KOSGEB Kredisi

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı 2020 Dönemi

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı 2020 Dönemi

Ülke olarak Koronavirüs salgını ile ekonomik anlamda zor zamanlardan geçiyoruz. Alınan sağlık tedbirleri kapsamında işyerleri kapatılan ve bu süreçte maddi anlamda zorlanan vatandaşlara sosyal yardımlar verilmeye devam ediliyor. Ülkemizde çok sayıda vatandaşımız koronavirüs salgın nedeniyle çalışamayacak durumda ve aynı zamanda bir çok ailenin çocukları da maddi yetersizlikler sonucunda eğitim görememektedir. Bu nedenle bir çok kurum ve kuruluş öğrencilerimize maddi destek sağlarken maddi durumu yerinde olan çok sayıda vatandaşımızda zor durumda bulunan ailelere maddi destek yaparak çocuklarımızın eğitimine katkı sağlamaktadır.

Öğrencilere Para Yardımı Yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşamki ulusa sesleniş konuşmasında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan;

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımızda Ramazan ayında 500 milyon lirayı aşkın ilave kaynak sağladık. 81 vilayetimizde 2 milyon 234 bin öğrencimize kızlar için 75 lira, erkekler için 50 lira olmak üzere şartlı eğitim yardımı yapıyoruz. Öksüz ve yetim 41 bin öğrencimize ise aylık 150 lira olarak veriyoruz.  dedi.

Anaokulu, kreş, ilköğretim, ortaokul, lise, üniversite hangi sınıfta okursa okusun, devlet çocuğu okuyan ailelere eğitim ve öğretim yardımları yapmaktadır. Bunlar sosyal ve ekonomik (Sed) destekleri olabildiği gibi, KYK sayesinde geri ödemesiz burs ve kredi şeklinde de yansıtmaktadır. Yine 2020 yılında öğrenci başına sınıf ve dönemine göre bir sosyal destek verilecektir.

Ailesinin geçimini sağlamakta zorlanan ve çocuklarını maddi yetersizliklerden dolayı okutamayan ailelere devlet tarafından destek verilmektedir. Devletin vermiş olduğu bu destek sayesinde çok sayıda öğrencimiz hayallerinin peşinden koşarak eğitimlerini tamamlayabilecektir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan bu proje gündeme getirilmiş ve uygulanmaya başlamıştır. Maddi durumu yetersiz olan ailelerin başvuru yapması ile harekete geçilir ve öğrenci desteği başlatılır. Eğer çocuğunuzu veya çocuklarınızı okutmakta zorlanıyorsanız ve maddi desteğe ihtiyaç duyuyor iseniz sizlerde bu kuruma  başvuru yapabilirsiniz. Gerekli şartlara uyum sağlamış olduğunuzda para desteğinden yararlanabileceksiniz.

Öğrencilere Verilen Devlet Yardımları Nelerdir?

Devlet tarafından öğrencilere birçok yardım yapılmaktadır. Bu yardımlar öğrenciler için büyük avantaj ve kolaylık sağlamamaktadır. Bunlardan biride Sosyal Ekonomik Destek (SED) yardımıdır. Aynı zamanda bu yardım okul düzeyine göre farklılık göstermektedir. Ve her yıl belirlenen oranlarda yardım verilmektedir. Eğitim-öğretim dönemi yardım miktarı belirlenmiştir. Öğrencilere para yardımı yapmak isteyen kişiler yardım için başvuruda bulunabilirler.

Bununla beraber maddi yetersizlikler sonucunda çocuklarını okutmakta zorlanan aileler için devletimiz yardım elini uzatarak bir çok öğrencinin daha rahat bir şekilde eğitim almasını sağlamaktadır. Peki devlet tarafından verilen para yardımından kimler yararlanabileceklerdir. Bu başlığı aşağıdaki yazımızda maddeler halinde sizler ile paylaşacağız.

 • Üniversite öğrencileri arasında devlet yurdunda kalanlar bu yardımdan yararlanabilecektir.
 • Devlet tarafından korunma altına alınmış olan çocuklar aile fertlerinden herhangi biri ile yaşamaları durumunda bu destekten yararlanabileceklerdir.
 • Çocuk esirgeme kurumlarında yaşayan ve 18 yaşını doldurduktan sonra yurttan ayrılmak zorunda olan ve yüksek öğrenimini tamamlayan öğrenciler bu desteklerden faydalanabileceklerdir.
 • Devlet tarafından korunmak için başvuruda bulunmuş olan fakat aileleri ile yaşaması uygun görünmüş olan öğrenciler para desteklerinden yararlanabilecektir.
 • Doğal afet, kaza veya herhangi bir hastalık sonucunda çalışamayacak durumda olan ailelerin çocukları bu destekten faydalanabileceklerdir.
 • Bakanlık komisyonlarınca eğitimlerini karşılamayacak kadar maddi durumu yetersiz olan öğrenciler bu desteklerden yararlanabilecektir. Aynı zamanda Maddi durumu yetersiz olan tüm ailelerin çocukları da bu imkanlardan yararlanacaklardır.

SED Yardımı Kimlere Veriliyor?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sosyal Hizmet Merkezlerinde okula giden ve yardıma muhtaç öğrencilere SED yardımı yapılmaktadır. Kişilerin bu yardımdan yararlanmaları için gerekli şartları taşıması ve istenilen evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayıp başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu yardımdan yararlanacak kişilerin uyması gereken şartların listesi ise aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

Sed desteği 2 farklı kategoride verilir. Bunlar geçici ve sürelidir. Geçici SED yılda 2 kez ödenmektedir. Süreli SED ise onay evrakında belirtilen süre dahilinde yapılmaktadır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Yardımdan yararlanacak kişinin bakıma muhtaç olması
 • Doğal bir felaket sonucu işini ve sağlığını kaybetmiş olan ve ya geçirmiş olduğu ağır bir hastalıktan dolayı çalışamayacak durumda olan ve maddi kazancı bulunmayan ailelerin çocukları
 • Herhangi bir mesleki kuruluşta çalışmayan ailelerin çocukları
 • Koruyucu aile yanında bulunan çocuklar

SED Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarının;

 1. İl Müdürlüklerine,
 2. Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerine yapılmaktadır.

Sed Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 1. T.C kimlik numarası bulunan kimlik belgesi,
 2. Talep edilirse; Öğrenci belgesi veya Sağlık Raporu
 3. Meslek kurslarına veya İŞ-KUR’a başvuru yaptığına ilişkin evraklar,
 4. Kişinin Sed ihtiyacı olup olmadığının tespitine ilişkin ilave araştırmalarda yapılabilmektedir.

Detaylı bilgi için SED YÖNETMELİĞİ linkinden mevzuatı inceleyebilirsiniz.

Öğrenci Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkamet ettiği yere ait bir belge
 • Kirada oturuyor ise kira sözleşmesinin fotokopisi
 • İş-kur‘a kayıtlı olduğuna dair belge
 • Sosyal hizmet müdürlüğünden alınmış muhtaçlık belgesi
 • Meslek kuruluşlarına kayıtlı olduğuna dair başvuru belgesi
 • Gelir belgesi
 • Sağlık kurumundan onaylı sağlık belgesi
 • Nüfus müdürlüğünden alınmış belge
 • Öğrenci belgesi

Öğrenciler artık hem çalışabilecek. Hem de okuyabilecekleri, üstelik burslarını da kaybetmeden İŞKUR tarafından başlatılan projede öğrencileri ayda 1.300 liraya kadar kazanabilecekler.  Ancak belli koşullar var. 15 yaşın üzerindeki Öğrenciler bu uygulamadan faydalanabilecek. Ancak onların 6 ay içerisinde hiçbir yerde çalışmamış olmaları gerekiyor. İşverenin ise işbaşı eğitim programından faydalanması için yanında en az iki kişinin çalışması gerekiyor. 15 yaşın üstündeki herkes grup programlarından faydalanarak işbaşı eğitimleri süresince günde 50 lira alabiliyorlar.

İlk ve Ortaokul Öğrencileri İçin Devlet Desteği

İlkokul Orta Okul ve Lise öğrencileri için devlet bursluluk sınavı vardır. Sınavda başarılı olan öğrencilerden maddi durumu ve gelir seviyesi düşük olan öğrencilere öncelik verilerek seçim yapılır. Ve bir sene boyunca 3 ayda bir bursluluk parası banka hesaplarına düzenli bir şekilde yatırılır. Öğrenciler bu sayede ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde karşılayabilirler. Maddi durumu yetersiz olan öğrencilerin velileri Sosyal ve politikalar müdürlüklerine bir dilekçe yazarak başvuruda bulunabilirler. Başvuru yapış olduğunuz günden sonraki günlerde araştırma yapılır ve bu desteklerden yararlanabileceğiniz uygun görülürse eğer yukarıda maddeler halinde paylaşmış olduğumuz evrakları tamamlamanız durumunda kaydınız oluşturulur. Bu desteklerin yanı sıra başarılı olan öğrenciler bursluk sınavlarına başvuru yapabilir. Sınavda başarılı olan öğrenciler ise kaymaklıklar tarafından verilen burslardan da faydalanabilirler.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs ve Kredi Yardımı (KYK)

Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrencilere burs ve kredi vererek kolaylık sağlamaktadır. Burs desteğinde geri ödeme söz konusu değilken,kredi yardımında okul bittiğinde taksitle geri ödeme yapılmaktadır. Kyk internet sitesinden başvuru yaparak burs ya da kredi yardımı alabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra gerekli inceleme yapılıp burs ya da kredi almaya hak kazanıyorsunuz. Başvurunuz sonucunda burs çıkmayıp kredi çıkarsa krediyi alma zorunluluğunuz yoktur. Özel liselere gidecek olan öğrencilerimiz için ailelerin gelir durumları hesaplanmak kaydıyla 5 bin lira civarında bir devlet desteği sağlanıyor. Bu destek için Özel Okul Devlet Teşvikleri isimli yazımızı okumalısınız. Lise eğitimini tamamlayıp üniversiteye geçen öğrenciler içinde Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Yardım isimli içeriğimiz de verilen teşvikler anlatılmıştır.

Belirlenen başvuru tarihlerinde verilen desteklerden yararlanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Songul dedi ki:

  3 tane çocugum var kiradayım

 2. ULAŞ dedi ki:

  3çocugum var nolur Yardım edin kiradayım

 3. ULAŞ dedi ki:

  3tane çocugum var kiradayìm yardlm edin

 4. Sevbiye batar dedi ki:

  Para yardimi istiyom

 5. Kader dedi ki:

  Fatura desteği diyor yapmıyor, vay efendim 2 ay 800 e yakin faturayi napcaz bir sürü fatura kira desen 2 aydır ödenmiyor
  Allah bizlerin yar ve yardımcısı olsun, Tüm İslam alemini korusun Rabbim yar ve yardimcimiz olsun..yanarim yanarim hic bi yardim dan faydalanamıyorum, benim gibi yüzlerce vardır 2 çocuk okuyor en çok insanı yıkan can yakan evlat

 6. Naciye dedi ki:

  Bn altı çocum var dört öğrenci okutamı yorum gelırım yok engelli çocuğum var yardım bekliyorum Allah rızası için yardım edin bıze ulaşın

 7. Hatice Bulut dedi ki:

  Bende 4 çocuğum var birisi açık da okuyor bir orta birde ilk nakit yardımı sigortam yok çok ihtiyacım var lütfen yanıt eczaneye borcum var lütfen yanıt

 8. Murat dedi ki:

  Çocuğum aç napacak bilmiyorum iş yok

  1. Mümine dedi ki:

   Selamünaleyküm ben 3 çocuk annesiyim eşim son 1 senedir iş bulamıyor daha önce de yevmiye ile çalışıyordu çocuklarımın ikisi öğrenci Biz kiracıyız 130 kira ediyoruz Çok zor durumdayım benim çocuklarım son zamanlardan süt istiyorlar ama ben onlara alamıyorum bunu anlatırken bile çok üzülüyorum ama şu an öyle bir durumdayım ki her kapıyı çalıyorum lütfen sesimi duyan biri Varsam bana ulaşsın Allah rızası için

 9. Bahtışen yonca dedi ki:

  iki tane çocuğum var okula gidiyorlar eşim befat etti parasal yönde sıkıntım var desteklerinizi bekliyorum

 10. güler zamur dedi ki:

  eşimden boşandım 3 tane çocuğum var 2 kız 1 erkek 3 de okuyor. bu duruma muhtacım evim kira .

 11. münevveray dedi ki:

  üniversite 1.sınıf öğrencisiyim virüsten dolayı babamın işyeri kapatıldı okuduğum şehirde ev kiramı ödeyemedim ihtiyacım var yardım edebilirmisiniz

 12. İhtiyacım var dedi ki:

  Benim maddi durumum çok zayıf hem kirada oturuyorum hem iki çocuk okutuyorum.iki aylık ev kirasını ödeyemedim.. eşim iş bulduğu zamanlar inşaatlarda amelelik yapar çoğu zaman iş olmuyor .. şu anda da virüs den dolayı dışarı çıkamıyoruz… bizede yardım edin lütfen..bizi unutmayın

 13. Emine dedi ki:

  Bende karaman da yaşıyorum kiraciyim 3 aylık kiramı ödeyemiyorum 3 çocuğum okula gidiyor okul masrafını karsilayamiyorum syd sadece çocuk yardımı ve elektirik yardımı alıyorum eşim hasta ben hastayım çalışamıyorum syd gittim SED yardımı için bana öyle bir yardım yok dediler sonra valiliğe gittim onlarda aynı şeyi söylediler ve ne yapacagimi bilmiyorum yardım istiyorum

 14. Selda arslan dedi ki:

  Sed yardimi yatan oldumu 2020 ocak ayi icin

 15. Yardım dedi ki:

  Merhaba ben eşimden ayriyim kirada oturuyorum üç kizim var enkucugu 92daumsendromlu bana yardimci olmanızı istiyorum

  1. Pınar dedi ki:

   Adresine bağlı aile sosyal politikalar bakanlığına git önce bir on görüşme yapıyorlar sonra evrakları götürüyorsun on içinde geliyorlar sen alabikirsin

 16. Yardım istiyorum dedi ki:

  İyi akşamlar ben Merve epilepsi hastasıyım 4 oğlum var ikisi okula gidiyor diğer 3 ve 2. Sınıfa diğer iki oğlum ise 4 ve 14 aylık eşim cezaevinde aldığım SED yardımı ile çocuklarıma eşime yetişemiyorum bana ait bir yastığım bile yok Adana Yüreğirde oturmaktayım Allah rızası için yardım edin bana çocuklarımın giyimini sütünü bezini karşılasaniz bile yeter illa bana para yardımı edin demiyorum elinizi vijdaniniza koyun Adana Yüreğir yakapınar mahallesinde oturuyorum

 17. Yardım edin dedi ki:

  Merhaba hayırlı günler benim çocuğum /50engelli raporu var eşim asgari ücretli çalışıyor evim kira asgari ücretin yarısı icralık o yüzden maaşın yarışı oraya gidiyor lütfen bize yardım edin yeri geliyor ki ekmek parası bulamıyorum lütfen Allah rızası için ağlamaktan üzüntü den basimda tümör çıktı tedavi altındayım nereye gittiysem eşin sigorta li deyip gönderdiler

 18. Yardıma ihtiyacım var dedi ki:

  3 cocuk annesi ev hanımıyım kiracıyım esim asgari ücretle çalışıyor okulu masrafı kira 600 masraflarına yetişemiyor esim para giyim gıda yardımına ihtiyacım var izmir selcuk oturyom

 19. Arzu dedi ki:

  Merhaba.Bizim 7 cocuğumuz var.Eşim yemyeli çalışiyor.Beli rahatsiz.4 cocuğumuz okula gidiyo.1 ci,4 cü,5 ci,6 cı sınıfa.Okumayanlarda 5 ,6 yaşında ve 3 aylık.Yardım eden olursa ALLAH katında İn şa ALLAH çok buyuk sevap kazanir.ALLAH bin kat yetirir yerine.

  1. Omer dedi ki:

   Nolur allah rizazi icin yardim edin iki cocumvar isimyok kiradayim kiramiveremiyom evin souk foturalarimi odeyemiyorum allah rizazi icin yardim edin alti aylik bebeyimvar donuyoz yardimlarinizi bekliyom

 20. Yok dedi ki:

  Noldu aldınızmı maddi destekleri size bana vermezler zaten gerçekten ihtiyacı olan zengin çocuklarına verirler siz zenginmisinizki

 21. Maddi destek dedi ki:

  Merhaba üç çocuk okutuyom ikisi üniversite öğrencisi diğeri 8. Sınıfta okuyor kızım makine mühe disi 3. Sınıf öğrencisi üç aylık apart parasını ödüyemiyom bankalara olan borçlardan dolayı çocuklarımın eğitimi içn sizden destek. Bekliyorum

 22. Yardim dedi ki:

  Üniversitede okuyor

 23. Yardim dedi ki:

  Yarı burslu okuyan oğlumun parasını öderken çok zorlanıyoruz 25 bin TL oldu ne yapmamız lazım yardım istiyorum

 24. Meltem dedi ki:

  Bu sene okula gidicek 2 çocuğum var eşimin maaşı askeri maaş yardım almak istiyorum

 25. Acil destek dedi ki:

  Merhaba 3 tane okuyan öğrencim var 2 si kız biri erkek.artik maddi olarak yetişemiyoruz acil yardım istiyorum.

 26. Öğrenci yardımı dedi ki:

  Benimde evim kira biri anasınıfına biri ortaokula giden bir tanede altı aylık bebeğim var eşim işsiz bende yardım almak istiyorum ne yapmalıyım?ev kira elektrik su faturası çocuk bezi okul masrafları yakacak yetişemiyorum.

 27. Neslihan dedi ki:

  İlkokul ve ortaokulu 2 öğrencim var yetişemiyorum eşim serbet çalışıyor ve ev kira eşimden geçen sene akciğer sönmesi yaşadı o yüzden fazla çalışamıyor ben de çalışamıyor küçük kızım var yardım bekliyor um

 28. Yardim dedi ki:

  Sed parasını nereden cekebilirim alabilirim

 29. maddi destek dedi ki:

  Merhaba İstanbulda bayan ögrenciye aylık 500 tl ödeme yapılacaktır. mail ile iletiş kurabilirsiniz.

  1. ERCAN TOPÇU dedi ki:

   Merhaba kıymetli Yardımsever.
   Ben Ercan Topçu 49 yaşındayım ve şuan işsizim. 4 çocuğum var ve hepsi de okuyorlar. 2 kızım lise’ye gidiyor, oğlu orta 3’e küçük kızım ise ilkokul 3’e gidiyor. çok başarılı öğrenciler. evim kira eşim de hasta çalışamaz durumda. Tek başıma yetiştiremiyorum. 2 aylık ev kiramı ödeyemedim. ve çok mağdur durumdayım. Allah rızası için yardımlarınızı bekliyorum. Allah’a emanet olunuz.
   İletişim : 054

  2. Yıldız dedi ki:

   Kızım üniversite okuyor İstanbul dışında okuyor…Nasıl yardımcı oluyorsunuz

 30. Öğrenciye kredi kartı 2019 yılında verilir. dedi ki:

  Talebelere 20 bin limitli kredi kartı çıkartılır

 31. Esra .B dedi ki:

  Gümüşhane üniversitesi 2.sınıfı kız öğrencisiyim devlet bursu alıyorum fakat ailemin maddi durumu hiç iyi değil ve burada çok zorlanıyorum yardıma ihtiyacım var bu yorumu gören yetkili bir birey varsa lütfen benimle irtibata geçsin saygılarımla.

 32. Cengiz dedi ki:

  Lise son öğrencisiyim üniversiteye başlıcam paraya ihtiyacım var yardımlarınızı bekliyorum

 33. Cihan dedi ki:

  Cihan kalp yetmezliği astım koha şeker hastalığı dörtyüz ve beşyüz % 66 tı raporum var çalışamıyorum bir çocuğum var maddi durumum olmadığı için okutamıyorum okullar onmilyar para istiyor buda benim Madi gücümü aşıyor kira veriyorum geçim durumum. Zor SED yardımı almak istiyorum nereden ala bilirim

 34. Ümitcan dedi ki:

  Nasıl faydalanabiliriz bu yardımdan

 35. Sultan dedi ki:

  50 yaşında gözleri görmeyen bir anne nişanindan bir gün önce evladını kaybetti bide üstüne kirada oturduğu evi yandı ev sahibi aileyi evimi yaptırın diye aileyi zor durumda bırakıyor bu ailen evine gelir yok çok zor durumdalar yardım edin lütfen anne kanser gözleri görmüyor lütfen yardımcı olun msj okuyan kardeşim yetkili kişilere ulaştırın beni

 36. Emine aslan dedi ki:

  Fakirlik maaşı almak istiyorum. Ne yapmalıyım. Hangi belge ve evraklar gerekiyor,nereye başvuru yapmalıyız.

 37. Fakir fukara dedi ki:

  Devlet fakir fukara öğrencilere yardım etmeli. dershane parası vermeli.

 38. Erdi dedi ki:

  Sed yardım başvurusunu e devletten yapabilirsin.

 39. Selahattin dedi ki:

  SED yardımı almak istiyorum nereden alabilirim

  1. Fatma toy dedi ki:

   Ben ünitoy versite öğrencisiyim yardım talep ediyorum yurt paramı ödüyemiyorum zor durum dayım.