Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar 2022

Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar Aktifbank, Ziraat Bankası, Abarakatürk, Akbank, Denizbank, Vakıfbank gibi daha pek çok bankadan engellilere özel düşük faizli krediden yararlanmak mümkümdür. Engelli maaşı alan ve almış oldukları maaşlar üzerinden kredi kullanmak isteyen vatandaşlar için kredi imkanı sağlayan bankalar bulunuyor. Engelli bireylerin kredi kullanmak için tercih ettikleri bankalara bizzat müracaat etmesi gerekiyor ve bankalar bu kişilerden belirli şartları yerine getirmesini talep ediyor. Bu konuyu göz önünde bulundurarak engelli kredisi veren bankalar hangileridir, Ziraat Bankası, Denizbank, Garanti Bankası, Albaraka engellilere faizsiz kredi veriyor mu detaylandırdık. PTT engelli kredisi ve engelli kredi başvurularının nasıl yapılacağını içeriğimizde inceleyelim.

Engelli Vatandaşlara Verilen Destekler Nelerdir?

Kredi destekleri dışında engeli bulunan vatandaşlarımız için bir çok alanda maddi ve sosyal yardımlar yapılarak aradaki engellerin kaldırılması hedeflenmektedir. Bir çok alanda yapılan destekler sayesinde çok sayıda engelli vatandaşımız sosyal hayata bağlanmıştır. Yapılan sosyal ve maddi desteklerin listesini aşağıdaki yazımızda maddeler halinde siz değerli okurlarımız ile paylaştık.

Engelli vatandaşlara verilen destekler:

 • Engelli aylığının bağlanması,
 • Evde bakım maaşı,
 • İŞKUR işyeri açma kredisi,
 • Muhtaç aylığı,
 • Vergi indirimleri ve muafiyeti,
 • Özel eğitim hakkı,
 • Devlet tiyatro girişlerinde indirim hakları,
 • Müzelere girişte engelli indirimi,
 • Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları indirimi,
 • Milli parklara giriş indirimi,
 • Engelli kimlik kartı,
 • Şehirler arası otobüs şirketlerinin sağlamış olduğu indirimler,
 • Türk Telekom tarafından yapılan indirim hakkı,
 • Türk Hava Yolları indirim hakları,
 • İnternet tarifelerinde yapılan indirimler,
 • Telekomünikasyon şirketleri tarafından yapılan indirim hakları,
 • Engelli vatandaşlarımız için yapılan kamu kurumu ve özel sektör alanlarında istihdam hakkı gibi imkanlar da sağlanmaktadır.

Engellilere devlet tarafından verilen destekler dışında bankaların vermiş olduğu kredilerde bulunuyor. Engellilerin almış oldukları maaşlar üzerinden kredi veren bankaların listesini inceleyelim.

Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar Listesi 2022

Engelli maaşına kredi veren bankalar aşağıdaki gibidir:

 • Denizbank,
 • PTT Bank,
 • Aktifbank,
 • Albarakatürk,
 • Vakıfbank,
 • Halkbank,
 • Akbank,
 • Garanti bankası,
 • Yapı ve Kredi bankası,

Bankalar tarafından istenilen şartları taşıyan vatandaşlar rahat geri ödeme fırsatıyla kredisini çekebiliyor.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bankalar engelli bireylere kredi imkanı sağlarken en düşük faiz oranları ve uygun ödeme koşulları ile kredi desteği sağlamaktadır. Ancak, engelli bireylere kredi veren bankalara kredi başvurusunda bulunmadan önce bazı şartları sağlıyor olmak gerekmektedir.

Engelli Kredisi İçin Gerekli Şartları Nelerdir?

Engelli kredisi için gerekli şartları sağlayan ve engelli maaşı alan vatandaşlar bankaların dönemsel olarak sunmuş oldukları kampanyalardan faydalanabilirler. Bankalar tarafından yapılan incelemeler sonucunda kişilerin istenilen şartları yerine getirememesi durumunda kredi kullanamazlar.

Engelli kredisi için gerekli şartlar şu şekildedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekliliği bulunmaktadır.
 • Başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olma şartı aranmaktadır.
 • Yine kredi kullanmak isteyen engelli vatandaşların kredi kullanımına herhangi bir kısıtlama altında olmaması gerekiyor.
 • Aylık belgelenebilir düzenli bir gelirin olması da lazımdır.
 • Kredi notunun düşük olmaması ve sicilinin temiz olması yine aynı zamanda kredi notunun kredi çekebilmesi için yeterli seviyede olması gereklidir.
 • Engelli kredisi olarak talep edilen kredi limitinin aylık maaşın 2 katından fazla olmaması ve maaşında haciz bulunmaması şartlarını taşıyan engellilerin başvuruları bankalar tarafından kabul edilecektir. 
 • Yine kişinin engel yüzdesinin en az %40 olması gereklidir. 
 • Bankalara ilk defa başvuru yapacak olanlar ise sağlık raporu ile birlikte şahsen başvuru yapmalıdır.

Engelli bireylere ait verilen rapor süreli ise yenilenmesi gereken tarih yaklaştıysa eğer bankalar verecekleri kredileri garanti altına almak için kira gibi ek gelir ve memur yada emekli olan bir kefil isteyebilir.

KOSGEB tarafından engellilere verilen hibe ve krediler için KOSGEB engelli kredisi ve hibe destekleri içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Engelli Maaşına ve Bakım Maaşına Kredi Veren Bankalar

Bankalar kredi başvurusunda bulunan vatandaşlarımızdan gelir belgesi isteyerek kredi taleplerini karşılamaktadırlar. Bankalar geçmiş olduğumuz yıllarda engelli olan vatandaşlarımız için kredi imkanı sağlamazken son bir kaç yıldır kredi için başvuruda bulunan engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçları dahilinde kredi imkanı sağlamaktadırlar. Bankalar engelli olan vatandaşlarımıza kredi verirken maaşlarının 10 katı kadar kredi imkanı sağlanmaktadır. Her ay düzenli olarak ödenene engelli maaşları üzerinden vatandaşlar kredi çekebilir.

Ancak, bu her engelliye 2022 maaşı alana kredi verildiği anlamına gelmez. Bu bankanın inisiyatifindedir.

2022 yılında OCAK ayında yapılan yeni düzenlemeler kapsamında engelli aylıkları 1552 TL olacaktır.

Gelir sınırı ise 1282 TL‘dir.

Hane içinde birden fazla bakıma bakıma ihtiyacı olan engelli ve yaşlı varsa, ikinci engelli iki kişi sayılıyor.

Bankaların engelli olan vatandaşlarımıza vereceği en yüksek kredi tutarı almış oldukları aylıkların 3/1 tekabül ederken bu tutarın vade sayısı ile çarpımı kadardır. 900 lira maaş alan bir engelli vatandaşımız aylık olarak 300 lira alacağından bankalardan çekmiş olduğu kredi tutarının geri ödemesini aylık olarak 300 lira ödeyecektir.

PTT Engelli Kredi Başvurusu 2022

PTT engelli kredi başvurusu yapmak İçin Gerekli Olanlar Nelerdir? merak ediliyor. PTT anlaşmalı Bankalar engelli vatandaşlara özel kredileri 65 yaş sınırına tabi tutarken PTT yaş sınırını 84 olarak belirlemiştir. Engelli maaşı karşılığında verilen bu krediden yararlanmak isteyen vatandaşlar engelli kredisine PTT işyerlerinden kolaylıkla yapılabilir. Yine PTT ile anlaşmalı olan bankalar aracılığıyla da başvurular kabul edilmektedir. 18 yaşından büyük 84 yaşına kadar engelli raporu bulunan, kredi notu yüksek olan ve PTT den engelli maaşı alan vatandaşlar başvuru yaparak kolay ödeme seçenekleri ile sunulan krediden 2022 yılında da faydalanabilirler.

PTT engelli kredisi veren PTT ile anlaşmalı bankalar:

 • Aktifbank,
 • ING,
 • Teb,
 • Denizbank,
 • Burganbank tan değişen faiz oranları ile sunulan engelli kredisine başvuru yapabilirsiniz.

PTT Engelli Maaş Kartı Nasıl Alınır?

Bakanlık tarafından her ay düzenli olarak 2022 den faydalanarak engelli maaşını Ptt den alanlar için PTT engelli maaş kartı ile aylıklarını almaktadır.  Bu şekilde ptt engelli maaş kart var bunu nasıl nereden alınacak diye merak eden ve almak için nereye müracaat etmemiz lazım diye araştırma yapan okurlarımız; En  yakın PTT işyerlerinden engelli maaş kart başvurusu yaparak maaş kartlarını alabilirler.

PTT Engelli Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT ile anlaşmalı olan tüm bankalardan kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. PTT anlaşmalı bankalardan kredi başvurusu yaparken hazırlamanız gereken belgeler ile başvuruda bulunmalısınız. Özellikle engel durumunuzu gösteren belgenin mutlaka yanınızda olması gerekiyor ve süreli engelli durumunuz bulunuyorsa rapor bitiş tarihine oldukça önem göstermelisiniz. Her bankada olduğu gibi bu durumlarda müşterilerden ek teminat talep edilmektedir. Engelli vatandaşlar PTT şubelerinden herhangi birine giderek kredi başvurunu formunu doldurmalarının ardından PTT anlaşmalı bankalara giderek kredi başvurusunda bulunabilirler.

Ziraat Bankası Engellilere Faizsiz Kredi 2022

Engelli maaşına kredi Ziraat Bankası tarafından verilmektedir. Engelliler için geliştirdiği özel kredileri ile birlikte hayvancılık kredisi almak isteyen engelli vatandaşlara diğer şartları taşıması durumunda Ziraat Bankası engellilere faizsiz kredi imkanı tanımaktadır. Ayrıca, Bankanın engelliler için geliştirdiği engelsiz bankacılık sistemi ile tüm merak ettiğiniz konular hakkında bilgi alabiliyorken şubelere yapmış olduğunuz başvurular sonucunda ne kadar kredi kullanabileceğinizi de öğrenebilirsiniz. Engelli kredilerinde vatandaşların engel durumuna göre yapılan hesaplamalar sonrasında kredi kullandırıldığı için banka faiz oranlarını gizli tutmaktadır.

Ziraat bankası aracılığı ile kullanacağınız 36 ay vade ile %1,59 faiz oranında kredinin ödemelerini aşağıda detaylandırdık.

Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar arasında yer alan Ziraat bankasının engelli bireyler için vermiş olduğu kredinin maliyet hesaplamasını aşağıda vermiş olduğumuz tabloda inceleyebilirsiniz.

Kredi TutarıAylık ÖdemeToplam Geri Ödeme Yıllık Maliyet Oranı
10.000 TL386,56 TL13.915,99 TL% 25.9407
20.000 TL773,11 TL27.831,99 TL% 25.9407
30.000 TL1.159,67 TL41.747,98 TL% 25.9407
40.000 TL 1.546,22 TL55.663,97 TL% 25.9407
50.000 TL1.932,78 TL69.579,97 TL%25.9407
Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar

Aktif Bank Engelli Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT ile anlaşmalı olan Aktifbank engelli vatandaşlar için %2,39 faiz oranları ile kredi veriyor. En yüksek 30 bin liraya kadar kredi veren Aktifbank engelli vatandaşların internetten yapacakları başvurularına anında kredi veriyor.

PTT ile anlaşmalı olan Aktifbank engelli kredisinin hesaplama tablosu aşağıdaki gibidir:

Kredi TutarıVade SüresiFaiz OranuAylık Taksit Tutarı
10.000 TL36 ay%2,39449,06 TL
20.000 TL36 ay%2,39898,12TL
30.000 TL36 ay%2,391.347,18TL
Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar

Albaraka Engelli Kredisi

Albaraka Engelsiz hayat finansmanı bir çok engelli vatandaşımıza ihtiyaç kredisi desteği vermektedir. Bankanın yapmış olduğu bu önderlik sayesinde bir çok özel kuruluşlu bankalarda engeli bulunan vatandaşlarımıza kredi imkanı sağlamaktadır. Albaraka bankası engeli bulunan vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu tekerlekli sandalye, ortez, protez, işitme cihazı gibi her türlü giderlerinin finansmanını karşılamak amacıyla kredi veriyor. Banka engelsiz hayat finansmanı destek adlı kredisi ile çok sayıda engelli vatandaşımıza uygun faiz oranları ve 60 aya varan vade farkları ile eşit taksitli geri ödeme seçenekleri sunuyor.

Albaraka bankasının engelli vatandaşlarımıza sunmuş olduğu kredi şartları:

 • Kurumlar haricinde sadece gerçek kişilerin yararlanabileceği engelsiz hayat finansmanına 18 yaşını tamamlayan kişiler başvurabilir.
 • Bu krediden yararlanmak için bankanın talep  ettiği belgeleri ibraz etmek gereklidir.
 • Bu belgeler ise:  proforma fatura, nüfus cüzdanı ve gelir belgesi olmaktadır.
 • Bir kurumda ücretli çalışan kişiler ise yine maaş bordrosu veya net maaş tutarını gösteren işyeri tarafından onaylanmış belgeyi ibraz etmelidir.
 • Banka tarafından talep edilen bu evraklar ile birlikte en yakın Albaraka Türk şubesine uğrayarak, başvuru formunu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Albaraka Türk bankasının sunmuş olduğu bu kredi türünden yararlanmak için en yakın banka şubelerine başvuru yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra 0850 222 5 666 veya 444 5 666 Alo Albaraka numaralı müşteri hizmetlerini arayarak bilgiler edinebilirsiniz. Ayrıca bu kredi hakkında ayrıntılı bilgi almak için Albaraka Türk bankasının sitesine giriş yapabilir ve bu paket hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Denizbank Engelli Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli Müşterilerine özel banka tarafından sunulan tüm ürün ve hizmetlerin erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla engelsiz bankacılık hizmetleri sunan Denizbank’ tan kredi almak isteyen engelli vatandaşların yararlanacağı tüm hizmetlerin ayrıntılarını bankanın web sayfasından görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca, engelli vatandaşlara yönelik ya da hizmetlerden yararlanma koşulları hakkında ayrıntılı bilgi almak için  Denizbank Şubeleri ile irtibata geçebilirsiniz.

Garanti BBVA Engelli Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Garanti engelli kredisi başvuruları için mobil bankacılık veya Garanti Bankası şubelerine gerekli evraklar ile engelli kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Garanti bankası engelli vatandaşlara uygun faiz oranları ile kredi sağlıyor. Engel durumlarını belgeleyen vatandaşlar kredi başvurusu esnasında istemiş oldukları belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim etmesi durumunda kredi başvuruları olumlu sonuçlanacaktır. Bankanın engelliler için sunmuş olduğu avantajlar kişinin engel oranına göre değişken olduğundan dolayı engelli kredisi hakkında tüm detayları Garanti bankasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Engellilere En Kolay Kredi Veren Bankalar

Aktifbank, CEPTETEB, Enpara ve ING Bank engellilere en kolay kredi veren bankalardır. Bankalardan maaş alarak bir şekilde kredi notu oluşan ve 2022 üzerinden Bakanlık tarafından aylık olarak düzenli gelire sahip engellilerin gelir belgesiz kredi veren bankalardan çok daha kolay kredi kullanabilirler. Gelir belgesiz kredi veren bankalara kredi başvurusu yapan kişilerin başvurularının onaylanması ile herhangi bir gelir belgesi ibraz etmeden doğrudan kredi notu ile ihtiyaç kredisi sahibi olabilirsiniz.

Kredi başvurusu yapmak isteyen ancak, belirli bir gelire sahip olmayan yada gelirini belgeleyemeyen kişiler gelir belgesiz kredi veren bankalar içeriğimizden hangi bankaya başvuru yapmaları gerektiğini öğrenebilirler.

KOSGEB Tarafından Engellilere Verilen Destekler

KOSGEB girişimcilerimiz için destek imkanları sağlarken aynı zamanda engelli olan vatandaşlarımız için de yeni girişimci programları hakkında destekler vermektedirler. KOSGEB engelli olan tüm vatandaşlarımız için %90 oranında destek sağlarken aynı zamanda verilen bu oran iş yeri açacak olan girişimciler için sağlanan destek programları ile alakalı olmaktadır.

Kosgeb hibe destekleri kuracağınız işletme için sahip olmanız gereken şartlar ise:

 • 18 yaşından büyük iseniz,
 • En az % 40 engelli raporuna sahip iseniz,
 • Herhangi bir suç örgütü mensubu değilseniz,
 • KOSGEB ‘den daha önceki yıllarda hibe almadıysanız,
 • Okur, yazar iseniz, bu hibe miktarlarından milyonlarca girişimci gibi sizde yararlanabilirsiniz.

KOSGEB Engelli Girişimcilik Kursu Başvurusu 2022

Kosgeb’ ten İşitme Engelli Vatandaşlara Online Girişimcilik Eğitimi Veriliyor. KOSGEB işitme engelli vatandaşlara online girişimcilik eğitimi veriyor. KOSGEB uzaktan eğitim formatında verilen online girişimcilik platformu olan e-Akademi’den verilen dersler işaret diline çevrilerek işitme engelli vatandaşlarında online girişimcilik eğitimi almaları kolaylaştırılacak.

Engelsiz Bankacılık Hizmetleri

Engelsiz bankacılık adı altında tüm bankalar engelli bireylere hizmet vermektedir. Bankalar işitme, konuşma ve fiziksel engeli olan tüm müşterilerine sınırsız hizmet vermektedir. Bu uygulamaların amaçları engelli vatandaşların bankacılık hizmetlerini kolaylaştırmak için devreye alınmıştır verilen hizmetler ile banka şubelerinde, Atm’ lerde, Çağrı merkezi dijital bankacılıkta her türlü işlemi yaparken kolaylık sağlanması hedeflenmektedir.

Verilen oy post
Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
Yorum yapın

2