KOSGEB Kredisi

Tarım Kredisi Veren Bankalar (Güncel)

Tarım Kredisi Veren Bankalar (Güncel)

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilere destek vermek adına kredi sağlayan birçok banka bulunmaktadır. Bu bankaların bazıları faizsiz bazıları ise düşük faizli olmaktadır. TEB, Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank gibi bankalar çiftçi kredisi vermektedir. Biz de bu yazımızda sizler için çiftçi kredisi faiz oranlarını ve bu krediden yararlanmak için gerekli belgeleri araştırdık. Bankaların verdiği kredilerden yararlanmak için içeriği inceleyebilirsiniz. Geçen yıl verilen bu kredilerin 2020 yılında da devam etmesi bekleniyor. Krediler ile ilgili net bilgi geldiği halde sizlerle paylaşacağız..

Tarım Kredisi Veren Bankalara Başvuru Nasıl Yapılır?

Tarım, hayvancılık ve çiftçilik faaliyetleri ülkemizin 4 mevsimi yaşayan bir ülke olması nedeniyle geçmişten bugüne modası geçmeyen tek sektördür. Ülkemizin en büyük sektörü olan tarım ve hayvancılık sektörü her zaman devlet destekleri ile desteklenmekte ve kişiler tarım işine teşvik edilmektedir. Çiftçilere verilen desteklerden biri side 2017 yılında verilmeye başlanan ve 2020 yılında da devam edecek 30 bin lira genç çiftçi hibe desteği olarak örnek gösterilebilir. Milli tarım projesinin geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilmesi ile çiftçiler her alanda desteklenmeye devam edilecek ve tarım işi ile uğraşarak bu işten ekmek yiyen çiftçiler için finansal destekler önümüzdeki yıllarda da verilmeye devam edilecektir. Genç Çiftçi Projesi her yıl olduğu gibi 2020 yılında da devam edecektir. 

Çiftçilerin işletme sermayesi ve acil nakit ihtiyaçları için verilen devlet desteklerinin yanında özel ve kamu bankaları da çiftçiler için kredi vermektedir. Bireysel ihtiyaç kredisi kapsamında müşterileri için taşıt, konut ve ihtiyaç kredisi veren bankalar tarım işi ile uğraşan çiftçilere özel kredi imkanları da sunmaktadır. Tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren işletmelere ve çiftçilere özel kredi veren bankalar çiftçilerin özel dönemleri için farklı kolaylıklar sunarak bu hizmetlerini sunmaktadır. Geri ödeme kolaylığı ile dikkat çeken bankaların bu kredileri çiftçilerin hasat döneminde eline geçen nakitlerini kredi geri ödemesinde yapması gibi yılda bir ödemeli olarak kredi ürünler ile dikkat çekmektedir. Tarım ve hayvancılık sektöründe çiftçilerin ellerine hasat dönemlerinde nakit para geçtiği için çiftçileri geri ödemelerde zorlamadan, yılda 1 geri ödemeli, hasat ödemeli tarım kredisi hizmetleri sunulmaktadır.

Hayvan kredisi çekmeden önce araştırma yapmanız gereklidir.

 Çiftçilere Verilen Tarım Kredisi

Çiftçilerin yılı belirli dönemlerde yaşadığı nakit sıkıntılarına çözüm getiren bankalar nakit desteklerini her yıl düzenledikleri yeni kredi kampanyaları ile vermeye devam etmektedir Bu yazımızda  çiftçilere verilen tarım kredisi ürünlerinin nasıl alındığı ve şartlarını öğrenebilirsiniz.

Çiftçilere Özel Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalar her yıl daha fazla müşteri ile çalışmak adına yeni müşteriler kazanmak amacıyla ve mevcut müşterilerini elinde tutarak kaçırmamak için kredi kampanyalarını her yıl yeniler ve düşük faiz oranları ve kolay ödeme seçenekleri ile reklam vererek kampanyalarını tanıtır. Bankalara arasında oluşan bu  rekabetten dolayı bu işten her zaman müşteriler yararlı çıkar. Çiftçilerin her zaman daha çok kamu bankalarını tercih etmeleri nedeniyle ülkemizde hemen hemen her banka yeni kredi kampanyasının avantajlarını tanıtmaktadır. Özel ve kamu bankaları tarafından tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunan işletme ve özel kişilere çiftçilere kredi veren bankalardan tarım kredisi nasıl alınır isterseniz bir göz atalım .

Bankalar kredi talebinde bulunan kişilerden her zaman ilk şart olarak gelir belgesini talep eder. Özel veya kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve geliri düzenli olan müşterileri için daha  kolay kredi verilmektedir. Çalışan kişilerden istenen bu gelir belgesi bankaların kendilerini teminat altına almak istediği için kişilerden talep edilir ve kredinin limiti gelir durumuna göre belirlenerek ödeme planı ve vadesi belirlenir.

Geri ödeme konusunda hassas davranan bankalar tarım işi ile uğraşan ve bu nedenle resmi bir gelir belgesi sunamayan çiftçilerden ise gelir belgesi yerine Çiftçi kayıt belgesi ÇKS ve hayvan işletme belgesi gibi işletme faaliyetinin gösterildiğine dair resmi evraklar talep etmektedir. Bunun yanında tarım kredisi veren bankalar çiftçilerden  tapu fotokopisi ve ruhsat fotokopilerini de ister.

Bankalara kredi talebinde  bulunan kişilerin öncelikle kredi notuna göre kredi onay cevabı verecekleri için çiftçilerin kredi notları da bankalar tarafından baz alınır  bankalara tarafından kredi değerlendirme aşamasında kredi notu son derece önem taşımaktadır.

Çiftçiye Tarım Kredisi Veren Bankalar 2017

Çiftçiye Tarım Kredisi Veren Bankalar

Tarım kredisi almak için gerekli belgelerden gelir belgesinin yerine geçen ÇKS belgesi üzerinden çiftçinin üzerindeki tarımsal ürünlerin rakamsal değerleri ile ne kadar gelir elde ettiği, hayvan sayılarının ne kadar olduğu ve hayvanlarının değerinin hesaplaması yapılarak verilen kredinin teminatının bu mal varlıklarının yerine geçip geçmeyeceği araştırılıp kredi için onay kararı verilmektedir. Yetersiz mal varlığı bulunan çiftçilere yüksek limitli işletme kredisi verilmemekte gelirinin hesaplanmasından sonra belirlenen limitlerde tarım kredisi verilmektedir. Bu nedenle tarım kredisi başvurusunda gerekli şartları sağlayan çiftçiler bankalara başvuru yaparak kredi talebinde bulunabilirler. Peki hangi bankalar tarım kredisi verir?

Tarım Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Ülkemizde tarım işi ile uğraşan çiftçilere her yıl olduğu gibi bu yılda destek verilerek tarım kredileri verilmeye devam edilecektir. Tarım kredisi başvurusunda gerekli belgeler ile banka şubelerine giderek kredi talebinde bulunan çiftçilere bankalar, düşük faiz oranları ve ödeme kolaylıkları sunarak acil nakit ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmektedir. Tarım kredisi veren bankalar ise;

 • Ziraat bankası,
 • Şekerbank,
 • TEB,
 • Denizbank,
 • Garanti Bankası
 • Halkbank
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • İş Bankası
 • Qnb Finansbank

gibi ülkemizde yüzlerce şubesi bulunan kamu ve özel bankalardır.

Ziraat Bankası Tarım ve Hayvancılık Kredileri

Ziraat Bankası tarım ve hayvancılık işi ile uğraşan çiftçilere özel büyükbaş hayvan, küçükbaş hayvan, kanatlı hayvan ve arı yetiştiriciliği ile sera yani kontrollü örtü altı sebze ve muz yetiştiriciliği ve kültür mantarı üretimi için kredi vermektedir. Bu krediler ile işletme ve yatırım dönemindeki ihtiyacınız olan canlı hayvan alımı, alet-makine temini ile işletme satın alımları (besi çiftliği, süt çiftliği, kurulu sera vb.) üretim konusu bazında belirlenen yem, ilaç, gübre işçilik vb. giderleri karşılayabilir ve traktör arazi alımı için düşük faizli krediler kullanabilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatifleri& Ziraat Bankası aracılığıyla farklı alanlarda işletme  ve yatırım dönemi için faizsiz kredi ve düşük faizli krediler veriliyor.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası tarım ve hayvancılık ile uğraşanlara kredi desteği sağlıyor.

Şekerbank Tarım Kredisi

Çiftçilere özel Şekerbank 60 ay vadeli, hasat zamanında ödeme kolaylığı ile Tarla büyütme kredisi veriyor. Bu kredi ile çiftçiler ayrı ayrı yerlerde olan tarlalarını birleştirip üretime kazandırabilecekler.

Şekerbank çiftçilerin ve tarımsal alanda faaliyet gösteren firmaların tarım faaliyetlerini sürdürebilmeleri adına ihtiyaç duydukları tarla ve bahçe nitelikli gayrimenkullerin alımında ise eksper değerinin %75′ ine kadar sabit faiz oranlı, 60 ay vadeli 3 ayda bir, 6 ayda bir ve yılda bir ödemeli olarak kredi veriyor. Çiftçilik Belgesi ya da Çiftçi Kayıt Belgesi bulunan çiftçiler tarım işlerinde ihtiyaç duydukları tohum, gübre, zirai ilaç, mazot, fide, sera örtüsü, işçilik, ısıtma, aydınlatma gibi her türlü tarımsal girdi için Şekerbankasına başvuruda bulunabilirler.

TEB Tarım ve Hayvancılık Kredisi

TEB İşletme, Yatırım ve Tarım Girişimcileri için kredi imkanları sunan TEB, çiftçilerin her zaman öncelikli başvuru yaptıkları bankalar arasındadır. Çiftçilerin acil nakit ihtiyaçlarına özel çözümler sunan TEB sürekli kendini yenileyen ve geliştiren bankalardan birisidir.

TEB işletme tarım kredisi ürünleri; 

 • Hasat Kredisi
 • Tarımsal BCH Kredisi
 • Organik Tarım Kredisi
 • İyi Tarım Uygulamaları Kredisi
 • Sözleşmeli Üretim Kredisi
 • Tarımsal Gelir Kredisi
 • Arıcılık Kredisi
 • Süt Hayvancılığı Kredisi
 • Besicilik Kredisi
 • Su Ürünleri Kredisi
 • Tavukçuluk Kredisi

TEB yatırım kredi ürünleri ise;

 • Tarımsal Proje Kredisi
 • IPARD Kredi Niyet Mektubu
 • Süt Hayvancılığı kredileridir.
TEB

TEB Tarım ve Hayvancılık Kredileri

Sizde tarım ve hayvancılık iş ile uğraşıyor ve Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı ÇKS belgeniz var ise hasat zamanında ödemeli, düşük faiz oranları ile Çiftçiye Tarım Kredisi Veren Bankalara başvuru yaparak kredi alabilir işletmenizin faaliyetlerini ve giderlerini bu kredi ile karşılayabilirsiniz.

Yorumlar
 1. Bankaların kredi kullanmak isteyen müsteriye çıkartığı zorluklar dedi ki:

  Ben çay üreticisiyim arazim kendi üzerime kredi kullanmak istiyorum ama bankalar aracımı teyminat göstermeme rağmen kredi kullandırmak istemediler mademki ben ihtiyacım olduğunda kredi kullanamıycam bankaya niye gereksinim duymalıyım ki

 2. Tarım kredisi için dedi ki:

  Ben Çiftçiyim Silivride tavuk çiftliği kurmak istiyorum 11 dönüm tarla var kardeşim in eğer devlet ten destek alırsam yaparım cks var

 3. Murat dedi ki:

  Bana 2200000 bintl lazım ikiyüz otuz dönüm zeytin bahçesi alcem

 4. özgür dedi ki:

  Ben herkese senetle 30 bin veririm.

  1. Serkan ozturk dedi ki:

   Alırım

 5. merve aktü dedi ki:

  banka yardımları ile bazı şeyler olacak

 6. Ali dedi ki:

  Merhaba, dünya bankası, Avrupa’daki yoksulluğu ortadan kaldırmak için bir plan başlattı. Avrupalı çiftçiler, işadamları ve işsiz gençlere yapılan ödemeler için 40.000.000.000.000 dolarlık fon tahsis edildi. Maksimum bireysel talep: Sadece 200.000 ABD doları.
  Krediye hak kazanmak için geçerli bir belge, iş planı veya önerilen çiftlik için toprak mülklerle başvurunuz. Öğrencilere izin verilmez. Eğer bir çiftçiyseniz ya da iş kurmak istiyorsanız, finansal yardım için hemen başvurun.
  DÜNYA BANKASI TARIM KREDİSİ PROJESİ tarafından desteklenmektedir.

 7. osman tosun dedi ki:

  340 dönüm 15 yasında narenciye ve zeytin bahçesi satılık. onu almak istiyorun. 7 milyon tl ye ihtiyacım var. 7 milyon tl krediyi nasıl alabilirim?

 8. Cavit Çalışkan dedi ki:

  Bazı bankalar çeşitli bahaneler bularak çifçiye kredi vermiyor.