KosgebKredisi.com

VGM Burs Başvuruları 2021-2022 Ne Zaman? Şartları ve Sorgulama

01.03.2022

VGM Burs Başvuru Tarihleri Belli Oldu. Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) burs ödemeleri hakkında tüm detaylar içeriğimizde..

VGM Burs Başvuruları 2021-2022 Ne Zaman? Şartları ve Sorgulama

Ortaöğrenim VGM burs başvuruları, 15-30 Ekim tarihinde alınacak. Yükseköğrenim VGM burs başvuruları ve yabancı uyruklu öğrenci Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuruları ise 1-15 Kasım tarihleri arasında alınacak.

VGM Burs Başvuru Tarihleri Belli Oldu

Vakıflar Genel Müdürlüğü‘nün 2021-2022 döneminde verdiği burs başvuruları için açıklama yapıldı. Yapılan açıklama ise şöyle:

Genel Müdürlüğümüzce ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine verilen “Ortaöğrenim Eğitim Yardımları” ile üniversite öğrencilerine verilen “Yükseköğrenim Bursları” ve “Yabancı Uyruklu Öğrenci Yükseköğrenim Bursları” için başvurular 2021 – 2022 eğitim yılında aşağıdaki tarihler arasında vgm.gov.tr üzerinden elektronik ortamda alınacaktır.

VGM 2021 – 2022 EĞİTİM YILI BURS BAŞVURULARI

2021-2022 Dönemi VGM Ortaöğrenim ve Yükseköğrenim Burs Başvuru Tarihleri açıklandı ve ilk ortaöğrenim başvuruları 15.10.2021’de başlayacak. Başvuru başlangıç ve bitiş tarihleri:

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
  2021 – 2022 EĞİTİM YILI
BURS BAŞVURU TARİHLERİ​​
Başlangıç TarihiBitiş TarihiBurs Miktarı
Ortaöğrenim Bursu15 Ekim 202130 Ekim 2021100 TL
Yükseköğrenim Bursu01 Kasım 202115 Kasım 2021400 TL
Yabancı Uyruklu Öğrenci
Yükseköğrenim Bursu             
01 Kasım 2021      15 Kasım 2021     600 TL
VGM 2021-2022 Burs Başvuru Tarihi Açıklandı

VGM Ne Kadar Burs Veriyor? 2021

Yeni 2021-2022 eğitim öğretim yılında verilecek yardımlarda artış yapılmıştır. Buna göre VGM tarafından;

  • Ortaöğrenim öğrencilerine aylık 100,00 TL,
  • Yükseköğrenim öğrencilerine aylık 400,00 TL,
  • Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında okuyan yabancı uyruklu öğrencilere ise 600,00 TL verileceği öngörülmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımları Nelerdir?

Türkiye’de okuyan ve ihtiyaç sahibi olan muhtaç öğrencilere eğitim yardımı olarak karşılıksız burs verilmektedir. 8 veya 9 aylık verilen karşılıksız burslar ise şöyle:

  • Ön lisans ve lisans öğrencilerine bir eğitim-öğretim yılında Ekim ayından Mayıs ayına kadar 8 aylık yükseköğrenim bursu,
  • İlkokul, ortaokul, lise öğrencilerine 9 ay boyunca, Ekim ayından Haziran ayına kadar VGM ortaöğrenim bursu karşılıksız olarak verilir.

VGM Burs Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

Tarihler açıklandığında, burs almak isteyen ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri kurumun web sayfası vgm.gov.tr adresine girerek gerçekleştirebilir. Hem eğitim yardımı hem de yükseköğrenim burs başvuruları buradan online yapılabilir.

Her eğitim yılının başında başvurular açılır ve başvuru şekli, zamanı ile ilgili tüm bilgiler VGM web sayfası www.vgm.gov.tr üzerinden en az 15 gün önceden bildirilir. Burs başvurusu sonuçlarını da yine kurumun sitesi üzerinden kontrol edebilirsiniz.

VGM Burs başvurularınızı online yapacağınız için, sorun yaşamamak adına, akıllı cep telefonları ve tabletler yerine masaüstü bilgisayarları ve laptopları kullanmanız önerilir. Ayrıca, tarayıcılardan Internet Explorer, Google Chrome ve Mozilla FireFox birini seçerek başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

VGM Burs Başvurusu 2022 Şartları

Kurum tarafından maddi destek sağlanacak olan öğrenciler, maddi durumu olmayanlar arasından seçilmektedir. İlk şart maddi durumu yetersiz olan, anne, babası hayatta olmayan ve herhangi bir yerde çalışmayan, geliri olmayan öğrencilerdir. Polis akademisi, askeri okul öğrencileri, muhtaç aylığı alanlar, daha önce burstan yararlanan kosgebkredisi.com ancak başarısızlık nedeniyle bursu kesilenler, yabancı uyruklular, İlave süre ile öğrenim görenler veya diğer kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı alan öğrenciler başvuru yapamaz ve burs alamazlar.

Eğitim yardımı için başvuru tarihi ve tüm şartları VGM resmi sitesinde açıklanacaktır. Açıklama yapıldığında şartları taşıyan öğrenciler siteye giriş yaparak başvuru formunu doldurabilir.

Başvuru Yapan Öğrencilere Burs Nasıl Ödenir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) internet sitesinden açıklanan duyuruda, burs almaya hak kazanan öğrencilerin burs ödemeleri okulun bağlı olduğu yerdeki Vakıflar Bölge Müdürlüğünce yapılmaktadır.

Öğrencilere burs veren diğer kurumları, karşılıksız burs veren kurumlar içeriğimizden inceleyerek başvuru yapabilirsiniz.

Burs Almaya Hak Kazananlar için Gerekli Evraklar

İlgili kurumdan burs almaya hak kazanmış olan öğrenciler Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından istenen gerekli belgeler ve burs alacak olan öğrencinin adına açılan banka hesap cüzdanlarını kuruma iletirler. Hesap açtırılacak banka Vakıf Katılım Bankası olmalıdır. Bulunduğunuz il veya ilçede Vakıf Katılım Bankası yoksa 0850 202 1 202 veya 444 44 77 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz. işlemler tamamlandığında banka kartı ile birlikte diğer belgeler öğrencilerin adresine gelecektir.

Kartını alan öğrenciler yatan burs miktarlarını ortak ATM’ler aracılığı ile çekebilir. Vakıf Katılım Bankası öğrencilerden herhangi bir kart, kart basımı, kart aidatı, ilk veriliş, yenileme, değiştirme, iptal etme gibi ücretler almamaktadır. Havale, EFT, internet şubesi, çağrı merkezi aracılığı ile havale, bakiye sorma, ATM/BTM cihazları, hesap özeti dökümü, otomatik ödeme talimatı, para yatırılması, vergi ödemelerinden komisyon ve ücret kesintisi, hesap işletim ücreti veya masraf ve ücret kesintisi talep edilmez.

VGM Bursları Ne Zaman Yatar?

Başvuruları olumlu olan öğrencilerin alacakları ödemeler her ayın 10. gününe kadar banka hesaplarına kurum tarafından yatırılır. Vakıflar Bölge Müdürlüklerince yatırılan burslarınızı kartınızla çekebilirsiniz. 25 adet Vakıflar Bölge Müdürlüğü bulunmakta olup, tüm iletişim bilgilerine web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

VGM Yükseköğrenim Bursundan Yararlanamayacak Olanlar

Burs imkanından faydalanamayacak olanlar Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin “Burs Verilmeyecek Öğrenciler” başlıklı 5. Maddesinin (1) fıkrasına göre açıklanmıştır. Bu kişiler:

a) Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere,

b) Yabancı uyruklu öğrencilere,

c) Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,

ç) Ek süre öğrenim gören öğrencilere,

d) Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,

e) Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere,

f) Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere,

g) Bir önceki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma nedeniyle bursu kesilen öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmez.

Yine aynı yönetmeliğin 5. maddesi 2. fıkrasında ise:

Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %10’u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir.

denilmiştir.

Kimler VGM Ortaöğrenim Bursundan Yararlanamaz?

Ortaöğretim öğrencilerine verilen burslardan faydalanamayacak olanlar:

  • Kardeşi Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğretim Bursundan yararlanmakta olan öğrenciler,
  • Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler
  • Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrenciler ortaöğrenim bursundan yararlanamazlar.

MEB bünyesinde resmi okullarda okuyan anasınıfı öğrencilerine ortaöğretim bursu verilmez. Ayrıca yabancı vatandaşlar da burstan yararlanamazlar. Burs alırken özel okul veya açık öğretim okulu, açık öğretim lisesi, açık öğretim meslek lisesine geçenlerin de bursu kesilir.

KYK Bursu Alanlar VGM Bursundan Yararlanabilir mi?

Yükseköğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumundan (KYK) burs alıyorsanız, Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin 5. Maddesinin (e) fıkrasına göre yükseköğrenim bursundan yararlanamıyorsunuz. Bu maddeye göre, kamu kurumlarından karşılıksız burs veya eğitim yardımı alanlar VGM yükseköğrenim bursundan yararlanamaz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuru sonuçları bu nedenle KYK burs sonuçlarından sonra açıklanmaktadır. Öğrenciler hem KYK hem VGM burs başvurusu yapabilir. Ancak KYK bursunu almaya hak kazananların VGM bursu alma hakkı yoktur. Eğer almaya hak kazanmışsa taahhütname imzalanıp imzalanmamasına bakmadan Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursu başvurusu iptal edilir.

KYK Öğrenim Kredisi Alanlar VGM Bursu Alabilir mi?

Öğrenim kredisi alan öğrenciler Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün burs imkanından yararlanabilir. Herhangi bir engel olmayıp başvurularınızı yaparak burs alabilirsiniz.

Kardeşler Aynı Burstan Yararlanabilir Mi?

Aynı burs türünden kardeşler aynı anda yararlanamaz. Ancak, biri yükseköğrenim diğeri de ortaöğretim bursu alabilir. Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliği’nin 1. Ek Maddesinde belirtilen kontenjandan yükseköğrenim bursu almaya hak kazanan öğrencilerin yükseköğrenim bursu alan kardeşleri varsa her iki kardeş de yükseköğrenim bursundan yararlanmaya devam etmektedir.

Burs başvuru, değerlendirme ve sonuç açıklama dönemlerine ilişkin tüm duyurular www.vgm.gov.tr üzerinden yapılacaktır.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!