KOSGEB Kredisi

ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? (E-Devlet Üzerinden Basit Yöntem)

ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? (E-Devlet Üzerinden Basit Yöntem)

Çiftçi Kayıt Sistemi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulmuş olan bir veri tabanıdır. Bu veri tabanına çiftçilik ile uğraşan vatandaşlarımızın kaydı yapılmaktadır. Belgelerini tamamlayıp teslim eden çiftçilerimizin kayıt işlemleri tamamlanmış olup tarımsal alanda sağlanan desteklerden yararlanabilirler. Daha önceki yıllarda çiftçilik ile uğraşan vatandaşlarımız veya yeni çiftçilik ile uğraşmaya başlayan vatandaşlarımız ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? sorusu ile karşımıza çıkmaktadırlar. Bu sebeple çiftçi kayıt sistemi hakkındaki bilgileri göz önünde bulundurarak değerlendirmemize aldık.

Daha önce kaydı bulunmayan veya bu işe yeni başlayan çiftçilerimizin bu sisteme kayıtlarını yapmalarını şiddet ile öneririz. Çiftçilik işi ile uğraşan vatandaşlarımız için bu belge nüfus cüzdanı kadar önemli bir yere sahip olacaktır.. Bu belgeye sahip olan vatandaşlarımız çiftçilik alanında daha sağlam adımlar atar ve rahat bir şekilde tarımsal alanda işler yapabileceklerdir. Aynı zamanda devletin destek vermiş olduğu kredi ve teşviklerden yararlanmaya da hakları olacaktır.

Sözleşmeli Çiftçi Ailelere Yılında Hayvancılık Desteği verilecektir. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için linke tıklayınız.

ÇKS

Verilen desteklerden yararlanmak için Çiftçi Kayıt sistemine kayıt olmanız gerekmektedir.

Çiftçi Kayıt Sistemine Kayıt Nasıl Yapılır?

Ülkemizde tarım ile uğraşan vatandaşlarımızın çiftçi kayıt sistemine mutlaka kayıt yaptırmaları gerektiğini ve böylece devlet teşviklerinden de yararlanmaları gerektiğini yukarıdaki paragrafta dile getirmiştik. Şimdi ise çiftçi kayıt sistemine nasıl kayıt olmamız gerektiğinden bahsedelim. Bu sisteme kayıt olmak isteyen vatandaşlarımız 3 farklı şekilde kayıt işlemi yapabileceklerdir. Yapılacak kayıt sistemleri ise ana başlıklar dikkate alınarak maddeler halinde aşağıda yer almaktadır.

 • Arazi sahiplerinin kayıtları
 • Arazisi birinci dereceden yakınlarına ait olanların kayıtları
 • Arazi kiralayanların kayıtları

Bu maddeler doğrultusunda ilk kez kayıt yaptıracak olan çiftçilerin başvuruları esnasında mutlaka kimlik bilgilerini beyan etmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise başvuru formlarını doldurarak ilk kayıt işlemlerini kaydetmeleri gerekecektir. Ayrıca bunların yanı sıra arsa tapularının fotokopileri çekilerek tapu sicil müdürlüklerinden aslına uygundur kaşesini bastırmaları gerekecektir. Daha sonrasında ise C formu doldurulmalıdır. Bu forma ise ekilen arazilerin tapu bilgilerini ve o sene içerisinde yetiştirilmiş olan ürünlerin bilgilerini belirtmeniz gerekecektir. Formu doldurduktan sonra ekim yapmış olduğunuz arazinin bulunmuş olduğu köyün yada mahalle muhtarının veya muhtar azasının imzası gerekmektedir.

Hicar Ekenler İçin ÇKS Başvurusu

Ekim yapacağınız tarım arazisinin bir başkasına ait olması durumunda arazi sahibi ile kira sözleşmesi yapmanız gerekecektir. Kiralamış olduğunuz arazi yüz dekarın üzerinde ise muhtar onaylı değil noter onaylı bir belge olması gerekmektedir. Eğer bahsi geçen arazi yüz dekarın altında ise muhtar veya muhtar azasının imzası ile onaylanmış olan bir sözleşme yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra kiralanan arazi devlet hazinesine ait ise mutlaka defterdarlıktan veya mal müdürlüklerinden arazinin kiralanmış olduğuna dair bir belge yani kira sözleşmesinin yapılmış olması gerekmektedir. Burada çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırmak için yukarıda bahsetmiş olduğumuz aynı işlemleri yapmamız gerekecektir. Öncelikle kimlik bilgilerimizin beyanını vermeliyiz daha sonrasında ise arazi tapusunun fotokopisine aslına uygundur kaşesi bastırılarak gerekli olan formlar doldurulmalıdır. Doldurulacak olan C formuna ise ekimi yapılacak olan arazinin tapu bilgilerini ve ekim yapmış olduğunuz ürünlerin bilgilerini girmelisiniz. Daha sonrasında ise köy muhtarlarına veya mahalle muhtarlarına ve muhtar azalarına formunuzu onaylatmanız gerekecektir.

Akrabalarının Tarlalarını Ekenler İçin ÇKS Başvuru İşlemleri

Ekim yapacağınız arazi birinci dereceden akrabalarınızın ise yani eşiniz, çocuklarınız, anne veya babanıza ait ise kullanım hakkı olan muvafakatname-2 belgesini arazi sahibi olan akrabanızın doldurması gerekecektir. Bu belgeyi doldurmuş olduktan sonra kullanım hakkını almış olabilirsiniz. Bu işlemi tamamladıktan sonra tapuları tapu sicil müdürlüklerinde onaylatarak C formunu doldurmanız gerekecektir. Formu doldurduktan sonra mahalle muhtarlıklarına veya köy muhtarlıklarına onaylatmanız gerekecektir.

Çiftçi Kayıt Sistemi İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

 1. Kira kontratı
 2. Muvafakat-1
 3. Muvafakat-2
 4. Tespit Raporu
 5. Keşif Raporu
 6. Köy tüzel kişiliği arazileri kira sözleşmesi
 7. Kira ortakçılık sözleşmesi
 8. Fiili kullanım taahhütnamesi
 9. B formu
 10. Boş C formu
 11. Kira Kayıt Formu

Yukarıda belirtmiş olduğumuz belgeleri tamamlamış olduktan sonra çiftçi kayıt sistemine kaydınızı oluşturabilirsiniz. Sorgulama işlemlerinizi ise E- DEVLET üzerinden yapabilirsiniz.

ÇKS Belgesi Güncelleme Ücretleri 2020

 • 1 dönüm ve 10 dönüm arasında tarlası olanlar için 6 TL
 • 11 dönüm ile 50 dönüm arazi için 13 TL
 • 51 dönüm ile 100 dönüm arasında ÇKS yenileme ücreti 20 TL
 • 100 dönümden fazla tarla ve arazi için ÇKS güncelleme fiyatı 26 TL olarak belirlenmiştir.

Genç Çiftçi Sertifikası Nasıl Alınır? Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. murat dedi ki:

  e devletten belgeyi nasıl cıkarıriz

 2. Cks dedi ki:

  Cks belgesi almak icin yapilacak islemler

 3. Mehmet Serttir dedi ki:

  taleplere ilişkin başvuruların değerlendirme alınabilmesi için kayıt belgesi başvuru formunu tamam mı usulüne uygun bir şekilde doldurulması ve bu formüle gerekli belgelerle birlikte eksiksiz bir şekilde kayıt merkezlerinden biri iletilmesi gerekmektedir ithalat kayıt belgeleri Ekonomi Bakanlığı Tek pencere e-belge sistemi üzerinden alınabilmektedir bu sisteme giriş yapabilmek için bir dilekçe ile kayıt merkezlerine başvurulması gerekmektedir daha sonra e-belge sistemi üzerinden bilgiler usulüne uygun olarak doldurulmalıdır şayet yapılan beyanının gerçeğe aykırı olduğunu başvurularda sunulan bilgi ve belgelerle tutarsızlık bulunduğu tespit edilirse veya bu yönettiği şüphe görülürse söz konusu hususlar açıklığa kavuştu oluncaya kadar kayıt belgesi düzenlenmektedir.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!