T.C. ile Kömür Yardımı Başvurusu 2023 Kışı Isınma Yardımı

İl ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının belirleyeceği ihtiyaç sahibi ailelere kömür yardımı bu yıl da devam edecek.

Cumhurbaşkanının İhtiyaç Sahibi Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına Dair Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak itibarıyla yürürlüğe girdi.

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere kış aylarında yakıt ihtiyaçlarını karşılamaları için kömür yardımı yapılmaktadır. Kömür yardımına nasıl başvurulur, şartlar nelerdir, nereye başvurulur, başvuru sorgulama ve kömür yardımı için gerekli belgeler nelerdir? Öğrenerek hemen kömür yardımına başvurabilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Kömür yardımına başvurabilmek için belirli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Kömür Yardımı Başvuru şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Hanede Sosyal Güvencesi (SGK ve BAĞKUR) olan bireyler bulunmamalıdır.
 • Maddi desteğe ihtiyacı olan vatandaşların muhtarlıktan Yoksulluk Belgesi almaları gerekmektedir.
 • Kömür yardımına başvuracak kişilerin aktif vergi sicilinin olmaması gerekmektedir.
 • Nüfus müdürlüğünde kayıtlı adres ile ikamet adresinizin aynı olması gerekmektedir.
 • Yoksulluk belgesi alabilmek için hane başına düşen gelirin 1.833,00 TL’den az olması gerekmektedir.
 • Yardım başvurusunda bulunan kişilerin daha önce Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvurmamış veya dosya sahibi olmaması gerekmektedir.
 • Sigortalılara yakıt yardımı yapılmaz.
 • Bu şartları sağlayan her vatandaş kömür yardımı alabilir.

Kömür Yardımı için Nereye Başvurulur?

T.R. Kömür yardımı için belediyelere ve SYDV’lere başvurabilirsiniz. Kimlik numarası, Belediyeler, Valilikler ve Kaymakamlıklara giderek başvuru formunu doldurarak.

Kömürlü yardım başvuruları her zaman yapılmamakta ve başvurularla birlikte kabul edilmemektedir. Belediyeler, kaymakamlıklar, muhtarlar gibi devlet idaresi kurumlarına yapılan başvurular da incelenmekte ve yapılan incelemeler sonucunda ihtiyaç sahibi aileler belirlenerek kömür yardımı yapılmaktadır.

Bunların dışında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına kömür yardımı başvuruları yapılabilmektedir. Sosyal Yardımlaşma Vakıfları dışında kömür yardımı almak için aşağıdaki kurum ve kuruluşlara kömür yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kömür yardımına başvurabilecek kurumlar şu şekilde:

 • Sivil toplum kuruluşlarına
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı
 • Kaymakamlıklar
 • Valilikler
 • Belediyelere giderek kömür yardımı başvurusu yapabilirsiniz.
T.C. ile Kömür Yardımı Başvurusu 2023 Kışı Isınma YardımıPin
Yakacak yardımı 2022

2023 Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kömür yardımı başvuru sürecinde kişilerden bazı belgeler istenmektedir. Başvuru Sahipleri T.C. Nüfus cüzdanı fotokopisi, başvuru dilekçesi ve belirtilen belgeler ile başvurmaları gerekmektedir.

Kömür yardımı başvurusunda istenen belgeler şunlardır:

 • Kömür yardımına başvurmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın öncelikle ikamet ettikleri yani bağlı oldukları SYD vakıflarına başvurmaları ve aktif bir sosyal yardım başvuru dosyasına sahip olmaları gerekmektedir.
 • Sosyal yardım dosyası olmayanlar, 2023 yılında kimlik kartları ile Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na başvurarak akaryakıt yardımından yararlanabilecek.
 • Bunlara ek olarak belediyelere giderek kömür yardımına başvurabilir ve akaryakıt yardımı alabilirsiniz.
 • SYDV’lere kömür yardımı başvurusunda bulunmak için başvuru dilekçesi gerekiyor.
 • Kömürlü yardım başvurunuz için öncelikle dilekçenizi hazırlamanız gerekmektedir.
 • Dilekçe örneğini aşağıda sizler için paylaştık.
 • Kimlik bilgilerinizi vererek dilekçenizi alabilir ve doldurabilirsiniz.
 • Diğer bir seçenek de kuruma daha önce başvurduysanız dosya bilgileriniz incelenerek tekrar başvurmanıza gerek kalmadan kömür yardımı başvuru sürecinizi tamamlayabilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Akaryakıt ve kömür yardımı almak için gerekli belgeler başvuru sürecinde istenmektedir:

Kömür yardımı almak için gerekli belgeler şunlardır:

 • Fakirlik belgesi
 • Muhtarlıktan alınan yoksulluk durumunu gösteren belge
 • Başvuru sahibine ait T.C kimlik belgesi fotokopisi
 • Başvuru sahibi, belgelerle ilgili yardım için bir dilekçe doldurur.
 • Dilekçede kişisel bilgiler yer almalıdır.

Kömür Yardımı Başvuru Formu 2023

Kömür yardımından yararlanmak için gerekli başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Kömür yardımı başvuru formu aşağıda yer almaktadır. Aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Kömür yardımından yararlanmak isteyenler, yukarıdaki kömür yardımı başvuru formunu ilgili il ve ilçe SYDV Başkanlığına teslim ederek aşağıdaki başvuru dilekçesi ile yardım başvurusunda bulunabilirler.

e-Devlet Üzerinden Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kömür yardımı başvuruları e-Devlet portalı üzerinden yapılır.. Belediyeler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Merkezleri, Kaymakamlıklar ve Valiliklere başvuran T.C. Kimlik numaranız ile kömür yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kömür yardımı başvuru sonuçlarınızı e-Devlet üzerinden sorgulamanız mümkün olduğu gibi, dilekçenizle başvurursanız başvuru sonuçlarınızı görmek için kömür yardım sorgulaması yaparak sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu 2023’de Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından vatandaşlara verilen kömür yardımı başvuruları e-Devlet üzerinden yapılıyor. e-Devlet’e giriş yapıp Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti sekmesinden doldurduğunuz formdan hangi yardımı almak istediğinizi seçerek e-devletten kömür yardım başvurusu oluşturabilirsiniz.

Kaymakamlık Kömür Yardımı Başvurusu 2023 Yılında Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık kömür yardımından 2023 yılında yararlanabilmek için il/ilçe kaymakamlıklarına Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı ile bizzat başvurulması gerekmektedir. Kaymakamlık tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra uygun görülmesi halinde başvuru sahibine ve ailesine kömür yardımı yapılır.

Belediye Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Kömür sübvansiyonları her zaman başvuru yoluyla alınmamaktadır. Kaymakamlık, belediye ve muhtarlardan devlet idaresine bağlı kurumlara yapılan başvurular ile de yapılabilir. Bu uygulamalar gözden geçirilir. Muayene aşamasında ailenin durumu ve muhtaç olup olmadığı kontrol edilir.

Yapılan muayenelerin ardından her kış Belediye tarafından yakacak yardımı yapılmaktadır. Belediye akaryakıt yardımında en az 1 ton kömür dağıtıyor. Bu miktar, yaşadığınız şehrin iklim koşullarına ve aile bireylerinin sayısına göre değişmektedir.

Belediyeden Kömür Yardımı alacak ihtiyaç sahiplerinden istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • T.C Nüfus Cüzdanı
 • İkametgah Belgesi
 • Başvuru Formu ile bulunduğunuz şehirdeki Belediye’ye giderek yakacak yardımından yararlanabilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvuru Dilekçesi

Kömür yardımına başvuracak olanların başvuru dilekçesini doldurarak başvurmaları gerekmektedir. Örnek dilekçeyi aşağıda bulabilirsiniz.

Kömür Yardımı Dilekçe Örneği:

   …………………………..’NE

……………………………………………………. adresinde ikamet etmekteyim. Maddi durum sıkıntısı içerisinde hayatımızı idam ettirmekteyiz. Kışlık yakacağımız olmadığından ve alabilecek maddi gücümüz olmadığı için tarafınızca verilen kömür yardımından yararlanmak istiyoruz.

Gereğini arz ederim.. …/…/2023

Ad Soyad:

İmza:

Adres:

Telefon:

Orijinal dilekçe için kurumlara başvurabilir ve anında yardımdan yararlanabilirsiniz.

Muhtaç ailelere ısınma amaçlı kömür yardımı yapılmasına ilişkin kararı Resmi gazete de inceleyebilirsiniz.

T.C ile Kömür Yardımı Sorgulama

TC ile kömür yardımı sorgulama işlemi e-devlet portalı üzerinden yapılmaktadır. Kömür yardımınızın başvuru sonuçlarını e-Devlet sisteminin e-Hizmetler bölümüne girerek, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na girerek ve yukarıda belirttiğimiz gibi Sosyal Yardım Bilgi Sorgulama bölümüne girerek takip edebilirsiniz.

Kömür yardımı sorgulama işleminizi aşağıdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz.

 • e-Devlet bölümüne giriş yaptıktan sonra Kömür Yardımı Sosyal Yardım Bilgi Sorgulama sekmesinden Sorgulama bölümüne giriş yaparak kimliğinizi doğruladığınızda çıkan ekrandan başvurularınızla ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

T.C ile Kömür Yardımı Sorgulama Ekranı

Yakacak yardımı ve kömür yardımı dışında devlet maddi durumu olmayan ailelere maddi yardımlar yapmaktadır. Kaymakamlık maddi yardım başvurusu yapabilir ve hemen desteklerden yararlanabilirsiniz.

Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılıyor?

Kömür dağılımları kış mevsimine girdiğimiz için genellikle aşağıdaki takvime göre dağıtılmaktadır. Akaryakıt kömür desteği, belediye ekipleri tarafından kömür yardımı başvurusu yapıldıktan sonra 1 ve 2 ay içinde başvuru sahiplerine teslim edilir.

T.C. ile Kömür Yardımı Başvurusu 2023 Kışı Isınma YardımıPin
Kömür Dağıtım Takvimi

Dağıtım tarihleri ​​Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlenir. Kömür, TKİ ve TTK Genel Müdürlüğü tarafından sevkiyat takvimi belirlendikten sonra sahiplerine teslim edilir.

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başvuruları kabul edilen ailelere sosyal yardım desteklerinden 500 TL verilmektedir. Destek 1 yıl süreyle verilecek ve alacağınız destek ödemesi ile 2023 yılı kömür ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Kömür Yardımı Çıktığını Nasıl Öğrenebilirim?

Kömür yardımı başvurunuzu e-Devlet Sosyal Yardım Bilgi Sorgulama sekmesinden sorgulayabilirsiniz.

Kömür Yardımı Kaç Torba?

Ailelere toplam 80 torba kömür yardımı yapılmaktadır.

Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
“T.C. ile Kömür Yardımı Başvurusu 2023 Kışı Isınma Yardımı” üzerine 4 yorum
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1