KOSGEB Kredisi

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2020 Harç Tutarları ve ATM’ler

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2020 Harç Tutarları ve ATM’ler

Yeni yılla birlikte yeni kimlik kartı yenileme zorunluluğu tekrar gündeme geldi vatandaşlarımız bu yıl içerinde kimlik kartlarını yenilememeleri halinde ceza ile karşılaşma durumda kalacakları ile ilgili söylentiler kafaları karıştırdı. Peki kimlik kartların yeni yılda yenilemeyen vatandaşlarımız cezai işlemlerle karşı karşı kalacak mı? Yaptırımlar, cezai işlemler, dedikodular hepsi yazımızda. T.C Kimlik Kartı, Pasaport, Sürücü belgesi ve değerli kağıt harç bedellerinde nüfus ve vatandaşlık müdürlüğünden gelen açıklama ile herhangi bir artışı söz konusu olmayacağı değinildi. Bu belgelerin yenileme ve değiştirilmesi halinde eski fiyatlar güncel kalacağı açıklandı. Vatandaşlarımızın 2020 yılında yapacağı her türlü kimlik yenileme işlemlerinde geçtiğimiz yıllarda alınan ücretleri aynı şekilde kalacağını yeni yılda herhangi bir sürprizle karşılaşmayacağınızı öncelikle belirtelim.

Yeni Kimlik Kartı Başvuru 2020

İçişleri Bakanlığı tarafından 02.01.2017 tarihinde yürürlüğü giren bu düzenlemeyle birlikte yeni kimlik kartları artık pembe ve mavi renk olmak yerine, yerini çipli kimlik kartlarına bırakıyor. Vatandaşlarımızın birçoğu halen daha bu düzenlemeyi yapmamakta. 2023 yılına kadar verilen bu süre zarfında çipli yeni kimlik kartları yenileme işleri devam edeceği söyleniyor.

Peki bu kimlik kartları için yapmamız gerekenler neler; işleyiş süreci, gerekli evraklar ve ücretler..

Başvuru adımları.. Öncelikle başvuruyu gerçekleştirmek için ilk adım randevu almak. Yeni kimlik kartı başvuru randevusunu ALO 199 çağrı merkezinden veya Nüfus ve Vatandaş İşleri Müdürlüğü sitesinden yapabilirsiniz. Görseldeki bilgilerinizi doldururken verdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olunuz. Güvenliğiniz açısından bilgilerinizi kimseyle paylaşmayınız.

Yeni Çipli Kimlik Randevu

Yeni Çipli Kimlik Randevu

Kart başvurusu için randevu alınmak zorunda, alınmadığı takdirde bulunduğumuz ilin Nüfus Müdürlüğünde işlem gerçekleştirilemiyor. Randevuya gidilemeyeceği zaman alınan randevu saatinden yarım saat önce arayıp randevu iptal edilebilir. Edilmeyen bu randevular yüzünden bir çok vatandaşımız işlem sırasında bekletilmekte ve sizin 1 ay randevu almanızı engelleyecektir. Kimlik kartınız yenilendiği zaman eski kimlik kartınız artık güncelliğini yitirecektir. Bu kartla herhangi bir işlem yapılamayacaktır. T.C Vatandaşlığına geçenler için başvuru sırasında istenen evraklar ise son altı ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf, pasaport benzeri bir belge veya vatandaşlığı belirten bir resmi belge gerekir. Kimlik kartı başvuru esnasında bilgilendirme amacıyla vatandaştan iletişim adresi olarak cep telefonu numarası ve mail adresleri alınır. Daha önce Nüfus Müdürlüklerinde yaşanan yoğunluktan dolayı adreslere posta yoluyla gönderilen kimlikler artık 1 gün içerinde işlemler tamamlanıp kişiye yeni kimlik kartı teslim edilir. Yeni Çipli Kimlik Kartı kaybolduğunda yapmanız gerekenler ne kadar harç bedeli ödemeniz gerektiğini bu yazımızda inceleyebilirsiniz.

Kimlik Değiştirme Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

  • Nüfus Cüzdanı
  • 1 adet biyometrik fotoğraf (son altı ay içerisinde çekilmiş)
  • Değişim ücreti dekontu bankaya (25 TL)
  • Değişim ücretleri başvuru öncesinde vergi dairesinin internet sitesinden veya Ziraat bankasından yatırılmalıdır.

2020 Kimlik Yenileme Zorunlu Olduğu Haller

  • Yenileme Çipli Yeni Kimlik Kartı (25 TL)
  • Kayıp halinde (50 TL)
  • Evlilik durumunda(25 TL)
  • Yeni doğan Ücretsiz (Bir ay içinde kaydı olmayan yeni doğan için 25 TL)

Vergi Dairesinin İnternet Sitesi Üzerinden Kimlik Yenileme İşlemi Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme

Kimlik Harç Bedeli

Kimlik Harç Bedeli

İnternet üzerinden değerli harç bedeli yatırma aşağıdaki görselde ki gibidir. 2020 yılında yazımından anlaşılacağı üzere kimlik yenilememenin herhangi bir cezası bulunmamakta, yenileme işlemleri için son başvuru tarihi 2023 olarak belirlendiği için bu tarihe kadar başvurularda bulunarak yeni kimlik kartınıza sahip olabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.