KOSGEB Kredisi

E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2020

18.09.2020
E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2020

Kredi notunu öğrenmek bankalardan kredi taleplerinde bulunacak kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir. Fakat üst üste kredi sorgulamasını yapılmasının da kredi notunu düşüreceği yönünde söylenti de kişiler arasında yayılmaktadır. Kredi risk raporunu sorgulayabilmenin birden fazla yöntemi ve ayrı ayrı aşamaları bulunmaktadır. Ancak bu yöntemlerin ücretli olması vatandaşları ücretsiz bir şekilde kredi risk raporunu sorgulama yöntemi var mı bunu düşündürüyor. Bankalar ya da özel bankalar aracılığıyla kredi notu sicil sorgulaması yaklaşık 9 – 10 TL civarında yapılabiliyor. Ücretsiz kredi risk raporu sorgulaması ise e-devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. T.C kimlik numarası ile her vatandaş kolaylıkla ve herhangi bir ücret ödemeden kredi notu sorgulamasını yapılabiliyor. Yazımızda kredi notu nasıl öğrenilir?, E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme sms, kredi notu sorgulama, ücretsiz kredi notu öğrenme, Akbank, İş Bankası E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme,İş Bankası kredi notu sorgulama gibi tüm bilgileri aşama aşama yazımızda görebilir ve bilgi alabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu bankaların kişinin finansal geçmişi hakkında bilgi almak amacıyla KKB tarafından kayıtlı tüm finansal durumu hakkında bilgi veren referans notudur. Kredi Kayıt bürosu üzerinden kişilerin risk durumlarını puan olarak gösteren ve riskli, az riskli ve risksiz grup olarak 1-900 puan referans aralığı olarak oluşturulan bir not değeri üzerinden kişiye kredi kullandırmak kararını almalarında yardımcı olmaktadır. Bankalara gittiğinizde ilk olarak başvurular kredi notuna göre değerlendirmeye alınır. Kredi notu düşük olan kişilerin yapacakları kredi başvuruları olumlu olarak değerlendirilmediğinden acil nakit ihtiyaçlarının çözümü için kredi notunun yüksek olması gereklidir.  Kredi notu yüksek olan kişiler kolaylıkla bankalardan istedikleri limitlerde kredi kullanabilirler. Peki kredi notu düşük olanlar kredi notlarını nasıl yükseltebilir? Kredi notu nasıl öğrenilir? Ücretsiz Kredi notu sorgulama öğrenme yolları nelerdir?

Kredi Notu Sorgulama

Bankalarda herhangi bir ilişiği bulunan kredisi olmasa bile kredi kartı kullanan vatandaşların kredi notunun ne olduğuna dair bilgi sahibi. Ev hanımı ya da öğrencilerin bankalar ile fazla ilişiği olmadığından kredi notu oluşmamış olabilir. Fakat bankalarda vadeli veya vadesiz mevduat hesapları, kredi kartı ya da kullanılmış kredi var ise kredi notu oluşmuş demektir. Kredi notunun yüksek olması bankalardan kredi çekebilmek için oldukça önemlidir. Yüksek kredi notu ile kredi talebinin onaylanması daha muhtemeldir.

Bankalara kredi talebinde bulanacak olan kişinin bankaya müracaat etmesinden önce kredi notu sorgulaması yapması gerekir. Çünkü sorgulama sonucu kişilere kredibiliteleri hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayacaktır.

Kredi notunun ne olduğu belirtmek gerekirse kişilerin 5 yıllık bankacılık geçmişlerini ifade etmektedir. Kullanılmış olan kredinin borçları düzenli bir şekilde ödenmez ise kara listede düşme gibi bir durum gerçekleşebilmektedir. Kredi notu sorgulamada puanlara göre risk durumları aşağıdaki gibi olmaktadır.

Kredi Notu AralığıRisk GrubuKredi Kullanma İhtimali
700-1099Orta RiskliDüşük
1100-1499Az RiskliGelire Bağlı
1500-1699İyiYüksek
1700-1900Çok İyiÇok Yüksek

E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

E-devlet sistemi üzerinden her resmi işlem kolaylıkla online bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Kredi notu sorgulama işlemleri de e-devlet kapısında gerçekleştirilebiliyor. Bu uygulamadan önce kişiler bankalara kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi notu sorgulamasını ücretli bir şekilde gerçekleştirirken devlet vatandaşlara bu hizmeti ile yeni imkanlar tanımıştır. Bu yeni sistem ile geçtiğimiz yıllarda ücretli sorgulanabilen kredi notu sorgulaması tamamen ücretsiz bir şekilde her vatandaşa hitap etmektedir. Bankalar arasından yalnızca Halkbank dialog üzerinden sorgulanabilen kredi notları ücretsiz gerçekleşmekteydi ve bu işlem e-posta adreslerini üzerinden kişilere mail yoluyla bilgilendirme yapıyordu. Bu uygulama ile vatandaşlar e- devlet sisteminden borç bilgilerini rahatlıkla ve ücretsiz sorgulanabilecektir.

Kredi notu sorgulama uygulaması ile hiçbir ücret talep edilmeden işlemler gerçekleşebilecektir. Ayrıca takibe girmiş borçların görüntülenebilmesi özelliği ile e-devlet kredi sorgulama vatandaşlar tarafından büyük bir ilgiyle karşılanmış ve kullanılmaya kosgebkredisi.com devam etmektedir. Türkiye Bankalar Birliği’ne bağlı faaliyetlerini sürdüren tüm kamu ve özel bankalara ait borçlar e-devlet sistemi üzerinden kolayca görüntülenebilmektedir. Borçlar görüntülenebilirken aynı zamanda faiz borçları da ayrı ayrı görüntülenmektedir. Kredi notu sorgulama işlemlerini Aşama aşama kredi notu hakkında bilgilenmek için yazımızın devamını okuyunuz.

kredi notu öğrenme

E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

E-Devlet Kredi Notu Sorgulama Aşamaları

E-devlet sistemi üzerinden birden fazla işlem yapılırken yeni düzenleme ile artık vatandaşlar kredi notu sorgulama işlemlerini de e-devlet kapısı üzerinden gerçekleştirebileceklerdir. Kredi risk raporu yanında çek raporu sorgulaması da yapılmaktadır. Kredi notu sorgulamasının e-devlet üzerinden gerçekleştirebilmek için adım adım kredi notu öğrenme;

  1. E-devlet sistemine T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılır. E-devlet şifresi olmayan kişiler PTT’den 2 TL karşılığında şifre alabilirler. Giriş işlemleri sağlandıktan sonra açılacak sayfasının arama bölümüne Risk Raporu yazılır. Sayfa aratıldıktan sonra Türkiye Bankalar Birliğine ait Risk Merkezi Raporu Başvuru sayfası tıkladıktan sonra risk raporu başvuru ekranı açılacaktır. Burada Yeni başvuru butonuna tıklanmalıdır.
  2. Oluşturulacak olan yeni başvuruda kredi notu sorgulaması tamamen ücretsiz olmakta herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Fakat bu işlemler ayda yalnızca bir defa yapılabilecektir. Yeni başvuru aşamasından sonra rapor türü tercih edilmesi gerekmektedir. Kredi notunu sorgulamak isteyen kişiler kredi limit ve borç bilgileri raporu sorgulama sayfasına tıklaması gerekir.
  3. Açılan sayfada başvuru bilgileri burada yer almaktadır. Kredi limit ve borç bilgileri başvuru sonrasında SMS yolu ile başvuran kişinin iletişim bilgilerinde yer alan cep numarasına gönderilecektir. Bu nedenden dolayı e-devlet sistemine güncel bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Fakat cep numarası doğru ya da güncel değilse iletişim seçenekleri bölümüne girilerek cep telefon numarası kısmına güncel telefon numarası girilmelidir. Bilgiler eksiksiz ve hatasız olduktan sonra başvur butonuna basılması gerekecektir.
  4. Başvur bölümüne tıklandıktan sonra risk raporu için gereken şifre SMS ile cep telefonunuza yönlendirilecektir. Gelen şifre ile risk raporuna ulaşılabilmektedir.

E-devlet sistemi üzerinden T.C kimlik bilgisi ve başvuru numarası dolu olarak yeni bir pencerede açılacaktır. Bu adımdan sonra SMS yolu ile cep telefonununa gelen rapor şifresi boş alana yazılması gerekmektedir. Şifrenin alt kısmında doğrulama kodu yer almaktadır. Sistem tarafından gönderilecek olan doğrulama kodu ilgili bölüme yazılarak rapor görüntülenebilmektedir. Fakat şifrenin kişiye ulaşmaması halinde şifre gönder butonuna tıklanarak yeni şifre gönderilme işlemi yapılabilmektedir. Raporu görüntüle butonuna tıklandıktan sonra; şifre gerekir şekilde yazan bir pencere açılmaktadır. Raporu görüntülemek için SMS ile gelen şifrenin tekrar istenen yere girilmesi gerekiyor. Şifre doğru bir şekilde girildiğinde gönder butonuna basılır. Bunun ardından kredi risk raporu görüntülenebilir. Kredi risk raporunda borç bilgileri yer almaktadır. Ödenmemiş olan borç var ise, komisyonları ve faiz oranlarına borç tutarlarına ulaşılmaktadır. Ayriyeten ödenmemesi nedeniyle yasal takibe girmiş olan borçlar açık ve kapalı durumda olanları görüntülenebilir.

T.C Numarası İle Kredi Notu Sorgulama

Bankalardan ihtiyaç gereğince kredi kullanabilmek için kredi notunun 1300 ve üzerinde olması gerekmektedir. Ancak kredi notu orta derecede riske sahip ise bankalara gelir belgeleyerek kredi çekilmesi de mümkün olmaktadır. E-devlet haricinden kredi notu sorgulaması farklı yöntemlerle de yapılabilmektedir.

GSM Operatörleri: GSM operatörleri sayesinde kredi notu sorgulama işlemleri de yapılmaktadır. T.C kimlik numarası ve doğum yılı ile birlikte 1122′ mesaj gönderilmesi halinde kredi risk raporu sorgulanabilmektedir. Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone gibi operatör kullanan kişiler 1122’ye mesaj göndererek kredi notu sorgulaması yapabilirler. GSM operatörleri ile kredi notu sorgulama işlem ücreti 9 TL olmaktadır.

Findeks: Kredi notu sorgulama denildiğinde ilk akla gelen uygulama findeks olmaktadır. Bu sistem ile kredi notu sorgularken verilecek olan ücret ise 6 TL + KDV olarak 9,5 TL’ye denk gelmektedir.

BKM Express: BKM express üzerinden de kredi risk raporu sorgulaması yapılabilmektedir. Bu sisteme öncelikle üyelik işlemlerinin yapılması gerekir. Üyelik işlemlerinden sonra 12 ay boyunca yalnızca 1 TL’ye kredi notu sorgulanabilmektedir.

Bankalar: Bankalardan kredi notu sorgulama, en kolay ulaşılabilen sorgulama yöntemidir. Bu nedenle bankaların internet bankacılığı, çağrı merkezi ve mobil bankacılık sistemleri ile kredi notu sorgulanabilmektedir. Halkbank dışındaki diğer kamu ve özel bankalarda kredi notu sorgulama işlem ücreti 10 TL olmaktadır. Fakat kredi kullanmak kosgebkredisi.com istenildiğinde bankalara gidilerek bireysel müşteri danışmanından kredi notu hakkında bilgi sağlanabilmektedir. Örneklendirmek gerekirse kredi düşük olan kişiden bankalar kefil ya da teminat gösterilmesini talep edebilir. Bu işlemle de herhangi bir işlem ücreti ödemeden kredi notu sorgulanabilmektedir.

Kredi Risk Notu Nasıl Yükseltilebilir?

Yukarıda bahsedilen yöntemler ile kredi notu sorgulaması yapıldığında kredi notu düşük olan kişiler bazı uygulamalar ile kredi notunu yükseltebilmektedir. Kredi risk notu yükseltmek için kullanılabilecek birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bunlar;

  • Bankalara kredi kartı ya da kredi borcu olan kişiler öncelikle mevcut borçlarını yapılandırmaları gerekmektedir. Borç yapılandırma işlemleri ile 5 yılın sonunda kredi notu sorgulaması yapıldığında kredi risk raporu yüksek olabilmektedir.
  • Bankaya ait borçlarını bitiren kişiler bankalardan kredi kartı talep ederek ve ekstralarını düzenli ödeyerek kredi notunda ciddi şekilde yükselmeler görünecektir. Kredi kartı ekstralarının düzenli ödenmesiyle kredi notu birbirine doğrudan bağlı olabilmektedir.
  • Kişi düzenli ödediği faturalarını kredi kartlarına otomatik ödeme talimatı vererek kredi notunu da yükseltebilmektedir.
  • Bankalardan vadeli ya da vadesiz hesap açılarak yüksek tutarlarda mevduat yatırılması halinde kredi notu yüksek çıkabilmektedir.

Yukarıda maddeler halinde açıkladığımız yöntemlerin uygulanmasıyla kredi notu yükseltilebilmektedir. Böylece bankalardan rahatlıkla kredi çekilebilir.

Findeks Kredi Notunu Neden Almalıyım?

Bankalar ve tüm finansal kuruluşlardaki kredi limitinizi öğrenmek kişilere birçok avantaj sağlayacaktır. Bankalardan daha önceden kullanmış olduğunuz kredili ürünlere ilişkin geri ödemelerinizi ve bekleyen borçlarınızı findeks notu sorgulama yaparak kontrol edebilir, istenmeyen gecikmelerin önüne geçebilirsiniz. Kredi limitinizi görmeniz ayrıca olası bir kredi almanız halinde bu kredinin geri ödemelerindeki ödeme gücünüz hakkında fikir sahibi olmanız açısından da yararlı olacaktır. Findeks kredi notu ücretsiz ve ücretli olarak iki şekilde alınabilir. Biz kosgebkredisi.com olarak sizler için tamamen ücretsiz olarak kredi notu nasıl öğrenilir bu soruların yanıtlarını araştırdık.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Yöntemleri

Para ödemeden ücretsiz bir şekilde kredi notunu öğrenmek isteyenler e-devlet üzerinden ayda bir kez ücretsiz kredi risk raporu sorgulama işlemi yapabilmenin yanında bankaların mobil uygulamaları sayesinden hızlı ve ücretsiz olarak findeks kredi notu sorgulama yapılabilmektedir. Akbank, İşbankası gibi acil nakit ihtiyaçlarına Mobil uygulamalar üzerinden anında kredi sağlayan bankalar tarafından geliştirilen bu uygulamaları cep telefonunuza yükleyerek kredi notunu ücretsiz bir şekilde anında öğrenebilirsiniz.

Akbank Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Akbank direk mobil uygulaması sayesinde ücretsiz bir şekilde kredi notu öğrenmek mümkün. Bunun için yapmanız gereken Akbank mobil uygulamasını cep telefonunuza indirmek ve bu linke tıklamak. Telefonunuza gelecek risk raporu sayesinde bankalardaki kredibilitenizi kolayca yönetebilir ve ödemelerinizi zamanında ve düzenli bir şekilde yaparak kredi notunuzu geliştirebilirsiniz. Akbank mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

Akbank üzerinden Findeks kredi notunuzu öğrenmek için; Akbank Mobil’de yer alan “Başvurular” menüsü altındaki “Risk Raporu” sekmesine tıklamanız yeterli. Oldukça pratik ve hızlı olan bu yöntemle para ödemeden tamamen ücretsiz bir şekilde finansman geçmişinizi görüntüleyebilirsiniz.

İş Bankası Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

İşbankası bireysel internet şubesi üzerinden  ücretsiz bir şekilde findeks kredi notunu öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken yine  İş bankasının Mobil internet şubesini cep telefonunuza indirmek. Yine İşbankası internet şubesinde yer alan Kredilerim – Kredi Risk Raporu linklerini tıklayarak ücretsiz sorgulama yapabilirsiniz. İş bankasının bankamatiklerinden de Bilgi Sorma-Kredi Risk Raporu işlem adımlarını takip ederek görüntüleme yapabilirsiniz. İşbankasının İş Cep uygulamasını cep telefonunuza indirip yükledikten sonra; Krediler-Kredi Risk Raporu üzerinden kolaylıkla findeks kredi notunu sorgulayıp görüntüleyebilirsiniz. Ücretsiz olarak Kredi Notu Sorgulama yöntemlerini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Notunuzu öğrenmek  için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!