KOSGEB Kredisi

E-Devlet Miras Sorgulama Nasıl Yapılır? (En Basit Yöntem)

E-Devlet Miras Sorgulama Nasıl Yapılır? (En Basit Yöntem)

Son günlerde gündemi oldukça meşgul eden soy ağacı sorgulama işlemlerinin ardından şimdi ise miras sorgulama işlemleri dikkatleri çekmektedir. Bu işlemleri e-devlet üzerinden çok kolay bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. E-devlet şifresine sahip olan her vatandaşımız sisteme giriş yaparak üzerine miras kalıp kalmadığını öğrenebileceklerdir.

miras

E devletten miras sorgulama işlemi yapılmaktadır.

E-Devlet Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet miras sorgulama işlemleri sosyal medya üzerinden gündemde yerini almaya başlamıştır. E-devlet üzerinden bir çok resmi işimizi yapabildiğimiz gibi şimdi ise Alt soy, üst soyumuzu kolaylıkla öğrenebiliyoruz. Ayrıca üzerimize miras kalıp kalmadığını da bu sistem ile çok kolay bir şekilde öğrenebiliyoruz. Miras sorgulama işlemleri sistemde yerini aldığı zamanda e-devlet üzerinden şöyle bir açıklama yapılmıştır. “Uyap üzerinden elektronik ortamda mirasçılık belgesi verilmeye başlamıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren bugüne kadar yargılamayı gerektiren durumlar hariç ve ölüm tarihi 1990 tarihi sonrasında olan kişiler için mirasçılık belgesi verilmesi ve talebin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir.” Böylece mirascılık belgesi verilmesi ve iptalinin yapılması sistem üzerinden yapılacaktır.

Sistem Üzerinden Miras Sorgulama İşlem Sırası

E-devlet üzerinden adınıza miras kalıp kalmadığını öğrenmek çok kolay bir şekilde geçekleşmektedir. Miras sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağı ise aşağıda maddeler halinde sırası ile yer almaktadır.

 • İlk olarak e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-devlet şifreniz yok ise merkez postanesinden veya size en yakın bulunan postane şubelerinden şifrenizi 2 lira karşılığında öğrenebilirsiniz.
 • Daha sonra e-devlet sistemine giriş yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/  linki kullanarak ana sayfaya ulaşabilirsiniz. 
 • Karşınıza çıkan sayfadan giriş yap bölümünü seçerek T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi giriyorsunuz.
 • Sisteme girişiniz başarılı bir şekilde gerçekleştikten sonra karşınıza çıkan ana sayfada bulunan arama butonun oraya Veraset Sorgulama yazarak kısa yoldan arama yapabilirsiniz.
 • Veraset sorgulama işlemlerinizi de yaparken T.C kimlik numaranızı kullanarak üzerinize miras kalıp kalmadığını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Not: Postaneden alınan e- devlet şifresini kaybetmemeye dikkat etmelisiniz. Şifrenizi kaybetmiş olduğunuzda yeni bir şifre almak için tekrar postaneye gitmeniz gerekecektir. Ve bu sefer 4 liralık bir ücret karşılığında şifrenizi alacaksınız. Şifrenizi postaneden almanız ise tamamen sizin güvenliğiniz için yapılmış olan bir sistemdir. Hiç bir kimsenin sizin bilgilerinize kolay şekilde ulaşmaması açısından postaneden bu işlemin yapılması uygun görülmüştür.

Üzerinizde miras var ise ne yapılacak

Miras Öğrenme

Miras Kalanlar Nereye Başvurmalı?

E-devlet üzerinden sorgulama yaptıktan sonra üzerinize kayıtlı olan bir mirasın olduğunu öğrendikten sonra mirasçılık belgenizi alarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda üzerinize kalmış olan miras tutarına göre devlete vergi vermek zorundasınız. Uygulamaya giren veraset ve intikal vergisi sebebi ile 240 bin lira civarında olan miraslar için yüzde bir oranında vergi ödenirken üzerinize kalan mirasın tutarı arttıkça ödeyeceğiniz vergi oranı ise yüzde bir ile yüzde on arasında değişiklik gösterecektir. Bu sebeple üzerinize kayıtlı olan herhangi bir miras ile karşı karşıya kalmış olduğunuzda veraset ve intikal verginizi de ödemeyi unutmayınız.

Yorumlar
 1. fatma kurt dedi ki:

  Ankara da oturuyorum 4kişilik grubuz her turlu paketleme işini yaparız cevap verirseniz seviniriz

 2. Ozan Kayar dedi ki:

  E-devletten yeni bir hizmet daha tek tıkla miras sorgulama soy ağacı ve şehit sorgulamadan sonraya devletten bir yenilik daha geliyor bir yakınınızdan size miras kalıp kalmadığını Öğrenmek artık daha kolay e Devlet üzerinden artık mirasçılık belgesi işlemleri de yapılacak son dönemde soyağacı ve 1853 1928 dönemine ait Şehit bilgisi sorgulama hizmeti başlatan edevlet uygulaması Bu kez de sistem üzerinden mirasçılık belgesi 6 Mart tarihinden itibaren verilmeye başlanacak 06 03 2018 tarihinden itibaren ölüm tarihi olan kişiler için sunmuş olduğu bir hizmet oldu.