KosgebKredisi.com

Esnaf Kefalet 200 Bin TL İşyeri Açma Kredisi (GÜNCEL)

Esnaf Kefalet 200 Bin TL İşyeri Açma Kredisi (GÜNCEL)

Esnaf Kefalet Kooperatifleri bankadan kredi alamayan esnafların finansal ihtiyaçlarını karşılamalarına destek sağlamak amacı ile kredi imkanı sağlamaktadır. Ancak bu krediden faydalanacak olanların belli başlı birtakım koşulları sağlamaları gereklidir. Esnaf kefaletin yanı sıra Halkbank ve Ziraat Bankası gibi bankalar da işyeri açma kredisi vermektedir. İçeriğimiz de sizlere esnaf kefalet kredisinin limitini, bu kredinin ne kadar günde çıkacağı gibi konularda bilgiler vermeye çalışacağız. Esnaf kefalet kredilerine ilişkin bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Halkbank Sıfır Faizli Esnaf Kredisi

Esnaf Kefalet 200 Bin TL İşyeri Açma Kredisi (GÜNCEL)

Aynı zamanda yeni girişimcilere özel Halkbank Esnaf sıfır faizli olmak üzere kredi imkanı da sunulmakta kredinin içeriği bakımından KOSGEB tarafınca girişimcilere yönelik uygulanan hibe ve faizsiz kredi kullanımından yararlanmış olanlar hariç;

 • KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayarak sertifika sahibi olan,
 • Genç girişimci esnaf ve sanatkarlara özel KOSGEB tarafından onaylanan projesi olan
 • Kredi kullanımının söz konusu olduğu tarihte 30 yaşını aşmamış olan (31 yaşından gün almamış olan)

Koşulları sağlayan girişimcilerin Halkbank şubelerine müracaat etmeleri halinde konu ile ilgili olarak 100.000 TL’ye kadar %100 faiz indirim oranı ile kredi kullanım hakkına sahip olabilecekler. Halkbank tarafından sunulan kredi kullanımı imkanına sahip olan kişilerin kredi bakiyesi 2021 yılına devreden krediler ile 2021 yılında kullanımı gerçekleştirecek kredilere yüzde 100 faiz indirimi uygulanacak iken ayrıca belirtilmelidir ki bakiyesi 2021 yılına devreden Hazine faiz destekli kredi borcu bulunanlar sıfır faizli kredi kullanımından yararlanmayacaktır

Kaynak: 29 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuruları

Girişimcilere yeni iş kurma faaliyetlerinde Esnaf Kefalet, KOSGEB, Kalkınma Ajansları, Finans Kuruluşları ve Bankalarca kredi ve destek verilmektedir. Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinin tarafından verilmekte olan 150 bin lira işletme destek kredileri 200 bin liraya çıkarıldı. Bu kredilerde toplamda 5 yıl vade imkanı sağlanıyor.

 • İşyeri açma kredisine ihtiyaç duyan esnaflar;
 • Bayilik alarak sermayesiz işyeri açmak isteyenler,
 • Hali hazırda ki işletmesini büyütmek veya yeni bir bayi açmak isteyenler,
 • Dükkan açmak için para biriktiren ve Devlet desteğine ihtiyaç duyanlar

Esnaf kefaletten 200 bin TL. 60 AY VADELİ işyeri açma kredisi alarak işletmelerini kurabilirler.

200 Bin TL. işyeri Açma Kredisi Esnaf Kefaletten Nasıl Alınır?

İlk şart kooperatife üye olmaktadır. İşyerinin açılışı yapıldıktan ve resmi olarak vergi levhası alındıktan sonra esnaf kooperatif üyeliğini gerçekleştirir. Başvurudan sonra 6 aylık süre geçmesi gereklidir. Bu süreç geçtikten sonra ise talep ettiği miktarda kredi başvurusunu yapar. Kooperatifin esnafa sağladığı işyeri açma kredisinde ki en önemli avantaj düşük faiz oranıdır. 5 yıllık kredilerde aylık %0,41 faiz oranı ile dükkan açma kredisi alan esnaf, bu faiz oranını devlet bankaları dahil olmak üzere hiçbir bankadan alamaz. Bu sebeple kefil şartı, evrak hazırlama, gayrimenkul teminatı gibi prosedürler çok olsa da, dükkan açma kredisi çekilebilecek en uygun kurulum Esnaf Kefalet Kooperatifidir.

Esnaf Kefalet 200 Bin TL İşyeri Açma Kredisi (GÜNCEL)
KOSGEB İşyeri Açma Kredisi Destekleri

Esnaf Kefaletin 200 Bin TL Kredi için Başvuru Şartları Şunlardır;

 • Vergi levhası bulunan sicile kayıtlı esnaf olmak,
 • Başvurduğu Kooperatifin üyesi olmak ve 6 ay aktif olarak üye olmak,
 • Başka bir kooperatife üye olmamak,
 • Başvuru tarihini takiben 5 yıl süreli olarak Kosgeb’de dahil olmak üzere devlet kurumlarından hibe desteği almamış olmak,
 • Yazılı olarak başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Eğer hesaplama yapmak isterseniz, esnaf kefalet işyeri açma kredisi hesaplama sayfasını ziyaret edin. Hesaplama sayfasında finansman seçimi yaparken; TESİS KREDİSİ veya İŞLETME KREDİSİ seçeneğini seçin. Vadeyi girin. Talep ettiğiniz kredi miktarını girin ve hesapla butonuna tıklayın. 

Kooperatiften Kredi Alamayanlara Akbank 30 Bin Lira Direkt Kredi

Başvuru sahibi esnaf, eğer yeni esnaf olduğu için kooperatifin şartlarını yerine getiremiyor ise, kefil veya teminat sunamıyor ise ikinci bir alternatif olarak Akbank şubelerinden 30 bin liraya kadar maaş bordrosuz, gelir belgesiz kredi çekebilir. Bu krediden yararlanmak için banka şubesine gitmek, evrak hazırlamak gerekmez. Tek şart esnafın aktif durumda Akbank internet bankacılığı (Akbank Direkt) olmasıdır. Bu uygulama sayesinde, yeni işyeri açan esnaf 30 bin TL. ye kadar işletmesine sermaye sağlayabilir. Akbank uygulamasını indirin ve başvurunuzu gerçekleştirin.

KOSGEB İşyeri Açma Kredisi Nedir? Kimlere Verilir?

KOSGEB hiç parası olmayana sıfırdan iş kurmak için para vermez. Kurum sadece girişimcilere destek sağlar. KOSGEB’in kefalet kooperatifi ile herhangi bir bağlantısı yoktur. Eğer cebinizde hiç paranız yoksa, tüm sermayeyi KOSGEB’den alacağınızı düşünerek başvuru yapmayın. Bu kuruluş sadece destek verir.

 • İşyerini açıp vergi levhasını alırsınız.
 • Yaptığınız harcamaları proje dahilinde faturalı olarak yaparsınız.
 • Daha sonra bu faturalarda KOSGEB’e başvurup, yaptığınız harcamanın bölgelere göre ortalama %60 oranını geri alırsınız.
 • Bu geri alma da, iş planında belirlenen, gider kalemlerine uyan malzemeler için geçerlidir.  Verilen desteğin üst limiti ise 60 bin liradır.

Esnaf kendi işini kurduktan sonra yine bu kurumun 14 farklı proje programına başvuru yapabilir. Önce e-kobi kayıt sayfasından kayıt yapar ve beyannamesini güncel tutar. Daha sonra internet üzerinden firmasına uygun olan çeşitli hibe programlarına başvuru yapabilir.

Kamuoyunda yanlış bilinen ve girişimcilerin umutlandığı husus, KOSGEB tarafından işyeri açma kredisi çekmek isteyen vatandaşa, başvurusu sonrasında peşin ve geri ödemesiz olarak 60 Bin TL. verilmesidir. Böyle bir destek ve uygulama söz konusu değildir.

1 Ocak 2021 tarihi itibari ile Girişimciliği Geliştirme Destek Programı verilmeye başlanacaktır. Bu destek için de başvurular 1 Ocak itibari ile alınmaya başlanacaktır. 1 Ocaktan sonra Kosgeb’ e girişimcilik programı desteğine başvuran ve iş projeleri kabul edilen girişimcilere Geleneksel girişimcilere 60 bin liraya kadar ileri girişimcilere 370 bin liraya kadar girişimcilik desteği verilecektir.

İş Kurma Finansmanlarını Bireysel İşyeri Kredileri ile karıştırmamak gerekir. Bireysel İşyeri Kredileri genelde gayrimenkulün satın alınması amacıyla verilmektedir. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen finansmanlar bunlardır.

Esnaf Kefalet 200 Bin TL İşyeri Açma Kredisi (GÜNCEL)
İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Başka Hangi Bankalar Veriyor?

Esnaf kefalet, KOSGEB ve Akbank dışında aşağıdaki bankalarda bireysel finans imkanları ile iş kurmak isteyenlere kredi veriyorlar.

 • Odeabank,
 • Burgan Bank,
 • INGBank,
 • Fibabanka
 • Qnb Finansbank,
 • Citibank
 • Şekerbank,
 • Halk Bank (3 farklı kriter ile programda sıfır faizli esnaf kredisi veriyor)

Kefalete, KOSGEB’e  şartlarınız uymaz ise ve dükkanın ilk giderleri için borç bulamazsanız, bu bankaların verdiği bireysel finansmanlardan birine başvuru yapabilir ve kredinizi hemen alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.