KOSGEB Hibeleri

Ziraat Bankası Faizsiz Kredi Şartları Nelerdir? Kimlere Verilir?

Ziraat Bankası Faizsiz Kredi Şartları Nelerdir? Kimlere Verilir?

Tarım ve Orman Bakanlığınca ülkemizde tarım ve hayvancılık alanında destekler ve faizsiz krediler verilmektedir. Bu kredilere Ziraat Bankası finansman sağlayıcı görevini üstlenmiştir.  TKK Tarım Kredi Kooperatifleri, Tarım ve Orman İl İlçe Müdürlükleri ve Ziraat Bankası ortaklaşa faaliyet yürüterek tarım ve hayvancılık üretim konularında çeşitli sektörlere düşük faiz oranları ve faizsiz kredi destekleri ile ilgili her yıl açıklama hükumet tarafından yapılır ve Resmi Gazete’de yayınlanır.  2020 yılında TKK ve Ziraat bankası tarafından kullandırılacak olan üşük faizli hayvancılık ve tarım kredileri ile ilgili tebliğ 3 Ocak 2020 tarihinde Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bunlar yıllara göre faizsiz kredi, hibe ve teşvik olarak çeşitlendirilebilir.

Örnek büyükbaş hayvancılık projesi görseli

Ziraat Bankası Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Kredi Kullandırılmasına Dair İlişkin Kararlar

Resmi Gazete 3 Ocak 2020 tarihinde  2015 sayılı karar gereğince Ziraat Bankası ve Tarımsal Kredi Kooperatiflerinin tarımsal kredi kullandırma ile ilgili mevzuat yürürlüğe girdi. Bununla birlikte bu kararın nasıl uygulanacağı yine 25 Mart 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayınlandı.

 • PDF formatında Resmi Gazete’de yayımlanan 2015 sayılı kararı linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.
 • Uygulama esaslarını içerek resmi gazetenin 25 Mart 2020 tarihli suretini ise buradan inceleyebilirsiniz.
 • Bu içerikte yer alan faizsiz kredi, faiz indirimi ve benzeri hususlar yukarıda ki resmi gazete metinlerinden alıntılanmış olup, en doğru bilgiyi Ziraat Şubelerinden öğrenebilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatifi Kredileri 2020 Faiz Oranı Şartları

Ziraat bankası aracılığıyla sübvansiyonlu olarak hayvan ve bitkisel üretim konularında kullandırılacak olan kredilerine uygulanacak faiz oranları uygulama usul ve esasları ayrı ayı Resmi gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girmiş olup yukarıdaki ki linklerden Resmi gazeteleri görüntüleyebilirsiniz.

Hayvan kredilerinde düşük faiz oranlarının uygulanabilmesi için Özellikli kriter olarak belirlenen;

 • Öncelikli bölge yatırımı
 •  Atıl işletme alımı
 • Yurtiçinde doğan hayvan alımı
 • Kendi yemini üretme/ mera kullanımı
 • Genç çiftçi <40 yaş
 • Kadın çiftçi kriterlerini yerine getirenler % 10 ilave faiz indirimlerinden yararlanarak faizsiz kredilerden yararlanabilirler. Aşağıdaki görsellerde ise faiz oranları veilave faiz oranlarının uygulanması için belirlenen % 10′ luk özellikli kriterlerin neler olduğu gösterilmiştir. (Kaynak: Resmi Gazete’ dir.)

Ziraat Bankası Faizsiz ve Faiz İndirimli Hayvancılık Kredileri

Burada yer alan %100 oranlar faiz indirim oranlarıdır.

Ziraat Bankasının Tarım Alanında Vereceği Faizsiz ve İndirimli Faizli Kredileri

Tarım alınan verilecek olan kredilere düşük faiz oranlarının uygulanabilmesi için belirlenen özellikli kriterler ise;

 • Jeotermal, yenilenebilir atık enerji kullanımı
 • Yurtiçi sertifikalı tohum, fide, fidan kullanımı
 • Organik tarım, iyi tarım uygulaması,
 • Genç çiftçi girişimci<40 yaş,
 • Kadın çiftçi
 • Modern basınçlı sulama sistemi kullanımı
 • Sözleşmeli üretim,
 • Yurtiçinde üretilen makine alımıdır. Bu özellikli kriterleri yerine getiren üreticilere % 10 ilave faiz indirimi uygulanacak olup toplamda % 100′ ü aşmayacak şekilde faizsiz tarım kredisi kullandırılacaktır.

Ziraat Bankası tarımsal kredi faiz oranları ise;

Kooperatiflerin Ziraat TKK Ortaklığı ile Verilen Destek

% Oranları yapılacak indirimi temsil eder. Örneğin %50 faiz indirimi belirtilmiş ise krediden yarı yarıya indirim yapılır. %100 indirim var ise kredinin faizsiz olduğu değerlendirilmektedir. Ayrıntılı ve net bilgi ile başvuru şartlarını Ziraat Bankası şubelerinden edinebilirsiniz.

ETİKETLER:
SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Durmuş dedi ki:

  Benim bir bahçem var köyümde 3.5 dönüm hem agaçlandırmak hem üzerine bir küçük baraka prefabrik koymak istiyorum tarla diye geçiyor yan parsellerde ev var fakat ne Ne ruhsat nede elektrik veriyorlar yolu yok diye bunu nasil çözmeliyim

 2. h. serkan aksüt dedi ki:

  Hibeler güzel de her keze verilmiyor 1 ben hayvancılıkla mı uğraşayım çiftçilikle mi 2 o kadar kullanılmayan boş mera ve otlaklarımız var devlet bunları da kira adı altında 20 -30 dönümlük araziler şeklinde de çiftçilerimize verse nasıl olur acaba tşkler

 3. irfan şen dedi ki:

  şu an 40 fidanlık ceviz bahcem var araları acemilik nedenyle geniş tuttum 1dönüme 40 fidan dikildi şimdi 2 dönümden fazla yerim var ölcdüm 210 ceviz findanı alıyor4 metre aralıklı
  dikilrse210 cevizi alıyor sizden maddi durum zayıf yardım fidan konusunda yardım bu bahceyi yapmayı her şeyden cok istiyorum

 4. Muhammet kahraman dedi ki:

  Büyük baş Hayvan kredisi almayı düşünüyorum,30.000₺ olarak, yıllık 15 veya 18 ay ödemeli, detaylı bilgi, verebilirmisiniz,veya şubeden daha açıklamalı öğrenebilirmiyim teşekkürler..

 5. Damızlık etçi ve kombine sığır yetiştiriciliği. dedi ki:

  Bu iş hayırlı olur inşallah

  1. Ayhan elkoca dedi ki:

   Büyük baş hayvancılık| kredisi çekmek 30 bin tl

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!