KosgebKredisi.com

Devlet Destekli Fabrika Nasıl Kurulur? 2022

01.03.2022

Yenilikçi fikirler olan girişimciler Devlet Destekli Fabrika Nasıl Kurulur içeriğimizden bilgi alabilir. Sıfırdan fabrika kurma maliyeti 2022 yılında ne kadar, Anahtar teslim Fabrika kuran firmalar hangileridir araştırdık.

Devlet Destekli Fabrika Nasıl Kurulur? 2022

KOSGEB fabrika açmak ve yeni bir iş yeri kurmak isteyen girişimcilere ve yenilikçi fikirleri olan girişimcilere hibe destekleri ile teşvik ve destek sunmaya devam ediyor. Yeni bir fabrika ve işletme açıp işletecek olan girişimciler için verilen destekler, işsizliğin önlenmesi, ekonominin hareket kazanması ve yerli üretimin artmasını amaçlamaktadır. Yapılan bu destekleri araştıran vatandaşlar için girişimci destek programları, sıfırdan fabrika kurmak için desteği nereden alabilirim, ARGE ve KOBİ fabrika açma desteği, hibe destekleri nasıl alınır? Yatırım teşvik belgesi nasıl alınır? Anahtar teslim fabrika kurma desteği nedir? yeni girişimcilerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır, bu konularla ilgili detaylı bilgilere Devlet Destekli Fabrika Nasıl Kurulur? yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

KOSGEB Girişimci Destek Programları

KOSGEB yeni girişimci programı, yeni kurulan işletmelerin ayakta kalmasını sağlamak için destek vermektedir. Ülkede girişimci sayısının artmasını ve kendi işyerine sahip olmak isteyen girişimci adaylarına destek olmak için yapılan programlardır. Girişimciler öncelikle kuracağınız işin KOSGEB tarafından desteklenip desteklenmediğini öğrenmelidir. Girişimci programı için e-Devlet üzerinden katılacağınız eğitim programının katılım zorunluluğu bulunmaktadır. Eğitimler online olacağı için saat kısıtlaması yoktur, istediğiniz saatte siteye giriş yapıp eğitimlerinizi tamamlayabilirsiniz. İleri girişimci programı ile ihracat yapabilecek ve marka olabilecek yenilikçi şirketlerin artması amaçlanmaktadır. KOSGEB kurulan her işyerini desteklememektedir, desteklediği iş yerlerine vermiş olduğumuz linkten ulaşabilir ve kurmak istediğiniz işyerinin “NACE” kodu bu listede var mı kontrol edip, sektörler bölümünde iş fikriyle ilgili sektör analizi yapılmalıdır. Burada ana sektörle birlikte alt sektörler, müşteri potansiyeli, girdiler, piyasanın durumu ve müşterilerin analizi de bu bölümde belirtilmektedir. Kime, ne satacaksınız, neden sizden satın alacaklar, ürünlerinizi veya hizmetinizi tercih edecek müşterilerin özellikleri nelerdir gibi sorular bu bölümde cevaplanır. Boş projeye sıfırdan yazabileceğiniz gibi, örneklerden de yararlanabilirsiniz.

 • Bilgi ve İletişim,
 • Madencilik,
 • İlaç,
 • Tarım,
 • İmalat,
 • Gıda,
 • İnşaat,
 • Kozmetik,
 • Giyim,
 • Ulaştırma ve Konaklama,
 • Gıda ve Yiyecek,
 • Elektronik Alet Onarımı, Araç Bakım ve Onarımı,
 • Kültür, Eğlence, Sanat, Spor,
 • Diğer Hizmet Faaliyetleri araştırılıp girişimcinin kendisine en uygun görüp yapabileceğini düşündüğü meslek dalını seçmesi gerekmektedir.
nace kodları
Desteklenen NACE Kodları
 • Geleneksel Girişimci Destek Programı mevzuatı
 • İleri Girişimci Destek Programı mevzuatı

Devlet Destekli Nasıl Fabrika Kurulur?

Devlet destekli fabrika kurmak için yatırım gerektiren tüm büyük iş yerlerinde girişimcilerin ilk yapması gereken bir iş planı ortaya koymak ve sonrasında faaliyet alanının belirlenmesi gerekir. Açılacak fabrika için gerekli hammaddeleri nereden temin edileceği, üretimde ne kadar kullanılması gerektiğini ve iş yerinde kaç personel çalıştıracağı gibi detayları araştırıp düşünmelisiniz. Daha sonra ise finansal kaynakların ortaya konulması ve fizibilite çalışmasının yapılması gerekmektedir. Maliyet, kar oranları ve fiyat hesaplamalarından sonra işletme için bir proje hazırlamak gerekir. Fabrika çalışması için gerekli kurumlardan izin alınacak konuların araştırılması ve tüm detaylar düşünüldükten sonra düşünülen proje hayata geçirilmelidir. Üretimin devamlı olabilmesi için bir sonraki plan her zaman olmalıdır ve herhangi bir aksaklığın oluşması durumunda bunların nasıl giderileceği her zaman düşünülmelidir.

Sıfırdan Fabrika Kurmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Fabrika kurulumunda dikkat edilmesi gerekenler;

 • Üretim ve işletme alanındaki talep doğrultusuna yönelik bir işyeri açmak,
 • Farklı yatırım alanlarını araştırıp, en uygun yatırım türünü seçmek,
 • Fabrikayı yaparken sonradan kiralanabilir tarzda bir yapı oluşturulması,
 • Yapılan yerleşim planına azami dikkat edilmesi,
 • Yatırım için yapılan fabrikaların istenilen sektöre uygun bir şekilde yapılması,
 • Fabrika kurulumundan önce şirketleşmiş olmanız önemli bir husustur,
 • Su ve elektrik belgelerinin çıkartılması,
 • Fabrika üretim yaparken çevre sağlığına zarar verilmeyeceğine dair temiz belgesi alınması,
 • Fabrika belediye ve iskân kurallarına uygun olmalıdır.

KOSGEB Fabrika Desteği Nasıl Alınır?

Kosgeb destekleri ile fabrika açmak ve İşyeri sahibi olmak isteyenlerin ilk olarak uygulamalı girişimcilik eğitimine katılarak eğitimini tamamlayıp, işletmenin resmi kuruluşu için gerekli olan vergi dairesi, oda kayıt işlemlerini yaptırdıktan sonra bu evraklar ile KOSGEB’e kayıt yaptırmalıdır. Kayıt işleminden sonra yeni girişimci desteğine başvurunuzu yapabilirsiniz, makine, teçhizat, ve yazılım desteği için başvurunuz uygun görüldüğü zaman erken ödeme talep edebilirsiniz. Geleneksel girişimci desteğinde bu talep olmadığı için erken ödeme talep edemezsiniz. İleri girişimcilik desteğinde ise başvurunuzu değerlendirecek kurulun toplanması ve kararın size iletilmesi ortalama 3 ay sürmektedir, bu 3 aylık süreçte sizin, personel varsa kira ve diğer giderlerinizi yönetebilmeniz için bir sermayenizin olması gerekmektedir. Projeniz onaylandıktan sonra alacağınız erken ödemenin %50’si size verilmektedir, makine, teçhizat ve yazılım desteği kurulumu için sizin de ayırmış olduğunuz bir sermaye olmalıdır. Girişimcilere verilen bu desteğin amacı, girişimcilerin kuracağı yeni işletmelerin uzun süreli ayakta kalabilmeleri içindir. Sıfırdan fabrika kuranlar için KOSGEB’in vermiş olduğu desteklerden olan makine, teçhizat, ve yazılım desteğinin toplam  miktarı 300 bin TL’dir.

Makine, Teçhizat ve Yazılım Desteği Miktarları;

 • Düşük-orta düşük teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere: 100.000 TL
 • Orta-yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere: 200.000 TL
 • Yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere: 300.000 TL
 • Böylece yüksek teknolojili bir fabrika açacak olanlar Kosgeb’ten 370 bin lira hibe desteği alabilirler.
KOSGEB  Girişimci Destek Programları
Devlet Destekli Fabrika

KOSGEB ARGE ve KOBİ  Fabrika Açma Destekleri

KOSGEB tarafından verilen faizsiz kredi ve hibe destekleri çeşitli programlar ile verilmektedir. İş kurma hibe destekleri ile birçok girişimci kendi işyerine sahip oldu. İş kurmak, fabrika açmak ve üretim atölyesi gibi birçok faaliyet alanı için Ar-ge desteği de esnaf, KOBİ ve şirketlere sağlamaktadır. Destek alarak sizde üretim atölyesi ve işletmenizi açabilirsiniz. KOSGEB işyeri açmak için hibe desteğinden yararlanmanın şartlarını yerine getiren her girişimci kolaylıkla desteklerden yararlanabilir.

 • İlk olarak girişimcilik sertifikasını alabilmek için uygun girişimcilik eğitimine katılmak ve sertifika sahip olmak,
 • İşyeri açarak KOSGEB ver tabanlarına kayıt olup KOBİ beyannamesi doldurmak,
 • Kursta öğretilen bilgiler ile iş projesi oluşturmak,
 • KOSGEB yetkililerine bu projenin kabul edilmesini sağlamaktır.

Tüm bu şartları yerine getiren girişimciler işyeri kurmak desteği olarak toplam 150 bin liraya kadar hibe alabilirler.

Devlet tarafından elektrik üretimine verilen destekler bulunuyor. Elektrik Üretimine Devlet Destekleri hakkında detaylı bilgileri içeriğimizden alabilirsiniz.

KOSGEB Hibe Destekleri Nasıl Alınır?

İşletme sahibi olmak isteyen girişimciler öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimine katılarak eğitimlerini tamamlamalı ve katıldıkları eğitimlerini tamamlamaları ve şirketin resmi kuruluşu için vergi bürosu ve ticaret odası kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra bu belgeleri KOSGEB’e kaydettirmesi gerekmektedir. İş kurmak isteyen girişimciler, uygulamalı eğitim programına katıldıklarında online olarak katıldıkları eğitimler 32 saat sürüyor. Online eğitimlerini alırken, yandan şirket kurulumu işlemlerini tamamlarken, diğer yandan iş planı hazırlayıp KOSGEB’ te bulunan kurula projesini anlatması gerekiyor.

Proje onayı alındığı zaman girişimciler Proje çağrısı ile işletme başına;

 • 300.000 TL’ye kadar geri ödemesiz,
 • 700.000 TL’ye kadar geri ödemeli
 • Toplam 1.000.000 TL’ye kadar destek verilebilecektir.

Hibe ve kredi desteklerinden faydalanmak için işletme sahibi yada başka bir şirkete ortaklığınızın olmaması gerekiyor. Son 1 yıl içerisinde şirket açılışı yada kapanışı olmamalı. Bu sayede hem KOSGEB desteğinden faydalanıp hem de başka bir şirkette işçi olarak çalışılamaz. Girişimci bağkur primlerini kendi kurmuş olduğu şirket üzerinden yatırmalıdır.

KOSGEB Tarafından Denetleme Yapılır mı?

KOSGEB tarafından girişimcilere yapılan destekler sonrasında, destek alan girişimciler KOSGEB yetkileri tarafından uygulanan program süresinde 2 yıl boyunca denetlenmektedir. 2 yıl boyunca kendi isteyiniz ile işletmenizi kapatamazsınız iflas gibi olağanüstü durumlar hariç, girişimci tarafından yasal olmayan bir şekilde KOSGEB’den alınan kredi ile satın alınan malzemelerin satılması, kötüye kullanılması veya benzeri bir kötü niyetli davranış tespit edildiğinde, girişimciye verilen tüm hibe tutarı, faizi ile birlikte girişimciden geri alınmaktadır. Bu paranın geri ödenememesi durumunda, icra yoluna başvurulmaktadır.

KOSGEB’in uygunsuzluk yönergesine buradan ulaşabilirsiniz.

Anahtar Teslim Fabrika Kurulumu Desteği

KOSGEB hibe ve faizsiz kredi destekleri ile fabrika kurmak isteyenler haricinde, Bilim ve Sanayi Bakanlığının anahtar teslim şeklinden yeni iş yer açmak isteyenlere sağlayacağı hizmet ile de fabrika açabilir. Bakanlık Organize sanayi bölgelerinde fabrika kurmak, işyeri açmak, tesis açmak isteyenlere anahtar teslim fabrika kuracaklarını ve bu hizmeti yüksek istihdam üreten sektörlerde girişimcilere sağlayacaklarını belirtmişti. Devlet tarafından sağlanacak olan bu desteğin daha önceden tüm esnafa, çiftçilere ve özel sektör çalışanlarına verilen diğer destekler arasında yer alacağı ve bu hibe kredi projesini taleplere göre değerlendirerek isteyen girişimcilere hizmetten yararlanmalarını sağlayacakları, yüksek istihdam sağlayacak işletme kurmak isteyenlerin yararlanabileceği belirtilmektedir. Bu şekilde organize sanayi bölgesinde devlet tarafından kurulacak anahtar teslim fabrikalarda çok fazla işçi alımı yapılacak olan sektörlerde faaliyet gösterilmesi ve bu şekilde daha çok insanın istihdamının sağlanması amaçlanmaktadır. Devlet destekli fabrika desteklerinin asıl amaçları işsiz kalan vatandaşların sayısını düşürmektir. Ekonominin harekete geçmesini sağlamak ve yerli üretimin artırılması amacını destekleyen girişimcilere hazırladıkları projeler karşılığında yararlanabilecektir. Bu amaçlarla hazırlanan işletme projesi karşılığında fabrika kurma ve işyeri açma desteği isteyen girişimcilere sağlanacağı belirtilmiştir.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!