KOSGEB Kredisi

Esnafa Kobi Nefes Kredisi Başvuruları

02.05.2020
Esnafa Kobi Nefes Kredisi Başvuruları

Esnafa geçen yıl NEFES KREDİSİ adı altında Ziraat Bankası, Halkbank gibi bankalar tarafından düşük faizler ile kredi sağlanmıştır. Kredi başvurusu, hesaplama tablosuna içerikten ulaşabilirsiniz. Geçtiğimiz yıl TOBB tarafından verilen nefes kredisinin 2020 yılında tekrarlanacağına ilişkin bir haber yayımlanmamıştır. Koronavirüs nedeniyle tekrar devreye alınan Nefes Kredisi 2020 Denizbank işbirliği hakkındaki detayları sizlerle paylaşacağız.

Nefes Kredisi Başvuru Şartları

TOBB tarafından devreye alınan Denizbank ve Kredi Garanti Fonu KGF aracılığıyla 27 Nisan 2020 tarihinden itibaren başvurularını açan NEFES KREDİSİ paketinden yararlanmak isteyen kişiler öncelikle bilmelidirler ki; TOBB Üyesi; Ticaret Odası, Sanayi Odası, Deniz Ticaret Odası ve Ticaret Borsası Üyesi olmaları gerekmektedir. Başvuruların 27 Nisan itibariyle başlayıp 31 Aralık 2021’de sonlanacağını açıklayan TOBB, kullanımı gerçekleşecek kredinin yıllık faiz oranının %7,5 olup 2020 yılında anapara ve faiz ödemesiz olarak, 2021 yılında ödenecek kredinin taksitleri 12 ay eşit olmak üzere belirlenmiştir. Ayrıca kredi kullanımında Hazine Destekli KGF Kefaleti alınabilecek ve kefalet oranı ise %80 olarak belirlenmiştir.

Nefes Kredisi Ödeme Tablosu

Kredi TutarıGeri Ödemesiz DönemToplam VadeYıllık Faiz OranıAylık Taksit TutarıKredi Kullanım Ücreti
50.0008 Ay20 Ay%7.54,579,87 TL150 TL
100.0008 Ay20 Ay%7.59,159,74 TL300 TL

Nefes Kredisi Başvurusu Gerekli Evraklar

 • Başvuracak kişinin gerçek ve tüzel kişiler için istenen belgelerde NEFES KREDİSİ ibaresi bulunması zorunludur.
 • Başvuru sahibinin T.C Kimlik kartı fotokopisi
 • Kredi Garanti Fonu Yararlanıcı beyanı
 • Kredi kullanacak kişinin bağlı bulunduğu oda ve borsadan alınan üyelik belgesi
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • İmza Beyannamesi
 • Başvuracak kişinin son 2 Yıla ait Vergi Levhası
 • İşletmesinin son 3 Yıla ait Hesap Defteri veya Bilanço ve Gelir Tablosu
 • Tüzel kişiler için son döneme ait Kurumlar Vergisi Beyannamesi

Hazine ve Maliye Bakanlığınca TOBB tarafından Denizbank işbirliği ile gerçekleşecek olan Nefes kredisi başvuruları için Denizbank şubelerine müracaat etmeniz gerekmektedir.

Hükümet Tarafından Açıklandı!

Hükumet tarafından nefes kredisi ile ilgili açıklama yapıldı. Esnaflarımıza verilecek olan nefes kredisi hakkında şu açıklamalar yapıldı;

5 Milyarlık Hacim Planlandı

Nefes kredisi için 5 milyarlık bir hacim planlanmış. Bir sürü laf söyledik, KOBİ’ler istihdamın çoğunu alıyor, kredilerden de çok az alıyor dedikten sonra 5 milyar olur mu? Bu işin kredi hacmini 7,5 milyara çıkarıyoruz. Getir bir ay sonra taksiti öde diyorlar, böyle bir şey olur mu. Onun için de 6 ay ödemesiz çıkardık. Ana para ödeme 6 ay sonra başlayacak. Geçen yıl nefes kredisi kullandırdık, bu kredinin dönüşü Türkiye ortalamasından 10 kat daha fazla. Hiç batak yok, çünkü KOBİ’ler sağlam.

Yüzde 7,4’lük büyümenin arka planı var. Birçok tedbir aldık. Çünkü 2017’nin zor geçeceğini biliyorduk. Efendim Türkiye bu işin içinden zor çıkar, şöyle olacak böyle olacak, ekonomi üzerine moral bozucu söylemler… Bunların hepsi tanıdık sesler, tanıdık yüzler. Şartlarımızın çok kolay olmadığını biliyoruz. Türkiye ekonomisi sürdürülebilir büyümeye devam edecek.

“KOBİ’lerin nefes almalarını sağlayacak imkan veriyoruz”

2. nefes kredisini yapıyoruz. Attığımız bu adımla küçük ve orta büyüklükteki işletmelerimize daha büyük hedefler için nefes almalarını sağlayacak imkan veriyoruz. TOBB Başkanı’na ve yurfun her tarafındaki üyelerine, ayrıca Ziraat Bankası, Halk Bank, Vakıf Bank, Ziraat ve Vakıf Katılım ile Denizbank’a teşekkürlerimi sunuyorum.

“7,4’lük büyümenin arkasında KOBİ’ler var”

KOBİ’lerin sesi fazla çıkmıyor, sessiz sedasız üretiyorlar. 7,4 büyümenin arkasında KOBİ’ler var. Yatırımların yarıdan fazlasını onlar yapıyor. Kredilere bakıyoruz, durum pek de öyle değil.

-KOBİ’ler için ne yapsak azdır, fazlasıyla hak ediyorlar.

Kobi’lere KGF Esnaf Nefes Kredisi Başvuruları Başladı!

TOBB, KGF, Denizbank, ve Ziraat Bankası tarafından gerçekleştirilen proje ile KOBİ’lere düşük faizli kredi kullandırma projesi başladı. Nefes kredisi başvurusu ile esnafımıza verilen krediye tüm esnaf ve sanatkarlar ve KOBİ’ler başvuruda bulunabiliyorlar. Üstelik bu projede KOSGEB’de olduğu gibi, evrak doldurmak, e-kobi veya beyanname verme zorunluluğu da yok. En iyi Kobi bankası hakkında bilgi almak için linke tıklayarak içeriği inceleyebilirsiniz.

Geçtiğimiz yıl  esnaflarımız nefes kredisi başvurusu yaparak, senelik yüzde 9,90 faiz oranı ile 1 yıllık vade ile krediden yararlanabiliyorlar. Yıllık 9,90 faiz oranı aylık 0,82 civarında bir faize denk gelmektedir. Bu faiz oranı şuan itibariyle Kamu bankalarının tüketiciye verdiği en düşük faizli konut kredisinin dahi altında bir faiz oranıdır.

Hangi Bankalar veriyor;

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank,
 • Ziraat Katılım,
 • Vakıf Katılım

Nefes Kredisi Ziraat Bankası

Girişimci Kobilerimize güçlü bir ses Ziraat’ten nefes sloganıyla nefes kredisi Ziraat’te..  Bu kredi faizsiz esnaf kredisi çekemeyenler için nefes aldıracak bir proje olup, ihtiyaç sahibi olan tüm esnafların nefes kredisi başvuru sayfasından başvurularını tamamlanmaları tavsiye edilmektedir.

Nefes Kredisi Ziraat Bankası

Nefes Kredisi Ziraat Bankası

Nefes Kredisi Veren Bankalar Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Nefes kredisi başvurusu yapacak olan esnaflarımızın öncelikle TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) üyesi olması gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahibi esnafların KOBİ olmaları şarttır.
 • Kredinin 250 lira dosya masrafı,
 • 250 lira KGF başvuru ücreti bulunmaktadır.
 • Esnafa nefes kredisi en fazla 150 bin lira kullanılabilir.
 • KGF’ye ödenecek olan 250 liralık başvuru ücreti nefes kredisi çekecek esnaftan peşin olarak tahsil edilir ve kredi çıkmasa da bu para esnafa geri iade edilmez. Diğer 250 lira ise kredinin teslimi esnasında tahsil edilir. Ayrıca kullanılan kredi için Kredi Garanti Fonunca %0,5 oranında komisyon ücreti tahsil edilir.
 • Her esnafa veya KOBİ’ye bir defa nefes kredisi verilir. Başvurusu reddedilen esnafımız, maddi durumunu düzelterek, tekrar esnafa nefes kredisi başvurusu yapabilecektir.
Nefes Kredisi Veren Bankalar Başvuru Şartları Nelerdir?

Nefes Kredisi Veren Bankalar Başvuru Şartları Nelerdir?

Nefes Kredisi Son Başvuru Tarihi

Esnafa nefes kredisi geçtiğimiz yıllarda zor durumda olan esnaflara çare olmuştu. Yeni yılda  esnaf ve  küçük işletme sahiplerine özel kredi imkanlarının sağlanıp sağlanmayacağı ilerleyen tarihlerde netleşecektir.

Nefes kredisinden kimler faydalanamaz?

Üye dahi olsalar, döviz büfeleri, eczaneler, kooperatifler, faktoring kuruluşları, koop.ler ve müşavirler nefes kredisi başvurusu yapamazlar. Başvuru için KOBİ ve esnafların üyelik belgeleri ve diğer kredi başvuru belgelerini doldurarak Esnafa nefes kredisi başvuru sayfası üzerinden veya bankalara şahsen başvurarak başvuru işlemi yapabilirler.

Nefes Kredisinin başvuruları bitmiş olup 2020 yılında verilip verilmeyeceği bilinmiyor. Bakanlık tarafından net bir açıklama geldiğinde sizler ile paylaşacağız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 20 YORUM
 1. Kaan MEL dedi ki:

  Tabii kobiler ülkemizin şirketleri müzikleri şirketlerinin %99’luk olan hürriyetinden şirketler geçen yıl kobi’ler için en önemli mevzu zaten işletme kredisi ve bu konuda geçen yıl kredileri ile kobi’lere ciddi bir nefes alma imkanı oldu.

 2. ALİ GEZGÖR dedi ki:

  başvurduk herhangi bir sıkıntımızda yok ama hala bankam giriş yapamadığını söylüyor belkide bizleri kandırmak için denilen birşeydi

 3. Ali dedi ki:

  Arkadaşlar başvurdum bende ne zamana belli olur acaba

 4. necip dedi ki:

  bu kredi işi düzgün olup sicil temiz olanamı veriliyor? yoksa işi piyasa şartları yüzünden bozulmuş yaşama savası veren banka gecikmesi olanamı veriliyor?

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!