KosgebKredisi.com

Kredi Çekebilmek İçin En Az Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir? 2022

01.03.2022

Nakit ihtiyacı olan sigortalı çalışan veya işe yeni başlayan vatandaşlar kredi başvurusu yapabilir. Kredi Çekebilmek İçin en az kaç ay sigortalı olmak gerekir? detaylandırdık. Kredi çekebilmek için sigorta süresi, yeni işe başlayanlar, ev hanımları, isteğe bağlı sigortası olanların kredi başvuru şartları, 2-3 aylık çalışanların da yararlanabileceği nakit desteği veren bankalar içeriğimizde..

Kredi Çekebilmek İçin En Az Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir? 2022

1 aylık sigortam var kredi çekebilir miyim diyenler ve sigortalı çalışan ne kadar kredi çekebilir araştırması yapanlar için sigorta şartlarını listeledik. Bireysel ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi almak, kredi çekebilmek için en az kaç ay sigortalı olmak gerekir? kredi çekebilmek için sigorta süresi ne kadar? merak ediyor. Bu yazımızda İlk defa kredi çekmek istiyorum diyenler için 2 ay, 3 ay, 6 ay sigortalı kredi çekebilir mi, sigortalı işçiye, gelir belgesiz sigortasız kredi veren bankalar ile 3 ay sigortalıya kredi veren bankaları ve kredi çekmek için sigorta süresini araştırdık.

Kredi Çekebilmek İçin Sigorta Süresi

Bankalara, bireysel ihtiyaçlarınız için, konut, taşıt sahibi olmak için bankalara kredi başvurusu yaptığınızda kredi çekebilmek için sigorta süresinin en az 3 veya 4 ay olması istenir. Bu nedenle, kredi çekme şartlarından en önemlisi maaş bordrosu ve sigortalı çalışan olup olmamasıdır. SGK kapsamında sigortalı olanlar, kredi çekebilmek için sigorta süresi olarak 4 ayı bitirmiş olmalıdır. 6 aylık sigortalı olanlar için kredi almak daha kolaydır. Çünkü geliri bellidir ve bankaya ödeme güvencesi vererek güven sağlamaktadır.

Bununla birlikte gelir belgesiz, maaş bordrosu olmadan kredi alabileceğiniz bankalar da bulunmaktadır. İşe yeni girmiş sigortalı işçiye, 1 aylık, 2 aylık ve 3 ay çalışanlara da nakit desteği veren bankaları Vakıfbank, ING, CepteTEB, Fibabanka, Odeabank, Aktifbank, İş Bankası, Enpara.com, Yapı ve Kredi bankasıdır.

Yeni İşe Başlayanlar Kredi Çekebilir mi?

Sigortalılık süresi yeni başlayanlar, ilk defa işbaşı yapanlar da kredi başvurusu yapabilir. Henüz maaş almaya başlayan çalışanlar için kredi çekme şartlarında özellikle kredi notu yüksekliği, sicilin temiz olması yer alır. Yeni işe başlayanların aynı zamanda acil nakit ihtiyacı varsa ve bankanın istediği sigortalılık süresi olan 4 ay ve üzeri çalışma süresini karşılamıyorsa kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Eğer yan gelir sahibi veya kredi notu yüksekse ve bunun yanında kredi sicili olumlu olan kefil bulursa ilk defa işe başlayanlar da kredi alabilmektedir. Banka tamamen sizin aylık taksitlerinizi ödeyip ödeyemeyeceğinize bakmaktadır.

Kredi Çekebilmek için En Az Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Kredi çekmek için sigorta süresi genellikle minimum 3 veya 4 aydan başlamaktadır. Bankaların sunmuş olduğu cazip kredi imkanlarından yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın bir çoğu çalışmaya yeni başlayan veya sigorta girişi yeni yapılan vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Özel ve kamu bankaları kredi başvurularında maaş bordosu veya gelir belgesi talep etmektedir. Çoğunlukla, bu bankaların bireysel ihtiyaç kredilerinde SGK’ ya bağlı sigortalı olarak çalışanlardan talep ettikleri sigortalılık süresi en az 4 aydır. Geçtiğimiz yıllarda bu süre 6 ay olarak alınmaktaydı. Aşağıda sıralayacağımız bazı bankaların gelir belgesiz, maaş bordrosuz kredi imkanları ile ilk defa işe girmiş, 1 ay, 2 ay gibi kısa süreli çalışanlar da kredi başvurusu yapmaktadır.

2 Ay Sigortası Olana Kredi Çıkar mı?

Sigorta girişi 2 ay önce yapılmış ve çalışmaya devam eden bir çok vatandaşımız bankaların sunmuş olduğu konut kredisi, araç kredisi ve ihtiyaç kredilerine başvuru yaparak talep etmiş oldukları krediyi çekebilirler.

 • Yeni işe girmiş olan vatandaşlarımız veya sigorta girişi yeni yapılmış olan vatandaşlarımız ihtiyaç kredisi için bankalara talepte bulunmuş olduklarında çoğu zaman olumsuz cevap alırlarken, bankalar kredi talebinde bulunan müşterilerine en az 6 aylık sigorta girişlerinin olması gerektiğini de dile getirmişlerdir.
 • Ancak bankalara gelen değişiklikler sayesinde de çok sayıda vatandaşımız kredi işlemlerinden kolay bir şekilde yararlanmaya başlamışlardır.
 • Eğer kredi notunuz yüksek ise ve daha önceki yıllarda banklar ile başınız sıkıntıya düşmedi ise 2 veya 3 aylık sigortanızın yatmış olması yeterli olacaktır.
 • Bankalara kredi talebinde bulunmuş olduğunuzda ilk olarak kredi notunuz sorgulanmaktadır.
 • Kredi notu yüksek olan veya kredi çekmek için yeterli seviyede olan vatandaşlarımıza talep edilen kredi tutarı verilmektedir.

Tabi bankalar kredi imkanı sunmadan önce başvuru yapan müşterinin maaş bordrosunu isterken ipotek veya kefilde talep etmektedir. Bu durum bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir.

3 Aylık Sigortalıya Kredi Veren Bankalar

Banka kredilerinden yararlanmak için, Kredi notunuzun yüksek olması beklenmiş olduğu gibi aynı zamanda sigortanızın da sürekli olarak düzenli bir şekilde yatıyor olması gerekmektedir. Bir çok banka kredi talebinde bulunan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için en az 6 aylık sigorta geçmişinizin olmasını ister. İhtiyaç, araç ve ev kredisi almak için en az 3 ay sigortalı olmak ve kredi notunuzun yüksek olması gerekir.

3 Aylık sigorta geçmişi olan vatandaşlarımız için kredi imkanı sunan bankaların listesi;

 • Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Denizbank
 • ING Bank
 • Akbank
 • Halkbank
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • İş bankası 
 • QNB Finansbank

Saymış olduğumuz bu bankalar en az 3 ay ve daha fazla sigorta geçmişi olan vatandaşlarımızın kredi talepleri dikkate alınacak ve kredi notu yüksek olan vatandaşlarımıza kredi imkanı sağlanacaktır.

2-3 Aylık SGK Prim Günü Olana Kredi Verilir mi?

Bir işte iki ay sigortalı çalışıyorsanız, özellikle maaş müşterisi olduğunuz bankanın kredi kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Ancak bir veya iki ay sigortalı çalışansınız ve düzenli ödeme yapmıyorsanız banka dolayısıyla 2-3 aylık sigortalı olsanız bile size kredi vermeyecektir. Ancak düzenli ödemeler yaparak ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kredi başvurusu yaptığınız bankanın müşterisi olmanız düzenli ödeme ve harcamalarınızı bu kanaldan sağlanması gerekmektedir. Bakıldığında sigortadan daha fazla önem taşıyan ödeme performansının yüksek olması halinde kredi notunuz yükselecek ve kredi başvurusunda bulunabileceksiniz.

Düzenli ödeme performansı yalnızca kullandığınız kart ile ilişkilendirilemez. Yani adınıza kayıtlı elektrik, doğalgaz gibi bağlı bulunduğunuz operatöre ait ödemeler dahi sizin banka bünyesinde ödeme gücünüzle alakalıdır. Ancak bu sayede kredi alabilirsiniz. Düzenli ödeme performansınız yüksek ve kredi notu kredi çekmenize elverişli ise 2-3 aylık sigortalıya kredi çekme imkanı tanınabilir.

Gelir belgesi olmadan da kredi kartı alarak kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Gelir belgesiz kredi kartı veren bankalar 2022 yılında da kampanyalarına devam ediyor. Hemen başvuru yapabilirsiniz.

Ev Kredisi Almak için Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Bireysel ihtiyaçlar veya otomobil kredisinin yanında konut kredisi çekmek ve ev sahibi olmak istiyorsanız sigorta sürenizin yine en az 3 ay hatta garanti olması için 6 ay olması istenmektedir. Bunun yanında ipotek veya kefil şartlarını yerine getirmeniz istenir. Çoğu banka şubesinde ev kredisi başvurusu yaparken minimum 6 ay sigortalı olma koşulu aranmaktadır.

Emekli olan vatandaşlar ev kredisi için başvuru yaptığında, sabit bir emekli maaşı olduğundan SGK prim günü şartı aranmaz. Emekliyseniz, herhangi bir banka şubesine başvurarak sabit taksitli aylık ödeme planınızı maaşa göre düzenletebilir ve size en uygun faiz, vadelerden yararlanabilirsiniz. PTT Emekli kredisi, Aktifbank, N kolay kredileri olarak verilmektedir.

Gelir Belgesiz Sigortasız Kredi Veren Bankalar

Herhangi bir işyerinde çalışmayanlar ancak ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler için maaş bordrosuz kredi veren bankalar da vardır. Çalışmayan işsizlere sorgusuz sualsiz kredi veren bankalar;

 • Akbank Direkt kredi
 • Alternatif Bank
 • Burgan Bank
 • CepteTEB
 • Denizbank
 • Enpara.com Belgesiz Kredi
 • Fibabanka gelir belgesiz kredi
 • Garanti BBVA
 • İNG
 • İş Bankası
 • N Kolay Kredi (Aktif Bank)
 • Odeabank
 • Vakıfbank Anında kredi
 • Yapı Kredi
 • Ziraat Bankası şubelerine başvuruda bulanabilirsiniz.

Çalışmıyor olsanız bile, geçmişte yapmış olduğunuz düzenli ödemeler, kredi notunuzun olumlu ve yüksek olması, kredi sicilinizin düzgün oluşu, KKB sisteminde incelenerek kredi başvurunuz onaylanır ve paranızı hesabınızdan anında çekebilirsiniz.

1 Aylık Sigortam Var Kredi Çekebilir miyim?

Bir çok banka 0 ile 3 ay arasında sigortalı olan vatandaşlarına kredi imkanı tanırken zorlanmış olsa da bankalara karşı geçmişinizin temiz olması ve kredi notunuz yüksekse 1 aylık çalışan dahi olsanız nakit desteği alabiliyorsunuz.

Bankaların belirlediği kriterlere göre genellikle minimum 3 aylık sigorta primi ödenmiş vatandaşlar kredi çekebilir. Tüm bankaların almış olduğu ortak kararların dışında her banka kendi isteğine nakit destek şartlarını belirler. Kredi Notu yüksek olan banka müşterileri için avantajlı kredi imkanları sunulmaktadır. Bu yüzden özel ve kamu bankalarına şahsen giderek veya müşteri temsilcisi ile konuşarak detaylı bilgi alabilir ve ne kadar kredi çekebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bankalara kredi talebinde bulunmadan önce tüm bankaları araştırmalısınız ve size en uygun kredi imkanı tanıyan banka ile kredi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bankalardan Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa o kadar çok bankanın dikkatini çekersiniz. Kredi notunuz ne kadar çok düşük olursa o kadar çok bankadan ret cevabı alabilirsiniz. Eğer kredi notunuz 0 ve 500 arasındaysa çekebilme ihtimaliniz çok düşüktür. 500-800 notları arasındaysa başvuranlardan ipotek veya kefil şartını sağlaması istenerek kredi verilebilir. Kredi için genellikle orta risk grubu tercih edilir. 800 ve 1100 kredi risk puanınız varsa orta riskli gruptasınız ve kefilsiz kredi alma imkanınız vardır. 1100 puan ile 1400 risk notunun üzerinde olan banka müşterileri ise iyi olan grupta yer aldığı için düşük faizli, en uygun vadelerde nakit desteği başvurusu yapabilir ve kredisini kullanabilir.

Kredi ve kredi kartı olan kişilerin aylık taksit ödemelerini zamanında yapıyor olması kişilerin kredi notlarını etkileyeceğinden zamansız ve aksatılan ödemeler de kredi skorunu düşürür hatta kişiler bu nedenle yasal takibe alınarak sicili bozularak bankaların kara listelerine dahi eklenebilir. Bu durumda olan kişilere gelir belgesiz ve anında kredi veren bankalar bulunduğu gibi bazı faktöring şirketler de acil nakit ihtiyaçlarının çözümü için finansman desteği sağlayabilirler.

Kredi notunuzu anında öğrenmek mi istiyorsunuz? KKB sitesinden online olarak üye girişi yaparak hemen öğrenebilirsiniz.

2-3 Aylık Sigortalı Olan Herkese Kredi Çıkar mı?

4 aydan az çalışan sigortalılara da kredi çıkabilir. Koşullar;

 • Bankalardan talep edilen şartların esası kişinin ödeyebilme gücüne dayanır.
 • Bu bağlamda kişinin ödeme gücünün saptanması halinde kişiye ihtiyacı olan kredi kullanımı mümkün olabilir.
 • Kişinin ödeme performansı net bir şekilde sunulan gelir belgesinde belirtilir.
 • Gelir belgesi ya da sigorta dökümü ile kişiye kullandırılacak olan kredide ilgili banka müşterisine güvenmek ister.
 • Kesin bir ifade ile en az 6 aylık sigorta dökümü ya da maaş bordrosu talep edilir.

Ancak, bazı kıstaslar çerçevesinde bu durum 2-3 aya düşebilmektedir. Böylelikle 2-3 aylık sigortalı kredi çekebilir. Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim diyorsanız başvuru yaptığınız bankadan kredi limitiniz ne kadar öğrenebilirsiniz. Ödeme gücünüze göre veya ilk defa kredi çekenler için ayrı faiz oranları ve vadeli kampanyalar düzenlenmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta ile Kredi Çekilir mi?

Kredi çekebilmek için sigortalı olma şartı bulunan bankalarda, isteğe bağlı sigortası olan işsiz vatandaşlar, ev hanımları ve diğer müşteriler de kampanyalardan yararlanabilir. Bu bankalar vermiş oldukları bazı ihtiyaç kredilerinde gelir belgesi veya maaş bordrosu talep etmeyerek yalnızca belli şartları taşıması halinde kredi kullandırıyor. İsteğe bağlı sigortası olanlar da bu şartları taşırsa ve banka talep ettiği takdirde ek ipotek, kefil şartını yerine getirirse belirlenen limitte kredi çekebilir.

Sigortalı Olmayan Gelir Belgesiz Ev Hanımlarına Kredi İmkanı

Artan ihtiyaçlara çözüm bulmak adına artık ev hanımları da çare aramaktadır. Maaşı olmayan ev hanımları aşağıdaki ihtiyaçları için kredi başvurusunda bulanabilir ve ihtiyaçlarını karşılayabilir.

 • Giyim,
 • Kozmetik,
 • Mobilya,
 • Aksesuar, gibi özel ihtiyaçlar,
 • Gıda,
 • Sağlık,
 • Çocuk bakımı gibi artan temel ihtiyaçlar için nakit arayışındaki bir çok ev hanımı da sigortalı olmadıkları bankalardan kredi alamadıklarını düşünürler.

Bankalar ev hanımlarına da finansman desteği sağlamaktadır. Ev hanımlarının sosyal güvencesi yoksa, herhangi bir banka ilişkisi bulunmuyorsa bu durumda eşini kefil göstererek bankalardan kredi alabileceği gibi, kefil göstermeden bankaya sunacağı ek ve yan gelirlerini ( kira, faiz getirisi gibi) bu gelirlerini teminat göstererek de bankalardan kredi alabilir. Bazı ev hanımları ise düzenli nakit akışına sahip olmadıkları için daha önceden çektikleri kredilerin geri ödemelerinde aksaklık yaşadıklarında sicilleri olumsuz etkilenmektedir.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!