Pastane Açma Kredisi KOSGEB İş Planı Örneği 2022

Kosgeb destekli olarak fırın, şarküteri, büfe, cafe, pastane gibi birçok faaliyet alanı oluşturabilir ve kendi işinizin başına geçebilirsiniz. Tüm bunları yapmak için iş planı hazırlanması gerekmektedir. Bu iş planını hazırlamak için örnek projelerden fikir alabilir veya bu işin ehli olmuş birinden proje hazırlamasını talep edebilirsiniz. Pastane açmak için Kosgeb desteklerinden yararlanmak istiyorsanız içeriğimizi detaylı inceleyerek iş planı örnekleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

KOSGEB Pastane İş Planı Örneği

Pastane açmak için yeterli bilgi ve beceriye sahipseniz, ekler, sütlü tatlı, baklava, yaş pasta veya makaronlar satarak, sizde evinize ekmek götürebilirsiniz. Pastane açma kredisi almak isteyenler gerek KOSGEB’den, gerek Devlet bankalarından, gerekse özel banka şubelerinin her birinden kredi çekebileceği gibi, boş bir proje örneği üzerinden giderek işletmeleri için çeşitli konseptler oluşturabilirler. Pastanelerin diğer küçük işletmelerden farkları, görselliğinin kaliteli olması gerekliliği, cafe ve kafeterya gibi bir pastane tercih ediliyorsa, üretim haricinde satış ve sunum reyonlarının kaliteli olması gerekmektedir. Gıda ürünlerinin imalatı 10 C ve Fırın ve unlu mamuller imalatı 10.7 C NACE kodlarından hangi ürün satışını yapacaksanız, o ürünü belirleyerek, nace kodu ile iş planı hazırlayarak Kosgeb hibe desteklerine başvuru yapabilirsiniz.

C 10.71.01 Nace koduyla Kosgeb Waffle Pastane İş Planı Örneği ile pastane açabilirsiniz.

KOSGEB Pastahane İş Planı Pin
KOSGEB Pastane İş Planı

Unlu Mamullere Sağlanan KOSGEB Destekleri Nace Kodları Nedir?

NACE REV 2 KODU SEKTÖR ADI NACE TİPİ
10Gıda ürünlerinin imalatı C
10.7Fırın ve unlu mamuller imalatıC
10.71Ekmek, taze pastane ürünleri ve taze kek imalatıC
10.71.01Taze pastane ürünleri imalatı (yaş pasta, kuru pasta, poğaça, kek, börek, pay, turta, waffles vb.)C
10.71.02Fırın ürünleri imalatı (ekmek, pide, simit, vb. dahil, taze pastane ürünlerinin imalatı hariç)C
10.72Peksimet ve bisküvi imalatı; dayanıklı pastane ürünleri ve dayanıklı kek imalatıC
10.72.02Tatlı veya tuzlu hafif dayanıklı fırın ve pastane ürünlerinin imalatı (kurabiyeler, krakerler, galeta, gevrek halkalar vb.)C
47.24.03Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda dondurma, aromalı yenilebilir buzlar vb. perakende ticareti (pastanelerde verilen hizmetler hariç)G
56.10.09Pastanelerin ve tatlıcıların faaliyeti (garson servisi sunanlar ile self servis sunanlar dahil, imalatçıların ve al götür tesislerin faaliyetleri ile seyyar olanlar hariç)I

Bu kapsamda açacağınız işletme için ihtiyacınız olan aşağıdaki tüm imalat makinelerini ve teçhizatlarını devletten hibe olarak alabilirsiniz.

Kosgeb Pastane Kredisi Veriyor mu?

Kosgeb nace kodları arasında Gıda ürünlerinin imalatı isimli C nace koduyla pastane açmak isteyen vatandaşlarımıza ve girişimcilerimize destek vermektedir. Bunun için önce kursa katılmak ve sertifika almak şarttır. 32 haftalık uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak zorunludur. Online eğitimlere katılmak ve sertifika alma zorunluluğu getirilmiştir. Eğitimler ister örgün ister online şekilde kişini isteğine göre alınacak şekilde düzenlenmiştir.

Pastane açacak olanlar hazırladıkları iş planlarının Kosgeb e sunum yapılması ve onay alması halinde hibe kredi alabilir. Kosgeb hibe kredilerin alınmasında Yetkililerin en çok önem verdikleri ve dikkat ettikleri iş planlarıdır. İş planı hazırlamada Danışmanlık hizmetleri tarafından yardım alarak iş planı oluşturabileceğiniz gibi Onaylı İş planı proje örneklerinden yararlanarak da Kosgeb hibe kredisi alabilirsiniz. Gıda üretimi Türkiye’de hiçbir zaman ölmeyecek sektörler arasında yer almakta olup, hakkıyla bu işi yapan vatandaşlarımız her zaman para kazanabilirler. Bunun içinde 60 bin lira geri ödemesiz bir destekle işe başlamak, küçük esnaf için çok önemlidir.

Pastane Açmak İçin KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

Kendi işyerlerini kurarak işyeri kredisi alacak olan girişimcilere devlet tarafından Kosgeb kurumu hibe krediler vermektedir.

KOSGEB pastane açımındaki işyeri giderlerinin karşılanması amacıyla Gıda ürünlerinin imalatı & Fırın ve unlu mamuller imalatı kapsamında verdiği 60 bin lira hibe krediyi ekipman, araç gereç ve demirbaş alımlarındaki harcamalarda kullanabilirsiniz. Kosgeb hibe kredilerden yararlanmak isteyen girişimcilerin mutlaka Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmaları gerekmektedir. Uygulamalı girişimcilik eğitimi Kosgeb tarafından hazırlanmakta ve yürütülmekte olup ülke genelinde online olarak ücretsiz olarak verilmektedir. Kursu başarılı olarak bitiren girişimciler yeni girişimci destek programı kapsamında verilen hibe ve faizsiz kredileri alarak kendi işyerlerini açabilirler. 

 • Kosgeb e-akademi olarak online uzaktan olarak da yapılan eğitimlerde verilmektedir. Kayıt olmak ve eğitimlere anında ulaşmak için TIKLAYINIZ.
 • Kurs bitirme sertifikasına sahip girişimciler hazırladıkları iş planı projelerinin onaylanması ile pastane açılışındaki giderlerini devlet desteğiyle giderebilirler.
 • Girişimcilik eğitiminin temel amacı işletmenin açılması ve ayakta durması için iyi bir iş planı projesinin hazırlanmasını öğretmektir.
 • Bu kapsamda yenilikçi ve nitelikli bir iş planı hazırlayarak Kosgeb’e başvuru yapanların Kosgeb’ten onay almaları daha kolay olacaktır.

Pastane haricinde diğer sektörleri de değerlendirebilirsiniz.

Örneğin; orta büyüklükte bir şarküteri, büfe veya süper market, iyi bir proje ile açıldığında karlı bir sektör olduğu kesindir. Market açmak istiyorsanız da Kosgeb desteği alabilirsiniz. Market işletmeciliğine ilişkin nace kodu da G 47.11.01 kurumda bulunmaktadır.

Pastane Büyütme Kredisi

Pastanelerinin büyütülmesi için, destek için Kosgeb‘e başvuru yapan girişimcilere verilen krediler ile faal olan işletmeler için işyeri büyütme kredisi kullanılabilmektedir. Bunun için iş planı ile başvuru yapan girişimcilere devlet bankaları tarafından Ziraat bankası ve diğer anlaşmalı bankalara ile destek olmaktadır.

Hayalinizdeki meslek pastane sahibi olmak, baklava, pasta, tatlı, triliçe satmaksa, KOSGEB’den kredi alabileceğiniz gibi, pastane kredisi veren bankalara da hemen başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Pastane Açmak İçin Gerekli Malzemeler

Sermaye hesabı yapmadan önce, iki dolap ve bir tezgah ile bu iş olmaz. Pastane açma kredisi çekmeden önce aşağıda gerekli malzemeleri de not almanızı tavsiye ederiz.

 • Çikolata kalıpları ve jelatin rulolar,
 • Dondurma imalatı için gerekli malzemeler,
 • Silistre ve draje kavanozları
 • Sterilize kaplar ve ekmek tahtaları
 • Fanus kurabiye malzemeleri
 • Çok sayıda baklava tepsileri, selfrom tepsiler
 • Bıçaklar ve Ispatula malzemeleri
 • Rendeler ve glaso telleri
 • Kobat ve mazipan kapları
 • Pasta imalat makinesi
 • Pasta süsleri, mumlar ve süsleme gereçleri
 • Onlarca farklı model pasta kalıbı
 • Silikondan üretilmiş kalıplar,
 • Dolaplar ve soğutucular,
 • İşyeri masaları ve sandalyeler,
 • Klima tertibatı,
 • Vitrin tezgahları

Yukarıda ki pastane açmak için gerekli malzemeler arasında, işyeri dekorasyonu, boyası badanası, reklam giderleri, personel harcamaları, sigorta, elektrik ve doğalgaz giderleri, dükkan kirası, belediye giderleri, Sgk ve vergi ödemeleri gibi hususları da ilave etmelisiniz.

5/5 - (1 vote)
Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın

1