KOSGEB Kredisi

Kolay Yoldan Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Belgeler

Kolay Yoldan Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Belgeler

Kolay Yoldan Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır; Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme İdaresi Başkanlığının verdiği kredi ve desteklerden, programın niteliğine ve şartlarına göre başvurusunu gerçekleştiren girişimciler ve esnaflar yararlanır.

Kosgeb Nedir? Kimlere Kredi Verir?

Kosgeb; Devletin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca bünyesinde kurulmuş Müdüriyettir. Amacı ekonomiyi dengelemek, girişimcilere ve iş kurmak isteyenlere kredi desteği vermek, esnaflarımızın için belirli programlar dahilinde kalkınma destekleri sağlamaktır. Kuruluş, iş kurmak isteyenlere (girişimcilere) ve programlarda şartlarını belirttiği KOBİ ve esnafa kredi sağlar.

kosgeb-kredisi-nasıl-alınır

Kredi alabilmek için girişimcilik eğitim programına katılmak ve başarılı ile tamamlamak gerekir. Bu kurslara katılmak zorunludur.

Kosgeb Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şuan KOSGEB’in 13 farklı destek programı mevcuttur. Bu programlara katılmanın 2 önemli şartı vardır. İşyeri sahibi olmayanlar için girişimcilik programına katılmak birinci şart iken, iş yeri faal olanlar içinse KOBİ kaydı yaplması ilk şartlardandır. Bunları yerine getiren vatandaş, Kosgeb Başvuru Formunu doldurarak, kolayca kredi başvurusunu gerçekleştirebilir.

Kosgeb Kredisi Almak İçin Kurs Görmek Gerekir mi?

2017 yılından önce Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adında bir kursa katılmadan ve sertifika olmadan kredi almak mümkün değildi. Ancak şuan okuduğu okulda girişimcilik eğitimi alan kişilerde kredi çekebiliyor. Tabi bu kurs şartı, sadece belirli programlarda mevcut. Mecbur olan paketlerden bir tanesi Yeni Girişimci desteğidir. Kurslar tüm Türkiye’de bulunan Müdüriyetler vasıtasıyla açılır ve güncel kursları kurs sayfasından takip edebilirsiniz.

kolay yoldan kosgeb kredisi nasıl alınır

Kosgeb Ne İş Yapar?

Kolay Yoldan Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır?

Bu işin en kolay yöntemi, program gerekliliklerini yerine getirmektir. Gerek internet sitesinden, gerekse iletişim merkezlerinden istenen şartlar, gerekli evraklar ve başvuru tarihleri ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Bu sebeple, KOSGEB Müdürlüğünde bir tanıdık bulmak yerine programın istediği şartları yerine getirmeniz en kolay yoldan Kosgeb Kredisi almanızı sağlayacaktır.

Kosgeb Hangi Programlarla Destek Sağlıyor?

Küçük bir dükkan açmak isteyen girişimciden tutunda, Dünya pazarına açılmak isteyen bir işletmeye kadar farklı alanlarda birçok sektöre kosgeb destek veriyor. Sektörel boyutta değerlendirmeleri NACE KODU SİSTEMİ adında bir listesiyle gerçekleştiriyor. Bu listede, hangi esnafın hangi kategoriye ait olduğunu nitelendiren KOSGEB; Gerçek ihtiyaç sahiplerinin ekonomik koşullarda ayakta durabilmesini prensip ediniyor. Yeni Girişimci, Arge, Teknopazar, KOBİGEL, Genel Destek, Güç Birliği, Kobi Proje Destek, Tematik Destek, Kredi Faiz Desteği ve gelişen piyasalar desteği en çok tercih edilen ve en kolay kredi verilen programlar içerisinde yer alıyor. Kosgeb 2020 yılında verilecek destekleri inceleyebilirsiniz.

KOSGEB’in Bankalar ile Anlaşması Var mı?

Verdiği proje desteklerinde finansman genelde kamu ve özel bankalarca karşılanıyor. Projesini geliştirip girişimciliğe adım atan vatandaş işlerini yoluna koyana kadar danışmanlar tarafından izleniyor. Projesine onay alan ve destek sağlayan kişiler, Türkiye’de bulunan BBDK’ya bağlı hemen hemen her bankadan ekstradan kredi çekebiliyor.

Para Elden mi Ödeniyor?

Bütün programların ödeme sistemleri birbirinden farklı olup, girişimci için en zor olan kısım iş planını kabul ettirmektir. Çünkü KOSGEB; pazara atılan girişimcinin zarar etmesini, kısa sürede işyerini kapatmasını engelleyici çözümler sağlıyor. Eğer iş kuran vatandaşın işleri iyi gider, ailesinin geçimini bu meslek ile sağlar ve Türk ekonomisine de üretimi veya ticari ile katkı sağlarsa ne ala.

İş projesi hazırlamayı bilmiyorsanız, sağlam bir danışmanlık firması tercih edebilirsiniz. Bu firma ile en başta sıkı bir pazarlık ve sözleşme yaparak, hangi esaslarda destek vereceklerini, proje onay alamaz ise ödeme yapıp yapmayacağınızı, paranın ne zaman ödeneceğini görüşmelisiniz. Ben iş projemi kendim hazırlarım dersiniz, sizin için hazırladığımız örnek iş projelerinden birini tercih edebilirsiniz.

Para elden mi ödeniyor

Para elden mi ödeniyor?

Hal böyle olursa kuruluş görevini layıkıyla yerine getirmiş oluyor. Ancak kuruluş kısa sürede zarar ederse Devlet’in kendisine verdiği parayı boş yere tüketmiş oluyor. Bu sebeple, programlar dahilinde ödenen para genelde girişimciye elden teslim edilmektense, harcama gideri olarak fatura karşılığında tedarikçilere veriliyor. Bu durumda tabi direk destek programlarında geçersiz. Örneği faizsiz kredi desteğinde, ödenecek para esnafın belirttiği banka hesabına kolay yoldan  def’aten ödeniyor.

Kosgeb Kredisi Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kursa katılmak isteyen girişimci vatandaş, herhangi bir ücret ödemeden ve başka bir belgeye ihtiyaç duymadan direk nüfus cüzdanı ile başvuru gerçekleştirebiliyor. Ancak KOBİ kaydı yaptırmak isteyen kişiler, internet sitesinden kayıt işlemlerini yaptıktan sonra beyanname dolduruyor ve bu belgeyle birlikte işletmesine ait tüm ticari evrakları iletişim merkezlerine teslim etmesi gerekiyor. İşletmelerin hazırlaması gereken evraklardan bazıları şunlardır;

 • Ana sözleşme evrakı
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • İnternetten doldurulacak KOSGEB beyanname formu
 • Oda Sicil veya Faaliyet Belgesi
 • Ticaret Sicil Tasdiknamesi
 • Vergi levhası
 • Noter onaylı imza sirküleri/Beyannamesi
 • İşletme sahibinin kimlik fotokopisi

Kendi işinizi kurmanın zamanı geldiğine inanıyor ve sermayenize ilaveten Devlet desteğine ihtiyaç duyuyorsanız, sizde kahvehane köşelerinde Devlet’i kötüleyen tavırlara aldırmadan Kosgeb’in 13 farklı proje destek programından birine başvurabilir, kolay yoldan kredinizi alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Halil ibrahim duman dedi ki:

  İşyeri açmak istiyorum

 2. Kosgeb korona kredisi dedi ki:

  kosgeb korona kredisi verecek mi?

 3. Eren1 dedi ki:

  Bende kosgeb kredisi almak istiyorum adanada yaşıyorum

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!