Devlet Destekleri

Fakirlere Yardım Eden Kurumlar Başvuru Yolları (Koronavirüs)

Fakirlere Yardım Eden Kurumlar Başvuru Yolları (Koronavirüs)

Maddi Yardım Yapan Yerler Var mı?

Ülkemizdeki yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik dalgalanmalar sonucunda maddi açıdan zorluk çeken ve ailesini geçindiremeyecek kadar zor durumda olan ve yardıma muhtaç olan çok sayıda aile bulunmaktadır. Bu aileler için devletimiz yardım elini uzatmış ve giyecek, yiyecek, yakıt, sağlık, eğitim gibi konuların dışında da maddi yardımlarla desteklerini sürdürmüştür. Aynı zamanda durumu olmayan ailelere para yardımı yapan çok sayıda kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bugün makalemizde siz değerli okurlarımız için Fakire Yoksula Yardım Yapan Kuruluşlar adlı başlığı ele alarak sizler için bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Fakir ailelere devlet yardımı adlı yazımızı inceleyebilir ve ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fakire Yoksula Yardım Yapan Kuruluşlar

Maddi yetersizlikler sonucunda ailesini geçindirmekte zorlanan ve hiç bir şekilde geliri bulunmayan aileler için devletimiz yardım etmektedir. Bunun yanı sıra maddi destek veren kurum ve kuruluşlarda bulunmaktadır. Bu kurum ve kuruluşların listesini aşağıda maddeler halinde siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız.

 1. Aile Çalışma ve Sosyal  Hizmetler Bakanlığı
 2. Vakıflar Genel Müdürlüğü
 3. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
 4. Türkiye Sokak Çocukları Vakfı
 5. Sosyal Hizmetler
 6. İHH Vakfı
 7. Belediyelerin Maddi Yardım

Ayrıca Koronavirüs nedeniyle Büyükşehir Belediyeleri tarafından da gıda, erzak ve nakit yardımları yapılmaktadır. Belediyelerden gıda erzak ve nakit yardımları için açılan başvuru formlarının doldurulması ile talepler alınarak yerinde incelemeler sonrasında ihtiyaç sahibi ailelere yardımlar evlerine teslim edilecektir.

Belediye maddi yardım desteği başvurusu detaylı bilgi alabilirsiniz.

Aile Çalışma ve Sosyal  Hizmetler Bakanlığı

Aile Çalışma ve Sosyal hizmetler bakanlığı tarafından maddi durumu yetersiz olan ailelere Koronavirüs salgını nedeniyle 2 milyon 111 haneye 1000 TL ödemelerin 1. fazı gerçekleştirildi. Açıklanan yeni ekonomik tedbirler kapsamında 2 milyon 300 bin haneye daha 1000 TL ödemelerinin 2. faz ödemeleri ile olarak Bakanlık tarafından açıklama yapıldı. Açıklama için tıklayınız. 3 faz şeklinde yapılacak olan sosyal yardımların başvuruları e-devlet üzerinden yapılacak.

Maddi açıdan yardıma muhtaç olan ve hiç bir gelire sahip olamayan ailelerin mahalle muhtarları tarafından belirlenmesi ve aynı zamanda bu ailelerin denetimden geçmesi sonucunda yardıma muhtaç olduğu tespit edilir. Mahalle muhtarları ve bakanlıklar tarafından belirlenen bu ailelere her ay düzenli olarak maaş yardımı yapılmaktadır. 2022 sayılı kanun kapsamında düzenli olarak her ay sosyal yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlardan yararlanan ihtiyaç sahibi ailelere 1000 TL koronavirüs sosyal yardım yapıldı. Salgın dönemimde Bakanlık tarafından sosyal yardımlar 3 faz şeklinde yapılacak. Hiçbir kurumdan yardım alamayan ihtiyaç sahiplerine talep bazında gerçekleştirilecek olan sosyal yardımın 3. faz ödemesine başvurular e-devlet üzerinden yapılabilecek.

Vakıflar Genel Müdürlüğü‘nün Vermiş Olduğu Destekler Nelerdir?

Maddi durumu yetersiz olan fakir aileler için destek veren kurumların başında yer alan bir kuruluştur. Bu kuruluş  fakir fonu altında biriktirilen yardım paralarını başvuruda bulunan ve gerçek ihtiyacı olan ailelere dağıtmaktadır. Bu kuruma başvuruda bulunan ailelerin gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadıklarını anlamak için başvuru formunu dolduran şahsın bilgileri incelenir ve bu şahıs denetime tabi tutulur. Denetim elemanları tarafından gözlemlenen ve aynı zamanda incelemeye alınan bu şahsın gerçekten yardıma muhtaç olduğu belirlenirse yardım fonundan yararlanması için başvurusu olumlu sonuçlanır. Başvurusu olumlu olarak değerlendirilen aileler düzenli olarak para yardımından yararlanabilirler.

HAYIR HİZMETLERİ

 • Muhtaç Aylığı
 • Aşevi Hizmeti
 • Burs Hizmetleri
 • Yurt İçi Kuru Gıda Yardımları
 • Yurt Dışı Kuru Gıda Yardımları

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı hiç bir sosyal güvencesi olmayan ve hiç bir gelire sahip olamayan ve ailesini geçindiremeyen vatandaşlarımız için para yardımının yanı sıra gıda ve yakıt yardımları da yapmaktadır. Başvuru formunu dolduran vatandaşlarımız denetleme elemanları tarafından takibe alınır ve başvurusunun olumlu sonuçlanmasında hiçbir engel görünmemesi durumunda maddi yardım destekleri sunulur.

Türkiye Sokak Çocukları Vakfı

Bu vakıf resmi kuruluş olduğu kadar özel bir kuruluş olarak da bilinmektedir. Yani yarı özel yarı resmi bir kuruluştur. Sokak çocuklarının hayata kazandırılması için aile ve sosyal politikalar bakanlığı ile birlikte hareket eden bu kuruluş sayesinde çok sayıda çocuk hayata bağlanmıştır. Sokak çocuklarının hayata bağlanması için bu çocukların ailelerine maddi yardımlarda bulunulmaktadır. Maddi yardımlar sonucunda ise çocukların sokaklardan kurtulması ve evine dönmesi beklenmektedir.

Türkiye Sokak Çocukları Vakfı

Türkiye Sokak Çocukları Vakfı

Sosyal Hizmetler

Yardıma muhtaç olan aileler için valilikler bünyesinde açılmış olan bir kurumdur. Çocuk yardımı parası adı altında ihtiyaç sahibi olan ailelere her ay düzenli olarak yardım yapılmaktadır. Yardıma muhtaç olan ailelerin bu kurumun bünyesinden yararlanması için nüfus müdürlüklerinden veya muhtarlıklardan yardıma muhtaç olduklarını gösteren bir belge almaları gerekmektedir. Bu belgeleri alan ve gerçekten yarıma muhtaç olduğu tespit edilen ailelere Sosyal Hizmetler tarafından her ay düzenli olarak maddi yardımlar yapılmaktadır.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı

Koronavirüs sebebiyle evinden çıkamayan yaşlı ve hastaların geçimini sağlamakta zorluk yaşayanların ve yetim ailelere yardım yapılıyor.

 • Başvuru sayısı: 23.129 kişiye
 • Yardım ulaşan : 19,872 aileye
 • Kumanya paketi: 17.511 adet
 • Hijyen paketi: 3.746 paket
 • Faydalanan: 79.488

Devlet tarafından belirlenmiş olan yardıma muhtaç ailelerin yararlana bileceği özel bir vakıftır. Bu kuruluş maddi yardımlarının yanı sıra gıda, giyecek, yakıt, sağlık, eğitim, barınma gibi yardımlarda vermektedir. Aynı zamanda İnsan Hak ve Hürriyetleri Vakfı yardıma muhtaç olan öğrencilere düzenli olarak her ay burs imkanı da sağlamaktadır.

Türkiye’de kronik hasta, yaşlı ve ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırıyoruz. Bu dönemde en çok zarar gören aile kurumunu ayakta tutmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu vesileyle Valilikler bünyesinde oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grupları ile koordineli bir şekilde yaptığımız çalışmalar;

Ramazan çalışmalarımızı sadece Suriye, Yemen, Arakan gibi kriz bölgelerinde yapacağız. Ramazan projelerimizi ülkemiz için erkene aldık ve projelerimizin büyük bölümünü vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda yapacağız.

10 milyon TL nakdi yardımı yetim aileleri öncelikli olmak üzere ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıyoruz.

Dağıtımını Ramazan’da yapmayı planladığımız 100 bin kumanyayı planladığımız vakitten daha önce ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız.

İlk etapta evde bakıma muhtaç, yaşlı ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımıza 15 bin gıda kolisini hazırladık ve dağıtımına başladık.

10 bin hijyen paketini ihtiyaç sahibi aileler için hazırlıyoruz. Bir kısmını dağıtmaya başladık.

İHH alınan başvuru sayısı 24 saat içerisinde 13 bin 800 oldu. Sonrasında gelen başvurularla birlikte başvuru sayısı 15 bine ulaştığından, oluşan yoğunluğun azaltılması ve gerekli değerlendirmelerin yapılabilmesi için başvuru alımını durdurulmuştur…

Maddi yardımlardan nasıl yararlanılır?

             Maddi yardımlardan nasıl yararlanılır?

Maddi Yardımlardan Nasıl Yararlanılır?

Ülkemizdeki koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik dalgalanmalar sonucunda yaşanan kriz nedeniyle çok sayıda iş veren sarsılmış ve bu durumda doğal olarak çok sayıda vatandaşımızda işsiz kalmıştır. İşsiz kalmayan fakat gelen zamlar nedeniyle kazanmış olduğu gelirden fazla gidere sahip olan vatandaşlarımız da bu durumdan oldukça olumsuz yönde etkilenmiştir. Hal böyle olunca maddi anlamda para sıkıntısı yaşayan vatandaşlarımızın yanı sıra kredi kartı veya kredi borçlarını ödemekte zorlanan vatandaşlarımız için, hiç bir geliri olmayan ve hiç bir sosyal güvenceye sahip olmayan vatandaşlarımız için para ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılayan kurum ve kuruluşlardan yukarıdaki yazımızda kısaca bahsettik bu kurum ve kuruluşlardan maddi yardım almak için öncelikle bir dilekçe hazırlamanız gerekmektedir. Dilekçenin yanı sıra başvuru  yapmak istediğiniz kurumun başvuru formunu doldurmalısınız ve aynı zamanda muhtaç olduğunuza dair ilgili makamlardan bir belge almalısınız. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra başvurunuz değerlendirmeye alınacaktır. Değerlendirme sonucunda başvurusu olumlu sonuçlanan ailelere her ay düzenli olarak maddi yardım destekleri verilecektir.

Maddi yardımların yanı sıra barınma, giyecek, gıda, yakıt, eğitim, sağlık yardımları da verilmektedir. Aynı zamanda devletimiz bebek bakım yardımı, engelli maaşı ve dul maaşı yardımlarında da bulunmaktadır. Tüm bu yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşlarımız için aşağıda maddeler halinde kısa kısa açıklamalarda bulunacağız.

Gıda ve Yakıt Yardımları

                         Gıda ve Yakıt Yardımları

Gıda ve Yakıt Yardımları

Maddi durumu yetersiz olan ailelerin kış aylarını daha rahat geçirmeleri için yakıt yardımı yapan devletimiz başvuruda bulunan ailelere 500 kg yakacak yardımı yaparken aynı zamanda gıda yardımlarında da bulunmaktadır. Bu yardımlardan yararlanmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının başvuru formunu doldurmalısınız. Bunun yanı sıra başvuru dilekçesini tamamlamalı ve nüfus cüzdan fotokopisini hazırlayıp başvuruda bulunmalısınız. Başvurunuz değerlendirmeye alınır ve olumlu sonuçlanırsa bir ay içerisinde gıda ve yakıt yardımlarından yararlanabilirsiniz.

Eğitim Yardımları

Eğitim yardımlarından yararlanmak isteyen öğrencilerin ailelerinin maddi durumu yetersiz olduğu taktirde ve çocuğunu okutamayacak kadar zor durumda olması durumunda bir çok kurum ve kuruluş öğrencilere eğitim desteği vermektedir. Eğitim desteklerinde burs, harç paraları, kırtasiye masrafları, engelli öğrencilere ücretsiz olarak servis yapılması gibi desteklerde vermektedir.

Çocuğu üniversitede okuyan aileye yapılan maddi yardımlar hakkında bilgi almak için lütfen linke tıklayınız.

Sağlık Destekleri

Sağlık yardımlardan yararlanmak isteyen ailelerin başvuruları değerlendirmeye alınır. Değerlendirmesi olumlu sonuçlanan aileler ise sağlık desteklerinden kolay bir şekilde yararlanabilirler. Bu yardımlar Ağustos, Eylül ve Ekim ayları içerisinde şartlı sağlık yardımı olarak yapılmaktadır.

Bebek Bakım Maaşı

                                Bebek Bakım Maaşı

Bebek Bakım Maaşı

Devletimiz maddi durumu yetersiz olan aileler için maddi ve manevi desteklerde bulunurken aynı zamanda doğum yapan anneler için de bebek bakım parası adı altında yardımlarda bulunmaktadır. Doğum Parası adı altında yapılan yardımlar her çocuk için değişiklik göstermektedir. 15 Mayıs 2015 Tarihinden sonra doğan her çocuk için devletimiz doğum yapmış olan anneye tek seferlik olmak üzere doğum parası vermektedir. Doğum yapan annelerin almış olduğu para desteği ise aşağıdaki gibidir.

 1. İlk çocuk için 300 Türk Lirası
 2. İkinci çocuk için 400 Türk Lirası
 3. Üçüncü Çocuk için 600 Türk Lirası

Engelli Maaşı Yardımı

Engelli olan vatandaşlarımız için devletimiz maddi ve manevi yardımlar yapmaktadır. Yapılan bu yardımlar ise engelli durumda olan vatandaşımızın yüzde kaç oranında engele sahip olduğunu gösteren sağlık raporu ile belirlenmektedir. Engelli maaşı yardımlarının asıl amacı ise bu vatandaşlarımızın topluma katılmaları ve hayata bağlanmaları hedeflendiği gibi aynı zamanda bakıma muhtaç olan vatandaşlarımızında ihtiyaçlarını kolay bir şekilde karşılaması için yatırılan bir maaş türüdür.

Engelli maaşı hakkında ayrıntılı bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ.

Dul Maaşı Yardımları

Dul Maaşı yardımları ise eşi vefat etmiş olan bayanlarımız için her ay düzenli olarak devletimiz tarafından yatırılan bir maaş türüdür. Dul maaşından faydalanmak isteyen bayanlarımız ikamet etmiş oldukları bölgede bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuruları olumlu sonuçlanan vatandaşlarımız ise düzenli olarak her iki ayda bir 650 lira alacaklardır. Dul maaşına bağlanan vatandaşlarımız ise maaşlarını nüfus cüzdanları ile PTT şubelerinden kolaylıkla alabileceklerdir.

Yardım İçin Başvuru Esnasında İstenen Belgeler Nelerdir?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları için başvuruda bulunan vatandaşlarımızdan istenen belgeler aşağıda maddeler halinde sırası ile yer alacaktır.

 • Başvuru dilekçesi
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı başvuru  formu
 • Nüfus Cüzdan fotokopisi
 • Barınma ihtiyaç raporu
 • Hasar tespit raporu
 • Eğitim yardımları için, öğrenci belgesi
 • Şartlı eğitim yardımları için, çocukların kimlik fotokopisi
 • Engelli ihtiyaç yardımları için, medikal malzeme kullanımı gerektiğine dair sağlık raporu
 • Afet raporu
 • Terör zararı tespit tutanağı
 • Proje başvuru formu
 • Proje hazırlama formatı
 • Fayda sahibi başvuru formu
 • Proje yapacak kişinin iş tecrübesini gösteren belge

NOT: Maddeler halinde vermiş olduğumuz evrakları tamamlamış olduğunuzda maddi ve manevi desteklerden kolaylıkla yararlanabilirsiniz. İlk üç madde sabit olmakla beraber diğer tüm maddeler yardım almak istediğiniz bölüme/alana göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca yardım için başvuru talebiniz olumlu sonuçlanmış olduğunda 30 gün içerisinde bu yardımlardan yararlanabileceksiniz. Gıda yardımı, yakacak yardımı, para yardımı, eğitim yardımı, engelli ihtiyaç yardımı, afet yardımları, terör yardımlarının yapılacağı süre bir hafta ile bir ay arasında gerçekleştirilecektir. Şartlı eğitim yardımı ve şartlı sağlık yardım süresi ise 14 gün olarak belirlenmiştir.

SİTEDEN HERHANGİ BİR MADDİ YARDIM YAPILMAMAKTADIR.

] }
Yorumlar
 1. Erol dedi ki:

  mrb kronik rahatsızlığı olan kortizonlu ilaç kullanan erişkin Stil hastalığı olan %30 engelli raporu olan işi gücü olmayan evimin kirası birikti faturalar birikti isim yok sağlığından dolayı iş bulamıyorum iki çocuk babasiyim ne olur yardım edin

 2. Dilek dedi ki:

  Benim 4tane çocuğum var gelir bir durumu yok eşim çalışmıyor bende para yardımı almak istiyorum

 3. Sinan dedi ki:

  Merhabalar ne diyeceğimi bilmiyorum 2 yasında bir evladım var kredilerimi ödeyemiyorum evladımın büyüdüğünü görmek istiyorum borç batağındayım yalvarıyorum allah rızası için bana yardım edin.

 4. FATMA UÇAK dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin uzun zamandır çalışmıyorum sizden rica etsem banada yardimci olurmusunuz elinizden opr iki çocuğum var ve suan durum hic yok yetkililerden çok rica ediyorum şimdiden çok teşekkür ediyorum sağlıcakla kalın s

 5. Eylem dedi ki:

  Annesiniz, babasınız. Çaresiz kaldınızmı? İnsan ne olmuşum dememeli, ne olacağım demeli. Allah kimseyi bebeği ile imtihan etmesin. 20 aylık bebeğim var. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfına gittim. Korona virüsü sebebi ile kayıt yapmıyoruz, toplantı yapmıyoruz dedi. Bebek bezi, ıslak mendil, bebek bisküvisi, kutu süt ihtiyacım var. Hazreti Muhammed komşusu açken tok uyuyan ümmetim değildir buyurmuş. Allaha emanet olun.

 6. Durmus adem dedi ki:

  Sayın büyüklerim infaz yasasından cıktim ceza evinden cıktıgım için kimse iş vermiyor 4500tl adli para cezam var tekrar ceza evinegirmek istemiyorum 24.06.2020

 7. Aynur acar dedi ki:

  Biz dukuz kisilik bir aileyiz oglumun biri ayri yasiyor biri asker uctane calisamayan cocuk var buyuk kizlarimin isi yok esimi isinden pandemiden uturu ikiaydir calisamiyor iki ay sonra duynum var para yardim
  m cok istiyorum cok ceyiz ihtiyaclarim var yardim edermisiniz esim suan askeri ucretle calisiyor ancak faturalar yetiyor dugru durust cocuklar beslenemiyor kisacasi maddi durumum iyi deyil yardiminizi bekliyorum lutfen duyunum var bana para yardimi bekliyorum

 8. Yardım dedi ki:

  Merhaba maddi olarak çok kötü durumdayım eşim 3 aydır çalışmıyo kiramızı ve borcumuzu ödiyemiyoruz ve borcumuzdan dolayı haciz işlemleri başlıcak lütfen yardım istiyorum sizlerden

 9. veysel dedi ki:

  kardeşim ben de maddi yardım için yazıyorum benim sıkıntılarım var sadece yaşımı yazıyorum esnafım kısa yazıyorum bizede yardım elini verirmisin

 10. Elfa dedi ki:

  Mrb ismim elfa cok zordumdayim 4 tane kiz cocugum var kirada oturuyorum elektrik borcum iki milyar oldu yardim bekliyorum umarim donersiniz

 11. Azimesucu dedi ki:

  Merhaba ben ev hanimiyim 6 kisi yasiyoruz evde esim calisamz halde bi ayagi sakat diger yetiskinlerde isyerleri kapaninca cok zor duruma dustuk allah rizasi icin yardim edin

 12. MUAMMER BAĞCI dedi ki:

  ALLAH PEYGAMBER AŞKINA YARDİM EDİN ÇOK ZOR DURUMDAYIM

 13. Veysi yıldız dedi ki:

  Merhabalar sevgili türkiyem bu kardeşinize kira yardımı edermisiniz bu bayramda bu kardeşinizde zor zamanı geçirsin çok kötü durumda inanıyorumki sevgili türkiyem kimseyi darda bırkmaz allah hayırlarınızı kabul etsin

  1. Umut ozan öztaş dedi ki:

   Sen ne kadr yalakalik bi insansın inanıyorumki sen hic bıseye ihtiyacın yok gercek ihtiyaç sahipleri varken inan kimse sana selam vermez

 14. Seçil dedi ki:

  Maddi olarak çok sıkıntılıyiz iki çocuğum var eşim işsiz çocuklarım ilk eşimden lütfen yardım edin çok zor durumdayız allah hayırınızı kabul etsin inşallah

 15. Ayşe dedi ki:

  Benimde 3 cocugum var 3de okuyor masraflarını karşılamakta zorlanıyorum asgari ücretle çalışıyor gecinemiyoruz cocukların okul masraflarını bazen eksik alabiliyorum 4gün sonrada bayram kıyafete almadım kredi borcum var Bankalara lutfen yardım edin YARDIM

 16. Okay dedi ki:

  lutfen yardıma ihdıyacım var 3 aydır çalışmıyorum evliyim bir çocuğum var sor bır durum duşunun bir cocugum var ona bile zor bakıyorum ne acı bırsey ne yasam ne soylesem bilemıyorum yardım ederseniz duvacınız oluruk

 17. Aliriza dedi ki:

  Cumhurbaşkanimiz dowonsed romlu cocuklari cok seviyor benim 4 tane kizim var 1 dowonsendromu iş sizim sizden talep edilen yardim nakit yardımı inşaata çalışıyorum şuan işim yok bayram yardımı için iş yok calişmiyorum

 18. Aliriza dedi ki:

  Merhaba inşiat işcisiyim viresden dolayi iş yok 4 tane kızım var 1 kızım didon sendromu bayram alışverişi için sizden yardim istiyoruz alah devletimizie zeval vermesin alah cumhurbaşkanınızdan razı olsun herkese 1000 tl verdi biraz bizi rahatlati

 19. Nergiz dedi ki:

  İyaksamlar ben issizim hicbi gelirim yok zengin buyuklerimizden yardim istiyorum

  1. Dilrabo dedi ki:

   Assalam aleykum. Biliyorum iyi anliyorum bo gibi mektupler coktir… Ama yaziyorum size lutfan.. Bana para, zenginlik gerekmes, lazim degil. Yalniz oglum var.. 13 yasinde.. Dunyaviy islamden uzak okulda okuyor.. Arkadasleri cok utanli gunah seyler biliyor, simdi namaz farz hepisiye, Oglumin medresede okumak zorindeyim.. Taskent Uzbekistande yasiyorum. Yalniz anneyim.. Oglum simdi arab herflerini bitirmis Qur’ani yavas yavas cok hatalar bilen okumaya basladi. Lutfan oglumi medresede Turkiyede okutmam icin yardem ede bilirmisiniz… Allah icin.. Bende sonra orda calisalim, insaAllah Allah nasip ederse parada kazanirim bo yardeminiz icin para veririm istarsaniz…Ama simdi Turkiyeye tasinmak icinde param yok.. Oglum medresede okumasassa oglumi kaybederim, Lutfan, lutfan tek medresede okusin oglum, orda kiz bayanlarsiz buyusin lutfan.. Lutfan Allah icin… Hafizi Qur’an olsun oglum… Sizede coook sevaplar verir Allah.. Biliyorum sevap isleriniz hisapsiz… Bu dunya okulide oglumi kaybederim… Uzbekistande yok 13 yas cocukler icin medrese… Lutfan tek medreseye vermek icin yardem ede bilirmisiniz.. Lutfan.. Allah icin.. Oglumi kaybetmek istemiyorum.. Yalniz oglum benim..​ Aramak zor, uzbekistande oduriyorum, hem turk dilim iyi degil….

 20. Kübra dedi ki:

  Merhabalar söze nasıl baslicagimi bilmiyorum öncelikle kocam 2 aydan fazladir çalışmıyor işsiz 5 çocuğum var 3nü okutuyorum 1 i küçük mama ve bez kullanıyor evim kira kira parasını bile odiyemiyorum hiç bir şekilde bir maddi gelirim yok evde yicek bir şey bile kalmadi hep başkalarından borç para alarak bu zamana kadar ihtiyaçlarımı karşıladım ama şimdi karsiliyamiyorum banda yardim ederseniz çok fazla sevinirim yardıma ihtiyacım yani kısacası muhtacım şimdiden ilgiliniz için teşekkür ederim

 21. necla dedi ki:

  Selam beim 5 çocugum var 4 tanesi okuyor 1 tanesi 3 yasinda esimde goz tansiyonu cikti goremiyor maddi durumum yok kiradayim bize bakan yok sizden yardim bekliyorum

 22. İstek dedi ki:

  Merhaba ben istek 5 çocuğumla bir odalı evde yaşıyoz eşim çalışmıyor hiç bir işi yok bende ancak onlara bakıyorum sizden gıda ve bayram için sizden destek istiyorum 1kızım 12yaş bir kızım 9.bir kızım

  da4 yaşında.erkek oğlum.13.yasında bir oğlum.8yasıda destek verirseniz çok sevinirim teşekkürler

 23. Rabiya dedi ki:

  Gerçekten madur durumdayız eşim sakat biri ben bir bayan olarak elbise baş örtüsü satiyorum guzel yardımsever insanlarımızın guzel yardımlarınıza talibiz virüs olayından dolayı evindeyim satisda yapamıyorum insaalllah Rabbim bizi ve bütün darda zorda kalmış kardeşlerimizi sevinirsin ve hayırlı insanlarla karsilastirsin

 24. Kübra dedi ki:

  Yardıma ihtiyacı olan bir insanim eşim calismiyor iki çocuğum var ikiside çok küçük mama bez derken yetişemiyorum yardım edin lütfen yardımlarınızı esirgemeyin benden

 25. Cumali Şenol dedi ki:

  Merhaba efendim su an işsizim berber dukkanım vardı kapatmak zorunda kaldım lütfen destek verin gıda ve kira yardımı faturaları birikti

 26. Mehmet b dedi ki:

  Selamun aleyküm hayırlı ramazanlar 5 aydir kiramı ödeyemiyorum ev sahibi bugün yarın beni evden çıkartacak vuris den dolayı isten çıkarttı is yeri 3 tane çocuğum var eşim böbrek yetmezliği var cebimde ekmek alacak param yök Allah rızası icin bir ekmek parası 20 lira olsun yardım edin Allah rızası icin su mübarek ayda çok zor durumdayım

 27. Yasemin Güngör dedi ki:

  Selamın aleyküm Allahın selam üzerinize olsun eşim virüs nedeniyle çalışmıyor kısa 1000 TL yardım başvurum iptal edildi benim 10 aylık bebeğim var evim kira ben kendim için bisey istemiyorum bebeğim için bez parası istiyorum onu bu akşam market poşeti altına koyarak yatırdım bir anne olarak çok zoruma gidiyor

 28. .adına sannikova dedi ki:

  Eşim mahkum cezaevinde ben Özbekistan vadandasiyim 11yillik evliyim 2 çocuk sahibi yım ev kira çalışamıyorum devletten destek bekliyorum

 29. Olgun dedi ki:

  Merhabalar virus nedeni ile müzisyen olup islerim iptal oldu ekmek teknem gitti ve çocuklarıma bakamaz hale geldim hasta annem var ilaçları inanın Allah için şuan ekmek almaya dahi param yok bu zor günde yardım sever iş adamlarımız müslüman insanlar neredeler Allah rızası için yardım istiyorum Allah şimdiden yaptidiginiz yardımları kabul eylesin ..

 30. Aslı dedi ki:

  kimse duymuyor bizi eşim 5 aydır çalışmıyor 5 çocuğum var hiç gelirimiz yok ne olur duyun artık muhtar belediye kaymakamlık Kızılay niye kimse yüzümüze bakmıyor her yere defalarca başvurumuz var ama çocuğumun ne bezi ne sütü var belediyeye bile gidiyoz bez var görüyoruz ama veremeyiz diyorlar çocuğun altını bağlamadan yatırıyorum evde 7 kişi açız gelirimiz in 5 aydır olmadığında belli niye biz Allah rızası için bı acil dönüş yapı .

 31. Adem dedi ki:

  4 çocuğum var eşimin işi yok benimde işimyok esim benimle tartisiyo isim yok napiyim yardımlarınızıbekliyorum

 32. Vesile aslivar dedi ki:

  Virüs nedeniyle eşim çalışmıyor çok sıkıntı çekiyoruz 3 çocuğum 3 aylık ikizlerim var yardıma muhtacız allah rızası için yardım edin bize

 33. Esma dedi ki:

  Esma ismim maddi durunum cok kotu bir çocuğum var kiramı ödeye mıyorum yardıma ihtiyacım var

 34. Eylem dedi ki:

  Selamun aleyküm. Utanarak mesaj yazıyorum. Eşimin çalışıyor olduğu restoran korona virüsü sebebi ile kapatıldı. 15 aylık bebeğim var. Allah rızası için destek olurmusunuz? Para istemiyorum.

 35. Tuncay Danacı dedi ki:

  Merhaba,
  Ben Tuncay Danacı,corona virüs yüzünden patronum ücretimi ödeyemeyeceğini söyledi ve işten çıkardı sigortamda yoktu.Eşim engelli çalışmıyor üç çocuğum var ikisi okuyor.evim kira çok zor günler geçiriyoruz bize yardım elinizi uzatırsanız çok minnetttar oluruz

 36. Melek dedi ki:

  Merhaba eşimden ayrıyım 1 kızım var evim kira virüs nedeni ile çalışamıyorum kiramı faturalarımı yatıramaz duruma geldim yardımcı olurmusunz

 37. Coşkun üçbudak dedi ki:

  Merhaba çok kötü durumdayım 2 çocuk ben hanım ev kira gider çok di kanada borçum var işten çikarildim Restoranta çalışıyordum Gorson olarak çalışıyordum gündelik Allah rızası için yardımızi bekliyorum

 38. akibe dedi ki:

  merhaba esim koronadan dolayi issiz kaldi evim kira baska bi gelirim yok faturalarim birikti lutfen yardim edin 3 cocugumuz var biri henuz bebek beze ve mamaya ihtiyacimiz var cok zor durumdayiz lutfen allah rizasi icin yardim edin

 39. akibe SERTAK dedi ki:

  merhaba esim koronadan dolayi issiz kaldi evim kira baska bi gelirim yok faturalarim birikti lutfen yardim edin 3 cocugumuz var biri henuz bebek beze ve mamaya ihtiyacimiz var cok zor durumdayiz lutfen allah rizasi icin yardim edin

 40. Mehmet dedi ki:

  Corona.virus.nedeniyle.calismiyorum.yardima.ihtiyacim.var

 41. Suat dedi ki:

  Hayırlı günler iki çocuk babasıyım işsizim kiradayım birikmiş baya borcum var hayır severlerden allah rızası için yardım bekliyorum gerçekten çok zor durumdayım allaha emanet olun

 42. deniz dedi ki:

  ben deniz yardım elini uzatacak bize erzak ve nakdi yardimi yqpqcqk bir merhqmetli kimse yokmu cok zor durumdayiz 3 cocukgum var vqllahi bezini bile alamiyoruz.bu virus yuzund3n zqten iyice bir cikmaza girdik lutfen bir yardimsever elini vijdqnina koyup yarrim.elini uzatsin allah yapacaginiz hizmeti ve yardimlqri simdiden kabul etsin insallah allah 1 yardiminiza bin katsin.

 43. Servet dedi ki:

  S.a bende virüs nedeniyle işsizzim iki ögrenci okutuyorum biri üniversite biri lise son

 44. Emine yıldırım dedi ki:

  Yardım ihtiyacımız var evim kiradır eşim çalışmıyor 2 yaşında bitane çocuğum var 5aylık gebeyim allah rızası için lütfen bizede ulaşın

 45. Canan dedi ki:

  Merhabalar bemde yardimlariniz dan yararlanmak istiyorum

 46. Meral Aral dedi ki:

  Merhabalar ben çok zor durumdayım lütfen banada yardım edin iki çocuğum var ve evımde de kıra uç aylık kiram ve elektrik su hepsı kaldu ödeyemedim esımınde ayağı kırıldı kimse yardım edenimiz yok allah aşkına bu mjs bakın ben çok zor durumdaydı cok ihtiyaç ım var nakdi gıda yardımı olsun çocuklarım benim boynumu buluyor istediklerini bile alamıyoruz esımle ben çok zor durumdayız aksam sabah kadar düşünüyoruz ama çıkış yolumuz yok bı umut buradan lütfen dönüş yapın nakdi yardıma çok ihtiyacım var kıramı vermesem ev sahibi evden çıkartacak lütfen bu mjs bakın ben sizden yardım istiyorum lütfen

 47. Yardım dedi ki:

  Uc tane cocugum var eşımden ayrıyım okula gıtyolar ucuncusu 2yasında sut alacak param yok gelırım yok icralık dosyalarım var neyapacagımı bılmıyorum lutfen yardım edermısınız işte olsa çalışırım

 48. Medine dedi ki:

  İnşallah bir hayır sever bu mesajını okur bu mübarek ayda ben bismil köseli köyünde yaşıyorum eşim işsiz oğlum hasta bende böbrek hastasıyım hiçbir gelirim yok bu korona hastalığı çıktığından beri eşim işsiz yömyeyle çalışıyordu oda gitti evim yok çocuklarıma gıda giysi yardımı yapın ramazanlıkta hayrınız olsun ihtiyacım var

 49. Kemal dedi ki:

  Durumum kötü yardımda bulunulsun lütfen

 50. Salihgöncü dedi ki:

  Allahin selamı ve berekti bütün İslam alemine ve hayır severlere ben salih göncü evli 4 çocuğum var ve 2 yıldır işsizim sıkıntılarım var çok borçlandim cikmazlara girdim Allah kimseyi buduruma getirmesin Allah rızası için yardimlarinizi bekliyorum kendim içindeyil ama çocuklarım için hayatımda ilkdefa böyle bir yardım talebinde bulunuyorum çok borçlarim var eş dostan arkadaşlardan aldım ama onlarda haklı sonuç ta borç tur ödiyemiyorum çok zordurumdayim Allah rızası için yardimlarinizi bekliyorum 0 çok madi sikintilar çekiyorum Allah yapmış ve yapacak yardımlarınızı kabul etsin Allah sizi korusun isiniz gücünüz rasgelsin rabim sizleri bütün İslam alemini korusun rabim sizden razı olsun yardimlarinizi bekliyorum Allah razı olsun saygılar

 51. Yusuf Yalman dedi ki:

  Merhaba çok zor durumdayım evimde yiyecek pek bişey yok 3 aydır ev kiramı ödeyemedim 3 çocuğum var üçüde küçük sütü besi maması yetişmiyor sizden ricam yardım edin Allah rızası için

 52. Ayfer dedi ki:

  Merhaba beni ayfer kiraciyim üç buçuk senesi kiraciyim 90 yaşında kayın pederim de benlr yaşıyor esim işsiz cok zor şartlarda geçiniyoruz sizdrn yardım istiyorum .

 53. Yağmur 05372034184 dedi ki:

  Selamınaleyküm çok zor durumdayız lütfen bizede yardım edin gerçekten çok zor durumdayız allahrızası için 3 tane çocuğun varihtiyaçlarınızı bile karşılayamıyoruz 8 aylık bebeğinin bezini bile alamıyorum evim kira ödeyemiyoruz eşimle inşaat işçisi günlük çalışıyor bu görüşten dolayı iş bulamıyoruz gerçekten çok zor durumdayız lütfen allah sizden razı olsun inşallah

 54. Hikmet dedi ki:

  Ben hikmet bayanım şuan çok zor durumdayız eşim çalışamıyor rahatsız sürekli tedaviye gidiyor şuan için kira ve acil gıda ihtiyaçim var çok üzülüyorum esimde kahroluyor çalmadık kapı kalmadı hiçbir gelirim yok ev kira yiyecek içeceğimizin yok 400 tl kiraykirayı bile ödeyecek imkanımız yok allah rızası için ne olur bi yardımcı olur musunuz 05 39

 55. Fevziye Tükmen dedi ki:

  Merhaba ben 18 yıldır evliyim çocuğum yok çocuk sahibi olamıyorum maddi sıkıntılar nedeniyle doktora gidemiyor allah rızası için elinizi uzatın bana

 56. Emre dedi ki:

  Selamun Aleykum Rahatsiz ettiysem kusura bakmayin sözlerime nasil başlasam bilemiyorum zor durumda kaldiğim için son çare olarak sizlerinde kapınızı calmak istedim bilmiyorum iyimi yaptim kötümü ama inanın zor durumda kaldığımdan dolayi geldim buraya ben 23 yaşında olan 1996 yıllı nevşehir doğumlu olan bir genc’im istanbulda ailem ile yasamaktayim Allahıma şükürler olsun babam annem abim ve ablalarim çok şükür hayattalar ben yaklaşik 10 ay önce gibi bir süre bankadan 25 bin tl olarak kredi cekmek zorunda kaldım cekmemin bir sebepi ise abimin nişanlanmasıdır yani olaya gelcek olursak öyle gercekleşti abim kendi imkanlari ile ufak bir birikimi ile nişanlanmak istedi bende abime destek olmak icin benden maddi destekte yardimci olmami istediler malesef istediler ama bende de yoktu aklima binlerce fikir geldi geldi gitti geldi gitti bi an bankanin uygulamasindan kredi basvurusunda bulundum tabii mecburdum bi yandanda  eee diyceksiniz belkide kardeşim kendi paran veya biriktirmedinmi hic diye hyr malesef bir iddaa yüzünden ve zengin olma hayalleri yüzünden birikimim malesef olmadi işin kötü yani ise ailem bu verdiğim parayi kendi parammış gibi biliyorlar yani bankaya her.ay ödememden malesef haberleri yok Böyle olmasini ve sizlere bir dilenci gibi para istemek inanin hic istemezdim belki akliniza gelmiştir sormak istersiniz babam serbest meslek sahibi hani o mahalle aralarinda el arabası ile hurdaci hurdaci diye bağiranlar varya babamda onlardan Allaha şükür şuanlik başimızda reisim ama bazen korkuyorum olmamasından calıstırmak istemiyorum aslinda kendisini ama gel gelelim bu kredi herseyi bozuyor mutlu olmasini inanin cok istiyorum istanbulda şuan kiradayız malesef para yetışmiyor belki inanmassiniz ama abimin ev eşyaları alıncak ne abimde para var ne bende para var nede babamda ev de kirli camaşirlarimiz bile yikanmiyor nedeni ise bozuk bir camaşir makinemizin olmasi soguk suyla kir cıkarmi cikmaz malesef ama mecburuz annem ev hanımı Allaha sükür oda ayakta ablamın teki evli teki bekar evde oda bende calisiyorum ama gizli gizli kredi ödüyorum ömrüm yollarda geciyor iki teker üzerinde kuryelik yapiyoruum fakat şu korona virüsü dükkanın kapanmasina sebep oldu Babam ise hala dışarda calışmak zorunda kalıyor sizlerden Allah rızası icin geri dönüş yapmaniz olumlu yada olumsuz bir cevap vermeniz eğer bu borcumdan kurtulursam söz babamıda calıştırmıycam  Allahımın İzni Ile saygılarımla.

 57. ilyas güleç dedi ki:

  merhaba ben kalp hastasıyım kalbimde pil var 9aydır calışamıyorum maddi yönden tükendim allah rızası için bana yardım edin

 58. Zahide dedi ki:

  Meraba benim eşim vefat etti çok zorlaniyorum yardimiza ihtiyacım var gelirim yok 3tane çocuğum var yetimler kirada oturuyorum gelirim yok çok zorlaniyorum

 59. Selma dedi ki:

  Esimden ayriyim kredi borcumda cocuklarim var zor durumdayim donus yapin

 60. Selma dedi ki:

  Yardima ihtiyacim var esimden ayriyim co4cocugum var hastayim calisamiyom yardima ihtiyacim var

 61. Selma dedi ki:

  Zor durumdayim cocuklarim var calisamiyom kredi borcum var yardim fin

 62. Aysun dedi ki:

  Meraba maddi durumum hic yok hamileyım tek goz odadada kiradayım 30 bin borcumuz var iş yok esim rahatsizligindan dolayı calişmiyor sesimi duyan lutfen yardim etsin bana

 63. muhammed dedi ki:

  Bismillahirrahmanirrahim sekiz defa dizimden iki defa belimden ameliyat oldum bide boyun fitigi ve karpal tunel sendromu cikti siddetli sinir sikismasi iki omuz kol ve eller Bana yardim edebilirmisiniz cokzor sartlarda yasam mucadelesi icindeyim hic bi gelirim yok engelli raporu verdiler bugun %59 kimim kissem yok olanlarda nasil oldu anlamadim koyboldular as evinden gelen iki ekmek ve iki kap yemekle yasiyorum iki aydir kiram duruyor alti aydir hic gelirim olmadi sadece sosyal yardimlasmadan alti ayda sekizyuz lira para geldi kisi sogukta gecirdim o kadar kurumlara bas vurdum bi katolik soba bile veremediler herkes basindan saviyor kolaylik sagliyan yok allah yardimcin olsun deyip gecistiriliyor insaallah bu durumlara düşen ve dusmus son kisi ben olurum kimse dusmesin alti aydir kapimi calan yok herkes laf soylerken ulema evliya gibi konusuyor ama maalesef kuru lafta kaliyor acilar kaygilar stres çaresizlik sorunlar yine senle Her kim okuyorsa insaallah okuduysa lutfen imanli inancli insanlara bi nebze olsun ulastirsin gercekten cok zor durumdayim esyam yok evime tam iki aydir meyva sebze girmedi gunluk yirmi tane mecburi ilac kullaniyorum insaallah cok acil bir donus yapilir insaallah birileri bana ulasir elhamdulillah

 64. Gurbet dedi ki:

  Merhaba 2 cocugum var biri 6 biri 2 oglumu durumum yok diye okula yollayamadim durumum hic iyi degil esim serbes is yapıyor aylik gelirimiz ancal 100 tl.allah rizasi icin bna yardim edin eleltirigimi kediyorlar suyum zatn suan kesik kiradayim yardim istiyorum

 65. Güler dedi ki:

  Merhaba benim eşim9yıll önce vefat eti 3 çocuğum var babam yatalak durmda annem kanser çalışan kimse yok çocuklarmda öğrenci en küçüğü 8 yıldır hasta benimde ayaklarda varis var bide sağ kolum eğik sakat gibiyim çalışamıyorum kaldığımız ev kıra kıra konusunda çok büyük sıkntı yaşıyoruz Allah rızası için yardım eden olursa dönüş yapsın Allah rızası için yardım bekliyoruz

 66. Ömer dedi ki:

  Çok zor durumda bir babayım 3 aydır kiramı ödeyemiyorum.kızım lise ye gidiyor harçlık veremiyorum 4 yıldır işsizm yöymiye işlerine gidiyorum ara ara ama iş yok bütün kapılar yüzüme kapanıyor.bizim gibi yoksullar inanın hayat çok zor eşten dostan borç harç gitmiyor artık.devlet bizleri unutmasın lütfen kendim için değil evlatlarım için gelecek istiyorum.allah kimseyi yoklukla sınamasın.bir baba kızına param yok onu alamayız demesi nedir bilirmisiniz …..bu duyguyu sadece yokluk çekenler bilir….

 67. Ali dedi ki:

  Merabalar efendım madıyardıma ıhtıyacımvar ıcralık hapıs durumumvar allah askı ıcın yardımcı olursanız mınnattar kalırımsıze

 68. Asiya oyanık dedi ki:

  Lütfennnnnnn bu yazdıklarımı biri okusun eşim aylardır işsiz evim kira faturalar okul masrafları mutfak masrafları üç tane çocuğum var okula gidiyorlar borçlarımız yüzün artık intaharın eşine geldik lütfennnnnnn sosyal yardımcı olabilir misiniz lütfen lütfen

 69. Hasan dedi ki:

  Ben genç yaşta evlilik yaptım 2 çocuk babasıyım borclarimdan dolayı ev eşyaların doğru dürüst yok allah rızası için yardim ekmek isteyen abilerim anlarım için is için açılan hesabima aktarmalarını rica ediyorum 03 gerçekten durumumun kotu olduğuna inanmak isteyen abilerim ablarim için numaramdan ulaşıp gelip gorebilirlerde

 70. Ayşe dedi ki:

  Bana yardım edin allahrizasi için iki evladım var küçüğüne mama alamıyorum kiradayim eşim işsiz

 71. Zekiye dedi ki:

  Merhaba çok borcum var bir tane çocuğum var çalışamıyorum emdiği için benden başka kimsede durmuyor ek gida kabul etmiyor bir rahatsizlgi var bırakma.ihtimalimde yok ne olur bana yardım edin

 72. yasemin zelbey dedi ki:

  Merhabalar benim de 3 yasinda kizim var suan arkadaslarimda kaliyorum maddidurumum yok esimde is bulamiyor esyalarimiz calindi lutfen elinizi uzatin yardim edin

 73. Yardım dedi ki:

  İyi günler benim 2sinifa giden bir torunum var annesi3ayliken bıraktı babası evlendi ben nüfusuna geçirdim kiramizi veremedik elektirimizi kesecekler çok zor durumdayız evimiz buz gibi safra kesemde iltap var ameliyat olamıyorum şeker hastasıyım kömüre müracaat edemedim sizden yardım istiyorum ( ) numaram ararsanız çok mutlu oluruz

 74. Yardım dedi ki:

  Merhaba çok kötü durumdayım üç çocuk okutuyorum servis kira faturalar üst üste bindi beş aydır işsizim yardım bekliyorum lütfen

 75. Maddi sıkıntı dedi ki:

  Merhabalar ismim rabia birtane bebeğim var 10 aylik ve kiralik evde oturuyorum ama maddi durumum iyi deyil lütfen Yardımınızı istiyorum Lütfen elinizi uzatirmisiniz

  1. FATMA UÇAK dedi ki:

   Merhabalar kolay gelsin uzun zamandır çalışmıyorum ve şuan durumum yok iki çocuğum var elinizden öper bana yardımcı olmanızı rica ediyorum gerçekten çok zor durumdayım sizden ve yetkililerden çok çok rica ediyorum şimdiden çok teşekkür ederim sağlıcakla kalın