KOSGEB Hibeleri

Tarım Kredi Kooperatifi Güncel Tohum Fiyatları

Tarım Kredi Kooperatifi Güncel Tohum Fiyatları

Tarımsal faaliyetlerin gerçekleştirilebilmesi için gübreleme, hastalık durumlarına karşılık ilaçlama gibi  bir çok işlem gerekmektedir. Bunların başında da tohum gelmektedir. Tohum olmadan bir ürününün üretim işlemleri gerçekleştirilemez. Çiftçiler kaliteli tohumu seçebilmek için dikkatli ve detaylı bir şekilde inceleme yapmaktadır. Çünkü tohumun kötü olması halinde verdiği mahsullerden de istenilen verim alınamaz. Tarım Kredi Kooperatifi, buğday ve arpa tohum fiyatlarını bu yıl da uygun fiyatlarla satışa sunmaktadır. Her ilde bulunan Tarım Kredi Kooperatifi Eskişehir ilinde de faaliyet göstermektedir. Tarım Kredi Kooperatifi fiyatlarına ulaşmanız halinde ilinizde veya ilçenizde bulunan Tarım Kredilere giderek tohumluk ürün alımı gerçekleştirebilirsiniz. Normal tohumlar haricinde bir de daha güvenilir olan sertifikalı tohumlar bulunmaktadır. Sertifikalı tohumlar laboratuvarda gerekli incelemelerden geçirilmiş ve halka öyle sunulmaktadır. Sertifikalı arpa ve buğday tohumluk fiyatları vasıfsız tohumluk fiyatlarına göre geçirdikleri işlemler dolayısı ile biraz daha maliyetli sayılmaktadır. Ama verim açısından sertifikalı tohumlukların tercih edilmesi önerilir. TİGEM tohumluk buğday ve diğer tohumluk fiyatlarına ve Tarım Kredi Kooperatifi güncel tohum fiyatlarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Tohum ve Tohumluk

Tohum; Bitkilerde döllenme sonucunda meydana gelen ve yeni bir bitki oluşumuna olanak sağlayacak bir parçaya tohum adı verilir. Tohumluk ise hasat zamanından sonra tekrar bir ürün üretmek amacı ile sabit bitkiden alınan parçaya verilen isimdir. Tohumun kısımları; çenek, embriyo ve kabuktur. Embriyo; Bitkinin kök ve gövde kısmını oluşturmaya yarayan kısımdır. Çenek; bitkinin çimlenme dönemine kadar olan ki beslenme ihtiyacını karşılamaya yarar. Kabuk ise; embriyonun çevresinde bulunan embriyoyu dış etkenlere karşı koruyan kısımdır. Tohumun özellikleri şu şekildedir;

 • Tohumlar bünyesinde gayet az miktarda suyu barındırır.
 • Tohumların canlılık özellikleri vardır.
 • İçerisinde barındırdığı embriyo sayesinde bulunduğu bitkinin tüm özelliklerini taşımaktadır.
 • Çimlenme işlemi gerçekleşene kadar besin üretimi yapamaz bunla doğru orantılı olarak fotosentez yapması da mümkün değildir.
 • Tohumlar uygun koşulların sağlanması halinde çimlenme özelliğine sahiptir.
 • Çimlenme işlemi olana kadar tohumun bir parçası olan çeneklerin içerisindeki besinlerle beslenme gereksinimi sağlar.
Tohum ve Tohumluk
Tohum ve Tohumluk

Tohumluk Üretim Kademeleri

Tohumluk üretimi dikkatle izlenmesi gereken bir süreçtir. Bu üretim sürecinde çiftçiler izlemesi gereken yolları güzel ve düzenli bir şekilde devam ettirmelidir. Tohumluk üretiminin gerçekleştirilebilmesi için bazı aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamaların takip edilmesi halinde verimli bir tohumluk üretimi gerçekleştirebilirsiniz. Bu aşamaları şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Elit Tohumluk: Yeni veya daha önceden iyileştirilmiş, sadeliğini korumayı sürdüren tohumluklardır. Elit tohum denetlemesi ıslahçı tarafından yapılmaktadır. Orijinal tohumluğun başlamasını sağlar ve sertifikalı tohumluğa kaynak oluşturur. Elit tohumlar ticari açıdan kullanılan tohumlarda değildir. Ve etiket olarak beyaz etiket tercih edilir.
 • Orijinal Tohumluk: Elit tohumluğun üretim yaptığı çeşitlerin sürdürülmesini sağlayan, Elit tohum da olduğu gibi  ıslahçıların denetimi ile yetiştirilmesi sağlanan tohumluklardır. Etiket olarak yine beyaz etiket kullanılır.
 • Anaç Tohumluk: Orijinal tohumluğun üretimini gerçekleştirdiği türlerin devamını üretmeye devam etmektedir. Kontrolleri tohumluk kontrol ve sertifikasyon teşkilatı tarafından yapılır. Diğer iki tohumluk çeşidinde beyaz etiket kullanılırken anaç tohumluk da mavi kuşaklı etiket kullanılır.
 • Sertifikalı Tohumluk: Sertifikalı tohumluklar, laboratuvarlarda incelenmiş fizyolojik, biyolojik ve genetik gibi testlerden geçirildikten sonra sağlıklı ve standartlara uygun olması adına güzelce ambalajlanmış bir şekilde halka sunulmaktadır. Diğer bütün tohumluklardan farklı olarak kırmızı kuşaklı etiketler kullanılmaktadır. Güncel Tarım Kredi gübre fiyatları hakkında bilginiz var mı?
Tohumluk Üretim Kademeleri
Tohumluk Üretim Kademeleri

Sertifikalı Tohum Fiyatları

Sertifikalı tohumluk diğer tohumluklara göre biraz daha maliyetlidir. Fakat sağlıklı ve etkili üreme istiyorsanız tercihinizi sertifikalı tohumluktan yana kullanmanızı öneririz. Bu tohumlukların toplanma esnasında en uygun tarlalar seçilerek diğer yabancı türlerden arındırılmadan hiçbir işlem yapılmaz. Daha sonra toplanan bu tohumluklar laboratuvarda birçok testten geçirilir, hastalık durumlarına karşı ilaçlamaları yapılır ve bu şekilde vatandaşa sunulur. Etkili verim alabilmek için vasıfsız tohum yerine sertifikalı tohum tercih edebilirsiniz. 2020 yılına ait yazlık sertifikalı ve vasıfsız (standart) tohum fiyatları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Güncel Sebze Tohum Fiyatları

Tarım Kredi Kooperatifinin verdiği tohumların haricinde bir de şahsi olarak kurulmuş tohum satan firmalar bulunmaktadır. Sebze yetiştiriciliği yapmak isteyenler için en yeni sebze tohum fiyatlarını araştırdık. Buralardan da yetiştiriciliğini yapmak istediğiniz ürünün tohumunu tedarik edebilirsiniz.

Güncel Sebze Tohum Fiyatları
Güncel Sebze Tohum Fiyatları

Hububat Nedir?

Un yapmaya yarayacak; mısır, buğday, arpa, darı, çavdar gibi bitkilere hububat adı verilmektedir. Hububat bitkiler, dünya üzerinde ekim ve üretim açısından verimi en yüksek olan ürünlerdir. Bu yüzden dünyada en çok hububat grubu ürünlerin ekildiğini söyleyebiliriz. İklim koşullarına göre iki gruba ayrılırlar. Arpa, buğday, yulaf ve çavdar ılık ve serin iklimleri sevmektedir. Çeltik, mısır, darı gibi besinler de sıcak iklimlerde yetişebilecek ürünlerdir. Hububat diye adlandırılan tahıllar insanlık için çok önemli besinlerdir. Arpa, buğday gibi besinler yemeklerde, un ve ekmek yapımında kullanılmaktadır. İnsanlık için önemli bir yer kaplamalarından ötürü ekildiğinde verimi ve kazancı yüksek olmaktadır. Hububat besinler içerisinde bulunan vitaminler sayesinde vücudu dinç tutmakta ve beslenme gereksinimini karşılamaktadır.

Hububat Nedir?
Hububat Nedir?

TİGEM Hububat Tohum Fiyatları

Tarım İlçe Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş olan hububat fiyatlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Tohumluk Türüİşletmeye Satışı Sunulacak Olan Satış Bedeli (KG) 
Makarnalık Buğday Tohumluğu210 TL
Tritikale Tohumluğu175 TL
Yulaf Tohumluğu175 TL
Ekmeklik Buğday Tohumluğu190 TL
Arpa Tohumluğu170 TL

Tabloda verdiğimiz fiyatlar genel fiyatlar olup asıl ve net bilgiyi en yakın Tarım İl veya İlçe Müdürlüklerine bizzat müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatifi Güncel Tohum Fiyatları

Çiftçiler güvenli ve uygun fiyatlar olması nedeni ile tohumluklarını almak için genelde bulundukları bölgedeki Tarım Kredi Kooperatiflerinden tedarik etmeyi tercih ederler. Kalite açısından güvence sağlamış olan Tarım Kredi çiftçiler için bu yılda tohum fiyatlarında uygun şartları sağlamaktadır. Çiftçinin üretim yapması için bütün imkanları sağlamakla beraber, üretilen hububat tohumların toplanarak sertifikalı hale gelmesi için laboratuvarlarda genetik, biyolojik ve fiziksel testlerden geçirilerek hastalıklara karşı ilaçlama işleminin de gerçekleştirildikten sonra vatandaşa sunulacağı bildirildi. Tarım Kredinin 2020 güncel tohum fiyatlarını aşağıdaki tabloda şu şekilde sıralayabiliriz;

Tohumluk AdıTohumluk TürüTohumluk Kilosu (KG)Tohumluk Fiyatı (TL) 
Naci Bey TohumBuğday Tohumluğu50 KG87 TL ile 95 TL arası
Dağdaş TohumBuğday Tohumluğu50 KG104 TL ile 108 TL arası
Arcanda TohumArpa Tohumluğu50 KG90 TL ile 98 TL arası
Ekiz TohumBuğday Tohumluğu50 KG103 TL ile 108 TL arası
Aydan Hanım TohumArpa Tohumluğu50 KG80 TL ile 87 TL arası
Müfitbey TohumBuğday Tohumluğu50 KG98 TL ile 105 TL arası

İnternet de yer alan tohum fiyatlarını sizler için araştırarak içeriğimiz de belirttik. Ancak güncel tohum fiyatlarına, bağlı bulunduğunuz il ve ilçelerde bulunan Tarım Kredi Kooperatiflerinden öğrenebilirsiniz.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Hasan Hüseyin Arıaslan dedi ki:

  Fink tohumu bulunurum 1 dönüme kaç kg. Gider kg. Nekadar bilgi verebilirmisiniz

 2. Mehmet şerif dedi ki:

  Yulaf tohumu kaç lira

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.