KOSGEB Kredisi

İşe Devam Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

02.05.2020
İşe Devam Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

3 kamu bankası İşe Devam kredi desteğini devreye aldı. İşe devam işletme kredisi personel sayısında azaltma yapılmaması ön koşuluyla 6 ayı ödemesiz, % 7,5 faizle kredi verilecek. 3 kamu bankası Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından Ekonomik İstikrar Kalkanı program paketlerinden sonra bir adım daha öteye taşıdılar ve kurumsal ve ticari ölçekteki firmalara işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla İşe Devam Kredi Desteğini hayata geçirme kararı aldılar. Kamu bankalarının öncülük ettiği İşe Devam Kredi desteğine Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım da katıldı.

İşe Devam Kredi Desteği Müjdesi

Koronavirüs’ le mücadele de ilk günden itibaren karşı tüm kurumlar ve imkanlar ile vatandaşların yanında yer alan devletimiz aldıkları tüm tedbirlerle ve ekonomik destek paketleriyle vatandaşlarımızı bu krizin etkilerinden korumaya devam edecektir. Çalışma ve sosyal hayat, sağlık, sanayi, ticaret, maliye, bankacılık sektörlerinde ve alanlarında aldıkları tüm tedbirleri Ekonomi kalkanı destek paketi ile hayata geçirmişti. Pakette yer alan maddeler teker teker yasalaşarak hayata geçirilerek sosyal devlet kavramına uygun olarak tüm vatandaşların bu krizi atlatmaları ve olumsuz etkilenmemeleri amaçlanmaktadır. Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan koronavirüs toplantısından sonra kamuoyuna paylaşılan Ekonomik İstikrar Paketinde esnafların ve vatandaşlarının bankalara olan kredi borcu ödemeleri erteleme kararından sonra Halk bankası esnaflara 25 bin liralık nakit kredi desteği vereceğini açıklamıştı. Finansal İstikrar paketinde yer alan kredi borcu ertelemeleri 3 ay olarak belirlenmiş önümüzdeki 3 ay boyunca vatandaşları kredi ödemelerini öteleyerek bu süreçte rahatlık sağlanmıştı. Bunun yanında Halk bankasının öncülük ettiği Finansal İstikrar Destek paketinin ardından diğer kamu bankaları ile birlikte özel bankalar da teker teker destek kampanyalarını devreye almıştı.

Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında İş’e Devam Desteği Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım öncülüğünde tüm esnaflara verilmek üzere 26 Mart 2020 tarihi itibariyle hayata geçiriliyor.

Maliye ve bankacılık alanlarında Korona ile mücadele kapsamında bankalar tarafından açıklanan destek paketleri her geçen gün bir adım daha öteye taşınmakta ve bankaların kampanyaları açıklanmaktadır. Kamu bankalarına verilen talimatlar doğrultusunda hazırlanan paketler ile esnaf ve Kobilerin nakit sıkıntılarına çözüm aranmakta ve gerekli destekler bankalar aracılığıyla sağlanmaktır. 3 kamu bankasının öncülüğünde Kobilere ve esnafların işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla devreye alınan işe devam kredi desteği de bankaların bu süreçte esnaf ve Kobiler’e sağlayacağı desteklerin devamı niteliğindedir.

Salgından olumsuz etkilenen başta Kobilere tüm esnaflara 6 ay geri ödemesiz 36 ay vadeli olarak kullandırılacak olan İş’ e devam Kredi Desteği limitleri

KOBİ- KOBİ dışı işletmeler bazında kredi limitleri ise: Yıllık cirolara göre kullandırılacak azami kredi tutarları aşağıdaki gibidir;

 • 0-25 Milyon TL ciro sahibi Kobilere en yüksek kullandırılacak Kredi Tutarı 12.500.000 TL
 • 25-125 Milyon TL ciro sahibi Kobilere en yüksek kullandırılacak Kredi Tutarı 62.500.000 TL
 • 125 Milyon TL üzeri ciro sahibi Kobilere en yüksek kullandırılacak Kredi Tutarı 125.000.000 TL

26 Mart 2020 tarihinden itibaren başvurular kabul edilmeye başlanacaktır.

İşe Devam Kredi Desteği Şartları Nelerdir?

 • Sektör ayırımı yapılmadan tüm kobi ve kobi dışı işleteme sahiplerine verilecek.
 • Tek şart şubat sonu itibarıyla çalışan sayısında azaltma yapılmaması (Destek ile işsizliğin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.)
 • Nakit sıkıntısı yaşayan ve teminat eksikliği olan firmaların kredi alabilmesi için KGF kefaleti sağlanacak. (KGF desteği 25 milyardan 50 milyara çıkarılmıştı)
 • İşe Devam Kredi desteği 6 ay anapara ve faiz ödemesiz olacak.
 • İşe Devam Kredinin vadesi 36 ay, yıllık faizi ise % 7.5 olarak belirlendi.
 • İşe devam kredi desteği geri ödeme planında ilk 6 aylık sürede anapara ve faiz ödemesi alınmayacaktır.

İş’e Devam Kredi Desteği Başvuru Tarihi

Tüm esnaflara sektör ayrımı yapılmaksızın Ziraat Bankası Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankaları tarafından verilecek olan İşe devam kredi desteği almak isteyen firmalar kobiler “İşe Devam Kredi Desteği” başvurularını 26 Mart 2020 tarihi itibariyle Vakıfbank, Ziraat Bankası ya da Halk Bankası şubelerine yapabilecekler.

Esnaflara Korona Kredi Destekleri

 1. Esnaflara, Kobiler ve işletme sahiplerine bu süreçte destek kampanyaları devreye alınarak ekonomideki sorunların aşılması hedeflenmektedir.
 2. İşletme finansman Desteği ile 6 ay ödemesiz , 36 ay vadeli 25 bin limitli kredi imkanı Halk bankasının verdiği bir destekte geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı.
 3. Halk bankası 3 ay ödemesiz dönemli 12 ay vadeli 25 bin lira limitli esnaf kart desteği de verilecek ve bankalara olan kredi ödemeleri Haziran ayı sonuna kadar ertelenebilecektir.
 4. Yine esnaflara personel maaş gideri kadar ilave kredi limiti imkanı tanınacaktır.
 5. Nakit akışı bozulan firmalara gerektiğinde ilave finansman desteği verilecektir.
 6. En son açıklanan İşe Devam Kredi Desteği de işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hayata geçirilecektir.

TBB İki Destek Kredisi Daha Verileceğini Açıkladı

İşe devam kredisi desteğinin yanında TBB tarafından yapılan basın açıklamasıyla iki kredi desteği daha devreye alındı. Ekonomik İstikrar destek kredisi ve Çek Ödeme Destek Kredisi olarak Tüm Kobilere verilecek olan kredilerin limitleri ve şartları aşağıdaki gibidir;

Ekonomik İstikrar Kalkanı Destek Kredisi

Türkiye Bankalar Birliği iki destek kredisini devreye aldığını bildirdi. Bankacılık sektörünün Korona salgınından ekonomik olarak olumsuz etkilenen kurumsal ve ticari müşterilere iki kredi paketi uygulamaya aldığını bildirdi.

KOBİ’ler olmak üzere kurumsal ve ticari müşterilerin işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 25 milyon liraya kadar Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği,  kesilmiş çeklerin ödenebilmesi için 10 milyon liraya kredi çek ödeme destek kredisi verilecek.

Kredi desteğini kullanacak Kobilerin şubat ayı sonu itibarıyla personel sayılarında kredi vadesi boyunca azaltma yapmamaları ön şartıyla teminat eksiği bulunan müşterilerin krediye erişim imkanı için Hazine destekli KGF kefaleti desteği ile toplam 12 ay vadeli ve yıllık % 9,5 faizli olacak şekilde kullandırılacak.

Yıllık Ciro (TL)Azami Kredi Tutarı (TL)
0-25 milyon5 milyon
25-125 milyon25 milyon
125 milyon üzeri50 milyon

Çek Ödeme Destek Kredisi

TBB tarafından yapılan açıklamaya göre; KGF desteğiyle, kesilmiş çeklerin ödenebilmesi için 10 milyon liraya kredi kullandırılacağı açıklandı. Genel işletme sermayesi desteği için ise ciroya bağlı olarak 25 milyon liraya kadaR İş’ Devam Kredisinin yanında verilecek olan Çek Ödeme Kredisinin de vadesi 12 ay faizi yüzde 9.5 olarak verilecek.

Korona tedbirleri kapsamında bankalar tarafından açıklanan Finansal istikrar destek kampanyalarının yanında Halkbankasından  İşletme finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla iş’ e Devam kredisi desteği devreye alınmıştı. Yine Hazine destekli Kredi Garanti Fonu kefaletiyle başta KOBİ’ler olmak üzere kurumsal ve ticari müşterilerin, düzenledikleri çekleri ödeyebilmeleri amacıyla 10 milyon liraya kadar Çek Ödeme Destek Kredisi kullandırılacak.

Çek Ödeme Destek Kredisi KOBİ ve KOBİ dışı işletmeler bazında azami kredi tutarları;

Yıllık Ciro (TL)Azami Kredi Tutarı (TL)
0-25 milyon1 milyon
25-125 milyon5 milyon
125 milyon üzeri10 milyon

Çek ödemesi için 10 milyon liraya kadar 3 ay anapara ve faiz ödemesiz olmak üzere vadesi 12 ay faizi % 9.5 yıllık maliyet oranı ile Kobilere kullandırılacaktır

Sektör farkı olmaksızın, Korona virüs salgından ekonomik olarak olumsuz etkilenen kurumsal ve ticari müşteriler her iki kredi paketine de başvurabileceklerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!