KOSGEB Hibeleri

Kaymakamlık Maddi Yardım Başvurusu (KORONA VİRÜS)

Kaymakamlık Maddi Yardım Başvurusu (KORONA VİRÜS)

Korona virüs ile mücadelede devlet her kesimden vatandaşına maddi destekte bulunmaya devam ediyor. İlk vakanın görülmesiyle alınan tedbirlere her gün yeni tedbirler eklenmektedir. Sağlıktan ekonomiye her alanda bu zorlu korona virüs sürecinde vatandaşlara devlet tarafından sosyal yardım destekleri verilmektedir. Ardı ardına açıklanan destek paketleri vatandaşlar tarafından büyük ilgiyle araştırılmaya devam ediyor. 2 milyon 111 bin aileye korona virüs nedeniyle yapılmış olan maddi yardım geçtiğimiz günlerde tamamlanmıştı. İhtiyaç sahibi ailelerine ulaşan 1.000 liralık sosyal yardım hakkında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 7 Nisan tarihinde açıklama geldi. Açıklamalara göre toplam 4.4 milyon aileye yapılacak olan bin liralık sosyal yardımın 2 milyon 111 bin liralık yardımın ilk etabı tamamlandı. Yeni ihtiyaç sahibi 2 milyon 300 bin aileye de yardım yapılacak olup devletin vatandaşlara sunduğu yardımlar açıklanan yeni bir desteğe kadar 3 kısımda yapılacaktır. Bu yardımların yanında belediyelerde vatandaşlara yardım düzenlenmektedir. Korona virüs nedeniyle vatandaşlara sunulacak yardımlar, bu yardımlara başvurucu süreci hakkında detaylı bilgiye yazımızın devamında erişebilirsiniz.

Kaymakamlık Maddi Yardım Başvurusu

Ekonomik İstikrar Kalkan destek paketi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ile Hazine ve Maliye Bakanı koordinasyonunda gerçekleşen kosgebkredisi.com paketler kamuoyuna daha öncelerde duyurulmuştu. Vatandaşların korona virüs salgını sebebiyle ekonomik bütçelerindeki hasarı bir bakıma rahatlatmak adına yardımlar hız kesmeden devam etmektedir. Açıklanan paketlerin müracaat kısımları e-devlet üzerinden ya da kaymakamlıklarda fiziki müracaat ile gerçekleştirilebilir. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kişilerin müracaatları telefonla gerçekleştirilebilirken bu yaş aralığında sokağa çıkma yasağına tabi olmayan vatandaşlar başvurularını kaymakamlık veya valiliğe sosyal mesafe kuralları çerçevesinde fiziki müracaatta bulunabilirler.

Hali hazırda sosyal yardım alan vatandaşların bin liralık nakdi ödemeleri otomatik olarak hesaplarına geçtiğimiz günlerde yatırılmıştı. Bu kapsamda aile bütçelerine destek olmak amacıyla devletin uyguladığı paketler bunlarla da sıkıntı kalmıyor. İkinci kez altını çizmek gerekirse 20 ve 65 yaş arası aralığında gerçekleşecek olup aşağıdaki gerekli evraklarla müracaatları yapılmaktadır.

 • T.C kimlik Bilgileri
 • İletişim Bilgileri
 • Gelir Testi Belgesi

bu evraklarla yapılacak olan başvuruların sonuçları, sosyal yardım için kaymakamlığa başvuran kişiye SMS ya da telefon aracılığıyla yapılacaktır.

Belediyelerin Maddi Yardımları

Belediyelerin ihtiyaç sahibi ailelere yapmış olduğu yardımlar her yıl olduğu gibi bu yılda devam etmektedir. Korona virüs sürecinde belediyelerin sağladığı yardımlar daha geniş çaplı olup her kesimden vatandaşa yöneliktir. İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehir belediyeler korona virüs ile mücadele kapsamında kampanyalarda başlatmıştır. Belediyeye yapılacak olan yardım başvuruları bağlı bulunan ilin belediye internet sayfası üzerinden ya da telefon numarasından gerçekleştirilebilmektedir.

Belediyelerin yapmış olduğu yardımlar şu şekildedir:

 • Gıda yardımı
 • Giyim yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Barınma yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Yardım Kartları
 • Sağlık Yardımları

Sosyal yardım kampanyası yapan büyükşehir belediyelerinin internet başvuruları:

2. Faz ve 3. Faz Sosyal Yardımları

Korona virüs ile mücadelede Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının beraberliğinde yapılan 2 milyon 111 bin ihtiyaç sahibi ailelere bin liralık sosyal destek yardımları 1 Nisan ve 5 Nisan aralığında sahiplerine ulaştı. 1. faz yardımı sonrasında açıklamalarda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zümrüt Selçuk , 2. faz yardımı hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Söz konusu destek programının 2. fazının başlayacağı müjdesini sayın Cumhurbaşkanımız dün kamuoyu ile paylaştı. Bu kapsamda 2. fazda, halihazırda sosyal yardım alan ve 1. fazda dağıtılan 1000 liralık destekten faydalanmamış, 2 milyon 300 bin haneye 1000’er lira nakdi destek vereceğiz. 1. fazda olduğu gibi vatandaşlarımızın herhangi bir başvuruda bulunmasına gerek olmayacak ve yardımlar evlere götürülecek.”

Açıklamalara göre korona virüs ile mücadele kapsamında 2 milyon 300 bin aileye daha 1.000 TL’lik maddi yardım sağlanacaktır. Toplam 3 faz halinde gerçekleşecek olan yardımlar, 1. fazı Nisan ayı ilk haftası tamamlanmış olup 2. ve 3. fazı ihtiyaç sahibi ailelere kosgebkredisi.com verilecektir. 2. faz kapsamında  yeni 2 milyon 300 bin aileye 1.000 TL maddi yardım verilecektir. 3. faz yardımında da ihtiyaç sahibi ailelere 1.000 TL’lik maddi destek sağlanacaktır. Devletten herkese verilecek olan 3. faz maddi yardımı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

2. ve 3. faz sosyal yardımların tarihleri henüz açıklanmıştır. 3. faz yardımından daha önceki yardımlardan yararlanmamış aileler yararlanacaktır. 3. faz yardım başvuruları ise -devlet üzerinden yapılacaktır. Böylelikle korona virüs sürecinden etkilenen her kesimin ihtiyacı karşılanmış olacaktır.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin*

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 41 YORUM
 1. Hava ceyhun dedi ki:

  Ben hava ceyhun 3 çocuk annesiyim evim kira 800tl artı faturalar yetişemiyorum zor durumdayım yardımcı olun lütfen kira yardımı istiyorum lütfen yardımcı olun

 2. Cem dedi ki:

  Yarın saat 11 re kadar 500 TL ihtiyacım var ne olur yardımcı olun yalvarırım Allah rızası için

 3. HÜRÜ aytekin dedi ki:

  4cocugum var gıda ve giyim yardımı istiyorum lütfen yardım edin gencosman köyü

 4. ümran karhan dedi ki:

  benim eşim var çalişiyo ama aldıgı para yetrrsiz kira borç elektrik su derken birşey kalmiyo sıkıntı yaşiyoruz şu günlerde çocuklarim içün yardümci olursanuz sevinirim

 5. Esra yıldıran dedi ki:

  Maddi olarak çok zor durumdayım borçlarımız var gecinemiyoruz maddi yardima ihtiyacım var lütfen

 6. Yasemin bakırhan dedi ki:

  Ben hamileyim esımın aldı para kıtaya borclara gıdıyo hıc bı gelırımız yok cocumuzun hıc bı ıhtıyacını alamadık cok zor durumdayız lütfen yardım elı uzatın hıc bıyerden ses gelmıyo yardım eli uzatam yok esımın kıredı borcu var

 7. Mehmet dedi ki:

  Bizde yardım istedik cocugum var2yasında diye cimer den olsun sosyal yardımlaşma olsun hep başvuru yaptık olmadı sigotamız yok gecinemiyoruz yardımcı olursanız sevinirim is olur calısırım suanda evden cıkarıldık gitcek yerimiz yok napcaz bilmiyoruz lutfen yardımcı olun Hep bizim gibi insanları kimsesi yok diye ezerler zaten

 8. Semra dedi ki:

  Üç tane çocuğum var okuyorlar şuan evdeyim iş bulamıyorum eşim çalışıyor tek maaşla geçinmeye çalışıyoruz evim kira elektiriğim kesik eşimin maaşı kirayı karşılıyor ufak tefek masrafları karşılıyor okula kayıt yaptırmam gerekiyor okulun istediklerini alamadım

 9. Halime dedi ki:

  Yıllardır maddi sıkıntım var geçinemiyorum artk kiracıydım evden çıkarıldım eşim icralıktı ve bizi bıraktı oğlumla ortada gitti co uğumn masraflarını karşılayamıyorum ortaokul öğrencisi evden çıkarıldığı için ortada kaldık kız kardeşimin evine sağındk fazla bişi istemiyorum çocuğumu okula göndermek istiyorum onun için yardım yapın bari nereye başvurduysam hep olumsuz durumu olanlar 1000tl yardım alırken biz niye alamıyoruz gelin görün halimizi inanmıyorsanız

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!