KOSGEB Kredisi

Arsa Tarla Sınır Tespiti Ücreti 2020 Lihkab (KAZIK ÇAKMA)

14.05.2020
Arsa Tarla Sınır Tespiti Ücreti 2020 Lihkab (KAZIK ÇAKMA)

Arazi alımlarında ve satım işlemlerinde alınacak ve satılacak olan arsa tarla gibi arazilerin öncelikle sınırlarının tespit edilmesi gereklidir. Arazi sınırının tespit işleminde tapu ile arazinin sınırlarının birebir aynı olup olmadığı ölçülür. Peki Arazilerin sınırlarının tespiti nasıl yapılır?

Arazi Sınır Tespiti Nasıl Yapılır?

Alım satım işlemlerinde alıcı ve satıcı olarak iki tarafında herhangi bir hak kaybı yaşamaması için tarla arsa alanlarının mutlaka ölçümlerinin yapılması ve sınırlarının belirlenmesi gereklidir. Bu nedenle satış öncesinde mutlaka arazinin sınırlarının tespiti talep edilmesi gerekmektedir. Bunun için Kadastro Müdürlüklerine başvuruda bulunarak arazi sınır tespit ölümünün yapılmasını talep etmek gereklidir. Tapu kadastro müdürlüklerinin yanında bulunduğunuz yerde eğer Lisanslı harita kadastro büroları bulunuyorsa bürolara giderek işlemlerin başlatılmasını sağlayabilirsiniz. 2020 yılından itibaen arazi sınır tespit işlemlerini Lihkab adı verilen birim tarafından yapılacaktır. Lihkab birimlerine başvuru yaparak talep edilen gerekli belgeleri ve evrakları tamamladıktan sonra Lihkab görevlileri tarafından arsanın ölçümleri yapılacaktır. Görevliler arazi sınır tespit ölçümleri için arsanın yanına gelerek tam ölçüm yapıp köşelerini belirliyor ve tapu ile birebir sınırlar işaretlenip kazık çakma işlemi yapılıyor. Tapuda yazan ölçü ile Lihkab tarafndan yapılan ölçümlerin birbirini tutmaması halinde ise yeni yapılan ölçümdeki sınırlar yeni sınır olarak kabul edilmektedir. Bunun tapuya işlenmesi içinde dava açılarak bu ölçülerin tapuya kaydedilerek kayıt altına alınması gerekiyor.

Lihkab Nedir?

Lihkab adı kısaltma olarak kullanılmaktadır. Lisanslı Harita Kadastro Bürosu birimine verilen adın kısaltmasıdır.

Lihkab görevlilerinin faaliyetleri ise Lisanslı Harita Mühendisleri tarafından Devlet adına özel bürolarda yaptıkları eylemdir. Mühendislerin lisansları ise Devlet tarafından sınav yapılarak belirlenen ve verilen yetki anlamını taşır. Lihkab’ın faaliyetleri ise;

 • Kadastral Yol Sınırlarının Belirlenmesi
 • Aplikasyon
 • Yer Gösterme Parselin Yerinde Gösterilmesi, ( Ada/Parsel, Adres) (Maktu*)
 • Birleştirme
 • Bağımsız Bölümün Yerinde Tesbiti
 • Kamulaştırma haritaları
 • Parselin Veya Bağımsız Bölümün Yerinde Gösterilmesinde
 • Hatalı Bağımsız Bölüm Düzeltme İşlemi Teknik Rapor Hazırlama
 • Tamamlayıcı İşlemler
 • Yapılı İken Yapısız Hale Gelme
 • Bahçe, Tarla Vb. Vasıfta İken, Arsa, Vb. Vasıflara Dönüştürülmesi Veya Tersi Yapılan Cins Değişikliği
 • Hatalı Numara Düzeltme Birleştirme
 • Cins Değişikliği
  • Tarımsal amaçlı binaların besidamı,kümes, sera ve benzeri cins değişikliği işlemi
  • Aynı Yapı Üzerinde Kat İlavesi Suretiyle Yapılacak Cins Değişikliği İşlemi
 • Bina Yapımı ve Yıkımı İle İlgili Olmayan ve Taşınmaz Malın Bağ, İrtifak Hakkı
 • İmar Barışı kapsamında Zemin Tespit Tutanağı Hazırlama
 • Bina İnşaat Taban Alanı ölçümü

Ayrıca Kapu Kadastro müdürlüklerinde yapılan işlemler için tıklayınız.

2020 Lihkab Arazi Sınır Tespiti Ücreti Ne Kadar?

2020 yılından itibaren arazi sınır tespiti lihkab sistemi ile yapılmaktadır. Ölçümü yapılacak olan tarla, arsa arazi gibi alanların bilgileri öncelikle Lihkab birimi görevliler tarafından sisteme kaydedilir. Lisanslı harita büroları tarafından belirlenen arazi sınırlarında asla yanlışlık olmaz. Çünkü arazi sınırları son derece gelişmiş elektronik aletlerle milimetrik hassasiyette ölçülmektedir.

Sisteme işlendikten sonra arazinin büyüklüğüne bağlı olarak, konumu, yol masrafı gibi tutarlar da belirlenen tarife üzerine eklenerek Lihkab ücreti hesaplanacaktır.

2020 yılı yılında arazi tespit ölçüleri için talep edilen Lihkab ücretlerini tarifesi 400 TL. ile 800 TL. arasında  değişiklik göstermektedir.  Bu tamamen yaşanılan yere ve arazinin büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir. Örneğin arazi şehir dışında herhangi bir kırsal bir bölgede ise yada şehir merkezinde büyük bir parsel ise bu tutar farklı olacaktır. Arazinin imar durumu da Lihkab ücretini etkileyecektir. Arsa Tarla Sınır Tespiti Ücreti Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından her yıl yayınlanan tarife üzerinden, illere göre katsayısı, ulaşım giderleri gibi bileşenler alınarak hesaplanmakta ve arazinin durumuna göre ücretin ne kadar olacağı belirlenmektedir. Arsaların sınırı belirleyen lihkab birimlerinin ücretleri de arazinin özelliğine göre farklılık göstermektedir. 2020 yılında Lisanslı harita kadastro büroları ücret tarifesi de yayınlanmıştır.

2020 yılında geçerli Lihkab hizmet ücretleri linkinden görüntüleyebilirsiniz. Ücretler yeni ücret tarifesi yayınlanıncaya kadar geçerlidir.

Lihkab İletişim Bilgileri

2020 Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Lihkab büroları için tıklayınız.

Lihkab Tarafından Arazi Tespit Ölçümleri İçin Gerekli Şartlar ve Evraklar

Tarla, arsa tüm arazilerin sınır tespit ölçümlerinin yapılabilmesi için tapu sahibinden bazı belgeler ve evrakların ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu belgeler ise;

 • Tarla sahibine ait başvuru ve imzalı beyanı
 • Araziye ait tapu ve fotokopisi,
 • Tapu sahibinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
 • Lihkab tarafından belirlenen arazi sınır ölçüm ücretinin ödenmesi

Bu belgelerin ibraz edilmesi Lihkab birimine ilk başvuru esnasında yapılabileceği gibi, arazi sınır tespit ölçümü esnasında da görevlilere ibraz edilebilir.

Parsel Sorgulama

TKGM tarafından artık herkes sahip olduğu arazinin parselini uydudan kolaylıkla sorgulayabiliyor. Sorgulama ekranına “parsel sorgulama” linki ile il, ilçe, mahalle/köy, ada ve parsel bilgileri girilerek doğrudan parsel sorgulaması yapılabiliyor. Parsel sorgulama için tıklayınız.

Uydudan Tarla Sınırı Ölçme Nasıl Yapılır?

Uydudan yine tkgm.gov.tr sorgulama ekranından parsel sorgulama” linki ile il, ilçe, mahalle/köy, ada ve parsel bilgileri girilerek doğrudan parsel sorgulaması yaparak arsanızın bulunduğu konuma gelerek arsa sınırınızı ölçebilirsiniz. Aşağıdaki videoda uygulama üzerinden nasıl ölçüm yapılır anlatılmış. Yararlı olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!