canta astroloji arti yorum bilim egitim1 power kalem istatistik gozluk at ayar duyuru ok bitcoin nota moda mercek ates saat kalp wifi eglence kadin oyun tamir alinti kullanici dunya whatsapp sinema basketbol saglik windows iletisim takvim yildiz yemek egitim bilgi xbox ev gulenyuz yorum1 video soru futbol menu1 foto ucak kahve apple mouse menu2 ps klasor monitor ceptelefonu rastgele yaprak araba

Ev Hanımlarına 370 Bin TL Hibe Kredi

Kosgeb iş kuran bayanlara ayrıcalık tanıtmaya devam ediyor. Bayanlara Kosgeb Hibesi alarak kendi işinin patronu olmak isteyen ev hanımlarına Kosgeb destek kredisi ile ilgili bilgiler vereceğiz. Kosgeb tarafından verilen hibe ve teşvikleri, bayanlara iş yeri kurma desteği, kaç para ödendiği, kimlere bu desteği verdiğini, kadınlar hangi kursa katılmalı. Tüm bunlarla ilgili destekleri sizler için araştırdık.

Ev Hanımlarına 370 Bin TL Hibe Kredi

Yazımızın devamında ev hanımlarına hibe ve kredi teşviklerini inceleyerek bilgi alabilirsiniz. Kurumun kurulduğu günden bugüne kadar birçok ev hanımı, evde çalışan bayan kosgeb kredisi ile kendi işini kurdu. Öncelikle KOSGEB Ev Hanımlarına Hibe 2021 İmkanları Nelerdir? konusuna göz atalım.

Devletten Kadınlara Geri Ödemesiz Kredi İmkanı

KOSGEB 2021 yılında önceki yıllarda sağlamış olduğu girişimcilik desteklerini ciddi anlamda değiştirdi. Ancak halen bayanlara ev hanımlarına halen 10.000 TL fazladan hibe imkanı sağlamaya devam ediyor.

Destek unsurlarında sağlanan kuruluş desteği ve performans desteğine ilave olarak Girişimcinin; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda her bir performans döneminde belirlenen tutarlara 5.000 TL eklendiği görülmektedir. Bu şekilde her bir performans desteği için alınacak 10 bin lira fazladan hibe desteği nasıl alınır? Bakalım.

KOSGEB Ev Hanımlarına Hibe 2021 İmkanları Nelerdir?

Kosgeb ve İşkur’un ortaklaşa düzenledikleri Girişimcilik Proje Destek Programı kapsamında, iş kurmak isteyen girişimcilere 60 bin lira hibe verilecektir. Girişimciler işini kurduktan 1 yıl sonra  eğer işlerini büyütmek isterlerse  sıfır faizli 100 bin krediye de başvurabilmektedirler. Son yıllarda  Kosgeb’e başvuran ev hanımlarının sayısı artmıştır. Devlet destekli hibe krediden yararlanarak ev hanımları da kendi işin patronu olabilmektedir. Kosgeb ev hanımlarına destek oranını %70 den %80’e çıkarmıştır. Bu kapsamda ev hanımları %80 destek ile kendi işini kurmaktadır. Kosgeb girişimcilikte cinsiyet ayrımı yapmaksızın ev hanımlarına da hibe kredi imkanları sunmaktadır. Bulunduğu bölge ve şartların da göz önüne alınarak destek verildiği Kosgeb ile ev hanımlarına %20 oranında daha avantajlı şartlar ile işini kurmak isteyen ev hanımlarına iş yeri kurmak için kredi imkanı verilmektedir.

Kosgeb Kadın Girişimci Desteği 2021 Ne Kadar?

Kosgeb’ e başvuran ve ev hanımlarına hibe kursunu başarı ile bitirip sertifika alan ve iş planı ve projesini kabul ettiren ev hanımları Kosgeb’den %20 daha avantajlı şartlarda destek kredisi alarak kendi işinin finansal desteğini sağlayabilmektedir. Kendi işini kurmak isteyen ev hanımları online uygulamalı girişimcilik kursu sonunda hazırladıkları iş planı ile 60 bin TL hibe ve  370 bin lira hibe imkanından yararlanabilirler. Sizlerde ev hanımı iseniz ve iş fikrinizi hayata geçirmek istiyorsanız 60 bin TL hibe ve  370 bin lira hibe olarak sağlanan bu desteklerden yararlanabilirsiniz.

KOSGEB kadın girişimcilere 2021 için kuruluş desteği olarak 10 bin TL hibe veriyor. Bu oran 30 yaş üzeri erkekler için 5 bin TL olmaktadır. 2 yıl süren geleneksel girişimcilik desteği programıyla da en fazla 65 bin TL kadar hibe almaktadır.

Girişimcinin; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda her bir performans döneminde belirlenen tutarlara 5.000 TL verilir

Kosgeb Desteği Kimlere Veriliyor?

Her yıl 5 bin kişinin iş kurmasının hedeflendiği Kosgeb destek kredisi ile son 2 yılda verilen eğitimler ve maddi destek sonrasında 2 bin beş yüz kadın olmak üzere 5 bin girişimci kendi işini kurdu. Kosgeb destek kredisi ile ev hanımları da dahil her yıl 5 bin kişiye kendi işini kurdurmak hedeflenmektedir. KOSGEB desteğiyle kendi işinin patronu olan ev hanımları tekstilden turizme, çiçekçilikten otomotiv yan sanayine, oyuncakçıdan tıp ve süt ürünlerine kadar çeşitli sektörlerde çalışmalara imza attı. Bu eğitimi alan 2 bin 500’ü kadın olmak üzere 5 bin girişimci, devletten aldığı destek ile kendi işini kurdu. Kadın girişimciler genelde moda, pastahane ve lokanta gibi işlerde kullanmak üzere kredi başvurusunda bulunmaktadırlar. Haberlere de konu olan kadın patronlar hayallerinin peşinden koşarak devletin de sağlamış olduğu Hibe kredisi ile işletmelerinin finansal desteğini karşılayabilmektedir. Kosgeb’in 60 bin lira hibe kredisini işletme giderlerinin faturalandırılması halinde geri ödemesi olmamaktadır. Bu da kadın girişimcileri hibe kredisini almak için daha cazip duruma getirmektedir. Faizsiz 100 bin TL olan sıfır faizli  kredinin geri ödemesi 30 ay sonra başlamakta ve 24 ay içinde eşit taksitler halinde ödenmesi gerekmektedir.

Bayanlara Kaç Para Ödeniyor?

Ev hanımları ve bayanlar için hibe kredi verilmeye devam ediyor. Üstelik ev hanımı ayrımı da yapılmıyor. Sadece, kredi almak isteyen kişilerin, Kosgeb kredi planlarında bahsedilen hususları yerine getirmesi yeterli olacaktır. Bu kapsamda iş kurmak isteyen bayanların aşağıda belirtilen hususları yerine getirmeleri gerekiyor. Kosgeb kredisi almak isteyen ev hanımlarının ve bayanların Kosgeb tarafından online olarak verilen uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmaları gerekmektedir. Kosgeb desteklenen sektörler içerisinde bir sektör seçin ve bu sektörde iyi bir iş planı hazırlayın. Kosgeb kredisi alan bayanların ve ev hanımlarının bir çoğu Kosgeb tarafından daha kolay onay verilen ve desteklenen sektörlerde iş planı işe başvurdu. Sizde girişimcilik kursunda bahsedildiği şekilde bir iş projesi hazırlayarak bu  krediye başvuru yapabilirsiniz.

KOSGEB Bayan Desteği

Bayanlara verilen Kosgeb kredisi erkeklere nazaran %20 avantajlı olarak sunulmaktadır. Bu kapsamda iş kurmak isteyen bazı erkekler, başvuruların bayanlar tarafından yapılmasını tercih ederek, Kosgeb kursuna eşlerinin gitmesini sağlayarak, kredi başvurusunu da eşlerinin üzerinden yapmayı tercih etmektedir. Bayanlara Kosgeb Hibesi ile kendi işini kurmak isteyen ev hanımları hibe kredisine başvurabilir kendi işini kurabilirler. Kosgeb ev hanımlarına, kadın girişimci kredisi, bayanlara iş kurmak için destek veriyor. Bu kredi sadece bayanlara değil, erkeklere de veriliyor ancak, bayanlar erkeklere göre %10 daha avantajlı. Bunun nedeni ise Devlet kadın girişimcilerin iş hayatında ilerlemesi yönünde teşvik ve destek sağlıyor. Ev hanımları, Lokanta, ütü evi, parfümeri, kozmetik mağazası, giyim dükkanı kursun diye kosgeb kredi dağıtıyor. Üstelik bayan vatandaşlara erkeklere oranla daha az kesinti yapıyor.

Bayanlara Kosgeb İşyeri Açma Desteği
Ev Hanımlarına Hibe Kredi Teşvikleri

İş hayatına 1.000 TL-2.000 TL gibi bir miktar mikro kredi kullanarak başlayan kadın girişimciler, iyi bir iş planı hazırlamaları durumunda, Kosgeb’ den 370 bin liraya kadar devlet desteği alabiliyorlar. Ev hanımları, evde çalışarak para kazanan bayanlar, aklında bir iş fikri olmasına rağmen, parası olmadığı için hayata geçiremeyenler, banka kredi faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle iş kurmak için özel banka kredisi çekmek istemeyenler, Kosgeb’e başvuruyor ve istediği krediyi alabiliyor. Bu video da, kredi çekerek, kadayıfçı dükkanı açan bir bayanın hikayesi yer almaktadır.  Bayan, destekler sayesinde kendi işini kurmuş ve ticaret hayatına Devlet desteği ile başlamıştır. Bayan girişimciler için erkeklere nazaran özel bir şartı yoktur. Erkek girişimciler nasıl kredi alıyorlar ise, kadın girişimciler de aynı şartlarda kosgeb kredisi çekebilirler. Kadın girişimcilerin kredi çekebilmeleri için aşağıda yer alan adımları izlemeleri tavsiye edilir.

Bayanlar Kosgeb Kursuna Katılmalı mı?

İş kurmak isteyen kadın girişimci UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK KURSUNA katılmak zorundadır. Bu eğitim online olarak verilmekte olup, eğitim ile ayrıntılı bilgiyi sitemizden öğrenebilirsiniz. Eğitime katılmak için, uygulamalı girişimcilik eğitimi başvuru formunu e-devlet üzerinden doldurup başvurmanız gerekmektedir.

2021 yılında Kosgeb işletme kurulmadan önce Uzaktan eğitim sistemi üzerinden verilen geleneksel girişimci eğitimi tamamlama şartı getirmiştir.

Kursa katılan bayan girişimci, artık hangi işlere kredi verildiğini nasıl kredi alabileceğini, hangi alanda iş kurması gerektiğini artık bilmektedir. Bu kapsamda kadın girişimciye eğitimin sonunda sertifika verilmektedir. Bayan girişimci bu sertifika ile kurs sonunda bir iş projesi hazırlamalıdır. Kadın girişimci kredisi şartları arasında iş planı hazırlamak şartı aranmaktadır. Kadın girişimcilerin, tercih ettikleri POPÜLER İŞ PLANI ÖRNEKLERİ aşağıda yer almaktadır.

 • KADIN GİRİŞİMCİLERE SALÇA ÜRETİM TESİSİ,
 • BAYANLAR İÇİN FASON TEKSTİL FİRMASI,
 • İŞ KURMAK İSTEYEN BAYANLAR İÇİN TOPTAN KUMAŞ ÜRETİMİ İŞ PROJESİ,
 • BAYAN GİYİM MAĞAZASI

Bu örnekler daha da, çoğaltılabilir.

Sitemiz üzerinden bayan girişimcilerin kredi aldığı birçok alanda boş iş planı örneği bulabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz proje son aşamada sunulur ve onaylanması gerekmektedir. Kosgeb’ e sunduğunuz iş projeniz onay aldığına göre artık size “hayırlı olsun” diyebiliriz. En zor aşamayı atlatmış bulunmaktasınız. İş proje onayının sonrasında, kadın girişimci tarafından işyeri açılır. Gerekli evraklar hazırlandıktan sonra Vergi Dairesi, Belediye ve ilgili esnaf odalarına başvurarak, İş Yeri Açılış Bildirimi yapılır ve resmi olarak işyeri açılışı yapılır.

Son adımda, işyerini açan bayan girişimci, yapmış olduğu tüm harcamaları faturalandırır. Devlet desteği alabilmek için tüm giderleri faturalandırmak şarttır. Bayan girişimci bu adımda, işini kurmuş, dükkanı için gerekli olan malzemeleri ve ekipmanları satın almıştır. 

Destek aldığı HİZMET MÜDÜRLÜĞÜNE başvurarak, faturalı tüm giderlerinin parasını alabilir. Hibe desteği alan kadınların daha avantajlı olduğunu söylemiştik. Bu kapsamda yaptığınız harcamaların başvuru yaptığınız bölgeye göre belirli oranlarda karşılığını alırsınız.

Kosgeb haricinde devletten kadınlara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kadın girişimcilere kredi veriliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 71 YORUM
 1. Rahime dedi ki:

  Ben sağlık kurumları işletmeciliği programından önlisans mezunluyum medikal açmak istiyorum KOSGEB ten nasıl hibe alabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

 2. MEHMET SARAÇ yıldız dedi ki:

  Çok güzel ve taktir edilmesi gereken bir uygulama devletimize zeval vermesin allah

 3. Emel sahin dedi ki:

  Evimin balkonunu kapatıp terzi atölyesi yapmak istiyorum makinalar için kosgebden kredi alabilirmiyim

1 5 6 7
KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.