KOSGEB Kredisi

Kosgeb Veritabanına Kayıt Nasıl Yapılır?(Güncel)

Kosgeb Veritabanına Kayıt Nasıl Yapılır?(Güncel)

Kosgeb’in herhangi bir programından destek almak istiyor iseniz, Kosgeb veritabanına kayıt olmak zorundasınız. Bu yazımızda, KOSGEB’e üye olmak isteyen KOBİ’ler için, Kosgeb Veritabanına Kayıt Nasıl Yapılır? Kosgeb kaydı nasıl yapılır, nasıl üye olunur, üye olmak için gerekenler, başvuru şartları gibi konuları inceleyeceğiz. Esnafa verilecek faizsiz kredi için tüm esnaflarımızın KOSGEB kaydı yaptırmaları gerekiyor. Bu sebeple, en kısa yoldan kayıt işleminin nasıl yapılacağını inceleyelim.

Kosgeb Desteklerinden yararlanmak için kosgeb’e kayıt e-devlet üzerinden giriş yaparak başvuru yapıldıktan sonra Kosgeb veritabanına kayıt yapılmalıdır. Bu konuda araştırma yapanların sorduğu sorular arasında yer alan Veri tabanına kayıt nasıl yapılır, Kosgeb girişimci kayıt nasıl yapılır, üye girişi, Kosgeb kaydının nasıl yapıldığını başvuru aşamaları ve kayıt sorgulama ve beyanname güncellemeler nasıl yapılır çeşitli konuların cevapları içeriğimizde yer almaktadır.

Kosgeb Giriş (Veri Tabanına Kayıt ve Veritabanı Güncelleme İşlemleri)

Öncelikle, eğer bir işyeri sahibi iseniz, Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimine katılın veya katılmayın, mutlaka kobi kaydınız bulunsun. Şuan olduğu gibi, ileri de de verilecek hibe ve teşviklerden yararlanmak için bu kayda ihtiyacınız olacak. Kayıt işlemlerini görmek için tıklayınız. Öncelikle Kosgeb resmi sitesine kayıt yaparak, ana sayfanın sağ tarafından bulunmakta olan, E-hizmetler butonuna tıklanır.

Veri tabanına kayıt için öncelikle www.kosgeb.gov.tr adresinden e-Hizmetler sayfasına giriş yapabilirsiniz. Aşağıdaki görsel görüntülenmektedir. Yine e-devlet üzerinden kayıt işlemleri için giriş yapılmalıdır.

 • Kosgeb resmi internet sitesine giriş yaparak  “E- hizmetler” bağlantısına tıklayınız.
 • Aşama olarak, Karşınıza gelen ekran görüntüsü ”KOSGEB’e Kayıtlı Değilseniz Tıklayınız” bölümüne giriş yapınız.

Kayıt olmak için  yine karşınız gelen ekran aşağıdaki şekildeki gibi olacaktır.

Burada yer alan ”İşletme Kayıt”, ”Organizatör Kayıt”, ” ‘Ar-ge girişimcisi Kayıt” menülerinden size uygun olanı seçmelisiniz.

Kosgeb İşletme Kayıt İşlemleri

E-devlet ve e-hizmetlerden işletme kayıtlarının yapılmasını görseller ile anlatacak olursak; Görselde 1′ deki gibi İşletme kayıt butonunun altında yer alan başvur ekranından giriş yapmalısınız.

Veri tabanına kayıt görsel 1

Bu menülerden hangisine başvurmak istiyorsanız Başvur butonuna tıklayınız. Örneğin; İşletme kayıt görselinde olduğu gibi;

Veri tabanına kayıt başvuru ekranı

‘İşletme Kayıt’ menüsünden de sisteme giriş yapmak için Vergi/T.C. Kimlik No ve İşe Başlama tarihi vb. alanını doldurduktan sonra ‘Giriş’ butonuna tıklayınız.

İşletme kayıt bilgilerini doğru yazınız

Tüm bu işlemlerin ardından karşınıza aşağıdaki görselde ki gibi iletişim bilgilerimizin olduğu ekran gelecektir.

İşletme bilgilerinizi doğru yazınız

 • Büyük harflerle işletmenizin ismini yazınız. YILMAZ TİC. SAN. A.Ş.
 • İşletmenizin türünü seçiniz (Limited, Komandit, A.Ş. vb.)( Adi ortaklıklara kosgeb destek vermez)
 • Kuruluş seçiminden sonra işyerinizin bağlı olduğu faaliyet kodunu seçme ekranına geldik. Bu işlem KOSGEB veritabanı kaydı işlemlerinde önemli bir konumdadır. Bu sebeple, işletme kodunuzu dikkatlice seçmelisiniz. “İşletmeniz için FAALİYET KODUNU SEÇMEK İÇİN TIKLAYIN” butonuna basınız. Bu ekrandan KOSGEB NACE kodu adı verilen desteklenen sektörlerden birini seçiniz. NACE kodu listesinde firmanıza ait sektörü bulabilirsiniz. Kod seçiminden sonra KOSGEB veritabanı kayıt işlemine devam edebilirsiniz.
 • İşletmenizin bulunduğu bölgeyi listeden seçim yapınız. Seçenekler arasında İŞGEM, Serbest Bölge, Endüstri bölgesi gibi seçenekler mevcut olur, Kosgeb veritabanı kaydında sizin için hangisi uygunsa onu seçiniz.
 • İşletmenize ait ticari sicil numaranızı Kosgeb işyeri kaydı sistemine giriş yaparak devam ediniz. Ticaret odası veya sanayi odası olacak şekilde işletmenizin bağlı bulunduğu kuruluşu seçiniz.
 • Önce il olmak kaydıyla vergi dairenizi seçiniz. İl seçiminden sonra açılan pencereden İlinizde bulunan vergi dairelerinden en uygun olanını seçiniz.
 • Bu ekran sonrasında Adres bilgilerini doldurmanız gereklidir.
 • Vergi dairenizi seçtikten sonra faizsiz Kosgeb kredisi almak istediğiniz işletmenize ait 11 haneli vergi numaranızı giriniz. Eğer işletmeniz şahıs işletmesi konumunda ise bu alana Türkiye Cumhuriyet Kimlik Numaranızı girmelisiniz. Kosgeb veritabanına kayıt işlemleri bu haneyi doldurmadan devam edemez.
 • 21 haneli SGK işyeri sicil numaranızı veya 23 haneli Bağ-kur numaranızı (son 2 hane girmeden) giriş yapınız. Hatalı kodlama konusunda dikkatli olunuz.
 • Bu ekran sonrasında Adres bilgilerinizi yazmalısınız.

Adres bilgilerini eksiksiz doldurunuz

 • İşyerinizin, işletmenizin bulunduğu yeri yazarak İşletmenin Bağlı bulunduğu meslek kuruluşunu, sonrasında iletişim bilgilerinizi yazmalısınız.
 • Adres, posta kodu, İl, İlçe, Telefon, faks, cep telefonu, e-mail, kep e-posta, web adresi bilgilerini yazarak İletişim bilgilerinizi kontrol ettikten sonra, ‘KOSGEB Müdürlüğünüzü Seçiniz’ kısmından bağlı olmak istediğiniz birimi seçip Kaydet butonuna tıklayınız.

Kosgeb Veritabanı Kaydında İşyeri İletişim Bilgilerinin Kaydedilmesi

Bu bölümde işyerinize ait iletişim bilgileri sisteme kaydedilmelidir. Kayıt işlemleri sayfasında görülebileceği üzere, İşyeri adresi, İli,  İlçesi, Telefonu, Faks numarası, Cep telefonu gibi bilgiler kayıt için sisteme düzgün girilmeli ve aktif olarak kullandığınız güncel mail adresiniz e-posta hanesine yazılmalıdır. Eğer işyerinize ait web siteniz de var ise, bu bölüme yazabilirsiniz. Mailinizin güncel olması, ileride bu adresin sisteme giriş kullanıcı adınız olması nedeniyle önemlidir.

İletişim bilgileri girişi de bittiğine göre, kosgeb kayıt işlemlerine devam edelim. Sırada işletmemize ait bilgilerin güncel olduğunu ve doğru şekilde girildiğini onaylamamız gereken kutucuğu tıklıyoruz. Eğer bu kutu boş bırakırsanız kosgeb kaydına devam edilemez.

Bu adımda tamamalandığına göre sırada kosgeb kaydet butonuna tıklamak var. Aşağıda görülen “KAYDET” tuşuna tıklayarak  (KOSGEB işyeri kayıt) işlemlerimize devam ediyoruz.

Bu ekranda eğer kaydet butonuna basmanıza rağmen sistem eksik girdiğiniz bilgiler için size uyarı verirse, Kosgeb Veritabanına Kayıt işlemi tamamlanmaz. Bu nedenle geriye dönüş yapıp, yukarıda ki adımları takip etmeniz ve yeniden düzenlemeniz gerekmektedir.

Son haneye geldik. Burada kayıt işlemlerimiz tamamlandığında size verilecek olan kayıt bilgileri yer almaktadır. Bu bilgiler ile işyerinizin, işletmenizin, dükkanınızın için irtibat kurmanız gereken ve KOSGEB faizsiz kredi ve hibe işlemlerinizi yürütebileceğiniz ilgili birimi seçmeniz istenecektir.

Size en yakın mesafede bulunan KOSGEB birimini seçerek kaydet butonuna basmanız gerekiyor. Bu işlemden sonra sistem size KOSGEB beyannamesi doldurma işlemi için kullanıcı adı ve şifrenizi bildirecektir. Beyanname verme aşamasına geçebilmek için bu şifre ve kullanıcı adını unutmamanız gerekmektedir.

Organizatör Kayıt İşlemleri

Organizatör ve Arge girişimci olarak kayıt yapmak istiyorsanız; Başvur butonuna tıklayınız ve yine aynı işlem basamaklarını seçerek gerekli bilgileri doldurmalısınız.

Organizatör Kuruluş Kayıt’ alanına giriş yapmak için Vergi veya TC Kimlik No ve işe başlama tarihi alanını doldurduktan sonra Giriş butonuna tıklayınız.

Sonrasında karşınıza aşağıdaki şekildeki gibi bilgilerin olduğu ekran gelecektir. Tüm girilen bilgilerin kontrolünü sağladıktan sonra Kaydet butonuna tıklayınız.

Tüm bilgiler doldurulduktan sonra Aşağıdaki gibi uyarı ekranı karşımıza gelir bilgilerinizin doğruluğundan eminseniz ‘Evet Devam Et’ butonuna tıklayınız.

Ayrıca Kosgeb veri tabanına kayıt işlemlerini tamamlamak için gerekli adımları buradan takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

Ar-ge Girişimci Kayıt İşlemleri

AR-GE Girişimcisi Kayıt’ı yapmak isteyen yine görselde ki gibi Başvur butonuna tıklayarak sisteme giriş yapabilir.

Başvuru yapılacak e-Hizmet seçildikten sonra e-Devlet sayfasından giriş yapılması gerekmektedir. Bu ekranda TC. Kimlik No ve e-Devlet şifreniz ile ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna basarak işleme
devam edebilirsiniz

Karşınıza aşağıdaki şekildeki gibi bilgilerimizin olduğu ekran gelir. Kontrolünü sağladıktan sonra Kaydet butonuna tıklayınız.

Aşağıdaki gibi uyarı ekranı karşımıza gelir bilgilerinizin doğruluğundan eminseniz ‘Evet Devam Et’ butonuna tıklayınız.

Kosgeb veri tabanına kayıt işlemlerini görseller yardımıyla içeriğimizde anlattık.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. KEREM dedi ki:

  KOSGEB KAYITLARINDA ÖNCELİKLE MUTLAKA BİR ODAYA KAYITLI OLMAK GEREKİYORMUŞ. BUNU KOSGEB DESTEK BİRİMİ İLE TELEFONDA GÖRÜŞEREK ÖĞRENDİM. AKSİ TAKTİRDE ONLİNE KAYIT EKRANINDA O SAÇMA MESAJI GÖRMEKTEN İLERİ GİDEMİYORSUNUZ. ÜSTELİK BU ÖN KOŞUL HİÇ BİR YERDE BELİRTİLMİYOR.

 2. Yusuf dedi ki:

  Hayvan kiredisi nasıl alinir

 3. Nihat AYRAÇ dedi ki:

  KOSGEB veri tabanı güncellemesi nasıl yapılır

 4. Mobilya dukkani dedi ki:

  Merhaba
  Mobilya dukkanim var Cizrede. isim iyi degil
  Hibe Krediye ve faizsiz krediye basvurmak istiyorum
  Mahmut Bekem Dagkapi Mah. Kunut sok. No, 15
  Cizre / Sirnak

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!