KOSGEB Engelli Kredisi ve Hibe Destekleri 2023 (Güncel)

Engelli vatandaşlarımızın devlet desteğiyle temin edebilecekleri engelli kredisi alma hakları bulunmaktadır. Özellikle de herhangi bir işe ya da kuruma bağlı olarak çalışma açısından sıkıntı yaşayan engelli insanlara Ziraat Bankası Devlet destekli engelli kredisi sunulmaktadır. Engellilere Kosgeb’den tam destek geliyor.

Devlet destekli Kosgeb engelli kredisi hakkında ayrıntılı bilgileri ve neler yapılması gerektiğine dair bu yazımızda en ince detayına kadar bahsettik. Bununla beraber devlet desteği eşliğinde kendi iş yerini açmak isteyen engelli vatandaşlarımız içinde KOSGEB avantajlarının ne şekilde ilerlediğine dair her türlü bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

KOSGEB Engelli Hibe Desteği Güncel 65 Bin TL

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklayama göre; Engelli vatandaşlara 65 Bin TL’ye kadar hibe desteği sağladıklarını belirtti. Hibe desteği başvurularında yeni bir uygulaya geçtiklerinin açıklaması ile Engelli Hibe Desteği başvurularını engelli vatandaşların, evlerinden çıkmadan da başvuru yapabileceklerini açıkladı.

KOSGEB Engelli Hibe Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB tarafından engellilere verilecek hibe desteği başvuruları e-Devlet üzerinden Türkiye’nin her yerinden engelli vatandaşları başvurularını rahatlıkla online olarak yapabilecekler.

Engelli Kredisi Veren Bankalar ve Şartları Nelerdir?

Devlet’ in vermiş olduğu desteklerini kamu kurumları aracılığıyla vatandaşlarına aktardığını söylemek isteriz. Bu desteklerden bir tanesi de T.C Ziraat Bankası tarafından engelli vatandaşlar için oluşturulmuş engelsiz destek kredisi olmaktadır. Ziraat Bankası Engelsiz Destek Kredisi 60 aya kadar geri ödeme olanağı ile birlikte vatandaşlara kendi işini kurma imkanı tanımaktadır. BU imkanın yanı sıra kredi paketinin içerisine engelli vatandaşlarımız için bireysel emeklilik hizmetlerinde ekstra avantajlardan yararlanma imkanı tanımaktadır. Ziraat Bankası Engelsiz Destek Kredisi için başvurularınızı şahsen yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

Engelli Kredisi Veren Bankalar ve ŞartlarıPin
Engelli Kredisi Veren Bankalar ve Şartları

Devletin engelli vatandaşlarına kendi iş yerlerini kurması için iki farklı kredi seçeneği sunduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan bir tanesi KOSGEB üzerinden şekil alan kredi, bir diğeri ise T. C Ziraat Bankası tarafından sağlanılan kredidir. Her iki kredi türünde de engelli vatandaşlarımız kendi iş yerlerini kurabilmek için yeterli krediden yararlanma hakkına sahip olacaktır. 

KOSGEB’ in sunmuş olduğu kredi avantajları içerisinde hibe ve faizsiz kredi imkanı sunulmakta iken, Ziraat Bankasının engelsiz destek paketinde ise düşük faizler eşliğinde uzun süreli geri ödeme imkanları bulunmaktadır. Üstelik Ziraat Bankası engelli kredisinden faydalanmak için herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Bunun için sadece size en yakın Ziraat Bankası şubelerine başvurmanız yeterli olacaktır. KOSGEB hibe ve faizsiz kredi imkanlarından yararlanmak için ise ek olarak birkaç uygulamayı hayata geçirmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki bilgilerimiz de her iki kredi çeşidi için yapmanız gereken bütün adımları ayrıntılarıyla belirttik.

KOSGEB’den Engelli Vatandaşlar Nasıl Destek Alabilir?

Hepimizin bildiği gibi kendi iş yerini kurmak isteyen girişimciler için hibe ve faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Bu imkanların içerisinde KOSGEB’ in engelli vatandaşlar içinde sağlam bir paket sunumu bulunmaktadır. Engelli vatandaşlarımız için aynı zamanda hibe ve kredide %10 ve bulunduğu bölgeye destekler sunulmaktadır. Lakin bu imkanlardan faydalanmak isteyen engelli vatandaşlarımızın mutlaka Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alması gerekmektedir. Eğitim sonrasında hazırlamış oldukları iş planı projesi ve Girişimcilik Destek Programından yararlanarak kurdukları iş yeri için yapmış olacakları harcamalara ilave olarak diğer vatandaşlarımıza oranla %10 daha  avantajlı bir şekilde ödeme imkanı bulunmaktadır.

Engellilere verilen KOSGEB destekleri bu şekildedir.

İŞKUR Engelli Hibe Desteği Şartları Nelerdir?

Hibe desteğinden yararlanmak isteyen kişiler, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal kayıplarından dolayı işgücü kaybının en az %40 olduğu “Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları”nı belgeleyerek destekten faydalanabilirler.

Engellilere Hibe Desteği Geri Alınır mı?

Hibe destekleri geri ödemesiz olup geri alınmamaktadır.

Engelli Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Engelli bireylerden istenilen tüm belge ve evraklar ile kayıt olunan İŞKUR dairesine giderek belgeleri teslim ederek başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca e-Devlet üzerinden de başvuru yapılmaktadır.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
“KOSGEB Engelli Kredisi ve Hibe Destekleri 2023 (Güncel)” üzerine bir yorum
  1. Hocam yüzde 40 engelli raporum var vergi levham vardı iptal ettim şuan yeni bı dükkan açtım nasıl yararlanabilirim

    Yanıtla
Yorum yapın

error: Content is protected !!