KOSGEB Hibeleri

KOSGEB Oto Yıkama İş Planı Örneği (Ücretsiz)

KOSGEB Oto Yıkama İş Planı Örneği (Ücretsiz)

Sanayide oto yıkama veya halı yıkama dükkanı açmak mı istiyorsunuz? Kosgeb oto sanayide işyeri açmak isteyen vatandaşlarımıza nace kodları dahilinde destek, hibe, teşvik ve işyeri açma kredileri vermektedir.  Halı yıkama fabrikası, restoran, fırın, oto galeri, oto aksesuar gibi projeler için Kosgeb destekleri veriliyor. Ancak bu alanlarda faaliyet göstermek adına Kosgeb desteği almak istiyorsanız iş planı hazırlamanız gereklidir. Sizde oto sanayide bir oto yıkama dükkanı açmak istiyorsanız, bu kapsamda KOSGEB’den hibe ve kredi desteği alabilirsiniz.

KOSGEB Oto Yıkama Dükkanına Destek Veriyor mu?

KOSGEB internet sitesinde yayımladığı nace kodları içerisinde bulunan kayıtlı tüm ticari faaliyetlere destek vermektedir. Daha önce oto yıkama veya halı yıkama açmak isteyen birçok girişimci KOSGEB’den kredi desteği almıştır. Bu kapsamda oto yıkama açmak için KOSGEB;

 • Kuruluş desteği; gerçek kişi işletme için 5 bin lira
 • Sermaye şirketi işletme için 10 bin lira
 • Performans desteği olarak toplamda 40 bin lira
 • 5 bin TL. sertifika desteği olarak toplamda 60 bin lira hibe vermektedir.

Yukarıda ki hesaplama cetvelinde görüldüğü üzere KOSGEB Oto Yıkama Dükkanı açmak isteyenlere 60 bin lira hibe desteği verilecektir. Detaylı bilgi için tıklayınız

Eğer oto yıkama açma konusunda kararlı değilseniz, diğer alternatif sanayi işleri için KOSGEB oto sanayi kredi destekleri isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

KOSGEB Oto Yıkama Kredisi Nasıl Alınır?

İlk adım olarak, oto yıkama dükkanı açmak isteyen esnaf adayının KOSGEB girişimci kursuna müracaat etmesi şarttır. Bu kurstan yararlanmak isteyen adayın, KOSGEB kurs tarihlerini takip etmesi ve ikamet ettiği şehirde ki anlaşmalı kurumlar ile hizmet merkezlerine başvurması gerekmektedir. KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi online olarak 8 ders kategorinde verilmektedir. Kosgeb e-Akademi üzerinden e-devlet şifreniz ile giriş yaparak sizde hemen Uygulamalı Girişimcilik sertifikasına sahip olabilirsiniz.

Sertifikasını alan girişimci oto yıkama dükkanını açmadan önce KOSGEB’e ilk başvurusunu gerçekleştirecek ve bu başvuruda iş planını sunacaktır.

Kurum girişimcinin sunduğu KOSGEB oto yıkama iş planını inceleyecek ve eğer uygun görürse,  girişimciye ön onay verecektir.

KOSGEB Oto Yıkama Kredisi Nasıl Alınır?
KOSGEB Oto Yıkama Kredisi Nasıl Alınır?

Bu safhadan sonra girişimci esnaf adayı, oto sanayide, organize sanayi bölgesinde (iş planında neresi belirtmiş ise) oto yıkama dükkanını kuracak ve yaptığı tüm harcamaları faturalandıracaktır.

Oto yıkama dükkanı açmak için boş proje örneği indirin!

Oto yıkama sahibi, faturalandırılmış olan giderler, dosya halinde sunacak ve bu giderleri belirtilen yüzde oranları dahilinde KOSGEB’den geriye alacaktır.

 • 1 ve 2. bölge için %60 (kadın girişimcilere %80)
 • 3,4,5 ve 6. bölge içinse %70 (kadınlara %90) oranında hibe verilmektedir.

Kosgeb Oto Yıkama Destek Oranları Ne Anlama Gelmektedir?

Eğer 1. bölgede bir işyeri açarsanız, erkek girişimci iseniz faturalı olarak harcadığınız paranın yüzde altmışını geri alırsınız. Eğer 100 bin liralık bir harcama yaptıysanız, bu harcamanın 60 bin lirasını KOSGEB geri ödeyecektir.

Eğer, 3. bölgede bir oto yıkama dükkanı açtıysanız ve bayan girişimci iseniz, KOSGEB tüm harcamalarınızın %90 oranında karşılayacaktır.

Hangi ile % kaç yatırım verildiğini ve KOSGEB bölge destek oranları için tıklayınız!

Oto Yıkamada Ekipman Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bu iş kolunda en önemli detaylardan biri ise müşterilerinizin araçlarını yıkarken kullanacağınız malzemelerdir. Ucuzluğa kaçmamanız sizin için olduğunca fayda sağlayacaktır. Kullanacağınız sabun, fırça, elektrikli süpürge ise bu işte en çok kullanılan ekipmanlar olduğu için öncelikle bu malzemelerin kalitesine dikkat etmelisiniz. Herhangi bir oto yıkama malzemesi satan bir toptancı ile anlaşırsanız, bu sizin için daha karlı olacak. Cidden oto yıkama mesleğinde kendinizi daha yüksek seviyelerde görmek istiyorsanız bu önerimize katılmalısınız.

Oto Yıkamada Mekan Seçimi

 Mekan seçimi oldukça önemlidir. Seçeceğiniz mekan, araç giriş çıkışlarının serbest olması, insanların yoldan geçerken farkedebilecekleri bir yer olması ve şehir içinde olması sizler için büyük olanak sağlayacaktır. Mekanınızı seçerken şehir içinde en uygun yeri aramanız iyi olacaktır. Önemli olan trafiğin fazla olduğu bölgelerde yer seçmenizdir.

Oto Yıkamacı Türleri

Oto yıkamacı açarken önceden hangi türde çalışacağınızı yapacağınızı doğru bir şekilde seçmelisiniz. Aynı zamanda seçeceğiniz tür sizin yatırım yapacağınız maliyete, işçi sayısına, mekan büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir. En çok tercih edilen oto yıkama türü ise her şey dahil yani iç dış dahil olan yıkamadır.

Her şey dahil (İç Dış) Yıkama

Aracın iç dış yıkamasında bütün detaylara dokunmanız gerekmektedir. Bunlara araç içi süpürme, araç içi temizleme ve araç içi koltuk yıkama dahildir.

KOSGEB Oto Yıkama İş Planı Örneği Hazırlama

İş planı hazırlamak için 2 yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi projeyi 32 saatlik kursta öğrendiğiniz şekilde hazırlamanız, ikincisi ise bir danışmanlık firmasına başvurumanızdır. Eğer bilgisayar bilginiz ve proje geliştirme kabiliyetiniz yeterli seviyede ise, danışmanlık firmasına başvuru yapmadan da, KOSGEB iş planı örnekleri arasından size en uygun olan oto yıkama projesini seçerek, iş planınızı hazırlayabilirsiniz.

İkinci alternatif olarak, bu sektörde hizmet veren ve oto yıkama bayiliği veren firmalar ile görüşerek, Devlet hibesi için öğrenebilir, hibe desteği için ücretsiz danışmanlık hizmeti veren franchise firmasını tercih edebilirsiniz.

KOSGEB Oto Yıkama İş Planı Örneği Hazırlama
KOSGEB Oto Yıkama İş Planı Örneği Hazırlama

Eğer böyle bir firma bulamazsanız, iş planı hazırlama işi yapan firmalar ile görüşebilir, o yıkama için bir proje hazırlatabilirsiniz. Ortalama olarak bir iş projesi  için firmalar 500-1.000 TL. civarında ücret talep etmektedirler. Dikkat etmeniz gereken husus ise, firma ile en başta projenin onayı için anlaşma yapmalı ve eğer hazırladıkları oto yıkama KOSGEB iş planı onay alamazsa, para ödemeyeceğinizi sözleşme ile imza altına almalısınız.

Eğer elinizde hiç sermayeniz yoksa, oto yıkama açmanız oldukça zor olacaktır. Çünkü bayan olsanız, 4-5-6. bölgelerde olsanız bile KOSGEB’in en fazla vereceği destek miktarı %90 oranındadır. Bu sebeple, 20-30 bin liralık bir iş yeri dahi açsanız, gerekli malzemelerin ödemesini hibeden sonra yapacağınız konusunda anlaşmanız ve elinizde en az 5 10 bin lira paranız bulunması gerekmektedir.

Bir oto yıkama işletmesi kurmak istiyorsanız Kosgeb planınızı yukarıdaki örnek iş planına göre hazırlayabilirsiniz.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. sezgin dedi ki:

  Bunlar ancak kendi adamlarına verir vatandaş olunca 40 takla attırır sonra olmuyor deyip geri gönderir yaptığın masraf zararda sana kalır belediyeden meclisten biri olunca adam gitmeden evraksiz hibeside krediside hazır olur

 2. can dedi ki:

  ercan parimli kredinizi vereceklerdir.

 3. Ercan parimli dedi ki:

  Cebinde 60 bin tlm var yeni bir oto yıkama açmayı düşünüyorm bir arazi üzerine inşaa edicem inşaat olsun demirbaş malzeme olsun bnlr faturalandırma sonra kredimizi verirlermi

 4. Tamer şenok dedi ki:

  Sermaye olarak 5.000.tl param var kosgep oto yıkama için hibe kredi verirmi.il önce nereye başvurmam gerekir.ayrıca emekliyim.bilgilendirirseniz sevinirim.tel :

 5. Mesut dedi ki:

  Benim sermayem yok ama kosgeb den hibe para alıp oto yıkama açmak istiyorum böyle bişey olabilirmi

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!