Tarım Kredi Kooperatifi Güncel Tohum Fiyatları 2023 Listesi

Tarım Kredi Kooperatifi Güncel Tohum Fiyatları Gübreleme, hastalık durumunda ilaçlama gibi tarımsal faaliyetlerin yürütülebilmesi için öğrenilmesi gereken en önemli konulardan biri. Bir ürünün üretim süreci tohumsuz gerçekleştirilemeyeceğinden, ekim işleminin ne kadara mal olacağı konusunda bilgi almak isteyen çiftçiler, kaliteli ve uygun fiyatlı tohum seçebilmek için dikkatli ve detaylı bir inceleme yaparlar. Çünkü tohum ucuz ve kötü ise verdiği mahsulden istenilen verim alınamaz.

Çiftçilerin ekim faaliyetlerini gerçekleştirebilmeleri için ihtiyaç duydukları buğday ve arpa tohumu fiyatları bu yıl da Tarım Kredi Kooperatifi tarafından uygun fiyatlarla satışa sunuluyor. Her ilde Tarım Kredi Kooperatifleri Marmara bölgesinde çeşitli illerde faaliyet göstermektedir. Tarım Kredi Kooperatifi fiyatlarına ulaşırsanız il veya ilçenizdeki Tarım Kredilerine giderek tohumluk ürünleri satın alabilirsiniz. Normal tohumlar dışında daha güvenilir sertifikalı tohumlar vardır. Sertifikalı tohumlar laboratuvarda gerekli incelemelerden geçirilerek bu şekilde kamuoyuna sunulmaktadır.

Tarım Kredi Kooperatifi Tohumluk Buğday Fiyatları 2023 Güncel

Çiftçiler güvenli ve uygun fiyatlar olması nedeni ile tohumluklarını almak için genelde bulundukları bölgedeki Tarım Kredi Kooperatiflerinden tedarik etmeyi tercih ederler. Kalite açısından güvence sağlamış olan Tarım Kredi çiftçiler için bu yılda tohum fiyatlarında uygun şartları sağlamaktadır. Çiftçinin üretim yapması için bütün imkanları sağlamakla beraber, üretilen hububat tohumların toplanarak sertifikalı hale gelmesi için laboratuvarlarda genetik, biyolojik ve fiziksel testlerden geçirilerek hastalıklara karşı ilaçlama işleminin de gerçekleştirildikten sonra vatandaşa sunulacağı bildirildi.

Tarım Kredi Kooperatifi Tohum Fiyatları 2023 yılında aşağıdaki gibidir:

Tohumluk Adı Tohumluk Türü Tohumluk Kilosu (KG) Tohumluk Fiyatı (TL) 
Naci Bey TohumBuğday Tohumluğu50 KG550 TL ile 850 TL
Dağdaş TohumBuğday Tohumluğu50 KG1.500 ile 1.600 TL
Arcanda TohumArpa Tohumluğu50 KG800 TL ile 1.000 TL
Aydan Hanım TohumArpa Tohumluğu50 KG650 TL ile 800 TL
Hüseyin Bey TohumBuğday Tohumluğu50 KG600 TL ile 700 TL
Tarım Kredi Kooperatifi Tohum Fiyatları

TİGEM Hububat Tohum Fiyatları 2023 Güncel

Tarım İlçe Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş olan hububat fiyatları aşağıdaki gibidir:

TOHUMLUK FİYAT CETVELİ ( 2023 YILI)Yurtiçi Peşin Satış
Fiyatı KDV Hariç
(TL/Ton)
MAKARNALIK BUĞDAY TOHUMLUĞU
Çeşit-1252, Kızıltan-91, Eminbey, Zühre, Gündaş, Eker
10.500 TL
TRİTİKALE TOHUMLUĞU
Tatlıcak-97, Karma-2000, Ümranhanım
9.500 TL
EKMEKLİK BUĞDAY TOHUMLUĞU
Bayraktar-2000,Bezostaja-I,Ceyhan-99, Cumhuriyet-75, ES-26, Flamura-85, Golia, Gökkan, Kaşifbey,
Kate-a-1, Kayra, Köprü, Pandas, Pehlivan, Reis, Sönmez 01, Tosunbey, Ziyabey-98,
10.500 TL
ARPA TOHUMLUĞU
Altıkat, Aydanhanım, Burakbey, Kral-97, Refleksiyon, Tarm-92,
9.000 TL
TOHUMLUK FİYAT CETVELİ ( 2022 YILI)

Tabloda verdiğimiz fiyatlar genel fiyatlar olup asıl ve net bilgiyi en yakın Tarım İl veya İlçe Müdürlüklerine bizzat müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tarm-92 Arpa Tohumu Fiyatları Ne Kadar?

Tarm-92 arpa tohumu fiyatı ortalama 12,50 TL’dir. Alternatif büyüme özelliğine sahip, yatmaya dayanıklı, kurak ve mikro element toksisitesine toleranslı, kardeşlenme kapasitesi yüksek, ürün rotasyonunda en stabil, orta-erkenci, kulak kırılması olmayan ve kolay bükülebilen bir çeşittir.

Sertifikalı Buğday Tohumu Fiyatları 2023 Güncel

Sertifikalı tohumluk diğer tohumluklara göre biraz daha maliyetlidir. Fakat sağlıklı ve etkili üreme istiyorsanız tercihinizi sertifikalı tohumluktan yana kullanmanızı öneririz. Bu tohumlukların toplanma esnasında en uygun tarlalar seçilerek diğer yabancı türlerden arındırılmadan hiçbir işlem yapılmaz. Daha sonra toplanan bu tohumluklar laboratuvarda birçok testten geçirilir, hastalık durumlarına karşı ilaçlamaları yapılır ve bu şekilde vatandaşa sunulur. Etkili verim alabilmek için vasıfsız tohum yerine sertifikalı tohum tercih edebilirsiniz.

2023 yılına ait yazlık sertifikalı ve vasıfsız (standart) tohum fiyatları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Sertifikalı Tohum Kullanımı İçin Sağlanan Destekler Tohumluk Fiyatı
Çeltik50 TL
Yer fıstığı34 TL
Patates200 TL
Yonca60 TL
Tritikale, çavdar, yulaf50 TL
Fiğ, yem bezelyesi, korunga45 TL
Susam, aspir, kanola10 TL
Buğday, arpa50 TL
Nohut, kuru fasulye, mercimek, soya fasulyesi60 TL
Sertifikalı Tohum Fiyatları

Sertifikalı Nohut tohumu Fiyatları 2023 Güncel

Sertifikalı nohut tohumlarına yapılan zamların ardından fiyatı 60 TL olarak güncellendi.

TİGEM Sebze Tohum Fiyat Listesi 2023 Güncel

2023 yılı TİGEM sebze tohum fiyat listesi aşağıdaki gibidir:

TÜRÇeşit İsmi Bin Dane Ağırlığı (GR)Paket İçindeki Tohum Sayısı (Adet)SATIŞ FİYATI
(% 8 KDV DAHİL)
(TL)
SalataHızır 35500183,60 TL
DomatesBatem Özçelik4,11.000 183,60 TL
Domatesİpekce 21.000 270 TL
Kavun Ünlü471.000 237,6 TL
KavunBurak471.000 237,6 TL
Patlıcan Yıldırım 61.000378 TL
Biber Özge 7,851.000 378 TL
TİGEM Sebze Tohum Fiyat Listesi

Tohum ve Tohumluk

Tohum; Bitkilerde döllenme sonucunda meydana gelen ve yeni bir bitki oluşumuna olanak sağlayacak bir parçaya tohum adı verilir. Tohumluk ise hasat zamanından sonra tekrar bir ürün üretmek amacı ile sabit bitkiden alınan parçaya verilen isimdir. Tohumun kısımları; çenek, embriyo ve kabuktur. Embriyo; Bitkinin kök ve gövde kısmını oluşturmaya yarayan kısımdır.

Çenek; bitkinin çimlenme dönemine kadar olan ki beslenme ihtiyacını karşılamaya yarar. Kabuk ise; embriyonun çevresinde bulunan embriyoyu dış etkenlere karşı koruyan kısımdır. 

Tohumun özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Tohumlar bünyesinde gayet az miktarda suyu barındırır.
 • Tohumların canlılık özellikleri vardır.
 • İçerisinde barındırdığı embriyo sayesinde bulunduğu bitkinin tüm özelliklerini taşımaktadır.
 • Çimlenme işlemi gerçekleşene kadar besin üretimi yapamaz bunla doğru orantılı olarak fotosentez yapması da mümkün değildir.
 • Tohumlar uygun koşulların sağlanması halinde çimlenme özelliğine sahiptir.
 • Çimlenme işlemi olana kadar tohumun bir parçası olan çeneklerin içerisindeki besinlerle beslenme gereksinimi sağlar.
Tohum ve TohumlukPin
Tohum ve Tohumluk

Tohumluk Üretim Kademeleri Nelerdir?

Tohumluk üretimi dikkatle izlenmesi gereken bir süreçtir. Bu üretim sürecinde çiftçiler izlemesi gereken yolları güzel ve düzenli bir şekilde devam ettirmelidir. Tohumluk üretiminin gerçekleştirilebilmesi için bazı aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamaların takip edilmesi halinde verimli bir tohumluk üretimi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu aşamalar aşağıdaki gibidir:

 • Elit Tohumluk: Yeni veya daha önceden iyileştirilmiş, sadeliğini korumayı sürdüren tohumluklardır. Elit tohum denetlemesi ıslahçı tarafından yapılmaktadır. Orijinal tohumluğun başlamasını sağlar ve sertifikalı tohumluğa kaynak oluşturur. Elit tohumlar ticari açıdan kullanılan tohumlarda değildir. Ve etiket olarak beyaz etiket tercih edilir.
 • Orijinal Tohumluk: Elit tohumluğun üretim yaptığı çeşitlerin sürdürülmesini sağlayan, Elit tohum da olduğu gibi  ıslahçıların denetimi ile yetiştirilmesi sağlanan tohumluklardır. Etiket olarak yine beyaz etiket kullanılır.
 • Anaç Tohumluk: Orijinal tohumluğun üretimini gerçekleştirdiği türlerin devamını üretmeye devam etmektedir. Kontrolleri tohumluk kontrol ve sertifikasyon teşkilatı tarafından yapılır. Diğer iki tohumluk çeşidinde beyaz etiket kullanılırken anaç tohumluk da mavi kuşaklı etiket kullanılır.
 • Sertifikalı Tohumluk: Sertifikalı tohumluklar, laboratuvarlarda incelenmiş fizyolojik, biyolojik ve genetik gibi testlerden geçirildikten sonra sağlıklı ve standartlara uygun olması adına güzelce ambalajlanmış bir şekilde halka sunulmaktadır. Diğer bütün tohumluklardan farklı olarak kırmızı kuşaklı etiketler kullanılmaktadır. Güncel Tarım Kredi gübre fiyatları hakkında bilginiz var mı?
Tohumluk Üretim KademeleriPin
Tohumluk Üretim Kademeleri

Hububat Nedir?

Un yapmaya yarayacak; mısır, buğday, arpa, darı, çavdar gibi bitkilere hububat adı verilmektedir. Hububat bitkiler, dünya üzerinde ekim ve üretim açısından verimi en yüksek olan ürünlerdir. Bu yüzden dünyada en çok hububat grubu ürünlerin ekildiğini söyleyebiliriz. İklim koşullarına göre iki gruba ayrılırlar. Arpa, buğday, yulaf ve çavdar ılık ve serin iklimleri sevmektedir. Çeltik, mısır, darı gibi besinler de sıcak iklimlerde yetişebilecek ürünlerdir. Hububat diye adlandırılan tahıllar insanlık için çok önemli besinlerdir. Arpa, buğday gibi besinler yemeklerde, un ve ekmek yapımında kullanılmaktadır. İnsanlık için önemli bir yer kaplamalarından ötürü ekildiğinde verimi ve kazancı yüksek olmaktadır. Hububat besinler içerisinde bulunan vitaminler sayesinde vücudu dinç tutmakta ve beslenme gereksinimini karşılamaktadır.

İnternet de yer alan tohum fiyatlarını sizler için araştırarak içeriğimiz de belirttik. Ancak güncel tohum fiyatlarına, bağlı bulunduğunuz il ve ilçelerde bulunan Tarım Kredi Kooperatiflerinden öğrenebilirsiniz.

Tohumluk Buğday Kaç TL?

2023 yılında tohumluk buğday 10.50 TL olarak belirlendi.

Tohumluk Arpa Fiyatı Ne Kadar?

Tohumluk arpa 1 kg 9 TL’dir.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
“Tarım Kredi Kooperatifi Güncel Tohum Fiyatları 2023 Listesi” üzerine bir yorum
 1. Merhaba Afyonkarahisar merkezden yazıyorum Yonca tohumu ortalama 35 ile 45 kilogram arasında Yonca tohumu fiyatları ne kadar İtal yonca mı Kayseri yoncası mı ince dallı bol yaparaklı dönüş yapıp bilgi verirseniz sevinirim

  Yanıtla
Yorum yapın

error: Content is protected !!
2