canta astroloji arti yorum bilim egitim1 power kalem istatistik gozluk at ayar duyuru ok bitcoin nota moda mercek ates saat kalp wifi eglence kadin oyun tamir alinti kullanici dunya whatsapp sinema basketbol saglik windows iletisim takvim yildiz yemek egitim bilgi xbox ev gulenyuz yorum1 video soru futbol menu1 foto ucak kahve apple mouse menu2 ps klasor monitor ceptelefonu rastgele yaprak araba

SED Yardımları Sorgulama

SED Yardımları Sorgulama

Devlet tarafından yardıma muhtaç durumu olmayan ailelere Sosyal Ekonomik Destek Sed yardımı yapılmaktadır. Bu yardım çeşitli şartlara tabidir. Destekten yararlanmak isteyenlerin yönetmelikte belirtilen şartları taşıması gereklidir. Bu sayfada, sed yardımı sorgulama, sed yardımı alanlar için ayın kaçında yatıyor, sed yardımı 2021’de ne kadar olacak, SED yardımı kayıt bulunamadı, Sed yardımı e devlette gözükmüyor, Ziraat yardım parası ne zaman yatıyor, SED yardımı son dakika, Sosyal Ekonomik Destek rapor örneği, SED yardımı başvurusu, ne zaman yatacak, kimlere verilir, şartları nelerdir, esasları nelerdir, 2021 yılı ücretlerinin ne kadar olduğu ile sorgulama sistemi hakkında bilgilere yer verildiği gibi, ilk başvuru yapmak isteyenler için gerekli evraklar ve şartlar yer almaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir, Denizli, Antalya, Bursa, Kocaeli, Adana, Van gibi illerimiz için ödeme tarihleri hakkında bilgi yer alır. Devam ederek tüm detaylara ulaşabilirsiniz

SED Yardımları Ramazan Bayramı Öncesinde Yapılacak

SED Yardımları Ramazan Bayramı Öncesinde Yapılacak Açıklama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanıktan geldi. Bakan Yanık Resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada;

Aile bütünlüğü her alanda önceliğimiz. Çocuklarımızı ailelerinin yanında desteklediğimiz ‘Sosyal ve Ekonomik Destek’ ödemelerimizi 139 bin çocuğumuz için 159 Milyon TL olarak Ramazan Bayramı öncesinde ihtiyaç sahibi ailelerimizin hesaplarına yatırıyoruz. açıklamasında bulundu.

Sed Yardımları Başlıyor

Okuyan Öğrencilere Sed Yardımı 2021 Ne Kadar?

2021 yılında Bakanlık tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin okuyan çocuklarına verilen Sed yardımı tutarı 1.574,97 TL’dir. Diğer eğitim gruplarında 2021 Ocak- Haziran Ekonomik Destek tutarı listesine bakarak diğer tutarları da inceleyebilirsiniz.

SED Yardımı Ne Kadar 2021 Dönemi Listesi

Destek miktarı kişinin ortaokul, lise ve yüksek okul durumuna göre, maddi imkanlara göre ve Bakanlığın yüzdelik oranına göre belirlenmektedir. 2021 yılında SED ödemelerinin miktarlarına artış yapılmıştır. Her bir çocuk için ödeme miktar 1.161 TL. olarak yapılacaktır.

EĞİTİM GURUPLARIOranlar %2021 Ocak-Haziran Ekonomik Destek Tutarı
OKUL ÖNCESİ ÇOCUK 50787,48 TL
İLKÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 751181,23 TL
ORTA ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 801259,97 TL
ORTA ÖĞRETİM SEVİYESİNDE OLUP OKULA DEVAM ETMEYEN ÇOCUK İÇİN 50787,48 TL
YÜKSEK ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 901417,47 TL
KURULUŞ BAKIMINDAN AYRILAN GENÇLER40629,99 TL
2828 Kanunun 32.Maddesi Evlenme YardımıKatsayı 153252540,67 TL
Geçici Ekonomik Destek Tutarı  
1 Kat 1.574,97 TL
2 Kat 3.149,93 TL
3 Kat 4.724,90 TL

Detaylar.

SED Yardımı Paraları Yattı mı?

Sed yardım paraları yattı mı her ay veliler tarafından araştırılıyor. SED Yardımı Paraları Yattı mı sorusuna yanıt ise; SED ödemeleri her ayın 8’i ile 15’i arasında yatmaktadır. Bu tarihler arasında sorgulama yaparak paraların yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yaptığı açıklamada Ramazan bayramı öncesinde 8-15 Mayıs tarihleri arasında 139 bin çocuğumuz için 159 Milyon TL olarak ihtiyaç sahibi ailelerin hesaplara yatırılacak.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık SED ödemelerine ilişkin de “Bölgede, Sosyal ve Ekonomik Destek alan ailelerin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için ödemeleri öne çektik. dedi.

Sed Yardımı Nedir? Kimlere Verilmektedir?

Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan, yaşamlarını en düşük seviyede veya o kadarını bile sürdürmekte güçlük çeken ailelere verilmektedir. Kendi kendine yetebilecek duruma gelene kadar çocukların bakımı ve desteklenmesi amacı ile geçici bir süreliğine verilen ekonomik destekler ile psiko- sosyal destek ihtiyacı olanlara belirli bir süre nakit olarak yardım yapılmaktadır. Kendi durumunu düzeltene kadar ailelere bu yardım sağlanır.

Sosyal Ekonomik Destek Esasları Nelerdir? (SED)

Yardım Bakanlık tarafından hazırlanmış olan bir yönetmelik dahilinde yapılmaktadır.  Aile ve çocuklara mesleki çalışmalar, Rehberlik desteği de sağlanarak ihtiyaç sahiplerinin hayat standartlarının arttırılması, Diğer kamu kuruluşları ile de koordinasyon sağlanarak destek gücünün çoğaltılması, Muhtaç genç ve çocuklara öncelik tanınarak destek talebinin fazla olması durumunda kişinin muhtaçlık durumu ve başvuru sırasına göre değerlendirmeye alınmaları esaslar arasında yer almaktadır.

Sed hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi ne demek?

Başvurunuzun kabul edilmediği anlamına gelmektedir.

Sed Yardımı Şartları Nelerdir?

 • Haklarında bakım tedbiri olan ve Sosyal Hizmet kuruluşlarından herhangi birinde bakılmakta olan ve SED yardımı sağlandığı zaman yakınlarının yanında kalabilecek çocuklar,
 • Maddi durumu olmadığından SED yardımı sağlanmazsa, bakıma muhtaç olacak ailelerin çocukları,
 • Yaşının dolması nedeniyle bakım kararı kaldırılan, İŞ-KUR ve meslek kurslarına devam etmesine rağmen meslek bulamayan, destek almadığı taktirde muhtaç olacak gençler,
 • Olağandışı bir kaza, afet, vb. geçirmesi nedeniyle ailesine bakamayacak durumda olanlar ile hayati tehlikeye sokan bir ameliyat gerektiren kişilerin çocukları ve vefat edenlerin çocukları,

Bu maddeler sed yönetmeliğinden alınmış olup, başvurular İl Müdürlüklerine yapıldığında kişilerin şartları taşıyıp taşımadığı ve Sed yardımı alıp alamayacakları kuruluşlarca ayrıca değerlendirilmektedir.

Sed Yardımı Çocuklara Kaç Yaşa Kadar Verilir?

Yardım verilmekte olan çocuklara 18 yaşını tamamlayana kadar bu yardım sağlanmaya devam etmektedir. 18 yaşını tamamlayan çocuğun yardımının kesilmemesi aşağıda belirtilen şartlara bağlıdır.

 • Eğer çocuğun yardımı kesildiği durumda, eğitime devam edemeyecek ise, Orta öğretim öğrencileri için 20 yaşlarına kadar verilmeye devam edilir.
 • Bu yardımı alan çocuk meslek kursuna da devam ediyorsa, 18 yaşını tamamlamış ise en fazla 1 sene daha verilir.
 • Eğer çocuğun Bakım tedbir kararı uzatılmış ise ve çocuk yüksek öğrenimine devam etmekte ise bu kez 25 yaşına kadar verilmektedir.
 • Bakım tedbir kararı uzatılsa bile öğrenime devam etmeyenlere en fazla 2 sene,
 • Yüksek öğretime devam edenlere ise okul bitene kadar verilmektedir.

Burada bütçenin durumuna göre öncelik 1 ve 2 maddede yer almakta olan öğrencilerindir.

Sed Yardımı Çocuklara Kaç Yaşa Kadar Verilir?
SED Yardımı Şartları Nelerdir?

SED Başvurusu Nereye Yapılır?

Başvurular Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuru yapılmaktadır.  Başvuru esnasında aşağıda belirtilen evraklara ihtiyaç duyulur.

 • Başvuru dilekçesi
 • Kimlik belgesi,
 • Sağlık raporu veya öğrenci belgesi (GEREKLİ GÖRÜLÜR İSE)
 • Kurs ve İŞ-KUR başvuru evrakları,
 • Gerek görülmesi durumunda diğer evraklar

Başvuru sonrasında Müdüriyette görevli meslek elemanlarınca başvuru sahibi ile bir görüşme yapılmaktadır. Bu görüşme sonrasında başvuranın SED kapsamına alınması uygun görülürse başvuran için bir dosya açılmaktadır. Dosya açılmasından sonra gerekli incelemelere başlanmaktadır. Bu inceleme de kişinin yaşadığı yerlerde, çevresinde bir sosyal inceleme yapılır. Bu inceleme sonunda bir rapor hazırlanır. Raporda başvuranın daha önce yardım alıp almadığı, ekonomik durumu, SED’ in süresi ve ne şekilde yapılacağı gibi hususlar yer alır.

SED Yardımı Hangi Tarihte Verilir? Ayın Kaçında Yatıyor?

SED onay evrakında belirtilen aydan itibaren verilmeye başlar. Bir sonra ki ayın beklenmesi gerekmez. Resmi kaynaklarda paranın ödeneceği tarih ve ayın kaçında yatacağı resmi olarak belirtilmemiş ise de, yaptığımız araştırma sonucunda genelde ayın 13′ ü 15’inde yattığı hakkında bilgiler yer almaktadır. Kişilerin paranın yatıp yatmadığını öğrenebilmeleri için E-devlet sisteminde SED Sorgulama sayfası oluşturulmuştur. Henüz kaydı olmayan veya tamamlanamayanlar da; “Kayıt bulunamadı” şeklinde sonuç görülebilmektedir.  Destek alanların ekranlarında ise daha önce ki aylarda ödenen miktarlar da görülebilmektedir.

Destek başvurunuz onaylanmış ise, E-devlet sayfasına giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

Sed Yardımı Neden Kesilir?

Yardımın kesilmesinin ilk sebebi süresinin dolmasıdır. İkinci seçenek ise yardım alan ailenin ihtiyaç sahibi olmadığının tespit edilmesidir.

Bakanlığın son yaptığı 2021 SED Paraları artışı hakkında yazımızı okumalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1380 YORUM
 1. Mücahit dedi ki:

  Valla 25 gun oldu onaylandı dedı fakat ne yatan var ne kayıt var nede baska bişi bende tekrar başvurdum bakalım ekstra bıde aile sosyal hızmetlere gıttım tam bi ukalalık abidesiler sanki babalarının hayrına verıplarmış gıbı afra tafradalar sankı ceplerınden cıkıyor yazık valla

 2. suleyman dedi ki:

  uygun goruldu 10 gun once suan bırsey yok yatar 1 haftaya kadar

 3. Sefika dedi ki:

  Benimde uygun goruldunuz diyor ama halen yatmadi yatan varmi acaba

 4. Mücahit kurt dedi ki:

  Benim basvurum olumlu degerlendırıldı dıyor fakan ne odeme var ne odeme bilgisi anlamadım ben bu işten bişi yatan varmı

 5. Aziz dedi ki:

  İstanbul yatan varmi

 6. Cansu dedi ki:

  Zaten Hiç bi zaman gündüz yatmadi gece yatar bilginize olsun

  1. Mücahit kurt dedi ki:

   Ben basvuru yaptım gecen ayın 28 inde olumlu degerlendırıldı dedı fakat ne kayıt var ne odeme nede odeme bilgisi

 7. Gamze mutlu dedi ki:

  Haziran 13 yazıyordu yatmadı

  1. Hkime dedi ki:

   Hayır yatmadı daha

 8. Fatma dedi ki:

  Haziran ayi sed yardimi e devlette gozuken varmi

  1. Fatmanur dedi ki:

   Haziranın 2.sinde sistemde gözüktü ama yatmadı

 9. Htice dedi ki:

  Manisa sed yardimi neden yatmadi ayin 10 yaziyordu odeme gunu bugun 11 i oldu e devlette gozukuyo anlamadim yardimci olurmusunuz

1 55 56 57
KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.