canta astroloji arti yorum bilim egitim1 power kalem istatistik gozluk at ayar duyuru ok bitcoin nota moda mercek ates saat kalp wifi eglence kadin oyun tamir alinti kullanici dunya whatsapp sinema basketbol saglik windows iletisim takvim yildiz yemek egitim bilgi xbox ev gulenyuz yorum1 video soru futbol menu1 foto ucak kahve apple mouse menu2 ps klasor monitor ceptelefonu rastgele yaprak araba

Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar

Engelli maaşı alan vatandaşlar için verilen tüm imkanların yanı sıra bankalar kredi imkanları sunmaktadır. Engelli kredisi veren bankalar ve vatandaşlar tarafından Ziraat Bankası, PTT, Denizbank, Garanti Bankası ve Albaraka Bankasının engellilere faizsiz kredi fırsatlarını araştırdık.

Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar

Engelli maaşı alan ve almış oldukları maaşlar üzerinden kredi kullanmak isteyen vatandaşlar için kredi imkanı sağlayan bankalar bulunuyor. Engelli bireylerin kredi kullanmak için tercih ettikleri bankalara bizzat müracaat etmesi gerekiyor ve bankalar bu kişilerden belirli şartları yerine getirmesini talep ediyor. Bu konuyu göz önünde bulundurarak engelli kredisi veren bankalar hangileridir, Ziraat Bankası, Denizbank, Garanti Bankası, Albaraka engellilere faizsiz kredi veriyor mu detaylandırdık. PTT engelli kredisi ve engelli kredi başvurularının nasıl yapılacağını içeriğimizde inceleyelim.

Engelli Kredisi Veren Bankalar

Engelli maaşı alan vatandaşlarımıza birçok banka kredi imkanı sağlıyor. Ancak, bazı bankalar kredi vermek taraftarı olmadığından dolayı engelli vatandaşlarımız için hangi bankaların engelli maaşına kredi verdiğini araştırdık. Kamu kuruluşlarının bu konuya önderlik ettiğini gözlemledik.

Engelli maaşına kredi veren bankalar listesi;

 • Denizbank
 • PTT Bank
 • Aktifbank
 • Albarakatürk
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Akbank
 • Garanti bankası
 • Yapı ve Kredi bankası

Saymış olduğumuz bu bankalar engelli olan vatandaşlarımıza kredi imkanı sağlarken en düşük faiz oranları ve uygun ödeme koşulları ile kredi desteği sağlamaktadırlar. Tabi bu kredileri kullanabilmek için de bazı şartları sağlıyor olmak gereklidir.

Engelli Kredisi İçin Gerekli Şartları Nelerdir?

Bankaların sunmuş olduğu engelli maaşına kredi kampanyalarından faydalanmak isteyen vatandaşların belirli şartları yerine getiriyor olması lazım. Bankalar tarafından yapılan incelemeler sonucunda kişilerin istenilen şartları yerine getirememesi durumunda kredi kullanamazlar.

Engelli kredisi için gerekli şartlar;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekliliği bulunmaktadır
 • Başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olma şartı aranmaktadır.
 • Yine kredi kullanmak isteyen engelli vatandaşların kredi kullanımına herhangi bir kısıtlama altında olmaması gerekiyor.
 • Aylık belgelenebilir düzenli bir gelirin olması da lazımdır.
 • Kredi notunun düşük olmaması ve sicilinin temiz olması yine aynı zamanda kredi notunun kredi çekebilmesi için yeterli seviyede olması gereklidir.
 • Engelli kredisi olarak talep edilen kredi limitinin aylık maaşın 2 katından fazla olmaması ve maaşında haciz bulunmaması şartlarını taşıyan engellilerin başvuruları bankalar tarafından kabul edilecektir. 
 • Yine kişinin engel yüzdesinin en az %40 olması gereklidir. 
 • Bankalara ilk defa başvuru yapacak olanlar ise sağlık raporu ile birlikte şahsen başvuru yapmalıdır.

Engelli bireylere ait verilen rapor süreli ise yenilenmesi gereken tarih yaklaştıysa eğer bankalar verecekleri kredileri garanti altına almak için kira gibi ek gelir ve memur yada emekli olan bir kefil isteyebilir.

Engelli Maaşına ve Bakım Maaşına Kredi Veren Bankalar

Bankalar kredi başvurusunda bulunan vatandaşlarımızdan gelir belgesi isteyerek kredi taleplerini karşılamaktadırlar. Bankalar geçmiş olduğumuz yıllarda engelli olan vatandaşlarımız için kredi imkanı sağlamazken son bir kaç yıldır kredi için başvuruda bulunan engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçları dahilinde kredi imkanı sağlamaktadırlar. Bankalar engelli olan vatandaşlarımıza kredi verirken maaşlarının 10 katı kadar kredi imkanı sağlanmaktadır. Her ay düzenli olarak ödenene engelli maaşları üzerinden vatandaşlar kredi çekebilir.

Ancak bu her engelliye 2022 maaşı alana kredi verildiği anlamına gelmez. Bu bankanın inisiyatifindedir.

2021 yılında Temmuz ayında yapılan yeni düzenlemeler ile;

 • % 40-69 Engelli Aylığı: 661,12 TL veriliyor.
 • % 70 ve üzeri Engelli Aylığı: 991,68TL veriliyor.

Bankaların engelli olan vatandaşlarımıza vereceği en yüksek kredi tutarı almış oldukları aylıkların 3/1 tekabül ederken bu tutarın vade sayısı ile çarpımı kadardır. 900 lira maaş alan bir engelli vatandaşımız aylık olarak 300 lira alacağından bankalardan çekmiş olduğu kredi tutarının geri ödemesini aylık olarak 300 lira ödeyecektir.

PTT Engelli Kredi Başvurusu Şartları 2021

Bankalar engelli vatandaşlara özel kredileri 65 yaş sınırına tabi tutarken PTT yaş sınırını 84 olarak belirlemiştir. Engelli maaşı karşılığında verilen bu krediden yararlanmak isteyen vatandaşlar engelli kredisine PTT işyerlerinden kolaylıkla yapılabilir. Yine PTT ile anlaşmalı olan bankalar aracılığıyla da başvurular kabul edilmektedir. 18 yaşından büyük 84 yaşına kadar engelli raporu bulunan, kredi notu yüksek olan ve PTT den engelli maaşı alan vatandaşlar başvuru yaparak kolay ödeme seçenekleri ile sunulan krediden 2021 yılında da faydalanabilirler.

Engelli kredisine; PTT ile anlaşmalı olan;

 • Aktifbank,
 • ING,
 • Teb,
 • Denizbank
 • Burganbank tan değişen faiz oranları ile sunulan engelli kredisine başvuru yapabilirsiniz.

PTT Engelli Maaş Kartı Nasıl Alınır?

Bakanlık tarafından her ay düzenli olarak 2022 den faydalanarak engelli maaşını Ptt den alanlar için PTT engelli maaş kartı ile aylıklarını almaktadır.  Bu şekilde ptt engelli maaş kart var bunu nasıl nereden alınacak diye merak eden ve almak için nereye müracaat etmemiz lazım diye araştırma yapan okurlarımız; En  yakın PTT işyerlerinden engelli maaş kart başvurusu yaparak maaş kartlarını alabilirler.

PTT Engelli Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT ile anlaşmalı olan tüm bankalardan kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. PTT anlaşmalı bankalardan kredi başvurusu yaparken hazırlamanız gereken belgeler ile başvuruda bulunmalısınız. Özellikle engel durumunuzu gösteren belgenin mutlaka yanınızda olması gerekiyor ve süreli engelli durumunuz bulunuyorsa rapor bitiş tarihine oldukça önem göstermelisiniz. Her bankada olduğu gibi bu durumlarda müşterilerden ek teminat talep edilmektedir. Engelli vatandaşlar ptt şubelerinden herhangi birine giderek kredi başvurunu formunu doldurmalarının ardından ptt anlaşmalı bankalara giderek kredi başvurusunda bulunabilirler.

Ziraat Bankası Engellilere Faizsiz Kredi

Banka tarafından engellilere verilen faizsiz kredi bulunmaktadır. Engelliler için geliştirdiği engelsiz bankacılık sistemi ile tüm merak ettiğiniz konular hakkında bilgi alabiliyorken şubelere yapmış olduğunuz başvurular sonucunda ne kadar kredi kullanabileceğinizi de öğrenebilirsiniz. Engelli kredilerinde vatandaşların engel durumuna göre yapılan hesaplamalar sonrasında kredi kullandırıldığı için banka faiz oranlarını gizli tutmaktadır.

Aktifbank Engelli Kredisi

PTT ile anlaşmalı olan Aktifbank engelli vatandaşlar için % 2,79 faiz oranları ile kredi veriyor. En yüksek 40 bin liraya kadar kredi veren Aktifbank Engelli vatandaşların internetten yapacakları başvurularına anında kredi veriyor.

Engelli Kredisi Hesaplama

PTT ile anlaşmalı olan Aktifbank engelli kredisinin hesaplama tablosu aşağıdaki gibidir;

Kredi TutarıVade SüresiFaiz OranuAylık Taksit Tutarı
Kredi TutarıVadesiFaiz OranıAylık Taksit
20.000 TL36 ay%2,79964,26 TL
40.000 TL36 ay%2,791.928,52 TL

Albaraka Engelli Kredisi

Albaraka Engelsiz hayat finansmanı bir çok engelli vatandaşımıza ihtiyaç kredisi desteği vermektedir. Bankanın yapmış olduğu bu önderlik sayesinde bir çok özel kuruluşlu bankalarda engeli bulunan vatandaşlarımıza kredi imkanı sağlamaktadır. Albaraka bankası engeli bulunan vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu tekerlekli sandalye, ortez, protez, işitme cihazı gibi her türlü giderlerinin finansmanını karşılamak amacıyla kredi veriyor. Banka engelsiz hayat finansmanı destek adlı kredisi ile çok sayıda engelli vatandaşımıza uygun faiz oranları ve 60 aya varan vade farkları ile eşit taksitli geri ödeme seçenekleri sunuyor.

Albaraka bankasının engelli vatandaşlarımıza sunmuş olduğu kredi şartları;

 • Kurumlar haricinde sadece gerçek kişilerin yararlanabileceği engelsiz hayat finansmanına 18 yaşını tamamlayan kişiler başvurabilir.
 • Bu krediden yararlanmak için bankanın talep  ettiği belgeleri ibraz etmek gereklidir.
 • Bu belgeler ise;  proforma fatura, nüfus cüzdanı ve gelir belgesi olmaktadır.
 • Bir kurumda ücretli çalışan kişiler ise yine maaş bordrosu veya net maaş tutarını gösteren işyeri tarafından onaylanmış belgeyi ibraz etmelidir.
 • Banka tarafından talep edilen bu evraklar ile birlikte en yakın Albaraka Türk şubesine uğrayarak, başvuru formunu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Albaraka Türk bankasının sunmuş olduğu bu kredi türünden yararlanmak için en yakın banka şubelerine başvuru yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra 0850 222 5 666 veya 444 5 666 Alo Albaraka numaralı müşteri hizmetlerini arayarak bilgiler edinebilirsiniz. Ayrıca bu kredi hakkında ayrıntılı bilgi almak için Albara Türk bankasının sitesine giriş yapabilir ve bu paket hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Albaraka Türk Engelsiz Hayat Finansmanı Hesaplama

36 aya varan vadelerde değişen finansman oranları ile engelli vatandaşlara özel kredi veren Albaraka Türk bankası Engelsiz hayat finansmanı hesaplamasını yapacak olursak;

Denizbank Engelli Kredisi Nasıl Alınır?

Engelli Müşterilerine özel banka tarafından sunulan tüm ürün ve hizmetlerin erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla engelsiz bankacılık hizmetleri sunan Denizbank’ tan kredi almak isteyen engelli vatandaşların yararlanacağı tüm hizmetlerin ayrıntılarını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca Engelli vatandaşlara yönelik ya da hizmetlerden yararlanma koşulları hakkında ayrıntılı bilgi almak için  Denizbank Şubeleri ile irtibata geçebilirsiniz.

Garanti Engelli Kredisi

Garanti bankası engelli vatandaşlara uygun faiz oranları ile kredi sağlamaktadır. Engellerini belgeler ile ispatlayan ve bankanın başvuru esnasında istemiş oldukları eksiksiz bir şekilde teslim etmesi durumunda kredi başvurusunda bulunabilir. Bankanın engelliler için sunmuş olduğu avantajlar kişinin engel oranına göre değişken olmaktadır. Detaylı bilgileri Garanti bankasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Engellilere En  Kolay Kredi Veren Bankalar

Bankalardan maaş alarak bir şekilde kredi notu oluşan ve 2022 üzerinden Bakanlık tarafından aylık olarak düzenli gelire sahip engellilerin gelir belgesiz kredi veren bankalardan çok daha kolay kredi kullanabilirler. Bu şekilde oldukça kolay kredi başvurularını onaylayan bankalar herhangi bir gelir belge ibraz edilmesini talep etmemekte ve doğrudan kredi notuyla ilgili bir sorgulama yapmadan direkt krediyi hesaba aktarmaktadır. Bu bankalar ise; Aktifbank, CEPTETEB, Enpara ve ING Bank E-Kredi en kolay  alınabilecek olan kredilerdendir.

Gelir belgesiz kredi veren bankalarını da inceleyerek kredileri kendiniz karşılaştırabilirsiniz.

KOSGEB Tarafından Engellilere Verilen Destekler

KOSGEB girişimcilerimiz için destek imkanları sağlarken aynı zamanda engelli olan vatandaşlarımız için de yeni girişimci programları hakkında destekler vermektedirler. KOSGEB engelli olan tüm vatandaşlarımız için %90 oranında destek sağlarken aynı zamanda verilen bu oran iş yeri açacak olan girişimciler için sağlanan destek programları ile alakalı olmaktadır.

Kosgeb hibe destekleri kuracağınız işletme için sahip olmanız gereken şartlar ise;

 • 18 yaşından büyük iseniz,
 • En az % 40 engelli raporuna sahip iseniz,
 • Herhangi bir suç örgütü mensubu değilseniz,
 • KOSGEB ‘den daha önceki yıllarda hibe almadıysanız,
 • Okur, yazar iseniz,
 • Bu hibe miktarlarından milyonlarca girişimci gibi sizde yararlanabilirsiniz.

KOSGEB Engelli Girişimcilik Kursu Başvurusu 2021

Kosgeb’ ten İşitme Engelli Vatandaşlara Online Girişimcilik Eğitimi Veriliyor. Kosgeb işitme engelli vatandaşlara online girişimcilik eğitimi veriyor. Kosgeb uzaktan eğitim formatında verilen online girişimcilik platformu olan e-Akademi’den verilen dersler işaret diline çevrilerek işitme engelli vatandaşlarında online girişimcilik eğitimi almaları kolaylaştırılacak.

Engelli Vatandaşlarımız İçin Verilen Diğer Destekler Nelerdir?

Kredi destekleri dışında engeli bulunan vatandaşlarımız için bir çok alanda maddi ve sosyal yardımlar yapılarak aradaki engellerin kaldırılması hedeflenmektedir. Bir çok alanda yapılan destekler sayesinde çok sayıda engelli vatandaşımız sosyal hayata bağlanmıştır. Yapılan sosyal ve maddi desteklerin listesini aşağıdaki yazımızda maddeler halinde siz değerli okurlarımız ile paylaştık.

 • Engelli aylığının bağlanması
 • Evde bakım maaşı
 • İşkur işyeri açma kredisi
 • Muhtaç aylığı
 • Vergi indirimleri ve muafiyeti
 • Özel eğitim hakkı
 • Devlet tiyatro girişlerinde indirim hakları
 • Müzelere girişte engelli indirimi
 • Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları indirimi
 • Milli parklara giriş indirimi
 • Engelli kimlik kartı
 • Şehirler arası otobüs şirketlerinin sağlamış olduğu indirimler
 • Türk Telekom tarafından yapılan indirim hakkı
 • Türk Hava Yolları indirim hakları
 • İnternet tarifelerinde yapılan indirimler
 • Telekomünikasyon şirketleri tarafından yapılan indirim hakları
 • Engelli vatandaşlarımız için yapılan kamu kurumu ve özel sektör alanlarında istihdam hakkı gibi imkanlar da sağlanmaktadır.

Sizde bankaların verdiği kredilerden yararlanabileceğiniz gibi bankaların engelsiz bankacılık hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.

Engelsiz Bankacılık Hizmetleri

Engelsiz bankacılık adı altında tüm bankalar engelli bireylere hizmet vermektedir. Bankalar işitme, konuşma ve fiziksel engeli olan tüm müşterilerine sınırsız hizmet vermektedir. Bu uygulamaların amaçları engelli vatandaşların bankacılık hizmetlerini kolaylaştırmak için devreye alınmıştır verilen hizmetler ile banka şubelerinde, Atm’ lerde, Çağrı merkezi dijital bankacılıkta her türlü işlemi yaparken kolaylık sağlanması hedeflenmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 24 YORUM
 1. ZEYNEL dedi ki:

  İhtiyaç kredisi istiyorum engelliyim kimse bana yardımcı olmuyor

 2. Larry Fox dedi ki:

  Her türlü krediyi% 3 gibi düşük bir faiz oranıyla sunuyoruz. 1 ila 25 yıl arasında herhangi bir vade boyunca ödünç alabilir ve herhangi bir amaç için 2.000 TL ila 50.000.000,00 TL arasında herhangi bir miktarda borç alabilirsiniz. e-posta aracılığıyla başvurabilirsiniz.

 3. ZEYNEL dedi ki:

  Ben engelliyim bana yardımcı olun kredi almak istiyorum

 4. Nursel coşkun dedi ki:

  Yüzde 61 engellim işitme cihazı ile duyorum kredi ihtiyaçim var nasıl alabilirim

 5. İBRAHİM dedi ki:

  71ENGELLİ RAPORUM VAR KREDİ ALAMADIM

 6. Aslan demirtas dedi ki:

  Pttden emekli maas aliyorum pttdeye kredimi oduyorum otomatik olarak kalan para 220tl buna rağmen kredi çekebilirmişim

 7. Suat dedi ki:

  yakınım için engelli maaşına kredi çektik. Tabi sadece engelli maaşı için 50 bin lira kredi çekmek imkansızdır. Yakınımın kira geliri de vardı. Millet istiyor ki aylık 1000 tl. kredi çekene 50 bin Tl. verilsin.

 8. Serkan dedi ki:

  Arkadaşlar engelli kiredisi yok çünkü hiç bir banka devletin verdiği paraya el koyamaz devlet bankası da olsa. Devlet şahsa yatırır sahisdan başkası çekemez bu haberleri kimler yayınlıyor anlamıyorum gerçekten dalga geçmekten başka bişey değil ayıp insanları kandırmayın

 9. Mert dedi ki:

  %47 engelli rapaorum var internete bakıyorum engelli kredisi var ve veriliyormus engelli aylıgımı ptt den alıyorum ptt ye gittim engelli kredi başvurusu yapcam dedim bizim öyle bir kredimiz yok dediler ve işlem yapmadılar milletle alaymı ediuorlar anlamadım

 10. Engelsiz yasam dedi ki:

  Benimde oglum engelli ama raporum 2 yillik yuzde 94 agir engelli cok zor durumdayim banada bankalar kiredi verme imkani varmi yosa raporun surekli olmasimi gerekiyor yardimlariniz icin simdiden cok tesekkur ederim

  1. Mert dedi ki:

   %47 engelli rapaorum var internete bakıyorum engelli kredisi var ve veriliyormus engelli aylıgımı ptt den alıyorum ptt ye gittim engelli kredi başvurusu yapcam dedim bizim öyle bir kredimiz yok dediler ve işlem yapmadılar milletle alaymı ediuorlar anlamadım

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.