canta astroloji arti yorum bilim egitim1 power kalem istatistik gozluk at ayar duyuru ok bitcoin nota moda mercek ates saat kalp wifi eglence kadin oyun tamir alinti kullanici dunya whatsapp sinema basketbol saglik windows iletisim takvim yildiz yemek egitim bilgi xbox ev gulenyuz yorum1 video soru futbol menu1 foto ucak kahve apple mouse menu2 ps klasor monitor ceptelefonu rastgele yaprak araba

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı 2021

Devletin, iş adamlarının, dernek ve vakıfların, kurum ve kuruluşların öğrencilere verdiği para yardımları hakkında bilgi alabilir ve başvuru sağlayabilirsiniz.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı 2021

Devletin öğrencilere verdiği birçok destek bulunmaktadır. Bunların yanında yapılan para yardımları oldukça araştırılmaktadır. Verilen bu destekler öğrencilere derin bir nefes aldırmaktadır. Birçok okuyan kişinin araştırdığı öğrenci para yardımı başvurusu nasıl yapılır, ne kadar, lise öğrencilerine ve çocuğu okuyan ailelere verilen para yardımları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğitim alan öğrencilere burs veren dernekler, vakıflar, holdingler ve iş adamları ve e-Devlet üzerinden bu yardımlara nasıl başvuracağınızı sizler için araştırdık. Bunların yanında koronavirüs sebebi ile ekonomik anlamda zorluk çeken çocuğu okuyan aileler ve çocuklar için Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı da bulunmaktadır. Bu maddi destekler hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Okuyan Öğrencilere SED Maddi Devlet Yardımları

Okuyan öğrencilere sed yardımı 2021 yılında Aile Çalışma Bakanlığı tarafından aranan şartları sağlayan öğrencilere en fazla 2 çocuğa 1 yıl boyunca en az 1.574,97 TL yardımı verilir.

Okul yardım desteğinden yararlanmak isteyen öğrencilerin kriterleri bulunmaktadır. Devletin öğrencilere verdiği para yardımını alabilmek için;

 • Sosyal hizmetlerde bakılmaya karar veren çocuklar ve aile üyelerine verilmektedir.
 • Ekonomik olarak yoksulluk nedeni ile yetiştirilemeyen çocuklar.
 • Yaş sınırına ulaşan ve sosyal hizmetler kuruluşlarından yada bakım evinden ayrılmış olan öğrenciler.
 • İş veya meslek kurslarına, eğitimlerine devam eden ve meslek sahibi olamayan kişiler.
 • Olağanüstü doğal afetler, kazalar ve hastalık geçiren bu sebeple belirli bir süre içerisinde kendisinin ve ailesinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayanlar ile ameliyat, hayati tehlike veya ölümle karşı karşıya kalan öğrenciler.

Talebin değerlendirilmesi ”Sosyo-Ekonomik Destek Hizmetleri Yönetmeliği” kapsamında yapılan incelemeye uygun olan taleplere öğrenci yardım parası verilmektedir.

EĞİTİM GURUPLARIOranlar %2021 Ocak-Haziran Ekonomik Destek Tutarı
OKUL ÖNCESİ ÇOCUK 50787,48 TL
İLKÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 751181,23 TL
ORTA ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 801259,97 TL
ORTA ÖĞRETİM SEVİYESİNDE OLUP OKULA DEVAM ETMEYEN ÇOCUK İÇİN 50787,48 TL
YÜKSEK ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 901417,47 TL
KURULUŞ BAKIMINDAN AYRILAN GENÇLER40629,99 TL
2828 Kanunun 32.Maddesi Evlenme YardımıKatsayı 153252540,67 TL
Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı
Geçici Ekonomik Destek Tutarı 2021 Ocak-Haziran Ekonomik Destek Tutarı
1 Kat1574,97 TL
2 Kat3149,93 TL
3 Kat4724,90 TL
Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı

Öğrencilere Yardım Parası Veren Kurum ve Kuruluşlar Hangileridir?

İhtiyaç sahibi ailelerin okuyan çocuklarına okul yardım desteği yapan kurumlar aşağıda listelenmiştir. Devletin öğrencilere verdiği para yardımları ve kurumlar;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı,
 • Vakıf ve derneklerden burslar,
 • Başarılı öğrencilerin okuldan aldıkları burslar,
 • KYK burs ve kredi desteği,
 • Ticaret kuruluşları tarafından sağlanan burslar ve destekler,
 • Tüccarlar ve holding şirketleri tarafından sağlanan burslar,
 • Hayırsever vatandaşlar tarafından sağlanan eğitim ve öğretim desteğidir.

Öğrencilere Verilen Devlet Yardımları Nelerdir?

Devlet tarafından öğrencilere birçok yardım yapılmaktadır. Bu yardımlar öğrenciler için büyük avantaj ve kolaylık sağlamaktadır. Bunlardan biride Sosyal Ekonomik Destek (SED) yardımıdır. Aynı zamanda bu yardım okul düzeyine göre farklılık göstermektedir. Ve her yıl belirlenen oranlarda yardım verilmektedir. Eğitim-öğretim dönemi yardım miktarı belirlenmiştir. Öğrencilere para yardımı yapmak isteyen kişiler yardım için başvuruda bulunabilirler.

Bununla beraber maddi yetersizlikler sonucunda çocuklarını okutmakta zorlanan aileler için devletimiz yardım elini uzatarak bir çok öğrencinin daha rahat bir şekilde eğitim almasını sağlamaktadır. Peki devlet tarafından verilen para yardımından kimler yararlanabileceklerdir. Bu başlığı aşağıdaki yazımızda maddeler halinde sizler ile paylaşacağız.

 • Üniversite öğrencileri arasında devlet yurdunda kalanlar bu yardımdan yararlanabilecektir.
 • Devlet tarafından korunma altına alınmış olan çocuklar aile fertlerinden herhangi biri ile yaşamaları durumunda bu destekten yararlanabileceklerdir.
 • Çocuk esirgeme kurumlarında yaşayan ve 18 yaşını doldurduktan sonra yurttan ayrılmak zorunda olan ve yüksek öğrenimini tamamlayan öğrenciler bu desteklerden faydalanabileceklerdir.
 • Devlet tarafından korunmak için başvuruda bulunmuş olan fakat aileleri ile yaşaması uygun görünmüş olan öğrenciler para desteklerinden yararlanabilecektir.
 • Doğal afet, kaza veya herhangi bir hastalık sonucunda çalışamayacak durumda olan ailelerin çocukları bu destekten faydalanabileceklerdir.
 • Bakanlık komisyonlarınca eğitimlerini karşılamayacak kadar maddi durumu yetersiz olan öğrenciler bu desteklerden yararlanabilecektir. Aynı zamanda Maddi durumu yetersiz olan tüm ailelerin çocukları da bu imkanlardan yararlanacaklardır.

Halk Eğitim Kursları Ne Zaman Açılacak bilgi almak için hemen tıklayınız.

SED Öğrenci Yardımı Kimlere Veriliyor?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Öğrenci Yardımı yapmaktadır. Okula giden ve yardıma muhtaç öğrencilere SED yardımı yapılmaktadır. Kişilerin bu yardımdan yararlanmaları için gerekli şartları taşıması ve istenilen evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayıp başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu yardımdan yararlanacak kişilerin uyması gereken şartların listesi ise aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

Sed desteği 2 farklı kategoride verilir. Bunlar geçici ve sürelidir. Geçici SED yılda 2 kez ödenmektedir. Süreli SED ise onay evrakında belirtilen süre dahilinde yapılmaktadır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Yardımdan yararlanacak kişinin bakıma muhtaç olması
 • Doğal bir felaket sonucu işini ve sağlığını kaybetmiş olan ve ya geçirmiş olduğu ağır bir hastalıktan dolayı çalışamayacak durumda olan ve maddi kazancı bulunmayan ailelerin çocukları
 • Herhangi bir mesleki kuruluşta çalışmayan ailelerin çocukları
 • Koruyucu aile yanında bulunan çocuklar

SED Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Eğitim yardımı başvurusu nasıl yapılır, nereye başvurulur? SED yardımından yararlanmak isteyen kişiler başvurularını;

 • Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarının;
 • İl Müdürlüklerine,
 • Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerine yaparak talepte bulunabilirler. Başvurularda öğrencilerden bazı belgeler talep edilecektir.

Sed Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sed Başvurusu İçin Gerekli Evraklar şunlardır;

 • T.C kimlik numarası bulunan kimlik belgesi,
 • Talep edilirse; Öğrenci belgesi veya Sağlık Raporu
 • Meslek kurslarına veya İŞ-KUR’a başvuru yaptığına ilişkin evraklar,
 • Kişinin Sed ihtiyacı olup olmadığının tespitine ilişkin ilave araştırmalarda yapılabilmektedir.

Detaylı bilgi için SED YÖNETMELİĞİ linkinden mevzuatı inceleyebilirsiniz.

Öğrenci Yardım Parası SED Nasıl Alınır?

Devletin öğrencilere verdiği para yardımları arasında SED’de vardır. Bu yardımın verilmesinin nedeni çocuklarının eğitimini karşılayamayan ailelere destek olmak ve çocuklarının esirgeme yurtlarına gönderilmesini engellemektir. Öğrenci yardım parası almak için şu adımlar izlenebilir:

Öncelikle e-devlet sistemi üzerinden ön başvuru prosedürü tamamlanmalıdır. E-Devlet sistemine giriş yapmak için TC Kimlik numarası ve e-devlet şifresini kullanabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için elektronik durum şifresini herhangi bir 2 TL PTT şubesinden alabilirsiniz. Giriş işlemini tamamladıktan sonra açılan sayfanın sağ alt köşesindeki “Yeni Uygulama” bölümüne tıklayın. Ardından, bu sayfadaki tüm SED bilgilerini okumalısınız. Okuduktan sonra Devam düğmesine tıklamalısınız. Bir SED için başvururken, sizinle ilgili araştırmaya vermeniz gerekir. İzin verdikten sonra başka bir sayfaya gidebilirsiniz. Bu sayfada talep ettiğiniz bilgileri girip devam etmeniz gerekmektedir. Uygulama sonrasında olumlu veya olumsuz geri dönüşler verilecektir.

Öğrenci Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Öğrenci Yardımı İçin Gerekli Belgeler şunlardır;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkamet ettiği yere ait bir belge
 • Kirada oturuyor ise kira sözleşmesinin fotokopisi
 • İş-kur‘a kayıtlı olduğuna dair belge
 • Sosyal hizmet müdürlüğünden alınmış muhtaçlık belgesi
 • Meslek kuruluşlarına kayıtlı olduğuna dair başvuru belgesi
 • Gelir belgesi
 • Sağlık kurumundan onaylı sağlık belgesi
 • Nüfus müdürlüğünden alınmış belge
 • Öğrenci belgesi

Öğrenciler artık hem çalışabilecek. Hem de okuyabilecekleri, üstelik burslarını da kaybetmeden İŞKUR tarafından başlatılan projede öğrencileri ayda 1.300 liraya kadar kazanabilecekler.  Ancak belli koşullar var. 15 yaşın üzerindeki Öğrenciler bu uygulamadan faydalanabilecek. Ancak onların 6 ay içerisinde hiçbir yerde çalışmamış olmaları gerekiyor. İşverenin ise işbaşı eğitim programından faydalanması için yanında en az iki kişinin çalışması gerekiyor. 15 yaşın üstündeki herkes grup programlarından faydalanarak işbaşı eğitimleri süresince günde 50 lira alabiliyorlar.

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Ne Kadar?

Kaymakamlıklar ihtiyaç sahibi olan çocuklu ailelere okul masraflarının karşılanması için eğitim yardımları yapmaktadır. Okula giden çocuklarını okutmakta zorlanan, okul masraflarını ve kırtasiye giderlerini karşılayamayan aileler bu yardımlardan yararlanarak çocuklarının ihtiyaçlarını giderebilirler. Kaymakamlıkların yani Devletin okuyan öğrencilere verdiği para yardımları, eğitim yardımları ne kadar? Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı şu şekildedir;

 • Okul öncesi okuyan çocuklara: 500 TL
 • İlköğretim programlarında okuyan çocuklara: 750 TL
 • Ortaöğretim okuyan öğrencilere: 800 TL
 • Üniversite okuyan öğrencilere ise 900 TL yardımlar yapılmaktadır.
 • Çocuğu okuyan ailelere aylık maaş başvurusu yapmak isteyen öğrenciler bu desteklere başvuru yapabilirler.

Bu yardımlardan yararlanabilirsiniz.

e-Devlet öğrenci para yardım başvurusu için TIKLAYINIZ.

İlk ve Ortaokul Öğrencileri İçin Para Yardımı Ne Kadar?

Birinci sınıftan sekizinci sınıfa kadar devam eden öğrenciler aylık 684 TL, ortaöğretime devam eden öğrenciler ise aylık 730 TL yardım almaktadır. Eğitimine yükseköğretimde devam eden öğrenciler ise 821 TL tutarında öğrenci yardım parası almaktadır.

İlkokul Orta Okul ve Lise öğrencileri için devlet bursluluk sınavı vardır. Sınavda başarılı olan öğrencilerden maddi durumu ve gelir seviyesi düşük olan öğrencilere öncelik verilerek seçim yapılır. Ve bir sene boyunca 3 ayda bir bursluluk parası banka hesaplarına düzenli bir şekilde yatırılır. Öğrenciler bu sayede ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde karşılayabilirler. Maddi durumu yetersiz olan öğrencilerin velileri Sosyal ve politikalar müdürlüklerine bir dilekçe yazarak başvuruda bulunabilirler. Başvuru yapış olduğunuz günden sonraki günlerde araştırma yapılır ve bu desteklerden yararlanabileceğiniz uygun görülürse eğer yukarıda maddeler halinde paylaşmış olduğumuz evrakları tamamlamanız durumunda kaydınız oluşturulur. Bu desteklerin yanı sıra başarılı olan öğrenciler bursluk sınavlarına başvuru yapabilir. Sınavda başarılı olan öğrenciler ise kaymaklıklar tarafından verilen burslardan da faydalanabilirler.

Lise Öğrencilerine Para Yardımı 2021

Devletin öğrencilere verdiği para yardımları arasında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verdiği okul okuyan çocuk yardım desteği de vardır. Lise ve üniversite okuyan öğrencilere en az 456 TL, en fazla ise 821 TL para yardımı yapmaktadır. Bu destekten yararlanmak isteyen öğrenciler SYDV ve bakanlıklara başvuru yapabilir para yardımlarını alabilirler.

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır? Öğrencilere Para Yardımı Ne Kadar?

Okula giden öğrenciler için devletin verdiği maddi yardımların ne kadar olduğunu listeledik;

 • Birinci sınıftan sekizinci sınıfa kadar devam eden öğrencilere aylık olarak 684 TL
 • Ortaöğretime devam eden öğrenciler ise aylık olarak 730 TL
 • Eğitimine lise ve üniversitede devam eden öğrencilere ise aylık 821 TL yardım parası verilir.

Öğrencilere KYK Burs ve Kredi İmkanı 2021

Devletin öğrencilere verdiği para yardımları arasında Kredi ve Yurtlar Kurumu’da yer almaktadır. Burs ve kredi vererek kolaylık sağlamaktadır. Burs desteğinde geri ödeme söz konusu değilken, kredi yardımında okul bittiğinde taksitle geri ödeme yapılmaktadır. Kyk internet sitesinden başvuru yaparak burs ya da kredi yardımı alabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra gerekli inceleme yapılıp burs ya da kredi almaya hak kazanıyorsunuz. Başvurunuz sonucunda burs çıkmayıp kredi çıkarsa krediyi alma zorunluluğunuz yoktur. Özel liselere gidecek olan öğrencilerimiz için ailelerin gelir durumları hesaplanmak kaydıyla 5 bin lira civarında bir devlet desteği sağlanıyor. Bu destek için Özel Okul Devlet Teşvikleri isimli yazımızı okumalısınız. 

Lise eğitimini tamamlayıp üniversiteye geçen öğrenciler içinde Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Yardım isimli içeriğimiz de verilen teşvikler anlatılmıştır.

Belirlenen başvuru tarihlerinde verilen desteklerden yararlanabilirsiniz.

Öğrencilere Burs Veren Dernekler, Vakıflar, Holding ve İş Adamları 2021

BelediyelerFevzi Akkaya Vakfı
Tekfen VakfıAvrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı
Türk Diyanet VakfıDr. Ali Mümtaz Gürsoy Vakfı
Adilcevaz Eğitim Kültür ve Dayanışma VakfıKibar Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı
Taşkent VakfıŞahinler Vakfı
Atatürkçü Düşence DerneğiTADEV
Türk Eğitim VakfıAhlat Kültür Eğitim Vakfı
21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür VakfıAdnan Kahveci Vakfı
İstanbul Ticaret ÜniversitesiRumeli Eğitim Vakfı
Alarko HoldingAli Demir Vakfı
Toplum Gönüllüleri VakfıYumlu Eğt. ve Kültür Araştırma Vakfı
TEVDiyanet Vakfı
Şahinler HoldingMeb
İstanbul Ticaret Odasıİto
Akkanat Eğitim ve Sağlık VakfıSabancı Vakfı
Alarko VakfıTürk Petrol Vakfı
Ahmet Yesevi Vakfıİş Dünyası Vakfı
Darendililer Eğitim Vakfıİstek Vakfı
İzzet Baysal VakfıSağlık Eğitim Vakfı
Mehmet Zorlu VakfıSema Yazar Gençlik Vakfı
Anadolu VakfıYaşar Eğitim ve Kültür Vakfı
Akdere Yeni Sondurak Ulu Camii VakfıTekfen Vakfı
Hüsnü Özyeğin VakfıCafer Sadık Abalıoğlu
Afrika VakfıMarmara ve Yıldız Teknik Üniversitesi
İstanbul Sanayi Odası Vakfıİbrahim Çeçen Vakfı
TubitakElginkan Vakfı
Türkiye Milli Kültür VakfıÇağdaş Yaşamı Destekleme Derneği
Boğaziçi ve Galatasaray ÜniversiteleriÇağdaş Eğitim Vakfı
Birlik VakfıTürk Dil Kurumu
Sema Yazar Gençlik VakfıKızılay Gençlik Müdürlüğü
İzzet Baysal VakfıSağlık Eğitim Vakfı
Mehmet Zorlu VakfıSema Yazar Gençlik Vakfı
Anadolu VakfıYaşar Eğitim ve Kültür Vakfı
Akdere Yeni Sondurak Ulu Camii VakfıTekfen Vakfı
Hüsnü Özyeğin VakfıCafer Sadık Abalıoğlu

Öğrencilere Para Yardımı Yapılacak!

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk; Yıllık olarak ilköğretimde öğrenim gören öğrencilerimiz için 2 bin 317 TL, ortaöğretimde öğrenim görenlere 3 bin 475 TL ve yükseköğretimde öğrenim görenler için de 4 bin 634 lira ödeme gerçekleştirileceğini açıkladı.

Şehitlerimizin çocuklarına, harp ve vazife malullerimiz ile çocuklarına toplamda 63 milyon TL eğitim ve öğretim yardımı yapılacağı açıklandı.

Öğrencilere Para Yardımı Müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşamki ulusa sesleniş konuşmasında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan;

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımızda Ramazan ayında 500 milyon lirayı aşkın ilave kaynak sağladık. 81 vilayetimizde 2 milyon 234 bin öğrencimize kızlar için 75 lira, erkekler için 50 lira olmak üzere şartlı eğitim yardımı yapıyoruz. Öksüz ve yetim 41 bin öğrencimize ise aylık 150 lira olarak veriyoruz.  dedi.

Anaokulu, kreş, ilköğretim, ortaokul, lise, üniversite hangi sınıfta okursa okusun, devlet çocuğu okuyan ailelere eğitim ve öğretim yardımları yapmaktadır. Bunlar sosyal ve ekonomik (SED) destekleri olabildiği gibi, KYK sayesinde geri ödemesiz burs ve kredi şeklinde de yansıtmaktadır. Yine 2021 yılında öğrenci başına sınıf ve dönemine göre bir sosyal destek verilecektir.

Ailesinin geçimini sağlamakta zorlanan ve çocuklarını maddi yetersizliklerden dolayı okutamayan ailelere devlet tarafından destek verilmektedir. Devletin vermiş olduğu bu destek sayesinde çok sayıda öğrencimiz hayallerinin peşinden koşarak eğitimlerini tamamlayabilecektir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan bu proje gündeme getirilmiş ve uygulanmaya başlamıştır. Maddi durumu yetersiz olan ailelerin başvuru yapması ile harekete geçilir ve öğrenci desteği başlatılır. Eğer çocuğunuzu veya çocuklarınızı okutmakta zorlanıyorsanız ve maddi desteğe ihtiyaç duyuyor iseniz sizlerde bu kuruma  başvuru yapabilirsiniz. Gerekli şartlara uyum sağlamış olduğunuzda para desteğinden yararlanabileceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 74 YORUM
 1. Durmuş Özçelik dedi ki:

  engelliyim kirada oturuyoruz 2 tane okula giden çocuğumuz var hiçbir sosyal güvencemiz yok eşimde rahatsız hiç bir gelirimiz yok maddi sıkıntı içerisindeyiz

 2. Hiranur Eligül dedi ki:

  Bize her ay 2.000 lira elektrik cezası geliyo babam çalışmıyor bi tane ablam maddi gelir yüzünden okulu bırakmak zorunda kaldı biz de aynı duruma düşmek istemiyorum lütfen destek olun

 3. Hiranur Eligül dedi ki:

  Merhaba iyi günler ben hiranur eligül biz 5 kardeşiz 4 ümüz okula gidiyor 1 tane ablam madi sıkıntı yüzünden okulu 4 yıldır bıraktı lütfen destek olun lütfen

 4. Hiranur Eligül dedi ki:

  Bize her ay 2.000 lira elektrik cezası geliyo babam çalışmıyor bi tane ablam maddi gelir yüzünden okulu bırakmak zorunda kaldı biz de aynı duruma düşmek istemiyorum lütfen destek olun

1 5 6 7
KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.