T.C. ile Kömür Yardımı Başvurusu 2022-2023 Isınma Yardımı

İl ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının belirleyeceği ihtiyaç sahibi ailelere kömür yardımı bu yıl da devam edecek.

Cumhurbaşkanının Muhtaç Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına Dair Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girdi.

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere kış aylarında yakacak ihtiyaçlarının karşılanması için kömür yardımı verilmektedir. Kömür yardımına nasıl başvurulur, şartlar nelerdir, nereye başvurulur, başvuru sorgulama ve kömür yardımı için gerekli belgeler nelerdir? Öğrenerek hemen kömür yardımına başvurabilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Kömür yardımı başvurusu yapmak için belirli şartları taşımanız gerekmektedir.

Bu şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Hanede Sosyal Güvencesi (SGK ve BAĞKUR) olan bireyler bulunmamalıdır.
 • Maddi desteğe ihtiyacı olan vatandaşların muhtarlıktan alınmış Yoksulluk Belgesine sahip olmaları gerekmektedir.
 • Kömür yardımına başvuracak kişilerin aktif vergi sicilinin olmaması gerekmektedir.
 • Nüfus müdürlüğünde kayıtlı adres ile ikamet adresinizin aynı olması gerekmektedir.
 • Yoksulluk belgesi alabilmek için hane başına düşen gelirin 1.833.00 TL’den az olması gerekir.
 • Yardım başvurusunda bulunan kişilerin daha önce Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvurmamış veya dosya sahibi olmaması gerekmektedir.
 • Sigortalılara yakıt yardımı yapılmaz.
 • Bu şartları sağlayan her vatandaş kömür yardımı alabilir.

Kömür Yardımı için Nereye Başvurulur?

T.C. ile kömür yardımı için belediyelere ve SYDV’lere başvurusunda bulunabilirsiniz. Kimlik numarası, Belediyeler, Valilikler ve Kaymakamlıklara giderek başvuru formunu doldurarak.

Kömür yakacak yardımları için başvurular her zaman yapılmamakta ve başvurularla birlikte kabul edilmemektedir. Belediyeler, kaymakamlıklar, muhtarlar gibi devlet idaresine bağlı kurumlara yapılacak başvurular da incelenmekte ve yapılan incelemeler sonucunda yardıma muhtaç aileler belirlenmekte ve kömür yardımı yapılmaktadır.

Bunların dışında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına kömür yardımı başvuruları yapılabilmektedir. Sosyal Yardımlaşma Vakıfları dışında kömür yardımı almak için aşağıdaki kurum ve kuruluşlara kömür yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kömür yardımına başvurabilecek kurumlar aşağıdaki gibidir:

 • Sivil toplum kuruluşlarına
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı
 • Kaymakamlıklar
 • Valilikler
 • Belediyelere giderek kömür yardımı başvurusu yapabilirsiniz.
T.C. ile Kömür Yardımı Başvurusu 2022-2023 Isınma YardımıPin
Yakacak yardımı 2022

2022 Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kömür yardımı başvuru sürecinde kişilerden bazı belgeler istenmektedir. Başvuru Sahipleri T.C. nüfus cüzdanı fotokopisi, başvuru dilekçesi ve belirtilen belgeler ile başvurmaları gerekmektedir.

Kömür yardımı başvurusunda istenen belgeler şunlardır:

 • Kömür yardımına başvurmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın öncelikle ikamet ettikleri yani bağlı oldukları SYD vakıflarına başvurmaları ve aktif bir sosyal yardım başvuru dosyasına sahip olmaları gerekmektedir.
 • Sosyal yardım dosyası olmayanlar, 2022 yılında kimlik kartları ile Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na başvurarak akaryakıt yardımından yararlanabilecek.
 • Bunlara ek olarak belediyelere giderek kömür yardımına başvurabilir ve akaryakıt yardımı alabilirsiniz.
 • SYDV’lere kömür yardımı başvurusunda bulunmak için başvuru dilekçesi gerekiyor.
 • Kömürlü yardım başvurunuz için öncelikle dilekçenizi hazırlamanız gerekmektedir.
 • Dilekçe örneğini aşağıda sizler için paylaştık.
 • Kimlik bilgilerinizi vererek dilekçenizi alabilir ve doldurabilirsiniz.
 • Diğer bir seçenek de kuruma daha önce başvurduysanız dosya bilgileriniz incelenerek tekrar başvurmanıza gerek kalmadan kömür yardımı başvuru sürecinizi tamamlayabilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yakacak ve kömür yardımı almak için gerekli belgeler başvuru sürecinde istenmektedir:

Kömür yardımı almak için gerekli belgeler şunlardır:

 • Fakirlik belgesi
 • Muhtarlıktan alınan yoksulluk durumunu gösteren belge
 • Başvuru sahibine ait T.C kimlik belgesi fotokopisi
 • Başvuru sahibinin belgeler ile beraber yardım dilekçesi doldurması
 • Yardım dilekçesi içerisinde kişisel bilgilere yer verilmelidir.

Kömür Yardımı Başvuru Formu 2022

Kömür yardımından yararlanmak için gerekli başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Kömür yardımı başvuru formu aşağıda yer almaktadır. Aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Kömür yardımından yararlanmak isteyenler, yukarıdaki kömür yardımı başvuru formunu ilgili il ve ilçe SYDV Başkanlığına ileterek, Kuruma aşağıdaki başvuru dilekçesi ile yardım başvurusunda bulunabilirler.

e-Devlet Üzerinden Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kömür yardımı başvuruları e-Devlet portalı üzerinden yapılmamaktadır. Belediyelere, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Merkezlerine, Kaymakamlıklara ve Valiliklere başvuran T.C. Kimlik numaranız ile kömür yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kömür yardımı başvuru sonuçlarınızı e-Devlet üzerinden sorgulamanız mümkün olduğu gibi, dilekçenizle başvurursanız başvuru sonuçlarınızı görmek için kömür yardım sorgulaması yaparak sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu 2022’de Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından vatandaşlara verilen kömür yardımı başvuruları e-Devlet üzerinden yapılıyor. e-Devlet’e giriş yaparak, Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti sekmesinden doldurduğunuz formdan hangi yardımı almak istediğinizi seçerek e-devletten kömür yardım başvurusu oluşturabilirsiniz.

Kaymakamlık Kömür Yardımı Başvurusu 2022 Yılında Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık kömür yardımından 2022 yılında yararlanabilmek için il/ilçe kaymakamlıklarına Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı ile şahsen başvurmak gerekmektedir. Başvuru sahibine ve ailesine, uygun görülmesi halinde kaymakamlık tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra kömür yardımı yapılmaktadır.

Belediye Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Kömür yardımları her zaman başvuru yoluyla alınmamaktadır. Kaymakamlık, belediye ve muhtarlardan devlet idaresine bağlı kurumlara yapılan başvurular ile de yapılabilir. Bu uygulamalar gözden geçirilir. İnceleme aşamasında ailenin durumu ve muhtaç olup olmadığı kontrol edilir.

Yapılan incelemeler sonrasında Belediye tarafından her kış yakacak yardımı yapılır. Belediye, yakacak yardımında en az 1 ton kömür dağıtımı yapmaktadır. Bu miktar bulunduğunuz şehrin iklim koşullarına, ve aile bireylerinin sayısına göre değişiklik göstermektedir.

İhtiyaç sahipleri Belediyeden Kömür Yardımı almak için gerekli olanlar aşağıdaki gibidir:

 • T.C Nüfus Cüzdanı
 • İkametgah Belgesi
 • Başvuru Formu ile bulunduğunuz şehirdeki Belediye’ye giderek yakacak yardımından yararlanabilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvuru Dilekçesi

Kömür yardımına başvuracak olanların başvuru dilekçesini doldurarak başvurmaları gerekmektedir. Örnek dilekçeyi aşağıda bulabilirsiniz.

Kömür Yardımı Dilekçe Örneği:

   …………………………..’NE

……………………………………………………. adresinde ikamet etmekteyim. Maddi durum sıkıntısı içerisinde hayatımızı idam ettirmekteyiz. Kışlık yakacağımız olmadığından ve alabilecek maddi gücümüz olmadığı için tarafınızca verilen kömür yardımından yararlanmak istiyoruz.

Gereğini arz ederim.. …/…/2022

Ad Soyad:

İmza:

Adres:

Telefon:

Dilekçe aslı için kurumlara başvuru yapabilir ve hemen yardımdan yararlanabilirsiniz.

Muhtaç ailelere ısınma amaçlı kömür yardımı yapılmasına ilişkin kararı Resmi gazete de inceleyebilirsiniz.

T.C ile Kömür Yardımı Sorgulama

TC ile kömür yardımı sorgulama işlemi e-devlet portalı üzerinden yapılmaktadır. Kömür yardımınızın başvuru sonuçlarını yukarıda belirttiğimiz gibi e-Devlet sisteminin e-Hizmetler kısmına girerek, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmetlerine girerek ve Sosyal Yardım Bilgi Sorgulama kısmına girerek takip edebilirsiniz.

Aşağıdaki Adımları takip ederek kömür yardımı sorgulamanızı yapabilirsiniz.

 • e-Devlet girişinizi yaptıktan sonra sorgulama bölümüne Kömür Yardımı Sosyal Yardım Bilgilerini Sorgulama sekmesinden giriş yaparak kimliğinizi doğruladığınızda karşınıza çıkan ekranda başvurularınız hakkında tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

T.C ile Kömür Yardımı Sorgulama Ekranı

Yakacak yardımı ve kömür yardımı dışında devlet maddi durumu olmayan ailelere maddi yardımlar yapmaktadır. Kaymakamlık maddi yardım başvurusu yapabilir ve hemen desteklerden yararlanabilirsiniz.

Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılıyor?

Kömür dağıtımları genellikle kış mevsimine girdiğimiz için aşağıdaki takvime göre dağıtılmaktadır. Yakacak kömür desteği, belediye ekipleri tarafından kömür yardımı başvurusu yapıldıktan sonra 1 ve 2 ay içerisinde başvuru sahiplerine ulaştırılır.

T.C. ile Kömür Yardımı Başvurusu 2022-2023 Isınma YardımıPin
Kömür Dağıtım Takvimi

Dağıtım tarihleri ​​Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlenir. Kömür, TKİ ve TTK Genel Müdürlüğü tarafından sevkiyat takvimi belirlendikten sonra sahiplerine teslim edilir.

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başvuruları kabul edilen ailelere sosyal yardım desteklerinden 500 TL verilmektedir. Destek 1 yıl süreyle verilecek ve alacağınız destek ödemesi ile 2022-2023 yılı kömür ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Kömür Yardımı Çıktığını Nasıl Öğrenebilirim?

Kömür yardımı başvurunuzu e-Devlet Sosyal Yardım Bilgi Sorgulama sekmesinden sorgulayabilirsiniz.

Kömür Yardımı Kaç Torba?

Ailelere toplam 80 torba kömür yardımı yapılmaktadır.

Verilen oy post
Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
“T.C. ile Kömür Yardımı Başvurusu 2022-2023 Isınma Yardımı” üzerine 4 yorum
Yorum yapın

1