KOSGEB Kredisi

2 Milyon 300 Bin Aileye 1.000’er TL. Maddi Yardım Şartları

21.04.2020
2 Milyon 300 Bin Aileye 1.000’er TL. Maddi Yardım Şartları

Ülke genelinde korona virüse karşı birçok tedbir alınmaya devam ediyor. İhtiyaç sahibi ailelere yapılan yardımlara ilişkin bir açıklama daha geldi.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk;

Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılan gelir testlerine bağlı olarak en alt kesime 2 milyar liralık sosyal yardımlarda  şartları taşıyan ihtiyaç sahibi hanelere 1.000’er lira desteğin ödemelerin tamamlandığını ve bu seferde yeni bir paket kapsamında 2 milyon 300 bin haneye daha 1000′ er liralık sosyal yardımların yapılacağını açıkladı. 2 milyon 111 bin hanemize biner lira teslim ettik. 2. fazda biner lira daha 2 milyon 300 bin haneye ulaştırmayı hedefliyoruz. açıklamasından sonra sosyal yardımların kimlere nasıl verileceği merak konusu oldu.

2. Faz 1000 TL. Sosyal Yardım Ödemeleri Başladı SON DAKİKA 

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 2. fazda gerçekleştirilecek olan 1000 TL sosyal yardımları başladığı açıkladı Bakan Selçuk;

“Ekonomik İstikrar Paketi kapsamında 2 milyon 300 bin haneye yapılacak 1000’er lira nakdi destek ödemesi bugün başladı.”dedi.

2 Milyon 300 bin Haneye daha 1000 TL Maddi Yardım Verilecek

1 Nisan’da 2 milyar liralık sosyal yardımın dağıtılacağını açıklanmış ve sosyal yardımlardan yararlanan ihtiyaç sahiplerine 1000 lira ödemeleri tamamlanmıştı. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk 2. faz da  1000′ er lira daha yapılacağını açıkladı. Yani toplamda 4.4 milyon aileye sosyal yardımlar ulaştırılacak.

Yapılacak bu yardımın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından şartları taşıyan vatandaşlara yapılacağını açıkladı. Sosyal izolasyon gereği hiçbir kuruma başvuru yapılmadan Bakanlık tarafından tespit edilen ihtiyaç sahiplerine gelir testi ve değerlendirme sonucunda gerekli kriterleri taşıdığının tespit edilmesi durumunda yardım yapılıyor. 2 .faz ödemelerinde yine aynı şekilde yapılacağı tahmin ediliyor. Ancak ilerleyen günlerde netleşecek olan 3. faz ödemelerin ise hiçbir kurumdan sosyal yardımlardan yararlanmayan ihtiyaç sahiplerine verileceği açıklandı. 3 .faz ödemelerinin başvuruları e-devlet üzerinden alınacağı belirtildi.

2 Milyon 300 bin Aileye 1.000’er TL. Maddi Yardım Yapılacak!

Konu hakkında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yapılan açıklamaya göre ihtiyaç sahibi ailelere yardım yapılabilmesi için; 3294 sayılı Kanun ve ile 2022 sayılı Kanun’a da yer alan kriterleri taşımakta olan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından düzenli sosyal yardım alan T.C. Vatandaşı olan 2 milyon 300 bin aileye yapılacak. Yardım yapılacak bütün ailelerin T.C kimlik numaralarına göre PTT aracılığıyla evlere gönderileceği de belirtilmiştir. 2 milyon aileye ulaştırılacak maddi yardım, aile kişi sayısı 4 kişiden hesaplandığında 8 milyon vatandaş bu maddi destekten yararlanacaktır.

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında düzenli sosyal yardımlardan faydalanan 2 milyon 300 bin haneye 1000’er lira daha nakdi destek sağlanacağını da bildirmişti.

Destekten 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ile 2022 sayılı Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamındaki kriterleri karşılayan, halihazırda düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanacak. Destekten yararlanmak için herhangi bir başvuru yapılmasına gerek olmayacak, ödemeler bu ay içinde  başlatılacak.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına kaynak 180 milyon liraya çıkarıldı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına her ay aktardığımız kaynağı 135 milyon liradan 180 milyon liraya çıkardık.

Maddi Destek Kimleri Kapsıyor?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarınca 3294 sayılı kanun ve 2022 sayılı kanunu kapsayan ve daha önce sosyal yardımlaşmadan destek alan kişiler yararlanabilmektedir. Bunlar sırasıyla;

 • Yaşlı Aylığı alan,
 • Engelli Aylığı alan,
 • Engelli Yakını Aylığı alan,
 • Silikozis Aylığı alan,
 • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım alan,
 • Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım alan,
 • Öksüz Yetim Yardımı alan,
 • Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı alan,
 • Şartlı Eğitim Yardımı alan,
 • Şartlı Sağlık Yardımı alan,
 • Çoklu Doğum Yardımı alan,
 • Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım alan kişilerdir.

Yukarıdaki aylıklardan herhangi birini alan ailelere, başvuruya gerek olmadan Ekonomi İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı kapsamında 1.000 TL tutarında maddi destek ödemesi yapılacaktır.

1.000 TL. Yardım Almanın Şartları

 1. T.C vatandaşı olmak,
 2. 3294 ve 2022 sayılı kanunda yer alan şartları taşıyor ve Sosyal yardımlaşmadan düzenli yardım alıyor olmak,
 3. Başvuru şartı aranmamaktadır.

1.000 TL. Sosyal Yardım Tarihleri

1.000 TL tutarında maddi destek alacak vatandaşların doğum yılının son rakamı;

 • 0 ve 5 olanlar: 1 Nisan,
 • 1 ve 6 olanlar: 2 Nisan,
 • 2 ve 7 olanlar: 3 Nisan,
 • 3 ve 8 olanlar: 4 Nisan,
 • 4 ve 9 olanlar: 5 Nisan 

tarihlerinde 1.000 TL olarak destek ödemeleri tamamlanmıştı.

2. Faz 1000 TL Sosyal Yardım Ödemeleri Başladı

2. faz da 2 milyon 300 bin haneye daha yapılacak olan 1000′ er liralık sosyal yardım ödemeleri ise 19Nisan 2020 tarihinde başlatıldığı açıklandı.

Ödemelerin bu ay içinde acil bir şekilde ödemelerin başlanacağı belirtildi.

3. Faz Ödemeleri İçin Başvurular Başladı HEMEN BAŞVUR

3. faz 1000’er TL ödemeleri için başvuruların e-Devlet üzerinden alınmaya başlanacağını da belirten Bakan Selçuk: “Faz 3 kapsamındaki ödemeler kişi bazlı değil; hane bazlı yapılacak. Aynı haneden birden çok başvuru yapılırsa, bunu tek başvuru olarak değerlendireceğiz.” ifadesinde bulundu.

Bakan Selçuk, 3. faz kapsamındaki ödemelere ilişkin tarihleri açıklandı E-devlet üzerinden  https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu hizmeti aktif hale getirilerek Başvurular alnmaya başlandı.

Vatandaşların T.C Kimlik numarası son hanesine göre başvuru tarihleri ise;

 • 0 olanlar Pazartesi
 • 2 olan vatandaşlar Salı
 • 4 olan vatandaşlar Çarşamba
 • 6 olan vatandaşlar Perşembe
 • 8 olan vatandaşlar Cuma günleri ön başvuru yaparak müracaat edebilirler.
 • CUMARTESİ VE PAZAR günleri herkesin başvuruları sistem üzerinden alınabilecek. Yoğunluk yaşanmaması için belirlenen tarihlerde başvuru yapılması öneriliyor.

3. faz sosyal yardımlar hiçbir kurumdan sosyal yardım almayan kişileri kapsıyor. 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 25 YORUM
 1. Şakir dedi ki:

  Devlet desteği 1000 TL iki kez aldım 3 defa alma şansım varmidir çalıştığın iş yeri işi durduracak maddi açıdan sıkıntılarım çok borçlarım var ödeme sıkıntısı çekiyorum ev kira iki oğlum var 3 ve 1 yaşında eşim çalışmıyor gurbetciyiz devletimizin aylık olarak destek istiyorum

 2. Nilgün dedi ki:

  Çalışanlara çıktı bu yardım parası 3 aydır evdeyim ve hiç bir gelirim olmadigi halde bana çıkmadı neden gerçekten artık çok zor durumdayım işte bulamıyorum yardım edin ve alkah rızası için

 3. Fikret GÜRER dedi ki:

  6 nüfusuz ev kira çok sıkıntıdayız lütfen yardımcı olmanızı istiyoruz çok ihtiyacımız var

 4. Halime dedi ki:

  2aydr eşim çalışmıyor haftalıkçıydı zaten başkada Bi gelirim yok ev kira faturalar birikti çok zor durumdayız nereye başvurduysam olmadı pandemi yardım için başvurdum oda olmadı napcağımızı şaşırdık lütfen sesimi duyun sosyal kartı olanlara yardım yapılıyor hep benim yok ve kayıt için gittim kartı olanlara yapılıyo diyolar yeni kayıt yok diyolar

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!