KOSGEB Kredisi

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Başvuru Şartları

10.10.2020
Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Başvuru Şartları

İhtiyaç sahibi aileler için Bakanlıklar, Belediyeler, Valilikler ve Kaymakamlıklar tarafından maddi yardımlar verilmeye devam ediyor. Özellikle yardıma muhtaç ve ihtiyaç sahibi aileler için aylık düzenli maaş ve aylık veren Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2022 sayılı kanun kapsamında birçok sosyal yardım vermekte özellikle de aylık olarak eşi ölen kadınlara dul maaşı, engelli bireyler için engelli maaşı ve 65 yaşın üzerindeki vatandaşlara yaşlılık aylığı gibi birçok yardımlarda bulunmaya devam etmektedir. Bu içerimizde ihtiyaç sahipleri tarafından araştırılan Vakıflar Genel Müdürlüğü fakirlik maaşı başvurusu nasıl yapılır, fakirlik maaşı e-devlet başvurusu, Fakirlik maaşı internet başvurusu şartları ve diğer merak edilenleri öğrenebilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Nedir?

Sosyal devlet anlayışı ile hareket eden Devletimiz muhtaç durumda olan yurttaşlara her zaman yardımda bulunuyor. Kamu kurum ve kuruluşlar aracılığıyla verilen maddi yardımların adil ve gerçek ihtiyaç sahibi olan doğru kişilere ulaştırılması amacıyla başvuru yapılması gerekiyor. İhtiyaç sahibi ailelerin yardım kuruluşlarına yaptıkları başvurular ise sonra ki aşamada tek tek titizlikle inceleniyor. Ayrıca maddi yardımlardan yararlanabilmek için de vatandaşların belli başlı şartları sağlıyor olmaları gerekiyor. Özellikle ülkemizde muhtaçlık aylığı olaran bilinen fakirlik maaşının bağlanabilmesi için ailelerin hane bazlı gelir testine girmeleri ve asgari yaşam standartlarını koruyabilmeleri için 4 kişilik bir ailenin gıda ve mutfak masraflarını karşılayabilecek kadar aylık bağlanıyor. Muhtaçlık aylığı; 18 yaşından büyük olan engelli bireyler ve 18 yaşından küçük engelli çocuğu olan anne ve babalara ve ayrıca, annesi ya da babası olmayan reşit olmayan yetim çocuklara sabit ve düzenli bir şekilde alabilmeleri için aylık olarak bağlanmaktadır.

2020 yılı için geçerli muhtaçlık aylığının tutarı 967,07 TL olarak belirleniş olup her yıl asgari ücret artışı olduğunda bu aylığın tutarı da değişmektedir. Fakirlik maaşı her aileden sadece bir kişiye bağlanmaktadır. Gelir durumu iyi olmayan ailelerin okuyan çocuklarına bu yardımların yanında eğitim yardımı da yapılmaktadır.

Sosyal Ekonomik Destek yardımı olarak SED yardımı başvuruları her yıl yeni eğitin öğretim yılı başladığı tarihten itibaren 1 ay içinde bölge müdürlüklerine yapılmalıdır. SED yardımı olarak ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına bağlanan yardımın miktarı ve şartlarını buradan inceleyebilirsiniz. SED yardımı başvurularınızı buradan yapabilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Başvurusu 2020

İhtiyaç sahibi aileler bağlanacak olan muhtaçlık aylığının başvuruları Vakıflar Genel Müdürlüğü’ ne yapılmaktadır. Müracaatta bulunan kişilere Vakıflar yönetmeliği hükümlerince şartları sağlamaları halinde aylık olarak maaş bağlanmaktadır. Bu maaş başvuruda bulunan herkese verilmemektedir yalnızca istenen şartları sağlayan kişilere muhtaçlık aylığı bağlanacaktır.. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

VGM Burs Başvuruları 2020 BAŞLADI

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2020-2021 eğitim öğretim yılı için anne veya babası hayatta olmayan ihtiyaç sahibi başarılı öğrencilere ( ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için) ortaöğrenim burs başvurularının başladığı duyuruldu. Vakıflar Müdürlüğü’nden verilecek olan ortaöğrenim burs başvurularını buradan yapabilirsiniz.

VGM burs başvuruları BAŞLADI

Muhtaç Aylığı Başvuru Şartları 2020

Engelli ve yetim çocuklar için muhtaç aylığının bağlanabilmesi için bazı şartların sağlanıyor olması gerekmektedir. Annesi veya babası ölen yetim ve muhtaç çocuklar ve  yüzde 40 ve üzeri engelli olan muhtaç kişilere aylığın bağlanabilmesi için aşağıdaki şartların tamamını sağlamaları gerekmektedir. Bu şartlar ise;

 • Kişinin herhangi bir kurumda ve özel işyerlerinde çalışmaması, sosyal güvencesi olmaması,
 • Düzenli ve sabit gelir kaynağının veya başka kurumlardan herhangi bir aylığının bulunmaması,
 • Mahkeme kararı ya da kanunla bakım altına alınmamış olması,
 • Düzenli bir gelirin olmaması şartını sağlaması ve herhangi bir gelir getirici taşınır ve taşınmaz malının olmaması
 • Taşınmaz veya taşınır mal varlığı olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmemesi gibi şartların sağlanıyor olması gerekmektedir.

Başvuru sahiplerinden istenen belgeler de bulunmaktadır.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Muhtaçlık aylığının bağlanabilmesi için bazı evraklar ve belgeler de talep edilmektedir. Bu belge ve evraklar ise;

 • Muhtaç aylığı başvuru formu,
 • Engelliler için özrünü belirten sağlık kurulu raporu talep edilmektedir.

Muhtaçlık belgesi için tıklayınız. 

Muhtaç aylığı nedir nasıl alınır içeriğimizden de bilgi alabilirsiniz.

Başvurular Nereye Ve Nasıl Yapılır?

Muhtaçlık maaşı almak için başvuru talebinde bulunan vatandaşlara muhtaçlık aylığı başvuru formu imzalatıldıktan sonra engelli ise sağlık raporunu da gerekli evrakların içine ekleyerek, yaşadığı ve ikamet ettiği ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne başvurusunun yapılması gerekmektedir. Buraya başvurular şahsen veya posta yoluyla göndererek gerçekleştirilebilir. Fakirlik maaşı e-devlet üzerinden de başvuru yapılmaktadır.

Bu yıl engelli eve yetimler bağlanan muhtaç aylıklarının her birine aylık olarak 967,07 TL ödenmektedir.

Vakıflar Müdürlüğünden fakirlik maaşı alanların vefat halinde ve ekonomik olarak güçlenmesi ve muhtaçlığın ortadan kalkması halinde aylıkları otomatik olarak kesilecektir. Yine muhtaçlık aylığı bağlanan yetim erkek çocukların 18, yükseköğrenimde 25 yaşını tamamlaması halinde, bakım altına alınması ve aylıkları 3 ay alamayanların tespit edilmesi halinde ay başından sonra aylık kesilecektir.

Başvurular aşağıda yer verdiğimiz kriterler göz önüne alınarak değerlendirilecektir.

 • Muhtaç durumda olan çocuğun annesinin ve babasının sağ olup olmadığı,( Aylığın bağlanabilmesi için anne veya babasının vefat etmiş olması yani yetim olması gerekmektedir.)
 • Çocuğun velilerinin şehit olup olmadığı
 • Ailenin ayrı olup olmadıkları,
 • Boşanan ailelerin çocuklarına nafaka ödenip ödenmediği,
 • Başvuru yapan vatandaşların başka bir kurumdan herhangi bir sosyal güvencesinin olup olmadığı,
 • Devlet kurumların tarafından bakım veya maddi yardım yapılıp yapılmadığı,
 • Aylık gelir kriterinin ne kadar eline ne kadar para geçtiği kısaca gelir durumun ne olduğu,
 • Engelli bireylerin doktordan alacakları engelli raporunda engel oranı %40 ile %59 Arası, %60 ile %70 Arası, %80 üstü olması,
 • Engellilere bağlanacak olan aylık için vatandaşın evli veya bekar olma durumu,
 • Evde bakım parası alıp almadığı gibi kriterleri göz önüne alarak gerekli değerlendirme yapıldıktan sonra kişinin gerçek ihtiyaç sahibi olup olmadığı tespit edilir ve olumlu olması durumunda muhtaçlık yani fakirlik parası bağlanır.

2020 Yılında Fakirlik Maaşı Ne Kadar?

2020 yılı için geçerli muhtaçlık aylığının tutarı 967,07 TL ‘dir. 2021 yılında ise asgari ücretleri asgari ücrette yaşanacak artış ile birlikte muhtaçlık aylığının da artacağını ve yeni aylığın ne kadar olduğu ile ilgili gerekli bilgileri sizlere bilgi vermeye  devam edeceğiz. Yardıma muhtaç olan yaşlılara verilen aylıkların da 2020 yılında 1.000 TL’ ye tamamlanması gündemdedir.

Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Muhtaçlık aylığı almak için talep e bulunan kişiler başvuru durumlarında aşağıdaki telefon numarasını arayarak sorgulamasını yapabileceklerdir.

Aylık sorgulama: 0312 415 50 00 (10-Hat) no’lu telefonu arayarak başvurunun son halini sorgulayabilir ve takip edebilirsiniz.

Sizde muhtaçlık maaşı almak istiyorsanız, valilik, kaymakamlık, sosyal yardımlaşma kuruluşu ve muhtarlıklara başvurunuz. Durumunuza engel teşkil eden bir durum yaşanmadığı takdirde fakirlik aylığınızı her ay düzenli olarak alabilirsiniz.

SORUN CEVAPLAYALIM
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!