KOSGEB Hibeleri

SED Yardımı Paraları Yattı mı? Ödeme Tarihleri

SED Yardımı Paraları Yattı mı? Ödeme Tarihleri

Devlet tarafından yardıma muhtaç durumu olmayan ailelere Sosyal Ekonomik Destek Sed yardımı yapılmaktadır. Bu yardım çeşitli şartlara tabidir. Destekten yararlanmak isteyenlerin yönetmelikte belirtilen şartları taşıması gereklidir. Bu sayfada, sed yardımı sorgulama, sed yardımı alanlar için ayın kaçında yatıyor, sed yardımı 2021’de ne kadar olacak, SED yardımı kayıt bulunamadı, Sed yardımı e devlette gözükmüyor, Ziraat yardım parası ne zaman yatıyor, SED yardımı son dakika, Sosyal Ekonomik Destek rapor örneği, SED yardımı başvurusu, ne zaman yatacak, kimlere verilir, şartları nelerdir, esasları nelerdir, 2021 yılı ücretlerinin ne kadar olduğu ile sorgulama sistemi hakkında bilgilere yer verildiği gibi, ilk başvuru yapmak isteyenler için gerekli evraklar ve şartlar yer almaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir, Denizli, Antalya, Bursa, Kocaeli, Adana, Van gibi illerimiz için ödeme tarihleri hakkında bilgi yer alır. Devam ederek tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Sed Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

Sed yardımı her ayın 8’i ile 15’i arasında yatmaktadır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı son dakika açıklamasına göre Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti kapsamında 131 bin çocuğumuz için 149 milyon TL ödeme  ödemelerinin 8-15 OCAK tarihleri arasında ihtiyaç sahibi ailelerin hesaplara yatırılacak.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk İzmir’de yaşanan deprem sonrasında depremzedelerin SED ödemelerine ilişkin de bilgi veren Selçuk, “Bölgede, Sosyal ve Ekonomik Destek alan ailelerin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için ödemeleri öne çektik.

Bakan Selçuk, İzmir dışında diğer illerdeki SED ödemelerinin 8-15 OCAK 2021 tarihleri arasında hesaplara yatırılmıştı.

Sed Yardımı Nedir? Kimlere Verilmektedir?

Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan, yaşamlarını en düşük seviyede veya o kadarını bile sürdürmekte güçlük çeken ailelere verilmektedir. Kendi kendine yetebilecek duruma gelene kadar çocukların bakımı ve desteklenmesi amacı ile geçici bir süreliğine verilen ekonomik destekler ile psiko- sosyal destek ihtiyacı olanlara belirli bir süre nakit olarak yardım yapılmaktadır. Kendi durumunu düzeltene kadar ailelere bu yardım sağlanır.

Sosyal Ekonomik Destek Esasları Nelerdir? (SED)

Yardım Bakanlık tarafından hazırlanmış olan bir yönetmelik dahilinde yapılmaktadır.  Aile ve çocuklara mesleki çalışmalar, Rehberlik desteği de sağlanarak ihtiyaç sahiplerinin hayat standartlarının arttırılması, Diğer kamu kuruluşları ile de koordinasyon sağlanarak destek gücünün çoğaltılması, Muhtaç genç ve çocuklara öncelik tanınarak destek talebinin fazla olması durumunda kişinin muhtaçlık durumu ve başvuru sırasına göre değerlendirmeye alınmaları esaslar arasında yer almaktadır.

Sed hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi ne demek?

Başvurunuzun kabul edilmediği anlamına gelmektedir.

Sed Yardımı Şartları Nelerdir?

 • Haklarında bakım tedbiri olan ve Sosyal Hizmet kuruluşlarından herhangi birinde bakılmakta olan ve SED yardımı sağlandığı zaman yakınlarının yanında kalabilecek çocuklar,
 • Maddi durumu olmadığından SED yardımı sağlanmazsa, bakıma muhtaç olacak ailelerin çocukları,
 • Yaşının dolması nedeniyle bakım kararı kaldırılan, İŞ-KUR ve meslek kurslarına devam etmesine rağmen meslek bulamayan, destek almadığı taktirde muhtaç olacak gençler,
 • Olağandışı bir kaza, afet, vb. geçirmesi nedeniyle ailesine bakamayacak durumda olanlar ile hayati tehlikeye sokan bir ameliyat gerektiren kişilerin çocukları ve vefat edenlerin çocukları,

Bu maddeler sed yönetmeliğinden alınmış olup, başvurular İl Müdürlüklerine yapıldığında kişilerin şartları taşıyıp taşımadığı ve Sed yardımı alıp alamayacakları kuruluşlarca ayrıca değerlendirilmektedir.

Ekonomik Destek Yardımı Ne Kadar 2021 Dönemi

Destek miktarı kişinin ortaokul, lise ve yüksek okul durumuna göre, maddi imkanlara göre ve Bakanlığın yüzdelik oranına göre belirlenmektedir. 2021 yılında SED ödemelerinin miktarlarına artış yapılmıştır. Her bir çocuk için ödeme miktar 1.161 TL. olarak yapılacaktır.

EĞİTİM GURUPLARIOranlar %2021 Ocak-Haziran Ekonomik Destek Tutarı
OKUL ÖNCESİ ÇOCUK 50787,48 TL
İLKÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 751181,23 TL
ORTA ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 801259,97 TL
ORTA ÖĞRETİM SEVİYESİNDE OLUP OKULA DEVAM ETMEYEN ÇOCUK İÇİN 50787,48 TL
YÜKSEK ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 901417,47 TL
KURULUŞ BAKIMINDAN AYRILAN GENÇLER40629,99 TL
2828 Kanunun 32.Maddesi Evlenme YardımıKatsayı 153252540,67 TL
Geçici Ekonomik Destek Tutarı  
1 Kat 1.574,97 TL
2 Kat 3.149,93 TL
3 Kat 4.724,90 TL

Detaylar.

Sed Yardımı Çocuklara Kaç Yaşa Kadar Verilir?

Yardım verilmekte olan çocuklara 18 yaşını tamamlayana kadar bu yardım sağlanmaya devam etmektedir. 18 yaşını tamamlayan çocuğun yardımının kesilmemesi aşağıda belirtilen şartlara bağlıdır.

 • Eğer çocuğun yardımı kesildiği durumda, eğitime devam edemeyecek ise, Orta öğretim öğrencileri için 20 yaşlarına kadar verilmeye devam edilir.
 • Bu yardımı alan çocuk meslek kursuna da devam ediyorsa, 18 yaşını tamamlamış ise en fazla 1 sene daha verilir.
 • Eğer çocuğun Bakım tedbir kararı uzatılmış ise ve çocuk yüksek öğrenimine devam etmekte ise bu kez 25 yaşına kadar verilmektedir.
 • Bakım tedbir kararı uzatılsa bile öğrenime devam etmeyenlere en fazla 2 sene,
 • Yüksek öğretime devam edenlere ise okul bitene kadar verilmektedir.

Burada bütçenin durumuna göre öncelik 1 ve 2 maddede yer almakta olan öğrencilerindir.

Sed Yardımı Çocuklara Kaç Yaşa Kadar Verilir?
SED Yardımı Şartları Nelerdir?

SED Başvurusu Nereye Yapılır?

Başvurular Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuru yapılmaktadır.  Başvuru esnasında aşağıda belirtilen evraklara ihtiyaç duyulur.

 • Başvuru dilekçesi
 • Kimlik belgesi,
 • Sağlık raporu veya öğrenci belgesi (GEREKLİ GÖRÜLÜR İSE)
 • Kurs ve İŞ-KUR başvuru evrakları,
 • Gerek görülmesi durumunda diğer evraklar

Başvuru sonrasında Müdüriyette görevli meslek elemanlarınca başvuru sahibi ile bir görüşme yapılmaktadır. Bu görüşme sonrasında başvuranın SED kapsamına alınması uygun görülürse başvuran için bir dosya açılmaktadır. Dosya açılmasından sonra gerekli incelemelere başlanmaktadır. Bu inceleme de kişinin yaşadığı yerlerde, çevresinde bir sosyal inceleme yapılır. Bu inceleme sonunda bir rapor hazırlanır. Raporda başvuranın daha önce yardım alıp almadığı, ekonomik durumu, SED’ in süresi ve ne şekilde yapılacağı gibi hususlar yer alır.

SED Yardımı Hangi Tarihte Verilir? Ayın Kaçında Yatıyor?

SED onay evrakında belirtilen aydan itibaren verilmeye başlar. Bir sonra ki ayın beklenmesi gerekmez. Resmi kaynaklarda paranın ödeneceği tarih ve ayın kaçında yatacağı resmi olarak belirtilmemiş ise de, yaptığımız araştırma sonucunda genelde ayın 13′ ü 15’inde yattığı hakkında bilgiler yer almaktadır. Kişilerin paranın yatıp yatmadığını öğrenebilmeleri için E-devlet sisteminde SED Sorgulama sayfası oluşturulmuştur. Henüz kaydı olmayan veya tamamlanamayanlar da; “Kayıt bulunamadı” şeklinde sonuç görülebilmektedir.  Destek alanların ekranlarında ise daha önce ki aylarda ödenen miktarlar da görülebilmektedir.

Destek başvurunuz onaylanmış ise, E-devlet sayfasına giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

Sed Yardımı Neden Kesilir?

Yardımın kesilmesinin ilk sebebi süresinin dolmasıdır. İkinci seçenek ise yardım alan ailenin ihtiyaç sahibi olmadığının tespit edilmesidir.

Bakanlığın son yaptığı 2021 SED Paraları artışı hakkında yazımızı okumalısınız.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1356 YORUM
 1. Cigdem dedi ki:

  Benim ki tam günüde yatti allah razi olsun devletimizden iyiki varlar

 2. Aziz dedi ki:

  13nisan e devleten gozukmuyor istanbul da gozuken yada yatan varmi

 3. Melike dedi ki:

  Nisan ayi ödemeleri yattı mı mersin

 4. Dünya dedi ki:

  Iyi günler sed başvurunuz değerlendirmeye alındı ne anlama geliyor acaba olumlu mu olumsuz mu

 5. Magdur dedi ki:

  Bilgisi olan yardımcı olabilir mi Rıca etsem ben bir yıldır sed alıyodum nisanda sondu bende cimerden yazdım bugun memur geldi öğrenci belgesi istedi bide kira kontratı acaba olumlu mu iki yıllık baglanırmı bide giderken de siki bu yardımlar geçici bi Vb O veren olursa çok sevinirim

  (5/5)
 6. Tugra dedi ki:

  Merhaba ben sed yardımı ödemesi aliyorduö fakat bu ay ödeme olmadı kurumu aradım bir sıkıntı yok dıyor ama hala ödeme olmadı ödeme almayan lütfen yazarsın 26 sı oldu hala bir şey görünmüyor

 7. Necati dedi ki:

  Ben bir sefer almıştım 2937 lira arayın bağlı olduğunuz kurumu bilgi veriyorlar

 8. Arzu dedi ki:

  Yarın ayın 25 ı cocugumun parası hala yatmadı kafayı yemek uzereyım faturalarımı odıyemedım kıradayım duzcede yatan varmı Allah rızası ıcın bırı bısı yazsın

1 53 54 55
KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.