KOSGEB Kredisi

Kadınlara Hayvan Kredisi veren Devlet Kurumları ve Bankalar

Kadınlara Hayvan Kredisi veren Devlet Kurumları ve Bankalar

Sadece erkekler için değil, küçükbaş, büyükbaş, arıcılık, ipek böceği yetiştiriciliği alanlarında; Koyun, keçi, inek, sığır, manda, düve, buzağı, malak kredisi isteyen bayanlara, ev hanımlarına girişimci kadınlara kredi veren bankalar ve devletin geçen yıl kadınlara verdiği desteklerin 2020 yılında da devam etmesi bekleniyor. Kadınlara verilen hayvan destekleri ile ilgili tüm detaylar haberimizde..

Kadınlara Hayvan Kredisi Veren Bankalar

Büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık, kanatlı hayvancılık yapacak olan 18 yaşını doldurmuş tüm kadınlara İnek, dana, manda, buzağı, malak, koyun, keçi, tavuk, bıldırcın, kaz, hindi, ördek ve arı alımlarını yüzde 50 hibeler ve erkeklere oranla daha avantajlı olarak devlet teşviklerinden yararlanabilirler. Desteklenen illerde ve sektörlerde hayvancılık yapacak olan kadınların hayvan alımlarının gerçekleştirilebilmesi için % 50 hibe  ve % 70 oranında avantajlı hibe kredilerden yararlanabilecekleri gibi 2 yıl veya 5 yıl ödemesiz hayvan kredisi veren bankalardan da kredi alarak hayvancılık yapabilirler.

Bankalar listesi;

 • Ziraat Bankası,
 • Şekerbank
 • Vakıflar Bankası,
 • Denizbank,
 • Qnb Finansbank
 • TEB,
 • INGBank
kadınlara-hibe

Bazı bankalar kadınlara hayvancılık kredisi vermektedirler.

Kurumlar;

 • Tarım ve Orman Bakanlığı
 • TKDK

Projeler;

 • Genç çiftçi
 • 300 koyun
 • 250 bin düve
 • Tarım Kredi ve Ziraat Düşük Faiz Desteği
 • TKDK Proje destekleri

Girişimcilerin çoğunun kadın olması ve iş hayatında artık kadınların da yer alması ile bankaların çoğu hayvan kredisi paketler düzenleyerek kadınlara da hayvan kredisi vermektedir. Şuan için Ziraat bankası Kadın girişimci paketine hayvan kredisi alacak olan kadınlar başvuru yapmaktadır. Diğer bankaların faiz oranlarının Ziraat bankasına oranla daha yüksek olması nedeniyle düşük faizli hayvan kredisi veren Ziraat bankası esnek ödeme seçenekleri ile kadınlara avantajlar sunmaktadır.

Hayvan kredilerinin 2 yıl veya 5 yıl geri ödemesiz olarak alınabileceği gibi esnek ödeme koşullarından yararlanabilirsiniz. Ziraat bankası hayvancılık kredisi faiz oranları %4’ tür. Hayvan kredilerinin 1 yıl geri ödemesiz olarak esnek ödeme ve uygun faiz oranlarında verilmesi bayan girişimcilerin Hayvan kredisi alımlarını teşvik etmektedir. Ziraat bankası tarafından verilen hayvan kredilerinin başvurularında istenen belgeler ile istenen şartları yerine getirmeniz durumunda Hayvan kredisi alabilirsiniz.

Bununla birlikte bayan girişimcilere hayvancılık haricinde işletme açmak isteyenlere 50 bin lira hibe 100 bin lira faizsiz kredi desteği sunulmaktadır. Bunun için bayanların KOSGEB kursuna katılarak sertifika ile başvurmaları gerekmektedir. Kadınlara 50 Bin Lira İş yeri Açma Hibesi isimli haberden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kosgeb hibe kredisi ile işyeri kurma kredisi alarak verilen hibe krediler ile bayan  girişimcilerin desteklenen bölgelerdeki avantajları erkek ve diğer girişimcilere oranla % 20 oranında daha fazladır. Desteklenen sektörler arasından hazırladıkları iş planı projesinin kabul edilmesiyle onay verilmesi ile sağlanacak olan hibe krediler ve bu avantajlar ile iş kurmak isteyen kadın girişimciler Kosgeb’e başvuruda bulunarak Kadın girişimci hibe desteklerinden yararlanabilirler. Hayvancılık yapacak olan kadınların açacakları tesis ve çiftliğin kuruluşunda giderlerin karşılanması için verilecek olan hibe krediler ile canlı hayvan alımlarındaki giderler karşılanmaz. Yem kredisi almak için tıklayınız.

Kadınlara Devlet Destekli Hibe ve Krediler

TKDK tarafından IPARD programı kapsamında her yıl yapılan çağrılar ile % 50 hibe desteğinden yaralanmak isteyen kadınların kuracakları hayvancılık tesislerinin giderlerini ve hayvan alım giderlerinin karşılayabilirsiniz. Kırsal alanda yaşayarak hayvancılık yapacak olan kadınların ister et üretimi ister süt üretimi olsun  her türlü hayvancılık için devlet destekli hibe kredilerden yararlanma olanağı mevcuttur. 2014/ 2020 yılları arasında  bütün kadınları da kapsayan hibe hayvan kredisi başvuruları için Başvuru yapmanız yeterlidir. TKDK hayvancılık destekleri isimli yazımızdan Hayvan alımında verilen hibeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kadınlara verilen bu devlet desteklerinden ve kredilerden siz de faydalanabilir, kendi hayvancılık işletmenizi kurabilirsiniz.

Yorumlar
 1. Tanju ozer dedi ki:

  Besihane işletmem var eşimin üzerinden inek veya düve nasıl alabiliriz.yerimiz Afyonkarahisar

 2. Ersin Ertürk dedi ki:

  Bayanlar için hangi şartlar isteniyor acaba

 3. Ertugrul dedi ki:

  Eşime hiybe almak istiyorum büyük baş hayvan nasıl alabilirim

 4. Meliha dedi ki:

  Ben aricilik yapmak istiyorum devlet desteği alabilirmiyim ve ne kadarla başlamam gerektiği gibi şartları var midir

 5. Sebaye özdemir dedi ki:

  Bende kredi almak ıstıyom

  1. Güler dedi ki:

   Küçük baş yetiştiriciliği yapmak istiyorum nereye baş vuru yapacagımı bilmiyorum şartlar nedir bilgi rica ediyorum

 6. Medine dedi ki:

  Et tavuğu ciftligimiz var enson 1996da işlettim şimdi yeniden et tavuğu yetiştirmek istiyorum yardımcı olurmusunuz

 7. Mehmet Sertsoy dedi ki:

  Eşim için hayvan kredisi alacağız. Peki bu krediyi hangi bankalar veriyor?

 8. Selma çekiç dedi ki:

  Onun da desteğini aldık ardından sürü yöneticiliği kursuna katılarak Sürü yöneticisi sertifikası aldım. Kararlılığı sayesinde hedeflerime ulaştım. 6 adet inekle besiciliğe başladım. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yürüttüğü genç Çiftçi projesi kapsamındaki yüzlerce başarı öyküsü var. o bu işleri yalnızca erkekler yapar demedi kararlılıkla yola koyuldu ve o yolun sonunda da başarıya ulaştı hoca genç Çiftçi projesi sayesinde hayallerine kavuştu ve yaptıklarıyla diğer kadınlara örnek oldum

  1. Ciftci dedi ki:

   Iyi gunler 50 baslik sut ciftligi kurmak istiyorum ne yapmam gerekiyor yardimci okurmusunuz

 9. Turan dedi ki:

  100 adet damizlik duve 100 adet sut inegi almak istiyorum sartlari duymak istiyorum

 10. Hayvan cilik dedi ki:

  Buyuk bir avantaj bende yarar lanmak istiyom