düzenlenecek girişimcilik kampı ile kadın girişimcilerin desteklenmesi hedefleniyor.

Değerlendirme sonucu 30 girişimci kadın eğitim alacak.

KADEM, TÜBİTAK Marmara Teknokent, Bilişim Vadisi ve KOSGEB iş birliğiyle düzenlenecek girişimcilik kampı, kadın girişimcileri desteklemeyi amaçlıyor.

İnovasyonda KadınGirişimcilik Kampına, ‘Bir Fikrim Var’ diyen tüm kadın girişimciler davetlidir.

30 Girişimci Kadına Eğitim

“6. İnovasyonda Kadın” projesinde başvuru dönemi başladı.

İlk başvuru sürecinin sonunda hakem heyetinin değerlendirmeleri sonucu kampa katılmaya hak kazanan 30 girişimci kadın, 5 gün süreyle eğitime tabi tutulacak.

50 BİN TL PARA ÖDÜLÜ VERİLECEK

11-17 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek bu kampta, ön elemeleri geçen 30 kadın girişimciye eğitim verilecek. Verilecek eğitimler ise;

 • Girişimcilik ve Start Up Ekosistemi,
 • Start Up Analizi ve Teknolojik Olgunluk,
 • Girişimcilikte Liderlik,
 • İş Fikirleri Swot Analizi,
 • İş Hukuku ve Mentörlük gibi pek çok konuda eğitim verilecek.

KADEM, TÜBİTAK MARMARA TEKNOKENT, Bilişim Vadisi ve KOSGEB iş birliğiyle gerçekleştirilecek 6.İnovasyonda Kadın Girişimcilik kampının temel eğitim başlıklarına aşağıda yer verilmiştir:

 • Girişimcilik ve Start-Up Ekosistemi: Start Up Analizi ve Teknolojik Olgunluk
 • Proje Döngüsü: Proje Yazma ve Yönetme Süreçleri
 • Finansal Yönetim: Maliyet Analizi, Finansal Tablolar
 • Girişimcilikte İş Planı: İş Planı Hazırlama, Geliştirme ve Kanvas İş Modeli
 • Markalaşma Sürecinde Uygulanacak Stratejiler: Şirket Geliştirme ve Markalaşmanın Önemi
 • İş ve Ticaret Hukuku: Fikri Mülkiyet Hakları, Patent ve Marka Tescili
 • Pazarlama: Pazarlama İlkeleri-Yönetimi, Değer Teklifi Oluşturma
 • İletişim: Etkili Sunum Teknikleri

Kamp sonunda hakem heyetinin değerlendirmeleri sonunda seçilen 5 başarılı proje sahibine (Bir yıl içinde ulusal ve uluslararası destek programlarından destek alması durumunda) 50 bin TL. para ödülü verilecek.

İnovasyonda Kadın Projesi Girişimcilik kampı sonunda ilan edilen en başarılı 5 proje, ulusal ve uluslararası resmi kuruluşlardan (KOSGEB, TÜBİTAK, UFUK 2020 veya Erasmus+) destek alması halinde 50.000 TL ödülü almaya hak kazanır.

Bilişim Vadisinde bulunan kuluçka merkezinde İnovasyonda Kadın Projesi Kadın Girişimcilik kampı 5 finalisti için bir yıl boyunca ücretsiz ofis kullanımı ve danışmanlık hizmeti verilir.

MARTEK ulusal ve uluslararası kuluçka merkezlerinde İnovasyonda Kadın Projesi Kadın Girişimcilik kampı 5 finalisti için bir yıl boyunca ücretsiz ofis kullanımı, proje yazım desteği,  patent ve fikri-sınai haklar ile yatırımcı eşleştirmeleri konusunda danışmanlık hizmeti verilir.

İnovasyonda Kadın Girişimcilik Kampı programından ödül ve destek almaya hak kazanan adaylarla ilgili süre, 5 finalistin ilan edilmesi tarihinden itibaren bir yıldır.

KADEM Kadın Girişimci 6. İnovasyon Başvuruları Nasıl Yapılır?

İnovasyonda Kadın Projesi Girişimcilik kampı başvuruları inovasyondakadin.org sitesi üzerinden yapılır.

 • Hakem heyeti değerlendirmesiyle kampa katılmaya hak kazanan 30 kadın girişimci web sitesinde ilan edilir ve kampa davet edilir.
 • Girişimciler için fikirden plana, plandan teşebbüse uzanan yolda bir platform oluşturularak bir hafta boyunca akademisyenler tarafından verilen girişimcilik, pazarlama, ticarileştirme alanlarında eğitim ve tecrübe paylaşımları gerçekleşir.
 • Katılımcılar kamp süresince fikirlerini nasıl geliştirebilecekleri ve sektörde kendilerine nasıl yer bulacakları ile ilgili de tecrübe edinir.
 • Sektörlerinde başarılı olan girişimciler tarafından tecrübe paylaşımları yapılır.
 • Girişimcilik kampı sonunda yapılan final günüyle en başarılı 5 proje sahibi ilan edilir.

Proje hakkında ayrıntılı bilgi için www.inovasyondakadin.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Verilen oy post
Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın

2