KOSGEB Hibeleri

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı 2021

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı 2021

Ülke olarak Koronavirüs salgını ile ekonomik anlamda zor zamanlardan geçiyoruz. Alınan sağlık tedbirleri kapsamında işyerleri kapatılan ve bu süreçte maddi anlamda zorlanan vatandaşlara sosyal yardımlar verilmeye devam ediliyor. Ülkemizde 2021 döneminde çok sayıda vatandaşımız koronavirüs salgın nedeniyle çalışamayacak durumda ve aynı zamanda bir çok ailenin çocukları da maddi yetersizlikler sonucunda eğitim görememektedir. Bu nedenle bir çok kurum ve kuruluş öğrencilerimize maddi destek sağlarken maddi durumu yerinde olan çok sayıda vatandaşımızda zor durumda bulunan ailelere maddi destek yaparak çocuklarımızın eğitimine katkı sağlamaktadır.

Öğrencilere Para Yardımı Yapılacak

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk; Yıllık olarak ilköğretimde öğrenim gören öğrencilerimiz için 2 bin 317 TL, ortaöğretimde öğrenim görenlere 3 bin 475 TL ve yükseköğretimde öğrenim görenler için de 4 bin 634 lira ödeme gerçekleştirileceğini açıkladı.

Şehitlerimizin çocuklarına, harp ve vazife malullerimiz ile çocuklarına toplamda 63 milyon TL eğitim ve öğretim yardımı yapılacağı açıklandı.

Öğrencilere Para Yardımı Müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşamki ulusa sesleniş konuşmasında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan;

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımızda Ramazan ayında 500 milyon lirayı aşkın ilave kaynak sağladık. 81 vilayetimizde 2 milyon 234 bin öğrencimize kızlar için 75 lira, erkekler için 50 lira olmak üzere şartlı eğitim yardımı yapıyoruz. Öksüz ve yetim 41 bin öğrencimize ise aylık 150 lira olarak veriyoruz.  dedi.

Anaokulu, kreş, ilköğretim, ortaokul, lise, üniversite hangi sınıfta okursa okusun, devlet çocuğu okuyan ailelere eğitim ve öğretim yardımları yapmaktadır. Bunlar sosyal ve ekonomik (Sed) destekleri olabildiği gibi, KYK sayesinde geri ödemesiz burs ve kredi şeklinde de yansıtmaktadır. Yine 2021 yılında öğrenci başına sınıf ve dönemine göre bir sosyal destek verilecektir.

Ailesinin geçimini sağlamakta zorlanan ve çocuklarını maddi yetersizliklerden dolayı okutamayan ailelere devlet tarafından destek verilmektedir. Devletin vermiş olduğu bu destek sayesinde çok sayıda öğrencimiz hayallerinin peşinden koşarak eğitimlerini tamamlayabilecektir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan bu proje gündeme getirilmiş ve uygulanmaya başlamıştır. Maddi durumu yetersiz olan ailelerin başvuru yapması ile harekete geçilir ve öğrenci desteği başlatılır. Eğer çocuğunuzu veya çocuklarınızı okutmakta zorlanıyorsanız ve maddi desteğe ihtiyaç duyuyor iseniz sizlerde bu kuruma  başvuru yapabilirsiniz. Gerekli şartlara uyum sağlamış olduğunuzda para desteğinden yararlanabileceksiniz.

Öğrencilere Yardım Parası Veren Kuruluşlar Hangileridir?

İhtiyaç sahibi ailelerin okuyan çocuklarıına okul yardım desteği yapan kurumlar aşağıda listelenmiştir:

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı,
 • Vakıf ve derneklerden burslar,
 • Başarılı öğrencilerin okuldan aldıkları burslar,
 • KYK burs ve kredi desteği,
 • Ticaret kuruluşları tarafından sağlanan burslar ve destekler,
 • Tüccarlar ve holding şirketleri tarafından sağlanan burslar,
 • Hayırsever vatandaşlar tarafından sağlanan eğitim ve öğretim desteğidir.

Öğrencilere Verilen Devlet Yardımları Nelerdir?

Devlet tarafından öğrencilere birçok yardım yapılmaktadır. Bu yardımlar öğrenciler için büyük avantaj ve kolaylık sağlamaktadır. Bunlardan biride Sosyal Ekonomik Destek (SED) yardımıdır. Aynı zamanda bu yardım okul düzeyine göre farklılık göstermektedir. Ve her yıl belirlenen oranlarda yardım verilmektedir. Eğitim-öğretim dönemi yardım miktarı belirlenmiştir. Öğrencilere para yardımı yapmak isteyen kişiler yardım için başvuruda bulunabilirler.

Bununla beraber maddi yetersizlikler sonucunda çocuklarını okutmakta zorlanan aileler için devletimiz yardım elini uzatarak bir çok öğrencinin daha rahat bir şekilde eğitim almasını sağlamaktadır. Peki devlet tarafından verilen para yardımından kimler yararlanabileceklerdir. Bu başlığı aşağıdaki yazımızda maddeler halinde sizler ile paylaşacağız.

 • Üniversite öğrencileri arasında devlet yurdunda kalanlar bu yardımdan yararlanabilecektir.
 • Devlet tarafından korunma altına alınmış olan çocuklar aile fertlerinden herhangi biri ile yaşamaları durumunda bu destekten yararlanabileceklerdir.
 • Çocuk esirgeme kurumlarında yaşayan ve 18 yaşını doldurduktan sonra yurttan ayrılmak zorunda olan ve yüksek öğrenimini tamamlayan öğrenciler bu desteklerden faydalanabileceklerdir.
 • Devlet tarafından korunmak için başvuruda bulunmuş olan fakat aileleri ile yaşaması uygun görünmüş olan öğrenciler para desteklerinden yararlanabilecektir.
 • Doğal afet, kaza veya herhangi bir hastalık sonucunda çalışamayacak durumda olan ailelerin çocukları bu destekten faydalanabileceklerdir.
 • Bakanlık komisyonlarınca eğitimlerini karşılamayacak kadar maddi durumu yetersiz olan öğrenciler bu desteklerden yararlanabilecektir. Aynı zamanda Maddi durumu yetersiz olan tüm ailelerin çocukları da bu imkanlardan yararlanacaklardır.

Halk Eğitim Kursları Ne Zaman Açılacak bilgi almak için hemen tıklayınız.

SED Yardımı Kimlere Veriliyor?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sosyal Hizmet Merkezlerinde okula giden ve yardıma muhtaç öğrencilere SED yardımı yapılmaktadır. Kişilerin bu yardımdan yararlanmaları için gerekli şartları taşıması ve istenilen evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayıp başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu yardımdan yararlanacak kişilerin uyması gereken şartların listesi ise aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

Sed desteği 2 farklı kategoride verilir. Bunlar geçici ve sürelidir. Geçici SED yılda 2 kez ödenmektedir. Süreli SED ise onay evrakında belirtilen süre dahilinde yapılmaktadır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Yardımdan yararlanacak kişinin bakıma muhtaç olması
 • Doğal bir felaket sonucu işini ve sağlığını kaybetmiş olan ve ya geçirmiş olduğu ağır bir hastalıktan dolayı çalışamayacak durumda olan ve maddi kazancı bulunmayan ailelerin çocukları
 • Herhangi bir mesleki kuruluşta çalışmayan ailelerin çocukları
 • Koruyucu aile yanında bulunan çocuklar

SED Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

SED Yardımı İçin Nereye Başvurulur merak ediliyor. Sed yardımından yararlanmak isteyenler başvurularını;

 • Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarının;
 • İl Müdürlüklerine,
 • Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerine yaparak talepte bulunabilirler. Başvurularda öğrencilerden bazı belgeler talep edilecektir.

Sed Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sed Başvurusu İçin Gerekli Evraklar şunlardır;

 • T.C kimlik numarası bulunan kimlik belgesi,
 • Talep edilirse; Öğrenci belgesi veya Sağlık Raporu
 • Meslek kurslarına veya İŞ-KUR’a başvuru yaptığına ilişkin evraklar,
 • Kişinin Sed ihtiyacı olup olmadığının tespitine ilişkin ilave araştırmalarda yapılabilmektedir.

Detaylı bilgi için SED YÖNETMELİĞİ linkinden mevzuatı inceleyebilirsiniz.

Öğrenci Yardım Parası SED Nasıl Alınır?

Bu yardımın verilmesinin nedeni; çocuklarının eğitimini karşılayamayan ailelere destek olmak ve çocuklarının esirgeme yurtlarına gönderilmesini engellemektir. Öğrenci yardım parası almak için şu adımlar izlenebilir:

Öncelikle e-devlet sistemi üzerinden ön başvuru prosedürü tamamlanmalıdır. E-Devlet sistemine giriş yapmak için TC Kimlik numarası ve e-devlet şifresini kullanabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için elektronik durum şifresini herhangi bir 2 TL PTT şubesinden alabilirsiniz. Giriş işlemini tamamladıktan sonra açılan sayfanın sağ alt köşesindeki “Yeni Uygulama” bölümüne tıklayın. Ardından, bu sayfadaki tüm SED bilgilerini okumalısınız. Okuduktan sonra Devam düğmesine tıklamalısınız. Bir SED için başvururken, sizinle ilgili araştırmaya vermeniz gerekir. İzin verdikten sonra başka bir sayfaya gidebilirsiniz. Bu sayfada talep ettiğiniz bilgileri girip devam etmeniz gerekmektedir. Uygulama sonrasında olumlu veya olumsuz geri dönüşler verilecektir.

Öğrenci Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Öğrenci Yardımı İçin Gerekli Belgeler şunlardır;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkamet ettiği yere ait bir belge
 • Kirada oturuyor ise kira sözleşmesinin fotokopisi
 • İş-kur‘a kayıtlı olduğuna dair belge
 • Sosyal hizmet müdürlüğünden alınmış muhtaçlık belgesi
 • Meslek kuruluşlarına kayıtlı olduğuna dair başvuru belgesi
 • Gelir belgesi
 • Sağlık kurumundan onaylı sağlık belgesi
 • Nüfus müdürlüğünden alınmış belge
 • Öğrenci belgesi

Öğrenciler artık hem çalışabilecek. Hem de okuyabilecekleri, üstelik burslarını da kaybetmeden İŞKUR tarafından başlatılan projede öğrencileri ayda 1.300 liraya kadar kazanabilecekler.  Ancak belli koşullar var. 15 yaşın üzerindeki Öğrenciler bu uygulamadan faydalanabilecek. Ancak onların 6 ay içerisinde hiçbir yerde çalışmamış olmaları gerekiyor. İşverenin ise işbaşı eğitim programından faydalanması için yanında en az iki kişinin çalışması gerekiyor. 15 yaşın üstündeki herkes grup programlarından faydalanarak işbaşı eğitimleri süresince günde 50 lira alabiliyorlar.

İlk ve Ortaokul Öğrencileri İçin Devlet Desteği

İlkokul Orta Okul ve Lise öğrencileri için devlet bursluluk sınavı vardır. Sınavda başarılı olan öğrencilerden maddi durumu ve gelir seviyesi düşük olan öğrencilere öncelik verilerek seçim yapılır. Ve bir sene boyunca 3 ayda bir bursluluk parası banka hesaplarına düzenli bir şekilde yatırılır. Öğrenciler bu sayede ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde karşılayabilirler. Maddi durumu yetersiz olan öğrencilerin velileri Sosyal ve politikalar müdürlüklerine bir dilekçe yazarak başvuruda bulunabilirler. Başvuru yapış olduğunuz günden sonraki günlerde araştırma yapılır ve bu desteklerden yararlanabileceğiniz uygun görülürse eğer yukarıda maddeler halinde paylaşmış olduğumuz evrakları tamamlamanız durumunda kaydınız oluşturulur. Bu desteklerin yanı sıra başarılı olan öğrenciler bursluk sınavlarına başvuru yapabilir. Sınavda başarılı olan öğrenciler ise kaymaklıklar tarafından verilen burslardan da faydalanabilirler.

Birinci sınıftan sekizinci sınıfa kadar devam eden öğrenciler aylık 684 TL, ortaöğretime devam eden öğrenciler ise aylık 730 TL yardım almaktadır. Eğitimine yükseköğretimde devam eden öğrenciler ise 821 TL tutarında öğrenci yardım parası almaktadır.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs ve Kredi Yardımı (KYK)

Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrencilere burs ve kredi vererek kolaylık sağlamaktadır. Burs desteğinde geri ödeme söz konusu değilken,kredi yardımında okul bittiğinde taksitle geri ödeme yapılmaktadır. Kyk internet sitesinden başvuru yaparak burs ya da kredi yardımı alabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra gerekli inceleme yapılıp burs ya da kredi almaya hak kazanıyorsunuz. Başvurunuz sonucunda burs çıkmayıp kredi çıkarsa krediyi alma zorunluluğunuz yoktur. Özel liselere gidecek olan öğrencilerimiz için ailelerin gelir durumları hesaplanmak kaydıyla 5 bin lira civarında bir devlet desteği sağlanıyor. Bu destek için Özel Okul Devlet Teşvikleri isimli yazımızı okumalısınız. 

Lise eğitimini tamamlayıp üniversiteye geçen öğrenciler içinde Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Yardım isimli içeriğimiz de verilen teşvikler anlatılmıştır.

Belirlenen başvuru tarihlerinde verilen desteklerden yararlanabilirsiniz.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 69 YORUM
 1. Dilek dedi ki:

  Benim 4tane çocugumvar eşim çalişmiyor gelir durumum yok zordurumdayim yardim ihtiyaçim var

 2. Antike dedi ki:

  Benim çok ihtiyacım var eşim günlük çalışıyor ev kira ikiçocuğum var yardımcı olursanız çok zor durumdayım hertürlü yardım kısaca çok ihtiyacım var iki çocuğun var birisi öğrenci okul kıyafeti yok

 3. Keziban soylu dedi ki:

  Benim çocuklarıma okula gidiyor hiç bir ihtiyacın alamıyorum

 4. Nazan dedi ki:

  Yardima ihtiyacim var bir oglum 2 kizim var esimden ayriyim sizden yardim istiyorum yardimci olun

 5. Melih dedi ki:

  Yav nasil basvuracam

 6. Fatma Avşar dedi ki:

  Yardima igtiyacim var ne olur yardim istiyorum cocuklarima giyim istiyorum

 7. Aynur dedi ki:

  Benimde yardima ihtiyacim var yardimlarinizi bekliyorum ,

 8. Ali kemal sevinç dedi ki:

  4 çocuğumla kiradayım çocuklarım ikisi öğrenci kira ve faturalarımı ödeyemiyorum okula giden 2 tane çocuğum için tablet veya bilgisayara çok ihtiyacım var Allah rızası için yardım edin iletim dikkate alınmasını rica ediyorum saygılarımla

 9. yasemin akorman dedi ki:

  Benimde 3 cocugum var durumumuz kötü birisi liseye gidiyor kizim 2 side ilkokula gidiyor. Karşilayamiyorm sizden yardim etmenizi istiyorm

  1. Yönetim dedi ki:

   İlgili Kurumlara başvuru yapabilirsiniz.

   (5/5)
   1. Melih dedi ki:

    Nasil

   2. Leyla dedi ki:

    Benim dört çocuğum var hepsi okuyor lütfen yardım edin para yardımı edin masraf çok gelirim yok ne

1 4 5 6
KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.