Devlet Destekleri

Kosgeb Veritabanına Kayıt Nasıl Yapılır? (Güncel)

Kosgeb Veritabanına Kayıt Nasıl Yapılır? (Güncel)

Kosgeb’in herhangi bir programından destek almak istiyor iseniz, Kosgeb veritabanına kayıt olmak zorundasınız. Bu yazımızda, KOSGEB’e üye olmak isteyen KOBİ’ler için, Kosgeb Veritabanına Kayıt Nasıl Yapılır? Kosgeb kaydı nasıl yapılır, nasıl üye olunur, üye olmak için gerekenler, başvuru şartları gibi konuları inceleyeceğiz. Esnafa verilecek faizsiz kredi için tüm esnaflarımızın KOSGEB kaydı yaptırmaları gerekiyor. Bu sebeple, en kısa yoldan kayıt işleminin nasıl yapılacağını inceleyelim.

Kosgeb’e Giriş Kayıt ve Veritabanı Güncelleme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Öncelikle, eğer bir işyeri sahibi iseniz, Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimine katılın veya katılmayın, mutlaka kobi kaydınız bulunsun. Şuan olduğu gibi, ileri de de verilecek hibe ve teşviklerden yararlanmak için bu kayda ihtiyacınız olacak. Öncelikle Kosgeb resmi sitesine kayıt yaparak, ana sayfanın sağ tarafından bulunmakta olan, KOBİ GİRİŞ butonuna tıklanır. Aşağıdaki görsel görüntülenmektedir.

 • Kosgeb resmi internet sitesine giriş yaparak  “KOBİ Giriş” bağlantısına tıklayınız.
 • Aşama olarak, KOSGEB’e İlk Kayıt bölümüne giriş yapınız.
 • Büyük harflerle işletmenizin ismini yazınız. YILMAZ TİC. SAN. A.Ş.
 • İşletmenizin türünü seçiniz (Limited, Komandit, A.Ş. vb.)( Adi ortaklıklara kosgeb destek vermez)
 • Önce il olmak kaydıyla vergi dairenizi seçiniz. İl seçiminden sonra açılan pencereden İlinizde bulunan vergi dairelerinden en uygun olanını seçiniz.
kosgeb veritabanı kayıt işlemleri

Kosgeb veritabanı kayıt işlemleri görselden inceleyiniz.

 • Vergi dairenizi seçtikten sonra faizsiz Kosgeb kredisi almak istediğiniz işletmenize ait 11 haneli vergi numaranızı giriniz. Eğer işletmeniz şahıs işletmesi konumunda ise bu alana Türkiye Cumhuriyet Kimlik Numaranızı girmelisiniz. Kosgeb veritabanına kayıt işlemleri bu haneyi doldurmadan devam edemez.
 • Yetkili kişi alanına, işletmeniz adına imza atma konusunda kim yetkili ise o şahsın adını ve soyadını hanelere yazmalısınız.
 • 21 haneli SGK işyeri sicil numaranızı veya 23 haneli Bağ-kur numaranızı (son 2 hane girmeden) giriş yapınız. Hatalı kodlama konusunda dikkatli olunuz.
 • İşyerinizin, işletmenizin kuruluş tarihini YIL olarak giriş yapınız.
 • İşletmenizin bulunduğu bölgeyi listeden seçim yapınız. Seçenekler arasında İŞGEM, Serbest Bölge, Endüstri bölgesi gibi seçenekler mevcut olur, Kosgeb veritabanı kaydında sizin için hangisi uygunsa onu seçiniz.
kosgeb işyeri kaydı nasıl yapılır

KOSGEB işyeri kaydını görselden inceleyebilirsiniz.

İşletmenize ait ticari sicil numaranızı Kosgeb işyeri kaydı sistemine giriş yaparak devam ediniz.Ticaret odası veya sanayi odası olacak şekilde işletmenizin bağlı bulunduğu kuruluşu seçiniz.

Kuruluş seçiminden sonra işyerinizin bağlı olduğu faaliyet kodunu seçme ekranına geldik. Bu işlem KOSGEB veritabanı kaydı işlemlerinde önemli bir konumdadır. Bu sebeple, işletme kodunuzu dikkatlice seçmelisiniz. “İşletmeniz için FAALİYET KODUNU SEÇMEK İÇİN TIKLAYIN” butonuna basınız. Bu ekrandan KOSGEB NACE kodu adı verilen desteklenen sektörlerden birini seçiniz. NACE kodu listesinde firmanıza ait sektörü bulabilirsiniz. Kod seçiminden sonra KOSGEB veritabanı kayıt işlemine devam edebilirsiniz.

Bu kodun seçimi esnasında üst sekmede bulunan imalatçı olarak çalışıp çalışmadığınızı belirten kutucuğu da işaretlemeniz gerekmektedir. Seçim sonrasında Kosgeb İKİLİ KODu ekranı aktif olacak ve burdan da işyeriniz için en uygun olan sektörü seçmelisiniz. Örnek vermek gerekirse “Telekomünikasyon, bilgi hizmet faaliyetleri vb.” bir seçim yaparak kosgeb esnaf veritabanı kayıt işlemlerine devam etmelisiniz.

Kosgeb kayıt sayfasının nace kodları bölümünün son alanına geldik. Bu alanda veritabanına nace kodunu işlemeniz gerekiyor.

kosgeb kayıt sayfası

Kosgeb kayıt sayfası

Yukarıda ki görselde görüldüğü üzere, kayıt işlemlerinin devamı için, “Seç”, “Nace Kodu” ve “Açıklama” sekmelerinin bulunduğu bir sekme ile karşılacaksınız ve bu sekmeden işletmenizin sektörünün alt kategorilerini tam olarak seçerek işleme devam edeceksiniz. Veritabanı kayıt ve güncelleme işlemlerinin tamamlanması bitmek üzere.

Kosgeb Veritabanı Kaydında İşyeri İletişim Bilgilerinin Kaydedilmesi

Bu bölümde işyerinize ait iletişim bilgileri sisteme kaydedilmelidir. Kayıt işlemleri sayfasında görülebileceği üzere, İşyeri adresi, İli,  İlçesi, Telefonu, Faks numarası, Cep telefonu gibi bilgiler kayıt için sisteme düzgün girilmeli ve aktif olarak kullandığınız güncel mail adresiniz e-posta hanesine yazılmalıdır. Eğer işyerinize ait web siteniz de var ise, bu bölüme yazabilirsiniz. Mailinizin güncel olması, ileride bu adresin sisteme giriş kullanıcı adınız olması nedeniyle önemlidir.

esnaf kosgeb kaydı nasıl yapılır

esnaf kosgeb kaydı nasıl yapılır

İletişim bilgileri girişi de bittiğine göre, kosgeb kayıt işlemlerine devam edelim. Sırada işletmemize ait bilgilerin güncel olduğunu ve doğru şekilde girildiğini onaylamamız gereken kutucuğu tıklıyoruz. Eğer bu kutu boş bırakırsanız kosgeb kaydına devam edilemez.

Bu adımda tamamalandığına göre sırada kosgeb kaydet butonuna tıklamak var. Aşağıda görülen “KAYDET” tuşuna tıklayarak  (KOSGEB işyeri kayıt) işlemlerimize devam ediyoruz. kosgeb kayıtkosgeb kayıt

Bu ekranda eğer kaydet butonuna basmanıza rağmen sistem eksik girdiğiniz bilgiler için size uyarı verirse, Kosgeb Veritabanına Kayıt işlemi tamamlanmaz. Bu nedenle geriye dönüş yapıp, yukarıda ki adımları takip etmeniz ve yeniden düzenlemeniz gerekmektedir.

kosgeb esnaf kaydı

kosgeb esnaf kaydı

Son haneye geldik. Burada kayıt işlemlerimiz tamamlandığında size verilecek olan kayıt bilgileri yer almaktadır. Bu bilgiler ile işyerinizin, işletmenizin, dükkanınızın için irtibat kurmanız gereken ve KOSGEB faizsiz kredi ve hibe işlemlerinizi yürütebileceğiniz ilgili birimi seçmeniz istenecektir. Size en yakın mesafede bulunan KOSGEB birimini seçerek kaydet butonuna basmanız gerekiyor. Bu işlemden sonra sistem size KOSGEB beyannamesi doldurma işlemi için kullanıcı adı ve şifrenizi bildirecektir. Beyanname verme aşamasına geçebilmek için bu şifre ve kullanıcı adını unutmamanız gerekmektedir.

] }
Yorumlar
 1. KEREM dedi ki:

  KOSGEB KAYITLARINDA ÖNCELİKLE MUTLAKA BİR ODAYA KAYITLI OLMAK GEREKİYORMUŞ. BUNU KOSGEB DESTEK BİRİMİ İLE TELEFONDA GÖRÜŞEREK ÖĞRENDİM. AKSİ TAKTİRDE ONLİNE KAYIT EKRANINDA O SAÇMA MESAJI GÖRMEKTEN İLERİ GİDEMİYORSUNUZ. ÜSTELİK BU ÖN KOŞUL HİÇ BİR YERDE BELİRTİLMİYOR.

 2. Yusuf dedi ki:

  Hayvan kiredisi nasıl alinir

 3. Nihat AYRAÇ dedi ki:

  KOSGEB veri tabanı güncellemesi nasıl yapılır

 4. Mobilya dukkani dedi ki:

  Merhaba
  Mobilya dukkanim var Cizrede. isim iyi degil
  Hibe Krediye ve faizsiz krediye basvurmak istiyorum
  Mahmut Bekem Dagkapi Mah. Kunut sok. No, 15
  Cizre / Sirnak