KOSGEB Kredisi

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama Aracı (ONLİNE ROBOT)

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama Aracı (ONLİNE ROBOT)

Yeni bir iş için ya da hali hazırda bulunan mevcut işletme için krediyi esnaf kefaletten kullanmaya karar verdiniz. Öncelikle esnaf kefaletten kullanılacak olan kredinin türe göre kredi limitlerinin değişlik gösterdiğini belirtmiş olalım. Kredinin faiz oranları 2020 yılı için tek bir oranda olup geçtiğimiz yıllarla baktığımızda 5 yıl için çekilen kredilerin faiz oranı 1 yıl için çekilen faiz oranından farklı olmaktaydı. Bu yıl tek bir faiz oranı ile kredinin vade sayısı fark etmeksizin esnaf kefaletten yıllık %4,5 faiz oranı üzerinden krediler hesaplanıyor. . Küçük esnaflardan bakkal, manav, kasap, market, şarküteri gibi işletme sahipleri için acil paraya ihtiyaç olduğunda verilen işletme destek kredisi, ticari araçlar için işyerine araç alım finansmanı amacıyla kefalet kooperatifinden uygun şartlar dahilinde para çekebilirsiniz. Yüzde 0,37 faiz oranı ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinden kullanılacak olan kredi hesaplaması ve esnafa yönelik kredilere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Hazine Destekli Esnafa Destek (Koronavirüs)

Korona virüs ile mücadele kapsamından geliştirilen desteklerde esnafa yönelik desteklerde faaliyete geçirilmiş durumda. Halkbank her zaman esnafın yanında olmaya devam ettiği gibi korona virüs sürecinde de desteklerini sunmaya devam ediyor. Halkbank 25 bin TL’lik Esnafa Destek Paketi yanında İşe Devam Kredi Desteği ile esnafların bu zor günlerde yanında. Bu iki destek hakkında detaylı bilgiye aşağıda ulaşabilirsiniz.

1-) 25 Bin TL Esnaf Destek Paketi

Korona virüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerde esnafların ekonomik anlamda bu süreci en az hasarla atlatmaları için başta kamu bankaları olmak üzere bir çok özel banka geçtiğimiz günlerde destek paketlerini teker teker açıklamıştı. Destek paketlerini kamuoyuna duyuran ilk açıklama Halk bankasından gelmiştir. Bankaya olan talepleri sonrasında Halk bankasına ait kredi borçları 3 ay süreliğine erteleneceğini duyurmuştur. Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için geçerli olacak anapara ve faiz ödemelerinin ertelenmesi haricinde Halk bankası her zaman olduğu gibi bu zorlu korona virüs sürecinde de esnaflarının yanında olacağını belirtip 24 Mart tarihinde esnaflara yönelik nakit ve kart desteği olacak şekilde finansman desteği sunmaktadır. Halkbank, esnaf ayrımı yapmadan 25.000 TL nakit destek ve 25.000 TL kart desteği yapmaktadır.

25.000 TL limitli, 6 ay anapara ve faizsiz ödemesiz dönemli, 36 ay vadeli, yüzde 4.5 faiz oranları ile KOBİ’lere personel çıkarmama ön koşulu ile sunulan Esnaf destek kredisi başvurularında istenen belgeler ise;

 • Kimlik belgesi
 • İşletmeye ait vergi levhası
 • Esnaf oda kayıt belgesi zorunluluğu olmadan online olarak sorgulama yapıldıktan sonra işletme sahiplerinin bu belgeler ile birlikte talep etmeleri halinde  kullandırılacaktır.

Halkbank Paraf Esnaf kartın ayrıcalıkları ise; 25.000 TL limitli olarak ilk 3 Ay ödemesiz dönemli olarak 12 Aya varan taksitlendirme imkanı ile işletme sahiplerinin nakit akışlarını düzenli bir şekilde yapmaları amacıyla kullandırılacaktır. Paraf kart sahibi işletme sahiplerine taksitli ve vadeli işlem avantajının yanında anlaşmalı tedarikçilerde özel limit imkanı da sunulacaktır.

İşletme ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Halkbank tarafından tüm sektörlerdeki firmalara sunulan esnaf kredisi başvurular da Halkbank şubelerinden veya halkbankkobi.com.tr internet sitesi üzerinden açılan Esnaf Kredisi İstiyorum sekmesi üzerinden yapabilecektir.

 • Kredi limiti: 25 bin TL
 • Vade sayısı: 36 ay
 • Faiz oranı: %4,5
 • Aylık taksit: 735,66 TL

2-) Halkbank İşe Devam Kredisi

Kamu bankaları öncülüğünde Korona virüs ile mücadele kapsamında başlatılan İşe devam kredi destek paketini Halk bankası da sağlamaktadır. Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbirleri doğrultusunda Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım tarafından verilecek olan işe devam kredisi firmalara işsizliğin önüne geçmek amacıyla işçi çıkartmamaları ön koşulu ile kullandırılan yıllık % 7,5 faiz oranlı işletme finansman desteği kredisidir.  Kredi desteği 6 ay anapara ve faiz veya kar payı ödemesiz, toplam 36 ay vadeli ve yıllık % 7.5 faiz oranları ile sunulacaktır. Başvuruları 26 Mart tarihinden itibaren alınacaktır. Nakit sıkıntısı olan ve krediye erişimde teminat eksikliği bulunan firmaların, krediye erişimi için Hazine Destekli KGF Kefaleti  de sağlanabilecektir.

YILLIK CİRO (TL)AZAMİ KREDİ TUTARI (TL)
0-25 Milyon12.500.000 TL
25-125 Milyon62.500.000 TL
125 Milyon ve üzeri125.000.000 TL

Bankaların KOBİ Kredisi Güncel Faiz Oranları

Esnaflara özel bankaların sunmuş olduğu esnaf kredisi güncel faiz oranları ile birlikte 36 ay vadeli 20 Bin TL kredi tutarı hesaplamaları aşağıdaki tabloda görüldüğü gibidir:

BankaFaiz     Aylık ÖdemeToplam Geri Ödeme
Yapı Kredi%1,38716,92 TL26.209,12 TL
İş Bankası%0,98667,62 TL24.319,32 TL
ING%1,19693,25 TL25.157,00 TL
Finansbank%1,20694,48 TL25.201,28 TL
Akbank%1,18692,01 TL25.312,36 TL
Garanti%1,41720,70 TL26.720,20 TL
Denizbank%1,59743,62 TL27.170,32 TL
Albaraka%0,94662,80 TL23.860,80 TL

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri

Esnaf ve sanatkarlarımızın düşük faizle kredi alabilmeleri konusunda da kooperatif kendilerine destek olmaktadır. Kooperatif ortaklarına devlet tarafından verilen kaynakların bilinçli kullanılması yönünde de tembihlerde bulunmaktadır. Ülkemizde hemen hemen 1,5 milyon civarında esnaf ve sanatkarımız bölgelerinde bulunan kooperatiflerin ortağı olmuştur. Şu an itibari ile Türkiye genelinde 930 adet kooperatif bulunmaktadır. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinin esnaflara kullandıracağı esnaf kredisi, özetle işletme sahiplerine verilen ayrıcalıklı ticari kredi çeşidi olmaktadır. Esnaf kredisinin diğer banka kredilerinden daha çok tercih edilmesi nedenleri ise kredi limitinin yüksek olması, uzun vadeli aynı zamanda uzun vadeye göre düşük faizli ve geri ödemelerinin 3 ayda bir gerçekleşmesi böylelikle ticari işletmesi bulunan kişilerin ESKKK kredi başvurusuna kolaylıkla başvurabiliyor. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinden alınacak kredi vergi levhası bulunan her esnafa verilmektedir. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri tarafından verilen krediler şunlardır:

 • İşletme kredisi: İşyerinin birçok alanında kullanılabilir. Esnaf ve sanatkarların hammadde ve döner sermaye ihtiyaçları için kullandırılan kredi türüdür. İşletme kredisi limiti ise en fazla 200.000 TL‘dir. 
 • Taşıt alım kredisi: Esnaf ve sanatkarlara kullandırılacak  sıfır kilometre araç (otomobil, kamyon, kamyonet, otobüs, minibüs vs.) alımları için kullandırılacak bir kredi ürünüdür. Kredinin vade sayısı 84 ay ve kredi limiti ise 500.000 TL‘dir.
 • İşyeri alımlarına yönelik krediler: Esnaf ve sanatkarlarımızın toplu iş yeri ve münferit alımlarına yönelik olarak verilen kredilerdir. Kredi tutarı, iş yerinin ekspertiz değerinin yüzde 75′ i oranını aşamamalıdır. Kredinin maksimum limiti 500.000 TL, vade sayısı ise 10 yıldır. 
 • Eşit taksitli işletme kredisi: 200.000 TL limitli kredinin vade sayısı 1 – 2 yıl 
 • İskonto kredisi: Vade sayısı 1-9 ay olmakta ve kredi limiti 200.000 TL.
 • Taşıt onarım kredisi: Aracın bakımı ve onarımı için verilir. Kredinin limiti 200.000 TL, vade sayısı ise 1- 9 ay arasıdır. 
 • Servis aracı ve kamyonet yenileme kredisi: 200.000 TL. limitli olup, 5 yıl vadesi bulunmaktadır.
Kooperatif tarafından verilen krediler

Kooperatif tarafından verilen krediler

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? 2020

Esnaf ve sanatkarlarımızın verilen kredilerden yararlanmaları için Halkbank görevlendirilmiştir. Bu kredilerden yararlanmanın ilk koşulu kooperatife ortak olmak olacaktır. Kredi kullanım şartlarını taşımanız halinde kredi talebi için ortağı olduğunuz kooperatife yazılı bir dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir. Esnaf Kefalet Kooperatifleri Yönetim Kurulu tarafından yapılan kredi başvuruları incelenmekte ve 15 gün içinde olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanması için Halk bankasına başvuru iletilir. Şayet yönetim kurulu tarafından verilen karar olumlu ise ortağın mali durumu hakkında bir inceleme başlatılacaktır. Aslında kredi onayının iki aşamadan müteşekkil olduğunu söylemek daha doğru olacaktır. Kredi, banka kanalı ile verildiğinden dolayı talebinizin önce kooperatif tarafından sonra da banka tarafından onaylanması gerekecektir. Kooperatif tarafından mali durumunuz incelendikten sonra kredi kullandırılacak tutar belirlenecektir. Kooperatif tarafından mali durum ile ilgili yapılan istihbaratın sonuçları raporlanacak ve bir bülten düzenlenecektir. Kefalet haddi hesaplandıktan sonra ortağın kredilendirilmesi için bankaya başvuru yapılacaktır.

Kooperatif tarafından ortaklarının kredi başvuruları bankaya iletilmektedir. Banka esnafın kredi skoruna bakarak kredi başvurusunu inceleyecektir. Şayet ortağın kredi almasına mani olacak herhangi bir durum yoksa ortak kredilendirilecektir. Ancak istihbaratın olumsuz sonuçlanması durumunda banka tarafından kredi başvurularının reddedilmesi gibi bir durum söz konusu olacaktır. Bu kapsamda evraklar bankaya gitmeden önce internet üzerinden esnaf kredi notu sorgulama işlemi yapmanız mümkün olmaktadır.

 1. Halk bankasına veya Esnaf Kefalet kooperatife başvur!
 2. Bankaya başvurursan kooperatiften görüş alınsın. Kooperatife başvuru yaparsan evrakların incelensin görüş ile birlikte bankaya gönderilsin.
 3. Genelde önce kooperatife başvuru kabul edilmektedir. Kooperatife başvuru yapıldıktan sonra kredi almak için 6 ay beklemek gereklidir.
 4. Sonuç olumsuz olursa tarafına tebliğ edilir.
 5. Eğer olumlu olursa gerekli imzaları attıktan sonra kredin hesaba yatar.

Esnaf Kefalet Ortaklık Şartları Nelerdir?

Faizsiz kredilerden yararlanmak için ilk şart kooperatif ortağı olmaktır. Ortaklık şartları ise aşağıdaki gibidir;

 • Esnaf ve sanatkar olman ilk şarttır.
 • Medeni haklardan yasaklı olmamalısın.
 • Esnaf ve sanatkar sicil kaydının olması gerekmektedir. (6 ay süre geçtikten sonra kredi başvurusu yapabilirsiniz.)
 • Başka yerde ki kooperatiflerden birine üye olamazsın. Herkes sadece bir kooperatife üye olabiliyor.
 • Esnaf kefaletin bulunduğu bölgede esnaf olmalısın.
 • Vergi levhasını sunup aktif esnaf olduğunu kanıtlaman gerekiyor.
 • Başvuru tarihinden 5 yıl öncesine kadarlık süreçte Kosgeb’de dahil herhangi bir kamu kurum ve kuruluşundan hibe desteği almamış olunması gereklidir.

Eğer bu şartların tümünü taşıyorsan üyelik Aidatını da hazırlayıp kooperatife başvurmalısın.

Esnaf Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Kooperatife Ortak Olmak İçin Talep Edilen Belgeler

Başvuru şartlarını taşıyanların ikamet ettikleri ya da faaliyet gösterdikleri bölgede bulunan kooperatiflere başvurması gerekiyor. Başvuru sürecinde esnaf ve sanatkardan aşağıdaki belgeler talep ediliyor;

 1. Vergi levhasının aslı
 2. T.C. kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi
 3. Esnaf sicil belgesinin aslı
 4. Oda kayıt belgesinin aslı
 5. Adres bilgisinin yer aldığı vukuatlı nüfus kayıt örneği
 6. Son 6 ay içerisinde çekilmiş 3 adet vesikalık fotoğraf ile birlikte ortaklık başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kooperatif Ortağı Olmak İçin Başvuru Adımları

Öncelikle şartları taşıyorsanız, yukarıdaki belgeler ile birlikte ikamet ya da faaliyet gösterdiğiniz yerin adresine göre bağlı olduğunuz bölgedeki kooperatife gidiniz. Başvurunuz yönetim kurulu tarafından detaylı olarak incelenecektir. Şayet kooperatif ortaklık ana sözleşmesine yazan şartlara uyduğunuz ve burada yer alan hükümleri kabul ettiğinize dair bir dilekçe yazarsanız yönetim kurulu tarafında başvurunuz incelenecek ve 15 gün içerisinde cevap tarafınıza iletilecektir. 

Ortaklık İçin Talep Edilen Belgeler

Ortaklık İçin Talep Edilen Belgeler

Kararın olumsuz olması durumunda tarafınıza gerekçeli olarak sebep belirtilir. Ancak karar olumluysa 1 ay içerisinde taahhütnameyi imzalamanız gerekmektedir. Daha sonra koop. mali yapısı dikkate alınarak yüzde 1 ile yüzde 5 oranlarında bloke sermayesi için bankanı bloke sermaye hesabına ücret gönderilmesi gerekmektedir. Kredi aşamalarından sonra bu bloke tutarı tarafınıza iade edilmektedir.

Bu aşamalardan sonra kredi talebiniz kredi vermeye yetkili olan Halkbank şubelerine iletilecektir. Banka tarafından başvuru sahibinin adına bir tahkikat başlatılacaktır. Yapılan incelemelerden sonra şahsın kredi çekmeye engel herhangi bir durumunun bulunmaması halinde kredilendirilecektir. Ancak daha sonra şartların taşınmadığı tespit edilir ya da ortaklığa aykırı hareket edilirse, şahsın ortaklıktan çıkarılma yetkisi de bulunmaktadır. 

Faizsiz Esnaf Kefalet Kredisi 2020

Kooperatif, devlet ortaklığı ve Halkbank aracılığı ile faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Aslında bu kredi Halkbank’ındır. Unutulmaya yüz tutmuş meslek kollarında faaliyet gösteren, ustalık belgesine sahip olan ya da genç girişimci olmak isteyenlere devlet destekli olarak faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır.

1. Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslek Kollarına Sıfır Faizli Kredi

El dokumacılığı, çini, çömlek yapımı, bakır işlemeciliği, çini ve çömlek yapımı, kaşıkçılık, sedef kakma, ahşap oyma işleri, semercilik, bastonculuk, çarıkçılık, oyacılık, yemenicilik gibi Gelir Vergisi Kanunu’nda unutulmaya yüz tutmuş meslek kolları arasında sayılan bu iş kollarında faaliyet gösteren ve Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi sahibi olanlara faizsiz kredi verilmektedir.

2. Ustalık Belgesine Sahip Olanlara Faizsiz Kredi 

Mesleki Eğitim Kanunu dahilinde 1 yıldır ustalık belgesine sahip olan ve yine son 1 yıldır belgesi ile kendi namına kurduğu işyerinde faaliyet gösteren esnafımıza faizsiz kredi verilmektedir.

3. Genç Girişimcilere Faizsiz Kredi

KOSGEB girişimcilik programlarını tamamlayarak belge alan, ancak kurum tarafından verilen hibe ve desteklerden yararlanmamış olan, 30 yaşını doldurmamış gençlere yönelik olarak 100 bin TL’ ye kadar faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır.

Bu 3 kredi başlığı devlet destekli olarak sağlanmakta ve faizsiz olarak verilmektedir. Bu başlıklar dışında TESKOMB kefaletiyle faizsiz kredi verilmemektedir. Ancak verilen kredilerin faiz oranları piyasa değerinin oldukça altında bulunmaktadır.

Faizsiz Kredilerden Yararlanma Koşulları Nelerdir?

Geçmiş yıllarda verilen esnaf kredileri Halkbank tarafından yapılan açıklama neticesinde 2020 yılında da verilecektir. İşletmelerin finansman ihtiyaçlarının sağlanması için verilen bu kredilerin müracaatlarını kooperatif ortağı olanlar bağlı bulundukları bölgelerde faaliyet gösteren kooperatiflere, ortak olmayanlar ise Halkbank şubelerine yapabilirler.

Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslek Kollarında Faaliyet Gösterenlere Verilecek Olan Kredilere Başvuru Şartları

 1. Kanunda yer alan meslek kollarında faaliyet gösterilmesi (Dayanak: Gelir Vergisi Kanunu madde 9)
 2. Esnaf Muafiyet Belgesine sahip olunması
 3. Son 5 yıldır, krediye başvurduğunuz tarih esas alınmak sureti ile devlet ya da herhangi bir kamu kurumu tarafından verilen faizsiz kredi ya da hibelerden yararlanmamış olmak gerekmektedir. KOSGEB tarafından verilen krediler kapsam dışındadır.
Unutulmaya yüz tutmuş meslek kolları

Unutulmaya yüz tutmuş meslek kolları

Ustalık Belgesine Sahip Olanlara Verilecek Kredilere Başvuru Şartları

 1. Ustalık belgesine sahip olunması (Dayanak: 3308 Mesleki Eğitim Kanunu)
 2. KOSGEB dışında son 5 yıl içerisinde herhangi bir kamu kurumundan faizsiz kredi ya da hibe almamış olmak
 3. İşletmenin başvuru sahibi adına kurulması
 4. İşletmenin son 1 yıldır aktif olarak faaliyet gösteriyor olması
 5. Ustalık belgesinin en az 3 yıllık olması 
Ustalık Belgesine Sahip Olanlara Verilecek Kredilere Başvuru Şartları 

Ustalık Belgesi örneği

Küçük Esnaflar Esnaf Kefaletten Kaç Para Çekilebilir?

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri tarafından kredi paketleri oluşturulmuştur. Konularına göre kredi üst limitleri farklılık göstermektedir. Faiz oranları ve limitler esnaf ve sanatkarların kullanacağı kredi konusuna göre değişiklik gösterecektir. Şahıs şirketi sahibi olup da kredi kullanmak isteyenlere 5 yıl vadeli olarak ve 200 bin TL üst limitli kredi imkanı sunulmaktadır.

Kredi KonusuKredi üst limitiBelirlenen vade
İşletme kredisi200 bin TL1 yıl ile 5 yıl arasında
Taşıt alım kredisi500 bin TL84 ay (7 yıl)
İşyeri alımına yönelik krediler500 bin TL120 ay (10 yıl)
Aylık eşit taksitli işletme kredisi200 bin TL12 ay ile 24 ay
İskonto Kredisi200 bin TL1 ay ile 9 ay
Şoför esnafına taşıt onarım kredisi200 bin TLİşletme: 1 yıl ile 5 yıl

İskonto: 1 ay ile 9 ay

Servis aracı yenileme kredisi200 bin TL5 yıl (60 ay)

Tabloda kredilerin üst limitleri ve vadeleri gösterilmektedir. Belirlenen üst limitlere kadar kredi kullanabilirsiniz. Geri ödemeler 3 ayda bir yapılmaktadır.

ESKKK Başvurularında Hazırlaması Gereken Evraklar

Ortaklık başvurusunun yapılmasının ardından bu belgeler ile bağlı bulunduğunuz kooperatiflere giderek kredi başvurularınızı yapabilirsiniz.

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi (2 nüsha)
 • Vergi levhasının fotokopisi (2 nüsha)
 • Şoför esnafı için araca ait ruhsat
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak olan gelir belgesi
 • Esnaf sicil belgesi (2 nüsha)
 • 4 adet vesikalık fotoğraf
 • İkametgah belgesi
 • Koop. ortaklık beyannamesi
 • Oda faaliyet belgesi (2 nüsha)
 • Muhasebeden alınacak olan hesap özetleri (2 nüsha) ile birlikte kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.
Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kredi başvurusu için yukarıdaki evraklar yeterli olacaktır. Ziraat Bankası Esnaf Kredisi vermektedir. Kredi detaylarını inceleyebilir ve banka şubelerine giderek kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kefalet Kredi Masrafları Ne Kadar Tutar?

 • Kredi risk fonu kesintisi : %1
 • Bloke sermaye kesintisi : %1,5
 • Üst kuruluş katılım payı kesintisi : %0,05
 • Masraf karşılığı kesinti : %1,5 olmaktadır.
 • Kredi faiz kesintisi: %4,5
 • TESKOMB hisse kesintisi: %0,25
 • Bölge birliği hisse kesintisi: %0,25
 • Banka komisyon kesintisi senelik: %1
 • Risk sermaye kesintisi: %1

Bloke sermayesi için yapılan kesinti esnaf ve sanatkara iade edilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredi Faiz Oranları 2020 GÜNCEL

Kredilerin şahıs üst limitleri 200 bin TL olup, krediler 5 yıl yani 60 ay vadeli olarak kullandırılmaktadır. Faiz oranları ise esnaf ve sanatkarın vade tercihine göre değişecektir. Aşağıdaki tabloda esnaf kefalet kredilerinin faiz oranları gösterilmektedir. 1 yıla kadar vadeli kredilerde esnaflarımıza yıllık yüzde 4,5 faiz oranı ile kredi verilmektedir. 1 yıldan 5 yıla kadar olan kredilerin faiz oranları da yine yıllık yüzde 4,5 olmaktadır.

TESKOMB Faiz Oranları

Buna göre;

 • 1 ve 5 yıl arası vadeli olan kredilerin aylık faiz oranı; %0,375 olmaktadır. 

Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama 2020

Esnaf kefalet kredileri azami 5 yıl vadeli olarak vermektedir. Yalnızca taşıt edindirme kredisinde 84 ay ve iş yeri edindirme kredisinde 120 vade uygulanmaktadır. Çekilen kredinin vadesi uzun olursa toplam geri ödeme tutarları da o kadar yüksek olmaktadır. 50 bin TL kredi limitinde 60 vade haricinde farklı vadeler seçildiğinde;

 • 12 ay için 51.474,55 TL,
 • 24 ay için 52.860,88 TL,
 • 36 ay için 54.271,49 TL,
 • 48 ay için 55.706,22 TL,
 • 60 ay için 57.165,26 TL toplam geri ödeme yapılmaktadır.

Aşağıda tablolar halinde 2020 yılı için güncel 50 Bin TL, 100 Bin TL, 150 Bin TL ve 200 Bin TL’lik 4 yıl / 48 ay vadeli, 5 yıl /60 ay vadeli, 84, 96 ve 120 ay vadeli esnaf kefalet kredisi hesaplaması yer almaktadır. Kredi limitleri ile 4, 5, 7 , 8 ve 10 yıllık vadeli kredi hesaplamaları aşağıdaki gibidir:

200 Bin TL Kredi Hesaplama

VadeAylık TaksitToplam Ödeme
48 4.642,19 TL222.824,84 TL
60 3.811,01 TL228.660,50 TL
842.864,53 TL240.620,03 TL
962.864,53 TL240.620,03 TL
1202.160,63 TL259.275,52 TL

100 Bin TL Kredi Hesabı

VadeAylık TaksitToplam Ödeme
363.015,08 TL108.542,96 TL
482.321,09 TL111.412,52 TL
601.905,50 TL114.330,25 TL
841.432,26 TL120.310,31 TL
961.285,12 TL123.371,95 TL
1201.080,31 TL129.637,91 TL

150 Bin TL Esnaf Kredi Hesabı

VadeAylık TaksitToplam Ödeme
483.481,64 TL167.118,76 TL
602.858,26 TL171.495,42 TL
842.148,39 TL180.465,25 TL
961.927,68 TL185.057,80 TL
1201.620,47 TL194.456,70 TL

Esnaf Kefalet Kredisi Memur Kefil Şartları Var mı?

Esnaf ve sanatkarlar odasında kaydının bulunması

 • Kefilin kredi kullanmak için herhangi bir engelinin bulunmaması
 • Kredi notunun yüksek olması
 • Kefillik talebinin banka tarafından kabul edilmiş olması gerekmektedir.

Bu şartları taşıyanlar kefil olabilir. Esnaf kefalet kooperatifleri, esnaflarımıza kredi verirken iki adet kefil talebinde bulunmaktadır. Ancak krediye karşılık bir ipotek gösterilir ise ve kurum tarafından yeterli görülür ise kefile gerek kalmayacaktır. Kredi başvurusu için kefillerden de bazı evraklar talep edilmektedir. Adresli vukuatlı nüfus kayıt örneği, T.C. kimlik belgeleri ve vergi levhaları ile birlikte kefillik başvurusu yapabilirler. Kefillerin memur olmaları durumunda ise vergi levhası yerine son aya ait maaş bordrolarını sunmaları gerekmektedir.

En Yüksek Kooperatif Kredi Limiti Ne Kadar?

Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerinin kredi üst limitleri 200 bin TL ‘dir. Ticari araç alımlarında esnafımıza verilecek olan kredilerin üst limitleri de 500 bin TL olarak belirlenmiştir. Daha evvelki yıllarda esnafımıza esnaf kefalet kooperatifleri kanalı ile sunulan kredilerin vadeleri 4 yıl yani 48 ay olmaktaydı. Kredi üst limitlerinin yükselmesi ile birlikte esnafımızın geri ödemede sıkıntı yaşamaması adına vadelerin yeniden düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.

Esnafımız kredi kullanırken vadelerin uzun tutulması taraftarı. Vadelerin uzun tutulması her ne kadar daha çok faiz ödemek anlamına gelse de aylık taksit tutarlarının düşürülmesi ancak bu şekilde mümkün olmaktadır. Bu sebeple yapılan son düzenleme ile kredilerin vadeleri 5 yıl (60 ay) olarak belirlenmiştir. Ayrıca esnafımız ticari ve binek araçlarında yine uygun faiz oranları ve uzun vade imkanlarından yararlanabilecektir. Bunların yanı sıra risk grubuna göre 200.000 TL , 150.000 TL, 125.000 TL ve 100.000 TL kredi kullanılabilir. Ticari araç alımları için de aracın durumuna göre kredi tutarı belirlenecektir.

Hesaplama Tablosu ve Geri Ödeme Planı

Aylık taksit tutarlarının, net ele geçen tutarın, kredi vadesi bitiminde esnafa iade edilecek olan tutarın, ne kadar faiz ödeneceğinin ve diğer masrafların anlaşılabilmesi açısından sizler için yaptığımız örnek kredi hesaplamalarından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Esnaf 50 bin TL 1 yıl vadeli hesabı

 • Kredi faiz oranı: %4,5
 • 3 ayda bir defa ödemeli olacaktır.
 • Banka Faizi: %0,37
 • Ödeme toplamı: 58.748 TL
 • Esnafın eline geçecek olan net tutar: 47 bin 525 TL olacaktır.
 • Kredi vadesi sonunda ise bloke sermayesinin iade edilmesinden ötürü esnafımıza 2.500 TL ücret iadesi yapılacaktır.

Esnaf 100 bin TL 5 yıl vadeli hesabı

 • Kredi faizi: %4,5
 • Risk sermayesi, masraf oranı ve kooperatif hissesi oranı %3
 • Toplam Geri Ödeme: 117 bin 496 TL 
 • Kesintiler sonucu esnafımızın eline geçecek tutar : 95.150 bin TL
 • Kredi vadesi sonunda ise bloke sermayesi için yapılan 4.850 bin TL kesinti iade edilecektir.

Esnaf ve sanatkar 150 bin TL kefalet kredisi 5 yıl vadeli hesaplaması

Kesinti oranları yukarıda ifade ettiğimiz gibi olacaktır.

 • Kredi faizi: %4,5 
 • Kredi taksit sayısı: 20
 • Toplam kesinti: 7 bin 255 TL olacaktır.
 • Bu durumda geri ödeye toplamı : 176 bin 245 TL
 • Esnafımızın eline geçecek olan net tutar : 142 bin 755 TL

Sizler için yaptığımız örnek kredi hesaplamalarını ve taksit tutarlarını inceleyebilirsiniz. Hesaplama işlemlerini kooperatif kredi hesaplama aracı üzerinden yapabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri kefaletiyle Halk Bankasından kullandırılan kooperatif kredilerinden yapılan kesinti oranları;

 • Bloke sermaye kesintisi: %1,5 oranındadır. Sonrada iade edilir.
 • Yıllık masraf karşılığı kesintisi: % 1,5 oranındadır.
 • Risk fonu kesintisi: %1
 • Üst kuruluş payı kesintisi: %0,005 (binde 5)

Böylelikle toplam kesinti oranı %4,5 olmaktadır. Fakat %1,5 oranlı bloke sermaye kesinti oranı daha sonrasında geri iade edilmektedir.

ESKKK Kredi Hesaplaması 2020 Güncel Tablo

Aşağıdaki tabloda 10 bin TL ve 200 bin TL arasında 2 yıl (24 ay) vadeli kredi için hazır hesaplamalar yer almaktadır.

Kredi TutarıVade SayısıAylık Taksit
10.000 TL2 yıl440,18 TL
20.000 TL2 yıl880,37 TL
50.000 TL2 yıl2.200,92 TL
75.000 TL2 yıl3.301,38 TL
100.000 TL2 yıl4.401,84 TL
125.000 TL2 yıl5.502,30 TL
150.000 TL2 yıl6.602,76 TL
175.000 TL2 yıl7.703,23 TL
200.000 TL2 yıl8.803,69 TL

Aşağıdaki tabloda 10 bin TL ve 200 bin TL arasında 3 yıl (36 ay) vadeli kredi için hazır hesaplamalar yer almaktadır.

Kredi TutarıVade SayısıAylık Taksit
10.000 TL3 yıl301,18 TL
20.000 TL3 yıl602,37 TL
50.000 TL3 yıl1.505,92 TL
75.000 TL3 yıl2.258,88 TL
100.000 TL3 yıl3.011,84 TL
125.000 TL3 yıl3.764,80 TL
150.000 TL3 yıl4.517,76 TL
175.000 TL3 yıl5.270,72 TL
200.000 TL3 yıl6.023,68 TL

Aşağıdaki tabloda 10 bin TL ve 200 bin TL arasında 4 yıl (48 ay) vadeli kredi için hazır hesaplamalar yer almaktadır.

Kredi TutarıVade SayısıAylık Taksit
10.000 TL4 yıl231,78 TL
20.000 TL4 yıl463,56 TL
50.000 TL4 yıl1.158,91 TL
75.000 TL4 yıl1.738,36 TL
100.000 TL4 yıl2.317,82 TL
125.000 TL4 yıl2.897,27 TL
150.000 TL4 yıl3.476,73 TL
175.000 TL4 yıl4.056,18 TL
200.000 TL4 yıl4.635,63 TL

Aşağıdaki tabloda 10 bin TL ve 200 bin TL arasında 5 yıl ( 60 ay) vadeli kredi için hazır hesaplamalar yer almaktadır.

Kredi TutarıVade SayısıAylık Taksit
10.000 TL5 yıl190,22 TL
20.000 TL5 yıl380,44 TL
50.000 TL5 yıl951,09 TL
75.000 TL5 yıl1.426,64 TL
100.000 TL5 yıl1.902,19 TL
125.000 TL5 yıl2.377,73 TL
150.000 TL5 yıl2.853,28 TL
175.000 TL5 yıl3.328,83 TL
200.000 TL5 yıl3.804,37 TL

Hesaplamalar internet ortamında oluşturulan formlardan yapılmış olup, en doğru ve net bilgi Kooperatiflerde yapılan hesaplama sonucunda ortaya çıkacaktır.

Bu kapsamda güncel faiz oranları ve hesaplama işlemi için; Esnaf kefalet kredi hesaplama robotunu kullanabilirsiniz.

Sizin İçin Araştırdık 07/07/2020

Vergi levhası olan tüm esnaflar başvuru yapabilir. Kredinin onaylanması gerekli şartların sağlanmasına bağlıdır.

Yıllık faiz oranı %4,5 olarak alınır. Bu faiz aylık %0,375 olarak hesaplanmaktadır.

Bu işlem için yukarıda yer alan 10-20-50-100 ve 150 bin TL. tutarında ki ödeme tablolarını inceleyebilirsiniz.

2020 yılı için 200.000 TL.'ye kadar başvuru yapabilirsiniz. 25.000 TL. işletmenizin cirosuna göre alabilirsiniz.

Erken ödemek isteyenler Halkbank şubelerine başvuru yaparak vadelerini yapılandırabilirler. Tabi bu durum o dönemde yer alan yapılandırma mevzuatıyla ilişkilidir.

Covid-19 korona virüs salgını nedeniyle özel bir kredi verilmiyor. Ancak 2020 yılı itibariyle banka gideri %0 olarak belirlendi ve bu kalemde masraf alınmıyor. Aylık faiz ise Yüzde 0,375 olarak kredi çekebilirsiniz.

Atakum Kooperatifince hazırlanan internet sitesinden basit şekilde çekeceğiniz miktara göre kredi hesaplaması yapabilirsiniz. Kooperatife Hançerli Mahallesi Hacı Osman Sokak No:24 Samsun İLKADIM adresinden ulaşabilirsiniz. Atakum Esnaf Kefaletin iletişim telefonu ise 03624328165 - 4320134 - 4322146 olarak belirtilmiştir.

Sonradan ortağa ilave edilen kesinti miktarıdır. %3 olarak tahsil edilir.

Limit 2020 yılında 200.000 TL. olarak belirlenmiştir. Ancak başvuran esnafın cari bilançosuna göre limit düşürülebilir.

Yorumlar
 1. Ali dedi ki:

  Konut kredisi alabiliyorsak eğer faiz oranı ve en uzun kaç taksite boluyorlar 20yilik esnafım

  1. Atakum kredi hesaplama dedi ki:

   2020 için güncel hesaplamayı atakum sitesinden yapabilirsiniz.

 2. Ali dedi ki:

  Konut kredisi alabiliyorsak eğer faiz oranı ve en uzun kaç taksite boluyorlar

 3. Ali dedi ki:

  Ben 350 bin kadar kredi almak istiyorum konut kredisi alabiliyorluyuz esnaf olarak

 4. Hesap aracısı dedi ki:

  2020 yılında korona virüs nedeniyle 20 bin esnaf kefalet kooperatifleri kredi hesaplama işlemi yaptırdım. Tşk ederim

 5. TUNCAY KUL dedi ki:

  merhaba ben yaklaşık 1 yıldır market işletiyorum 30 bin çekmek istiyorum ama kredi puanım düşük diye biliyorum başvursam onaylanırmı acaba bilgisi olan varmı

 6. kredi faiz oranları dedi ki:

  ben 2019 da 10cu ayda kıred i aldim 11ci ayda faizler düştü bizimki neden düşmüyor ne zaman düşer lütfen acıklama yaparsaniz seinirim yükselince yükseliyor düşünce neden düşmüyor

  1. kredi faiz oranları dedi ki:

   öncelikle merhaba
   Bende aşağı yukarı sizin gibi 2019 temmuzda kredi aldım.Dün 2. taksidimi ödedim.Bana verilen ödeme tablosuna göre bankada daha düşük bir ödeme çıktı.Baştan şaşırdım acaba dedim faiz oranlarımı düştüde böyle oldu.Siz nereden öğrendiniz acaba krfedi kefalet faiz oranlarının düştüğünü? Sizden rica etsem bilgi verirmisiniz..

 7. Alex dedi ki:

  Merhaba Arkadaşlar ben 18 yaşına girdim gireli yaklaşık 4 ay oldu.2 yıl esnafım Esnaf Kefalleten taşıt kredisi çekmek istiyorum turizim aracı almak için. Yaklaşık 4 araç almak istiyorum 4 aracın toplam fiyatı 500 buluyor. Kefil Olarak babam var o da esnaf. Hiç Krediyle İşim olmadı bu yüzden kredi notum sıfırdır diye düşünüyorum.Alacağım Araçları İpotek olarak göstersem kredi çıkar mı? Bu Kredi İşini Nasıl Çözerim Yardımcı Olursanız Sevinirm

 8. Tolgahan dedi ki:

  Merhaba 200 300 bin arası param var 4 arac ile rent a car işine girmek istiyorum 6 ay sonra da 4 araç daha almak için 300 bin cekmek istiyorum uzun vadede esnaflık şartı arıyorlarmı ornegın dunman kaç yıllık ne zamandır bu işi yapıyorsun vs