Pastane Açma Kredisi KOSGEB İş Planı Örneği 2023 Güncel

Kosgeb’in desteği ile fırın, şarküteri, büfe, kafe, pastane gibi birçok aktivite oluşturabilir ve kendi işinizi kurabilirsiniz. Tüm bunları yapabilmek için bir iş planı hazırlanmalıdır. Bu iş planını hazırlamak için örnek projelerden fikir alabilir veya bu işte yetkin birinden proje talep edebilirsiniz. Pastane açmak için KOSGEB desteklerinden yararlanmak istiyorsanız içeriğimizi detaylı inceleyerek iş planı örnekleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

KOSGEB Fırın Pastane Açma Desteği Nasıl Alınır?

Kosgeb kurumu nace kodları arasında Gıda ürünlerinin imalatı isimli C nace koduyla pastane açmak isteyen vatandaşlarımıza ve girişimcilerimize hibe desteği vermektedir. Bunun için önce kursa katılmak ve sertifika almak şarttır. Online olarak düzenlenen girişimcilik eğitimine katılmak zorunludur. Online eğitimlere katılmak ve sertifika alma zorunluluğu getirilmiştir. Eğitimler ister örgün ister online şekilde kişini isteğine göre alınacak şekilde düzenlenmiştir.

Pastane açacak olanlar hazırladıkları iş planlarının KOSGEB’e sunum yapılması ve onay alması halinde hibe kredi alabilir. KOSGEB hibe kredilerin alınmasında Yetkililerin en çok önem verdikleri ve dikkat ettikleri iş planlarıdır. İş planı hazırlamada Danışmanlık hizmetleri tarafından yardım alarak iş planı oluşturabileceğiniz gibi Onaylı İş planı proje örneklerinden yararlanarak da KOSGEB hibe kredisi alabilirsiniz. Gıda üretimi Türkiye’de hiçbir zaman ölmeyecek sektörler arasında yer almakta olup, hakkıyla bu işi yapan vatandaşlarımız her zaman para kazanabilirler. Bunun içinde 60 bin lira geri ödemesiz bir destekle işe başlamak, küçük esnaf için çok önemlidir.

Unlu Mamullere Sağlanan KOSGEB Destekleri Nace Kodları Nedir?

Unlu mamullere sağlanan KOSGEB destekleri Nace kodları aşağıdaki gibidir:

NACE REV 2 KODU SEKTÖR ADI NACE TİPİ
10Gıda ürünlerinin imalatı C
10.7Fırın ve unlu mamuller imalatıC
10.71Ekmek, taze pastane ürünleri ve taze kek imalatıC
10.71.01Taze pastane ürünleri imalatı (yaş pasta, kuru pasta, poğaça, kek, börek, pay, turta, waffles vb.)C
10.71.02Fırın ürünleri imalatı (ekmek, pide, simit, vb. dahil, taze pastane ürünlerinin imalatı hariç)C
10.72Peksimet ve bisküvi imalatı; dayanıklı pastane ürünleri ve dayanıklı kek imalatıC
10.72.02Tatlı veya tuzlu hafif dayanıklı fırın ve pastane ürünlerinin imalatı (kurabiyeler, krakerler, galeta, gevrek halkalar vb.)C
47.24.03Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda dondurma, aromalı yenilebilir buzlar vb. perakende ticareti (pastanelerde verilen hizmetler hariç)G
56.10.09Pastanelerin ve tatlıcıların faaliyeti (garson servisi sunanlar ile self servis sunanlar dahil, imalatçıların ve al götür tesislerin faaliyetleri ile seyyar olanlar hariç)I
Unlu Mamuller Nace Kodları

Bu kapsamda açacağınız işletme için ihtiyacınız olan aşağıdaki tüm imalat makinelerini ve teçhizatlarını devletten hibe olarak alabilirsiniz.

KOSGEB Pastahane İş Planı Pin
KOSGEB Pastane İş Planı

Pastane Açmak İçin KOSGEB Kredisi Nasıl Alma Adımları

Kendi işyerlerini kurarak işyeri kredisi alacak olan girişimcilere devlet tarafından Kosgeb kurumu hibe krediler vermektedir.

KOSGEB pastane açımındaki işyeri giderlerinin karşılanması amacıyla Gıda ürünlerinin imalatı ve Fırın ve unlu mamuller imalatı” kapsamında verdiği 60 bin lira hibe krediyi ekipman, araç gereç ve demirbaş alımlarındaki harcamalarda kullanabilirsiniz. KOSGEB hibe kredilerden yararlanmak isteyen girişimcilerin mutlaka Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmaları gerekmektedir. Uygulamalı girişimcilik eğitimi Kosgeb tarafından hazırlanmakta ve yürütülmekte olup ülke genelinde online olarak ücretsiz olarak verilmektedir. Kursu başarılı olarak bitiren girişimciler yeni girişimci destek programı kapsamında verilen hibe ve faizsiz kredileri alarak kendi işyerlerini açabilirler. 

Pastane açmak için KOSGEB desteği almanız aşamaları aşağıdaki gibidir:

 • Kosgeb e-akademi olarak online uzaktan olarak da yapılan eğitimlerde verilmektedir. Kayıt olmak ve eğitimlere anında ulaşmak için TIKLAYINIZ.
 • Kurs bitirme sertifikasına sahip girişimciler hazırladıkları iş planı projelerinin onaylanması ile pastane açılışındaki giderlerini devlet desteğiyle giderebilirler.
 • Girişimcilik eğitiminin temel amacı işletmenin açılması ve ayakta durması için iyi bir iş planı projesinin hazırlanmasını öğretmektir.
 • Bu kapsamda yenilikçi ve nitelikli bir iş planı hazırlayarak KOSGEB’e başvuru yapanların KOSGEB ‘ten onay almaları daha kolay olacaktır.

Pastane haricinde diğer sektörleri de değerlendirebilirsiniz.

Örneğin; orta büyüklükte bir şarküteri, büfe veya süper market, iyi bir proje ile açıldığında karlı bir sektör olduğu kesindir. Market açmak istiyorsanız da Kosgeb desteği alabilirsiniz. Market işletmeciliğine ilişkin nace kodu da G 47.11.01 kurumda bulunmaktadır.

KOSGEB Pastane İş Planı Örneği

Pastane açmak için yeterli bilgi ve beceriye sahipseniz ekler, sütlü tatlı, baklava, kek veya makaron satarak evinize ekmek getirebilirsiniz. Pastane açmak için kredi almak isteyenler KOSGEB, Devlet bankaları ve özel banka şubelerinin her birinden kredi kullanabilecekleri gibi boş bir proje örneğinden geçerek işletmeleri için çeşitli konseptler oluşturabilirler.

Pastanelerin diğer küçük işletmelerden farkı görselliklerinin kaliteli olması, kafe ve kafeterya gibi bir pastane tercih edilecekse üretim dışındaki satış ve sunum reyonlarının da kaliteli olmasıdır. Gıda ürünleri imalatında 10 C, unlu mamüller ve unlu mamuller imalatında 10.7 C NACE kodları ile nace ile iş planı hazırlayarak hangi ürünü satacağınızı belirleyerek Kosgeb hibe desteklerine başvurabilirsiniz.

C 10.71.01 Nace koduyla Kosgeb Waffle Pastane İş Planı Örneği ile pastane açabilirsiniz.

Pastane Büyütme Kredisi 2023

Pastanelerinin büyütülmesi için, destek için KOSGEB’e başvuru yapan girişimcilere verilen krediler ile faal olan işletmeler için işyeri büyütme kredisi kullanılabilmektedir. Bunun için iş planı ile başvuru yapan girişimcilere devlet bankaları tarafından Ziraat bankası ve diğer anlaşmalı bankalara ile destek olmaktadır.

Hayalinizdeki meslek pastane sahibi olmak, baklava, pasta, tatlı, triliçe satmaksa, KOSGEB’den kredi alabileceğiniz gibi, pastane kredisi veren bankalara da hemen başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Pastane Açmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Sermaye hesabı yapmadan önce, iki dolap ve bir tezgah ile bu iş olmaz. Pastane açma kredisi çekmeden önce gerekli malzemeleri inceleyerek gider listesi oluşturabilirsiniz. Pastane için gerekli ekipmanlar aşağıdaki gibidir:

 • Klima tertibatı
 • Vitrin tezgahları
 • Pasta imalat makinesi
 • Rendeler ve glaso telleri
 • Dolaplar ve soğutucular
 • Silistre ve draje kavanozları
 • Kobat ve mazipan kapları
 • Silikondan üretilmiş kalıplar
 • Fanus kurabiye malzemeleri
 • İşyeri masaları ve sandalyeler
 • Çikolata kalıpları ve jelatin rulolar
 • Sterilize kaplar ve ekmek tahtaları
 • Bıçaklar ve Ispatula malzemeleri
 • Onlarca farklı model pasta kalıbı
 • Pasta süsleri, mumlar ve süsleme gereçleri
 • Çok sayıda baklava tepsileri, selfrom tepsiler
 • Dondurma imalatı için gerekli malzemeler

Yukarıda ki pastane açmak için gerekli malzemeler arasında, işyeri dekorasyonu, boyası badanası, reklam giderleri, personel harcamaları, sigorta, elektrik ve doğalgaz giderleri, dükkan kirası, belediye giderleri, SGK ve vergi ödemeleri gibi hususları da ilave etmelisiniz.

Sigortalı Çalışan KOSGEB’den Yararlanabilir mi?

Başka bir işletme, kurum veya kuruluşta çalışan sigortalılar KOSGEB desteklerinden faydalanamazlar.

Fatura Düzenleme Tarihinden En Geç Kaç Yıl İçerisinde Destek Alabilirim?

İşletmeniz adına kesilen fatura veya faturalar için alacağınız destek için size 1 yıl süre verilir.

KOSGEB Kredi Kimler Alabilir?

Mikro ve küçük işletmeler kredi başvurusunda bulunabilir.

Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1