KOSGEB Kredisi

Valilik Kaymakamlık 2020 Maddi Yardım Başvurusu

08.09.2020
Valilik Kaymakamlık 2020 Maddi Yardım Başvurusu

Korona virüs nedeniyle Devlet tarafından durumu olmayan ailelere yapılan maddi yardımlar devam ediyor. Ödemelerin vatandaşın ikamet adresine yapılacağı açıklandı. Sosyal Yardımlaşma Vakıflarından maddi yardım alma şartları taşıyanlara 1.000 TL. yardım yapılacağı ve bu yardımların ödeneceği açıklaması yapıldı.

İşsizlere, fakirlere çalışmayan herkese maddi yardım başvuruları SYDV ‘lerin bağlı olduğu Kaymakamlıklardan yapılıyor. Kaymakamlık para yardımı başvurusu yapmak isteyenler öncelikle muhtarlıktan yardım nasıl alınır öğrendikten sonra Kaymakamlık yardım başvurusunda bulunmalıdır. Maddi yardım başvurusu yaptıktan sonra yapılacak sosyal yardımlar şu şekilde olacaktır;

 • Aile başına 1.000 TL. maddi yardım yapılacak.
 • Ödemeler PTT tarafından sağlanacak. (EVLERE TESLİM EDİLİYOR)
 • Toplamda 2 milyon aileye korona virüs maddi yardımı yapılmış olacak.
 • 2. Fazda tekrar 1.000’er TL. maddi yardım yapılacak.
 • 3. faz ödeme ile tekrar ilk 2 faz haricinde almayanlara 1.000 TL. ödeme yapılacak.

1000 TL maddi yardım sorgulama e devlet ekranından T.C. kimlik no ve e-devlet şifrenizle para yardımı alıp almadığınız hakkında sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Muhtarlıklardan, belediyelerden, Bakanlık tarafından yapılan yardımlardan yararlanmak isteyenler tüm bilgileri içeriğimizden erişebilir.

İşsizlere 1.000 TL. Maddi Yardım Şartları Neler?

Bu destekten faydalanmak için 2022 SYDV yardımlarından birini alıyor olmanız gerekiyor. Bunlardan bazıları;

 • Engelli Aylığı,
 • Engelli Yakını Aylığı,
 • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım,
 • Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım,
 • Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı,
 • Öksüz Yetim Yardımı,
 • Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı
 • Silikozis Aylığı,
 • Şartlı Eğitim Yardımı,
 • Şartlı Sağlık Yardımı,
 • Yaşlı Aylığı olarak biliniyor. Ayrıntılar.

Herkese 1.000 TL. Maddi Yardım Ne Zaman Ödenecek?

Maddi Yardımlar Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Bekçiler, Kolluk Kuvvetleri ve PTT Görevlileri tarafından vatandaşın ikamet adresine yapılacak.

Devlet Tarafından Fakirlere ve Durumu Olmayan Aileye Yapılan Yardımlar

Maddi yetersizlikler sonucunda geçimini sağlamakta zorlanan ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamayan aynı zamanda da ailesini geçindiremeyen vatandaşlarımız için devlet tarafından yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar hakkında çeşitli bilgiler topladık. Toplamış olduğumuz bu bilgilerin başlıkları ise makalemizde şu şekilde yer almaktadır. Fakir ailelere devlet yardımı, Sosyal hizmetler para yardımı, Kaymakamlık yardımı, devletten kira yardımı nasıl alınır, Fakirlik maaşı nasıl alınır, Belediyelerden yardım nasıl alınır gibi başlıklara değinerek siz değerli okurlarımız için bilgiler vereceğiz.

Aile, Çalışma ve Sosyal politikalar Bakanlığı Korona salgını nedeniyle açıklanan ekonomi kalkanı destek paketi kapsamında dar gelirli vatandaşlara 2 milyar nakit desteği verileceğini açıkladı.

İstanbul’ da 6 hafta Boyunca Gıda Yardımı Başlıyor

6 hafta boyunca İstanbul’ da gıda kolisi yardımı çalışmaları başladı.  İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından yapılan açıklamaya göre ;,

İstanbul Vefa hizmetleri kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından belirlenen, 65 yaş ve üstü maddi durumu iyi olmayan 50 bin vatandaşa düzenli olarak 6 hafta boyunca gıda kolisi yardımı yapılacak. Hayırseverlerin desteğiyle 300 bin gıda kolisi Getir mobil uygulaması ile ücretsiz bir şekilde tüm ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılacak.

Fakir Ailelere Devlet Yardımı

Fakir Ailelere Devlet Yardımı

Fakir Ailelere Devlet Yardımı

Durumu olmayan ve ailesini geçindiremeyen vatandaşlarımız için devletimiz kapılarını açarak bir çok yardımda bulunmaktadır. Maddi yardımların yanı sıra kira, giyecek, yiyecek, yakacak yardımları da verilmektedir. Ülkemizde çok sayıda vatandaşımız açlık sınırının altında yaşamaktadır. Bu nedenle de bir çok aile maddi yetersizlikler sonucunda oldukça sıkıntı yaşamaktadır. Devletimiz ilk olarak İş-kur tarafından işsiz olan vatandaşlarımıza iş imkanı sunmaktadır. Bunun yanı sıra çalışamayacak durumda olan ve hiç bir geliri bulunmayan vatandaşlarımız için fakirlik maaşı verilerek bir çok aileye maddi destek sağlanmaktadır.

Fakirlik Maaşı Kimlere Verilir?

Devletin muhtaç ailelere vermiş olduğu bu maaş hiç bir geliri olmayan, hiç bir sosyal güvencesi bulunmayan ve hiç bir şekilde devlet tarafından maddi yardım almayan aileler için verilmektedir. Muhtaç aylığından yararlanacak olan vatandaşların hiç bir geliri olmaması şart koşulurken aynı zamanda üzerine kayıtlı menkul veya gayrimenkul bir mala sahip olmamaları gerekmektedir. Bu şartlara uyum sağlayan yoksul ailelere maddi yardımlar yapılmaktadır. Ayrıca VGM tarafından annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan muhtaçlara muhtaçlık aylığı da bağlanmaktadır. Sosyal güvencesi olmayan, geliri ve aylığı bulunmayan, Başvurular Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yapılmalı ve Muhtaçlık aylığının bağlanması için başvuru formlarını doldurup( engelli ise buradaki başvuru formunu, yetim ise buradaki başvuru formunu imzaladıktan sonra engelli ise özrünü belirten sağlık kurulu raporunu ekleyip müracaat ederek muhtaç engelliler ile yetim çocukların her birine aylık olarak 967,07 TL muhtaç aylığı alabilirler. Detaylar.

Sosyal hizmetler para yardımı

Sosyal hizmetler para yardımı

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır?

Fakirlik maaşından yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın sosyal yardımlaşma ve kaymakamlıkların ilgili birimleri ve il valiliklerinin ilgili birimlerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvurusu onaylanan vatandaşlara fakirlik dosyası açılır ve her ay düzenli olarak maaşa bağlanırlar. Fakirlik maaşından yararlanacak olan vatandaşların ise aşağıda maddeler halinde paylaşmış olduğumuz evrakları tamamlaması gerekmektedir.

 1. Hiç bir sosyal güvencesinin bulunmadığına dair bir belge
 2. Gelir getirici taşınır veya taşınmaz hiç bir gayrimenkul veya menkule sahip olmadığını gösteren bir belge
 3. Annesi veya babası olmayan çocukların veya %40 engeli bulunduğuna dair bir belge
 4. Herhangi bir gelir veya aylığa sahip olmadığını gösteren bir belge ile Vakıflar müdürlüğüne müracaat etmelidir.

Yardım Yapan Dernekler ve Vakıflar yardıma ihtiyaç duyan aileler ikinci bir alternatif teşkil eder.

yukarıda saymış olduğumuz maddelere uyum sağlayan vatandaşlarımız fakirlik maaşından yararlanabilirler.

Sosyal Hizmetler Para Yardımı (SED)

Maddi yetersizlikler sonucunda çocuklarının eğitim masraflarını karşılayamayan ve okutamayan aileler için Sosyal hizmetler para yardımı yapmaktadır. Bu uygulama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gündeme getirilmiştir ve çocuk hizmetleri genel müdürlükleri tarafından yürütülmektedir. Bu uygulamanın gündeme getirilmesindeki asıl amaç ise maddi yetersizlikler sonucunda çocuğunu okutamayan ve yurtlara teslim eden ailelerin önünü kesmektir.

Sosyal hizmetlerin vermiş olduğu para desteğinin miktarı ise aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

Eğitim DüzeyiYardım Miktarı
Okul öncesi eğitim680 TL/ % 50
İlköğretim1023 TL/ % 75
Ortaöğretim1091 TL / %80
Yükseköğretim1232 TL/  %90

Ayrıca kuruluş bakım evinden ayrılan gençler için ise %40 destek ile 545 lira, ve orta öğretim seviyesinde olup ancak okuluna devam etmeyen çocuk için %65 destek ile 682 TL yardım yapılır.

Yukarıda tabloda belirtmiş olduğumuz eğitim düzeyindeki öğrenciler için belirlenen yardım miktarları her ay düzenli bir şekilde ödenecektir. Fakat ailenin maddi durumu düzelmiş olduğunda ve aile kendi kendini geçirmeye başlamış olduğunda bu destekler kesilecektir. 2021 Yılında aylıklara zam oranlarını kosgebkredisi.com üzerinden güncel halini sayfamızda bulabilirsiniz.

Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemizde daha önce yayınlamış olduğumuz öğrencilere para desteği veriliyor adlı yazımızı yakından inceleyebilirsiniz.

Kaymakamlık Yardım Parası Ne Kadar?

Kaymakamlık yardımlarından yararlanacak olan ailelerin maddi durumlarının oldukça düşük olması gerekmektedir. Maddi yetersizlikler sonucunda ailesini geçindiremeyen, çocuğunu okutmakta zorlanan ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere kaymakamlıklar tarafından maddi yardımların yanı sıra gıda, giyim, eğitim, sağlık ve yakacak gibi desteklerde verilmektedir. Bu yardımlardan yararlanacak olan ailelerin taşınabilir veya taşınamaz mülkünün bulunmaması gerekmektedir.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kira yardımından yararlanacak olan vatandaşların hiç bir şekilde sosyal güvencesinin olmaması ve hiç bir gelirinin bulunmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kentsel dönüşümden yararlanan vatandaşlar için de devlet kira yardımında bulunmaktadır. Kira yardımından faydalanmak isteyen vatandaşların bulunmuş oldukları il müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İl müdürlüklerine yapılan başvurular daha sonra bakanlıklara iletilmektedir. Başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlar için ise yapılacak kira yardımı aylık 600 Türk Lirasını geçmeyecek şekilde olmaktadır. Devlet kira yardımları e-devlet üzerinden ‘Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması‘ bölümünden başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra TC. kimlik fotokopisi, muhtarlıktan alınan ikametgah belgesi, gelir belgesi ve yine muhtardan alınan fakirlik kağıdı ile SYDV’lere gidilip başvuruda 960 TL kira yardımı olarak bilinen devlet kira yardımına müracat ederek devletten kira yardımı alınabiliyor.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır

Belediyeden Yardım Nasıl Alınır?

Maddi durumu olmayan vatandaşlarımızın bulunmuş oldukları il veya ilçe belediyelerine başvuruda bulunmaları sonucunda gıda, giyim, yakacak, eğitim, sağlık gibi yardımların yanı sıra iş imkanları da sağlanmaktadır. Bu yardımlar sayesinde çok sayıda vatandaşımız ailesinin geçimini sağlayabilmekte ve çocuklarının eğitim masraflarını karşılayabilmektedir. Fakir ailelere yardım eden kurumlara başvuru yapmak için tıklayınız.

Belediyeden yardım nasıl alınır?

Belediye başkanlıklarına maddi yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Belediyeden yardım almak isteyenler e-devlet kapısı üzerinden e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama buradan erişim sağlayarak müracaatta bulunabilirler.

Geliri Olmayan Kişilere Devlet Tarafından Yapılan Yardımlar

Geliri düşük olan ailelere devlet tarafından yapılan birçok yardım bulunmaktadır. Devletin ihtiyaç sahipleri için verdiği yardım miktarları aşağıdaki gibidir;

 • Yakacak için 500 kilo kömür,
 • Eşi vefat etmiş kadınlar için aylık  215 TL olmak üzere iki ayda bir 550 TL
 • Engelli ve 18 yaş altındaki vatandaşların ailesi için aylık 537,09 TL, 
 • Evde 65 yaş üstü bir birey bulunuyor ise aylık 672,81 TL,
 • Gıda başvurusuna göre aylık 274 TL,
 • Barınma için başvuruya göre aylık 317 TL, 
 • Çocuk için sağlık yardımı aylık 45 TL, 
 • Üniversite öğrencileri için KYK ‘ dan aylık 200 TL ve bir defaya mahsus geri ödemesiz 12 bin TL destek sağlamaktadır.
 • Yardımlar ile ilgili merak ettiklerinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Devletten Herkese Maddi Yardım içeriğinde detaylarıyla anlattık.

Devlet tarafından fakir ve muhtaç vatandaşlara yapılan yardımlar bu şekildedir. İhtiyaç sahibi iseniz devletin sağladığı imkanlardan yararlanabilirsiniz. 1.000 TL. tutarında ki Covid-19 korona virüs yardımı haricinde Bakanlığın yukarıda sayılan tüm para ve diğer yardımları devam etmektedir. Gerekli evraklarla birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına her zaman başvuru da bulunabilirsiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 371 YORUM
 1. Faik dedi ki:

  Calismiyorum kiredilerimi yatiramadim 3 aydir kirada oturuyorum hic bir gelirim yok sadece issizlik maasai aliyorum iki cocugum var biri okuyor su an zor durumdayim..

 2. Nuray haseki dedi ki:

  İki çocuk okutuyorum tek maaş çok zorlanıyoruz maddi destek istiyorum en azı dan okul doneminde

 3. Zeynep Dokuz dedi ki:

  Kirada oturuyorum eşim işsiz 3 çocuğum var küçük çocuğum var çalışamıyorum para yardımı istiyorum teşekkürler

 4. Hayriye özbey dedi ki:

  Eşim ve ben çalışmıyorum evimiz kira bir tane çocuğum var ihtiyaç sahibiyim gelirim yok yardımlarınızı bekliyorum

 5. Hazal özbay dedi ki:

  Ben elektronik alet almak istiyorum abim engelli bu yüzden televizyonu o izliyo benimde elektronik aletim arada sırada girebiliyosam annemin telefonundan giriyorum babam çalışmıyo

 6. Güneş dedi ki:

  Lütfen. Yardım edın üç çocuğum var esım askeri ucretı ekmek paramız yok ekmek alalım kıradayım 750 kıra ödüyorum su elektırık dogal gaz odemıyorux kırayım gecıyor lütfen yardım edın

 7. Esra dedi ki:

  Allah rızası için bana yardım edin durumumuz o kadar kötü ki kocam avukatlık benim çalıştığım da kira doğalgaza suya gidiyor çocuklarıma hiçbir şey alamıyorum okul açıldı Kırtasiye masraflarını karşılayamıyorum 2 tane çocuğum var onlar için birazcık yardım edin ne olur

 8. SEMRA şahin dedi ki:

  Durumum yok allah rızası için yardım bekliyorum sızlerden kirami ödeyemıyorum çalışamıyorum çocuğuma bişey alamıyorum sizlerden para ve erzak yardımı

 9. Canan dedi ki:

  Lütfen yardım edin bize ekmek alacak paramiz yok eşim oğlumu ve beni terk edip gitti oğlumla yalnız yaşıyorum evim kira kirami odeyemedigim icin evden çıkaracaklar bizi önümüz kış odunum sobam yok kimsem yok yardım isticek

 10. Yasemin bakırhan dedi ki:

  Maddi yardım almak ıstıyorum hıc bı gelırımız yok yardım aldınız bıyerde yok esım asgarı ücret alıyo aldı para borclara gıdıyo kıredımızıde odeyemiyoruz ben hamıleyım bı ay sonra dogum yapcam cocumuzun ıhtıyaclarını alamadık almaya gucumuz yetmıyo lütfen yardım eli uzatın

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!