Esnaf Kefalet 200 Bin TL İşyeri Açma Kredisi (GÜNCEL)

Esnaf Kefalet Kooperatifleri, bankalardan kredi alamayan esnafın finansman ihtiyaçlarını karşılamaları için kredi imkanları sağlıyor. Ancak bu krediden yararlanacak kişilerin belirli şartları taşıması gerekmektedir. Esnaf garantisinin yanı sıra Halkbank ve Ziraat Bankası gibi bankalar da işyeri açma kredisi vermektedir.

İçeriğimizde sizlere esnaf kefalet kredisinin limiti ve bu kredinin kaç günde çıkarılacağı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Esnaf kefalet kredileri ile ilgili bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Halkbank Sıfır Faizli Esnaf Kredisi

Esnaf Kefalet 200 Bin TL İşyeri Açma Kredisi (GÜNCEL)Pin

Aynı zamanda Halkbank Esnaf, KOSGEB’in girişimcilere uyguladığı hibe ve faizsiz kredilerden yararlananlar dışında yeni girişimcilere sıfır faizli kredi imkanı sunuyor.

 • KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayan,
 • Genç girişimciler, esnaf ve sanatkarlar için KOSGEB tarafından onaylanmış bir projedir.
 • Kredinin kullanıldığı tarihte 30 yaşını aşmamış (31 yaşını geçmemiş)

Koşulları sağlayan girişimciler, Halkbank şubelerine başvurmaları halinde 100.000 TL’ye kadar %100 faiz indirim oranıyla kredi kullanma hakkına sahip olacak.

2022 yılına devredilen kredilere ve 2022 yılında kullanılacak kredilere %100 faiz indirimi uygulanırken, Halkbank’ın sunduğu krediyi kullanma imkanı olanlar, Hazine faizli kredisi olanlar ve bakiyesi 2022’ye devredilenler, sıfır faizli kredi kullanımından yararlanamamaktadır.

Kaynak: 29 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuruları

Girişimcilere yeni iş kurma faaliyetlerinde Esnaf Surety, KOSGEB, Kalkınma Ajansları, Finansal Kurumlar ve Bankalar tarafından kredi ve destek sağlanmaktadır. Esnaf Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifleri tarafından verilen 150 bin liralık işletme destek kredisi 200 bin liraya çıkarıldı.

Bu krediler toplam 5 yıl vade sunuyor.

 • İşletme kredisine ihtiyaç duyan esnaf
 • Bayilik alarak sermayesiz iş yeri açmak isteyenler
 • Mevcut işini büyütmek veya yeni bayi açmak isteyenler
 • Dükkan açmak için para biriktirip Devlet desteğine ihtiyaç duyanlar

Esnaf güvencesinden 200 bin TL. 60 AYLIK işletme kredisi alarak işlerine başlayabilirler.

200 Bin TL. işyeri Açma Kredisi Esnaf Kefaletten Nasıl Alınır?

İlk şart kooperatife üye olmaktır. İşyerinin kurulması ve resmi vergi levhasının oluşturulmasından sonra esnaf kooperatife üye olmaktadır. Başvurunun ardından 6 aylık bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu süreç geçtikten sonra talep edilen kredi tutarı için başvuruda bulunur.

Kooperatifin esnafa sağladığı işyeri açma kredisinin en önemli avantajı düşük faiz oranıdır. 5 yıllık krediler için aylık %0,79 faiz oranı ile mağaza açma kredisi alan esnaf, bu faiz oranını devlet bankaları dahil hiçbir bankadan alamamaktadır. Bu nedenle kefil şartı, belge hazırlama, gayrimenkul teminatı gibi birçok işlem olmasına rağmen dükkân açmak için en uygun kuruluş Esnaf Kefalet Kooperatifidir.

Esnaf Kefalet 200 Bin TL İşyeri Açma Kredisi (GÜNCEL)Pin
KOSGEB İşyeri Açma Kredisi Destekleri

200 Bin TL Kredi için Esnaf Kefalet Başvuru Koşulları aşağıdaki gibidir:

 • Vergi levhalı kayıtlı esnaf olmak,
 • Başvurduğu Kooperatife üye olmak ve 6 ay süreyle aktif üye olmak,
 • Başka bir kooperatife üye olmamak,
 • Başvuru tarihinden itibaren 5 yıl boyunca Kosgeb dahil devlet kurumlarından hibe desteği almamış olmak,
 • Yazılı bir başvuru gereklidir..

Eğer hesaplama yapmak isterseniz, esnaf kefalet işyeri açma kredisi hesaplama sayfasını ziyaret edin.

Hesaplama sayfasında finansman seçerken; TESİS KREDİSİ veya İŞLETME KREDİSİ’ni seçin. Son tarihi girin. Talep ettiğiniz kredi tutarını girin ve hesapla butonuna tıklayın.

Kooperatiften Kredi Alamayanlara Akbank 30 Bin Lira Direkt Kredi

Başvuran esnaf, yeni esnaf olduğu için kooperatifin şartlarını yerine getiremezse, kefil veya teminat veremez ise, Akbank şubelerinden bordrosuz, gelir belgesiz olarak 30 bin liraya kadar kredi çekebilir.

Bu krediden yararlanmak için banka şubesine gidip evrak hazırlamanıza gerek yok. Tek şart, esnafın aktif Akbank internet bankacılığına (Akbank Direkt) sahip olmasıdır. Bu uygulama sayesinde yeni işyeri açan esnaf 30 bin TL alıyor. Akbank uygulamasını indirip başvurunuzu yapana kadar işletmenize sermaye sağlayabilirsiniz.

KOSGEB İşyeri Açma Kredisi Nedir? Kimlere Verilir?

KOSGEB sıfırdan iş kuracak parası olmayana para vermez. Kurum sadece girişimcilere destek sağlar. KOSGEB’in kefalet kooperatifi ile herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Cebinizde para yoksa tüm sermayeyi KOSGEB’den alacağınızı düşünerek başvurmayın.

Bu kuruluş sadece destek verir.

 • İşyerini açarsın ve vergi levhasını alırsın.
 • Masraflarınızı proje kapsamında faturalı olarak yaparsınız.
 • Ardından bu faturalar için KOSGEB’e başvuruyorsunuz ve bölgelere göre harcamalarınızın %60’ını geri alıyorsunuz.
 • Bu geri alma, iş planında belirtilen gider kalemleriyle eşleşen malzemeler için de geçerlidir. Verilen desteğin üst sınırı ise 60 bin lira.

Esnaf kendi işini kurduktan sonra bu kurumun 14 farklı proje programına başvurabilmektedir. Öncelikle e-KOBİ kayıt sayfasına kayıt olur ve beyanını güncel tutar. Ardından internet üzerinden kendi şirketine uygun çeşitli hibe programlarına başvurabilir.

Kamuoyunda yanlış anlaşılan ve girişimcilerin umduğu konu, KOSGEB tarafından işletme kredisi çekmek isteyen vatandaşa yapılan başvuru sonrasında 60 bin TL nakit ve geri ödemesiz verilmesidir. Böyle bir destek veya uygulama yoktur.

1 Ocak 2022 tarihinden itibaren Girişimciliği Geliştirme Destek Programı verilecektir. Bu destek için başvurular 1 Ocak’tan itibaren kabul edilecek. 1 Ocak’tan sonra Kosgeb’e girişimcilik programı desteği için başvuran ve iş projeleri kabul edilen girişimcilere geleneksel girişimcilere 60 bin liraya, ileri düzey girişimcilere 370 bin liraya kadar girişimcilik desteği verilecek.

İşletme Başlangıç ​​Finansmanı, Perakende İşletme Kredileri ile karıştırılmamalıdır. Perakende İşletme Kredileri genellikle gayrimenkul satın almak amacıyla verilmektedir. Bunlar Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen finansmanlardır.

Esnaf Kefalet 200 Bin TL İşyeri Açma Kredisi (GÜNCEL)Pin
İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Başka Hangi Bankalar Veriyor?

Esnaf kefaleti, KOSGEB ve Akbank dışında, iş kurmak isteyenlere aşağıdaki bankalarda bireysel finansman imkanları ile kredi vermektedirler.

 • Odeabank,
 • Burgan Bank,
 • INGBank,
 • Fibabanka
 • Qnb Finansbank,
 • Citibank
 • Şekerbank,
 • Halk Bank (3 farklı kriter ile programda sıfır faizli esnaf kredisi veriyor)

Koşullarınız kefalet veya KOSGEB ile uyumlu değilse ve dükkanın başlangıç ​​masrafları için kredi bulamıyorsanız, bu bankaların sağladığı bireysel finansmanlardan birine başvurabilir ve kredinizi hemen alabilirsiniz.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1