KOSGEB Kredisi

Restaurant Açma Kredisi KOSGEB İş Planı Örneği (Güncel)

Restaurant Açma Kredisi KOSGEB İş Planı Örneği (Güncel)

Restaurant ve Yöresel Yemekler Lokantası Açmak İçin Kredi ve Destekler

Lokanta, restaurant, ev yemekleri lokantası gibi yemek üretim tesisleri KOSGEB’den en çok onay alan işletmelerdir. Sizde restaurant açmak için KOSGEB’e başvuru yapabilir veya bu sektörlere kredi veren bankalara veya finans kuruluşlarına başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle bayanların en çok destek aldıkları, ev yemekleri, sarma, dolma, börek, gözleme, yufka ve benzeri yöresel yiyeceklerin hazırlandığı iş yerleri detaylı bir iş planı örneği hazırlayarak 150 bin liraya varan desteklerden faydalanabilirler. 150 bin TL’ye kadar verilen Girişimcilik Destekleri yerini Girişimciliği Geliştirme Destek Programına bırakacaktır. Destek tutarlarında değişiklik olacaktır. 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi için başvurular 31 Aralık tarihinde sona erecektir. 1 Ocak tarihi itibari ile yeni desteklemeye başvurular başlayacaktır. 2020 yılından itibaren yapılan düzenlemeler ile birlikte destekler geleneksel girişimcilere 60 bin lira, ileri girişimcilere ise 370 bin lira ya kadar olacak şekilde düzenlendi.

Restaurant Açma Kredisi

Restaurant Açma Kredisi

Restaurant Kredisi Veren Bankalar ve KOBİ Avantajları

Eğer sermayeniz yoksa ve banka kredisi çekerek bu işe başlayacaksanız, bankaya işletmenizin evraklarını teslim etmeniz ve ticari KOBİ kredilerine başvurmanız gerekecektir. Bankalardan lokantalar için ticari kredi almak isteyen esnafın, dükkanının açılmış olması şarttır. Eğer restaurant açma fikriniz sadece bir fikir aşamasında ise, bu kez sadece ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Kredi siciliniz düzgünse, herhangi bir kredi borcunuz yoksa, kolaylıkla birçok bankadan işyeri açma kredisi çekebilirsiniz.

Restoran İçin Gerekli Malzemeler

Özellikle de, cebinizde restaurant için ayırdığınız bir sermaye yoksa, bankadan alacağınız para miktarını başlangıçta hesaplamalısınız. Bunun için iş yerinde kullanacağınız malzemelerin tespiti büyük önem taşımaktadır. Restaurant açmak isteyenlerin ihtiyaç duyacağı malzemeler şunlardır;

 1. Masa sandalye ve sunum masrafları
 2. Buzdolabı ve soğutma sistemleri,
 3. Ocaklar ve pişirici diğer aletler,
 4. Yemek hazırlamak için yardımcı ekipmanlar,
 5. Açık büfe üniteleri,
 6. Bulaşık yıkama malzemeleri


Restaurant açmak için ihtiyaç duyacağınız diğer malzemeler, bulaşık sıyırma tezgahı, giriş tezgahı, giyotin tip bulaşık makinesi, Çıkış tezgahı, istif rafı, depo tipi buz dolapları, çalışma tezgahı, polietilen tablalı tezgahlar, iki küvetli tezgah, dolaplı çalışma tezgahı, davlumbaz, doğal gazlı ocaklar, ara nötr ünitesi, ızgara pişirmek için mangal ocakları, elektrikli fritöz, servis arabaları, tabaklar, tencereler ve diğer mutfak malzemeleri sıralanabilir.

Restoran İçin Gerekli Malzemeler

Restoran İçin Gerekli Malzemeler

Restaurat Açmak İçin KOSGEB Kredi Başvurusu

Sitemizde yer almakta olan örnek restaurant projelerini veya lokanta iş planı örneklerini inceleyiniz. Bu projelerin içerisinde yer alan, hedefler, vizyon, müşteri potansiyeli, reklam giderleri gibi kalemler Restaurant iş planı hazırlamada sizin rehberiniz olacaktır. Eğer bir projeniz varsa aşağıda ki adımları takip edebilirsiniz.

KOSGEB Restaurant Kredi Başvurusu

 1. 32 Saat süresi olan girişimcilik kursuna kayıt olun. Eğer yakınlarınızdan kurs sertifikası olan biri varsa, bu sertifika ile başvurunuzu gerçekleştirin.
 2. İşletmenizi açmadan önce Restaurant iş planı projenizle ön başvurunuzu yapın. Bu başvuru uzmanlarca değerlendirilecek ve değerlendirme sonucunda, tarafınıza olumlu olumsuz dönüş yapılacak.
 3. Eğer onay alırsanız, tüm evrak ve belgelerinizi hazırlayarak vergi dairesinden işletmenizin açılışını yaptırın.
 4. Harcamalarınızı gerçekleştirin ve lokantanıza aldığınız tüm ürünlerin faturasını mutlaka alın.
 5. Bu faturaları dosya halinde KOSGEB’e sunun ve restaurant desteğini alın.

Restoran Açmak İçin Boş İş Planı Örneği

Sıfırdan başlamak isteyenler için bir boş iş planı yayınlıyoruz. Örnekleri inceleyerek bu boş iş planınıza işyerinizin ismi ile başlayabilirsiniz. Her hanenin nasıl doldurulacağı proje içerisinde mevcuttur.

Lokantalar için Kosgeb boş iş planı örneğini indirin!

Türkiye’de ki hemen hemen tüm bankaların KOSGEB ile protokolleri mevcuttur. Bu protokoller dahilinde kredi alma hakkını kazanan işletmelere de bu bankalar destek vermektedir. Eğer KOSGEB’in size ödeyeceği miktar yeterli gelmeyecekse, Akbank, İş Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası, Ziraat, Denizbank, Qnb Finansbank gibi banka şubelerine de Restaurant Açma Kredisi için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Emin dedi ki:

  Restorant açmadan önce nelere dikkat etmeliyiz?