KosgebKredisi.com

T.C. ile Kömür Yardımı Başvurusu 2022

01.03.2022

2022 yılında kömür yardımlarından yararlanmak isteyen vatandaşlar için kömür yardımı başvurusu hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Kömür yardımı için nereye başvurulur, nasıl alınır, 2022 yılında ne zaman dağıtılacak, e-devlet üzerinden kömür yardımı başvurusu ve T.C. ile kömür yardımı başvurusu ve sorgulama ile ilgili tüm bilgileri alarak dilekçeniz ile kömür yardımı başvurusu sağlayabilirsiniz.

T.C. ile Kömür Yardımı Başvurusu 2022

İl ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca belirlenecek ihtiyaç sahibi ailelere kömür yardımı bu yıl da devam edecek.

İhtiyaç Sahibi Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Kömür yardımları devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere kış aylarında yakacak ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile verilmektedir. ihtiyaç sahibi olan ve maddi durumu yetersiz olan ailelere yapılan yakacak yardımları için içeriğimizden kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır, şartları nelerdir, nereye başvuru yapılır, başvuru sorgulama ve kömür yardımı almak için gerekli belgeler nelerdir? Öğrenerek hemen kömür yardımları için başvuru sağlayabilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Kömür yardımı başvurusu yapmak için belirli şartları taşımanız gerekmektedir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Hanede Sosyal güvencesi (SGK ve BAĞKUR) bulunan bireylerin olmaması gerekir.
 • Ekonomik olarak yardıma muhtaç olan vatandaşların muhtarlıktan alınan Yoksulluk Belgelerinin olması gerekir.
 • Kömür yardımı başvurusu yapacak kişilerin aktif vergi kaydı bulunmamalıdır.
 • Nüfus dairesinde kayıtlı olan adres ile ikametgah ettiğiniz adresin aynı olması gerekmektedir.
 • Yoksulluk belgesi almak için hane başına düşen gelirin 701,00 TL’den az olması gerekmektedir.
 • Yardıma başvuran kişilerin daha önce Sosyal Yardım Vakıflarına başvuru oluşturmuş olmamış veya dosyasının bulunmaması gerekir.
 • Sigortalı kişilere yakacak yardımı yapılmamaktadır.
 • Bu şartları taşıyan her vatandaş kömür yardımını alabilir.

Kömür Yardımı için Nereye Başvurulur?

TC. ile kömür yardımı başvurusu için Belediyelere, Valilik ve Kaymakamlıklara giderek başvuru formunu doldurarak T.C kimlik numaranız ile başvuru sağlayabilirsiniz.

Kömür yolu yardımları için her zaman başvuru yapılmıyor ve başvurular ile kabul edilmemektedir. Belediye, kaymakamlık, muhtarlık gibi devlet yönetimine bağlı olan kurumlara yapılacak başvurular de belirli incelemeler yapılarak incelemeler sonucunda yardıma muhtaç aileler tespit edilerek kömür yardımı yapılmaktadır. Bunların dışında kömür yardımı başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılabilmektedir. Sosyal Yardımlaşma Vakıfları dışında kömür yardımı almak için aşağıdaki kurum ve kuruluşlara kömür yardımı için başvuruda bulunabilirsiniz.

Kömür yardımı başvurusu yapılabilecek kurumlar:

 • Sivil toplum kuruluşlarına,
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı,
 • Kaymakamlıklar,
 • Valilikler,
 • Belediyelere giderek kömür yardımı başvurusu yapabilirsiniz.
T.C. ile Kömür Yardımı Başvurusu 2022
Yakacak yardımı 2022

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022

Kömür yardımı için kişilerden başvuru sürecinde bazı belgeler talep edilmektedir. Başvuru sahipleri T.C. kimlik fotokopisi, başvuru dilekçesi ve belirtilen belgeler ile başvurmalıdır. Kömür yardımı başvurusunda istenen belgeler ise aşağıdaki gibidir:

 • Kömür yardımı başvurusu yapmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların ilk olarak yaşadıkları yani bağlı bulunduğu SYD vakıflarına başvuru yapmaları ve aktif bir sosyal yardım alma dosyasının bulunması gerekmektedir.
 • Sosyal yardım dosyası olmayanlar ise kimlikleri ile birlikte bağlı oldukları Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvuru sağlayarak yakacak yardımından 2022 yılı içinde yararlanabilecektir.
 • Bunların yanında belediyelere de giderek kömür yardımı başvurusunda bulunarak yakacak yardımı alabilirsiniz.
 • SYDV’lere kömür yardımı başvurusunda bulunabilmek için başvuru dilekçesi gerekiyor.
 • Kömür yakacak yardım başvuru talebiniz için ilk olarak dilekçenizi hazırlamanız gerekmektedir.
 • Dilekçe örneğini sizler için aşağıda paylaştık.
 • Dilekçenizi kimlik bilgilerinizi vererek alabilir ve doldurabilirsiniz.
 • Bir başka seçenek ise kuruma daha önce başvuruda bulundaysanız, dosya bilgileriniz incelenir ve tekrar başvuru yapmaya gerek duymadan kömür yardımı başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yakacak ve kömür yardımı almak için gerekli belgeler başvuru sürecinde talep edilir.

Kömür yardımı almak için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Fakirlik belgesi,
 • Muhtarlıktan alınan yoksulluk durumunu gösteren belge,
 • Başvuru sahibine ait T.C kimlik belgesi fotokopisi,
 • Başvuru sahibinin belgeler ile beraber yardım dilekçesi doldurması,
 • Yardım dilekçesi içerisinde kişisel bilgilere yer verilmelidir.

Kömür Yardımı Başvuru Formu 2022

Kömür yardımından yararlanmak için gerekli başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Kömür yardımı başvuru formu aşağıda yer almaktadır. Hemen formu doldurabilirsiniz.

Kömür yardımından yararlanmak isteyen ihtiyaç sahipleri yukarıda bulunan kömür yardımı başvuru formunu ilgili il ve ilçe SYDV Başkanlığına ibraz ederek yanında Kuruma aşağıdaki başvuru dilekçesi ile yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

e-Devlet Üzerinden Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden kömür yardımı başvuruları yapılmamaktadır. Belediyelere, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Merkezlerine, Kaymakamlıklara ve Valiliklere giderek başvuruda T.C. kimlik numaranız ile kömür yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz. Kömür yardımı başvuru sonuçlarınızı sorgulama işlemlerini e-Devlet üzerinden yapmanız mümkün olduğu gibi bunun dışında dilekçeniz ile başvuru yapmanız durumunda başvuru sonuçlarınızı görmek için kömür yardımı sorgulaması yaparak sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Belediye Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Kömür yardımları her zaman başvuru yolu ile alınmaz. Kaymakamlık, Belediye ve muhtarlıklardan devlet yönetimine bağlı olan kurumlara yapılan başvurular ile de yapılabilir. Bu başvurular incelenir. İncelenme aşamasında ailenin durumu, ihtiyaç sahibi olup olmadığına bakılmaktadır. Yapılan incelemeler sonrasında Belediye tarafından her kış yakacak yardımı yapılır. Belediye, yakacak yardımında en az 1 ton kömür dağıtımı yapmaktadır. Bu miktar bulunduğunuz şehrin iklim koşullarına, ve aile bireylerinin sayısına göre değişiklik göstermektedir.

İhtiyaç sahipleri Belediyeden Kömür Yardımı almak için:

 • T.C Nüfus Cüzdanı,
 • İkametgah Belgesi,
 • Başvuru Formu ile bulunduğunuz şehirdeki Belediye’ye giderek yakacak yardımından yararlanabilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvuru Dilekçesi

Kömür yardımı için başvuru yapacak kişilerin başvuru dilekçesi doldurarak başvuruda bulunması gerekiyor. Örnek dilekçe örneğine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kömür Yardımı Dilekçe Örneği:

   …………………………..’NE

……………………………………………………. adresinde ikamet etmekteyim. Maddi durum sıkıntısı içerisinde hayatımızı idam ettirmekteyiz. Kışlık yakacağımız olmadığından ve alabilecek maddi gücümüz olmadığı için tarafınızca verilen kömür yardımından yararlanmak istiyoruz.

Gereğini arz ederim.. …/…/2022

Ad Soyad:

İmza:

Adres:

Telefon:

Dilekçe aslı için kurumlara başvuru yapabilir ve hemen yardımdan yararlanabilirsiniz.

Muhtaç ailelere ısınma amaçlı kömür yardımı yapılmasına ilişkin kararı Resmi gazete de inceleyebilirsiniz.

TC ile kömür yardımı sorgulama

TC ile kömür yardımı sorgulama işlemi e-devlet kapısından yapılmaktadır. e-Devlet sistemi üzerinden e-Hizmetler bölümüne girerek, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmetlerine girerek Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama bölümüne girerek yukarıda bahsettiğimiz gibi kömür yardımlarınızın başvuru sonuçlarını takip edebilirsiniz.

Adımları takip ederek kömür yardımı sorgulamanızı yapabilirsiniz.

 • e-Devlet üzerinden kömür yardımı başvurularınızı sorgulayabilirsiniz.
 • e-Devlet girişinizi yaptıktan sonra sorgulama bölümüne ‘Kömür Yardımı
 • Sosyal Yardım Bilgilerini Sorgulama sekmesinden giriş yaparak kimliğinizi doğruladığınızda karşınıza çıkan ekranda başvurularınız hakkında tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

TC ile kömür yardımı sorgulama ekranı

Yakacak yardımı ve kömür yardımı dışında devlet maddi durumu olmayan ailelere maddi yardımlar yapmaktadır. Kaymakamlık maddi yardım başvurusu yapabilir ve hemen desteklerden yararlanabilirsiniz.

Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılıyor?

Kömür dağıtımları başvuru sonrasında genellikle kış mevsimine girerken dağıtılır. Belediye ekipleri tarafından kömür yardımı başvurusu sonrası 1 ve 2 ay içerisinde yakacak kömür desteği başvuru sahiplerine teslim edilir.

T.C. ile Kömür Yardımı Başvurusu 2022

Dağıtım tarihleri ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlenir. TKİ ve TTK Genel müdürlüğü tarafından belirlenerek sevkiyat programı düzenlenerek sahiplerine kömürler teslim edilir.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. lutfuye dedi ki:

  Benim komure oduna ihtiyacim var

 2. Muhammet çetin dedi ki:

  Krediye ihdiyacimvar

  1. Muhammet çetin dedi ki:

   Ben Muhammet çetin kömüre ihdiyacimvar var

  2. kevserdurmaz dedi ki:

   Ben Kevser durmaz kömüre ihdiyacimvar var

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!