KOSGEB Hibeleri

Devlet Destekli Fabrika Nasıl Kurulur?

Devlet Destekli Fabrika Nasıl Kurulur?

KOSGEB yeni bir iş yeri kurmak isteyen girişimcilere ve yenilikçi fikirleri olan girişimcilere destekte bulunuyor. Yeni bir işletme açıp işletecek olan girişimciler için verilen destekler, işsizliğin önlenmesi, ekonominin hareket kazanması ve yerli üretimin artmasını amaçlamaktadır. Yapılan bu destekleri araştıran vatandaşlar için, girişimci destek programları, sıfırdan fabrika kurmak için desteği nereden alabilirim, ARGE ve KOBİ fabrika açma desteği, hibe destekleri nasıl alınır? Yatırım teşvik belgesi nasıl alınır? Anahtar teslim fabrika kurma desteği nedir? yeni girişimcilerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır, bu konularla ilgili detaylı bilgilere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

KOSGEB  Girişimci Destek Programları

KOSGEB yeni girişimci programı, yeni kurulan işletmelerin ayakta kalmasını sağlamak için destek vermektedir. Ülkede girişimci sayısının artmasını ve kendi işyerine sahip olmak isteyen girişimci adaylarına destek olmak için yapılan programlardır. Girişimciler öncelikle kuracağınız işin KOSGEB tarafından desteklenip/desteklenmediğini öğrenmelidir. Girişimci programı için e-Devlet üzerinden katılacağınız eğitim programının katılım zorunluluğu bulunmaktadır. Eğitimler online olacağı için saat kısıtlaması yoktur, istediğiniz saatte siteye giriş yapıp eğitimlerinizi tamamlayabilirsiniz. İleri girişimci programı ile ihracat yapabilecek ve marka olabilecek yenilikçi şirketlerin artması amaçlanmaktadır. KOSGEB kurulan her işyerini desteklememektedir, desteklediği iş yerlerine vermiş olduğumuz linkten ulaşabilir ve kurmak istediğiniz işyerinin “NACE” kodu bu listede var mı kontrol edip, sektörler bölümünde iş fikriyle ilgili sektör analizi yapılmalıdır. Burada ana sektörle birlikte alt sektörler, müşteri potansiyeli, girdiler, piyasanın durumu ve müşterilerin analizi de bu bölümde belirtilmektedir. Kime, ne satacaksınız, neden sizden satın alacaklar, ürünlerinizi veya hizmetinizi tercih edecek müşterilerin özellikleri nelerdir gibi sorular bu bölümde cevaplanır. Boş projeye sıfırdan yazabileceğiniz gibi, örneklerden de yararlanabilirsiniz.

 • Bilgi ve İletişim,
 • Madencilik,
 • İlaç,
 • Tarım,
 • İmalat,
 • Gıda,
 • İnşaat,
 • Kozmetik,
 • Giyim,
 • Ulaştırma ve Konaklama,
 • Gıda ve Yiyecek,
 • Elektronik Alet Onarımı, Araç Bakım ve Onarımı,
 • Kültür, Eğlence, Sanat, Spor,
 • Diğer Hizmet Faaliyetleri araştırılıp girişimcinin kendisine en uygun görüp yapabileceğini düşündüğü meslek dalını seçmesi gerekmektedir.
nace kodları
Desteklenen NACE Kodları

Sıfırdan Fabrika Kurmak

Yatırım gerektiren tüm büyük iş yerlerinde girişimcilerin ilk yapması gereken bir iş planı ortaya koymaktır. Daha sonra faaliyet alanının belirlenmesi gerekir, gerekli ham maddeleri nereden temin edileceği, üretimde ne kadar kullanılması gerektiğini ve iş yerinde kaç personel çalıştıracağı gibi detayları araştırıp düşünmelisiniz. Daha sonra ise finansal kaynakların ortaya konulması ve fizibilite çalışmasının yapılması gerekmektedir. Maliyet, kar oranları ve fiyat hesaplamalarından sonra işletme için bir proje hazırlamak gerekir. Fabrika çalışması için gerekli kurumlardan izin alınacak konuların araştırılması ve tüm detaylar düşünüldükten sonra düşünülen proje hayata geçirilmelidir. Üretimin devamlı olabilmesi için bir sonraki plan her zaman olmalıdır ve herhangi bir aksaklığın oluşması durumunda bunların nasıl giderileceği her zaman düşünülmelidir.

Fabrika kurulumunda dikkat edilmesi gerekenler;

 • Üretim ve işletme alanındaki talep doğrultusuna yönelik bir işyeri açmak,
 • Farklı yatırım alanlarını araştırıp, en uygun yatırım türünü seçmek,
 • Fabrikayı yaparken sonradan kiralanabilir tarzda bir yapı oluşturulması,
 • Yapılan yerleşim planına azami dikkat edilmesi,
 • Yatırım için yapılan fabrikaların istenilen sektöre uygun bir şekilde yapılması,
 • Fabrika kurulumundan önce şirketleşmiş olmanız önemli bir husustur,
 • Su ve elektrik belgelerinin çıkartılması,
 • Fabrika üretim yaparken çevre sağlığına zarar verilmeyeceğine dair temiz belgesi alınması,
 • Fabrika belediye ve iskân kurallarına uygun olmalıdır.

KOSGEB Fabrika Desteği

İşyeri sahibi olmak isteyenler ilk olarak uygulamalı girişimcilik eğitimine katılarak eğitimini tamamlayıp, işletmenin resmi kuruluşu için gerekli olan vergi dairesi, oda kayıt işlemlerini yaptırdıktan sonra bu evraklar ile KOSGEB’e kayıt yaptırmalıdır. Kayıt işleminden sonra yeni girişimci desteğine başvurunuzu yapabilirsiniz, makine, teçhizat, ve yazılım desteği için başvurunuz uygun görüldüğü zaman erken ödeme talep edebilirsiniz. Geleneksel girişimci desteğinde bu talep olmadığı için erken ödeme talep edemezsiniz. İleri girişimcilik desteğinde ise başvurunuzu değerlendirecek kurulun toplanması ve kararın size iletilmesi ortalama 3 ay sürmektedir, bu 3 aylık süreçte sizin, personel varsa kira ve diğer giderlerinizi yönetebilmeniz için bir sermayenizin olması gerekmektedir. Projeniz onaylandıktan sonra alacağınız erken ödemenin %50’si size verilmektedir, makine, teçhizat ve yazılım desteği kurulumu için sizin de ayırmış olduğunuz bir sermaye olmalıdır. Girişimcilere verilen bu desteğin amacı, girişimcilerin kuracağı yeni işletmelerin uzun süreli ayakta kalabilmeleri içindir. Sıfırdan fabrika kuranlar için KOSGEB’in vermiş olduğu desteklerden olan makine, teçhizat, ve yazılım desteğinin toplam  miktarı 300 bin TL. dir.

Makine, Teçhizat ve Yazılım Desteği Miktarları;

 • Düşük-orta düşük teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere: 100.000 TL.
 • Orta-yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere: 200.000 TL.
 • Yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere: 300.000 TL.
KOSGEB  Girişimci Destek Programları
KOSGEB Fabrika Desteği

KOSGEB ARGE ve KOBİ  Fabrika Açma Destekleri

KOSGEB tarafından verilen faizsiz kredi ve hibe destekleri çeşitli programlar ile verilmektedir. İş kurma hibe destekleri ile birçok girişimci kendi işyerine sahip oldu. İş kurmak, fabrika açmak ve üretim atölyesi gibi birçok faaliyet alanı için Ar-ge desteği de esnaf, KOBİ ve şirketlere sağlamaktadır. Destek alarak sizde üretim atölyesi ve işletmenizi açabilirsiniz. KOSGEB işyeri açmak için hibe desteğinden yararlanmanın şartlarını yerine getiren her girişimci kolaylıkla desteklerden yararlanabilir.

 • İlk olarak girişimcilik sertifikasını alabilmek için uygun girişimcilik eğitimine katılmak ve sertifika sahip olmak,
 • İşyeri açarak KOSGEB ver tabanlarına kayıt olup KOBİ beyannamesi doldurmak,
 • Kursta öğretilen bilgiler ile iş projesi oluşturmak,
 • KOSGEB yetkililerine bu projenin kabul edilmesini sağlamaktır.

Tüm bu şartları yerine getiren girişimciler işyeri kurmak desteği olarak toplam 150 bin liraya kadar hibe alabilirler.

KOSGEB Hibe Destekleri Nasıl Alınır?

İş kurmak isteyen girişimciler, uygulamalı eğitim programına katılıp 70 saatlik ders alıyor, girişimciler bir yandan şirket kurulumu işlemlerini tamamlarken, diğer yandan iş planı hazırlayıp KOSGEB’ te bulunan kurula projesini anlatıyor. Proje onayı alındığı zaman girişimciler 50 bin TL.’lik hibe ve 100 TL.’lik kredi almaya hak kazanıyor. Hibe ve kredi desteklerinden yararlanmak için bir işletme sahibi veya başka bir şirkete ortaklığınızın olmaması ve son 1 yıl içerisinde şirket açılış, kapanışı yapmamanız gerekiyor. Hem KOSGEB hibe desteğinden faydalanıp hem de başka bir şirkette  işçi olarak çalışılamaz, girişimci bağkur primlerini kendi kurmuş olduğu şirket üzerinden yatırmalıdır.

KOSGEB Tarafından Denetleme Yapılır mı?

KOSGEB tarafından girişimcilere yapılan destekler sonrasında, destek alan girişimciler KOSGEB yetkileri tarafından uygulanan program süresinde 2 yıl boyunca denetlenmektedir. 2 yıl boyunca kendi isteyiniz ile işletmenizi kapatamazsınız iflas gibi olağanüstü durumlar hariç, girişimci tarafından yasal olmayan bir şekilde KOSGEB’den alınan kredi ile satın alınan malzemelerin satılması, kötüye kullanılması veya benzeri bir kötü niyetli davranış tespit edildiğinde, girişimciye verilen tüm hibe tutarı, faizi ile birlikte girişimciden geri alınmaktadır. Bu paranın geri ödenememesi durumunda, icra yoluna başvurulmaktadır.

KOSGEB’in uygunsuzluk yönergesine buradan ulaşabilirsiniz.

Anahtar Teslim Fabrika Kurulumu Desteği

KOSGEB hibe ve faizsiz kredi destekleri ile fabrika kurmak isteyenler haricinde, Bilim ve Sanayi Bakanlığının anahtar teslim şeklinden yeni iş yer açmak isteyenlere sağlayacağı hizmet ile de fabrika açabilir. Bakanlık Organize sanayi bölgelerinde fabrika kurmak, işyeri açmak, tesis açmak isteyenlere anahtar teslim fabrika kuracaklarını ve bu hizmeti yüksek istihdam üreten sektörlerde girişimcilere sağlayacaklarını belirtmişti. Devlet tarafından sağlanacak olan bu desteğin daha önceden tüm esnafa, çiftçilere ve özel sektör çalışanlarına verilen diğer destekler arasında yer alacağı ve bu hibe kredi projesini taleplere göre değerlendirerek isteyen girişimcilere hizmetten yararlanmalarını sağlayacakları, yüksek istihdam sağlayacak işletme kurmak isteyenlerin yararlanabileceği belirtilmektedir. Bu şekilde organize sanayi bölgesinde devlet tarafından kurulacak anahtar teslim fabrikalarda çok fazla işçi alımı yapılacak olan sektörlerde faaliyet gösterilmesi ve bu şekilde daha çok insanın istihdamının sağlanması amaçlanmaktadır. Bu desteğin asıl amaçları işsiz kalan vatandaşların sayısını düşürmektir. Ekonominin harekete geçmesini sağlamak ve yerli üretimin artırılması amacını destekleyen girişimcilere hazırladıkları projeler karşılığında yararlanabilecektir. Bu amaçlarla hazırlanan işletme projesi karşılığında fabrika kurma ve işyeri açma desteği isteyen girişimcilere sağlanacağı belirtilmiştir.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Mesut kalkan dedi ki:

  Ben çorap üretimi yapmak istiyorum.şirket imyok.anahtar teslim fabrika için ne yapmalıyım

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.